ALGEMEENE VERKEERSWET DREIN DRENTEL en PIET PRIKKEL. OPCENTENREGELING TE AMSTERDAM De a.s. N.S.B.-landdag F. F. H. VAN GHEEL GILDEMEESTERt GEEN VERLEENING VAN HYPOTHEEK AMSTERDAM LEENT 5 MILLIOEN ONTWERP VAN DE K.N.A.C. Geen blijk van bemoeizucht Onze Postvliegers onderweg Door de Kroon, evenals dóór Gedep. Staten, niet goedgekeurd AMSTERDAM, 27 Maart. BH de behande ling van de Ingekotrion stukken in do hedenmiddag gehouden raadsvergadering was een motie van den heor Seegers (C.P.) waarin aan den Burgemeester gevraagd wordt om den intocht van de Zaterdag van buiten komendo N.S.B.'ers to verbieden evenals do meeting, die daarop volgen ral De burgemeester stelde voor deze motie niet in behandeling te nemen. De heer Seegors waarschuwde den Daad voor de gevolgen van dozen intocht van N.S.B.'ors van buiten. De gevolgen zouden wol eens zeer ernstig kunnen zijn daar de N.S.B. zijn partijgenooten in Am sterdam heeft uitgenoodigd den intocht te gaan bijwonen. Het voorstel van den burgemeester werd met aigemeene stemmen aangenomen, met uitzondering van die der communisten. Een voorstel van een oppositie-comité om de meeting der N.S.B.'ors Zaterdag te ver bieden, word on voorstel van den voorzit ter niet in behandeling genomen. Voorts deelde do voorzitter mede, dat hij een schrijven had ontvangen, door don Minister van Blnnenlandsche Zaken ge richt aan Gedep. Staton van Noord-Hol land, waarin de Minister zich vereenlgt met het bezwaar van Gedep. Staten om goed te keuren het besluit van den Am- sterdamschen gemeenteraad betreffende de heffing van de opcenten voor de Personeels belasting. Do minister verzocht dit schrij ven tor konnis te hrengen van hot go nieentebestuur van Amsterdam, mot het verzoek alsnog het oorspronkelijke voorstel to doen aannemen, daar anders de verlich ting van deze belasting voor café's en restauranthouders een doodc lotter zal blijven. (Het betreft hier een bedrag van 157.000, dat noodig is om de café-restau ranthouders voor 'A to ontlasten en dat ongedekt werd door een wijziging to bren gen In de oncentenheffing). De Voorzitter stelde voor reeds morgen de voordracht, zooals die oorspronkelijk luidde wederom in behandeling te nemen, daar de zaak urgent is. Een behandeling door de commissie van bijstand voor de Financiën achtte spr. niet noodig. Do heer Seegers (C.P.) meent dat do zaak niet urgent is. De heor De Miranda (S.D.1 is van oor deel dat do Commissie van Bijstand wel moet worden gehoord, o r dat het dan mogelijk is dat voor de 157.000 dekking kan worden aangewezen. De minister zou dan zijn bezwaren wellicht kunnen intrek ken. De Baad ging daarna in geheime zitting ter behandeling van een voordracht om een ondephandsche leening aan te gaan met een looptijd van 40 jaar met de Nationale l.cvensverzekeringsbank N.V. te Rotterdam groot 5.000.000. Na heropening der openbare zitting werd dc voordracht zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De voordracht om een bedrag van 10.000 beschikbaar te stellen tot heZ doen verwijderen van dood hout uit binnen de gemeente aanwezige hoornen, werd na eenige discussie goedgekeurd. De heer Van Meurs (S.D.) merkte daafbij op, dat het verminderen van per soneel bij de afdeelingen beplantingen, waartegen indertijd gewaarschuwd is, geen daad van wijs beleid is geweest. Het ver heugde s, dat B. en W. thans van de dwailingen huns weegs zijn teruggekomen. De Raad verklaarde voorts, dat de op richting en instandhouding van de aan de vakschool voor winkelpersoneel van de iVereenlging Vakschool voor verkoopsters en industrlonaaisters te verbinden avond school noodig is. Eveneens werd zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd een voordracht om jf 2500 ter beschikking van B. en W. te stellen voor liet instellen van een diep- gaapd onderzoek naar den toestand der fundeering van het Waaggebouw op de Nieuwmarkt. Aan het slot van de middagzitting hield de heer Hulzinga een interpellatie over den onvoldoenden steun aan de werkloozen. De regelmatige verlaging en verslechtering 'der steunnormen brengt een grooto groep der bevolking, zoo betoogt spr. uitvoerig, in de grootste armoede. Spr. meent dat hetere maatregelen genomen moeten wor den voor de werkloozen. De vergadering wordt 's avonds voortge zet. Bij het begin van de avondzitting vroeg do heer de Miranda (S.D.) het woord om er zijn verwondering over uit te .spreken, dat de niéuwe voordracht betreffende de herziening van de Personeele Belasting nu reeds is verschenen, terwijl de voorzitter heeft toegezegd, dat de C. van Bijstand nog zou worden gehoord. Hierdoor hebben B. en TV. reeds hun standpunt bepaald. De Voorzitter was van meening dat bij de behandeling van deze voordracht groote haast was. Zij kondon daarom de ver gadering van de Commissie van Bijstand niet afwachten om pas morgenmiddag de voordracht in te dienen. Als de Commissie van Bijstand met bepaalde voorstellen komt zullen deze worden meegedeeld en zal naar omstandigheden worden gehandeld. De heer de Miranda zeide op een bij een komen van de Comm. van Bijstand geen prijs ni eer te stellen. De ondersteuning van werkloozen Dc interpellatie van den heer Huizing» betreffende de ondersteuning van werkloo zen werd hierna voortgezet. De wethouder van den Maatschapnelijken Steun zegt in zijn antwoord, dat de steunregeling langza merhand een andere plaats gaat innemen dan de uitkeering in den tijd fusschen twee werkperioden. Spr. erkent dat de nood groo fer wordt. Echter de bepalingen van de steunnormon berust niet bij B. en W. Spr. acht het niet vruchtbaar over deze kwestie te gaan spreken en verwijst naar de debat ten, die hierover zijn gevoerd in Tweede en Eerste Kamer bij de behandeling van de begrooting. B. en W. erkennen dus dc ver strekkingen in nalura met compenscorundo verlaging van den steun. Voorts kon do wethoudor moedoelen dat vermoedelijk meer zal worden gegevon voor kleeding en dat ook voor de Jeugdige werk loozen moor zal worden gedaan. B. en W zullen Ier bovoogder plaatse blijven aandrln gen op verbetering. Na zijn repliek deed de lieer Hulzinga twee voorstellen. Allereerst meendo hij dat do Raad behoort uit te sproken dat do steun te laag is en hij noodlgde B. en W. uit aan de gosteunden een toeslag to geven, waardoor deze komt zooals doze was vóër 1 Juli 1034. Ook wenscht dc heer Hulzinga dat de Raad B. en VV. zal uitnoodigen de gesteun- den te onttrekken aan do instolling voor Maatschappelijkon steun en met voorstellen te komen de gosteunden onder te brengen in een eigen gomeentclljken dienst. De wethouder wees hot eerste voorstel ai en gaf don Raad in overwegllng deze kwestie bij de volgende begrooting onder do oogen Ie zien. waarop liet tweede voorstel wordt ingetrokken. Het eerste voorstel werd vorworpen met 30 tegen 6 stemmen. Het laatste deel van den avond ging do Raad in besloten zitting. Oud»directcur*generaal van de Mij Zeebad Scheveningen 's-GRAVENHAVE, 27 Maart. Op 56-jari- gen leeftijd is te Wassenaar overleden do heer F. F. H. v. Gheel Gildemeestcr, oud- directeur-generaal van de Maatschappij Zee bad Scheveningen, oud-dirocteur van het Gebouw voor K. en W. te 's-Gravenhage. Do heer v. Ghoel Gildemeestcr was een bekende persoonlijkheid in Haagscho krin gen. Hij was zijn loopbaan begonnen in Zuid-Afrika bij de Spoorwegen aldaar. In 11)06 kwam hij terug naar Nederland om benoemd te worden tot directeur van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag, welke functie hij tot 1 Januari 1017 bekleedde. In dat jaar werd de heer v. Gheel Gildemeester benoemd tot adjunct- directeur der Maatschappij Zeebad Scheve nlngcn, een jaar later tot directeur-gene raal. In laatstgenoemde functie heeft hij veel bijgedragen tot de ontwikkeling der badplaats na den oorlog. Het diroctour-ge- neraalschap heeft hij bekleed tot in 1027. Sinds 1 Jan. 1917 tot aan zijn dood was hij ook lid van het bestuur van het ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen, waarin hij al die jaren de functie van pen ningmeester vervulde. De thans ontslapene was commissaris van de N.V. Bax' Bank te 's-Gravenhage: De begrafenis van liet stoffelijk overschot zal plaats hebben Zaterdag 12 uur op do N"*. Hcrv. begraafplaats te Wassenaar. Op landelijke eigendommen Da directie van do Nationale Levensver zekering Bank te Rotterdam heeft een rond schrijven verzonden, waarin zij meedeelt (ot haar leedwezen geen aanvragen voor hypotheek op landelijke eigendommen meer in behandeling te kunnen nemen. Dil besluit heeft zij genomen „in verband met de omstandigheid, dat door de Kon. Beslui ten v»n 12 Maart 1935 voor hypotheken op landelijke eigendommen de fundamenten, waarop het hypothecair crediet steunt, zijn weggenomen". Zij acht zich daarom togen over haer verzekerden niet meer verant woord hypotheken op landelijk Onderpand te sluiten zoolang de genoemde Kon. Be sluiten van kracht blijven. AMSTERDAM, 27 Maart. De gemeente raad heeft hedenmiddag na een korte ge sloten zitting de onderhandsche leening van vijf millioen gulden met de Nationale Levensverzekcringsbank N.V. te Rotterdam goedgekeurd. NEDERLANDSCH-INDISCHE LEENING 1935 Zooals in onze advertentiekolommen reeds is bekend gemaakt, zal worden overgegaan tot de uitgifte van een 31/: pCt., door het Rijk gegarandeerde Nederlandsch-Indische Lee ning ten bedrage van 50.000.000 tegen een koers van uitgifte van 991/» pCt. Vrij van couponbelasting. De lee.ning heeft een looptijd van ten hoogste jaren. Te beginnen met het jaai 1935 wordt elk jaar op 1 Mei, een aantal schuldbewijzen bij loting aangewezen, a pari afgelost. Hiervoor wordt bestemd een bedrag van .05 percent van het nominale bedrag der leening, vermeerderd met het bedrag der, uoor die verplichte aflossing vrijgevallen entc. Verèterkto en algeheele aflossing kan te allen tijde plaats hebben. Van het bedrag ad. 50.000.000 is reeds geplaatst 20.707.500 tegen een koers van 98'/3 pCt. en hooger, bij openbare instellin gen. De inschrijving op het re&tcercnde bedrag ad. 29.292.500 ad. 991/» pCt. kan geschieden tqt op Dinsdag 9 April 1935 van des voor- middags 4 uur te Amsterdam bij dc Neder- landsche Rank N. V. (kantoor Heerengracht 461/463) en bij den agent van het Ministerie van Financiën (Heerengracht 344/316); te Roterdam bij de tbijbank van de Nederland- sche Bank N.V., Boompjes 72a en voorts bij de agentschappen der Bank, in de adver tentie vermeld. De betaling zal moeten geschieden op Woensdag 1 Mei 1935, tegen in ontvangst- neming van reccpisscn met coupon, verval lende 1 November 1935. Dc bezwaren tegen een alg verkeerswet te breed uitgemeten? De Koninklijke Nederlandscho Automo- biol Club heeft doen verschijnen een ont- worp voor een Aigemeene Verkeerswet, hetwelk gcbAseerd is op het thans bij de Statcn-Gencranl aanhangige ontwerp van wet, houdende regelen in verband met het gebruik van motorrijtuigen en rijwielen, nopens het verkeer op do wegen en de rij wielpaden. In de Memorie van Toelichting, bohoo- rende bij het Regceringsontwerp, komt een paragraaf No. 2 voor, welke gewijd is aan de vraag langs wolken weg liet verkccrs vraagstuk wettelijke voorziening behoort te vinden. Daarin wordt uiteengezet, dat de nieuwe regeling, welko door de ontwik keling van liet snelvorkeor wordt geëischt, op tweeërlei wijze kan worden bereikt. In de eorsto plaats zou men kunnen donken aan het totstandbrengen van een Aigemeene Verkeerswet, welke hot verkeer in zijn ganschen omvang regelt. Het aantrekke lijke van een zoodanige regeling zou vol gens genoemde Memorie van Toelichting zijn, dat men bij en krachtons één onkcle wet meer algeineen de regelen van het ver keer zou hebben samengebracht, hetwelk voor de eenheid van do regeling en de overzichtelijkheid voor hen wien do rege ling aangaat, zeker een groot voordeel zou zijn. Hoewel de wenschen van den Minister van Waterstaat dan ook in het algemeen wel zouden uitgaan naar een zoodanige Algemeeno Verkeerswet, heeft hij niettemin om twee redenen gemeend niet met eon voorstel voor zoodanige wet te moeten komen. Ten cersto zou de voorbereiding van een zoodanige Aigemeene wet, waarbij mede gedacht zou moeten worden aan dc tegenwoordige provinciale en gemeentelijke regelingen, tc dozen opzichte nog geruimen tijd in boslag nemen, indien men wottelijk tot een meer eenvormige volledige regeling zou willen komen, terwijl do noodzakelijk held van een spoedige regeling van het motor- en rijwielvorkoer steeds meer dringt Ten tweede geeft volgens de genoemde Memorie dc tegenwoordige Motor- en Rij wielwet en bij dc considerans van het aan bangige ontwerp ook dat ontwerp in nog grootere mate gelegenheid om in de wet en do daarop steunende voorschriften niet alleen het motor- en rijwielvorkoer, maar ook het overige verkeer voldoende te rege- Ion. Immers ook dat overige verkeer 1*; n in en krachtens de Motor- en Rij wiel wet worden geregeld, mits er slechts verband bestaat met het gebruik van motorrijtuigen en rijwielen. De Minister is dan ook te rade geworden om op de tweede daarvoor in aan merking komende wijze aan het verlangen naar een nieuwe regeling te voldoen en wel door wijziging van dc tegenwoordige Motor en Rijwielwet, welko wijziging dan ook is opgenomen in een ontern van een gehec nieuwe Motor- en Rijwielwet. Do Koninklijke Naderlandsche Automo biel Club meent, dat in bovengenoemde Memorie, waar de voordeden van een Algo- meeno Verkeerswet zijn uiteengezet, do be zwaren van de totstandkoming van zulk een wet te breed zijn uitgemeten. Ten eer ste kan de groote hoeveelheid werk. welke bij het vervaardigen van een ontwerp van wet noodzakelijk is. door geconcentrecrden arbeid in betrekkelijk korten tlid worden verzot, ook wanneer aandacht moet worden besteed aan de tegenwoordige provinciale en gemeentelijke regelingen te dezen op zichte. Zoo eenvoudig mogelijk Ten tweede moge het aanhangige ontwerp gelegenheid bicden om in de wet en de daarop steunende voorschriften het ^ehee'e wegverkeer tc regelen, doch zulks zal blij kens do eigen woorden der genoemde Me morie slechts in zoover kunnen geschieden, als verband bestaat met het gebruik van motorrijtuigen en rijwielen, terwijl boven dien do meening van genoemde Memorie, dat het geheelc wegverkeer in de voorge stelde wet en de daarop steunende voor schriften voldoende kan worden geregeld, strijdt met het eerder genoemde bezwaar, dat de voorbereiding te veel tijd zou moe ten kosten. Ook heeft men blijkbaar te veel over het hoofd gezien, dat de samenleving een zoo eenvoudig mogelijke wetgeving eischt, en dat het geheelc wegverkeer, dat toch zeker technisch als een eenheid moet worden beschouwd, heter en deugdelijker kan worden geleid door voorschriften van den wetgever welke in gemakkelijk bevat- telijken vorm den grondslag voor verdere' uitwerking geven, dan door een wet, die ook blijkens do considerans zich instelt go- heel of voornamelijk op het verkeer van motorrijtuigen en rijwielen. Vooral bij de groote belangstelling welke tegenwoordig bestaat voor dc aigemeene verkeersveilig heid welke ook bij politic en onderwijs steeds groeiende Is, mag deze psychologi sche factor niet worden verwaarloosd. Het heeft dc K.N.A.C. dan ook verheugd, dat toen bij dc mondelinge behandeling \an de begrooting van Waterstaat in de Eerste Kamer der Staten-Generaal (handelingen blz. 372) door een der afgevaardigden de wenschelijkheid van een Aigemeene Weg- verkeerswet andermaal met klem werd be toogd, de Minister van Waterstaat a.l. ver klaarde „Wat de Aigemeene Verkeerswet betreft, waarom gevraagd is, geloof ik, dat, als rrjen straks in deze Kamer do geheel herziene Motor- en Rijwielwet te bohapde- len krijgt, dan zal blijken, dat het ontwerp tijdens de behandeling aan de overzijde, die door een speciale commissie geschiedt, zoo danige wijzigingen heeft ondergaan, dat die Motor- en Rijwielwet van een Aigemeene erkeerswet slechts weinig zal verschillen Ik geloof niet, voor zoover ik den stand an zaken op het oogenblik ken, dat de Motor- en Rijwielwet dan veel zal verschil len \an dc bekende Code dc la Route in Frankrijk." (Handelingen blz. 399). Met groote belangstelling en voldoening heeft de LNA-C. .van deze woorden kennis gonomen, to meer omdat zij zich sedert vole maanden heeft beijverd het vraagstuk van een nieuwe Algemeeno Wegverkeorswet in eigen boezem aan een ernstigo studio to on derwerpen. Zij heeft zich daarbij niot tot cri- tiek, zij liet dan opbouwende critiek, willen boporken, doch zij hoeft, (naar thans blijkt nagenoeg gelijktijdig mot do betrokken vaste commissie uit de Tweodo Kamer) nagegaan in hoever op do basis van het aanhangige ontworp nog vorder In bodooldo richting kan worden voortgewerkt Ook zij is daarbij tot de conclusie gekomen, dat hot thans aan hangige ontwerp zondor grooto bezwaren door toovoeging van verschillende bepalin gen on door aanbrenging van een uantnl wijzigingen den grondslag kan vormen voor de door haar cn door het gchcole wegver keer zoozeer gewonschte wogverkoersrogo- ling, hoewel zij daarbij natuurlijk niot mag ontkennen, dat een geheel nieuwe opzot in een ander schema voor haar meer aantrek kelijkheid zou hebben gehad. Algemeen wettelijke basis Zoo is het, dat do K.N.A.C. thans haar denkbeelden heeft noergelegd in een aan do leden der Tweede Kamor toegezonden con cept voor een wetsontwerp, waarin op grond van het bovenstaande, do indeeiing van hot aanhangige ontwerp is gevolgd. De K.N.A.C. heeft gemeend in dit concept duidelijk tc moeten doen uitkomen, dat do nieuwo wet telijke regelingen, welko te noemen waren „Algemeeno Wegverkeorswet", meer omvat ten dan hot thans aanhangigo ontworp en dat met name daarin moot worden tot uit drukking gebracht dat zij niet slechts bevat een regeling in verband mot het gebruik van motorrijtuigen on rijwielen, doch dat zij bevat een algemeen wettelijke bosK waar op op eenvoudige wijze de noodig? «fgemeo- no voorzieningen voor elk onderdeel van hot wegverkeer kunnen worden opgebouwd on wel in een wegvorkeorsreglement, dat het bestaande „Motor- cn Rijwielreglement" zal dienen te vervangen. Met het oog op do ur gentie van de tot standkoming van een Ai gemeene Wegverkeorswet Is dc K.N.A.C. van meening, dat hoe noodig en belangrijk ove rigens iiet opnemen van bepalingon nopens het verkeer langs spoorstaven in dozo wet ook moge zijn, daarop thans niet kan wor den gewacht, omdat daarmede in verband zou staan het wijzigen van andere wetten en reglementen. Met nadruk wil de K.N.A.C. er op wijzen, dat zij tot dezen arbeid is gekomen, omdut haar met bekend kon zijn, dat do Tweede Kamer in overleg met do Regeering aan een ingrijpende omwerking van de ingediende nieuwe „Motor- en Rijwielwet" zoodanig, dat deze wordt omgevormd tot een Aigemeene Verkeerswet, heeft gewerkt. In verband hier mede heeft zij ernstig overwogen haar ont worp, dat reeds vóór 29 Februari gereed was, onder zich te houden. In het vertrouwen echter, dat do door haar verrichte werkzaamheden op het gebied van de zoo moeilijke wetgovlng op verkeersge bied zullen kunnen dienen voor do verdere behandeling van de gewijzigde Motor- en Rijwiolwct, heeft do K.N.A.C., na ernstig be raad, gemeend, do door haar voorgestelde wijziging ter kennisneming en bcoordeeling aan do leden van dc Tweedo Kamer to mo len voorleggen. Zij is overtuigd, dat haar werken in deze niet kan worden uitgelegd als bemoeizucht, Pclikaai Havik IJsvos 21—3 Amsterdam Parijs 57—3 21—3 Roino 22—3 Athene 58—3 23—3 Morsamutruh Cairo Gaza 53—3 2-4—3 Ruihnwelsa Ilngilud Bonshlr 3 4.- 3 Diaak 25 Karachi 53—3 Joflpoer 5C—"0 Allahabad Caleutla Akvah Rangoon 55—3 57—3 Rnnekok Modan 31—0 Slnga pnro 57—3 50—3 nalavlo 57—3 30—3 Vertrok van liul oersholgcmlo post vliegtuig van Amsterdam op 28 Maart. doch wel als blijk van welgemeend» belang stelling in iels, wat bij do cnormo techni sche onlwtkkollng van do huidlgo sainenlc- ving ieders holangslolling ton volle verdhiOb Met alle erkentelijkheid voor hotgccn de. overheid In deze reeds heeft gegeven en nog steeds geeft, mcont zij dut na de Indiening van liet ontwerp Motor- en llijwlolwet eon uiting uit do krlngon van hon, dia hierin dagelijks leven en werken, niet mocht aoh- torwego blijven. Dn belangrijkste bepalingen van dc door do K.N.A.C. ontworpen Alge meeno Wegverkeorswet hopen wij dezer da gen nader in hot kort te bespreken. CLEARING NEDERLAND—ROEMENIE 'S-GRAVENHAGE, 27 Maart. Naar wij van hevocgdo zljdo vornemon, wordt aan dc op 10 Februari j.l. gesloten cloarlng-ovcr- ovorcenkomst tusschen Nederland en Roe menië van Roemoenscho tijdo nog gocn uit voering gegeven. Zulks houdt vorband mot het sedertdien in Roemenië Ingovoordo nieu we regimo bolrcffendo don in- en uitvoer, dat do met dit land gesloten clearlngover- oenkomst doorkruist. Mot do Roemocnsche regeering wordt over do hierdoor ontstane situatie nader ovorlcg gepleegd. PRIJSVRAAG K. L. M.AFFICHE Do K. L. M. hooft onlangs oon prijsvraag uitgeschreven voor oen affiche tor propa- peoring van don dionst Huil—Amsterdam. Do deelneming stond open voor allo leer lingen van teekcnscholcn in do stad on het district Huil. Do ontworpen dor prijswinnaars en dc talrijke ovcrigo inzendingen worden deze week tentoongesteld in do Academie van Beeldende Kunsten in Den Iiaag. 269. In de gemeenteraad van 't stadje zeiden ze, dat 't een schandaal was, dat 2 zulke beroemde mannen gevangen waren gezet. Onmiddellijk na de vergadering gingen 2 wet houders naar d-3 gevangenis om Drein» en Piet te bevrijden. 270. Er brak voor Piet en Drein een prettige tijd aan. In 't stadje en de heele omgeving werden ze mot veel eer bied en onderscheiding behandeld. Ze hadden de heele dag niets anders to doen dan iange wandelingen le maken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 7