VENIZELOS OP DE VLUCHT HIJ LEGT 'T BIJLTJE ER BIJ NEER Liquidatie van den opstand SCHMELING-BAER STRENGE MAATREGELEN OP CUBA NEDERLAND-ENGELAND De gevluchte leider bevindt zich thans op Italiaansch grondgebied Met betrekking tot het overschrijden van de grens door leden van den generalen staf van het vierde Griekscho legercorps wordt nader gemeld: Toen de vluchtelingen in vier auto's dicht bij de Bulgaarsche grens waren, bleven de wagens steken in den drasslgen bodem. Op dat oogenblik naderde een Grieksche grenspatrouille, welke der regeering trouw was gebleven. Deze patrouille had blijkbaar opdracht ontvangen de vlucht der revolu- tionnaire officieren naar Bulgarije te ver hinderen. Toen de officieren de grensbewakers be merkten, vluchtten zij in wilde haast met medeneming van het hoog noodige. Sléchts drie hunner bleven in den wagon achter en gaven zich over. Toen de wacht hen wilde ontwapenen, pleegde één der offi cieren met zijn pistool zelfmoord. Vervol gens zetten de Grieksche soldaten de vluch tende officieren na, die reeds BulgaarSch ge bied hadden bereikt en bij de Bulgaarsche grenspost stonden. Toen de achtervolgers aanstalten maakten op de officieren te schieten, verklaarde de commandant van de Bulgaarsche wacht, dat zijn manschappen het vuur der Grieken direct zouden beantwoorden, waarna de Grieksche soldaten aftrokken. Na dit incident legitimeerden generaal Kamenos en zijn officieren zich, dio zich eerst voor regeeringscommissarissen hadden uitgegeven. Naar thans ook te Athene wordt bevestigd, is generaal Karnenos in gezelschap van 17 officieren met medeneming van 60 millioen drachmen naar Bulgarije gevlucht Twee extra-treinen met opstandelingen zijn volgens te Athene ontvangen berichten vertrokken in de richting van Dede Agatsj. Inzake het overschrijden van de Bulgaar sche grens door Grieksche officieren wordt nog gemeld: Daar zij verklaarden, dat zij den geheelen dag geen voedsel tot zich genomen hadden, werden zij naar het naastbijzijnde dorp ge bracht, waar zij van hot noodige werden voorzien. In een gesprek met officieren verklaarde generaal Kamenos, dat bij een groot deel \an zijn troepen muiterijen waren uitgebro ken, die hem tenslotte gedwongen hadden tot een algeheelen terugtocht. De Grieksche officieren, die naar Bulgarije zijn gevlucht, verklaarden, dat, nadat de i-egeeringstroepen erin waren geslaagd zich te ontschepen in Dedeagatsj, Kavalla en andere punten, de rebellen in de flank wer den aangevallen, door een paniek werden aangegrepen en zich begonnen over te geven. De officieren voegden er aan toe, dat het hun aan vliegtuigen ontbrak en dat de levensmiddelen en de munitie onvoldoende waren. De Bulgaarsche minister van oorlog ver klaarde, dat de Grieksche officieren zullen worden gezonden naar een concentratie kamp in het binnenland. Te Serres zijn 3000 rebellen gevangen ge nomen. Tsaldaris, de premier, verklaarde, dat de regeering, nu de opstand in Thraeië cn Macedonië is onderdrukt, zal overgaan tot demning van den opstand op de eilanden en ter zee. Hij zeide overtuigd tc zijn van een spoe dig succes De gouverneur-generaal van Macedonië seinde aan de regeering te Athene, dat men nieuwe burgerlijke ambtenaren heeft aan gesteld in de steden, welke aan de rebellen zijn ontnomen. Twee extra treinen met rebellen zijn ver trokken in de richting Dcdoagatsi. Het Grieksche scheeoie Korkvra, dat gisteren te Alexandria in Egvpte is aangekomen, heeft opdracht gekregen direct te vertrekken, daar het Wonsrniddclen kwam innemen voor de rebellen. Verklaring van Piastiras Men seint uit Genua: Generaal Piastiras, die alhier, uit Milaan gearriveerd is. waarheen hij zich oenige dagen geleden uit Cannes had begeven, heeft, alvorens weer naar den Cote d'Azur te vertrekkon aan eenige journalisten verklaard, dat hij het voornemen had aan zijn landgenootcn een boodschap te zenden, waarin hij hen wilde opwekken rust en ordo te bewaren, maar dat hij daartoe niet is overgegaan, daar hij had begreoen, dat zijn boodschap niet zou zijn genubliceerd. „I)e gebeurtenissen van deze laatste daeen aldus voegde hij hieraan toe hebben den toestand dusdanig gewijzigd, dat ik zelf niet zou kunnen zeggen hoe degene, die de opstandige beweging leidt, over mijn persoon denkt." Tenslotte drukte generaal Piastiras zijn vertrouwen uit in de actie der regeering tot herstel van de orde. Uit Athene d.d. 12 Maan: Generaal Kondvlis, die gisteravond in Kawalla aan zou komen, zou daar overnachten en dan Dinsdagmorgen met een vliegtuig naar Athene terugkceren. Men kan de militaire operaties over het algemeen als beëindigd beschouwen. Er zullen alleen nog plaatselijke maatregelen noodle zijn voor hot definitieve herstel van de orde. De zestig millioen drachma De Grieksche regeering heeft den Griek- schcn consul-generaal tc Philippópol be volen zich naar de Bulgaarsch-Grieksche grens te begeven en de 60 millioen drach men, dio de opstandige generaal Kamenos heeft meegenomen, in beslag te nemen. Tegelijkertijd moet de consul arrestatie van generaai Kamenos en zijn officieren eischen. Ook de Grieksche gezant te Sofia heeft opdracht gekregen in de/.en zin stappen bij de Bulgaarsche regeering te doen. pe verliezen van de gevechten van giste ren bedragen elf dooden en 28 gewonden. Volgons te Athene ontvangen berichten treft Venizclos voorbereidngen por vliegtuig van Kreta te vluchten. Waarheen hij zich denkt te begeven, is onbekend. Generaal Kondylis heeft in een rapport aan den premier medegedeeld, dat officieren van het opstandelingenleger de nationale bank te Kawalla hebben geplunderd en gel den tot een bedrag van ongeveer driekwart millioen gulden hebben buitgemaakt Gene raal Kondylis zal zich naar Kawalla be geven, waar volkomen rust. heerscht. Dc kruiser „Helli" is in Saloniki aangekomen. Weer normaal régime op Kreta Do leider van den Griekschen opstand Venizelos, met zijn vrouw en de overige lei dende personen, dio bij den opstand waren betrokken, zijn met de kruiser Averoff van Kreta vertrokken met tot nog toe onbekende bestemming. Do aanhangers der Grieksche regeering die door de Venizelisten als gijze laars waren gevangen genomen, werden voor het vertrek der opstandige leiders in vrijheid gesteld. Het normale régime is op het ge- hcele eiland hersteld De torpedojagers Leon en Psara en de duikboot Nereus, die zich tot nog toe bij de opstandelingen hadden aangesloten, hebben zich ter beschikking van de regeering ge steld. Men acht het waarschijnlijk, dat ook de kruiser Averoff hun voorbeeld zal volgen nadat de opstandige officieren naar een vei lige plaats zullen zijn gebracht Te Athene heerscht over deze successen grooto vreugde Vanmiddag zal voor het huis van minister president Tsaldaris een groote betooging plaats vinden. Naar Beuter uit Athene seint, hebben mui tendc oorlogsschepen, welke in de Souda- baai liggen, zich overgegeven aan de regee- ring, behalve de kruiser Averoff en een on- dorzeeer Reuter seint uit Sofia, dat de Grieksche ge zant inlichtingen heeft verzocht omtrent de versterking van de Bulgaarsche troepen aan dc GriekscivBulgaarsche grens. Generaal Zlatof verklaarde, dat deze maat regelen waren genomen in verband met de gebeurtenissen in Griekenland. De Bulgaarsche bedoelingen zijn evenwel onverdeeld vredelievend. Van den door de gchcelc sportwereld met groote belangstelling gevolgden strijd lus- schcn Schmeling en Harnas om de beslis sing, wie met Max Baer om het wereldkam pioenschap zal strijden, met groote over macht door den Duitscher Max Schmeling gewonnen, geven wij hierboven eenige fo to's. De beide bovenste toonen duidelijk den bijzonderen stijl van den Duitschen oud wereldkampioen. Met de linkerhand houdt hij den tegenstander op een afstand, terwijl hij, zooals men rechtsboven ziet, met een slag met de rechterhand door de verdedi ging van Harnas breekt. Links onder ziet men een der dramatische momenten uit de zevende rondo. In het midden is het, beslis sende moment uit de negende ronde afge beeld, waar do scheidsrechter Schmeling (rechts) tot winnaar door technische K. O. uitroept. Geheel rechts groet Schmeling de enthousiaste menigte na zijn overwinning. De houding der V. S Venizelos revolutionnairen bevinden zich thans dus op Italiaansch territorium. De kruiser „Averoff" zal naar het arso naai van Salamis terugkeeren en zich ter beschikking stellen van de regcering-Tsal* daris. oor hun vertrek van Kreta hebben de opstandelingenleiders de staalskassen, ban ken en douaneburcaux geplunderd. Incident op Kreta In den nacht op Dinsdag is het in hot hoofdkwartier van de opstandelingen tc Kanca op Kreta nog tot een plotseling in cident gekomen. Er verscheen n.l. onver wacht een vliegtuig dat door de opstande lingen voor een regeeringstoestel werd ge- huuden en derhalvü hevig beschoten werd. Het vliegtuig landde daarop en toen bleek, dat zich aan boord eenige Fransche journa listen bevonden, die Venizelos om een on derhoud verzochten. Venizelos ontving de Journalisten en verklaarde hun. dat hij zich na het mislukken van den opstand defini tief uit de politiek zou terugtrekken. Op de eilanden Chios, Samos cn Mvtilcne zijn in den loop van den dag dc door 'Je opstandelingen verdreven regeeringsautori- teiton weer in hun functies hersteld. Generaal Plastiras is in Frankrijk terug gekeerd. Hij heeft zijn intrek genomen in een niaatsie in de nahjjheid van Cannes. ROME, 12 Maart (Reuter). Van officieele Italiaansche zijde is hedenavond het be- WASHINGTÖN, 12 Maart (Reuter). - In Amerikaansche regeeringskringen is men van meening, dat het de regeering Men dieta gelukken zal op Cuba weer ordelijke toestanden te herstellen. Sedert Cuba volle dige souvereiniteit verleend is. houdt men in Washington streng een politiek van non interventie in acht. Ofschoon dc Spaanschc regeering zoo juist een kruiser naar Cuba heeft gezonden, acht men een dergelijke maatregel in Was hington nog niet noodzakelijk. Mochten echter de gebeurtenissen op Cuba tot een ernstig in gevaar komen der Ameiikaan- sche onderdanen leiden, dan zou men welis waar oorlogsschepen naar Havanna zenden, om den Amerikanen hun toevlucht tc bie den, maar in geen geval zou men zicli op eenigerfeiwijze willen mengen in de binnen- landsche onecnigheden op Cuba. richt bevestigd, dat Venizelos door de Ita liaansche autoriteiten onmiddellijk is gein- terneerd. Hij wordt beschouwd als politiek vluchteling en zal in verband daarmede niet worden uitgeleverd. Een Grieksche onderzeeër, die zich aan gesloten had hij de beweging der opstande lingen, heeft volgens een mededeeling van welingelichte Italiaansche zijde het tot de Dodekanesos behoorende eiland Pathnos nntigeloopen. De bemanning, bestaande uit acht officieren, 1 burger en ongeveer der tig manschappen, zijn onmiddellijk op het eiland geïnterneerd. HET LAWINE-ONGELUK BIJ SCHLADMIND WEENEN, 12 Maart. Het lawine-onge luk bij Schladmind, waarbij negen perso nen om hel leven zijn gekomen, is het grootste lawine-ongeluk, dat sedert jaren in Oostenrijk heeft, plaats gehad. Bijna alle, omgekomenen zijn Weeners en vier van de negen slachtoffers zijn meisjes. Tot nog toe konden slechts drie lijken geborgen wor den. Den skilccraar treft geen schuld, hoe wel liet stormachtig weer was toen hij niet de leden van den cursus naar het oefen terrein ging. Het terrein geldt echter als een ideale skiplaafs en werd als volkpmen \cilig voor lawines beschouwd. BOLIVIA MELDT SUCCESSEN LA PAZ,. 12 Maart (V.D). Van Boliviaan- sche zijde wordt medegedeeld, dat dc Boli- viaansche troepen gisteren op twee plaatsen aan het Gran Chaco-front overwinningen hebben behaald. Tegenover Villa Montes zouden de Boli\ iaansche troepen door de Pa- raguaansehe linies zijn heengebroken, terwijl in liet Noorden een Paraguaansr.he aanval bloedig zou zijn afgeslagen. Dc Paraguanen zouden zware verliezen hebben geleden en meer dan 300 dooden op het slagveld hebben achtergelaten. WEST-EUROPEESCH LUCHTPACT PARIJS. 12 Maart. (V.D.) De Engeïsche minister voor de luchtvaart, lord London derry, die sedert eenige dagen tc Parijs ver toeft, ontmoette tijdens een diner, dat hem w*rd aangeboden in de Engeïsche ambas sade, den Frar.schen minister voor do lucht vaart, géneraal Dcnain. Beide ministers hadden een onderhoud, omtrent welks in houd niets bekend is, doch dat vermoede lijk betrekking heeft gehad op de samen wei king tusschen de Fransche en Engel sche luchtmaeht en het te Londen overeen gekomen West-Europcesche luchtpact. BOKSh V Zal Max Baer in Europa zijn titel komen verdedigen? De Bcrlijnsche sportdirecteur Protze, die in opdracht van hot Berlljnsche gemeente bestuur de boksmatch Schmeling—Harnas bijwoonde, verklaarde in een interview over de vooruitzichten van een titelgevecht tus schen den Amerikaanschen wereldkampioen Max Baer, cn Schmeling te Berlijn o.a.: „Ken titelgevecht om het wereldkampioen schap op Duitschen bodem zou in de Rijks hoofdstad, de stad van de Olympische Spe len 1936 thuis hooren. Oberbürgermeister Dr. Sahm beeft mij met de leiding der desbe treffende onderhandelingen belast en mij uitdrukkelijk verzekerd dat hij gaarno be reid is een dergelijke gebeurtenis te Berlijn met alle kracht te ondersteunen. Als plaats voor den wedstrijd, die natuurlijk in de open lucht zal plaats vinden, zou ln Juni, a.s. in do eerste plaats het Tempelhoferfeld in aanmerking komen, waar zeker 100.000 toeschouwers plaats kunnen vinden. Met ATHENE, 12 Maart. Van officieuze zijde wordt omtrent de gebeurtenissen van heden medegedeeld, dat vannacht te 3.30 uur de muitende torpedoboot „Psara" een radiogram naar Athene zond, waarin werd medegedeeld, dat de opstandige officieren van de torpedojagers „Psara en „Leon" en van den onderzeeër „Nereus" zich heimelijk van de schepen hadden verwijderd en dc bemanningen hadden achtergelaten. Uit vol gende radiogrammen bleek, dat de kruiser „Averof" zich naar de Italiaansche territo riale wateren wilde begeven, vermoedelijk naar het eiland Rhodos. Het laatste radio bericht van de „Psara" meldde, dat alle gij zelaars, die door de opstandelingen te Ka nca in arrest waren gehouden, weer in vrij heid waren gösteld. Onder hen bevonden zich de regeeringsgetrouwe marineofficie ren, die door de opstandelingen naar het arsenaal waren gebracht, doch die thans weer hot commando aan boord van de door de muiters verlaten schepen op zich hebben genomen. De leider der opstandelingenorganisatie de Republikeinsche Vereeniging, generaal Papouias, die te Athene voor Venizelos ageerde en zich tot gisteravond verborgen heeft gehouden, heeft zich vanmorgen ter beschikking van de autoriteiten gesteld. Men dankt het in het algemeen het snelle ingrijpen der regeering, die den steun der publieke opinie had, dat do opstand 24 uur na het begin van den aanval in Macedonië geheel is neergeslagen. In geheel Grieken land heerscht daarover groote vreugde en alle steden hebben gevlagd. Een nader Reuterbericht meldt, dat de kruiser „Averoff" Venizelos en dc overige opstandelingenleiders, die zich aan boord bevonden, op het eiland der Dodekanesos, Kasos, aan land heeft gezet. De gevluchte Niettemin wordt de verwarring nog grooter HAVANNA, 12 Maart (V.D.). Tenge- volge van de verdere uitbreiding van de tegen de regeering van piesident Mendieta gerichte politieke staking is bijna het po* heele economische leven \un Cuba ver lamd Alle arbeiders in de tabaksindustrie, benevens de douane-ambtenaren en de em ployés der groote firma's hebben zich bij de staking aangesloten. De minister van arbeid, Rodriguez, heeft als tegenmaatregel tot ontbinding van allo bij de slaking betrokken vakvereenigingen besloten. Het kabinet heeft de doodstraf in gevoerd voor alle daden van terreur en sa botage. Bij de verschillende straatgevech ten, die de laatste dagen in Havanna plaats hebben, zijn volgens de laatste berichten ongeveer 10 personen gedood. Dinsdag was het in de hoofdstad betrekkelijk rustig. Slechts nu en dan werd een bomontplof fing gehoord. De chef van het Cubaansrhe leger, Batista, heeft be\nl gegeven tot ar restatie van alle stakende spoorwegarnhie- naren. De beweringen van den naar Miami (Florida) gevlochten vroegëren president Carlos IIcvia, dat sinds Zaterdag ongeveer 200 personen op Cuba zijn afgemaakt, wor den door dc regeering tegengesproken. Behalve het uitvaardigen van dc dood straf voor daden van sabotage heeft de re geering bepaald, dat regeeringsambtenaren, die in staking gaan. zullen worden veroor deeld tot 2 tot 5 jaar gevangenisstraf. In den afgeloopon nacht zijn tal van bommen ontploft, terwijl zich bok eenige schietpar tijen hebben voorgedaan, zonder dat daarbij slachtoffers zijn gevallen. Uit Madrid wordt het bericht bevestigd, dat de. Spaansche kruiser „Cervantes" in verhand met de politieke gebeurtenissen op Cuba bevel heeft gekregen zich gereed Ie houden om naar Havanna te vertrekken. HET INTERNATIONALE SCHAAK- TOURNOOI TE MOSKOU MOSKOU, 12 Maart (V.D.). De zeven tiende, ronde van het Internationale Schaak lournooi Ie Moskou bail het volgende resul taat: Kan wint van Ragozin Alalortzef wint van Tsjekhofer Rabinowitsj wint van Locwenfisch C.apahlanca wint van Vera Monchik Pire remise met Stahlherg Lasker remise met Lissitzin Bogatvrtsjoek remise met Goglidze I.ilienthal remise met Borlwinnik De partijen Flohr— Rioemin en Spiel- mann Romanowski werden niet uitge speeld. PROEFV/EDSTFiIJD ZWALUWEN Twee jeugdige ploegen samengesteld In overleg met de Technische Commissie van de K.N.V.B. hebben rle Zwaluwen op Woensdag 20 dezer op het V.l .C. terrein te 'sGravenhage een lichtwedstrijd volgeschre ven, waaraan wordt deelgenomen door twee Zwaluwen ploegen, samengesteld uit jonge spelers. De samenstelling dier ploeg is al dus: A.-elftal: De 1-laas (Bloemendaal);. C.hori- foer (A D.O.) en Wursïen (Fcvonoordl; «Ie Kok (Noad): Kammever (Haarlem) en Leemhuis (Bloomendn.nl): B Tap (A.I).OA: von I.eur (D.O.S. Utrecht). Bijl (Vrienden schaar Culfiivd'nrg): Hagenaar (H.F.CA en Van l euven (R'oemendann. B-elflal: Slootweg (VU CA, Deihei Ou»c.l<) en F.eronbe-fT (RFC.): Wev (Storm vo-re's). Bool (H.V.V.). MM'cn - N A CA. v. d. Steen (Storm voge's). de Svvart (N.A.CA, v. d. Horst (R.C.H Boerhout (B.F.C.) cnBool- hóuwcr (H.B.S) Max Baer den Hamburgschen manager Rotlienburg heb ik reeds voor hot gevecht te Hamburg over een wedstrijd Schmeling—Baer onder handeld en de Amerikaanscho kampioen hoeft ook tegenover Rolhenburg, met wien ik in voortdurende verbinding sta, zich be reid verklaard in Europa te komen boksen." Zooals hekend is, is het Max Baer's bedoe ling in April naar Europa te komen. Zijn eischen gaan tot nog toe veel verder dan hel aanbod uin Rotlienburg. De beslissing zal waarschijnlijk afhangen van het resultaat dat Rotlienburg zal bereiken op zijn reis haar de Vereenigrle Staten, waar hij met Max Baer wil onderhandelen. VOETBAL Naar' wij vernemen is bij den K.N.V.B. bericht ingekomen, dat de Engeïsche F.A. accoord gaat met den datum 18 Mei voor den wedstrijd Nederland—Engeland,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 2