Zaterdag 6 April 1935 AMSTERDAM'S NIEUWE SPOORBANEN 33e Jaargang No. 237 DE VERBETERINGSWERKEN IN HET OOSTEN Twee nieuwe stations ALWEER EEN WEEK OM/ DISTRIBUTIE VAN PEKELHARING EERSTE KAMER OVER INDIE Bezuiniging le ver? Trouw aan de democratie Er waren 35000 deelnemers GEEN ZIJTAK NAAR WIJK BIJ D.? HET SMOKKELSCHIP TE ROTTERDAM DREIGEND CONFLICT IN DE TEXTIELINDUSTRIE AG AZIJN LEEDING DE NOODTOESTAND IN DE SCHEEPVAART DE MECHANISATIE IN DE SIGARENINDUSTRIE Een hooge spoordijk met 26 viaducten Wanneer men het Arnsterdamsehe centraal slation per trein aan de oostzijde \eilaut, ziet men al spoedig, zoowel links als rechts van de spoorbaan, groote werken in uitvoe ring Het zijn de spoorwegwerken in Am sterdam Oost, die nu sedert ruim een jaai in uitvoering zijn en waaraan met groote voortvarendheid wordt gearbeid. Zij strek ken tot verbetering van de spoorwegtocstan- den in Amsterdam-Oost. die reeds lang tot allerlei klachten hebben geleid De on houd baarheid van den bestaanden toestand leidde tot voortdurend overleg tus schen de spoorwegen en de gemeente, tot dat eindelijk overeenstemming werd ver kregen over een plan. volgens hetwelk het geheele wegverkeer in liet Oosten der stad van de spoorwegen ontlast zou worden, door allo spoorwegwerken ten Oosten van het centraalstation op een dusdanig peil re brengen, dat hot wegverkeer er vrii zou kun ncn worden onderdoor gevoerd. Het hoeft nog eernimen tijd geduurd, voor dat met de uitvoering van deze plannen kon worden begonnen, herhaaldelijk werd in de Staten Generaal hij den minister van waterstaat op spoed aangedrongen, doch ongeveer een i*»ar geleden is men met het werk aangevangen, dat erootendeels door de spoorwegen wordt geleid. De spoorlijn van het centraalstation naar het Westen is reeds lang tot aan den rand van de stad op hoog niveau gelegd. Op de zelfdo wijze zal nu ook de lijn naar het Oosten en naar Utrecht over een hooge baan worden gevoerd. In totaal komen in deze werken 26 viaducten, om het verkeer geheel vrij op straatniveau onder de spoorbaan door te leiden. Wanneer deze. werken worden uitgevoerd, zullen tevens verschillende desi derata van de spoorwegen zelf worden ver vuld, in hoofdzaak bestaande in een concen tratie der verschillende dienstbelangen. De spoorwegen in het Oosten der stad zijn aan gelegd door diverse spoorwegmaatschappijen die dikwijls met elkaar concurreerden. Thans zullen alle kleine en groote rangeer terreinen in de stad worden samengevoegd tot één groot emplacement in de Water graafsmeer. een centraal tractie-emplace- ment rnet locomo'ieven'oo-'s, kolonbunkcrin- richtin.gen enz. zal in de Rietlanden worden geschapen, terwijl in de Dijksgracht een on stal-tcrrein zal worden gemaakt, als ver grooting van het te klein geworden terrein op het Oostelijk eiland van het centraal station. Door het omhoog brengen van de spoorlij nen vervalt het bestaande station Muider- poort, dat gelegen is aan de lijn naar Hil versum. Dat is hij den armzaligen toestand van dit gebouw niet zoo'n gioot verlies, maar er moet iets voor in de plaats komen. Het nieuwe station Muiderpoort. dat op een hooger niveau komt te liggen, zal iets meer Zuidelijk worden gebouwd, op het punt waar de spoorbaan van Hilversum en die van Utrecht samenkomen. Het krijgt perrons aan beide lijnen, zoodat later ook treinen uil Utrecht er zullen stoppen. Het stationsge bouw zelf, dat volgens ontwerp van den ar chitect-ingenieur bii den dienst van weg en werken der Nederlandsche spoorwegen ir. H. G. J. Schelling wordt gehouwd. komt te liggen in de vork tusschcn heide spoorlijnen, dus op het hinnenterrein. dat door ruime onderdoorgangen toegankelijk wordt ge maakt. De maauctto van het gebouw is te zien in liet spoorwegmuseum te Utrecht. Het station Weesperpoort komt geheel te vervallen. Daarvoor in de nlaafs komt een nieuw station, het Amstelstntion. dat ge bouwd wordt tegenover de Amstellnnn en de nieuwe Rcrlngebnip-. aan don Oostkant van de spoorlijn in de Watergraafsmeer. Aange zien deze polder ongeveer vijf meter lager ligt en de spoorbonen in het algemeen ooi» v,f <oter zullen worden verhoogd, komt hel I stafion een tienlal meiers boven de omge- I ving te liggen. Van dit hoogteverschil zal I worden narlij gelrokken, om er een aostlto- I tisch goede onlossing van te maken. Het I wordt geen z.g. knnstation. zooals Weesner- I Pnnyf- maar het zal. doordat hot zooveel 7ni- I deliiker komt te li«"»on. doorgaande verbin- dm« krijgen mot Muiderpoort en Centraal I station. Voor do uitvoering van al deze werken is op 2 Januari 1934 een overeenkomst geslo- I ten tusschcn het rijk, de gemeente en de spoorwegen. Ook het rijk had bij de tot standkoming belang, omdat er verschillen de wegen voor doorgaand verkeer mee ge baat zijn. In deze overeenkomst stelt de gemeente de gronden beschikbaar, die de epoorwegen noodig hebben, en neemt zij te gen een bepaalden taxatieprijs de vrijko mende gronden van de spoorwegen over. Zoo kan er dan b.v. een boulevard gemaakt worden van do plaats waar nu bet station Weesperpoort slaat, naar het straks te bou wen Amstelstation. In het algemeen zullen de spoorwegen de werken uitvoeren, ook Binnenshuis weer prachtig glanzende Vloeren en Meubelen die welke uitsluitend in het belang van de gemeente worden gemaakt. Het lieele werk is geraamd op ongeveer 28 millioen gulden, hooger dan bij de tegen woordige prijzen, omdat men bij een werk. dat over zeven jaar loopt, met fluctuaties moet rekening houden. Van deze som beta len de spoorwegen 10 millioen en het rijk en de gemeente ieder 9 millioen. In de over eenkomst is ook al bepaald, voor wiens re kening elk werk afzonderlijk zal worden uitgevoerd, zoodat men later geen gekibbel krijgt over de verdeeling van eventueele mee- of tegenvallers. Tot nu toe hebben zich reeds enkele meevallers voorgedaan. Zoo bleek een bepaald werk te kunnen worden aanbesteed voor 1 millioen gulden minder dan do raming. In een volgend artikel zullen wij een sum miere beschrijving geven van den stand der werkzaamheden van dit voor de gemeen schap zoo belangrijke project. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een ciculaire gericht aan dc gemeen tebesturen betreffende de distributie van pekelharing. In deze circulaire deelt dc minister mede, dat de Nederlandsche Visscherij Centrale zich voor stelt, dat de distributie van pekel haring door bemiddeling van gemeentebe sturen zou kunnen geschieden. De regeling zou ongeveer als volgt kunnen plaats hebben. Ieder gemeentebestuur geeft aan de Visscherij Centrale op, hoeveel ha ringen voor do distributie benoodigd zullen zijn. Opgegeven moet worden, waar en op welken dag men de haringen wcnscht te ontvangen. Het is de bedoeling die bestellingen te doen plaats hebben op bestelbonnen, welke u vanwege de Nederlandsche Visscherijcen- trale zullen worden toegezonden. Dc verzen ding geschiedt dan aan het gemeentebestuur of aan een door het gemeentebestuur op te geven adres doch niet rechtstreeks aan par ticulieren, welke eventueel bij dc distributie worden ingeschakeld. De verkoop moet geschieden tegen beta ling van 0.10 ppr 8 haringen, terwijl per gezin8 haringen per week beschikbaar wor den gesteld. Verkoop van de haringen mag uitsluitend geschieden tegen inlevering van door of vanwege het gemeentebestuur nfge geven bonnen, waaruit blijkt, dat de aanbie der recht heeft op het koopen daarvan. De gene. door wien de verkoop plaats vindt, zal op zijn beurt de bonnen in moeten leveren aan een nader door u aan te geven instantie opdat zal kunnen worden nagegaan, dat niet meer haringen zijn verkocht dan bon nen afgegeven zijn. Van de opbrengst der haringen kan door het gemeentebestuur 20 worden behouden indien de venters Worden ingeschakeld en 10 van den verkoopprijs indien de venters bij den verkoop niet worden ingeschakeld. VAN DE LOCOMOTIEF GEVALLEN ENSCHEDE, 5 April. Hedenmorgen is op de werken voor den aanleg van het Twente-Rijnkanaal nabij Enschedé de 20- jarige stoker N. van een locomotief gevallen. Hij kwam onder de machine terecht. Met zeer ernstige hoofdwonden is de jongeman naar het ziekenhuis gebracht. Ye-schillend oordeel over den finnncieelen toe* stand Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer inzake de begrooting van Ned.-lndië voor 1935 uitten verscheidene leden hun waardeering voor de wijze, waarop de gou verneur-generaal zijn ongemeen moeilijke taak vervult. Met de benoeming van mr. G. H. C. Hart tot directeur van het dep. van Economische Zaken betuigden zij inzonderheid hunne in stemming. Hulde brachten deze leden den G.G. ook voor de wijze, waarop hij het gezag hand haaft. met krachtige hand, zonder machts vertoon'. De inlerneering van Mohamed Hat ta had hun volledige instemming. Verscheidene leden brachten de mindei goede samenwerking tusschcn den G.-G. en den Volksraad en de herhaalde toepassing van de g. korlo conflictenregeling ingevol ge art. 90 van de Indische Staatsregeling ter srnke. Zij betreurden dat de uitbreiding van bevoegdheden niet beeft geleid tot een versterkt verantwoordelijkheidsgevoel bij den Volksraad. Anderen leden scheen op den duur een staatsinrichting, die aan een dusgenaamde volksvertegenwoordiging de meeste parle mentaire rechten verleent, doch niet de mi nistericelc verantwoordelijkheid erkent, on houdbaar. Zulks moedigt ongebreidelde crl- tiek als het ware aan. Wijl nu aan de in voering van de bedoelde verantwoordelijk beid huns inziens niet alt te denken, om dat alsdan de Nederlandsche leiding, voor waarde voor de handhaving der Rijkseen beid, in beginsel zou worden prijsgegeven duchtten deze leden, dat de beslaande toe stand op den duur tot onoverkomelijke be zwaren aanleiding zou geven, tenzij de ge hecle constitutie van dit gebiedsdeel aan ccn herziening zou worden onderworpen. Sommige leden waren van oordeel, dat dc bezuinigingspolitiek floor de Regeering ge voord, te ver gaat, omdat h.i. d.c financieelc positie van Ned.-lndië niet zóo slecht is als wel pleegt te worden voorgesteld, al erken den zij ten volle, dat die niet gunstig is. De voornaamste oorzaak hiervan achtten zij ge legen in de abnormaal lage prijzen, welke voor vele Indische producten worden ge maakt. Door een lichte verbetering van de econo mische vooruitzichten achtten deze Jeden het mogelijk, dat de rijke hodcmschatten al daar weder productief zouden worden ge maakt Gewezen werd op eenige toeneming van den uitvoer en vermindering van den invoer, waardoor verbetering in de. handels balans is gebracht, terwijl het begrootings tekort thans niet meer dan 40 millioen beloopt. Tegen verdere salarisverlaging als gedeeltelijk dekkingsmiddel opperden deze leden ernstig bezwaar. Zij achtten het een onmogelijkheid, een'goed ambtenarenkorps in stand te houden wanneer, in nog meerde re mate dan reeds is geschied, wordt gekort cp de wedden. Deze leden bepleitten heffing van een uit voerrecht op aardolie. Voorts betoogden zij, dat Ned.-Indic recht heeft op een uitkcering uit de Nederland sche schatkist. Vele andere leden achtten den toestand in Indië zeer zorgwekkend. Bctooging van S.D.A.P. en N.V.V. in het R.A.I.»gebou\v te Amsterdam AMSTERDAM, 5 April. Als antwoord op den Landdag der N.S.B. in liet R.A.I.- gebouw te Amsterdam hebben de Federatie Amsterdam der S.D.A.P. en de Arnsterdam sehe Bcstuurdersbond gisteravond eveneens in liet R.A.I.gebouw een groote betooging georganiseerd, bedoeld als een betuiging van trouw aan de Democratie. Teneinde tegemoet te komen aan de moei lijkheid, in den korten lijd van voorberei ding een zaal gereed te maken voor de ont vangst van een zoo groot aantal dcelnemens als men verwachtte, heeft men besloten tot het houden van een z.g. „ketting-demonstra tie", waarbij de eene groep deelnemers de zaal reeds weer verlaat, terwijl do andere groep binnentrekt Tusschen half acht en 8 uur stelden de groepen betoogers op zeven verschillende punten van de stad op. en wel op het Bertel- manplein cn het Henrtette Ronnerplein voor Zuid, op het Beukenplein voor Oost, op de Ruvterknde voor Noord, op het Arnstelveld voor Centrum en in de Fred. Hendrikstraat en op het Mercatorplein voor West. Elke stoet werd voorafgegaan door een muziek corps, terwijl een aantal doeken werden meegedragen met de leuze: Voor Vrede, Wel vaart, Vrijheid." Elke groep bestond uit eenige duizenden deelnemers; de ei oenen uit Oost en West naderden naar schatting onge veer de 10.000. Langs de verschillende routes trokken de stoeten voor het R.A.I.-gehouw. Aan den kop van elke stoet gingen twee politie ruiters, terwijl slechts weinige agenten te voet de stoeten vergezelden. Behoudens eenige poli- tie-ruilers voor het R.A.I.-gebouw en agen ten van de motor-brigade op enkele punten om het verkeer te regelen, was er weinig politie on straat, doch tot ordeverstoringen is het nergens gekomen. De eerste stoet van het Tïenriette Ronner plein trok tegen half negen het R.A.I.-ge- bomv binnen. In de zijzaal stond een rood gedrapeerd, pvramidc-achtig podium opge steld, op welks treden hoornblazers post hadden gevat. Er achter nriikte een groot doek rnet de leuze: Voor Vrede. Welvaart. Arbeid Er voor en on 7iide stonden dc vlaggen van S.D A.P., N.V.V. en andore in stanties der moderne arbeidersbeweging op gesteld. In het midden van de zaal was een groot carré vrijgehoudon waaromheen schouder aan schouder leden van de A.J.C. met kleurige vlaggen geschaard stonden. Iïel podium werd door schijnwerpers hel beschenen. Onder het geroffel van voor het podium opgestelde trommelslagers marcheerde de eerste groep de zaal binnen, tot het carré geheel gevuld was met ongeveer 5000 men- schen. De hoornblazers bliezen een fanfare, waarna de acteur J. Sternheim „Moderne Prometheus" van Hcnrictte Roland Holst declameerde. Vervolgens was het woord aan den heer Koos Vorrink, voorzitter der S.D.A.P. Deze meeting, zoo zeide de heer Vorrink o.m. is niet alleen een protest, maar ook een ge tuigenis van de beschavingsmacht van het democratische socialisme, dat in dezen tijd van crisis een constructieve wclvaartspoli- tiek wil voeren, een getuigenis ook van den vredeswil der democratie, waarvoor de mo derne arbeidersbeweging alleen uit de hoofdstad in enkele dagen meer menschen bijeenbrengt dan dc N.S.B. uit het geheele land na een maandenlang met onbeperkte geldmiddelen gevoerde propaganda. Met een gelofte van trouw aan dc democratie besloot nr zijn rede, die door de betoogers beant woord werd met een daverende, drievoudige kreet: „Vriihcid". Tijdens de passage in de redevoering over Troelstra werd boven het podium een reus achtig portret van den gestorven leider zichtbaar, waarop een daverend applaus volgde. Terwijl de eerste groep door den achter uitgang het RAI gebouw verliet, trok de tweede groen de zijzaal binnen. De aanko mende stoeten trokken inmiddels de hoofd zee! binnen, waar rij werder „opgerold" en moesten wachten tot zij in de zijzaal kon den worden toegelaten. Terwijl te ruim tien uur de derde groep de zijzaal binnenmar cheerde, stond de vierde- groep pas in de °roote zaal te wachten, terwiil buiten de vierde, groen arriveerde uit West. die van het RAT gebouw langs Ferdinand Bolstraat. Albert Cuvpstraat en Frans Halsstraat tot aan de Stadhouderskade reikte. Voor elke groen herhaalde dc heer Vorrink zijn rede voering. Voor de volgende groenen verviel do declamatie, terwijl ook meer dan 5000 personen werden toegelaten, ten einde tijd te winnen. De betooging moest vier malen herhaald worden, zoodat zij in totaal vijf maal plaats had. De laatste groep verliet te middernacht het RAT gebouw. Volgens een telling van de leiding hebben 35.000 personen aan de demonstratie deel genomen. AMSTERDAM—RIJN De Regccring zou overwegen dit deel te laten ver? vallen Uit goede bron verneemt het Volk, dat bij het departement van Waterstaat ernstig overwogen wordt, dc zijtuk naar Wijk bij Duurstede van de Amsterdam-Rijnverbin ding, waarvoor op 21 December de schut sluis met voorhaven werd aanbesteed, maar de gunning nog steeds is opgehouden, ge heel tc laten vervallen. Voor dit plan zijn reeds groote kosten gemaakt, niet alleen was het bijna geheel uitgewerkt, maar ook de benoodigde gronden zijn reeds groot en deels aangekocht. Hierbij komt nog dat een belangrijke werkgelegenheid, waarin hon derden arbeiders geruimen tijd aan den slag hadden kunnen gaan de aanncem- som alleen van de schutsluis bedroeg bijna twee millioen van de markt blijft. Wat de eigenaar van het schip vertelde ROTTERDAM, 5 April. Vanmiddag is in de Rotterdamsche haven aangekomen de trawler „Hoop II IJm. 40" het geheimzinnige smokkelschip waarover den laatsten tijd reeds een cn ander werd gemeld. Zooals men weet was bet schip te Dover aangeko men. Het had een groote lading spiritus aan boord. De eigenaar van het schip dc heer E. de Groot uit IJmuiden is zijn schip uit Dover gaan terughalen. Toen het schip hedenmor gen te Rotterdam aankwam is het onder ge leide van de rivierpolitie en de douane naai de entrepothaven gebracht, waar de lading spiritus, waarvan men den eigenaar niet kent, zal worden gelost. In een kort onderhoud, dat wij met den heer de Groot hadden, vertelde deze ons, dat hij het schip op 4 October voor 3 maan den had verhuurd aan mannen dio er mee zouden gaan visschcn. Nadien heeft hij maandenlang niets meer van het schip ge hoord totdat geruchten en berichten mede deelden. dat het schip een smokkelschip was geworden met een lading spiritus aan boord. Kolengcbrek heeft de smokkelaar genood zaakt Dover binnen te vallen. Toen heeft de eigenaar ervoor gezorgd, dat het schip werd vastgehouden. Waar hij het schip voor drie maanden had verhuurd is het dus thans drié maanden te lang weggebleven. Van de smokkelaars-bemanning waren in Dover nog maar vier personen aan boord. De heer de Groot heeft met een eigen bemanning het schip teruggebracht. Dc vier leden van de smokkclaarshemanning zijn mee teruggeko men. Zij zullen door de. douane verhoord wórden. Vermoedelijk zal het schip wanneer de lading smokkelwaar, die door de smokke laars dus in de steek gelaten is en zoodoen de in handen van dc douane is gevallen, tc Rotterdam gelost is aan den eigenaar worden teruggegeven. Werknemers bij dc firma Arntzenius Jennink en Co. te Goor dreigen met staking ENSCHEDE, 5 April. Door de textiel- arbcidersoiganisalies wordt liet volgende medegedeeld: Door do directie der N.V. Arntzenius Jannink en Co., afdeeling net- tenweverij, te Goor, werd voor eenige weken aan de arbeiders mededeeling gedaan, dat dc loonen niet 15% zullen worden verlaagd, n.l. met ingang van 1 April 7% en 1 Juli 71/» Naar aanleiding hiervan hadden de hoofdbesturen van dc textielarbeidershonden De Eendracht, St Lambertus en Unitas een bespreking met de directie van genoemde onderneming, waarbij tevens aanwezig was de secretaris der Twentsch-Golderschc fabri kanten vereeniging. In dit onderhoud werd er door de besturen der arbeidersorganisa ties bij de directie op aangedrongen de ver laging terug te nemen. De directie was niet bereid aan dit ver zoek te voldoen, zoodat de bespreking zon der resultaat werd beëindigd. In verband met de hierdoor ontstane situ atie werd door de hoofdbestuurders met de nettenwevers opnieuw vergaderd. Besloten werd met de verlaging van 15 geen ge noegen tencmen en dc hoofdbesturen wer den gemachtigd de directie een ultimatum te stellen. Ingevolge dit besluit is hedenmor gen door de hoofdbesturen aan de directie bericht, dat indien voor 15 April geen be vredigende oplossing is verkregen, op ge noemden datum de nettenwevers het werk niet zullen hervatten. NEDERL. INGENIEUR NAAR IRAN Ir. Th. Heyblom, ingenieur bij den Rijks waterstaat te 's-Hertogenbosch. dio bij Kon. besluit benoemd is tot hoofdingenieur bij den Rijkswaterstaat in vasten dienst, ver trekt morgen via Berlijn naar Iran. Hem is verlof verleend om werkzaam te zijn nis hoofdingenieur-uitvoerder bij de Ned. Mij. van Havenwerken, welke maatschappij thans eenige havenwerken in Iran uitvoert. 17*1* MILLIOEN EIEREN NAAR DUITSCHLAND Naar 't Ned. Weekblad voor Kruideniers waren verneemt, heeft de Reichsstelle für FJer te Berlijn een bestelling gedaan van 17% millioen eieren, te leveren in April in koelhuisverpakking voor Qfislag in Duit echo koelhuizen. BECHT-zeist Adres van de Contactcommissie van Organisaties van Werk» nemers ter Koopvaardij aan den Ministerraad Namens dc Contactcommissie van orga nisaties van werknemers ter Koopvaardij, bij welke commissie zijn aangesloten de „Centrale Bond van Transportarbeiders", de „Vereeniging van Nederlandsche Gezag voerders en Stuurlieden ter Koopvaardij", en de „Vereeniging van Scheen vc'" kundigon", is aan den Ministerraad een uit voerig adres gezonden, waarin er op wordt gewezen dat de toestand in de koopvaardij met den dag slechter wordt, waardoor dit bedrijf steeds verder in nood komt te ver- keeren. Het vertrouwen wordt uitrrcsnro- ken, dat. de Ministerraad het mogelijke zal willen doen, om de snelle inzinking van het koopvaardijbedrijf tegen te gaan door ver bod van verkoop van schepen, wanneer daartegenover geen aanvulling plaats vindt door aankoop of het houwen van moderner schepen, cn den noodigen financieelen steun aan het recderiihedrijf zal willen verleenen, die do inkrimping van de vloot doet keeren in ccn geleidelijk herstel. Comité tot beperking door de ministers Oud, Slotemaker en Steenberghe ontvangen 's-GRAVENHAGE 5 April. - Hedenoch tend heeft op het departement van financiën een bespreking plaats gohad tusschen do ministers Oud, Slotemaker do Bruine cn Steenberghe met een deputatie uit het comi té tot beperking van den machinalcn arbeid in de sigarenindustrie. De voorzitter van het comité, hot Tweede Kamerlid van der Putt, overhandigde hierbij aan do ministers de voorloonige lijst van adhaesiehetuigingen, waarop voorkwamen de namen van 192 fa brikanten met 14000 arbeiders, 25 gemeenten cn tai van organisaties. Met betrekking tot deze conferentie werd ons van regeeringszijde medegedeeld, dat het comité zijn standpunt in den brecde uiteen hoeft gezet, terwijl door dc ministers op ver schillende punten nog nadere inlichtingen werden ingewonnen. De regeering zal het ge- heelo complex van vraagstukken, welke hiermede verband houden, bestudceren, zon der echter hieraan eenige toezegging te ver binden. Van de zijde van het comité deelde men ons nog mede, dat in dit onderhoud herhaal delijk is aangedrongen op een sroedige be slissing en dat de conferentie een bevredi gend verloop had. VERTROUWELIJK SCHRIJVEN GEPUBLICEERD Het R. K. Werkliedenverbond dient een klacht in bij de justitie In verband met het feit, dat in het N. S. B.-orgaan „Volk en Vaderland" een ver trouwelijk schrijven van het R.K. Werklie denverbond afgedrukt is geworden, heeft het Verbondsbestuur naar de „Volks krant" meldt uit overweging, dat de be scherming van het briefgeheim bij do wet op het auteursrecht geregeld is, in over leg met zijn juridischen raadsman mr. J. H. van Maarseveen te Utrecht bij do be voegde autorit°it een klacht ingediend met verzoek een strafvervolging in te stellen tegen hen. die hij de strafbare publicatie betrokken ziin, in het hijzonder ook tegen hen. die haar mochten hebben uitgelokt of daaraan medeplichtig mochten zijn. TRAGISCH ONGEVAL TE AMSTERDAM Arbeider gedood AMSTERDAM, 5 April. Vanavond om streeks negen uur is in de Leidschestraat op den hoek van de Prinsengracht een tra gisch ongeluk geschied, dat aan een ar beider hot leven gekost heeft. Een ge meente-werkman was aldaar in een kuil van omstreeks 1 M. diep herstellingen aan het verrichten aan een waterleidingbuis. Een auto, komende uit de richting van het Koningsplein reed met beide voorwielen in den kuil. De werkman, die de auto blijk baar niet had zien aankomen, kon zich niet meer tijdig in veiligheid stellen. Hij werd zeer zwaar gewond en overleed enkele oogenhlikkcn na het ongeval. Het lijk is naar het Binnen Gasthuis vervoerd. De kuil was van voldoende waarschmvingslichten voorzien. De automobilist is op het bureau Leidscheplein door de politie verhoord. GOUDVERZENDING NAAR AMERIKA Reuter seint ons uit New-York. d.d. 5 April: Behalve de 6 millioen dollar goud. welke kort geleden uit Nederland naar de Ver. ^tnten ziin verscheept, staat nog 4 millioen dollar gereed om naar de Ver. Staten te worden verscheept

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 9