St.Emilion 1929 f. A. Schoterman Zn. Maandag 25 Maart 1935 33e Jaargang No. 226 DERDE BLAD SUCCESVOLLE AVOND VOOR DE KEITJES Opvoering van „Op goed geluk" OUDERAVOND VAN DE MEISJESSCHOOL DE FRIESCHE VEREENIGING UT EN THUS" VIERT FEEST per flesch fl.45 per anker f 58.— A.M.H.C. WINT MET 4-2 VAN B.H.V. Druk bezochte uitvoering ten bate van Kinabu Wie Zaterdagavond tegen acht uur ge probcerd heeft een taxi to krijgen, kan ge merkt hebben, dat het aantal Amersfoort sche taxi's op dat moment bij lange na niet opgewassen was tegen de vraag. Regen stroomde neer en de taxi-verhuurders wer den overstelpt met aanvragen, want ieder een wilde graag op lijd in Amicitia zijn. Het werd dus wel iets later dan het aange kondigde aanvangsuur, maar toen het scherm opging was de zaai ook tot de laat ste plaats bezet. Een volle zaal is al gezellig Zaterdag werd de stemming steeds geani meerder door de gelukkige keus van het stuk, dat onze Amersfoortsche „Keitjes" voor ons speelden. Frank Vosper heet de mixer van deze goed geschreven short story, zijn ingrediënten waren een tikje so- ciety-play met een flinke scheut „thriller" vermengd met wat essence van Pirandello. Er waren nu eens niet zes personen op zoek naar een schrijver, neen, twee perso nen zochten „op goed geluk" en vonden toch ook weer zes personen, bereid om te komen dineeren. Oliver Boulton en Betty Mainwairing zijn jong, verloofd, modern en excentriek. Als het scherm opgaat wachten ze op de gasten voor hun diner. Er daagt niemand ou, oorzaak een drukfout in de invitatie. Wat te doen? Betty krijgt een ingeving, een excentriek en lumineus idee. Ze kiezen hun gasten op goed geluk, uit het telefoonboek, door een verkeerde aan sluiting, door een voorbijganger aan te roepen. Ja, er komt zelfs nog een gast, die ze heelemaal niet gevraagd hebben. Mosper vond in dit heterogene gezelschap een al leraardigste stof voor een onderhoudend stuk. Hij schakeerde zijn personen zooveel mogelijk en liet het toeval een handje hel pen. Een goedige, ïets burgerlijke juffrouw, met een winkeltje met „alles voor de baby" vindt aan dit diner haar gescheiden man terug, haar Frankie, die generaal is, maar heelemaal niet de huiderbas die verwacht werd. Het toeval spint voor dit paar een nieuwe idylle. De verwijfde modeschrijvcr Hinchcliffe met zijn vrouwenstem vindt zijn tegenpool in Toby, een vrouw, die niet alleen origineel is door haar basstem, maar die door wat do schrijver haar laat zeg gen tot een van de geslaagdste figuren uit het spel werd. De derde combinatie van het zestal bestond uit Robinson, een bur gerheer naar het uiterlijk, die zich later ontpopt als de beruchte inbreker „vlugge Frans" en de gast, die niet genoodigd was, Mrs. Cameron. Zij vertegenwoordigt de scheut „thriller". Heeft zij haar man ver moord? Do spanning stijgt, tot do ontknoo ping volgt. Zij is een overspannen actrice, voor wie een rol werkelijkheid is gewor den. Het is een zeer speelbaar stuk, vol afwis seling, amusant en geestig. Do karaktertce- kening blijft er goed in volgehouden, de fi guren zijn licht opgezet, geheel in het ka rakter van 't stuk, maar ze winnen door de drie bedrijven heen steeds aan scherpte. Na het uitstekende eerste en tweede be drijf lijkt het derde iets te lang; niet to ver wonderen trouwens, waar zooveel viel op to helderen en in het reine te brengen. Als we over het spel beginnen, moeten we al lereerst den regisseur voor het voetlicht brengen. Want overal was zijn leiding merkbaar en het is hem gelukt al die ver schillende typeeringen individueel te doen slagen en toch een ensemble-spel te doen ontwikkelen, waaraan allo spelers onderge schikt bleven. Wat moet daar een werk aan besteed zijn. En ook aan het opvoeren van het tempo, zoodat een voorstelling ont stond, die op een klein déraillement in het derde bedrijf na nergens haperde. De heer Schwerzel heeft plezier van zijn werk beleefd en de spelers hebben zijn in tenties goed begrepen. Stuk voor stuk speel den zo goed, sommigen zelfs meer dan dat. Ben Roelofs en Nini Schwerzel waren de verloofde gastheer en gastvrouw, ze speel den gemakkelijk en vlot, Nini Schwerzel vooral gaf blijk van routine en ze is boven dien een charmante verschijning. Dan drie dames, die alle drie uitmuntten cloor een uitstekende psychologische verklaring van de gespeelde figuur. De ecrepalm komt toe aan Ada Callenbach, die Katie Bothways speelde met een innigheid en een eenvoud, die do rol tot iets heel moois maakt. Echt en doorleefd. Annie van de Waal heeft steeds geboeid door do bijzonder komische wijze, waarop zij Toby speelde. Origineel, frisch en zeer geestig. En tot het laatst toe goed volge houden. In Mrs. Cameron heeft do heer Schwerzel terecht een Pirandello-figuur ge zien. Hij heeft van haar een tragische ver schijning gemaakt en Adri Boeghcim heeft deze. geholpen door de suggestie van haar grime, geheel in stijl gespeeld. Zij wist de zaal werkelijk „stil" te krijgen en dat wil wat zeggert bij een zoo overwegend jeugdig publiek. Hans Smith als Robinson viel op door geschakeerd en beheerscht spel. Jan Kaan als de generaal, gaandeweg gevoeliger spe lend, gaf goed tegenspel en Rudi le P£o1^ speelde de verwijfde schrijver in een char ge, die nergens over de grens ging. Hans Schopt» spoelde scherp de politie- inspecteur. Frits Polak bracht de verrassing door in levenden lijve ten tooneele te ver schijnen als de vermoorde man en Jan ie Poole en Bettv Schwerzel vulden de voor stelling aan als politic-agent cn kamer-: katje. Het was een amusante avond. Aan nei slot kregen de dames bloemen en kwam dr. Bergsma namens KINABU, ten bate waar van de voorstelling gegeven werd. den heer Schwerzel huldigen met eeiti bloemstuk. Hij dankte de spelers en het comité, vooral Drukkerij Van AmeronCe'n AMERSFOORT VAN PERSIJNSTRAAT 23 TELEFOON 125 drukkerij voor handel en industrie ook mevrouw Plomp, voor al hot verrichte werk. De heer Schwerzel antwoordde geestig, dat het juist voor „De Keitjes" een genoegen was een steentje bij te dragen aan den bouw van KINABU. De All-Star Melodians zorgden dat cr nog opgewekt kon «orden na-gedanst. V. Men schrijft ons: Vrijdag j.l. werd in de Meisjesschool, Bis- schopsweg, oen ouderavond gehouden. Het hoofd der school, mej. Klaassen, gaf na ope ning het woord aan den heer A. C. van Gorkum, inspecteur van politie alhier, die een inleiding hield over: „Uw kind en het Verkeer". Op buitengewoon heldere wijze be sprak deze verkeersregels, seinen, waar schuwingshorden en -teekens en ook de licht seinen, waardoor het verkeer in enkele ste den geregeld wordt. Verschillende teekenin- gen en platen werden daarbij nog geloond. Met veel aandacht werd deze voordracht door de aanwezige ouders gevolgd. Terwijl in de pauze gelegenheid was voor de ouders met de dames onderwijzeressen van gedachte te wisselen over de leerlin- Pe|}' werd een kleine verkwikking genoten. Daarna werd de mogelijkheid besproken van het houden van een vcrkeerscursus voor de leerlingen van de hoogste 2 klassen. Met jongere kinderen is dit niet goed mo gelijk, zooals de inleider, die reeds meer cursussen geeft, verzekerde. Bij verschillende ouders \ond dit plan in stemming. De tijd zal nader worden vastge steld. Met do rondvraag kwam o.a. ter sprake of het mogelijk is, dat de leerlingen gezamen lijk tegen verlaagd tarief zwemlessen kun nen krijgen. De ouder-commissio zal dit na der onderzoeken. Hierna werd de bijeenkomst gesloten. Zaterdagavond besloot de Friesche Ver- ceniging „Ut en Thus" in een volle zaal van De Valk haar winterscizien, met hot spelen van 't tooneelstulc „Nei trije jier" van Geert sema en Eppenga. De heer Eppenga opende dezen avond met een hartelijk welkom o.a. aan de Soestcr Friesqhen en de Groniger vergenigingen; waarvan velen van hun aanwezigheid blijk gaven. Hierna hield de tooneelleider de heer Vaatstra een boeiende inleiding, daar dit tooncelstuk een vervolg van „It Heëchstc" is, wat vorig seizoen hier is opgevoerd. Vervolgens zagen wij dan bovengenoemd tooncelstuk en kunnen niet anders zeggen dan dat er door allen het uiterste is gege ven, dit zware stuk tot een goed einde tc brengen. Met deze spelers kunnen de Friezen nog menig mooicn avond beleven, wat het har telijk applaus na afloop bewees. Het kapperswerk van den heer L. Groot kop bleek in goede handen te zijn. Na afloop besloot een zeer gezellig bal en natuurlijk „De Skotse trije", onder leiding van den heer Bcarda dezen welgeslaagden avond. GUNNING De bouw van de villa aan dc. Koningin Sophialaan, welke 20 Maart door den archi tect G. Adriaans aanbesteed is, is aan den laagsten inschrijver, aannemer J. A. van Keulen, alhier, gegund. Aan den Heer A. C. de Snaijer. aannemer van de 152 woningen in hot Pothstraat- kwartier alhier, is door de „Algemeeno Wo ningbouwvereniging" te Amsterdam de houw opgedragen van 115 woningen voor de som van ƒ361993.als 7de inschrijver van de gehouden aanbesteding. AMERSFOORTSCHE RADIOCENTRALE Morgen geeft de Amersfoortsche Radio- Centrale, naast de programma's der beido Hollandsche zenders, die der volgende bui- tenlandsclie zendstations door: 10.35—12.20 Keulen. 12.20— 2.25 Droitwich. 2.255.35 London Regional. 5.356.20 Droitwich. 6.207.20 Deutschlandsendcr. 7.2012.20 London Regional. BURGERLIJKE STAND 23 Haart Geboren: Jannetje Reintje, d. van Jan Dirk van Burgsteden en Jannetje Reintje Bos; Jacobus,, z. van Jacobus Klomp en Fre- derika Gerritje Veenhof; An, -onius Adria- nus Helmut, z. van Helmut van Gaveren en Anlhonia Gerritje Reinarda Ramselaar. Aalbert, z. van Barteld Harm Gijsbeiise en Albarta Maria Ilijwegen; Antonie, z. van Cornelis Sleeking en Johanna Frederika Querforth; Wouter, z. van Willem van Em- pclen en Wilhelmina Mets; Elisabeth, d. van Hendrik te Kulve en Elisabeth Koenen. Overleden: Ilendrikus Johannes Cir kel, oud 61 jaar, echtgenoot van Sara Mar- garetha van Binnendijk; Piternella Koetsier, oud 69 jaar, weduwe van Adam van Eeden. KAASMARKT AMERSFOORT. Aangevoerd werden 19 wagens, tezamen wegende 4750 K.G. Prijs van 15.— per 50 K.G. Handel traag. UIT HET POLITIERAPPORT Sigarettcn-automaat-klanten Het zag er Zaterdagnacht zoo slecht met het weer uit, dat twee personen maar be sloten om een eventueelen regen-Zondag on der het rooken van sigaretten binnenshuis door te brengen. Het was half twee 's nachts, de automaat was vol sigaretten, nie mand in de buurt: waarom dus niet een flinke voorraad ingeslagen! Zoo gedacht, zoo gedaan. Maar juist toen de heeren hun wederrechtelijk feit pleegden, trad de politie als spelbreker op. Allo prettige vooruitzich ten van goedkoop rooken, gingen daarmede in rook op, en andere vooruitzichten gaan zich nu voordoen! Roekeloos Door de motorbrigadc werd proces-verhaal opgemaakt tegen een automobilist, die het kruispunt UtrcchtschewegBilderdijklaan —Koningin Sophialaan, komende uit de richting Utrecht, liefst met een vaartje van 60 km per uur en zonder signalen tc geven, passeerde. City Theater. Vertooning van de film: „Do tante van Charley." Voorstellingen. 's Zaterdags om 2.30. 6.15 en 8.30 uur n.m. 's Zondags om 1.45. 4.00, 6.15 en 8.30 uui n.m. Overige dagen 8.Ö5 uur n.m. Museum Fiehite, Westsingel. (Uitgezon derd des Zondags). Theosofischo Bibliotheek, Gebouw Thcos Verecpieing, Regenlcsselaan. lederen dag van G—8 uur. openbare Leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek. Muurhuizen 9. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. 242G Maart. Cinema Amicitia. Vertoo ning van de film „Schijnhuwelijk." 26 Maart. Amicitia. Nutscommissie geeft schoolbioscoop voor do leerlingen der Am bachtsschool. Toelichting de heeren Ir. G. A. Overdijkink en Ir. N. de Jong. 27 Maart. Huishoudschool, Beekenstein- sche laan 37. Jaarvergadering Ned. Fabri kaat. 8.15 uur n.m. 26—28 Maart. De Valk. Comité „Unie een School met den bijbel". Bazar ten bale van Christ. Fröbelonderwijs. 28 Maart. Monopole. Vreemdelingenver keer. Jaarvergadering. S.15 uur n.m. 28 Maart. Sierkunst. Amersf. Kunste- naarsgilde. Do heer O. van Tussenbroek houdt een lezing over: „Het zien van schil derijen oud en nieuw" S uur n.m. 28 Maart. „Oost cn West" er, „Nijverheid en Handel" vertooncn in Amicitia een film over: „Een reis per Mij. Nederland naar Oost-Indië' S uur n.m. 29 Maart. Amicitia. Kunstkring. Voorstel ling van Erika Mann's litterairo cabaret „Die Pfcffermühle." 8 uur n.m. 1 30 Maart. De Valk. Schermwedstrijden van Emma (beginnen 9 uur v.m.) en feest avond. 30 Maart. Amiciitia. De Haghespelcrs voeren op„16 jaar." 8 uur n.m. 31 Maart. Princess-Room. Nederl. Zionis- tentond. Mr. Abel Herzberg over: „Joodscho Orienteering in dezen tijd". 8 uur n.m. 31 Maart. Do Valk. Feestavond van de A.J C. 8 uur n.m. 3 April. Gebouw Eben-Haëzcr. Tentoon stelling bakkersvakcursus (J. Borgman). 4 April. De Valk. Chr. Dem. Unie. Open bare vergadering. De heer H. van Houten. Tweede Kamerlid, bespreekt de aanpas singspolitiek der Regeering. 8 uur n.m. 4 April. Monopole. Vereen, voor Veilig Verkeer. Algemeeno vergadering. 8.15 uur n.m. 8 April, Markthal. Vergadering der Nat. Soc. Beweging. Spreker: Van Geelkerken. 8V\ uur. 1510 April. School van Wijshegcerte. Dr. Jung uit Zurich over: „Allgemeine Dar stel lung der Komplextheorie und der Prak tische Traumanalvse. Maandag 16 uur, overige dagen 10.15 uur. 20 April. Volksgebouw. Voorjaarsbij en - markt, uitgaande van de Vereen, tot bevor dering der bijenteelt in Nederland. BAARN 20 Maart10 April. Baarnsch Lyceum. Tentoonstelling schilderijen, teekeningen, litho's van mevr. J. Haverkamp—Mach- wirth. Dagelijks 10—1 uur. Zondags 1.30 uur. INBRAAK TE SOESTERBERG Zaterdag bemerkte de familie Albarda te Soesterberg dat er 's nachts was ingebroken. De dieven hadden zich toegang verschaft door een serreruit in te drukken. Er wordt cenig tafelzilver vermist. De gemeentelijke en rijkspolitie stelt een onderzoek in. Met een politiehond heeft men eenige van de vermiste goederen op de heide achter dc woning opgespoord. OMREKENINGSKOERSEN. Off. Niet Off. 23 Maari 25 Maart Londen 7.06% 7.08 Berlijn 59.40 59.40 Parijs 9.76;.; 9.76 Brussel 33.70 33.20 Zurich 47.87 47.89 Kopenhagen 31.60 31.60 )sIo 35.55 35.60 Stockholm 36.50 36.60 New York 1.48 1.43% Milaan 12.25 12.25 Praag 6.19% 6.19% Medegedeeld door de Rotterd. Bankvereen. Utr. straat 17 X'ijnhandel Gevestigd 1878 relefoon 145 HOCKEY Dc dames verliezen met 52 van Strawberries Nu A.M.II.C. het tegen Strawberries niet tot een overwinning heeft kunnen brengen is .haar degradatio practisch een feit ge worden. En wanneer wo het spel van beide ploegen vergelijken dan valt dit stel lig ten voordeele van de gasten uit. Vooral voor de rust vertoonden do derde klassers een behoorlijk spel, hetgeen zij in een 30 voorsprong uitdrukten. Na de hervatting bleek een omzetting in de A.M.H.C.-plocg een verbetering te zijn en het grootste ge deelte van dc tweede helft lieten do rood wit ten een spel zien zooals zij 't heclo sei zoen hadden moeten spelen, dan waren zij stellig niet tot dc derde klasse afgedwaald. De wedstrijd Reeds dadelijk na liet begin is Strawber ries het meest aanvallend, maar de A.M. l-I.C.-achterhoede. ditmaal met Moj. Borren als uitblinkster, weet voorloopig het gevaar te keeren. Een straf-bully weet Mej. Ilooge- wind keurig te winnen en weg te werken. Eerst na een tiental minuten spelen komt de eerste goede A.M.H.C.-aanval, welke evenwel door Mej. Heymans geretourneerd wordt. Eindelijk weet Mej. van der llam Strawberries meerderheid in een doelpunt om te zeten, wanneer zij een, door do doel- verdedigster onvoldoenden wcggeschopten bal, in het doel schiet (01). Bij A.M.H.C is het in de voorhoede weer het oude liedje; het spel wordt te kort gehouden en zoo doende Joopen dc speelsters elkaar dikwijls in den weg. De rechtsbuiten zet eenige ma len goed voor, doch de rest der voorhoede weet van de kansen geen gebruik te ma ken. Strawberries blijft het beste van het spel behouden en voor de rust weet Mej. van der Ham de Amersfoortsche veste nog tweemaal te doorboren, zoodat de rust met een 30 achterstand voor A.M.H.C. ingaat. Zooals reeds hierboven vermeld, blijkt de nieuwe opstelling beter to voldoen. Vol enthousiasme trekt men ten aanval en spoe dig komt er succes, wanneer moj. P. Hen driks een tegenpunt weet to scoren. Het is een geheel ander A.M.H.C. dat nu speelt, de spil opent goed naar de vleugels en me nige aanval wordt opgezet. In deze periode zorgt mej. P. Hendriks op buitengewoon fraaie wijze voor het tweede doelpunt (23) Hoewel A.M.H.C. hierna nog eenigen tijd in den aanval blijft, blijkt de voorhoede al haar kruit verschoten te hebben, zoodat de verlangde gelijkmaker uitblijft. De laatste 10 minuten verslappen de roodwitten weer cenigszins en Strawberries maakt hier dankbaar gebruik van door rnet nog twee goede doelpunten van Mej. Pronk, den stand op 5—2 te brengen. In een snelle wedstrijd is A. M. H. C. er in geslaagd do lyccistcn met een nederlaag naar huis te sturen. Verdiend is deze overwinning slechts ten declc. Alleen voor het spel in de eerste helft, toen A. M. II. C. zich een nuttigen 3—0 voorsprong veroverd had. komt A. M. II. C. de overwinning toe. Want in de tweede helft speeldo er feite lijk maar één elftal en dat was B. H. V. Sporadisch zijn ouzo stadgenoolen over de helft geweest en na het vierde doelpunt dat 2 minuten na de hervatting gescoord werd, heeft Baarn's-kceper nog één schot op doel gehad. Bijna voortdurend stonden er in de tweede helft acht verdedigers voor het A. M. H. C.-doel. zoodat er voor de gasten geen doorkomen aan was. We zouden A. M. II. C. echter te kort doen indien we de eerste helft buiten beschouwing lieten. Weliswaar was er niet zoo'n groot verschil als in de tweede helft, maar ontegenzeg gelijk waren onze stadgenooten beter. En zij verkregen deze meerderheid door een uiterst snel en enthousiast spel, waardoor B. H. V. geheel werd overdonderd. Daarbij kwam nog dat de verdediging van A. M. H. C., met Harm van der Goot aan het hoofd, iederen aanval der gasten afsloeg, terwijl den gevaarlijken man, A. Carpentier Alting, geen oogenblik vrij spel gegeven werd. Al met al een overwinning, welke A. M. H. C. om in the running te blijven, best kan gebruiken. De wedstrijd Het begin is overrompelend en de ver dediging der gasten moet alle zeilen bij zetten om hun doel schoon te houden. Om beurten zijn nu de ploegen in den aanval. Toch komt het eerste doelpunt vrij onver wacht. Wanneer een voorzet van II. Streef kerk door eenige spelers gemist wordt, komt de bal bij J. van Daal, die rnet een push van Reiien het nakijken geeft. (1—0). B. H. V. wordt door dit doelpunt cenigs zins wakker geschud en trekt ten aanval, maar de A. M. H. C.-vcrdediging geeft niet thuis. Eenmaal 'denken we Alting te zien doelpunten, maar zijn schot komt tegen den uitgeloopen de Langen aan. Aan de andere zijde breekt Viskil goed door, doch hij werd in z'n schieten door Slingenberg be lemmerd, zoodat z'n schot naast gaat. Bij een volgenden aanval heeft J. van Daal meer succes en met een goed gericht schot laat hij van Rcijen voor de tweede maal visschen (2—0). Kort voor do rust brengt J. Douma uit een voorzet van rechts den stand op 3—0. Bii één der eersto aanvallen na dc her vatting begaat W. Nicuwcnkanip binnen den cirkel een overtreding welko hem op een strafbully komt te staan, welke door J. Viskil in een doelpunt wordt omgezet (4—0). Nu is het echter met het A. M. II. C.-overwicht afeeloopen, want gedurondo het verdere verloop van den strijd is het een voortdurende belegering van het doel onzer stadgenooten geworden. Do gasten hebben evenwel rnet veol poch te kampen, want hoe zii ook werken hun scholen cn pushes hebben geen succes. Het is dan ook zeer lastig om op een dergelijk terrein door een achttal verdedigers heen tc ko men. Na 20 minuten weet B. Slingenberg uit een strafbully eindelijk een tegenpunt te scoren (4—1). Dit doelpunt schijnt to inspireeren want uit den eersten aanval na do l»ul Iv brengt II. lordens den stand op 4—2. B.H.V. blijft aanvallen, inuar hoe lorden en Alting ook voor een doelpunt zwoegen, steeds is cr weer een „A.M.H.C.- stick" welke den bal den anderen kant uit slaat. terwijl ook eenige pushes van lordens in het zijnet belanden. Soms wordt de bal drie a vier maal ingeschoten om dan ten slotte naast tc gaan. Neen, doelpunten worden er niet meer gemaakt en wanneer door scheidsrechter Broese van Grocnou.dio mede met K. Schoon, dezen wedstrijd op uitstekende wijze leidde, het einde geflo ten wordt, heeft A.M.II.C. ilweo kostbare punten veroverd. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie)' EEN WOORD AAN DEN HANDEL- DRIJVENDEN MIDDENSTAND Geachte Redactie, Met opname van onderstaande regelen in uw blad zult u mij ten zeerste verplichten* De handeldrijvende middenstand, winke liers e.d. klagen steen en been. En terecht, de zaken gaan slecht, in vele eertijds goed beklante winkels is eenvoudig geen omzet meer en vele zakenmensclion zijn hun on dergang nabij. Het Economisch Instituut voor den Mid denstand stelde een onderzoek in bij ecu aantal kruideniers, slagers, melkhandelaren cn groentehandelaren, hetgeen een zeer ern- stigen toestand demonstreerde. JAAROMZET ZAKEN 1928 1933 MINDER 46 kruideniers f 2.103.818 I 1.596.975 i 606.843 72 slagers - 3.798.469 - 2.504.502 - 1 293.967 16 melkhandelarcn - 695.949 - 422 296 - 273.653 18 groente handelaren - 762.977 - 499.734 - 263.243 Als men vraagt wat hiervan de reden mag zijn, dan antwoorden u dc winkeliers; de crisis. Maar hebben zij zich wel eens afgevraagd waar de oorsprong zit? Voor een groot gedeelte zit dio mede bij hen zelf. Velen hebben in koor medegeroe pen, dat verlaging van do inkomsten van hen, die in loondienst werken, uitkomst moest brengen, de lasten van handel en in dustrie zouden hierdoor worden verminderd. Zij vergaten daarbij echter, dat do koop kracht van de duizenden loontrekkers op den duur zoodanig zou vermindoren, dat zij onherroepelijk hiervan den terugslag moesten ondervinden. En zij ondervinden die thans! Zij hebben in diverso vergaderingen van Kamers van Koophandel, de voorzitters aan gemoedigd in hun pogingen tot loondruk en zij hebben daarmede zelf den weg, welke tot hun ondergang leidt, helpen bereiden. Hebben de winkeliers zich wel eens gere aliseerd, dat de geweldige na-oorlogsche me chanisatie in de groot-bedrijven de loontrek kers geleidelijk op non-activitcit heeft ge bracht, de koopkracht daardoor sterk ver minderd werd, terwijl door diezelfde mecha nisatie de productie sterk vermeerderde? Hebben zij begrepen, dat die sterk ver minderde productie het afzetgebied ook der groot-bedrijven deed inkrimpen en hen deed uitzien naar middelen om hun winsten niet te doen verminderen cn dat zij die middelen vonden in loonsverlagingen met als gevolg wederom verminderde koopkracht? Een groot gedeelte van den handeldrijvcn- den middenstand heeft dat niet ingezien en den geschilderden toestand helpen bevorde ren. Het moge hard klinken, het zijn naar het mij wil toeschijnen do nuchtere feiten. Laat dc winkelstand zich nog bezinnen, zij zijn er thans even slecht aan toe als de loontrekkers. Bovengenoemd rapport komt tot de con clusie, dat wanneer het zoo nog even door gaat, de middenstand te grondo gaat. En zoo is liet m. i. precies. De omzet moet veel grooter worden, er moet dus meer geld in omloop komen. En: toch is de regecring nog steeds van meening, dat er versoberd moet worden. Toch helpt de middenstander zijn eigen ondergang verhaasten, door zijn stem niet te verheffen tegen de z.g. aanpassingstheo rie. Handeldrijvende middenstand, denkt over dit alles niet te lang na. Sla de handen in een en begrijpt, dat gij één belang hebt met hen, die u reeds voorgingen op het m. i, geen redding brengende pad der versobp- ring, de loontrekkers. Amersfoort, Maart 1935. Uw abonné X. W. DE VRIE&

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5