ACHTER DE SCHERMEN DER DEVALUATIE EEN LES OP VELERLEI GEBIED Duistere oorzaken en motieven eenmaal met (ptoïZne. gebleekt Heeft gaat niet meer met bleekpoeder- in-een-doekje bleeken. CjtWÊne bleekt WITTER en bijt nooit jsatjei in Uw goal voor VIJF wasschen 16 ct GEEN BESLISSINGEN TE WARSCHAU JAPAN BEHOUDT DE MANDAA TSEILANDEN SCHACHT ONDERGESPOELD MALARIA-EPIDEMIE OP CEYLON Be overwinning van hef regeeringsblok BRIEVEN UIT BF.t.GiE LERROUX GESLAAGD De opcnbtirc mcening heeft de devaluatie niet gewild (Van onzen correspondent) BRUSSEL 1 April. De lezers weten reeds dat de nieuwe premier, van Zeeland, zoowel in de Kamer als in den Senaat met een groote meerderheid de volmachten heeft verkregen, die hem o.m. de bevoegdheid verleenen de frank met 28 te devalueeren. Men zou ecnigc dagen geleden niet ver wacht hebben, dat zoovele volksverlegen' woordigers hun stern aan deze radicale, ja welhaast revolutionnaire maatregelen zou den geven. Hoe is dat alles zoo ineens ge beurd? De afgeloopen weck is een les ge weest op velerlei gebied, een les, die telt voor ledereen. Velen meenden reeds, dat er in den schoot van de regeering-Theunis zelf personen zetelden, die de politiek van den premier bestreden. liet is maar al te waar gebleken, want Francqui, die jarenlang gou verneur was van deSociélo Génerale de Bel- gique, de grootste bank van 't land, is het ge wecst, die do regeering heeft gekelderd, en rnet haar den frank. Het paard van Troje was in do regeering gesmokkeld. Want op 't cogcnblik, dal Theunis de wissclcontrole de cretecrde, op het oogenblik zelf, dat bij in zijn radio-rede en in zijn verklaring voor de Kamer aankondigde, dat de brandkast, waarin de frank was opgesloten, goed op slot was gedaan door deze wisselcontrole, was dc devaluatie reeds een feit geworden. Er is iels, dat bijzonder treft in alles wat er in België is gebeurd, namelijk, dat go- heel do pers tegen de devaluatie was gekant ep er zelfs met kracht tegen heeft geageerd. Wij kennen geen enkel onafhankelijk blad, afgezien van enkele l'inancieele blaadjes, die steeds uil duistere bronnen putten, dat zich tot kampioen heeft gemaakt van een waar devermindering van den frank. En toch is de frank prijsgegeven, terwijl de gouddek king van de Belgische valuta op dit oogen blik, na al de hewogen gebeurtenissen van deze weck, nog ruim 50 t.h. bedraagt en alle technische middelen aanwezig waren om aan alle, ook buitenlandsche manoeuvres hel hoofd te bieden. De rcgcering-van Zeeland, samengesteld uit liberalen, katholieken en socialislen. houdt er de redeneering op na, dat niet zij de devaluatie heeft gewild. Zij verklaart, hij monde van den premier, dat do devaluatie een voldongen feit was toen zij het bewind in handen had genomen, en dat zij tot de waardevermindering \an den frank heeft besloten, omdat zij deze waardeverminde ring beschouwt als de achterwaartsche stel ling, waarop zij zich uit weloverwogen taciiek moet terugtrekken om nog datgene te redden, wat er te redden valt. Wat dan zou bctcckenen, dat Theunis, die in 1920 een frank hoeft achtergelaten, die slechts een zevende was van den goud frank, nu weer een frank heeft cadeau gedaan aan zijn op volgers, die tot een vierde van dit zevende js gedaald. Van Zeeland hoeft uitvoerig uiteengezet, welke redenen hem er toe hebben gebracht den frank op te geven en lui heeft erkend, dat het niet de technische positie is ge weest van dc Nationale Bank van België, maar wel de positie van de groote parti culiere banken. Uit deze banken werden de deposito's van de clientèle teruggevraagd die er goud of buitenlandsche gouddevie zen of bezittingen mee kochten. Dc banken geraakten in moeilijkheden en moesten 'n beroep doen op de Nationale Bank. Tn een maand tiids werd voor 500 millioon goud weggehaald uit de Nationale Bank. Op 12 Maart 50 rnillioen, op 13 Maart 77 mil lioon. op 1 4 Maart ISO rnillioen, op 15 Maart 554 rnillioen, op 16 Maart, in twee uren, 280 rnillioen. Toen had men te kiezen: óf de banken credieten weigeren om de op gevraagde deposito's terug te betalen, en ze dus verplichten hun loketten te sluiten: óf andere maatregelen nomen, b.v. door devaluatie van den frank de beschikking trachten te kriigen over nieuwe middelen om den striid verder voort te zetten en om een toestand (o consolideeren, die door de wisselcontróle van zelf was ontstaan. Ondergrondsche actie tegen den frank Dit alles bcteekent in den grond, dat er. tegen den frank een ondcr- grondsche actie is ontketend gewor den, die hem heeft gekelderd. Iedereen vraagt zich af wie de kostbare brochures, boeken en weekbladen liceft bekostigd, die aan alle parlementsleden, aan vele jour nalisten, aan alle dagbladredacties, aan financiers en kapitaalbezitters werden ge stuurd in den laatslen tiid on waarin do devaluatie als het beste en zekerste red middel werd aangeprezen om uit de moei lijkheden te geraken. Iedereen vraagt zich ook af. wie het zijn die voortdurend goud of gouddeviezen hebben gekocht, en hier voor hun deposito's uit de banken hebben teruggetrokken. met welke aanknopen thans in één slag tot 25 t. h. winsten wor den gemaakt ten koste van de kleine lie den. de kleine spaarders de werkenden. Het is in ieder geval een feit. dat dc openbare meening deze devaluatie niet heeft gewild en ook dat de voorlichting over deze buitengewoon belangrijke en in grijpende aangelegenheid hoogst eenzijdig is geweest. Een vooraanstaand man. die in de regeering-van Zeeland een portefeuille heeft geweigerd, verklaarde mii. dat de, re- georing-Theunis beter een bankmoratorium iiad kunnen afkondigen, dan aftreden. Maar men behoeft de samenstelling van de re- gee.ring-Theunis maar na te gaan om te be seffen. dat zij de voorkeur gaf aan redding van dc banken, boven redding van den frank. En daarmede ziin wii dan gekomen tot de proefneming met bestuurde economie door van Zeeland, bewonderaar van hef Roosoveltsche exneriment. dat de toekomst V."i België, in rhiis'ore nevelen hult. Kamer en Senaat, hebben zich thans ne.hler de regeering geschaard en Van Zeeland heeft een jaar volmacht om zijn plan, dat een compromis is tusschen zijn eigen plan, hetwelk nogal sterk op Amerikaanschc methodes is afgestemd, en het plan van den Arbeid, van De Man, die nu ook minister is, in toepassing te brengen, tenzij de open bare meening regeert en de regeering ge noopt wordt ontslag te nemen, onder in vloed van omstandigheden, die men nu niet .an vermoeden. De socialisten, die moord en brand schreeuwden, toen de katholiek- liberale regeering, op grond van een vol- machtswct, zonder liet parlement, maar toch onder conlróle van hot parlement, regeerde, nemen nu deel aan hetzelfde regiem, dat nog wat verder gaat, n.l. tot een jaar. Dit toont eens te meer aan, hoe, ook in België, de wegen van de politiek ondoorgrondelijk zijn. De basis van het verdere programma is de devaluta met 28 percent, gevolgd door progressieve opheffing van de wisselcon tróle, die wel spoedig zal gebeuren, omdat deze den handel te veel belemmerde; ver laging van dc tolrechten, om de stijging van de levensduurte tegen tc gaan; maatregelen tot beveiliging van de bankdeposito's, die zelfs kunnen gaan lot waarborging door den Staat, van de terugbetaling van al de depo sito's; uitoefening van toezicht op dc banken, door de aanstelling van bijzondere commis sarissen, met oplegging van zekere directie ven met bet oog op liet crediet; credietver ruiming met een rcntcnpolitiek, die hausse bevordert, om tc komen tot vrijwillige con versie; Instelling van een Nationale Hypo- thcekkas, waarvan do werking niet hijzon der duidelijk is bepaald, maar die vermoe delijk de valorisatie van do hypotheken op het oog zal hebben. Verder wordt aan de ar beiders, heamblen en alle loontrekkenden een verzekering gegeven, dat, met do stij ging van de duurte, ook de loonen zullen omhoog gaan en tenslotte js besloten, dat de Sovjets zullen worden erkend door de nieuwe regeering. Elke minister heeft zich schriftelijk op dit programma verhonden. Het spreekt van zelf, dat niemand weet welke ontwerpen de regeering nog vorder in haar portefeuille heeft. Zij zal handelen naar omstandigheden, wal heteekent, dat in België een langdurige pcriodo van proefne mingen is ingetreden, waarvan men slechls het beste kan hopen, maar waarover voor- loopig niets anders is Ie zeggen, dan dat België oen land is met een beperkte bin- nenlandsche markt, dat voor een groot ge deelte van het buitenland leven moet en waarvan de export handel, mot zijn in waar de verminderde frank, overal op contingen- tcoring en compensatietarieven, die in de meeste handelsverdragen zijn voorzien, zal sluiten, waarhij nog komt de toenemende hinnenlandsche duurte, waardoor men spoc- lig de productiekosten weer op een peil moet brengen, dat men meent, door deva luatie te hebben verlaten. Voorts vraagt men zich af, of de Grondwettige rechten gehand haafd zullen blijven. Fr is reeds een schuch ter stemmetje gehoord, dat vroeg of inper king van de persvrijheid niet gewenscht was Prijsverhoogingen worden thans reeds allerwegen aangekondigd; de winkels zijn de laatste dagen bestormd, maar het ergste is de vertrouwenscrisis, want wie zou na 1920 en na hetgeen nu weer geschied is, nog vertrouwen kunnen stellen in beloften. De lieden, die moeten leven van een lijfrente, do menschen die een levensverzekering heb ben afgesloten, de hypotheekhouders, die allen toch zeker niet. En de loontrekkenden zullen de. wrange vruchten van de deva luatie zeker ook plukken. En dan komt de groote vraag, of de regeering in staat zal zijn dc devaluatie te bchcerschen en of dat alles niet zal leiden naai' de verderfelijkste inflatie, die men zich denken kan. Inder- laad, België staat voor een zeer onzekere toekomst! Minderheidsregeering van bijna uitsluitend radicale ministers MADRID, 3 April. Lerroux heeft he den een nieuw .Spaanseh kabinet gevormd. Ilij heeft een minderheidsregeering samen gesteld van bijna uitsluitend radicale mi nisters. De samenstelling is als volgt: Ministerpresident: Lerroux. Minister van buitenlandsche zaken: Rocha. Handel en nijverheid: Murraco. Binnenlandsche zaken: Portela Valla de ros. Marine: Javier de Salas. Landbouw: San José Benaya. Verkeerswezen: Jalon. Arbeid: Vaquero, Onderwijs: Ramon Prie,to Bances. Openbare werken: Raffacl Guerra del Rio, Justitie: Vicente Cantos. Financiën: Alfredo Zubala. Oorlog: Carlos Masnuellct. Behalve de ministers van marine, onder wijs en financiën zijn alle andere porto feuilles in banden van radicalen. Men neemt aan, «lat deze regeering op krachti- gen 'tegenstand zal stuiten, vooral hij do rochtsche partijen, die in het afgetreden ka lunet zitting hadden. Men gelooft dan ook niet, dat dit kabinet een lang leven hescho- ron is. Reuter meldt nog het volgende: Zamora heeft een decreet ondertcekend, waarbij dc Cortes met ingang van heden voor een maand geschorst wordt. De nieu we regeering, die bestuut uit zeven radica len, een progressist, een onafhankelijke, een generaal, een admiraal en twee mi nisters zonder politieke richting, zal dus niet vóór Mei a.s. voor hot parlement ko men. Lerroux verklaarde aan de bladen, dat hij alles gedaan had opdat geen onkel partijbelang in do samenstelling der regee ring zou domineeren en dat getracht zou worden do betrekkingen tusschen alle poli tieke partijen normaal te maken. Gil Roh'es heeft verklaard, dat zij in de Cortes tegenover elkaar stonden in een verhouding van 3 op 5, zoodat het kabinet geen half uur zou kunnen leven. Men moest alles weten wat er in deze crisis ge beurd was en Gil Robles zou geen enkele stem doen uitbrengen voor de regeering, Deze verklaring leede hij af aan een Madri- leensch dagblad, doch do censuur heeft pu blicatie er van verhinderd. eenmaal electrisch liehl Keef-i, wenscht geen peb-oleur.iismp terug. 0VV90999961 I Handtbond. „Emka" Aooldoorn De besprekingen van Eden brachten geen politieke wijziging PARIJS, 3 April. (V.D.) Naar do tc War schau vcrloevendo bijzondere verslaggever van het agentschap Havas aan het einde van de Engelsch-Poolsche besprekingen meldt, zouden de laatste besprekingen voor al betrekking hebben gehad op directe En- gelpch-Poolschc problemen, zooals do uit breiding der economische betrekkingen op grond van het kortgeleden afgesloten han delsverdrag. het meer gebruik maken van de haven van Gdingen door do Engelsche scheepvaartlijnen en dc betaling van de op Engelsche werven thans in aanbouw zijnde Poolsche schepen. In politiek opzicht is heden niets gewij- zicht. De Poolsche kringen gaven heden blijk van een ongcreservcerd optimisme. Maarschalk Pilsoedski en minister Beck hebben vooral Eden er van willen overtui gen, dat de Poolsche tegenstand tegen de clausule van wederzijdschen bijstand in het Oostpact niet tc wijten is aan eenigcr- lei afhankelijkheid van Berlijn, maar in te gendeel aan overwegingen, die uitsluitend in Poolsche belangen hun oorsprong vin den. Eenigc minuten over 5 verlieten de En gelsche gasten Warschau met don sneltrein naar Praag, in een door dc Poolsche regee- ling ter beschikking gesteld salonrijtuig. Kolonel Beek begeleidde Eden naar den trein. Bovendien was een groot aantal hoog geplaatste, ambtonuren van het ministerio van buitenlandsche zaken, benevens de on derminister van buitenlandsche zaken, graaf Szembck en de leden van de Engel sche ambassade aan het station aanwezig. De officieole mc.ledceling over de bespre kingen tc Warschau vormt geon verrassing. Beslissingen zijn niet govallon, besluiten ziin niet genomen. Men heeft den indruk, dat hst communiqué beschouwd kan wor den als bowiis er voor. dat de afwijzende houding van Polen tegenover het Oostpact niet. gewijzigd is cn dat tegenover Eden de motieven voor deze houding uitvoerig uit eengezet ziin. Naar verder verluidt heeft minister Bock in een uitvoerige aide niómoiro het stand- nunt van de Poolsche regeering inzake de kwestie der vrede^bevclbcing uiteengezet en dit memorandum aan Eden overhandigd WERELDGEBEUREN Zes arbeiders ingesloten in Poolsche kolenmijn KATTOWITZ, 3 April. Gistermiddag brak in een schacht van de Sobleski-mijn in het Dombrowa-gebied de dam van oen waterader door. Een deel van het stcun- werk van de schacht werd onderspoeld on zes mijnwerkers werden onder de kolen- massa bedolven. Onmiddellijk werd het reddingswerk ter hand genomen cn na eenigc uren slaagde men erin drie arbei ders tc horgen. Zii hadden slechts lichte verwondingen opgcloopcn. Tegen den avond werdon nog twee arbeiders gevonden. Een hunner was reeds overleden, terwijl de an dere met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Het laatste slachtoffer, een iongen. is nog niet gevonden. DE DOOD IN DE GOLVEN MOEKDEN, 3 April (V.D.). Het Mnnds- joerijsche stoomschip Hechri, dat op 30 Maart uit Tsjin Iloeang Kau in de Golf van Tsjili was uitgnloopon en bij Sjanhai- kwan in een storm geraakt was, is gezon- kon. Dc bemanning van 21 koppen is ver dronken. WERKLOOZEN BEZETTEN RAADHUIS PARIJS, 3 April. (V.D.) Verscheidene honderdon werkloozen hebben hedenmorgen het raadhuis van Houplincs. nabij Rijssel, bezet. Zij hadden eerst een delegatie naar den burgemeester gezonden om hom hun eiscben voor tc loggen. Aangezien zij ech ter nul op het reauest kregen, drongen zij onder het zingen van revolutionnaire lie deren het raadhuis binnen. De hurgemees ter stelde onmiddellijk den prefect van het gebeurde in kennis die uit Rijssel gendar mes per auto naar Houplincs zond. ROOFMOORD TE GARMISCH MUNCHEN, 3 April. Maandagavond werd in een pension tc Garmisch eon 52- inrigo vrouw gedood op haar karnor gevon don. Bii onderzoek is gebleken, dat zü in het bezit was van eenigc zeer kostbare In woeien. die ziin verdwenen, '/oodat men met eon roofmoord te doen blilkt te hebben. Verdacht van de daad wordt een 1.8-jarige Poolsche iongen, Josko von Splngier, voor wiens opsnoring een bclooning van 300 Mark is uitgeloofd. STRA TIGISCHE WAARDE ZEER GROOT GEACHT De kwestie zal ongetwij-- feld eveneeens een punt van bespreking uitmaken op de eerstvolgende vloot' conferentie NU twee jaren zijn verstreken, sinds Japan het lidmaatschap opzegde van den Volkenbond, waarvan Jiet ander half decennium lang deel heeft uitgemaakt, is de breuk tusschen Genèvo en Tokio vol komen geworden. Toch zal dé Volkenbond zich nog wel eens met Japan moeten be moeien. lil do eerste plaats denken wij in dit verband aan de zitting der numduats- coinmissie van den Volkenbond, die eer lang zal worden gehouden. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat bij deze gelegen heid ook de kwestie van de Japansche mandaatsoilanden in den Stillen Oceaan ter sprake zal worden gebracht. Geluk men weet, heeft Japan van ge noemde eilanden, die eenmaal ecu Duitsch bezit vormden, geen afstand willen doen, toen het den Volkenbond den rug toe keerde. Wel schijnt Tokio echter tc kennen hebben gegeven bereid Ie zijn dc eilanden verder als mandaatsgebicd te beheeren, waaruit derhalve mag worden afgeleid, dat Japan er voor te vinden is ook in den ver volge tegenover don Volkenbond reken schap af te leggen over do wijze, waarop het dc eilanden bestuurt. Hun aantal is zeer groot: 2550; men ver deelt ze in drie groepen: de Mariannen-, Karolinen- en Marshall-eilanden; van do Bonin-eilanden, in de nabijheid van Yoko hama, strekken zij zich eerst Zuidwaarts tot aan den equator eu daarna met een boog naar bet Westen uit. Hoe klein zij zijn, blijkt alleen reeds uit het feit, dat zij met elkander slechts een oppervlakte be slaan van 2148 vierkanten kilometer, zoo dat zij gemiddeld nog niet eens een vier kanten kilometer groot zijn. Het ziclenfal der eilanden bedraagt om-ende-lnj 80000, waarvan ongeveer 30000 Japanners zijn, dio de exploitatie der eilanden volkomen in handen hebben. Zij hebben n.l. voor Japan een niet onaanzienlijke economischo waar de. De suikerindustrie voerde in 1934 voor negen rnillioen yen naar Japan uit en hoopt dit cijfer eerlang te kunnen verdub belen. Ook de rijstbouw ontwikkelt zich op gunstige wijze. Dc paarlenvisschenj is van groote beteekenis cn aan fosfaten worden jaarlijks 60000 tonnen gewonnen. Onclertusschcn is het onloochenbaar, dat de strategische waarde der eilanden voor Japan den doorslag geeft, wanneer het zoo nadrukkelijk er op staat de mandaats- cilanddn tc behouden. Zij vormen een wcef- ga'oos krachtige barrière, die het gebied van den Japanschen invloed .vaa het moederland tot den equator beschermt logen eiken aanval, die van den Stillen Oceaan uit mocht worden ondernomen. Zij zijn. afgezien vén enkele haveninrichtingen en kanalen, in militair opzicht niet ver sterkt cn dit is feitelijk niet noodig ook. Zij zijn echter' natuurlijke havens voor duikboolcn en vliegtuig-moederschepen. Zij worden uit dezen hoofde door dc Japan sche marine als haar cersto verdediging.?- linie beschouwd, die zich tusschen dc Ame rikaanschc kust cn de Phiüppijncn schuift en de verbinding van de Verecnigdc Staten met het Verre Oosten te allen tijde kan onderbreken. Bovcndion brengen zij het Japansche af- woorwapon tweeduizend zeemijlen dichter bij liet Amcrikaansche Hawaï in het Wes ten cn het Britsche Australië in het Zui den. Japansche admiraals geven dan ook te verstaan, dat de eilanden in geen geval in handeh mogen vallen van een vijande lijke mogendheid, die ze als steunpunten voor haar aanvallen op Japan zou kunnen gebruiken. Aan den andoren kant biedt het bezit der eilanden Japan alle mogelijkhe den om ziin hegemonie in het Noorde lijke gedeelte van den Stillen Oceaan te handhaven. Bij wijze van scherts is dan ook wel eens de opmerking gemaakt, dat het er'veel op lijkt, alsof de natuur, een. Japansche bestelling correct uitvoerend, speciaal ten behoeve van Nippon het aan zijn aan de eilanden heeft gegeven. Met wachten is dus nu op de beslissing, welke de mandaatscommissie van den Vol kenbond binnen korter of langer tijd zal nemen. Inmiddels kan nu reeds als vast staand worden aangenomen, dat op de eerstvolgen.de vlootconferentie, waar een nieuw vredesstatuut voor den Stillen Oceaan rreo.ct worden gevonden, de uitbrei ding der Japansche machtspositie, als uit vloeisel van het. bezit der mandaatseilan den, eveneens een belangrijke rol zal spe len. Tot dusver reeds 54000 slachtoffers COLOMBO, 3 April. (Renter). In Febru ari zijn 16000 personen aan de rnalaria-epedi- fnie overleden. In het geheel heeft de epidemie, welke sedert November van het vorige jaar woedt, 5-1000 slachtoffers ge- eischt. DE AFFAIRE-JACOB BERLIJN, 3 April. (Reuter). Naar liet schijnt, ziin dc Duitsche autoriteiten geens zins geneigd gevolg te geven aan het Zwit- sersche verzoek betreffende nit level ing van den emigrant Jacob. Verantwoordelijk» Duitsche instanties schijnen de stelling te willen verdedigen, dat Jacob weliswaar door een agent provocateur naar Duitsehland is gelokt, maar dat hij zich vrijwillig daar heen heeft hegeven. Van booger hand wordt verklaard, dat een zoodanig optreden een normaal strijd middel is cn geenszins een schending van de Zwitsersclie neutraliteit zou vormen. GROOTE BRAND IN FABRIEK TE OSLO OSLO, 3 April. (V.D.) In de mechani sche werkplaatsen van de fa. Myren is he denmorgen tegen 4 uur een brand uitge broken, die tengevolge van den krachtigen Noordenwind spoedig een dreigenden om vang aannam. Behalve een groot deel van do fabriek werd een z.g. „zever" die gereed was om afgeleverd te worden cn die be stemd is voor celluiosevcrvaardiging, vol komen vernield. De schade wordt geschat op ruim 1 rnillioen kronen. Vijf brandweer lieden werden deels door rookvergiftiging, deels door neerstorterrdo stukken puin, ge troffen. DE BRAND IN DE STROOSCKELVEN TE UZHORÜD PRAAG. 3 April. Bij hot opruimings- werk te Uzhorod. waar een aantal groote stroosehelven in brand was geraakt, ziin nog tal van lijken gevonden van dakloozen, die in de stroosehelven een slaapplaats had den gp.zocht en blijkbaar door de vlammen verrast ziin. Tot nog toe zijn vijf en twintig lijken geborgen, waarvan sommioven zoo danig verkoold ziin. dat zii toen zij aan do tucht worden blootgesteld, in witte asch uit een vielen. De politie heeft groote mooilo met het vastöllcn van de identiteit der slachtoffers. Vooral zijn talrijke Hongaarsche journalisten als afjjevaar* digden gekozen BOEDAPEST. 3 April (V.D.). De uit de kiesdistricten voortdurend binnenkomen de uitslagen bevestigen de beslissende overwinning van de regeering-Goemboes welke in het nieuwe parlement een over weldigende meerderheid tot haar beschik king zal krijgen. Dc verkiezingen te Boeda pest vinden 6 cn 7 April a.s. plaats. Reeds nu heeft zich de indruk gevestigd, dat het dc regeeringspartij gelukken zal ook in de hoofdstad een overwinning te behalen op de chrislelijkc-clericalc-partij. welke tot nu toe de meerderheid heeft gehad. Algemeen trekt het groot aantal journalisten de aan dacht. dat als afgevaardigde gekozen is. Zoo ziin de drie hoofdredacteuren van de Uj Magyarszag. een nationalistisch blad. dat ook nauwe samenwerking met Duitseh land bepleit, als afgevaardigden van de nieuwe hervormingsbeweging cn van de nartjj van onafhankelijke kleine landbou wers gekozen. De bladen, welke met graaf Bèthlmi svmpathiseeren, uiten hun teleurstelling over dc zege der regeering; in het nieuwe parlement zal Bethlen als partijloos afge vaardigde zitting hebben zonder het groot aantal partiigenooten, dut hem tot nu toe bijstond. Op 27 April a.s. zul het parlement weer bijeenkomen, waarna Goemboes met ziin hervormingswerkzaamheden een aanvang zal nemen. Hiertoe hehooren o.a. een nieuw wetsvoorstel inzake kolonisatie, de ultbrei djng van de bevoegdheden van don rijks 'v»eent. de regeling van de vertegenwoor diging van de standenhclangen. oen nieuwe regeling van de pers en de striid tegen de huidige macht der groote kartels en ban ken. A WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Eieren mei kaassaus. Bereiding: 4 harde eieren, 2Yj d.L. water, 2 theelepels Maggi's aroma, 2 afgestreken eetlepels bloom, 1 afgestreken eetlepel bo ter. 50 gr. geraspje kaas. Verwarm roerende de boter met de bloem op een zacht vuur en voeg er langzaam het vocht bij met de Aroma, laat het sausje even doorkoken en maak het dan af met de geraspt o kaas. Pel do warm gehouden eieren, snijd ze doormidden, giet de heeto saus in een ver warmden schotel cn schik de ei-helften erin met den opengesneden kant naar boven. VOOR DE MIDDAGTAFEL Stokvischschotcl niet aardappelen, uien en rijst. Custard met banaan- cn sinaasappclschijf- jes. Bereiding vischschotel (6 pers.): 1 K.G. gekookte stokvisch, 2 K.G. gekookte aardap pelen. t K.G. (10 theekopjes vol) gekookte drooge rijst. 4 flinke uien, 8 d.L. kooknat van de visch met 4 bouillonblokjes en 2 volle eetlepels mosterd, wat peper en zout, 200 gr. boter. (Men kan in plaats van bouillonblokjes ook Maggi's aroma nemen). Fruit in een diep ijzeren potje de fijn gesnipperde uien met V\ van de boter licht bruin. Ontdoe intusschen de gekookte visch van de graten on hak ze fijn. Wrijf of stanip ook de aardappelen fijn en voeg beido mat de rijst hij de gefruite uien. Roer alles door elkaar met hot visch water, waarin de bouil lonblokjes ziin opgelost, cn mank het naar smaak af met mosterd, peper en zout. Breng de massa over in een vuurvasten schotel, bestrooi den bovenkant met paneer meel cn verdool hierop dc resteerende boter in kleine klontjes. Zet den schotel in een vrij warmen oven en laat daarin don bovenkant een mooi korstje kriigen 15 minuten). Dien, wanneer geen oven beschikbaar is, het aangemengde gerocht zoo heet mogelijk op in een dekschaal. DE BENQODtGDE VISCH even bestellen bij GLASTRA'S VISCHHANDEL UTRECHTSCHESTRAAT <0. Tel, 92.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 2