(üerzott FORTMANN HEKENKAMP SIR JOHN SIMON'S BEGELEIDER: EDEN JEUGDIG, MAAR BEKWAAM DIPLOMAAT DE KABINETSCRISIS IN BELGIE KLOOSTERVERVOLGING IN DUITSCHLAND VAN DEYSSEL-HULDE TE BRUSSEL AARDGASRAMP NOG NIET TEN EINDE ODE-iSHOW DE ONTVOERING VAN EEN JOURNALIST Dramatische verwikkelingen Spoorwegoverdracht in 't Verre Oosten TWISTED MATTING Buitenlandsch weeroverzicht DEFRESNE OVER VAN DALSUM TANKSCHIP IN BRAND EEN TWEEDE STATENDAM? BIJ PROEFNEMINGEN GEWOND WERELDGEBEUREN „De mandie vroeg of laafminister van buitens landsche zaken zal won den" Toon lor t'ClOKeniieid Tan de jaurwisse- IniK in dot bcKin van 1931 de lijst van onderscheidingen in Engeland werd gepubliceerd en verschillende nieuwe poors, baronets on knights werden benoemd, werd tevens bekend gemaakt, dat Anthony Eden. onderminister van buitcnlandsctic zaken, voortaan den titel zou dragen van lord pri vy seal: lord-grnotzegclbewaarder. Een vrij jeugdig persoon viel dus een grootc onderscheiding te beurt, aangezien Eden in Juni 1897 is geboren en dus nog maar at jaren oud is. Toch (rekt zijn per soonlijkheid de algcmeene aandaciit en hoezeer hij in Engeland wordt gewaardeerd bhjkt alleen al uil het feit, dut hij de voor naamste persoonlijkheid wordt geacht, die den Eiigelschen minister van buitenland- sche zaken, sir John Simon, vergezelde op fiijn reis naar Berlijn, teneinde met de Duit fiche regecring aangelegenheden te bospre- ken, waaiTan het wel en wee der wereld afhangt. Meer dan eens is Anthony Eden aange duid als de rechterhand van den minister van bu if en landsche zaken en reeds vroeg heeft hij in de gelederen der conservatieve partij in verhand met zijn helder oordeel, de groote kennis, die hij heelt weten ie ver garen cn zijn bewonderenswaardige werk kracht een vooraanstaande plaats ingeno men. Als zoon van een oude familie van landedellieden heeft hij de gebruikelijke opvoeding genoten te Eton en Oxford. Voor dat hij echter zijn universitaire studie ten einde kon brengen, brak de wereldoorlog van 19M uit, in den loop waarvan hij zich herhaalde keeren onderscheidde. Toen de oorlog ten einde was, was hij de jongste kapitein van geheel het Engclschc leger; zoodra de vrede in Europa was terugge keerd, zette hij zijn studie aan de universi teit voort, om daarna zijn aandacht te wij den aan aangelegenheden der staatkunde. Als conservatief afgevaardigde deed hij in het jaar 1923 zijn intrede in het lagei- huis: het duurde niet lang, of Baldwin zag in, dat Eden een bizonderc persoonlijkheid was, die de regeering groote diensten zou kunnen bewijzen. Uct gevolg was, dat Eden in 19.11 als onderstaatssecretaris verbonden werd aan het departement van. buitenland- sche zaken. Zooals wij reeds noteerden, volgde in Januari 1931 zijn benoeming tot Iord-grootzegelbewaai dor. Tri deze positie werd Anthony Eden be last met een bizonderc taak. De hem ver strekte opdracht luidde, dat hij zich in hoofdzaak diende te wijden, aan kwesties, die don Volkenbond betroffen en Engelands permanente buitenlandsch-politieke verte genwoordiger op het Europecsche vasteland zou zijn. Reeds een maand later, in Februari 1931, ontving hij in deze hoedanigheid zijn eerste groote opdracht: hij ondernam een grootc continentale reis. waardoor hij eerst met Barthou, destijds I rank rijks minister van buitenlandsche zaken, in contact kwam; vervolgens begaf Eden zich naar Berlijn en tenslotte voerde hij te Rome besprekingen met Mussolini. Het doel van deze reizen was om van de ontwapening zooveel, als slechts mogelijk was, te redden en in Euro pa een gunstiger politieke sfeer te schep pen. Wanneer Eden Berlijn dus thans opnieuw bezoekt, verschijnt hij daar niet als een vreemdeling, nadat hij einde der afgeloc pen week te Parijs eerst met den Italiaan- schen staatssecretaris Suvich en den Fran sehen minister van buitenlandsche zaken van gedachten heeft gewisseld in verband met het bezoek van hem en sir John Simon aan de Duitschc rijkshoofdstad. In Duitschland hecht men nog al bclee- kenis aan het feit. dat Eden zich in 't ge zeischap van sir John Simon bevindt, aan gezien hii nok te Berlijn doorgaat voor een man met een ruimen blik, die zich niet door eenzijdige fanatismen, die een verge lijk zoozeer in den weg kunnen staan, laat leiden. Trouwens: Eden wordt algemeen in Euro pa als een belangrijke persoonlijkheid be schouwd. Meermalen is hij dus ook reeds gekarakteriseerd als de man. die hetzij vroeg, hetzij laat minister van buiten landsche zaken zal worden. Dat hij de plaats van sir John Simon nog niet heeft ingenomen, houdt vermoedelijk zoowel ver band met zijn jeugd als met de omstandig heid, dat. wanneer Eden inderdaad de por tefeuille van buitenlandsche zaken zou krij gen, het, torv-karaktcr der „nationale'* En gclschc regecring te zeer dc aandacht zou trekken. Overigens schuilt er nauwelijks overdrijving in de uitspraak, dat Enge land op het oogenblik twee ministers van buitenlandsche zaken heeft: John Simon en de lord-privy seal Eden. Misschien zou zelfs eerst Eden en daarna si John moeten worden genoemd. Paul van Zeeland kabinets formateur BRUSSEL, 23 Maart (V.D.) Paul \an Zee land, voormalig parlementslid, en vice- gouverneur van dc Nationale Bank is he denavond door den Koning belast mot de vorming van het nieuwe kabinet. Van Zeeland verklaarde, dat hij een kabi net. wilde samenstellen van nationale een heid onder de leuze: „Economische vernieu wing van liet land." De heer van Zeeland is vroeger reeds mi nister zonder portefeuille geweest in hef derde kabinet de Brocqueville in 1931. Hij is in Zinnik geboren op 11 November 1S93, promoveerde tot doctor in de rechten cn in de politieke en diplomatieke wetenschappen cn is professor in de faculteit der rechten aan dc hoogcschool te Leuven. Men verwacht thans een spoedige oplos sing van dc regceringsci isis. BRUSSEL, 21 Maait (V.D.) Dc heer Van Zeeland heeft Zondagochtend zijn bespre kingen voortgezet en hij is nu zoo ver ge vorderd, dat voor het oogenblik sprake is van de mogelijke samenstelling van zijn kabinet, dat als volgt zou zijn gegroepeerd: Minister-president en minister van. Finan ciën van Zeeland (R.K.) Minister van Binnenlandsche Zaken, Pier lot (R.K.); minister van Landbouw' De Schrijver (R.K); minister van Economische Zaken. Van Backer (R.K); minister van Koloniën, Koelman (R.K): minister van Buitenlandsche Zaken, Forthomme (Libe raal); minister van Landsverdediging, De- vèze (lib.); minister van Justitie, Bovosse (Lib.); minister van Openbare Werken, Mer- lot (Lib.); minister van Openbaar Onder wijs, Rouchery (Soc.-Dcm.):: minister van Arbeid en Soc. Voorzoig, Wauters (S.D.); minister van P.T.T. (waarschijnlijk). Spaak (S.D.), hoewel mogelijk Du Bus de War- naffe in aanmerking komt voor deze porte feuille. Arrestatie van provinciale oversten Van welingelichte zijde verneemt de .Maas bode, dat eenigc dagen geleden verschillen de kloosteroversten in Duitschland gearres teerd zijn, onder meer de Hoogeerwaarde Patere Provinciaals der Franciscanen, der Redemptoristen, der Missionarissen van het IX. Hart en dei Pallottijnen. Eenigc Algemeen-Oversten van Zuster congregaties ondergingen hetzelfde lot. De Vicaris-Generaal van het bisdom II?)- 'desheim en de voorzitter van do St. Boni- fazius Vcrein zijn eveneens gearresteerd. HUIS INGESTORT TE SARAGOSSA Te Saragossa stortte een huis, waaraan herstellingonswerkzaamhcdon verricht wer den, in. Leden \an een familie, alsmede acht arbeiders werden onder het puin bedolven. De leden van het gezin liepen geen verwon dingen op, doch de arbeiders waren er min der goed afgekomen. Enkele personen ver- zeereu zelfs in levensgevaar. BRUSSEL, 2i Maart. Te Brussel werd heden dc TOsten verjaardag gevierd van K AJbcrdingk Thym. De viering werd bijge woond door leden van de Veivïcniging van Letterkundigen, der Vlaamschc PKN-elub en door talrijke bewonderaars van den jarige. De hulde vond ten stadliuize plaats, waar van Xederlandsche zijde aanwezig waren do hoeren Boutens cn Louis de Vries, en voorts burgemeester Max, als vertegenwoordiger van de stad Brussv?L Ook dc Xederlandsche gezant, Jhr. Tjarda van Starkcnhorgh Stnc- houwer, gezantschapsraad Jhr. v. d. Berkhof van Kokengen. legatieraad Baron van Boet selaer van Oosferhout cn baron van Voorst tot Voorst, dc consul generaal, woonden de huldiging hij. Het woord werd gevoerd door prof. August Verinevlen. voorzrter van de Vcreeniging van Letterkundigen. Verder werd nog na mens tal van letterkundig-a vereenigingen gesproken Ook de Ncderlandsche gezant sprak Van Dcijssel toe, evenals de Belgische minister uit het laatste kabinet, Rubbens. Met weinige woorden dankte dc jarige voor de hulde. Des avonds vond een feestmaaltijd plaats, ter «ere van den gehuldigden Ncderland- sclicn schrijver. De uitbarsting van aardgas in Enzcrsdorf bij Wecnen is Zaterdag nog in hevigheid toegenomen. De boortoren is bijna geheel weggescheurd. Dc installaties zijn ernstig beschadigd. Men denkt niet, dat de laatste nog overeind staande pijler van den boor toren nog lang weerstand zal kunnen bie den aan do geweldige kracht der gas massa's. De hoogte der gaszuilen bedraagt nu hon derd meter. De omgeving wordt kilometers ver met een groenachtig glinsterende lecm- laag bedekt. De schade is nog niet te schat ten. Alleen al de waarde van de verloren geganc gasmassa wordt tot nog toe op 200.000 schilling geraamd. Daarbij komt nog de waarde der vernielde installaties. Tiendui zenden nieuwsgierigen kwamen uit Wec nen; slechts door een groot aantal gendar mes van do plaats der explosie teruggehou den worden. Naar de bladen mededoelen, zullen de in genieurs en arbeiders ten spoedigste een levensgevaarlijke poging doen, otn een ein de te maken aan do uitbarsting. België .WARE ONTPLOFFINGEN TZ CHARBIN CHARBIN, 24 Maart (Reuter). De stad werd vanmorgen opgeschrikt door een aan tal ontploffingen, komende van liet munitie depot in de voorstad Gondsticfka. In een omtrek van vier vierkante mijlen sprongen de ruiten en liep de bevolking naar buiten, beangstigd door1 het lawaai der uiteenspringende bommen en andere goot ten munitie. De brandweer bleek niet bij machte icfs te ondernemen en moest machteloos toe zien. Ecu cordon militairen is rondom het tC'Toin \an de ramp genlantst. Dc oorzaak der ontploffingen is niet he kend. Evenmin weet men hoeveel slacht offers er gevallen zijn. Nog steeds duren dc explosies voort. Vrijdag 29 Haart a.s. houden wij in ons gebouw Oude Gracht 161 onxe grote Mode-Show, waar o.a. de nieuwste creaties der bekende Parijse modelhui zen zullen worden getoond Reeds thans kunnen haart f f.-# inclusief Thé-com- plet, worden aangevraagd. Telefoon 11960 MODEMAGAZIJNEN UTRECHT De politie stelt met grooten ijver een onderzoek in Met grootc doortastendheid, aldus het Han delsblad, treedt de Fransche politie op bij haar onderzoek naar de omstandigheden, waaronder de Duitsche journalist Berchtold Jacob, die in Straatsburg woonde, naar Ba sel werd gelokt en door Duitsche nazi's werd ontvoerd (men vreest dat hij intus- schen vermoord is). De te Londen gevestig de Duitsche journalist Wesemann waar schijnlijk een agent-provocateur die ci de hand in zou hebben gehad, is to Ascona gearresteerd. Hij ontkent echter alle mede plicht ighcid. Van groot belang is ook, dat de Farijsche politie het adres heeft gevonden van de ge scheiden vrouw van Wesemann, die in Pa rijs woont bij een Duitsche emigrante, Hilda Salomon. Op de haar gestelde vragen deelde ex-mevrouw Wesemann mede. dat zij al lo jaar van haar man gescheiden leeft en geen contact meer met hem heeft Bij een huis zoeking werd een brief van Wesemann ge vonden aan zijn ex-vrouw, gedateerd 10 Maart! Er stond in dit briefje: „Ik heb moei lijke uren doorgemaakt. Maar het is ge beurd. Gisteren heb ik B. J. gezien en dezo is als een schim verdwenen. Maar dat doet er niet toe. Hij is een ijdel man"... Uit dezen brief, die zoo duidelijk (cn zoo onvoorzichtig!) een toespeling maakt op de ontvoering van B. J, (Berchtold Jacob) blees dus, clat de zaak vooruit beklonken was en üat Wesemann toch nog betrekkingen onder hield met zijn vroegere vrouw. l)e verdenkingen worden verzwaard door het feit. dat cx-rncvrouw Wesemann in den nacht van Donderdag op Vrijdag een pogin: deed om zich van het leven te herooveu. Z nam tien tabletten veronal en moest naar het Hópital Necker worden vervoerd. Reuter meldt uit Basel, dat er een man daat tot inhechtenisneming is uitgevaardig tegen drie Duitschers, die uit Berlijn zouden zijn gekomen om den journalist Jacob te ontvoeren. De leidende ambtenaren van het Japan- sche departement van buitenlandsche zaken, benevens de sovjet-Russische en Mandsjoe- rijsche diplomaten, zijn hedenochtend bij eengekomen in de officieele residentie van llirota ter onderteekening van twee proto collen en twee nota's, alle gesteld in de En- gelsche faal. betreffende de overdracht van de Russische rechten op den Oost-Chinee- schen spoorweg aan Mandsjoekwo. Hirota en Joerenef onderteekenden twee nota's, uitgewisseld tusschen Rusland en Japan, waarbij Japan de behoorlijke nako ming door Mandsjoekwo garandeert, waar na Ting Joerenef een chècpie overhandigde van 23.330.000 yen, zijnde een zesde gedeelte van de koopsom, die betaalbaar werd op het oogenblik, dat de documenten zouden wor den gepubliceerd, d.w.z. om 12 uur. prima kwaliteit. Bruin jaspé per rol van 36 Meter f 12.50 LANGESTRAAT 63. TEL. 88. De depressie welke Zaterdag hier te lande vrij zware neerslag bracht trok Oostwaarts af. Zij werd gevolgd door ferme drukstijging waardoor het hooge drukgebied in het Z. zich Noord- cn Oostwaarts uitbreidde. Een nieuw lage drukgebied, waarvan dc kern over Ysland ligt., brengt thans reeds over Schotland en Zuid-Scandinavië flinke baro meterdaling. Tengevolge daarvan zal bij ons de wand weer wat aanwakkeren. Aanhou ding van het sombere regenachtige weer is waarschijnlijk. In het hooge drukgebied is liet meest rustig weer met vrij veel nevel. Krachtige winden waaien over Noord-Ier land. Schotland, de Shetlands en Fariëer en Zuid-Noorwegen. Over Noord-Finland en Noord-Scandinavië blijft de vorst nog streng Over Ysland en de Britsche eilanden is de temperatuur sedert gisteren flink gestegen. Hier en daar over Scandinavië en Zuid- Frankrijk steeg dc temperatuur weinig, ter wijl het in het overige gebied kouder werd. In de „Tooncelrcvuc" geeft Defresne in teressante bijzonderheden over zijn samen werking met den jubilaris an Dalsuni. „In onze samenwerking, in de verhouding, hij acteur, ik regisseur, is Van Dulsum een rnensch gebleken van zeer zeldzame, ik zou bijna zeggen zonderlinge, innerlijke samen stelling. Vertoont hij toch als directeur soms de critiekloosheid, die menschcn met zeer sterke gevoelens onvermijdelijk eigen is, indien hij met die gevoelens zeil als ma teriaal moet gaan arbeiden, als acteur dus. functioneert zijn critisch weten in hoog?-te en allerfijnste werkzaamheid, zoo zelfs, <iat geen zin, geen gebaar, geen intonatie door hem gebracht kan worden, zonder te we ten waarom, waardoor en waarvoor. Aldus stelt hij aan het analytisch intellect van een regisseur de hoogste eischen en gaat hein daarin voor of volgt hem tot in zoo kleine bijzonderheden, dat op do repetitie wachtende acteurs of actrices zich vaak in stilte ergeren, over hetgeen zij tijd ver knoeien achten, maar dat in wezen niet an dere is dan de intensiefste arbeid aan de innerlijke constructie van een karakter, welker onfeilbaarheid en hechtheid een der grootste eigenschappen is van Van Dalsuni als acteur. Een regisseur, die met Van Dalsum a's décorontwerper samenwerkt, is een geluk kig rncnsch. Het mag zijn, dat de regie van Van Dalsum zelf soms lijdt aan tnnauw keu righeid der intellectueele détails, *.ij ken merkt zich steeds door een monumentale visie op het geheel. Dit is ook dc beste eigen schap zijner décors. Van Dalsum is een mensch van heel groot formaat. Men versta mij wel, ik ucdoel dit niet als compliment, ik meen. gror.t for maat in gunstige én in ongunstige eigen schappen. En in den ongunstigen zin blijkt dit nergens zoo sterk als in zijn ontwer pen. Vraag een reus om een lucifersdoosje te maken en het zal een kist worden. Een kist kan groot en sterk en glanzend mooi zijn, maar is ais lucifersdoosje in alle ge val totaal mislukt. Een dergelijk gevaar vertoont Van Dalsum ook als décor-ontwer per. Een hoogst enkele maal mislukt een rfécor daardoor, maar meestal zijn ze ook door deze eigenschap van een rijkheid van zeldzaam rake kleur, een hechtheid van dramatische constructie, dat de voorstel ling reeds .gemaakt" is voor de repetities begonnen zijn. Van Dalsum geldt voor mij als een der geniaalste décor ontwerpers van de wereld. Niettegenstaande dat, houden Sternheim en ik, ons hart vast als hij be gint en maakt Carpentier AJting ons ziek van zenuwen, door ons xvel tien keer per dag op de meest ongelegen en onverwachte oogenblikken, met het somherete gezicht er op te wijzen, dat „het drie vrachtauto's worden", waaraan dan steeds toegevoegd wordt: „ik heb jullie gewaarschuwd". AMSTERDAM. In den afgeloopen nacht werd brand ontdekt in het tankschip Adel len. dat momenteel ligging heeft in een dok der Ned. Droogdokmaatschappij. De brandweer werd direct gewaarschuwd voor een midden-brand, waarop een vijftal wagens zich naar de plaats des onheils spoedden. De brand bleek van niet ernsti gen aard te zijn en woedde in een tank in het voorschip die echter moeilijk te berei ken was. Toen de vuurhaard eenmaal orit dekt was. bleek het mogelijk dc brand met één straal te blus^chcn. De schade van het scliip is gering. BRAND IN EEN SIGARENFABRIEK BEVERWIJK, 2i Maart. Een felle brand heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag gewoed in de'sigarenfabriek van de firma Wagter te Beverwijk. Bij de ontdekking had de brand reeds een beduidende omvang aangenomen en bleek de bovenverdieping in lichter laaie te staan. De brandweer had over drie stralen op de motorspuit de beschikking en moest aller eerst haar aandacht schenken aan het be lendende huis op den hoek Jan Alsweg- Baanstraat. Gelukkig kon uitbreiding van den brana worden voorkomen. De bovenverdieping van de fahriek is geheel uitgebrand. De groote voorraad sigaren, welke zich in de droogkarners bevond, werd een prooi van het vuur, terwijl een aanzienlijke hoeveel heid ruwe tabak door het bluschwater waar deloos werd De aangerichte schade wordt door verze kering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. DE EERSTE KIEVITSEIEREN Zaterdag heeft dc firma M. van Lith en Litjens te den Haag de eerste kievitseieren aan H.M. dc Koningin aangeboden. DE FLORA TE HEEMSTEDE HAARLEM, 23 Maart. Hedenmorgen hoeft mr. W. baron de Vos van Steen wijk, voor zitter van de Eerste Kamer, een bezoek aan de Flora-tentoonstelling gebracht. Naar wij vernemen zal de eerste tijde lijke tentoonstelling in het bloemcnpaleis Zondag voor het publiek gesloten worden. Maandag wordt het bloemenpaleis ont ruimd en zullen Aalsmeereche cultures op gesteld worden. Deze tentoonstelling zal Vrijdag officieel worden geopend. Het overige gedeelte van dc tentoonstel ling blijft geopend. BERICHT VAN DE K 18 De commandant, van Hr. Ms. K 18 seint 22 Maart. Hedenmorgen half 12 vertrokken van Tristan naar Kaapstad. Opdracht op Tristan vervuld. Plaatsbepaling andere eilanden niet mogelijk wegens weersomstan digheden en tijdgebrek. Bewoners van Tris tan zeer erkentelijk. Familie van Peter Groen, o.a. kleindochter, gesproken, huis gefotografeerd, prachtig weer, kalme zee. v de vedelt üvJ 9oed en *PaaT Per H il voor VIJF wasscjien IS lp* «til Hondeliond. „Emk«" Apeldoorn Tegenspraak uit den Haag Het is thans wol zeker, zoo meldt do X. R. Ct., dat dc HollandAmerika Lijn haar tweede Statendam zal krijgen en dat dit schip in Nederland zal worden ge bouwd. Er is namelijk, op enkele kleinig heden na, overeenstemming bereikt tus schen cle regeering cn de reèdcrij over do beschikbaarstelling van ongeveer 8 millioen gulden uit liet Werkfonds voor den bouw van dit schip op Xederlandsche werven. Dit groote werk zal niet aan één werf worden gegund, doch over verschillende werven worden verdeeld. Wij hoorden reeds een verdeeling als volgt: Rotterdam- Schiedam zal waarschijnlijk dc romp to bouwen krijgen, een andere Rotterdamscho werf zou opdracht krijgen voor den neus; bij een Vlissingsche fabriek zouden de machines en bij een Twentsche de motoren worden besteld. Al is over het principe thans wel beslist, volledig in kannen en kruiken is het plan nog niet. Zoo staat de regeering nog voor dc vraag of ook een Amsterdamsche werf een deel van dit werk zich toe gewezen zou krijgen. Naar ons ter oore komt zal ook dc gemeente Rotterdam bij dit plan haar medewerking verleenen. Binnenkort zullen, nu de beslissing van de regeering wel vast staat, den Rotterdam- schen raad daaromtrent voorstellen berei ken Naar aanleiding van bovenstaande be richten wordt ons uit Den Haag medege deeld. dat bij het werk fonds van een be slissing als hierbedoeld niets bekend is. De bespreking tusschen de regeering en de scheepvaart-maatschappijen inzake de mo gelijkheid van steunverieening duren voort. Geen enkele beslissing is genomen en de plannen verkeeren nog niet in een stadium als men op grond van bovenbedoelde berich ten zou mcenen. ZANDVOORT, 22 Maart. Hedenmorgen wei d door den uitvinder van do mechanische zeilpropeller, den heer C. J. Stoete, een laat ste proefneming met den mectwagen geno men. Dc heer Stoete bevond zich op den Zeeweg cn reed met ongeveer 90 Kilometer snelheid. Plotseling ontdekte hij een steen op den weg. Met zijn voorwiel kon hij de steen ontwijken, doch zijn achterwiel kwam in aanraking met de steen, met het gevolg, dat dit wiel van den wagen vloog, waardoor deze over den kop sloeg en de heer Stoete een salvo door de lucht maakte en op den straatweg werd neergesmakt. Hevig bloe dend aan het hoofd en handen werd de heer Stoete door mevrouw dr. Ijsvogel uit Haar lem, die toevallig per auto passeerde en do eerste hulp verleende, naar dr. van Fraas- sen te Zand voort vervoerd. De heer Stoete werd, na verbonden te zijn, naar huis ge bracht. Zijn toestand is op het oogenbllik redelijk wel. Hij deelde ons vanmiddag mede, dat hij zich door het ongeluk niet zal laten ontmoedigen om verdere proefnemin gen te nemen. HAMBURGER THALIA-THEATER NAAR NEDERLAND? Er zijn onderhandelingen gaande met. het Hamburger Thalia Theater, het oudste Hamburger en een der beste Duitsche thea ters, om volgende maand een aantal gast- voorstellingen in de hoofdsteden van ons land te geven. Tor opvoering zou worden gebracht „Das Wintermarclien" (Winteravondsprook je) van Shakespeare in geheel nieuwe ensceneering van Paul Mundorf. Het ge- heelo gezelschap van het Thalia-Theater (het ballet inbegrepen) zou dan overkomen en eigen decors en costumes medebrengen. Er zou, naar ons impressario Ernst Krauss mededeelt, een Ncrlerlandsch or kest aan deze voorstellingen medewerken. Jaren geleden werden door de „Hambur ger Kammerspielc'' van het Thalia-theatcr onder leiding van Erich Ziegel reeds eeni gc gastvoorslellingcn in ons land gegeven, maar dezen "keer zou een zeer uitgebreid ensemble een bezoek aan ons land bren gen. Op 31 Maart zal in het Thalia-Theater te Hamburg dc wereldpremière worden gege ven van B. Shaw's „Die Insel der Uebcr- rasehungen". DE A.S. LUSTRUMFEESTEN TE LEIDEN In aansluiting op vorige mededêelingen betreffende de komendo Lustrumweek ver nemen wij, dat de rector-magnificus, prof. di*. W. van der Wonde zich bereid heeft verklaard om op Vrijdagavond 28 Juli in de Pieterskerk een herdenkingsrede uit te spreken over het 360-jarig bestaan der Leidsche Universiteit. Het Leidsche Studenten Muziekgezel schap „Sempre Crescendo" zal aan deze plechtigheid medewerking verleenen door het ten gehoore brengen van gewijde mu ziek. NOORDWIJK EN DE DUITSCHE DEVIEZENMAATREGELEN In de te Leiden gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fahrieken voor Rijnland heeft de voorzifter, de heer D. ten Cate Brouwer, naar aanleiding van een opmerking van den heer Alkemade medege deeld. dat. indien dit jaar tengevolge van de deviezenniaatregelen geen Duitschers naar Noordwijk zullen kunnen komen, en kele grootc hotel- en andere bedrijven aldaar hun zaken niet zullen openen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 2