AMERSFOORTSCH DAGBLAD FORTMANN HENENKAMP Maandag 11 Maart 1935 33e Jaargang No. 214 DERDE BLAD JUBILEUM „DE DOM" ONZE PADVINDERS VIEREN FEEST VOORBEREIDING TOT DEN OORLOG FEESTAVOND VAN „BRAVO" WAT ETEN WIJ MORGEN TWISTED MATTING 12.50 NIEUWE COLPORTAGE- RELLETJES TWEE ETAGES UITGEBRAND HAAGSCH GEDENKTEEKEN VOOR KONINGIN EMMA Onthulling in Juli 1936 Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van het lcleëdingmagazijn „De Dom", over welk jubileum wij reeds do vorige week schreven, werd gisteren in Maison Schmitz te Utrecht een receptie gehouden, waar men de directie, eii hare familieleden geluk kon wenschcn met dit jubileum. Te ruim drie uur was het geheel e personeel aanwezig en nam de heer H. H. Kolmann het woord, orn namens bet personeel gelukwenschen aan te bieden. O. m. zeide hij: „AI uw krach ten licht gij gedurende veertig iarer> nan de zaak gegeven, en met den. helaas overleden, heer Hunfeld hebt gij, mijnheer Grove, een goed gefundamcntcerde onder neming opgebouwd, waarin men vertrou wen heeft, ook voor de toekomst. Het doel door u vroeger gesteld, hebt gij volkomen bereikt en wij kunnen thans dan ook zeg- Fen' door u e^n groote mijlpaal gezet is. Wij hebben onze hulde uit willen druk ken in een stoffelijk blijk van waardeering voor uw werk en derhalve bied ik u hier namens het personeel een tweetal schilde rijen aan." De heer Kollmann overhandigde hierna de geschilderde portretten van den heer Grove cn wijlen den heer Hunfeld, oprichters van het magazijn, welke cadeaux met grootcn dank aanvaard werden. De heer 'A. Baree voerde vervolgens als chef van het filiaal te Amersfoort het woord en buod eveneens zijne beste wenschen voor den verderen bloei van de onderne ming aan. Spreker bood, mede namens het filiaan te Zeist, een bronzen plaquette aan, waarna nog de heer J. Tophovcn de geluk wenschen van het filiaal te Zeist over bracht. Van deze plaquette is een gipsmodel in de feestelijk versierde etalage van het ma gazijn De Dom aan de Varkensmarkt Ion- toongesteld, dat, vooral door de goede entourage zeer do aandacht trekt. Toen deze huldiging beëindigd was, werd het feit herdacht, dat de heer W. A. Maas sedert veertig jaren aan de zaak verbon den is. De heer Grove wenschte dezen ju bilaris namens de directie van harte ge luk en bood hem de gebruikelijke enve loppe aan, terwijl hij mededeelde, dat aan den heer Maas toegekend was de zilveren medaille der Orde van Oranje-Nassau. Ook van de zijde van het personeel werd de lieer Maas gclukgewenscht cn schonk men hem een fraaie lamp als aandenken aan dezen dag, welk cadeau de heer Kollmann met ccnige sympathieke woorden over droeg. Nadat deze plechtigheid beëindigd was, bestond voor een ieder de gelegenheid de dircctio geluk te 'wenschen en velen hebben hiervan gebruik gemaakt. Vertegenwoor digers van groothandelaren cn grossiers uit het bedrijf en aanverwante vakken, af gevaardigden van verecnigingen, organisa ties, plaatselijke firma's cn tal van andere relaties boden hunne gelukwenschen aan, en tot ruim vijf uur bleef deze stroom van personen aanhouden. Bovendien waren tientallen schriftelijke cn telegrafische ge lukwenschen ontvangen, alsmede tal van bloemstukken, die de zaal een feestelijk aanzien gaven. Tot besluit van dezen feest dag werd 's avonds, wederom in Maison Schmitz. een diner gegeven. Vermelden wij tenslotte nog, dat het ju bileum des morgens eerst kerkelijk gevierd was met een II. Mis. De jaarlijksche feestavond in Amicitia heeft een vlot en prettig verloop Het organised en van een Padvinders- avond is zeer zeker niet gemakkelijk; niet alleen wegens den meèrencleels jeugdigen leeftijd der medewerkers, maar vooral om dat op zoo'n avond ook dat. waar het in de Padvinderij om gaat, tot zijn recht moet komen in een voor liet publiek aantrekke- iijken vorm. De bijval van de volle zaal van Amicitia we zagen ook onzen burgemeester als eere-voorzitter der afdeeling en den dis trictscommissaris voor Amersfoort en onv streken, en vele padvinders van elders bewees dat men hierin geslaagd is. Meer ooit is gestreefd naar een vlot verloop ^ri een goede „show". Het programma was zeer veelzijdig: na dc opening, waarbij het pijperskorps zijn debuut maakte, volgden geacteerde zangnummers, w. o. een imitatie der Mills' Brothers mei een eoed-geönsce- neercen kafferdans tijdens hun „Tiger Rag". Het „duikelen" bewees daarna, dat liet lichaam ook goed getraind wordt, terwijl het padvinders-orkestje liet hooren dat ook dc muziek enthousiast beoefend wordt. Na deze nummers vroeg dvs. L. Leopold als afdeelings-voorzilter in een korte toe spraak aller actieve belangstelling, en ver volgens kregen wc nog een optreden van het orkestje, behendigheidsdernonstraties met de „jacar" en de geliefkoosde Cow Boy- sport „rope spinning", nummers die van goede training getuigden, dan een Geuzen- tafreel met zang, vendelzwaaien en volks dansen, nummers die evenals de sluiting van den avond inct taptoe en Wilhelmus, toonden dat ook ouders e. a. belangstellen den geholpen hadden met costumes en in- studecren van muziek en dans, wat tot het succes van den avond niet weinig bijdroeg De goede dansmuziek van Gei*, de Roos „and lus Rascals" hield daarna de aanwe zigen nog eenige uren bijeen. BLOEMISTERIJ W.H. KLOOSTERMAN Uit het berichtje van Zaterdagavond over do bloemisterij W.H. Kloosterman, zou de lezer kunnen opmaken, dat hieraan een win kel verbonden v.as. Dit is niet het geval. Voorzien wordt in aanleg en onderhoud van tuinen alsmede levering van bloemwerk an losse bloemen- Dc heer B. de Ligt houdt in „Ams: vorde" een lezing over: „Psy« chologische oorlogst voorbereiding Gistermorgen heeft dc heer B. dc Ligt in „Amsvorde" voor de afdeelingen van dc V.V.S.O., I.S.A.O.L. en J.V.A. gesproken over: „Psychologische Oorlogsvoorbereiding". De opvatting, dat de mensch van nature oorlogszuchtig zou zijn, wordt al direct weerlegd door het feit, dat de dienstplicht of liever dienstdwang noodig is. De mensch is geen oorlogszuchtig wezen, maar hij on dervindt een maatschappelijke stuwkracht die hem voortdurend in de richting van den oorlog dringt. Toegegeven, dat de mensch moord en doodsdriften kent, agres sie driften, die veelal een gevolg zijn van de opvoeding, die hem in zijn jeugd ten deel viel, is voor den oorlog een kunstmatige bewerking vereischt. De ooi-sprong van den oorlog hangt samen met godsdienstige en magische begrippen in den ouden tijd. Wij zien bij do primitieve volken, dat de kinderen van jongsaf ge leerd worden, krijgsman te zijn en pijn te verdragen. Voordat zij tot oorlog overgaan, moeten zij door een goddelijke kracht, in nerlijke opwinding bezeten zijn. Ook in den modernen oorlog, tracht rnen elkaar in een collectieve roes te brengen, verspreidt men terreur cn nu is het de taak van de leger leiding om de collectieve angstontploffing te weeg te brengen in de richting van den vijand. Men vraagt zich dikwijls af, of de mensch moedig is: de mensch is niet moe dig, veeleer schuw, hij is een cultuurpro duct. Het individu „an sich" kent den moed niet, maar wordt in tijden van oorlog door de collectieve roes bevangen, waarvoor het opgeven van eigen verantwoordelijkheidsge voel en inzicht noodzakeliik is. En daarvoor is weer noodig het disciplinair africhten op ongeveer 20-jarigen leeftijd en, zooals we dat tegenwoordig in Italië en Duitschland zien, op nog veel jeugdiger leeftijd. Hier door geraakt het individu in een toestand van automatisme en suggestibiliteit en gaat handelen als een gehypnotiseerd medium, is zich zelf niet meer. Geconcludeerd kan worden, dat de moderne mensch in den komenden oorlog in de collectieve roes van de primitieve volkeren zal verkeeren. Vergelijkt men het individu en de maat schappij, dan is de eerste de cel, het tweede het organisme. Iedere cel moet goed functio neeren, maar wordt onmatige druk op een orgaan uitgeoefend, dan verliest het zijn vorm en allo cellen worden aangegrepen Een werking, die wederkecrig is, want zoo de cellen minder normaal werken door een methode van psychische vergiftiging, dan reageert het orgaan daar onmiddellijk op. Dc heer de Ligt vraagt zich af welke voor bereiding den mensch zoo ver brengt. In de eerste plaats do dienstplicht, welke men dressuur in den meest slechten zin kan noemen. De mensch toch reproduceert als kind de phase van zijn voorgeslachten cn nu brengt men hem op een zeer gevoeligen leeftijd tot zijn collectieve roes en bewerkt zijn individualisme. Hoezeer godsdienst en oorlog samenhan gen, is na te gaan uit dc eens gesproken woorden: do stand, die de meeste heiligen heeft voortgebracht, is de soldatenstand! Tucht en vooral muziek met haar opwin dende taak, alsmede de magische, kracht van den legerpredikant hebben groot en in vloed op de kunstmatige voorbereiding. Spreker wijst ook op den invloed van het geschiedkundig onderwijs, waarbij komt, dat in een tijd van collectief minderwaardig heidsbesef het nationaal messianisme zijn kans krijgt. Er is slechts één uitverkoren volk en dat is het eigen volk. In alles treedt do wil naar voren, om automatisch helden te scheppen en aldus de menschen te ontindividualiseeren. Zoo als het bestaan van Christus een anti- Christus met zich brengt, zoo polariseert men de wereld in wit en zwart, waarvan men de bewijzen kan terugvinden in clc oor logsberichten van 1914 tot 1918. De oorlog is te beschouwen als een duel tusschen twee oorlogsindustrieën, terwijl van de menschen slechts welwillende medewerking gevraagd, zoo niet geëiScht, wordt. Zij, die den oor- logsroes willen tegenwerken, worden onher roepelijk van overheidswege in hun streven gedwarsboomd. Nadat de heer de Ligt vervolgens nog ge wezen heeft op dc medewerking, die dc film aan de oorlogsvoorbereiding op zoo fatale wijze biedt, concludeert hij, dat wij men schen door allerlei voor ons onbekende machten bezeten zijn en dat de volkeren zich in een soort van wanhoopstoestand be vinden. Daarom gaat het erom, tegen het systeem van den oorlog, een systeem van den vrede te stellen. Rest ons nog te vermelden, dat de duide lijke uiteenzetting van den heer B. de Ligt door een talrijk gehoor gevolgd werd. Zaterdagavond had in do zaal van Ams vorde een feestavond plaats van dc mond- accordeonverccniging „Bravo". In zijn wel komstwoord bracht de voorzitter, de heer G. Evers, dank aan de tombola-comruissio, die veel prijzen heeft bijeengebracht. Aan de echtgenoolc van den directeur, mevr. Stor uit Baarn, werd een taart aangeboden, ter wijl dc directeur, de heer D. A. Stor een pijp en een groote hoeveelheid tabak in ont vangst moclu nemen. Mede namens zijn echtgenoote bracht de heer Stor dank voor de aangeboden geschen ken. Hij deelde onder applaus mede, dat vandaag de 35ste deelnemende vereeniging aan het door „Bravo" te organiseeren con cours, had ingeschreven. Dit was wel het voornaamste van dezen avond. Door het rumoer in de zaal, waar eenige baby's ongevraagd als „solisten" op traden, door de „activiteit" van de lotenver- koopsters, die tijdens het uitvoeren der num mers hun lolcn te koop aanboden, is van de afwerking van het programma, dat toch mooie muzieknummers bevatte, weinig te recht gekomen. Het bestuur van. „Bravo" zal o.i. moeten zorgen voor een goede leiding. Het kan daar bij rekenen op de medewerking van den di- VOOR DE KOFFIETAFEL Selderijknol met mayonaise Snijd den selderijknol in zeer dunne plak ken, schil deze en snijd ze in lange, dunne reepjes. Wasch ze cn zet ze eenigen tijd met zout bestrooid weg. Laat ze daarna uitlek ken, vermeng ze met wat mayonaise en leg zo op den schotel. Strooi cr wat zeer fijnge hakte peterselie over. VOOR DE MIDDAGTAFEL Gebakken bloedworst. Sla van bieten en andijvio. Aardappelen. Gerezen pannekoe ken Bereiding. 250 gr. tarwemeel, 250 gr boekweitemeel, 9 dL. melk, 20 gr. gist, reuzel cn Delfia. Voeg de beide meelsoorten bij elkaar, doe er zooveel lauwe melk bij. tot het meel niet meer stuift en roer uit dit beslag de klont jes. Voeg er langzamerhand de overige melk bij en de met lauwe melk aangemengde gist Laat het beslag op een lauw plaatje dichtga- dekt 3 kwartier rijzon. Roer er het zout door. Maak zooveel reuzel. Delfia of Delft- scho slaolie heet in de koekepan, dot de bo dem juist vet genoeg is. Giet hierop zooveel beslag dat de bodem juist bedekt is en bak de pannekoek op een tamelijk flink vuur aan beide zijden lichtbruin en gaar. Geef zo met basterdsuiker of stroop. rccteur, die in staat is om goede muziek met de leden te geven. Maar vóór alles moet er orde zijn en daar ontbrak alles aan. Ook dient men bij het optreden in het openbaar netjes voor den dag te komen. Aan de kleeding ontbrak ook wel een en ander. KAASMARKT Aangevoerd werden 10 wagens, tezamen wegende -1500 K. G.; prijzen van 15,tot 17.50 per 50 K.G. Ilandel matig. City Theater. Vertooning van Ue filni „De Familie van mijn vrouw." Voorstellingen. 's Zaterdags om 2.30. G.15 en 8.30 uur n.m. 's Zondags oti» 1 45 4.00. 6.15 en 8.30 uui n.m. Overige dagen C.15 uur en S uur. Museum Fiëliite, Wcstsingel. (Uiigezon derd des Zondags). Theosqfisclio Bibliotheek, Gebouw Tlieoa Vereeniging, Regentesselaan. lederen dag van 6—8 uur. openbare leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek. Muurhuizen 9. B.-K. Leeszaal, Nieuwslraat 24. 10, 11 en 12 Maart. Amicitia. Vertooning van de film: „Madonna, ivo bist du?" 11 Maart. De Valk. Feestavond van de Tuinboüwcursisten. 8 uur n.m. 12 Maart. De Valk. Feestavond van de Christelijke Jeugdvereeniging „Iinmanuel.' S uur n.m. 12 Maart. Volksgebouw. Instit. voor Ar beidersontwikkeling. Drs. S. Broekhuizen spreekt over evolutie. S uur n.m. 12 Maart. Foyer Amicitia. Openbare ver gadering met debat van den Vrijheidsbond. Spreker Mr. J..A. H. Coops, Apeldoorn. 8 u. n.m. 13 Maart. Dc Valk. Propaganda-verga dering van de R.K. Middenstandsvercon. „De Hanze" Spreker het Tweede Kamerlid Stumpel. 8 uur n.m. 13 Maart. Foyer Amicitia. Ned. Reisver- ecniging. Lezing met lichtbeelden door H. P. Gcerke over het onderwerp: „De Rijn van Keulen tot Mainz." 8.15 uur n.m. 13 Maart. Sierkunst. Amersf. Kunstc- naarsgilde. Henri van Booven spreekt over leven en werken van den Spaanschen schil der Goya. 8 uur n.m. 13 Maart. Eben-Haëzcr. Ned. Christ. Reis- vereeniging. Feestavond. 8 uur n.m. 13 Maart. Markthal. Oranjevereeniging en Princevlag. Vertooning van een Prinses- Juliana-film. 8.15 uur n.m. 14 Maart. De Valk. Zanguitvoering van het Christ. Mannenkoor „Jubal". Medewer king van Piet Hespc's kütderkoor. 8 uur n.m. 14 Maart. Openbare Leeszaal. Nederl. Genetische Vereeniging. Voordrachten door dr. A. L. Hagedoorn en Dr. J. v. d. Spek. uur n.m. 15 en 1G Maart. Amicitia. De Boer van Rijk ensemble voert op: „De medailles van een oude vrouw." 8 uur n.m. 15 Maart. Remonstr. Kerk. Ned. Protest, hond l)s. .1. G Sirks spreekt over: .Karak ter, liefde en huwelijk" van F. Künkel. S uur n.m. 15 Maart. Hotel „de Witte." Nijverheid cn Handel. Lezing roet lichtbeelden door den lieer E. Roodlniyzen over: „Het T)oli van 30 jaar geleden in verhand met critick op het boek „Rubber" van mevr. Szekely Lulofs. uur n.m. Ill Maart. Hotel Monopole. Bond van Poli- tie-ambtenaren in Nederl. tot bescherming an dieren. Ledenvergadering. 10 uur v.m. 1G Maart. De Valk. Tooneelnit voering doo" A D.V.E.N.D.O. 8.15 uur n.m. 16 Maart. Amicitia. Vereen, van Huis vrouwen. Lezing van mevr. Schreude 2.30 uur n.m 17 Maart. Princess-Roorn. Nederl. Zionis tenbond. Mr. Abel Herzberg over: „Joodsche Orienteering in dezen tiid. 8 uur n.m. 19 Maart. De Valk. 25-jarig bestaan van dc Christ. Meisjesverecniging „Bethel." 8 uur n.m. 19 Maart. Markthal. Propaganda avond van de N.S.B Spreker: ir. Mussert. S.30 uur n rn. 20 Maart. De Valk. Schermwedstrijden en feestavond van Emma. 20 Maart. De Valk. Praatavond met lichtbeelden over de werk loosheid in Neder land en Ned.-Indie door mevrouw Coops. uur n.m. 21 Maart. Markthal. s.D. v.P. o-mba- vergadering. Spreker: Partijvoorzitter K. Vorrink. S uur n.m. 21 Maart. Amicitia. 't Nut. Lezing door den heer A. .T. J. Portielje over: „Dieren leven in ons Aquarium." 8 uur n.m. 1 Maart. Restaurant Princess. Amersf. Bond voor lichamel'ike opvoeding. Alge-j meene vergadering. 8 uur n.m. 22 Maart. Monopole. Ned. Christ. Reis- prima kwaliteit Bruin jaspé per rol van 36 Meter LANGESTRAAT 63. TEL. 88. vereeniging. Lezing door Zijne Excellentie Dr. H. D. van Broekhuizen over Zuid-Afrika. 24 Maart. De Valk. Joodsche Vereen. „Nut en Genoegen." Feestavond met opvoering van „Komedie." 8 uur n.m. 2628 Maart. De Valk. Comité „Unio een School met den bijbel". Bazar ten bate van Christ. Fröbelonderwijs. 28 Maart. „Oost en West" en „Nijverheid cn Handel" vertoonen in Amicitia een film over „Een reis per Mij. Nederland naar Oost-Indiö" 8 uur n.m. 31 Maart. Dc Valk. Feestavond van de A.J, C. 8 uur n.m. UTRECHT 11 Maart. Stadsschouwburg. Vercenigd Rotterd. Hofstad-Tooneel voert op„Ga nooit van me weg." 8 uur n.m. 11 Maart. Tivoli. U.S.O. volksconcert. Soliste Claes Molenaar. S uur. Communisten contra N.S.B.?ers aan de overzijde van het Y Zaterdagmiddag is het te Amsterdam aan de overzijde van hetIJ, in de nabijheid van dc nieuwe arbeiderswijk Het Blauwe Zand, zeer rumoerig toegegaan, alweder als ge volg van de vijandige houding, welke com munisten en hun al spoedig tot een volks menigte aangegroeide aanhangers hebben aangenomen tegen met het blad „Volk en Vaderland" colporteerende" nat.-socialisten. Onmiddellijk bij de aankomst ter plaatse van deze colporteurs begonnende hun vijan dig gezinden op te dringen en handtastelijk tegen hen te worden. De aangevallenen lie ten zich hunnerzijds niet onbetuigd en ver weerden zich zoo goed zij konden, hoewel ze sterk in de minderheid waren. Niettemin werd het een vinnige vechtpartij. De aanval Iers gingen do nationaalsocialisten te lijf met stukken hout, met he' gevolg, dat drie der laatsten, zii het ook niet bepaald ern- stigo verwondingen opliepen. Toen de nationaal-socialislen ernstig in het nauw kwamen, verscheen de politie, die wel op moeilijkheden op dit punt scheen te hebben gerekend; er kwamen althans vele manschappen met getrokken sabels en gum mistokken opdagen, die de vechtenden uit elkaar ioegpn. daarbij gesteund door eenigc- olk met drie agenten bemande, motoren-met zijspan cn door de z.g. hondenbrigade. Een inspecteur slaagde er in een communist te grijpen en hom in den zïispan van den mo tor, op welke dnozitling hij zelf zat. mede te nemen naar het politiebureau Adelaarsweg. De N.S.B.'ers gingen, toen zii aldus door de nolitie ontzet waren, door met colporteurs van do N.S.B.. toen verschillenden nieuwe schermutselingen, waaraan de nolitie weer een eind moest maken. Tenslotte ziin alle colporteurs van de N.S.B.. toen verschillen de in het publiek beweerden dat zij gewa pend warén, naar het politiehureauxgeleid, en daar aan den lijve onderzocht. Het bleek echter dat niemand hunnnrwapens bij zich had. Met dit opbrengen van een der partijen was de striid eigenlijk bii gebrekaan strij ders aan de zijde der N.S.B. afgeloopen. Eenige keeren moest de politie nog een chargo maken om samenscholingen te ver spreiden. AMSTERDAM. In den afgeloopen nacht omstreeks twaalf uur ontstond brand op de eerste étage van perceel 9 in de Oos tenburgerdwarsstraat. Deze étage dient evenals de tweede verdieping en de vlie ring als opslagplaats voor den sigaren maker N. Het vuur, dat door onbekende oorzaak ontstond in een kast, breidde zich weldra lit tot de tweede verdieping, zoodat de brandweer genoodzaakt was een tweede alarm te geven, waarop nog meer mate riaal uitrukte. Aangezien niemand in liet pand aanwe zig was, moest do deur worden ingetrapt, waarna het vuur met twee stralen krachtig werd bestreden en weldra gebluscht was. De eerste étago brandde geheel en dc tweede gedeeltelijk uit, terwijl een trap portaal- ernstige schade opliep. De aanwezige tabak ging in de vlammen 'crloren. De eigenaar v.as r»ëi verzekerd. LENTE Nog heel even en de Lente Heeft haar intree weer gedaan. Eén-en-twintig Maart komt daad'hjk Op 't kalender-blad te staan. Lenteweest gegroet, o, Lento, Tijd van zon en bloesemgeur, Tijd van vreugde cn van weelde. Tijd van lucht en licht en kleur! Winterslaap is uitgeslapen, Alles staat op nieuw in bloei. In de weide graast het koebeest (Voor den rijm-klank heet-ie: koei! In de jassen komt een mot-bal, In den schoorsteen geen nieuw roet; Jong en oud verkondigt luide: Schoono Lente, weest gegroot! Crocuspe is uitgeloopcn En de mensch bleef óók niet thuis, Alles zoekt vermaak cn vreugde Voor een tijdlang buitenshuis. Onze schaatsen voor de ijsbaan Zijn voor maanden „van do baan". *3 Avonds blijft het lamplicht korter En het daglicht langer aau. O, hoe heerlijk is de Lente, Vol van zon en lucht en licht Lcntc-maandl Methoogo kragen! Kachel Aan! En deuren dicht! PHILIA (Nadruk verboden) Tentoonstelling van ontwerpen In Ridderzaal en Rolzaal Naar men weet, is cr eenigen tijd gele- den in de Residentie een comité opgericht, dat zich ten doel stelde fondsen bijeen te brengen, noodig om tc kunnen komen tot de oprichting van een Gedenkteeken voor wijlen II M. de Koningin-Moeder. De middelen voor liet comité hebben ruina gevloeid, natuurlijk niet zóó ruim. dat het comité geen geld meer zou kunnen gebrui ken. Daarbij komt, dat hot Comité hot zich tot een eere plicht rekent het overschot van de inzameling zoo groot mogelijk te doen zijn. omdat dit overschot gestort zal wor den in het Nationaal Fonds, dat gevormd is om het levenswerk van Koningin Emma voort to zetten. Het aanvankelijk voornemen bestond om het Gedenkteeken op 2 Augustus 1935, den verjaardag van H. M. dc Koningin-Moeder, te onthullen. Hiertegen bostonden bezwa ren en daarom heeft men besloten de plechtigheid te doen plaats hebben in Juli 1936 Het Gedenkteeken zal komen in het Ro sarium, en wel op het grasveld in het ver lengde van de Jozef Israëlslaan. Onder de beeldhouwers blijkt do belang stelling en de animo om aan de prijsvraag mede te dóen, bijzonder groot. Het Comité heeft besloten oen tentoonstelling in te richten van de inzendingen, welke wel een zeer bijzondere expositie zal worden. In elk geval komen er meer dan GO inzendingen. Dank zij de medewerking van'de betrok ken regeeringsinstanties zal deze tentoon stelling gehouden kunnen worden in dc Ridderzaal en in dc aangrenzende Rolzaal. Vrijdag 12 April zullen de zalen haar deuren voor hot publiek openen. Dan zal ieeds vaststaan, welk ontwerp bekroond is, zoodat het publiek in de ge legenheid zal zijn zich reeds een nauwkeu rig beeld te vórmen van het gedenkteeken. Het is de bedoeling, dat de uitspraak der jury uiterlijk S April bekend zal worden gemaakt. De tentoonstelling zal geopend zijn van 12 tot en met 30 April. Een aantal leden van het voormalige Huispersoneel van H. M. de Koningin-Moe der hebben zich belangeloos beschikbaar gesteld orn de inzendingen te bewaken en voor de orde te zorgen. N. HEUKELS t In den ouderdom von S5 jaar is te Apel doorn overleden de lieer N. Heukels, jen der bekende voortrekkers van het christe lijkc onderwijs en rustend hoofd van 1e school met den Bijbel tc Capello aar., den IJssel. L>e overledene werd 2 Mei 1819 te Deventer geboren en diende het christelijk onderwijs als onderwijzer te Menaldu.ri, Parreva. Dokkurn. Ooster Nijkerk en M.s naldnm (23 maal). In 1875 trad hij op a!- hoofil to Lollum, in 1877 te Surhuizum en in 1891 fe C.apelle aan den IJssel, waar hi? i-i werkzaam geweest tot 1 Juli 1919. [lij ging na een dienstijM var.. 46 jaar met non- s:o'-n en vestig.!*» zich metterwoon te Apr! doorn. Aldaar zal zijn stoffelijk o verschor Dinsdagmiddag op de Nieuwe Begraaf plaats ter ruste worden gelegd STILLE OMGANG TE AMSTERDAM AMSTERDAM, 10 Maart. Na schatting hebben gisteravond en in do nachtelijke uren 25.000 katholieken deelgenomen aan den Stillen Omgang Ie Amsterdam. Tus schen 1 en 2 uur waren meer dan 20.000 bedevaartgangers met 1G extratreinen uit. alle deelen van het land in dc hoofdstad aangekomen., terwijl zeer velen de reis per auto of autobus hadden gemankt Stil en plechtig als telken iare trokken de duizenden in den kouden winternacht door de straten. Er was veel politie op de boon, die er nauwlettend zorg droeg, dat de bede vaartgangers op geen énkele wijze zouden kunnen worden gestoord. Een man, die tegen 4 uur in de Warmoesstraat een ge schreeuw aanhief, werd onmiddellijk inge rekend. De café's hadden -wederom nachtpermis sie. Tusschen half zeven en half acht ziin 17 extratreinen uit de hoofdstad vertrekken, waarmede het grootste gedeelte van de deel nemers naar hun haardsteden zijn 'terugge keerd. PROF. WENk Prof'. Dr. F. A. F. C. Went, oud-hoogleeraar arin de Riiks-universiteit te Utrecht, is be noemd tot correspondecrend lid van de Preussischo Akademie der Wissenschaften.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5