GO AHEAD SLAAT AJAX P.S.V. verplettert D.W.S. FEUILLETON IN AMSTERDAM! Fenige goal na 6 minuten HET BELGISCH ELFTAL HET ANTWERPSCH ELFTAL VOETBAL IN ENGELAND EEN 5-0 ZEGE Drie goals in elf minuten BRADDOCK SLAAT LASKY AMHRvSFOORTSCH DAGBLAD OVERSTE SAX0N Een wedstrijd, waarin beide elf* tallen een technisch zeer hoogstaand spel te zien gaven In een uiterst boeiende en spannende kamp, waarin vrijwel steeds aantrekkelijk voetbal werd te zien gegeven, heeft de Oos telijke kampioensclub Go Ahead met 10 van het Amstcrdamsche Ajax gewonnen, een resultaat, dat reeds in de eerste helft door de Deventenaren verkregen was. In geruimen tijd is te Amsterdam niet een dergelijke op hoog peil staande ont moeting gespeeld. Hier stonden twee teams in het veld, die technisch zeer goed spel lieten zien en dat niet alleen bij vlagen, maar vrijwel gedurende den geheelen wed strijd. Daarbij kwam, dat heide ploegen in uiterst hoog tempo speelden, zoo hoog, dat enkele spelers het laatste kwartier van den wedstrijd volkomen waren uitgespeeld. Het typische was wel, dat Go Ahead het tempo aangaf en Ajax moest wel volgen. Een ver schil van beteekenis was voorts nog het feit, dat Go Ahead met een tikje meer geestdrift zich in den strijd wierp dan de Amsterdammers. Deventer startte met de overtuiging het er tegen de landskampioe nen zoo goed mogelijk af te brengen niet alleen, maar zeer zeker ook met de bedoe ling nu eindelijk eens te laten zien, dat de superioriteit van Ajax te overwinnen is. Dat Go Ahead er inderdaad in geslaagd is Ajax in eigen home te slaan, mag een prestatie genoemd worden, waarvoor niet genoeg hulde kan worden gebracht. Wij schreven reeds, dat enkele spelers geruimen lijd voor het einde dezer ontmoe ting uitgespeeld waren. Bij Go Ahead was dat b.v. Henny Koopman, die overigens een puiken wedstrijd gespeeld heeft en bij Ajax was datAnderiessen. Anderiessen is gewend om van begin tot eind van een wedstrijd te werken en te zwoegen, een kwartier voor het einde, echter waren zijn krachten practisch op. Woensdag j.l. speel de Anderiessen in het Nedcrlandsch elftal mee te Rotterdam tegen Cardiff City en waarschijnlijk hebben die ontmoeling en de wedstrijd van heden, welke zeer veel van zijn krachten vergden, tcsamen te veel van hern geëischt. Merkwaardig was overigens ook, dat Schubert er volkomen uit was, dat Roeg niet de oude was en dat bovendien ook van Rcenen heel weinig presteerde. Al deze spelers waren ook te Rotterdam op het appèl. Zat die wedstrijd ook bij hen nog in de beeneir? Vooral in de eerste helft is er meerma len prachtig gespeeld. Aan beide kanten werd open spel gespeeld en herhaaldelijk ■verkeerden boide doelen in gevaar. Het was een goede gelegenheid om de capaci teiten van beide doelverdedigers, Leo Halle «ui Keizer na le gaan. Beiden hebben schit terend gekeept, maar hot beste was toch onze nationale doelman, die een volkomen Leo Halle Anderiessen gave partij heeft laten zien. Zeer zeker is de zege van Go Ahead voor een belangrijk deel aan hem te danken. Maar ook Keizer was goed op dreef en de manier waarop hij verscheidene schoten heeft gehouden, stempelt hem nog steeds tot een doelverde- diger van klasse. Ajax speelde haar gewone spel. De beide backs nogal vrij dicht op doel teruggetrok ken, de halflinie goed verdedigend, maar ook haar taak van het voeden der voor hoede niet vergetend vooral van Deyck was uitstekend en in de voorhoede de beide binnenspelers iets achter het andere drietal operecrend. Hier waren dus twee ploegen in het veld, die in vrijwel alle opzichten elkaar niet de zelfde wapens bekampten. Misschien had een gelijk spel de verhouding beter weer gegeven, vooral indien men de langdurige veldmeerderheid van Ajax in het tweede gedeelte van de ontmoeting in aanmerking neemt Om even over twee uur laat de heer Mctz, een Zuidelijk scheidsrechter, de vol gende teams beginnen: Ajax: Doel: Keizer. Achter: van Diepenbeek en Strybosch. Midden: Aan Deyck, Anderiessen en Schubert. Voor: Ten Have, Volkers, van Reenen, Roeg en Mulders. Go Ahead. Doel: L. Halle. Achter: Goldenbclt en Eysink. Midden: Th. de Kreek, Jan Halle cri Roe- lofs. Voor: Wagen voort, Herman Koopman, Jan dc Kreek, 1-Ienny Koopman en de Vries. Go Ahead heeft in hel eersto gedeelte wind en zon in den rug. Een kleine 25.000 toeschouwers waren aanwezig, hetgeen wel een record voor Ajax op eigen veld is. Reeds direct is de spanning er in als een schot van Mulders op den bovenkant van de lat terecht komt. Het terrein is gln«i en de spelers moeten zich nog even inspelen. Na 6 minuten neemt Go Ahead de eerste corner. Wagen voort plaatst zuiver voor, liet leder belandt via diverse hoofden bij De Vries, dio scherp inschiet. Via den voet van Jan de Kreek is het eerste doelpunt van Go Ahead gescoord 01. Het spel gaat snel op en neer en men krijgt fraai voetbal te genieten, dat in zeer hoog tempo wordt uitgevoerd. Na het doel punt van Deventer is Ajax geruimen tijd overwegend sterker, maar een hoekschop door ten Have genomen levert niets op. De Rood Gele voorhoede zit er fel op en het overwicht van Ajax is spoedig teniet. Ook Keizer's doel boleeft enkele zeer hachelijke momenten, waarbij een indivi- dueele poging van Henny Koopman te me- moreeren valt. Zijn schot belandt echter naast. Go Ahead krijgt intusschen reeds zijn vierden hoekschop te nemen, maar het schieten is slecht. Tot aan de rust gaat het spel gelijk op met aan beide zijden mooie momenten. In dc tweede helft heeft Ajax den steun van wind en zon. Mooie staaltjes voetbal worden aan beide zijden ten beste gegeven. Jan de Kreek krijgt een haast niet te mis sen kans uit een voorzet van links, maar op twee meter afstand van Keizer staande schiet hij recht op hem af. Direct daarop kogelt dc Vries uit moeilijke situatie prach tig in, maar Keizer stompt op dezelfde wijze als Halle, dus met veel bravour, den bal uit zijn doel. De hal is echter nog niet weg, weer wordt de bal vlak onder do lat ingezonden, maar alweer is het Keizer die stompend redt. Niet lang daarna ontstaan talrijke gevaarlijke momenten voor Halle's doel. Eenigo hoekschoppen worden geno men, zeer hachelijke oogenblikken door leeft Go Ahead. Maar ook die druk weer staat Deventer en als dan nog een kwartier te spelen is vermindert het tempo zicht baar. Mulders en Roeg, evenals Ten Have en Volkers verwisselen van plaats. Maar ook dit helpt niet en als de heer Metz, die objectief, maar niet feilloos leidde, einde fluit, heeft Go Ahead met '10 gewonnen. BRUSSEL, 2-1 Maart (V.D.) Het Belgisch elftal, dat op ondag 31 Maart a.s. to Ahster- dam tegen Nederland in het Stadion te Am sterdam zal spelen is als volgt samenge steld: Doel: Baljou (Daring Brussel). Achter: Paxerick (Antwerp F. C.) en Smellinckx (Union St, Gilloise). Midden: Dalen (Standaard Luik), Stynen (Berchem Sport) en Clacssens (Union St. Gilloise). Voor: Dcvries (Antwerp F. C.), Voorhoof (Liersche Sportkring), Mondelé (Daring Brussel), Isenborgh (Beerschot) en van Beeck (Antwerp F. C.). Als reserves zijn aangewezen: Van der Weyer (Union St. Gilloise), Si mons (Liersche Sportkring), Meuldermans (Beerschot), Van Ingelghem (Daring Brus sel), Capellen (Standaard Luik) en Joa- cim (Berchem Sport). ANTWERPEN, 2-1 Maart (V.D.) Het Ant- werpsch elftal, dat op Zaterdag 30 Maart a.s. te Rotterdam al uitkomen tegen het Rotterdamsch elftal is als volgt samenge steld: Doel: Loomans (Beerschot). Achter Do Bellecyn (Berchem Sport) en Saevs (Beerschot). Midden: Lcfehre (Beerschot), Mortelmans (Antwerp E.G., van Wouwe (Antwerp F.C.ï Voor: Schouwaart (Beerschot), Ulens (Antwerp F.C.), Nelis (Berchem Sport) van Brandt (Berelicn Sport en Lambregts (Ant werp F. C. De resultaten der Zaterdag voor de eerste divisie gespeelde Leaguewedstrijden luidden: Arsenal—Grimsby Town 1—1 Birmingham—Derby County 3—2 Blackburn Rovei-sPreston North End 10 Leeds UnitedWolyerhamnton Wanderers 11 Liverpool—Huddersfield Town 3-^-2 Middlesborough—Tottenham Hotspurs 3—1 Portsmouth—Evert on 51 Sheffield Wednesday-Aston Villa 2—1 Stoke CityLeicester Citv 30 Westbroniwich AlbionChelsea 22 RAYMOND BRAINE MIDVOOR BRUSSEL, 2 Maart (V.D.). Naar gemeld wordt hebben de besprekingen tusschen den Belgischen Voetbal Bond en het bestuur van Sparta Praag tot resultaat gehad, dat de Tsje chische club Raymond Braiu.s heeft toege staan orn in het Belgische nationale team uit te komen met ingang van l i April a.s. Op dien dag vindt de ontmoeting België—Frank rijk plaats en dus zal het Belgische elftal aanzienlijk versterkt kunnen worden. Naar verluidt is de kans groot, dat Braine ook op Zondag 12 Mei te Brussel tegen Nederland zal meespelen. BUCHLOH HERSTELD Buchloh, dc keeper van het Duitschc elf tal is thans geheel hersteld van een onlangs in -een competitiewedstrijd opgeloopen bles sure. Hij zal binnenkort weer voor zijn club Speldorf kunnen uitkomen. De Amsterdammers waren echter gehandicapt door een groot aantal invallers Zondagmiddag werd op het P.S.V.-terrcin de eersto wedstrijd voor de kampioens- competitic gespeeld. Er waren veel toe schouwers, o. w. een groot aantal Amster- damsche supporters, dio hun club verge zeld hadden. De wedstrijd werd geleid door scheidsrechter De Wolff. In het eerste kwartier liet het zich aller minst aanzien, dat P.S.V. dezen wedstrijd zou winnen. Integendeel, de Amsterdam mers bleken in die periode veel meer en veel sterker in den aanval te zijn. Ook hun samenspel was beter verzorgd en rustiger dan dat van P.S.V. P.S.V. herstelde zich echter en vrij spoedig na dit herstel volgde het eersto doelpunt. Daarna werden de Eindhovenaren allengs sterker en in do eersto helft slaagden zij er reeds in een 2—0 voorsprong te bereiken. Ook daarmede voelden de Eindhovenaren zich nog niet zeker van de overwinning, maar nauwelijks is afgetrapt in dc tweede helft of het blijkt dat alles bij P.S.V. ge lukt, terwijl het den Amsterdammers heele- maal niet meeloopt. In elf minuten tijd voerden zij den 2—0 voorsprong tot 5—0 oo Hiermede is het pleit beslecht. D.W.S. won den toss en speelde met den wind in den rug. Er stond een sterke wind van doel tot doel. Direct na den aftrap deden de Amsterdammers een stevigen aanval en Boumans moest onmiddellijk in grijpen om scoren te voorkomen. P.S.V. speelde buitengewoon zenuwachtig en het spel van de Eindhovenaren was aanvan kelijk zeer slordig en onafgewerkt. D.W.S. daarentegen leverde een keurig en goed af gewerkt samenspel. Later bleek echter, dat zij hun samenspel wel wat te ver doordre ven, met het gevolg, dat zij tegen een zoo sterke verdediging als die van P.S.V. wei nig konden uitrichten. Na ongtfveer een kwartier gaf de links buiten van D.W.S., Van Stokken, een keu- rigen voorzet en Melchers deponeert het leder in het doel, doch het bleek, dat hij den bal met dc hand had bewerkt, zoodat dit doelpunt moest worden geannuleerd. Daarna kregen wij een keurig schot van Van Dongen te zien, doch Boumans wist den bal prachtig weg te werken. Zoo ver liep er ongeveer een kwartier, zonder dat er is gedoelpunt. Inmiddels waren de P.S.V.'ers van hun zenuwen hekomen en gingen zij zelf tot het offensief over. De Visser rende snel langs de lijn, zwenkte met den bal naar binnen en gaf daarna een pass naar Verkerk, die onhoud baar doelpuntte. Hiermede heeft P.S.V. na 17 minuten do leiding. P.S.V.'s meerderheid komt hoe langer hoe meer tot uiting en na 20 minuten krijgt Van Kooik, die was doorgebroken, een prachtige kans om te scoren. Hij rnaakt hiervan gebruik en brengt <tcn stand op 2-0. Een der Amstcrdamsche backs trapt den hal nog uit het doel, doch dc scheidsrechter wees resoluut naar liet midden, ten teeken, dat het leder de doellijn was gepasseerd, waartegen de Amsterdammers appcllecren. Van af de tribune is het niet waar te ne men, of de hal inderdaad over de doellijn is gegaan. Dit succes van de gastheeren doet het spel der Amsterdammers verslap pen en nu zien wij P.S.V. herhaaldelijk aanvallen. Even vóór rust weten do Amsterdam mers het spel te verplaatsen en zien wij Beuker na een through-pass van Trock een keihard schot op doel geven. Boumans kan den bal met moeite corner tippen. Deze hoekschop levert niets op. Na de hervatting spoelt hij D.W.S. De Bruin op de linksbuiten plaats en was Van Dongen uitgevallen. In zijn plaats speelde nu Van Stokken, dio gewend is^ rechtsbui ten te spelen. Ook deze wijziging bracht geen verbetering in de Amslordamsche ploeg. Aanvankelijk zien wij een op en neergaand spel, doch plotseling na drie minuten geeft Hunting een goeden voorzet', waaruit Van den Broek met een keihard schot onhoudbaar doelpunt. Twee minuten later weet Hunting zelf to doelpunten, ditmaal met een kopbal uit een voorzet van Dc Visser. P.S.V. is nu overwegend sterker en aan houdend valt zij aan en staan dc Eindho venaren voor het doel van hun tegenpar tij. Van alle kanten wordt nu het doel van D.W.S. bestookt. Een schot van Van den Broek gaat rakelings over, maar eveïi later er is inmiddels elf minuten ge speeld krijgt Van den Broek een througpass van Verkerk en hierop bi'ópgt hij den voorsprong op 50 voor do Eind hovenaren. Eerst tegen het einde denken wij, dat dc Amsterdammers de eer zullen weten te redden. Want in dio periode zijn zij sterk in den aanval, doch P.S.V.'s verdediging blijkt moeilijk te pastoeren. Zoo komt tenslotte het einde met een 5—0 overwinning voor do Zuidelijke kam pioenen. van Run De opstelling van de beide ploegen luid- do als volgt: P. S. V.: Doel: Boumans. Achter: Van Run en Lanegger Midden: Hoeppe, Hermens en Dorjee. Voor: Hunting, Verkerk, Van Kooik, v. d. Broek en De Visser. D. W. S.: Doel: Hekelaar. Achter: Caldenhove en Van Stokken Jr. Midden: Marinus, Slot en Harman. Voor: Van Dongen, Beuker, Melchers. Trock en Van Stokken Jr. BOKSF\ NEW'-—YORK, 2 Maart. (V.D.) - Gisteren- avond vond in Madison Square Garden een bokswedstrijd plaats tusschen Lasky en Brad dock, welke ontmoeting als selectio bedoeld was loor degenen, -die t.z.t. in aanmerking komen voor een gevecht om het wereldkam pioenschap zwaargewicht. Tot veler verras sing verloos Lasky dc 15-rondenonlmoeting op punten en nu zal Braddock op 5 April a.s. den cxwereldkanipioen Primo Camera ontmoeten. Zooals de zaken momenteel staan zal de winnaar van dezen laatsten wedstrijd in Juni tegen Max Baer te New York uit komen. i V UUK SPORTNIEUWS HET.- De wetenschap is zoo ami aan liefde, daarom werd ons zeker het geloof gegeven. R. Nieuwkerk. door G. P. BAKKER 0 45 ..Ta. Bastiaan en ik zijn hier reeds eenige malen geweest. We hebben den boel con beetje opgeruimd en in do gan.g op Je minst begaanbare plaatsen stecnen gelegd. .1? moet niet vergeten dat we 'n varlern of Tien gedaald zijn. liet is gelukkig een bui. tengewoón' droge zomer. Als do Elbe niet zoo laag stond, zouden we hier als rotten verzuipen liet grondwater zou zooveel stij gen. dat het één vuile watermassa zou zijn tut boven aan. het gewelf Bij flinke regen buien zouden de schatten voor ons verlo ren zijn". ..Hoe weet jo, dat de kostbaarheden hier liggen? ,.Ik ben er bij geweest dat zc verborgen werden. Ze lagen op een andere plaats on der het huis niet den toren, maar mijn vriend, de ouide wonderdokter meende dat ze daar niet langer veilig waren. Met ons drieën hebben we ze hier heen gesleept Een zwaar karwei, drie dagen lang heb ben we er aan gewerkt". „E-« jij bent de eenige, die dat weol?M „.Ta". „Hop zoo?" ,,De wonderdokter vernam, dat de plaats, waar ze begraven lagen, bekend geworden was. We konden zc nog juist ou tijd in veiligheid brengen. Toen do Pappenheimers dc plek hadden gevonden, was hot nest leeg". „Wie was de andere helper?' „Schvvarz". ..Dc wonderdokter nam ons een eed af, dat we mot hicmar-d or over mochten spre ken. maar. zooals je weet. hebben ze hem in een hinderlaag gelokt eti doodgeschoten Snhwarz deelde zijn lol. Ik wérd gevangen genomen, redde mijn leven, maar dat is weer een andere geschiedenis. De plek heb ik niet verraden. Ik ben do eenig over go blcveno dio weet. waar de kostbaarheden zijn. liggen daai". Ilii wees naar hot vunzige water. „Nadai wc den schat in dien afgronid begraven hadden, hebben we den muur van onderen doorgebroken en het water stroomde binnen met zoo'n vaart dal we ons slechts met moeite in veilig heid konden brengen". ,.En heeft niemand je kuni.njn zien?" ..Onmogelijk. Wc hebben zorgvuldig op gepast, dal we niet bespied werden. Ik 11a•.*- inner ine nog, dat we bij het overbrengen van een groot pak sluipende voetstappen meenden te hooren We hebben overal ge zocht. alle. gangen afgeloopen, maar nie mand gevonden. Blijkbaar waren het rat ten die zijn hier bij duizenden". „En Bastiaan?" „Ilij was altijd mijn boezemvriend. Al leen zagen we geen icans den schat te lich ten. Daarom namen we jou, den man van Wei-ben, als derde in het geheim. We we ten. dat ie vole vrienden hebt en niet kei- zersgpzind bent. Jij zondf ons kuwien hel pen om de kostbaarheden naar een vei lige plaats te vervoeren en te verkoopen tpsren de volle waarde". De man van Werben. een lanehecnigp donker^ man met een haakneus, zei: „Je hebt je woorl gebroken. Peter". „Neen, ik deed mijn eed aan mijn vriend en hij is dood De schat zoio hier anders eeuwig blijven liggen" „Gelijk heb je", zei de man van Werben, „maar het goed behoort ons niet". „Aan wien dan? Do rechtmatige eigenaar is keizer Ferdinand. Von l'appenheim is in zijn dienst. De eigendommen waren rechtens verbeurd toen de siad veroverd was. Oorlogsrecht. Zouden wij zc aan d:n keizer geven?" Langzaam daalde de schemering, zoodat van hun kleeding slechts weinig te onder scheiden was. De. fel gekleurde buizen.- en de bonte sjerpen haddon zo blijkbaar afgo legd. Do groote breedgerande vilten hue den waren diep over het. voorhoofd getrok ken. De korte ruime pofbroeken verdwe nen in hooge zwartleeren laarzen. De ge heele donkere, dracht wees p.j- op dat zo uit waren op een geheimzinnige onderne ming: diefstal, kinderroof of schaking van een jonge vermogende erfgename. De oudste had om zijn schourlers o n lange zwarte almaviva geslagen, die hora tot aan de knieën reikte Toen zij den top va', dm heuvel langs het zich door het. struikgewas naar boven slingerend pad hadden bereikt, wierp .ie oude ziin mantel in het mos onder eer. ouden, honderdjarigen eik. Zo gingen zir- ten. de jonge man dicht tegen den ouden aan. „Een mooie nacht.' zei hij. „donker,, geen maar. die liet landschap verlicht en een sterrenboze hemel, beter dan heldere fantastische maneschijn, wat ook dwaze dichters mogen zeggen." „Is dit de Plek, waar Verona en jij heb ben gezeten?" vroeg de jongeling. „Ja. en waar zij Plotseling jouw gelaat aart,nam en mii aanzag met jouw donkere oocren. maar dat alles was slechts een droom". De jongeling sloeg zijn arm om den hals van den ouden zigeuner. „Saxon", zei hij fluisterend, „zelfs in den droom kon je mij t'..iet ontrouw zijn". Ilij kuste Ma non op de warme lippen. ..Natuurlijk was jij liet antwoordde hij „Ik zou mij daarin nooit kunnen vergis sen „.Vreemd at?" „Dat die droom zoo duidelijk in je lier- inn.eriög bewaard is gob*.even". „Dat Komt. denk ik, door het verdoo- ingsmiddel'. „Misschien". „Wéét je den weg naar den verborgen ingang? „Ik zou hem in het donker kunnen vin den. Ik heb dc schreden g.?teld en ik ben zeker dat liet dezelfde weg is. dien wij in Mei hij de ontvluchting uit Maagdenburg in omgekeerde richting zijn gegaan". „Laten wc dan vertrekken". „Geef mij rle hand". ,.^'eek je geen lantaren aan?" vioeg ze. „Niet noodig en het zóu onvoorzichtig zijn". In dc duisternis daalden zc hand in hand den heuvel af. „Mijn oogen zijn nu eenigszins aan het donker gewend. Het is hier lichter dan on der de hooge hoornen. Dit is de plek, waar wij het pod moeten verlaten". „Ik geloof ook. dat we hier den vorigen maal uitgekomen zijn, maar zeker /.ou ik het niet kunnen zeggen". Langzaam vooruildringend door hel struikgewas, soms verward in de takken, dan weer door scherpe dorens gestoken, kwamen ze eindelijk aan de verborgen stecnen deur. „Ons pad ging niet over rozen", zei Ma rion. „Stil", fluisterde Saxon. „hoor ie niets? 't Is alsof ik in de verte voetstappen hoor. Nu is liet weer stil. Ga liggen. Het is mis schien niet prettig, maar iij wilde op avon tuur uit en er slaat geschreven: „Gij zult lijden, gelijk wij lijden". Zij lachte stil, drukte zijn hand. Zij lagen naast elkaar inspannend luiste rend, maar geen enkel geluid drong meer tot. hen door. „Weet je?" fluisterde hij, „vanmiddag zag ik twee mannen aan den weg liggen, bede laars. Ze deden, alsof zo ons niet zagen, doch ik ving hun spiedende blikken op". „Gisteren in de herberg", antwoordde zij. „zag ik twee boeren niet verstandige scherpe trekken, die mij met meer dan gewone be langstelling aankeken. Ik vond beter er toen niets van te zeggen. Als vrouw gebeurt je dat dikwijls, maar ik dacht er eerst later aan dat ik als man gekleed was. Zc hebben ons echter geen strootje in den weg ge legd". „Als jonge man zie je er toch buitenge woon verleidelijk uit". „Niemand zou ons herkennen. De mees ter en Bomhard hebben dat beiden gezegd. Wij hebben de proef genomen metEdzke. Ilij is een slimme knaap, die jou al eerder vermomd heeft gezien. Ook Von Ilolm zag niet dat jij die oude Zigeuner waart". (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 4