AMERSFOORT SCH DAGBLAD V erkoopïogera Vrijdag 29 Maart 1935 33e Jaargang No. 230 Uniform-verbod overtreden? EEN REIS NAAR INDIE DE R.K. SPAARBANK SPECIALIST-INTERNIST VAN DE LICHTENBERG Een zeer bekwaam medicus KUNSTENAARSGILDE EEN TOCHT LANGS ONZE KROT W ONIN GEN KANTONGERECHT DE AANRIJDING OP DE PRINS FREDERIKLAAN Is het houden van een room, waar men bridget en thee krijgt tegen een bepaald inleggcld, strafbaar? Voor, het kantongerecht alhjer kwam gis termorgen allereerst in behandeling de aan rijding vaii 6 Februari op het kruisp.iint Prins Fretleriklaan—Koningin Sophialaan tusschen twee. luxe auto's. Men had deze eaalc een week uitgesteld om nog eenige ge tuigen te kunnen hoorén. Vast stond echter al, dat de bestuurder van de auto, waarmede de zusters dagelijks naar de school op den Berg gebracht worden, verzuimd had het verkeer van rechts voorrang te verleencn, waartegenover zou staan, dat de andere automobilist hetkruispunt met te groolc 6n.elheid.zou gepasseerd zijn. De eerste getuige had toevallig uit het raam van het hoekhuis aldaar gezien en gevonden, dat de auto, die voorbijréèd, een te groote snelheid had vlak bij het kruis punt. Signalen had zij niet hooren geven, haar broertje echter wèl. Een dorde getuige had een 20 Meter achter die auto aangefietst, maar de aanrijding zelf niet kunnen zien, aangezien de Ko ningin Sophialaan vlak bij de Prins Frede- riklaan een bocht maakt. Wel meende hij dat de wagen niet zoo hard gereden had! Het O. M., waargenomen door mr. Zijlstra, vond, dat, al zou het rechtsche verkeer te snel gereden hebben, hetgeen een verzach tende omstandigheid zou zijn voor ver dachte, toch diens schuld hiermede niet opgeheven was. Hij weet, dat dit punt moei lijk is, omdat hij daar dagelijks voorbijkomt en had dus moeten opletten. Hij wil echter het noodlottig gevolg van deze aanrijding niet in rekening brengen en weet dat hij bekend staat als een voorzichtig chauffeur, redenen waarom hij lü subsidiair 4 dagen eischte. Verdachte voelt zich onschuldig, had de andere auto niet gezien, maar kreeg plotse ling een klap achter tegen zijn wagen, zon der ook maar iets te vermoeden. Nu volgt bovendien nog een veroordeeling tegen hem! De kantonrechter, niet een en ander reke ning houdende, veroordeelde hem daarop tot ƒ5 subsidiair 2 dagen. Is hier een strafbaar feit gepleegd? Een dubieus geval kwam vervolgens in behandeling. Een inwoner te dezer stede had indertijd in November verlof aange vraagd tot het houden van bridgepartijtjés aan zijn huis, voor deelname waaraan 0.50 inleggeld verschuldigd was. Tevens kregen dan de deelnemers gratis thee en een koek je. Toen hij verlof vroeg, had men hem van bevoegde zijde er op gewezen, dat dit eigen lijk 1 niet noodig was, aangezien hij toch niets verkocht en'hij dan zou vallen onder debepalingen, dat hij zijn woning om 12 uur moest sluiten etc. Om, die rédenen had hfj i de verlofaanvrage weer ingetrokken. Nu had hij eenigen tijd geleden een bridgc-drive uitgeschreven en op de kaarten die deze drive aankondigden gezet, dat het inleggeld ƒ1 bedroeg met inbegrip van do consumptie. Hierop had hij een proces-verbaal gekregen! Een getuige k décharge, die hein indertijd geadviseerd had zijn verlofaanvrage in te trekken, wees er nu gistermorgen op, dal het hier absoluut niet een café betrof. Tot de bridge-room hadden uitsluitend kennis sen, een geselecteerd 'gezelschap dus, toe gang; vreemden kwamen er niet! Men be taalde dien gulden voor het bridgen, maar geenszins was daarbij inbegrepen de thee, want deze kreeg men gratis, precies als wanneer men ergens op visite is. De woor den op' de kaart: „consumptie inbegrepen" waren misschien misleidend voor den bui tenstaander, maar zij waren er geheel te goeder trouw op gezet. Hij had geadviseerd om geen verlof B aan te vragen, omdat de bridgospelers dan aan tijd gebonden zijn, want verlof B kost geen geld en stelt verder geen cischen. Het O.M. geloofde, dat belanghebbende deze avonden niet uit philantropie hield: de thee gold als attractie, maar was niet gratis in den grond van de zaak; er is hier sprake van een tegenprestatie! Bovendien kunnen andere verlofhouders er aanstoot aan ne men. Voor het primair ten laste gelgde, het niet hebben van een verlof, eischte het daar om 0.50 subsidair 1 dag. Subsidair was ten laste gelegd, dat er overtreding van de politieverordening ge pleegd zou zijn. Deze onduidelijke verorde ning .maakt onderscheid tusschen publiek en bepaalde personengroepen. Volgens het O.M. is hier slechts sprake van kennissen, dus geen publiek^ redenen waarom het het secundaire geval niet bewezen acht. Zoo be langhebbende van het primaire feit mocht worden vrijgesproken, dan kan secundair geen vervolging meer plaats vinden. Do kan tonrechter bepaalde de uitspraak tot over 8 dagen. Het uniformverbod Een jongeman had -in Baarn „Volk en Vaderland" vërspreid,- gekleed in een N.S.B. uniform echter zonder eenig insigne en .als verdere afwijking een colbertjasje. Was hier dus,sprake van overtreding van hetuniform verbod? Het O.M. meende van wèl en achtte het niet twijfelachtig, dat hij kieedingstukken had gedragèn, die uiting geven aan een bepaald staatkundig streven. Bovendien had verdachte zelf toegegeven dat hij lid van de N.S.B. was en die kleeren dróeg omdat hij geen andere had. Iedereen zóu zeggen, wanneer men hem tegen.kwam, ©ok zónder dat hij zijn partijblad verspreid de: „Daay heb je een N.S.B.'er!"^ De eisch luidde 10 subsidiair 4 dagen, Xvaarna .de kantonrechter de uitspraak uit hielde tot-do volgende week. Als de mensch denkt De wachteres van een blokpost, dicht bij station Barnevcld-Voorthuizen, deelde ver volgens eenige bijzonderheden mede, om trent het ongeluk, dat bij den blokpost op 23 Februari tegen liet vallen van den avond gebeurd was. Een goederen- en personen trein waren elkaar juist gepasseerd op het oo^enblik dat eèn biet paard bespannen wa gen, waarop twee öudjes gezeten waren, don overweg, die niét bewaakt wórdt, opgereden was. Bij de gedachte, dat een ongeluk moest gebeurd zijn, had zij de vingers in haar ooren gestopt en was haar man gaan waar schuwen. Toen hadden ze de kar in stuk kon zien liggen naast de rails, wonder boven wonder waren do oudjes ongedeerd gebleven Het paard lag een eindje verder dood in de sloot. Ze begreep niet, hoe dat had kunnen gebeuren, want 's ochtends had ze nog to gen haar man gezegd, toen de oudjes op de heenreis naar ziekenbezoek waren: „Wat rij den die mensehen toch voorzichtig, die kun nen nooit een ongeluk krijgen!" Do feiten hebben echter anders uitgewezen Dekantonrechter informeerde belangstel- Jend of de oude man- inderdaad riteer be zorgd geweest was voor zijn paard dan voor zijn vróuw. En ja, d,at bleek wel eèïiigszins het geval te zijn geweest Eisch 10 subsidiair 4 dagen, waarvan de kantonrechter met. het oóg op het feit, dat de oudjes al zwaar gotroffen waren door het verliès van hun paard, S subsidiair dagen maakte. Filmavond voor de Mij. voor Nijverheid en Handel en Oost en West In Amicitia werd gisteravond een filmver- tooning gegeven door dén heer de Vries, in specteur der Maatschappij Nederland, over een gedeelte van do reis naar Oost-Indic. De avond werd gegeven door de samenwerkende vercenigingen Nederlandsche Mij. voor Nij verheid en Handel en Kon. Ver. Oost en West. De voorzitter van laatstgenoemde ver- ecniging, prof. mr. G. J. Nolst Trenité sprak oen openingswelkomstwoord tot do talrijko aanwezigen, waaronder veel leerlingen der middelbare scholen. Door een misverstand 7' ion wc slechts op de film de reis tot Genua. De heer de Vries, inspecteur der maat schappij Nederland, wees op de wijze, waar op de maatschappij de verbinding met ïndië, welke reeds in 1S71 begon, met medewerking van een broeder van onzen toènmaligen koning. Spreker wees op het verschil tus schen het passagiersvervoer van toen en nu: niet alleen ten aanzie»! van den duur dei* reis, doel!, ook van de »standighedón waar onder men reisde; de gemakken aan boord maken nu meer dan vroeger het reizen tot oen genoegen. Het innemen van steenkolen verviel, doordat vrijwel alles eléctrisch ge schiedt. Het menu \vordt met de grootste zorg samengéstèld, zoodat men kan kiezen wat moii wil eten. Hij deelt in dit verband mede. dat met do Marnix van St. Aldegonde voor een reis .naar lndië worden meegevoerd aan vleeschwaren: 00 ossen, -55 kalveren, 50 lammeren en 50 varkens. Verder worden meegovoerd 500.000eieren en 6000 liter hier. Voor de tafels worden gebruikt 50.000 stuks linnengoed en 30.000 stuks tafelzilver. Het schip zelf vaart, met 35 Kilometer per uur en wordt voortbewogen door dieselmotoren met 14000 paardenkrachten. Hierna werden interessante films ver toond.' Het jaarverslag over 1934 Wij ontvingen heden het jaarverslag van de R.K. Spaarbank over 1934. Aan dit ver slag ontleénen wij het volgende: Het afgeloopen Jaar heeft zich gekenmerkt door saneering en consolidatie. Verschillen de maatregelen zijn genomen, welke'de po sitie gezonder hebben gemaakt, waarbij al lereerst het zuinig beheer van den penning meester wordt genoemd. Tot heden is vastgehouden aan den rente voet van 3.6 procent, hetgeen volgens het verslag alleen kan, omdat de commissaris sen deelnemen in den vorm van onbezoldigd sociaal werk. Nu de rentevoet op de geld markt een tendenz heeft naar 4 en zelfs naar 3Vi procent, terwijl de depositorento der banken zeer laag is, werden- tusschen- beide aanbiedingen gedaan van betrekkelijk aanmerkelijke bedragen, welke na verloop van enkele maanden weer werden terugge vraagd. Tegen dit gebruik van do spaarbank als depositobank zijn dit jaar voorzorgs maatregelen genomen. Ook ten opzichte van de voorschotten is do spaarbank gesaneerd; gaf de balans van 31 December 1930 bijv. een post aan van ƒ18.925 aan voorschotten, dit bedrag is in 1934 reeds gedaald tot 6950; het voornemen bestaat om dezen post geleidelijk sterk, te verminderen, zoo moge lijk geheel af te schaffen. Wat de geldbeleg ging der spaarbank betreft, hieromtrent wordt medegedeeld, dat als systeem is aan vaard het heieggen in solide binnonlandsche fondsen en geen vreemde valuta. Gememoreerd word de aansluiting bij den Ncderlandschen Spaarbankbond en het ver trek van den boekhouder den heer J. H. van Noort, wien hulde werd gebracht voor het door hem gevoorde beleid. Dank wordt ook gebracht- aan de commissarissen voor hun belangloozcn arbeid, in welk verband erop getvezen wordt, dat, indien te eeniger tijd de rente verlaagd zou moeten worden, de reden -daarvan niet gezocht moet worden in do dure exploitatie. De ontvangsten in 1934 bedroegen ƒ70507.03, tegen ƒ110.042.10 in 1933; de uit gaven bedroegen in 1934 ƒ94.633.22 tegen ƒ155.327.98 in het vorig jaar. Het saldo der inlagen*op 1 Januari 1934 was ƒ268.111.71; er is in 193! bij ingelegd 70.507:03 on terug betaald ƒ04.633.22; aan rente werd bijge schreven 8688.65, zoodat op 31 December j.l, aan inleggers verschuldigd was ƒ252.674.17. Óp 31 December waren er 1651 boekjes in omloop. Hot aantal bóekjes, waarop meer dan ƒ1200 is ingelegd bedraagt 46. De balans Tier 31 December j.l. geeft een totaal aan inkomsten en uitgaven aan van ƒ277.851.35; de winst- en verliesrekening sluit-met een totaal aan uitgaven- van /-15.524.70. Dr. A. Brester, chef de clinique van het Academisch Zieken= huis te Utrecht benoemd Dezer dagen is benoemd tot specialist- internist aan het Ned. Hervormde Zieken huis „Do Lichtenberg" alhier, Dr. A. Bres ter ,chef de clinique in het Stads- en Aca demisch Ziekenhuis, afdceling interne ziek ten, te Utrecht, Dr. A. BRESTER Dr. Brester werd in 1900 to Arnhem gebo ren, bezocht de Lagere School te Botterdam, was daarna nog een korten tijd leerling van de Openbare Lagere School aan Pun tenburg te Utrecht, waarna hij leerling werd Van de Gemeentelijke Höogero Burger School aan den Catharijnesingel. In 1917 werd Dr. Brester als student in de medi cijnen ingeschreven te Utrecht, wélke me dische studies hij in 192-1 voltooide. Gedu rende eenigen tijd was de heer Brester voor zitter van de Utrechtsche Studenten Ver- ecniging tot ondersteuning van behoeftige gehuwde kraamvrouwen. Na zijn artsexa men werd de heer Brest er assistent bij Dr. Bosscha, directeur-geneesheer van het Utrechtsche Algemeene Ziekenhuis, om Ia- ter assistent te worden bij professor Ilij- mans van den Bergh, den hoogleeraar voor de interne ziektekunde aan de Utrechtsche Universiteit. In 1527 werd Dr. Brester be last met de leiding der polikliniek voor in terne geneeskunde in bet Ziekenhuis, om in 1929 benoemd te worden tot conservator. Middelerwijl werd Dr Brester belast met de opleiding van assistenten in het Zieken huis, waarbij hem van regeeringswege een onderwijs-opdracht werd verleend voor de propacdeutische geneeskunde, terwijl hij sinds ƒ930. ook als deskundige belast was met' het mede-afnemen der arts-examens. Dr. Brester was intusschen óók aangewezen om den hoogleeraar (professor Hijmans van den Bergh) bij diens afwezigheid te vervan gen en diens colleges, waar te nemen, wat o.a. ook het vorige jaar eenigen tijd nood zakelijk was. Bij het talrijke publiek dat geregeld met 't Stads- en Acad. Ziekenhuis te Utrecht in contact komt het zijn uit den aard der zaak duizenden patiënten die hier verpleegd worden en consult inwinnen op de polikli niek was Dr. Brester" een zéér bekende en buitengewoon beminde persoonlijkheid, die onmiddellijk het volledige vertrouwen wist te-winnen en die voor de zieken, be halve de kundige arts,, ook do hartclijk- deelnemende mensch bleek'te zijn. Hoo dik wijls hoorden wij daarvan in warme bo woordingen getuigen, als wij. patiënten ont moetten die eenigen tijd verpleging geno ten in het Algemeen Ziekenhuis en Dr. Brester noemden als den doktor die hun in moeilijke uren tot grooten steun was ge weest, Dr. Brcstcr is ongeveer elf jaar aan het Utrechtsche Ziekenhuis verbonden geweest. DE LICHTENBERG ZIEKENHUIS Het bestuur van De Lichtenborg deelt ons mede, dat ter voorziening in een reeds lang gevoelde behoefte, op uitnoodiging van het bestuur de volgende heeren zich bereid hebben verklaard, zitting te nemen in een permanente commissie voor advies: Mr. F. Nelemans, kantonrechter te Rotter dam, dr. H. Schreuder, rustend arts te Amersfoort, dr. J. Visser, hoofddirecteur vau de Rijksopvoedingsgestichten te Amers foort, dr. Kamerling, arts te Amersfoort en dr. B. Keulen, rector van het gymnasium te Amersfoort, GARNIZOEN De dienstplichtigen der lichting 1929 van het le regiment huzaren, die op 1 October 1935 niet zullen overgaan naar het lc, 4e, 5e en 8e regiment veldartillerie of die niet bestemd zijn voor de eskadrons wielrijders, komen alhier als volgt voor herhalings oefeningen onder de wapenen: de onder officieren-administrateur van 9 Sept. tm. 2 October, de t overige onderofficieren van 5 t.m. 28 en dè korporaals en soldaten van 12 tm. 2S September. AMERSFOORTSCHE RADIO CENTRALE Morgen geeft de Amersfoortsche Radio- Centrale, naast de programma's der beide Hollandsche zenders, die der volgende bul- tenlandsche zendstations door; 10.50—12.20 Keulen. 12.203!20 Droitwich. 3.20— 5.20 Keulen. 5.20—, 6i35 yBrussel Fransch. 6.35—12.15-Keulen, De heer O. van Tussenbroek over het zien van schilde» rijen oud en nieuw Gisteravond heeft in gebouw Sierkunst de heer O. van Tusseilbrook voor het Amers foortsche kunstenaarsgildo een lezing gehou den over het onderwerp: „Het zien van schil derijen. oud en nieuw". Kunst zien en begrijpen is niet ieder ge geven. Sommigen, die een sterk gevoel heb ben voor het hoogere, waarop de waarachti ge kunst een beroep doet, hebben dezo gavo mede gekregen en zij zijn het, die, door hun eigen geringheid te zien, do blijde boodschap, die uit de kunst voortkomt, kunnen ontvan gen. Vcelar bestrijdt men elkaar's inzicht op künstgebied en toch, hoo zouden die oogen- schijnlijko verschillen misschien verbintenis sen blijken te zijn, als men meer intuïtief tot het oude en nieuwe stond. Wij moeten hot verleden achter ons laten liggen, ons slechts richten op wat de dag van morgen brengt en daarbij kan de stilte ons brengen wat wij noodig hebben. Want is niet het schoonsto gedicht dat gedicht, hetwelk niet geschreven is; zóoals dat ook bij de muziek het geval is? Wel make men onderscheid tusschen den eenvoudigen mensch, die in ootmoedigheid het hem gebodene ontvangt, en den snob, die doet, alsof hij alles beter kan, maar er zoogenaamd geen tijd voor heeft en zich niet schaamt den zuiveren impressionist voor gek te verklaren 1 Spreker heeft wel eens menschen, helaas zoo velen, gadegeslagen, dio langs schilde rijen drentelden, een en al onrust, en zich afgevraagd of zij eigenlijk we iets begre pen van datgene, waar zij naar keken. Der gelijke menschen behoeven leiding, niet van de schilders, want dan zou men dit verkeerd uitleggen, maar van personen, die door zui vere, eerlijke sympathie voor de kunstwer ken gedreven worden. Die kunst ist die Erganzung, de vervolma king, de bloesem van het loven. Zij kan op bloeien uit een gemeenschap, hoo vreemd dit ook moge lijken, want wij zijn maar al te zeer gewend aan catalogiseeron. Zeggen wij niet: do roos is mooi, de paardebloem niet! En toch, hoe schoon is dc paardebloem niet. waar zij óok staat; wij moeten leeren ons hart in to slellen op dc trillingen, die uit het natuurleven en het kunstwerk voortko men. Dc leek kan moeilijk het echte en onech- to onderscheiden: hiervoor wordt intuïtio vcreischt en wij moeten onbevangen, zonder vooropgezette meening gaan „zien", opdat wij ook ontdekken, dat de kunst „Ergan zung" is. Bewust, en niet onbewust, moeten wij het schoone beleven en helaas, daarvoor is geen recept aan to bieden. Ter illustratio laat de heer van Tussen broek ons de „Pastorale" van Beethoven hoo ren, Waarin zoo prachtig „le gazouïment dos oiscaux" tot uiting komt, waarna Stravvins- ky's „Oiseau de feu" en Honegger's „Paci fic" volgde, in welke Laatste het kraken van de rails, hat geluid van de locomotief etc. zuiver weergegeven wordt. Scherp was de parodie, die de huidige dansmaniak van „Pa cific" gemaakt heeft. Laten wij proboeren in to zien, dat do nieu we en oude tijd door een gulden draad ver bonden zijn, altijd tóch keert het oude weer terug, ook in het nieuwe, omdat het machtig is. Stellen wij ons tegenover een kunstwerk, dan werkt het in op ons, naarmate wij moor ontroerd zijn. En laten wij, eenmaal ont roerd, ons dan niet afvragen wat er eigen lijk gebeurt, maar laten wij slechts stil zijn, want daardoor zien wij juist een heeJ ander leven, waarvan wij anders droomen als zijn de iets, dat we niet hebben; bv. van dat Ar- cadië, dat zoo nu en dan op aarde daalt en Spreker denkt hierbij vooral aan een con certzaal, als hij al dio menschen daar zoo geheel in gedachten verplaatst ziet zitten. Dat alles doet hot zoo vaak door de men schen miskende en beloodigde genie van den kunstenaar, die zich slechts gewroken heeft op ons, door ons gelukkig te maken. Na de pauze heeft de heer Van Tussen broek ons in een prachtige serie van licht beelden den ouden en nieuwen tijd van onze schilders laten zien, waarbij hij tevens een verduidelijkend woord sprak. Het is ons onmogelijk hier verder dit door spreker zoo duidelijk en mooi weergegeven woord en beeld toe to lichten: dc aanwezi gen hebben kunnen genieten. Aan het slot van den avond bedankte de heer Hendriks, die ook het openingswoord gesproken had, den heer Van Tussenbrook voor zijn bclangwckkendo lezing. UIT HET POLITIERAPPORT De rijwieldiefstallen To Hilversum zijn twee personen aange houden, die zich ook hier ter plaatse schul dig gemaakt hebben aan diefstal van rij wielen. De onbedachtzame jeugd Op het bouwterrein aan de Edisonstraat alhier, was een vrachtauto bezig met ach teruit rijden, hetgeen noodzakelijk was voor het uit te voeren werk. Eenige kindo ren begaven zich daarbij herhaaldelijk ach ter de auto, ondanks de waarschuwingen van den bestuurder. Zoo gauw deze plaats genomen had in de cabine, herhaalde de jeugd het spelletje. Op een gegeven mo ment raakte een jongetje onder den wagen, maar doordat de bestuurder nog bijtijds daarop attent gemaakt werd, wist dezo, door to stoppen, erger te voorkomen. De jongen kreeg een bloeduitstorting aan het hoofd. Den bestuurder treftgeen schuld. Aanrijdingen Op den Berkenwcg raakte een wielrijder een persoon, die aan den kant van den weg, met zijn fiets aan de hand, stond te praten. De 'wielrijder kwam te vallen en liep een wonde aan het hoofd en de hand op. Dr. Hendriks heeft hem verbonden, waarna hij weer huiswaarts kon keeren. Op het kruispunt Wjjorsstraat—Utrecht- sche 6traat kwamen gisteravond twee auto's met elkaar in botsing doordat aan de auto, die uit de WUersstraat kwam, geen voorrang werd verleend. Belde wa gens werden vrij ernstig beschadigd, ter wijl één in beslag genomen werd. Een der auto's sloeg finaal over den kop en kwam op z'n kant te liggen. Gelukkig konden de twee inzittenden er goed uitkomen. Per soonlijk® ongelukken kwamen niet voor» AMEIISKUORT 12 April, 't Boompje. Veiling van ile boerderij „Do Kruisknmp", Liendcrtscheweg 22. 11 uur v.m. BAARN. 3 April. Hotel „Central" Vorkooping van „Huize ter Ecm" aan den Ecnnvcg 2. S uur n.m. 4 April. Villa Ecmstraat 21. Vorkooping van een inboedel. 10 uur v.m. Leerlingen van de huishoudschool bezien de krotwoningen en de nieuwe huizen in het Zogstraatkwarticr Gisteren hebben cenigo leerlingen van do industrie- cn huishoudschool met een der leeraressen, onder leiding van den heer H» J. J. Radstakc, hoofdinspecteur van Bouw- en Woningtoezicht alhier, een excursie ge maakt naar verschillende krotwoningen en naar dc nicuwo woningen, welke dezo bouwvallige huizen, waarvan een groot deel reeds onbewoonbaar is verklaard, in de toe komst zullen gaan vervangen. Do leerlin gen kregen hierbij niet alleen een kijkje op treurige woningtoestanden, welke in onzé gemeente hebben gcheerscht en op sommige plaatsen, gelijk in iedere andcro gemeente nog wel worden aangetroffen, rnaar vooral ook een indruk van do practischo toepas sing der woningwet en do gevolgen daar van. Reeds jaren is onze gemconto bezig met het doen verdwijnen van dc krotwoningen, waarbij zij zelf zooveel mogelijk do krotten, welke in particulier bezit waren, heeft aan gekocht en later onbewoonbaar verklaard, teneinde op deze wijze do krotopruiming to kunnen bevorderen. Wanncor do woningen nog in particulier bezit waren, werd op advies van den inspecteur der volksgezond heid eerst op dat van do gezondheids commissie den raad het voorstel gedaan de woningen onbewoonbaar to verklaren, waarna do betrokken eigenaren het recht hadden binnen een maand na het genomen besluit bij Gedeputeerde Staten in beroep te komen, hetgeen slechts hoogst zelden voorkomt, daar dc eigenaren meestal zolf wel ervan overtuigd waren, dat de huizen inderdaad onbewoonbaar waren. De gemeente heeft daarbij steeds gezorgd, dat zij voor do bewoners dier krotten andere oude maar toch veol betcro woningen beschikbaar had; indien men dc daarvoor to vorderen huur niet kon betalen heeft het burgerlijk arm bestuur in het belang van de volksgezond heid in enkele gevallen bijstand verleend. Bij deze excursie naar do krotten onzer stad is duidelijk gebleken hoo noodig het 1 was, dat dergelijke krotten werden opge ruimd. Het eigenaardige bij deze krotoprui ming is echter geweest en komt soms nóg wel voor dat de bewoners, waarvan sommigen hun gcheelo leven in zoo'n bouw vallige en aan geen enkelen eisch meer be antwoordende woning hebben gewoond, deze niet wilden verlaten. Aan dat „dier bare plekje grond" waren zij blijkbaar zoo gewend, dat zij niet aan een andore haard stede konden wennen. Later, wanneer zij eenmaal hadden ondervonden wit een be tere woning hun biedt, wilden zij voor geen geld van de wereld meer naar hun vroe gere woning terug! Wij hebben zoo eens een kijkje genomen in de onbewoonbaar verklaarde krotten van het Blommershofje, de Rozemarijnsteeg en in het Latijntje of de dievontoren in de Muurhuizen, ook wel het schutterijmaga zijn genaamd. Men vraagt zich bij het zien van dergelijke woningen af, hoe rnen daarin met een gezin van soms wel acht personen heeft kunnen leven. Hoe men in de woon- eet- en slaapkamer beneden al dezo dingen heeft kunnen combineeren zonder ook maar zélf bet, ongerief daarvan te voelen; hoo men het op den zolder onder het geperfo reerde pannendak des winters gemaakt heeft, wanneer do ijzig koude wind door do gaten gierde, wanneer de smeltende sreeuw naar binnen lekte, of wanneer men bij helder vriezend weer uit bed de sterren door de spleten en gaten heon kon zien fonkelen... Dat zijn woningtoestanden, zoo als wij ons die niet meer kunnen voorstel len, omdat wij alleen onze nieuwe frissche woningen kennen en van het bestaan van een duffe en bedompto bedstede, met een vochtige en kwalijk riekende holte eronder, nauwelijks meer afweten, evenmin als wij ons kunnen voorstellen, dat dio tóch al zeer beperkte ruimto in zoo'n krot na den waschdag nóg bcdompter wordt door de vochtige wasch, die aan touwtjes of lijnen gehangen, het geheele huis pavoiseort en onder de geur van zeepsop, chloor en wat dies meer zij, zet. Wanneer men dan nu nog eens ziet hoe men daar vroeger heeft geleefd en vaak volkomen tevreden dèn roept men uit: „Heil do gezondheidscommissies, do inspec tie der volksgezondheid en den dienst van bouw- en woningtoezicht!" En dan moet men nog hooren, dat som mige der oudjes, dio soms 40, 50 on meer jaren in zoo'n krot hebben gewoond, zélf zeggen, de waarde van het huis aan huur wel een paar maal to hebben betaald, clÉm zegt men toch, dat de saneering een zegen is voor do volksgezondheid in het algemeen en voor do arrno krotbewoners in het bij zonder! De leerlingen van do huishoudschool, die dezen tocht langs de vervallen krotten hebben meegemaakt, zullen tenminsto haar oogen hebben uitgezien bij het aanschou wen van deze ruïnes van huizen, maar óók versteld hebben gestaan, van hetgeen in het voormalige Zogstraatkwarticr is tot stand gebracht, waar thans de laatste hand wordt gelegd aan de goedkoope moderne woningen voor gezinnen met zeer beschei den inkomens en voor ouden van dagen. Over dezen woningbouw onder den "aanne mer. don heer De Snaver uit Vlaardingen, die het gezelschap op hoffelijke wijze met koffie en gebak ontving, hebben wij eenigen tijd geleden reeds uitvoerig geschreven. Het was een interessante excursio voor de leerlingen, die een goed beeld gekregen hebben van hetgeen in onze gemeente op het gebied yan krotopruiming wordt daan!

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 3