(SÉJbf FEUILLETON HONIC'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct GIFTEN VOOR HET CRISIS COMITÉ K- ACTIEF" PREDIKBEURTEN BOUWSTOrFENHANDEL „AMERSFOORT" Nieuwe Uitgaven DE WITTE rr OVERSTE SAXON meubileehiny "Voor liet Plaatselijk Crisis Comité zijn nog de volgende giften binnengekomen: Mcj. II. de K. f iQ. Mevrouw de B. 'it i. Mevrouw J. M. G, 5 GEMEENTERAAD Aanvullmgsagenda in de laad-svergadcriiig van Dinsdag- vond zullen alsnog de volgende agenda punten aan de. orde. worden gesteld. 9. Voorste! van B. en \V. tot aanvulling van liet Reglement voor de Brandweer. 10. Voorstel van B. en \Y. tot aankoop van strooken grond ter vcrbrccding van de 15a reh ma 11 Wuy ticrsla a n. 11. Voorstel van B. en \Y. tot aan- en ver koop van strooken gronds aan de door Ie trekken Fr a 11 k 1 i n s t r a u t 12. Voorstel van B. en V lot. extra aflos sing der gcldlccniug 192S1 en tot liet aan gaan ccncr ondcrhandschc golcllccning. 13. Vaststelling le Koliier straat- en riool- belasting dienstjaar 1935. li. Staat van oninbare posten der straat- en rïoolbclasting dienstjaar 1932, 1933 en 1931. NED. PROTESTANTENBOND I11 de Bcniqnstrantsclio kerk beeft ds. .7. (i. Sirks gisteravond voor de leden van den Nedcriandschcn Protestantenbond een be langwekkende lezing gehouden over het boek „Karakter, Liefde en Huwelijk" van dr. F. Kun kei. Wegens gebrek aan plaats ruimte zal liet verslag van deze lezing in ons blad \an Maandag a.s. worden opgeno men. INTERNATIONALE SCHOOL VOOR WIJSBEGEERTE De leergangen I11 de Internationale School voor Wijsbe geerte alhier zullen de volgende leergangen worden gehouden. lü17 Maai t: Prof. Dr. Hcinrich Zicomer nit Heidelberg over „Symbolik Intlischcr Kunst und Religion." 1519 April: Dr. Jung uit Zurich over: Allgemeine Darstellung der Koniplcxlheo- ne und der practische Traumanalyse." 2527 April: Mevrouw Dr. Charlotte Biili- lcr nit Wcencn over:: „Ncuc Forschungcn fiber die Situation des Kindes in der Fa- UIT HET POLITIERAPPORT Retourtje AmersfoortUtrecht Gisteravond heeft de politie twee kleine peuters aangehouden, die tegen zevenen te Utrecht in een vrachtauto geklommen wa ren en zonder dat de bestuurder liet wist de reis naar Amersfoort medegemaakt hadden. Vrijdagavond is er anders in onzo stad niet zooveel te beleven, zoodat wij maar aanne men moeten dat hier geen voorkeur van stad in liet spel was. De politic heeft zich over hen ontfermd en gezorgd dat ze nog's avonds Jaat weer in het ouderlijk huis terug waren. NED. VEREEN. VAN VROUWF.NBELAN- GEN EN GELIJK STAATSBURGERSCHAP Donderdagavond zal in hotel „Monopolc" Mevrouw Cli. Polak uit Amsterdam voor do Nederlandschc Vcreoniging van Vrou- wenbelangen en gelijk Staatsburgerschap 111 openbare bijeenkomst spreken over:: „Yrou- wen-heden Vrouwen-toekomst." SOCIËTEIT VEREENIGING Opening van het nieuwe Societcitslokaal Naar wij vernemen zal het nieuwe socie- feilslokaal van de Sociëteit Vcreoniging al hier, in liet gebouw Concordia aan de Lan- gestraat. Maandagavond a.s. officieel wor den geopend. City Theater. Vertooning van do film: Jood Süss. Voorstellingen: 's Zaterdags om 2.30. G.15 en S.30 uur n.m. *s Zondags om 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30 uur CHEMISCH REINIGEN EN VERVEN TEL. 1717 TEL. 1717 11.111. Overige dagen S.05 uur n.m. Museum Flêhitc, Wcstsingel. (Uitgezon derd des Zondags). Theosofisclio Bibliotheek, Gebouw Theos. Verecniging, RegentesseJaan. lederen dag van 6—8 uur. openbare Leeszaal met Jeugdleeszaal cd Bibliotheek, Muurhuizen U. i: -K. Leeszaal. Nieuwstraat 24. 15 en 16 Maart. Amicilia. De Boer van Rijk ensemble voert op: „De medailles van een oude vrouw." 8.15 uur 11.111. 10 Maart. Hotel Monopolc. Bond \an Poli tic-ambtenaren in Nedcrl. tot bescherming van dieren. Ledenvergadering. 10 uur v.m. 10 Maart. De Valk. Toon cel uitvoering door A.D.V.E.N.D.O. 8.15 uur n.m. 10 en 17 Maart. School van Wijsbegeerte. Prof. dr Ileinrich Zi miner behandelt het onderwerp: „Symbolik lndischer Kunst und Religion." Zaterdag 4 uur n.m. en Zondag 10.30 V.m. en 7 uur 11.111. 16 Maart. Amicitia. Vereen, van Iluis- vrouwen. Lezing van mevr. Schreuder over: De Vrouw in den Gouden Eeuw. 2.30 uur n.m. 1719 Maart. Bioscoop Amicitia. Ver tooning van de film: „Douaumont" (De Hel van Verdun). 17 Maart. Paviljoen Berghotcl. Matinée- conccrt door Marius Blok en Ilenk Ramsc- laar. 18 Maart. Princess-room. Handel en Nij verheid vergadert. 8.15 uur n.m. '19 Maart. De Valk. 25-jarig bestaan van de Cluisl. Mcisjesvéfreeniging „Bethel". 7 uur n.m. 19 Maart. Markthal. Propaganda-avond van do N.S.B. Spreker: ir. ÏMussert. S.30 uur n.m. 20 Maart. De Valk. Praatavond met lichtbeelden over de werkloosheid iu Neder land en Ned.-Indië door mevrouw Coops. 8 uur n.m. 21 Maart. Gebouw van de Gclderscbe Cre- dictvereen. Rcclassecringsvcreeniging van Amersfoort en omstreken. Algemcene ver gadering. S uur n.m. 21 Maart. Markthal. S.D.A.P. Onenbj»**'» vergadering. Spreker: Partijvoorzitter K. Vorrink. S uur n.m. 21 Maart. Amicilia. 't Nut. Lezing door den heer A. J. J. Portielje over: „Dieren leven in ons Aquarium." S uur n.m. 21 Maart'. Monopolc. Ned. Ver. v. Vrou- wenbclangon en gelijk staatsburgerschap. Mevr. Cli. Polak uit Amsterdam over: Vrou- wcnhcdcn-Vrouwcntockomst. S uur. 21 Maart. Restaurant Princess. Amersf. Bond voor lichamelijke opvoeding. Alge mcene vergadering. 8 uur n.m. 22 Maart. Amicilia. Ned. Ballet onder lei ding van Lili Green. S uur n.m. 22 Maart. Foyer Amicitia. Nedcrl. Vereen, van IiuisN rouwen. De heer IX Hos spreekt over: „Do praktische toepassing van liet ogetarisme." 2.30 uur 11.111. 22 Maait. Monopolc. Ned. Christ Rcis- vcrceniging. Lezing door Zijne Excellentie Dr. II. D. van Broekhuizen over Zuid-Afrika. 2.5 Maart. Do Valk, uitvoering van de Fricschc club „Ut en Thus", 8 uur. 25 Maart. Amicitia. Amersf. Dilett. Too- nccJgezelschap „De Keit jes" voert op ten bate van kinderhuis „Kinabu" het stuk: „Op Goed Geluk". S uur n.m. 24 Maart. Do Valk. Joodsche Vereen. „Nut 011 Genoegen." Feestavond met opvoering van „Komedie." S uur n.m. 2.> Maart. Volksgebouw. Verecniging der Woodbrookers. II. A. Brinkhorst uit Am sterdam over: „Socialisme en Wereldbe schouwing S uur nm. 2028 Maart. De Valk. Comité „Unie een School met don bijbel". Bazar ten bate van Christ. Fröbelonderwijs. 28 Maart. Monopolc. Vreemdelingenver keer. Jaarvergadering. 8.15 uur n.m. ZEIST 10 Maart. Figi Nedcrl. Ballet, direct 1*. Lili Green. 8.15 uur n.m. Zondag 17 Maart 1935. St. Joriskerk '10 uur: Dienst. C uur: Dienst. Emma Kerk. 10 uur: Ds. Pannebakker. 6 uur: Dienst. Nieuwe Kerk. 10 uur: Ds. P. J. Waardenburg van I-laar lem. (Jeugddienst). C uur: Dienst. Betliclkci k. 10 uur: Kinderkerk. Gasthuiskerk. 10 uur: Godsdienstoefening. Wijkgebouw Monuikenpad. 10 uur: Kinderkerk. Gebouw „Het Sluisje". 10 uur; Kinderkerk. .Vrijz. Hervormden. Luthersclie Kerk. 7 uur: Ds. Dikboom. Remonstrantsche Kerk. 10y: uur: Dr. Micdema. Doopsgezinde Gemeente. lQ'/i uur: Ds. Hylkema. Evangelisch Luthersche Kerk. 10x/. uur: Ds. de Jongli. Vrije Jeugdgemeenschap. Theos. Loge. 10Y> uur: Mcj. M. Nieweg. Geref. Kerk (Zuidsingel). 10 uur: Ds. Schouten. 5Vs uur: Ds. Schouten. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat). 10 uur: Ds. Popma. 5/? uur: Ds. Popma. Geref. Kerk in Ilcrst. Verband. 10 uur: Ds. J. v. d. Wonde van Hilversum. 4 uur: Ds. J. v. d. Woude. Christ. Geref. Kerk. 10 uur: Prof. Geels van Apeldoorn. 5uur: Prof. Geels. Donderdag 21 Maart. V/-. uur: Ds. H. Velcnia van 's-Gravenzandc. Geref. Gemeente. Gebouw C. J. M. V. Stoovcstraat 14 10 uur: Godsdienstoefening. Wit uur: Godsdienstoefening. Vrije Geref. Gemeente. (Muurhuizen 53). W/< uur: Godsdienstoefening. 5 uur: Godsdienstoefening. Oud-Kath. Gemeente. Ct Zand 13). 10 uur: H. Dienst. Universeelc eeredienst (Soefi-bcwcging). Toonzaal Sierkunst. 11 uur: Dienst; onderwerp: „Genade." Vrije Kath. kerk. (Theos. Loge. Regentcssclaan 21). Geen ongave ontvangen Leger des Ileils (Langestraat 94). 10 uur: Ileiligingsdienst. 3!/s uur: Openluchtsamenkomst. 8 uui: Openbare samenkomst. Christian Science Society, ('t Laantje 3). lO'/s uur: Hollandscho dienst. De Amersfoortsche Bergkapel. Regentesselaan 21. Geen dienst. BUITENGEMEENTEN Baarn en Ecmbrugge. 10 uur: Ds. Kievit. 6 uur: Ds. Blaauwendraad. Barnevcld. 9J< uur: Ds. v. d. Graaf van Nijkerk. 5 uur: Ds. van Montfrans. Hoevelaken. 9}< uur: Ds. Mulder. 2 uur: Ds. Mulder. Hoogland. 9V£ uur: Ds. Posthumus Meijes. Lensden. 10 uur: Ds. Hofstede. Nijkerk. 9'/< uur: Ds;. Lutcyn. 5 uur: Ds. v. d. Graaf. Vraagt prijzen bij Kantoor en opslag: Hoogstraat boek Berg en Dalstraat, Amersfoort. Telefoon 1762. H.II. Stucadoors Verkrijgb.: Ribbestrekmetaal. Na 6 uur J. P. J. v, d. DONK, VERMEERSTRAAT 8 Tel. 1932. Schcrpenzcel. 9JZ uur: Ds. A. de Leeuw van Willige Langerak. 6 uur: Ds. A. de Leeuw. Soest. Geen opgave ontvangen. Soest (Vrijie. Godsdienstige»). Ds. J. L. Faber, Zutphen. Soosterberg. 10 uur: Ds. D. v. Krevelen, emer. pred. Bosch en Duin. 6 uur: Ds. J. Pannebökkcr van Amers foort. De Vuurschc. 10 uur: Ds. K. den Hollander van Amers foort. Woudenberg. O'/* uur: Ds. W. v. d. Waal, emer. pred. 6 uur: Ds. Klomp. Een bloemlezing uit de onder wereld. De -verecniging „de Vercenigde Distilla teurs" en de Nedciiandsche Verecniging van Distillateurs 011 Likeurstokers heeft een uitgave, getiteld: „een bloemlezing uit do onderwereld" het licht doen zien. Het bevat een respectabele hoeveelheid berichten over zeer onrespectabcle daden, verzameld uit al lerlei bladen en dienend als bewijsmateriaal voor het aantooncn, in hoe hoogc male men zich op onwettige wijze schuldig maakt aan geheime distillatie en andere dergelijke al- coholfraudes. Dringend wordt daarom aangedrongen op accijnsvcrlaging, niet alleen, omdat men de fraude wil voorkomen, maar ook, omdat het hoogst onbillijk geoordeeld wordt, dat liet ondorgrondsehc bedrijf floreert door den hoogen tecijns en de bonafide handel expi reert door dezelfde oorzaak. Het Vliegveld. „Het Vliegveld" begint deze weck niet een interessante studio over den „Bommen werper Amiot 140" door ir. C. v. Steen de- lot „Meerdere kennis van Den Haag". Ed- ren Jr. Viruly levert een geestige bijdrage ward Startz schrijft in modern tempo over zijn reis „Even naar Indie." Gooisch Buitenleven Het Maart-nummer van dit periodiek, ziet er weer zeer verzorgd uit. Aan de grooto internationale bloemententoonstelling to Heemstede de „Flora 1935" wordt de volle aandacht besteed. Naast een achttal mooie afbeeldingen van deze en de vorige „Flora', vinden wc een artikel van den secretaris van het comité, den heer II. J. Voors, tevens de architect van deze expositie. De hcci Ernst H. Krclage schreef een belangrijk ar tikel „Uit de geschiedenis van de Bloembol lenteelt". J. IJ. Meyer bespreekt de minder bekende, maar zeer mooie eenjarige zaaiplant Coin- melina Coelestis en W. M. van Hengelaar de zomerbolgewassen voor potcultuur ter wijl de plantendokler schrijft over het voor komen van ziekten in onze bolgewassen. Voor liefhebbers van kamerplanten is hot rnaandelijkschc Succulcntcnpraatje van G. D. Duursma en een artikeltje over liet zaaien van Cactussen door een abonné. J. W. Kruimel* schrijft over Maartwerk in den Groententuin terwijl niej. v. d. Bosch het kunstmatig broeden van eieren behan delt. Voor de natuurliefhebbers schreef Jan P. Strijbos: „Lente in het Land" en W. II. do Wette over „Als do winter vlucht", bcido artikelen met unique foto's. De Kroniek Het Maartnummer van „De Kroniek" komt in een beschouwing en aanvullende kantteekcnirïgcii terug op de als monu mentaal gekwalificeerde rede vail dr. Colijn. In een artikel „Een nieuwe econo mische wereldconferentie'.'" wordt het nut tig effect vuil een dusdanige conferentie betwijfeld, terwijl in een bijdrage getiteld: „Hoe staat liet ermee?" verschijnselen der wereldconjunctuur worden nagespeurd. Het hoofdartikel van het Indische gedeel te Europeesch Export Extract handelt over „De Duitschc handel van Duitschland met liet buitenland". Het Vliegveld „liet Vliegveld" van deze week opent met een hulde aan jlu*. I. L. van den Bercli van Heemstede, die deze maand een kwart eeuw lang lid van liet hoofdbestuur der Kon. "Ned. Ver. v. Luchtvaart is. Dr. Brou wer van den Vliegmedischen Dienst der Luchtvaartafdccling geeft een zeer lezens waardige beschouwing over de acrophyslo- logischc grenzen voor den jachtvlicgcr. Na lezing van dit artikel krijgt men wel den indruk, dat men, voor wat het levende ma teriaal betreft, boel dicht bij de uiterste grenzen der jaehtvlicgluigbouw-tcchniek is gekomen, vnl. in verband met de enorme snelheden. Verder treffen we in dit num mer een „interview' dat niet plaats vond" met de directie der K.M. „De Schelde" 1e Vlissingen, over de vliegluigbouwplannen dier onderneming. (Vervolg) LOONCONFLICT IN HET BOUWBEDRIJF TE APELDOORN APELDOORN, 15 Maart. I11 de heden middag bic; ter stede gehouden conferentie van den Rijksbcmiddelaar, Mr. C. A. Jo- sephus Jitta met de partijen, betrokken bij het loonconflict in liet bouwbedrijf, alhier, is geen overeenstemming bereikt, zoodat het zoo goed als zeker is, dat Maandag a.s. te Apeldoorn onder do bouwvakarbeiders een staking zal uitbreken, zich uitstrekkende over 150 a 200 arbeiders. MEVR. THEO MANN BOUWMEESTER NAAR OTHELLO AMSTERDAM, 15 Maart. Het Werk Comité \oor de huldiging van Albert van Dalsurn heeft mevrouw Theo Mann-Bouw- mcester uitgenoodigd de voorstelling van Othello Zaterdagavond bij te wonen. De hoogbejaarde kunstenaresse heeft deze uitnoodiging aanvaard en zul dus door haar aanwezigheid aan do huldiging van don heer Albert van Dalsum een zeer bij zonde ren luister bijzetten. DE PORTEFEUILLEWISSELING AAN WATERSTAAT Dr. Colijn heeft hedenochtend op liet de partement van Waterstaat afscheid geno men van de hoofdambtenaren van dat de partement en hen aan den nieuwen mi nister van waterstaat jhr. ir. van Lidtli de Jeudc voorgesteld. ff Aldeeliug Wijnhandel. TCL 22. BORDEAUX WIJN Graves Supérieur Chateau de Pez 1929 Chateau Monroze 1921 1.30 f 1.30 1 1.35 OMREKENINGSKOERSEN. trr. Niet Otf. Londeu Berlijn Parijs Brussel Zurich Kopenhagen Jslo Stockholm Now York Milaan Praag \Jodcsetleeld dooi- de Rotterd. Bankverecu. 15 Maart 1 6 Maart 7.05 Vi 7.09% 59.10 59.40 9.75 6,74% 34.50 34.46 47.87 47.80 31.45 31.65 35.35 35.65 36.25 36.55 1.48 1.4S 12.20 12.30 6.19 6.20 Niet. de grootte van hot. otter bepaalt de «aarde, maar de gezindheid van hem, die het brengt. Socrntcs. door G. P. BAKKER SS „En nu", zei liij zacht, zoo zacht, dat een derde het gefluister onmogelijk zou kunnen verstaan. „Ik heb toevallig een vriend van u ont moet". Saxon keek hem verbaasd aan. De ander knikte bevestigend. „Ik deed een wandelrit je. Lu daar zag ik aan den kant van den weg een jonge schip per zitten, een breede jongen met bolle wan gen. Een Groninger, dacht ik. even breed als zijn tjalk of kof en even bolwangig als de boeg van zijn schip. Ik riep hem in liet IIol- landsch toe: „Zeg, hoe kom jij hier verzeild?" De jongen vloog overeind, keek ine aan en zei: „U is ook Groninger?" „Dat kan", zei ik. „Veel scheelt het niet. Mien moudcr was '11 Groucgcr wicht Het eonige Groningsch, dat ik ooit gesproken heb". „En u is keizerlijk officier?" „Ook dat". „Dan heeft God u gezonden", zei hij. „U zou mij een grooten dienst kunnen bewijzen door mijn groeten over te brengen aan mijn .Vriend Willem, «lie door de keizerlijken ge vangen genomen is. II ij moet ginds in het kamp zijn". „Wil je hem bevrijden?" vroeg ik. „Dat lijkt me nog al een onderneming". „Neen", zei hij. .Maar ik zou gaarne weten hoe het hem ging". „Ik vertelde hem uw geschiedenis, voegde er hij dat de veldmaarschalk u dezen nacht dooi* een peloton Waalsrhe ruiters zou la ten halen 0111 11 naar Halle over to brengen en dat Y011 Pappcrihcim juist weer vertrok ken was". Saxou had met de grootste belangstelling geluisterd. „K11 toen?" vroeg lui. „K11 toen, niets meer. 11 ij vroeg me nog of ik geen middel wist u te bevrijden. Maai* ik lpaaklo. hem duidelijk dat ik als keizerlijk officier dal. niet mocht doen, zelfs niet als hel: in mijn macht stond. Ik beloofde hein echter de groeten aan u over te brengen". „Ik dank u hartelijk", antwoordde Saxon. „Hij is een beste jongen." „Kii nu, overste", 1 ii reikte Saxon de hand, „heb ik mijn boodschap overgebracht. Mocht ik nog het een of ander voor u kunnen doen, dan gaarne'. Eenigc cscadrons van Montecucouli's kurassiers zijn naar Bin- gunislein vertrokken. Het schijnt niet mee te vallen liet kasteel te nemen. Misschien F dat voor 11 oen kleine troost Het. is overigens geen geheim. In elk geval kom ik 11 nog eens opzoeken, liet zij hier of in Hallo" Toen de kapitein vei trokken was, verzonk .Saxon weer in gedachten, maar ze waren opgewekter dan vóór dit bezoek. Hij combi neerde, Edzko, de meester. Zij hadden hem toch niet geheel vergeten. Hij stond op. Op de tafel lag een reiger veer. Hoe kwam die daar? Hij wist zeker voor bet bezoek van den kapitein was die er niet geweest. Een boodschap? Eensklaps werd het. hem duidelijk. Van den meester. Het oude tceken van liet veemgericht, de reigerveer, die de hoofdman der rechters achter het 001* droeg. Zou een ander rech ter ingrijpen? Zou er iets gaan gebeuren? Maar eerst moest hij slapen, een paar uren maar. Hij voelde zich doodmoe. Zijn oogen vielen dicht en weldra w as hij onbewust van hetgeen er om hem heen voorviel. Maar in den droom zag hij een reigerveer, liet tce ken, dat een eeuw geleden den meest dap peren ridder den doorschrik op het lijf had gejaagd en waar zelfs vorsten voor hadden gesidderd, doch voor hern had die veer een andere beteekenis. Brand! Brand! klonk in het kamp. Saxon schrok in zijn tent op van hel ge schreeuw en liet rumoer, liet loeien der vlammen, dat 's nachts zoo geheimzinnig en onheilspellend de monschcn uit den slaap wekt. Hij hoorde lawaai in het wachtlokaal. Toen schreeuwde een stem: „Wachtmeester, je staat met je hoofd in voor den gevangene. Laat je mannen niet aan den haal gaan, wat er ook moge ge beuren. Het kamp brandt aan vier kanten. De buitenste tenten staan in vlam en de hevige wind wakkert het vuur aan. Denk er aan, blijf op je post". De wachtmeester trad binnen. „Overste", sprak, „het gehccle kamp staat in lichte laaie. De soldeniers zijn onder aanvoering van kapitein Govaerts bezig met liet blus- schingswerk. Bijen mannen brengen de emmers water over van het. riviertje naar de brandende tenten. Ik sta met mijn hoofd voor u in. Belooft u mil op ccrcwoord, niet te zullen ontvluchten?" „Opdat jij het lijf zult kunnen redden en ik hier kalm verbranden? Daarvoor voel ik niets, vriendje. Neen samen uit, samen thuis." De wachtmeester keek op zijn neus. „Hoe is de brand ontstaan?" „Dat weet niemand, maar het moet brandstichting zijn. Een brand ontstaat niet van zelf op zooveel plaatsen tegelijk". „De soldeniers zullen het vuur wel mees- Ier worden", oordeelde Saxon. „Misschien, maar die vervloekte wind. Ik heb niet veel lust liier om te komen." „Ik evenmin", opperde Saxon. „Laten wc dan samen vluchten". „Als u mij uw woord geeft." „Neen, wachtmeester, dui heb ik reeds den veldmaarschalk geweigerd De wachtmeester ging naar buiten. Een oogenblik later kwam hij terug. „Ik ben bang, dat ze de vlammen niet meester worden. Aan den zuidkant begin nen de mannen te vluchten, ofschoon men doorgaat met blusschcn. Kijkt u maar". Hij opende de deur van de groots tent. Saxon zag de vlammen, hoorde liet tumult, maar in de wachtzaal zaten nog altijd een viertal hellebaardiers en voor de buitendeur stonden de twee nog altijd op post. Als de brand erger wordt, krijg ik een kans dacht liij. Al zijn moed begon te herleven. Maar juist op dat oogenblik werd zijn hoop den bodem ingeslagen. Hij hoorde de hoeven van een groot aantal paarden. Een stem met een onmiskenbaar Spaan- schen klank riep: „Ook een grap om een brandend kamp binnen to lijden. Wie is hier commandant van de wacht? Kom te voorschijn". De wachtmeester trad naar voren. De officier steeg van zijn paard. Twee Waalschc ruiters volgden licm. „Ilier is een bewijs van veldmaarschalk V011 Pappeuheim 0111 een gevangene uit te leveren. Ik moet hem naar Halle cscortec- ren." „U komt als uit den hemel gevallen, luitenant", zei de wachtmeester, bekeek nauwkeurig bij het kaarslicht het bevel. „I11 orde. Daar is hij". „Bindt hem", beval de luitenant. De beide Walen bonden Saxon de handen. II ij protesteerde. „Moet gebeuren; de strengste orders man netje. Als ik je liet ontsnappen, zou ik morgen aan den dwarsbalk hangen. De veldmaarschalk heeft speciaal mij er mee belast. Hij kent mij". Een twintigtal geharnaste Waalschc rui ters stonden te wachten. Het staal flikkerde in het licht der vlammen. Aan beide zijden knetterde lit vuur. „Hier is je ontvangstbewijs". De wacht meester beschouwde het stuk met grootc zorgvuldigheid. „I11 orde, luitenant Scapiros", zei hij met eerbied en angst in de stem. Scapiros een mooie engel om uit den hemel te vallen! Scapiros, de rechterhand van den provoost-geweldige van den veld maarschalk. Like soldenier huiverde bij het hooren \an dien naam. Saxon werd naar buiten geleid. Ilij zag nu, dat een gedeelten der tenten reeds in de asch lag. (Wordt vervolgd). FAUTEUILS

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 4