EXTRA per kruik f3.25 leder oak HONIG's VERMICELLI GRATIS FEUILLETON dnifai BEL DAN OP No. 42 DE BEGRAFENIS VAN PROF. LANZ Man met een dichterlijk gemoed HANDELSVERKEER MET FRANKRIJK COMITÉ VOOR NATIONALE VEILIGHEID Hebt U een Taxi of Auto noodig SCHOTERMAN'S OUDE GENEVER UTRECHTSCHESTRAAT 17 TELEFOON 145 DE JEUGD EN DE LUCHTVAART DE WERKLOOSHEID DAALT REIZIGERS NAAR BELGIE OVERSTE SAXON Baanbreker op het yebied der chirurgie, die zich in veler harten een plaats heeft veroverd AMSTERDAM, 26 Maait. Dat wijlen prof. dr. Otto Lanz, hooglocraar aan de Am* slerdamsche Universiteit, beroemd chirurg en kunstverzamelaar van naam, iu zijn werkzaam leven de vriendschap en ver- ecring van talloos velen deelachtig is ge worden, is wel gebleken uit de zeer groote belangstelling bij de tcraardc-bcstelling van het stoffelijk overschot \an dezen cmi- nenten geleerde, welke pleehligheid van middag op „Zorgvlicd" is geschied. Op de begraafplaats hadden zich twee hagen van honderden belangstellenden ge vormd, terwijl, bi| den ingang van de aula o. m. werden opgemerkt: tie burgemeester van Amsterdam, dr. W. do Ylugt, presi dent-curator der Universiteit; de Commis saris van de Koningin in Noord-Holland, jhr. nu*, dr. A. Röell en dr. Went, curato ren; de secretaris dr. Ottcn; de rcctor- ïuagnificus prof. dr. J. Th. Stomps; bestu ren van Facultcitsvcrccnigingcn en Stu dentenorganisaties; het mcercndccl der Amsterdamsche höoglceraren; de vcrlegcn- wooi-digcr van liet gemeentebestuur, wet houder dr. I. II. J. Vos; de hoofddirecteur van het Rijksmuseum, dr. F. Schmidt De- gener, de directeur van het Stedelijk Mu seum, de lieer C. W. 11. Baard en vele an deren. Tc kwart over één werd de kist niet liet stoffelijk overschot de aula binnengedra gen, waarna zij werd afgedekt en omgeven met een schat van kransen, o. a. van do Boerhaavc Kliniek, van den Senaat, van de Geneeskundige Faculteit, van de Semi- artsen, van Studcntenverccnigingen, \an assistenten, vrienden en vereerders. Het meercndecl der belangstellenden, dat lot de aula niet kon worden toegelaten, vormde een lange haag in de richting van liet graf. In de aula zelf nam een aantal pleegzusters terzijde van de baar plaats en nadat de officiecle belangstellenden en de familieleden waren binnengetreden, trad als cerslc der sprekers naar voren de rec- tor-magnifieus der Amsterdamsche Univer siteit, prof. dr. J. Th. Stomps. Deze zcide, dat liet voor den Senaat wel buitengewoon zwaar is, liet voortaan te moeten stellen zonder Lanz. Hij was aldus spr. een der markantste figuren; een knap en zeer gezien chirurg, ecu groot kunstkenner ook. In veler halten heelt luj een plaats ver overd; velen danken hem clc terugvcrwcr- ving van liun gezondheid of van hun leven. .Duizenden zullen zijn nagedachtenis in hoogc eerc houden; moge deze wetenschap zijn echtgcnootc en kinderen tot troost gtrekken in hun ontzaggelijk leed. Namens de Geneeskundige Faculteit sprak prof. dr. W. F. C. Zeeman. Ontzag zcidc deze o. a. was voor Lanz de gids bij zijn werk; zij 11 genialiteit was zijn harmonie. Zijn naam blijft gegrift in de annalen van de geschiedenis der genees kunde en in de harten van zijn leerlingen. Namens vrienden en naaste medewerkers van den overledene sprak vervolgens prof. dr. I. Snapper. Ilij schetste liet baanbre kend werk, dat prof. Lanz op liet gebied der chirurgie heeft verricht. Ilij heeft de Ncdcrlandsche chirurgie weten te vervor men; op zijn gebied ook zijn vroegere tegenstanders erkennen, dit was hij een waar grootmeester. Ook honderden patiën ten danken hem hun leven en gezondheid en zij hebben allen mede zijn groote eigen schappen van liet gemoed lecren waardcc- ren. Ook zijn leerlingen hebben groote ver plichtingen aan hem; voor zijn assistenten was hij, ondanks zijn week en dichterlijk gemoed, een streng meester. Het was hierna de hoofddirecteur van liet Rijksmeuseum, dr. F. Schmidt Dege- ncr, die liet kunstenaarschap van den over ledene iu het licht stelde. Ilij was zcido spr. een dichter van talent, zijn hoofd was vol van de wijsheid der klassieken en modernen. Wat luj aan kunst had_ saam- gegaard uit zijn geliefde Italië, is in den loop der jaren een deel van zijn wezen ge worden. Hij was een meester rnct sterken blik, een vriend niet een ruim en warm hart. Zijn apostolaat was geworden over brenging van schoonheid op anderen. Woorden van dankbaarheid en erkente lijklicid werden vervolgens namens de stu dcnlcn, jn '1 bijzonder namens die der Ge nccskundige Faculteit, gesproken door <i lieer II. Verhagen. Het heengaan van rrof Lanz, zcidc deze spr., laat een groote leegte ua. Dr. van der Rcyden, directeur van het Binnengasthuis, schetste de verdiens van den overledene als hoofd van de C hi- rurgischc kliniek en hij prees de hoffelijk heid, waarmede hij elke moeilijke zuik wist le behandelen. Mede namens de zu ters en liet overige personeel dankte spr. voor hetgeen prof. Lanz voor alle aan hel Binnengasthuis verbondenen heeft gedaan Nadat de voorzitter van de Ned. Vcre-mi- ging voor Heelkunde, de lieer D. II. van der Goot een afscheidswoord tot een der meest gewaardeerde leden van deze vcreeniging had gesproken, werd de kist met het stol le lijk overschot uitgedragen. Aan het. graf heeft de oudste zoon voor do ann de nagedachtenis van zijn vader bewezen eer dank gezegd. Woensdag vangen de onder» handelingen aan •s-GHAVENIIAGJ.. 20 Maart. Xuur wij vernemen vangen morgen onderhandel iu gen aan niet de Franscho r ogee ring over de regeling van de handelsbetrekkingen tus- schcn Nederland en Frankrijk. De handels betrekkingen tusschen Nederland Frankrijk zijn onvolledig gcrcgjld bij een aantal los van elkander staande regelingen van welke de oudste van 1892 dateert. De bedoeling is te geraken tot een volledig handelsverdrag, waarbij zoowel de han delsbetrekkingen van de beide moederlan den, alsook die van een tusschen c'.e \vc- dcrzijdschc koloniën oji een vaste basi: zullen worden gesteld. De Nederlandsch delegatie, welke lieden naar Parijs is vertrokken is als volgt sa mengesteld: A. Th. Lamping, directeur van de handclsaccoordcn, voorzitter; mr. W. F. L. Graaf van Byland, gczantschapsraad aan Ilr. Ms. gezantschap te Parijs, prof. J. van Gcldcren, O.I. hoofdambtenaar, werk zaam gesteld aan het departement van koloniën; ir. II. P. Bonthuis, hoofd van den Iniitcnlandschon landbouw voorlichtings dienst; W. II. van den Berge, inspecteur der directe belastingen, werkzaam aan het departement van financiën; dr. A. Seven ster, handelsattaché aan Hr. Ms. gezant schap te Parijs; Cli. J. I. M. Welter, voor zitter van den ondernemersraad van Ned. Indië; ir. W. II. van Leeuwen en J. A. Ge luk, gedelegeerden aan het Centraal insti tuut tot bevordering van het normaal han delsverkeer tusschen Nederland en audeie landen, terwijl aan de delegatie zijn toege voegd dr. J. L. F. van Essen, hoofdcommies aan het departement van economische za ken en mej. M. L. van Hamel, werkzaam aan liet departement van economische za ken als secretaresse. ARRESTANT ONTSNAPT HAARLEM, 20 Maart. Hedenmiddag is te Haarlem opnieuw een arrestant ont snapt. De man, de 23-jarige strooper P. V., was door een Rijksveldwachter van zijn woning gehaald en zou naar liet Iluis van Bewaring overgebracht worden, omdat hij nog een hcchtcnisstraf had te ondergaan. Daar V. zeide, dat hij ziek was, ging de Rijksveldwachter eerst mot hem naar liet Kantongerecht in de Jansstraat, waar V. aan den ambtenaar van het O. M. uitstel vroeg, hetgeen echter niet werd toege staan. Bij het verlaten van hot gebouw rukte V. zich plotseling los en zette het op een loopen. De Rijksveldwachter zette hem achterna, doch moest de achtervolging op geven, toen V. ode Oude Groenmarkt een onbeheerd staande fiets greep en daarop wegreed. De thans gevluchte V. was een vriend van den strooper uit IJnmidcn, die op 5 Maart j.l. op liet slation te Haarlem ont snapte. Een afdecling te Zutphen opgericht Maundagavond is in de stamp\ollc zaal van den Iloilandschcn Tuin te Zutphen een vergadering gehouden, bijeengeroepen door de al'dceling Zutphen en omstreken \an het Comité voor nationale veiligheid. De voorzitter, mr. II. Sluytennan opende do samenkomst, waarna de heer Mathon, resen e-majoor der ca\alleric uit Ginncken, in den breedc uiteenzette, wauroni in het algemeen en speciaal in de tegenwoordige omstandigheden een verbetering van de pre ventieve waarde van onze weermacht cisch en plicht is. daarbij den nadruk leggend op onze zwakke lichtingen, die ten gevolge hebben, dal mannen tot hun 40ste jaar in het veldleger zullen dienen, hetgeen in geen enkel ander land in Europa het geval is. De burgemeester van Zutphen zcido het loc te juichen, dat deze hoogst ernstige stem ook in Zutphen spreekt. In de pauze traden vrijwel alle aanwezigen als lid loc. Daarna beantwoordde majoor Mathon ge stelde vragen. liet bestuur, waarvan de lieer Djjckmecs- (er, burgemeester van Zutphen, tot eerelid werd benoemd, beslaat uit de volgende liec- ren: mr. II. Sluytcrman, voorzitter, Zutphen; jhr. mi'. W. E. van Weede, secretaris, Kefde; jhr. II. C. van Berkcl, mr. R. P. .T. Derksema dr. J. Doorn 'Mud, A. E. Meerstadt, mr. A. C. Mijs en A. J. Schokker, allen le Zutphen. HET CONFLICT IN DE SIGAREN- INDUSTRIE EINDHOVEN, 20 Maart. In xerband met het voorstel van den rijksbcmiddelaar prof. Aalbcrse, in een vergadering te Den Ilaag op 21 dezer gedaan, inzake de loons verlaging in de sigarenindustric, werd gis- tcraxond te Eindhoven door het hoofdbe stuur van den Ncdcrlandschen R.K. Ta- baksbew^rkersbond een buitengewone ver gadering gehouden. Het hoofdbestuur heeft besloten de beslissing ten aanzien van dit voorstel in handen te leggen van een bui tengewoon congres, dat op 0 April te Nijme gen zal worden gehouden. BRAND TE NIJVERDAL N IJ VERDAL, 20 Maart. Hedennacht werd brand ontdekt in het huis gelegen aan den Parallelweg alhier, bewoond door en eigendom van \V. Lammers. Do vlam men grepen zoo snel om zich heen, dat de bewoners zich slechts met moeite in veilig heid konden stellen. Do brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon niet verhinde ren, dat het huis geheel uitbrandde. Een klein gedeelte van den inboedel kon wor den gered. De brand is vermoedelijk ont staan door een gat in den schoorsteen. Ver zekering dekt de schade. MINISTER COLIJN De minister-president dr. II. Colijn is hedenmiddag voor enkele weken met bin- ncnlandsch verlof vertrokken. NIET UITSTAPPEN VOOR DE TREIN STIL STAAT Naar de Tel. vernomen heeft, is door de directie van do Ncdcrlandsche Spoorwegen aan alle stationschefs opdracht gegeven met ingang van gisteren proces-verbaal te doen opmaken tegen de reizigers, die op een in beweging zijnden trein springen, of wel een nog niet geheel stilstaanden trein ver laten. Reizigers, die wcnschcn uit te stap pen mogen de portiers niet openen, voor de trein geheel stilstaat. De opdracht aan de stationschefs gaat vergezeld vail do bijvoe ging, dat desnoods politichulp moet wor den ingeroepen. Naar het blad verneemt zijn gisteren op verschillende stations reeds processen-ver baal opgemaakt. AMSTERDAM, 2G Muon. De Centrale Jeugd Commissie van de Koninklijke Nc dcrlandsche Vcreeniging voor Luchtvaart smeedt het ijzer nu liet heet is. In dezen tijd van nog steeds en steeds meer laaiende geestdrift voor de luchtvaart en liet luchtverkeer, is het een goede gedachte geweest om een machtige demonstratie op touw te zetten, juist van die jongeren, van wie in de toekomst zooveel hulp en steun voor onze groeiende luchtvaartbeweging mag worden venvacht. Dinsdag 23 April zal, wij meldden dat reeds vroeger, Schiphol het middelpunt zijn van deze icugd-demonstratie. Schiphol, dat thans reeds is het middelpunt, de kern van ons eigen nationaal luchtverkeer en van het internationale in West-Europa, wordt thans ook het hart van onze jeugdbeweging Amsterdam verheugt zich daarover zeker in de eerste plaats, getuige de vele toc/.c; gingen van hulp welke het ijverige comité van voorbereiding reeds van veto Amster damsche firma's en instellingen mocht ont vangen. Waarbii echter onmiddellijk mag worden opgemerkt, dat er nog lang niet genoeg is. En dat elke steun aan de zen dag. vooral in den vorm van prijzen voor de op SchiphoJ te houden wedstrijden dankbaar door den secretaris, de heer F. Tax (Corn. Krusemanstraat üi) in ont vangst zal worden genomen. ALLE MULLERS VOOR! AMSTERDAM, 26 Maart. De directies van de theaters Cinema Royal, Corso Ci nema en Rialto doelen mede, dat zij heb ben besloten om van de eerste vertooning van do Hollandsche arnusomentsfilm „De Vier Muilei's" con familiefeest te maken. Zij noodigen dientengevolge iedereen, die den naam Muller draagt uit, om een van de eerste vertooningen van dezo film gratis bij te wonen. Iedereen, die zich behoorlijk kan lcgiti- mecrcn, dat hij of zij den naam Muller draagt, is gast van de directie van een van bovengenoemde theaters voor de eerste vertooningen in Nederland van deze film. LIDMAATSCHAP VAN CRISIS ORGANISATIES AMSTERDAM, 20 Maart. Het gerechtshof to Amsterdam wees noden arrest in de straf zaak tegen den veehouder II. G. uit. Barne- vcld. die terecht heeft gestaan, omdat hij vee, waarop door ambtenaren van de crisis- varkenswet beslag wras gelegd, aan dit be slag zou hebben onttrokken. Voorts zou hij opzettelijk in voorraad hebben gehad negen melkgevende koeien, zonder dat verd. toen als rundveehouder was aangesloten bij de stichting Landbouw Crisis-organisatie voor Gelderland, terwijl verd. was medegedeeld, dat liij verplicht was hiervan lid te worden. liet Ilof sprak verdachte vrij van het ont trekken aan liet beslag, voor bet tweede feit werd hij, evenals door do rechtbank te Utrecht, veroordeeld tot ƒ50 boete subs. 20 dagen hochtcnis. De procureur-generaal had beide feiten be wezen geacht en cén maand gevangenisstraf gcrcquircord. DE HERTOG HENDRIK Hr. Ms. Hertog Hendrik wordt 28 Maart omstreeks 11 uur te Nieuwcdiep verwacht. bevat ter kennismaking een HONIG's BOUILLONBLOKJE De Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 557.600 leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1017 gesubsidieerde vcrecnicingcn in do week 4 tot en met 0 Maart 1935 heeft bedragen 30.6 pet., dat is 2 pet. minder dan in do vorige ycrslag- wcek (18 tot en met 25 Februari 1935), toen do werkloosheid 32,6 net. bedroeg. In de overeenkomstige vcrslagwcck van liet vorige jaar was de werkloosheid 25.1 pet. Bij 1063 organen dor openbare arbeids bemiddeling stonden on 9 Maart 1935 in totaal 42S.G42 (on 10 Maart 1931: 371.0471, werkzoekenden ingeschreven, onder wie 407.759 mannen. Hiervan waren algeheel werkloos 410.243 personen, onclèr wie 394.401 mannen. Op 23 Februari 1934 be droeg bet totaal aantal ingeschreven*"! '»ii een ongeveer goliik aantal organen 430.795, onder wie 418.117 werkloozcn. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is sedert. 23 Februari 1935 verminderd met S153, liet aantal werkloozcn met 7904. Uitvcorvcrbod van goud en geld De A.N.W.B. Toeristenbond voor Neder land vestigt er do aandacht van reizigers naar België op, dafc daar te lande een uit voerverbod van goud, geld en geldswaardig papier is uitgevaardigd, waaraan ook bui tenlanders onderworpen zijn. Men mag hoogstens 1000 fr. in geld vrij uitvoeren, voor hoogerc bedragen is een speciale ver gunning noodig. Reizigers naar België doen dus verstan dig met, ovenals aan do Duitscho grens ge schiedt. aan de Belgische grens een bewijs van de douane te vragen voor het bedrag, dat zij naar België meenemen; in dat ge- va! mogen zij dit bedrag (of een lager be drag) ook weer vrij uitvoeren. Doorreizenden, voorzien van doorgaande spoonvcgbiljcttcn naar het buitenland, zijn niet onderworpen aan deze voorschriften. DE TOESTAND IN DE MIJNINDUSTRIE HEERLEN, 26 Maart. In verband met liet feit, dat de termijn vin uitstel der aan gekondigde loonsverlaging op de particu liere mijnen 31 Maart a.s. eindigt en het nog niet tot een oplossing is gekomen, door dat de rapporten betreffende het Algemeen Mijnwerkersfonds nog niet gereed zijn, zul len Donderdag 28 dezer de directies der par ticuliere mijnen en de besturen der vier mijtiwerkersbondcn de onderhandelingen met den rijksbcmiddelaar, Prof. Mr. Aal bcrse, voortzetten. Getracht zal worden, in verband met het verzoek van den Minister van Sociale Zaken, den uitstcltcrmijn te doen prolongcercn tot 1 Mei a.s. DE NOODLOTTIGE VECHTPARTIJ 's GRAVENHAGF, 26 Maart. De justitie heeft gisteren het lijk van den 44-jarigcn W. P. uit de Koningstraat, (lie Vrijdag j.l. bij een vechtpartij op de Ilooftskadc met een nies werd gestoken en aan de gevolgen over leden is, in beslag genomen. De gcurrcstcei- dc metselaar A. M., uit de Van der Weert- straat, ontkende aanvankelijk alle schuld. Ilij is echter gisteren rnet het lijk geconfron teerd en toen bekende hij tijdens de vecht partij een mes getrokken te hebben. Of hij het slachtoffer gemakt had, wist hij niet te zeggen. Aan de geestesontwikkeling van den man heeft de vrouw deel te nemen, doch wreken moet zich liet, miskennen, van het verschil in beider gestel. Bolland. door G. P. BAKKER Vol belangstelling hadden ze het toonecl gevolgd. De drie mannen waren le zeer in hun onderneming verdiept om aan iets anders cenigo aandacht te kunnen wijden. Toen de man van slijk met den bundel aan wal kwam, kneep Marion liaar met gezel in den arm. „Ze hebben ze", fluisterde zij. „St", antwoordde Saxon. Peter wischtc zich af, schoot zijn broek ran. Met het pak gingen ze naar de lan taren. Het was een fantastisch gezicht. De drie mannon, de een halfnaakt, de tweede zwart beslikt, de modder nog uit zijn klee- jen druipend, en de derde, de lange man van Werben, stonden voorover gebogen met iiegeerigo gezichten scherp uitkomend in het trillende, roodc licht der fakkels naai den grond te staren, waarop zilveren vor ken, lepels, schalen, borden, kommen en andero voorwerpen lagen te schitteren, glanzend alsof ze gisteren nog waren ge poetst, En tegen den muur teekenden de schaduwen der mannen zich af als spook achtige reuzen. „Minstens vijftig pond zilver", taxeerde rnan .van Werben. „De moeite niet waard", geen honderdste gedeelte van den schal", oordeelde Poter. „Vijftig pond zilver, zeg twee duizend daalders", berekende Bastiaan. „Maar, bewerkt, zeker liet dubbele. Kijk hoe sierlijk deze schaal is". Ilij nam liaar in de hand, bekeek haar nauwkeurig bij liet fakkellicht. „Een kunststuk van smeedwerk Waarlijk een goed begin", klonk liet oor deel van den man van Werben. „Het duiken viel niet mee", Jegde Peter uit. „Ik zal nog tweemaal naar beneden gaan, dan dragen we elk een pak naar de boot en komen morgen terug. Je kunt den buit dan in Werben in veiligheid brengen". „Een goed voorstel", meende de ander, „maar beter lijkt het mij, zes pakken naar boven te brengen en tweemaal den tocht naar de boot te maken. Het is nog vroeg. Men moet ook liet zilver en goud smeden als liet heet is. Wc hebben dan in elk geval den lialven schat te pakken en kunnen morgen vorder zien. „Accoord, patroon", besloot Bastiaan. Saxon nam Marion bij de hand en op de teencn slopen ze naar liet einde van de gang, zoover mogelijk van den tusschen- muur verwijderd. Zo stonden vlak bij el kaar. Hij sloeg den arm om baar schouders. „Ze hebben den schat", fluisterde zij in zijn oor. „Wij zijn hem kwijt". „Nog niet", meende Saxon. „Wat kunnen we nu doen?" „Afwachten. Zeker is, dat wc nu niets kunnen aanvangen. Zelfs als ik ze doodde, zouden we met ons tweeën niets vorder komen". „Maar het is toch mijn eigendom". „Zeker, maar in het bezit van anderen". „Wo hebben de kostbaarheden beloofd aan den koning van Zweden". „Hij zal ze krijgen". „Beloof je mij dat?" „Zeker". Hij nam haar in zijn armen, kuste zacht en lang haar mond. „Jij kunt alles", zei ze. „Wachten, wachten", fluisterde hij en ze slopen terug naar hun waarnemingspost. HOOFDSTUK XXXIV Voor de tweede fnaal kwam Peter aan wal en dezen keer hield hij een kleiner pak in do handen. Na opening bleek het. een zak. gevuld met gouden dukaten. De goudstukken stroomden over den grond. Bastiaan raapte ze op en begon te'tollen. „Laat dal", sprak de man van Werben. „Wc hebben straks tijd genoeg do waarde te schatten. Thans is het zaak zooveel mo gelijk naar boven te brengen". Zo deden de goudstukken weer in den zak. Plotseling klonk er een lievig rumoer. Het was alsof een meute helhonden was losgebroken en de onderaardscho gangen vervulde met hun woest geblaf, gillend gejank en akelig ge huil. De drie schatgravers stonden doodstil. „Wat zou dat zijn?" vroeg Peter. „Spoken", meende Bastiaan. „Ik was reeds bang, dat die schatgravcrij in deze ver vloekte spelonk niet zoo gemakkelijk zou af- loopen". „Zouden ze honden op ons hebben afge zonden?" vroeg de man van Werben. Ilij verhief zich in zijn volle lengte, in elke hand een zwaar pistool. „Vooruit, moed, kerels, volg mijn voor beeld. Wie het ook zijn mogen, spoken of helhonden, wc zullen ze de volle portie geven". Toen klonken naderende voetstappen van meerdere personen. Een grooto hond vloog de spelonk binnen en een zware stem bui- derde: „Geef je over. Tegenweer is nutteloos. Wc hebben je ingesloten". Saxon keek nieuwsgierig boven den muur uit. Hii gaf zich niet bloot, fluisterde tegen Marion: „Ga naast me staan. Zoo. Houd je wapen gereed. Nu gaan de poppen aan het dansen. Als het noodig is zullen wc liet liedje mee blazen". „Wie zouden dat nu weer zijn? „Stil. 'k Weet liet niet. Twee honden vechten om een been, de derde Ze ging naast hem op een steen staan. In de duisternis kon niemand hen zien. Een aantal mannen verschenen binnen den lichtkring. „Zoo", klonk clc zware stem. „Dus jullie hebt den schat gevonden en wij komen hem balen". „Zoo gemakkelijk is dat nu niet"* sell reeuwde Bastiaan, richtte zijn pistool op don eersten man. „Pak dit eerst". De man van Werben sloeg bet wapen terzijde. De kogel vloog tegen het gewelf met donderend lawaai. „Mijnheer", zei hij op kalmen toon. „Ik geloof dat vechten totaal onnoodig is" en hij stak zijn wapen op. Ilij ging onder den fakkel staan, zoodat het volle licht op zijn donker, scherp gelaat viel. „Ik ben hier als vertegenwoordiger van overste Saxon. Wij hebben vriendschap gesloten en als zooda nig heb ik het volle recht voor zijn belan gen op te komen. Hetgeen ik bij dezen doe". ..Mercurius", zei rle zware stem. „Wel heb ik van mijn leven". „Om u te dienen, meester". Peter en Bastiaan trokken zich verbijs terd torug, spraken geen woord. „Er dient een verklaring gegeven te wor den". meende de meester. „Natuurlijk zullen wij u volkomen tevre den stellen", klonk het kalme bescheid. „Of schoon u hier eigenlijk zonder recht bin nen dringt. Maar zou het niet heter zijn den schat eerst heelemaal te lichten, al vorens te gaan redekavelen". „Ik geloof, dat hij volkomen gelijk heeft", mengde een krijgsman, die achter den mees ter stond, zich in het gesprek. „Ik ben kapi tein Mclchior. Heb je overste Saxon en de prinses niet gezien? Ze zijn als zigeuners verkleed deze gang binnen gegaan". „Neen", antwoordde Mercurius zeer ver baasd. De bond sprong tegen den muur op. „Koest Wolf", klonk een stem. „Ja. Hier zijn wc". Een man klom over den muur, reikte een jongeling de hand, die naast hem ging staan. „Ik geloof", sprak de oude zigeuner, „dat liet gezelschap nu voltallig is". De andere keken hem sprakeloos aan. De jonge man zei: „Blij je allen te zien, Melchior, de mees ter, en daar heb je Eclzkc ook nog". Een andere man trud naar voren. „Mer curius". zei hij. .,Ik heb je in geen drie da gen gezien". Vol belangstelling keek Saxon naar zijn beide vrienden uit het kamp van Mcrode Hij drukte beiden de hand. (Wordt vervolgd). FAUTEUILS w -

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 6