SNELTAX Stadsnieuws [WmMIDDENSTANIDS- BANK.vqp| DEPÖSSTÖ-ÜENTE Met ingang van 15 April a.s. vergoeden \\\j voor: Depositos met 1 dag opzegging 2% Depositos met 1 maand opzegging21/4% Oepositos metSmaanden opzegging3% Depositos met 6maanden opzegging3y2% Depositos voor een jaar vast SPAAR-DEP0SIT0 3% Verkoopiegeo TWEE WANDELAARS MET GEWEER EN LICHTBAK Ernstige botsing te Soesterberg TEL. 1354 BEMBBl - IAMERSFOORT EN OMSTREKEN AMERSFOORT KLEUTERONDERWIJS HET JODENVRAAGSTUK Bijeenkomst van De Dageraad HET MIJ. ZIEKENFONDS AMERSFOORT Het ledental gestegen 2e BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 12 APRIL 193S De kantonvechter vond dit niet zoo onschu'dig en legde beis den een geldboete op Voor hot kanlongerecht alhier kwam gis termorgen allereerst wederom in behande ling de zaak tegen de twee jongemannen uit Renswo.ude, die op een „openbaren" weg zouden „gewandeld" hébben in het bezit van een geweer en een volledige licht installatie. Do als getuige opgeroepen ver balisant verklaarde, da! hij hen aangehou den had op een zaïulwegjc, dat tussclien twee boerderijen loopt en geenszins open baar is. Reeds drie weken tevoren had hij gemerkt, dat zo een dergelijken stroop tocht ondernomen hadden en daarom kon- do hij nu zijn klanten wel! Zijn verklarin gen werden onderbroken door de opmer king: „Je moet niet liegen, hoor!" van één der verdachten, waarna deze gelegenheid kreeg om naar voren te brengen, dat het wegje al ir>0 jaar daar ligt en ook dat ver balisant gevraagd had- waar ze de konijnen gelaten hadden. Iets, wat verdachte zelf nooit gehad had (de konijnen dus!), kon een ander toch nooit vinden. Inderdaad lo gisch, maar of het waar was... Kantonrechter: „U hadt zeker dat licht bij u, om niet in de sloot te loopen, hè?" De ééne: „Ja zeker, natuurlijk!" Het O.M. bleek echter een onoverwinne lijke hinderpaal te zijn; het wilde de ver halen maar niet ge!ooven(!) en eisclüe te gen beiden afzonderlijk 25 en 15 subsi diair 10 en 6 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde hen ieder tot 15 en 10 subsidiair 8 en 5 dagen en tevens verbeurdverklaring van het in beslag genomene. Clemente uitspraak Hij was van beroep chauffeur en u>ot zijn motor in een bocht op den Hoogewcg onderste boven gegaan. Geen wonder, dat de motor van het rechte pad afgeweken was, want zijn baas op dat moment had twee borrels op gehad! Aldus verklaarde hij tenminste voor het kantongerecht, te gen den verbalisant toch had hij gezegd, dat hij drie potten bier geledigd had! Op de vraag van den kantonrechter of de chauffeur dronken was geweest, verklaardo de verbalisant, dat hij bij de aanhouding eenigszins binnensmonds praatte en slikte". Het O.M. meende geen clementie te moe ten hebben en eischte 3 dagen hechtenis en tevens ontzegging van de bevoegdheid om zijn beroep uit te oefenen voor den tijd van 6 maanden. De kantonrechter wilde het nog eens met hem probeeren, verschillende goede hoedanigheden van verdachte in aanmer king nemende, en veroordeelde hem alleen maar tot 15 subsidiair 8 dagen. Onze chauffeur bleek deze clementie en het groote verschil met den eisch niet in te zien. althans, hij vond het nog wel een beetje veel! In die meening heeft men hem echter heen laten gaan. Schoolverzuim in Rensxvoude Een meisje van 13 jaar te Renswoudc, dat voor de tweede maal in de 7e klas zat, was door haar ouders thuis gehouden. De reden hiervan was, dat haar broertje zijn arm gpbroken had en thuis hulp noodig was. Een gemachtigde hield een schijnbaar ef fectief pleidooi, want de zaak was deze, volgens hem, dat de commissie tot wering van schoolverzuim dit verzuim geoorloofd geocrdeeld had en dit medegedeeld had aan den inspecteur van het onderwijs. Er was echter een schrijffout gemaakt door den secretaris, die geschreven had dat het on geoorloofd was! Een week later echter werd deze fout door de commissie lier- zien. Dat wierp een ander licht op de zaak, maar wat bleek nu? Heel dit relaas sloeg op een vroeger schoolverzuim door dezelfde ouders begaan, maar waar het hier over ging, sloeg op een later herhaald verzuim! Het hoofd van de bewuste school schreef ook niet erg gunstig: pa hield zijn dochter thuis omdat broertje zijn arm gebroken bad, maar ook omdat hij een dienstbode wilde uitsparen. Het O.M. achtte het ten laste gelegde bo- wezen en eischte 5 subsidiair 3 dagen, waarop de kantonrechter veroordeelde tot 2 subsidiair 1 dag. In aansluiting hierop kwam voor een zelfde feit een moeder voor, die haar kind thuis gehouden had van school alhier en nu was ■de reden, dat zijzelf zoo erg kies pijn had gehad! De kantonrechter meende, dat kiespijn be smettelijk wras en hierdoor juist een goede gelegenheid was om het kind naar school te sturen! Bovendien was het niet de eer ste keer geweest, dat zij haar dochter thuis hield. De eisch luidde 5 subsidiair 2 dagen, uitspraak 3 subsidiair 1 dag. Aanrijding te Soesterberg Onder Soesterberg voor hotel 't Zwaantje heeft zich ecnigen tijd geleden een hotsing voorgedaan tussclien twee auto's, doordat de eene wagen, uit de richting Utrecht, te laat bemerkte, dat de voor hem rijdende auto, welke bestuurd werd door een dame, naar links wilde uitwijken. De snelheid van de eerste bedroeg ongeveer 70 K.M. per uur en bij de botsing, clic volgde, werden beide wagens dan ook ernstig beschadigd. De schade van de aangereden auto bedroeg ongeveer 400. Verschillende getuigen hebben in deze zaak. waarin do automobilist die uit de richting Utrecht aan kwam rijden als ver dachte terecht stond, getracht opheldering te geven. Vast kwam in ieder geval te staan dat in de bebouwde kom door verdachte veel te hard gereden is, daar maai* 30 K.M. per uur toegestaan is. Dit gaf pleiter, mr. Fokke uit Rotterdam, volmondig toe, maar hij achtte volstrekt niet bewezen, dat zijn cliënt niet gelet zou hebben op den richtingaanwijzer van de an dere auto, hetgeen primair ten laste gelegd was. Automatisch heeft, volgens hem, de ij.ime de richtingaanwijzer uitgestoken toen zij naar links stuurde en niet., zooals zij zegt, 30 a 40 meter van te voren. Ook ver klaart zij zelf, dat zij, toon zij naar links wilde uitwijken, den andeien wagen stork heeft hoornn remmen, nadat hij signalen had gegeven. Toch is zij naar links afge weken en heeft de bocht eenigszins gesne den, zoodat verdachte geen gelegenheid meer had om in laatste instantie nog het stuur geheel naar links om te gooien en ahlus eon botsing te voorkomen. Ilot O.M. was een andere meening toege daan on achtte wel degelijk schuld aanwe zig. Na re- en dupliek stelde de kanton rechter de uitspraak vast tot over 8 dagen. Onbeheerde fietsen Een aantal personen dat nagelaten had om de fiets op slot te zetten hoorde zich vcroordeelen tot boetes, die varieerden van 1 tot 2 subsidiair 1 dag. Men zij dus nog eens gewaarschuwd! MUZIEKVEREENIGING H. J. HEGERAAT In de gisteravond gehouden jaarvergade ring van de Arbeidersmuziekverecniging II. J. Ilcgeraat is tot voorzitter gekozen de lieer L. Rodink, als opvolger van den heer W. v. d. Akker, die als voorzitter bad be dankt. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren B. Schiltstra cn K. van Alpben. RIJKSPOSTSPAARBANK Overzicht van Maart In den loop der maand Maart 1935 werd aan bot postkantoor alhier op spaarbank- bockjes ingelegd 46.218.35 en terugbetaald 54.902.53. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 8.684.18, Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 33. Vlug goedkoop veilig. G. LENSINK Hoogeweg 40. AMERSFOORTSCHE RADIOCENTRALE Morgen geeft de Amersfoortsche Radio- Centrale. naast de programma's der beide Hollandsche zenders, die der volgende bui- tenlandsclie zendstations door: 9.50— 3.05 Keulen 3.056.20 Droitwich 6.20— 7.20 Keulen 7.309.45 Hamburg 9.4510.20 Weencn 10.2012.20 Droitwich WIJDINGSAVOND IN DE REM. KERK Dinsdagavond zal in de Remonstrantsche kerk alhier een wijdingsavond gehouden worden onder leiding van Dr. R. Miedema. met medewerking van de sopraan M. dc HaasPicncman cn den tenor E. Miedema. beide uit den Haag. Orgelbegeleiding G. v. d. Burg. TREKHONDENKEURING De keuring van trekhonden zal niet, zoo als gemeld, op 23 en 24 April gehoude worden, maar op 24 en 25 April op het ter rein van de Gemcentereiniffmtr. D* dag van 9—12 cn 25 uur cn de tweede dag van 912 uur. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend dat aan het Stadhuis is aangeplakt een publicatie inzake een verzoek van J. M. Hastrich om oen verlof A in het perceel Stationsstraat 36a. TELEFOON 304 en 697 POSTREKENING 288-0 DIRECTIE: A. li MARTENS Opvoering in „Dc Valk" van de revue: „Hallo, hier dc Kleuterschool" Gisteravond heeft in de groote zaal van „De Valk", ten bate van dc vereeniging voor kleuter-onderwijs, de opvoering plaats ge had van de revue: „Hailo, hier de kleuter school". De voorzitter van dc vereeniging, de heer A. van Wijngaarden, bracht in zijn ope ningswoord dank aan al degenen, door wier sympathie en medewerking deze avond tot stand is gebracht. In het bijzonder dankte bij de spelers Vervolgens memoreerde hij de zorgelijke omstandigheden, die zich het afgeioopen jaar voor de vereeniging, welke geen subsi die van overheidswege ondervindt, voorge daan hebben en nog eenigszins voordoen, redenen waarom hij eindigde met een woord van opwekking tot de aanwezigen tot too- treding en steun van de vereeniging voor kleuteronderwijs. De heer J. W. van de Gang is zich bewust geweest van de moeilijke tuuk die hij op zich nam, toen hij zich als auteur cn re gisseur van de revue: „Hallo, hier de klcu- lerschooi" op wierp. Een dergelijke twee ledige functie ejscht veel, zelfs zéér veel en men mag dan eigenlijk geen volkomen succes verwachten. '1e sterk traden in deze revue do afwisselingen van goede en min der goede momenten naar voren en deze laatsten achten wij hoofdzakelijk een ge volg van het feit, dat de auteur er niet ge heel in geslaagd is een stuk samen te stel len, dat een doorloopendo handeling, actie biedt. Wij moeten hier onmiddellijk aan toevoegen, dat het onderwerp daarvoor moeilijkheden met zich bracht, die niet ge makkelijk te overwinnen waren. Als geheel heeft deze revue voldaan, getuige ook het medeleven in de zaal en zoo wij bezwaren geopperd hebben, zijn wij gelukkig ook in staat om boeiende en goed gevonden scènes naar voren te brengen. Noemen wij hiervan b.v. het optreden van den stadsafslager, dio komt verkondigen dat dc kleuterschool is opgeheven, inderdaad origineel en werke lijkheid getrouw wat persoon betreft; de geboorte cn liefderijke verzorging van de uleuterbaby en verder vlak voor de pauze liet inschakelen van de aanwezigen aan de handeling van het stuk door hot aanbieden van versnaperingen ter gelegenheid van de I feestelijke geboorte. I Na de pauze, waarin op geanimeerde wijze i een verloting werd gehouden, viel vooral .e vergadering op, vertegenwoordigd cn uit gebeeld door één persoon, wiens mimiek, lüist door eenvoud zonder overdrijving, een succes was. Hoe dc staat van begrooting was, ver- olkte ons de auteur en" het ging hem vlot if. Do strakke donkerte van den achter grond was goed gevonden en effectief, i'rouwens, de verschillende tooneelbelich- ingen waren, een enkele te snelle over gang daargelaten, over het algemeen heel goed. Wij zouden niet volledig zijn. wanneer wij 'der niet de applausjes vermeldden, welke Ie meisjes en den kwinkslagen van Peuter j en Kleuter te beurt vielen. Aan het slot van den avond bood de voor zitter den heer v. d. Gang als welverdiende öelooning voor zijn harde werken, een plant aan cn deze vertolkte op zijn beurt j weer de dankbaarheid voor do ondervonden medewerking door Peuter en Kleuter en inej. Wijnands ieder een bloemstuk te of- liceren. I Allen, die gisteravond in „De Valk" wa- ren, zoowel het bestuur van de vereeniging, I dc spelers als dc toeschouwers, kunnen op een gezclligen cn geslaagden avond tcrug- I zien. De heer Constandse over de vraag: „Zijn de Joden een minders waardig ras? In een der zalen van de lunchroom Ams- vorde had gisteravond een openbare bijeen komst plaats van do Vrijdcnkersvereeniging De Dageraad, waarin dc lieer A. L, Con- slandse uit den Haag sprak over de vraag: ,Ziin dc Joden een minderwaardig ras?" De heer Conslandse wilde deze vraag be spreken speciaal in verband met het feit, dat het nationaal socialisme het anti-se- mietismc in zijn program heeft en dat do N.S.B. ook sterk anti-semiétische neigingen heeft, hetgeen spreker afleidde uit ver schillende uitlatingen dier beweging. In dien dat niet zoo is, zullen dc Joden toch zeker wel als anti-nationalisten worden be schouwd. Hij wees hierbij op het ingrijpen van den Duitschen gezant in de verkiezings propaganda van den heer Asscher, hetgeen getuigt van een Duitsche bescherming van de N.S.B. Het Duitsche rassenstandpunt is volgens hem een bijgeloof van 1 eeuw oud en dan volgens moderne Duitsche geleerden geen steek houdt. Men heeft de dierkunde over gebracht op den rncnsch. waarvan men de blanken weer verdeelt in Ariërs en niet- Ariërs. Spreker wees erop. dat bij den ocr- mcnsch reeds geen sprake was van ras zuiverheid en dat het zgn. Noor«che tvpe het meest voorkomt in de Scandinavische landen en het minst in Duitschland. waar men dit tvpe als minderwaardig beschouwt Afgezien van de raskenmerken, welke men nergens meer onvermengd aantreft, vraagt rnen zich af waar de naam Arisch vandaan komt; deze heeft met ras niet te maken, doch heeft te maken met taalverwantschap, in welk verband hij erop wees, dat de ver schillende taalgroepen weer tot één familie '^ehooren en met elkaar verwant zijn. Om dat de Perzen, die een van do tot deze •vrn^oen hehoot*endo talen spraken, zich Ariërs noemden, is men tot den naam ..Arisch", „beschaafd" gekomen. De ande ren ziin barbaren. Uitvoerig ging spreker do taalverwantschap na. Vervolgens wees hij erop, dat taalver wantschap niets te maken heeft met rasverwantschap. In Duitschland is een vol- kerenvermenging. zoodat er van zuiverheid geen sprake kan zijn. Het spreken over arisch- of niet arisch ras is volgons hem gezwam. Mogelijk is er oen oer-arischc taal geweest, die gesproken moet zijn door een oer-ariscli volk, dat zich met allerlei vol ken van Europa heeft vermengd, getuige de vele arische vermengde talen in Europa. De arische talen die wij kennen zijn af komstig van een oer-arische taal, doch daar van ver afgeweken. De lieer Constandste betoogde dat van de Gerniaansche taal Y\ van de woorden van niet-arischen oorsprong is. Het oostzeegebied kan niet de bakermat van de Ariërs geweest zijn omdat daar oer wouden waren en dc oude Ariërs veehou ders waren. Bovendien zou dan de stroom der beschaving gegaan zijn van Noord naai Zuid, doch dit is niet zoo, want do bc- schavingsstroom heeft zich bewogen van Zuid naar Noord en van Oost naar West. Hoogstwaarschijnlijk komen de oer-Ariërs uit de steppen van Zuid-Rusland, rond de Zwarte Zee. waar zij volgens schatting on geveer 5000 jaar geleden gewoond moeten hebben; van beschaving was bij hen in dien tijd lang niet zooveel te merken als bij de Babvlonièrs en de Semieten, die toen ook bestonden en tot de Aziatische volke ren behoorden. Vóór de Ariërs een cultuur opbouwden was er dus reeds een cullu" bij de Semieten en Babylonicrs, do Arische beschaving is dus afkomstig van de Semie ten. De tegenwoordige Joden zijn volgens spreker vermoedelijk afkomstig van ge mengde Semietische rassen. Zoo leidde spreker ook aan de hand van de sterren wichelarij der oude Babvlonièrs af dat on ze week van 7 dagen afkomstig is van de Semieten en overgenomen is door de Ariërs Zoo zijn de Joden eigenlijk de middelaars geweest tusscncn de Babyloniërs en Ariërs. Spreker wees ook op het alphabet, dat van de Phocnicicrs, die Semieten waren, afkom stig is. De heer Constandse kwam dan ook tot de conclusie, dat de Arische beschaving afkomstig is van dc Semietische. zoodat van 'n minderwaardigheid van de Semieten geen sprake kan ziin. Dit moge ook blijken uit het feit, dat alle Ariërs hun godsdienst hebben aanvaard van de Joden, die liet Oude Testament hebben geschreven en wier invloed in het Nieuwe Testament merk baar is. Voor zoover het de oudheid en de afkomst van onze beschaving aangaat, is deze afkomstig van de Semieten, zoodat de beantwoording van de vraag of de Joder als Somieten een mindenvaardig ras vov men. ontkennend moet ziin. Wanneer men het thans over Joden heeft heeft men het over de Joden in verstrooiing Nu moet nog bliiken of deze Joden in cul tuur opzicht in de laatste decennia achter gestaan hebben bij de anderen. In verband hiermede wees spreker erop, dat de Jood als een kapitalist wordt beschouwd, daar het meerendeel hunner typische kapitalis tische functies hebben beoefend door zich te wijden aan handel, geldhandel en in dustrie. Dit is volgens den heer Constandse geen raskenmerk omdat zij dit uit dwang zijn gaan doen. Reeds in de 2e eeuw na Christus ontstond het anti-semietisme als godsdienstkwestie, toen de eerste Joden overgingen tot het Christendom. In de middeleeuwen is het anti-semietisrne een rassentegenstelling geworden; men verbood hen toen lid te zijn van de gildon, zoodat zij geen ambacht konden uitoefenen en overgingen tot den handel, welke de oor sprong is van het kapitalisme. Door het be drijf dat zij uitoefenden kregen de Joden allerlei ongewcnschte eigenschappen, die echter óók de Christenen in dat bedrijf kregen. Dit kwam dus niet voort uit het ras. doch uit den nood der omstandighe den, die ertoe hebben geleid, dat. zij uit het ambacht verdrongen zijn, zoowel de goede als de slechte eigenschappen zijn bij de Joden in verhoogde mate aanwezig het geen komt omdat het leven van den Jood altijd een felle strijd is geweest. Vele Joden hebben echter uitgeblonken in wijsbegeerte, literatuur, de kunst, kort om de geheelc wetenschap en daar moet men ook eens naar zien. Om bij Nederland te blijven noemde spreker namen van Sni- noza. Herm. Heyermans, Prof. Polak, Prof. Cohen, voorts de groote juristen, medici en uitstekende leeraren. De Jood is dus geen handelaar geworden uit minderwaardig heid. De Joden zijn volgens spreker alleen dan cultuurwezens geworden, wanneer zij zich hebben weten vrij te maken van hun godsdienst, welke typisch nationaal en mono-theistisch is. d.w.z. onverdraagzaam, haatverwekkend en wreed. Voor zoover de Joden hun oud-tcstamentische mentaliteit aan Europa hebben gegeven, is deze vol gens spreker slecht geweest. Voor zoover de Jood is gebleven naar het Oude Testa ment staat hij cultureel op dezelfde hoogte als de Duitsche Ariër, die op hetzelfde peil staat als de Jood van 2500 jaar geleden, die volkeren uitroeide. Bij ieder mensch hangt het cultuur- mensch ziin af van karakter en intelligen tie. zoodat óók een Jood dit kan zijn; hij moet zich dan echter uit het verleden los maken. ever.als ieder monsch dat moet doen. De Joodsche Ghetto-geest on het Toodsohe superioriteitsgevoel is even on verdraagzaam als dat van den nationaal socialist, daarom moet men naar sprekers meening den Jood in het algemeen niet te veel ophemelen, maar ook niet verguizen' Met nadruk wees de heer Constandse er op, dat hij de rassenloosheid immer zal blijven verdedigen, daar het goede in elk tnensch kan zetelen of hij Jood is of niet. AMERSFOORT 16 April. Het Boompje. Verkooping van woonhuizen: Kruiskamp 120, Muurhuizon 155 en koffiehuis „Puntenburg." S uur n.m. BAARN 17 April. Zandvoortwcg 23. Verkooping van een inboedel. 10 uur v.m. SOEST 25 April. Café „De gouden Ploeg." Vor- kooping van 7 pcrceelen gelegen onder Soest. S uur n.m. Overzicht van den toestand en de verrichtingen in 1934 Aan het verslag van den slaat cn verrich tingen van het Maatschappij Ziekonfonds Amersfoort over 1934 oiitleenen wij het vol gende: Het ledental is in het afgeioopen jaar met 7 procent gestegen, hetgeen volgens het verslag wel verhand zal houden met de al- geheeie daling van liet levensniveau, waar door dus een andere groep van personen als lid is toegetreden, voor welke dat tot nu toe onmogelijk was, omdat zij boven de vast gestelde w eistandsgrens bleven, alsmede als gevolg van bet feit, dat liet bestuur nogal ver strekkende maatiegclen heeft genomen t.o.z. van de leden die werkloos waren, door een toeslag te geven op hun premie, waar door zij als leden van het ziekenfonds be houden zijn gebleven. Op' 1 Januari waren te dezer stede als deelnemers aan het ziekenfonds verbonden 12 specialisten, 17 huisartsen en 7 apothe ken; toegelaten werden nog als deelnemer 2 artsen en 1 apotheker. Voor de buiten gemeenten waren als deelnemers aan het ziekenfonds verbonden 7 apotheek-houdende geneeshceren, 3 huisartsen en 1 apotheker, terwijl nog 2 apotheek-houdende geneeshce ren als dcelneniors in den loop van het jaar werden toegelaten. Dc buitengemeenten le veren, met uitzondering van Hamersveld, steeds een nadcelig saldo op. Het bestuur zal in overleg met dc aldaar gevestigde deel nemers moeten overwegen wat daartegen to doen is, aangezien zoo doorgaan onverant woordelijk zou zijn, niet alleen tegenover do andere buitengemeenten, doch ook tegen over Amersfoort zélf. Uit een sociaal oog punt bezien, is een gering tekort, t.o.v. do buitengemeenten wel te verantwoorden, doch deze bedragen moeten niet te boog worden. In verband met ontstane moeilijk heden, is De Eendracht te Harderwijk op 1 Juli j.l. door het bestuur afgevoerd. Wat de verloskunde betreft, te Amers foort zijn door do drie aan het ziekenfonds verbonden vroedvrouwen 341 verlossingen verricht, te Hoevelaken 5 en te Harderwijk eveneens 5. In deze laatste twee gemeenten is ook een vroedvrouw gevestigd. Voor Amersfoort werden aangevraagd 104 Röntgenfoto's, waarvan er S4 werden toe gestaan cn 20 geweigerd; voor de buitenge meenten werden er 6 aangevraagd, waar van 5 toegestaan en 1 geweigerd. Voor Amersfoort werd 13 keer hoogtezon aange vraagd, waarvan 9 toegestaan en 4 gewei gerd; voor de buitengemeenten werd er één aangevraagd en toegestaan. Voor Amers foort werd 12 keer diathermie-behandeling aangevraagd en 12 keer toegestaan. Het ledental is met 7.43* procent gestegen, terwijl het zielental met 7.05 procent is toegenomen; de groei is niet zoo groot als vorig jaar, hetgeen toegeschreven wordt aan de werkloosheid. Er is intusschen een toc- slagregeling ontworpen, waarmede op 26 Februari een begin werd gemaakt. Eind 1934 waren dezo cijfers als volgt: 457 leden van CO cent en 116 leden van 30 cent. Tot nu toe kon betaling plaats vin den uit de gemaakte reserve, doch hierin rnoet verandering kornen, daar dit bedrag in dc eerste 8 weken van 1935 reeds 1395.50 bedroeg. Met de gemeente is over deze zaak reeds eenige malen geconfereerd, doch een regeling is nog niet tot stand gekomen. Doorgaan zonder bijdrage van de gemeen te is onmogelijk. De tandheelkundige polikliniek heeft zich in een groote belangstelling mogen verheu gen. Het aantal nieuwe patiënten was 3732, het aantal oude 2263. Voor de bezoekende schoolgaande kinderen waren deze cijfers: nieuwe patiënten 959; oude 421. De gemeen te. gaf als tegemoetkoming voor de behan deling van de nog schoolgaande kinderen 700.— De financiën Uit de exploitatierekening over 1934 blijkt-, dat liet totaal aan inkomsten cn uitgaven heeft bedragen 153.546.29; er is een ex ploitatie-overschot van 2171.18. Tevens blijkt uit deze rekening, dat er een nadeo- lig saldo was voor Seherpenzeel van 741.48; voor Hoogland van 160.36; voor Harderwijk van 192.86 en voor Hoevela ken van 229.81, terwijl Hamersveld een voordeelig saldo had van 99.03, zoodat dc buitengemeenten tezamen een nadeelig sal do van 1265.48 hebben opgeleverd. Aan contributies werd ontvangen 148.104.75. Aan honorarium voor doktoren werd uit gegeven 53.187.07; voor apothekers 27.342.75; voor specialisten 18.906.07; voor tandartsen 6480.voor medicijnen en verbandstoffen 12.891.56; voor operatiekos ten 3129.75; voor Röntgenfotografie 1620; voor diathermie 267.50; voor hoogtezon 133.49; voor Rontgenhestraling 300. voor electriseercn 45.75; voor brillen, breukbanden, enz. f 2272.98; voor verloskun de doktoren 21150 en voor verloskunde vroedvrouwen 4092. De balans per 31 December 1934 gaf een totaal aan inkomsten een uitgaven aan van 16.685.87. Blijkens het accountantsrapport bedroeg het kapitaal op 31 December 1934 8.437.53 en liet reservefonds 13.649.38. Het aantal recepten van huisartsen en specialisten heeft in 1934 bedragen 105.926, met een t<> taal bedrag van 13.257.30,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 3