OM DE ERFENIS DREIN PIET DRENTEL en PRIKKEL. TWEE BOERDERIJEN AFGEBRAND Kinderen speelden met lucifers MET DE PAASCHDAGEN BOLLENZONDAG? van een stiefmoeder BURGEMEESTER CONTRA B. EN W. GEDENKTEEKEN KONINGIN-MOEDER BANANENDIEFSTALLEN TE ROTTERDAM Gevangenisstraffen van 3 maanden tot 1£ jaar HET DRAMA TE DEN HAAG TENTOONSTELLING TE BOSKOOP Heden weer open rairraia 2s BLAD PAG. 3. AMEKSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 12 APRIL 1935 Vijf schuren te Oldebroek even» eens een prooi der vlammen OLDEBBOEK, 11 April. Hedenmiddag te omstreeks kwart voor twee brak brand uit in de boerderij van den landbouwer M van Dam te Wezep gemeente Oldebroek Oorzaak van den brand is dat kinderen in bet achterhuis met lucifers hebben ge speeld. Door den hevigen wind greep liet vuur zeer snel om zich heen, zoodat weldra de gehcele boerderij in lichter laaie stond Ook de drie orn do boerderij gelegen schu ren vatten vlam. Ook do naast gelegen boerderij van den landbouwer C. Hartman en tweo in de nabijheid gelegen schuren henevens een hooiberg gingen in vlammen op. De stoomspuit uit Oldebroek was spoe dig ter plaatse. liet blusschingswerk werd geleid door den burgemeester van Olde broek. Tegen do geweldige vuurzee \yas evenwel, medo tengevolge van de buiten gewoon hevige wind niet veel uit te rich ten. De brandweer kon niet voorkomen dat de twee boerderijen en de vijf schuren to taal afbrandden. Een villa van den heer Hartink bene yens de boerderij van den landbouwer van der Kolk liepen nog een oogenblik zoo groot gevaar, dat beiden dpor de bewoners moesten worden ontruimd. De brandweer kon evenwel voorkomen dat ook deze een prooi dor vlammen werden. Van den in boedel van de boerderijen kon niets gered worden. Ook eenig vee kwam in de vlam men om. Beide landbouwers zijn verzekerd. Gelijktijdige bloei van narcis» sen, hyacinthen cn vroe» ge tulpen De K.N.A.C. schrijft ons: Hoewel het weer er den laatsten tijd niet naar is geweest om reeds plannen te gaan maken voor een bezoek aan de bollen velden, heeft de natuur toch niet stilge staan. Er zit een, zij het dan langzame, toch gestadigen voortgang in het kleuren dor velden. Zoodra het weer maar even omslaat cn de voorteekenen schijnen gunstig is de verwachting gewettigd, dat het met Paschen „Bollcnzondag" zal zijn, d.w.z. dat met Paschen de bollenvelden het steeds weer bekorende spel van bloemen weelde en kleurscbakeei'ing zullen verino nen. Sinds de tecltbeperking het braaklig- gen van een aantal voor boilencultuur be stemde velden noodzakelijk maakt, bieden de laatste jaren de velden niet meer dien betooverenden aanblik van vroeger, door dat hier en daar onbebouwde stukken den kleurenrijkdom onderbreken. Dit jaar schijnt de natuur echter aan dit euvel te gemoet te kv/^.n omdat het zeer waai- schijnlijk is, dat door de bijzondere weer omstandigheden de narcissen, hyacinthen en vroege tulpen tegelijk in bloei zullen staan, zoodat zich een zeldzaam voorko mend schouwspel aan het oog van den be zoeker zal kunnen ontrollen. De bloei der late tulpen zal hierna niet lang meer op zich laten wachten. Wil men de bollenvelden op hun mooist zien, dan doet men verstandig niet uitsluitend de hoofdwegen met een bezoek te vereeren. De binnenwegen met de landelijke bruggetjes van welke men een mooi overzicht over de velden heeft, schenken oneindig meer vol doening. Het centrum van mooio binnenwegen be vindt zich vooral bij Hillegom en Lisse. Bij Ilillegorn kan men b.v. tegenover de kerk aan bet Zuideinde van bet dorp de Vecnenburgerlaan inslaan. Bij den dan vol genden driesprong kan men zoowel links als rechts den Loostcnveg 111 oprijden. Beide wegen voeren dwars door eenig mooie velden, en men bevindt zich hier in een net van binnenwegen, waarvan de ern beter is te berijden dan de andere, maar die allen door den rijkdom aan natuur schoon bet eventueel slechte wegdek doen vergelen. Mooi ook zijn de wogen van Sas senheirn naar Noordwijkerhout, de binnen weg van Lisse naar Voorhout, de achter weg van Katwijk naar Noordwijkerhout. met zij wég naar Noord wijk aan Zee. Al deze wegen kan men als mooie basis gebruiken .voor een bezoek aan de velden. Wil men eens iets heel bijzonders zien, en van een schitterend panorama genieten hoog boven do velden uit, dan kan men hiervan genieten op den uitzichttoren te Noordwijk aan Zee. Borden geven duidelijk aan hoe deze toren te bereiken is. Voor een matig entree mag men den toren beklim men, terwijl een gratis parkeergelegenheid geen extra kosten noodig maakt. Als sluit steen van den bollenveldentocht is ook een bezoek aan de Flora aan te raden. Ten slotte nog een goeden raad. Wil men ongestoord genieten van de Lentewecble der bolgewassen dan doet men natuurlijk ver standig hiervoor geen Zondag uit to kie zen, maar indien eenigszins mogelijk een „door de woekschc" morgen. Kan men ech ter door omstandigheden alleen den Zondag benutten voor den tocht, dan volge men stiot de eventueel door de verkeerspolitie te geven aanwijzingen en rijde inen vooral Voorzichtig. NVij wensclien u een mooicn tocht! Rotterdammer staat terecht wegens verduistering van een hem toevertrouw» de erfernis BOTTERDAM, 11 April. Tn Februari 1032 overleed de weduwe J. M. M.-Bosman, een kinderlooze vrouw, die de laatste ;aren van haar leven had samengewoond met een der zoons van haar inmiddels ook overle den derden echtgenoot. Op den dag van hel overlijden maakto deze inwonende stief zoon, de 53-jarige los werkman A. M. er zijn broers cn zwagers mee bekend, dat er in huis een bedrag was van 8500. dat de vrouw aan hem zou hebben vermaakt Na eerst voor zich zelf 2000 te hebben ge reserveerd, werd bet geld onder de oroers en zusters gedeeld, met het resultaat, dat elk G00 kreeg, waarna aan A. M. nog 500 werd toeg'edacht, omdat hij het 'ang^t met zijn stiefmoeder had samengewoond. De overledene had echter ook eenige nichten, die deelgerechtigd waren tot den boedel, doch deze had A. M. van het feit. dat er geld was, onkundig gelaten. Deze ontvingen als hun aandeel in het aan tamo toebehoord hebbend meubilair, ieder een .bedrag van 29. Een paar maanden later zag een der al dus afgescheepte nichten A. M., die om rijn groote zuinigheid bekend stond, beladen met vele pakjes op de Hoogstraat loopm cn toon kwam het vermoeden op, dat tante toch wel wat geld zou hebhen gehad en dat A. M. dat in do wacht zou hebben ge sleept. Rechtskundige bijstand werd inge roepen, welke uitmaakte, dat de nichtjes Bosman voor 4/7 en de broers en zuste-s M. voor 3/7 tot den boedel gerechtigd waren. Er volgde nu aangifte bij de politie, hit wier onderzoek kwam vast te staan, dat or in totaal 8500 was geweest, welke ottdèr de familie M. was gedeeld, zij het met die restrictie, dat twee zwagers van M. bun aandeel aan dezen luidden teruggegeven, omdat zij van oordeel waren, dat de Bos mans ten onrechte waren uitgescliakel I. A. M., die gedetineerd is, heeft dp/et dagen voor de rechtbank te Botterdam terechtgestaan ter zAko van verduistering van een aan hem toevertrouwde erfenis. M. hield zich van den domme. Hij bleef er l ij, dat al het geld zijn eigendom was- ge weest, omdat zijn stiefmoeder het hem kort voor haar dood gegeven had. Voorts beweert hij, dat al het geld ongemaak is, hetgeen men van een zoo zuinigen man niet belieft te gelooven. Het O.M., waargenomen door mr. S. J. Lokc, heeft veroordeeling geëischt tot een gevangenisstraf van zes maanden. De rechtbank heeft, heden uitspraak doende. M. veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf, met aftrek der preven tieve hechtenis. Hij weigert een hulpkeurmeester toe te laten tot de eed 's-GRAVENHAGE, 11 April. B. en W. der gemeente Cuyk hebben zekeren C. v. L. tot hulp keurmeester benoemd. Voor het aan vaarden dezer functie was bet echter iioodig dat de benoemde in handen van den burge meester den eed zou afleggen. De burge meester weigerde echter den heer van L. tot den eed toe te laten. De benoemde hulpkeurmeestor vorderde toen van den burgemeester, wegens onrecht matige daad, althans wanprestatie, schade vergoeding, berekend naar het voor ieder jaar verschuldigde salaris, een bedrag in eens van 25.000, ineens of opmaking van het bedrag bij staat. Met vernietiging van een vonnis, door de rechtbank te 's Hertogenbosch gewezen heeft bet Gerechtshof aldaar de gemeente veroordeeld tot schadevergoeding, op te maken hij staat. De gemeente ging biervan in cassatie en voerde aan, dat hel hier een publiek recht betreft en een burgerrechtelijke verbintenis van de gemeente tot schadevergoeding uit gesloten is. De procureur-generaal bij den Hoogen Baad heeft in deze zaak geconcludeerd dat de handeling van den burgemeester in strijd was met art. 70 (oud) der Gemeentewet, dat het beroep zal worden verworpen en de bur gemeester zal worden veroordeeld in de in cassatie gevallen kosten. Op 2i Mei zal de Hooge Raad arrest wij zen. DE KNOEIERIJEN BIJ DE OROENTEN- V RILING TE AMSTERDAM liet llaa?sch Gerechtshof heeft arrest ge wezen in e'e zaak legen den 5t>jarigen assu radeur G. Th. Koene en den 50-jarigen koop man C. do Jong, uit Amsterdam, die bij vonnis van de Amstcrdamsche Rechtbank van 18 December 1933 zijn veroordeeld resp. tot l'/i jaar en 1 jaar gevangenisstraf, welk vonnis door het Hof aldaar werd gewijzigd en waarbij de verdachten ieder tot negen naanden gevangenisstraf werden veroor deeld. De Hooge Baad verwees deze zaak nu cassatie mar hel Haagsche Hof, dat con form het requisitoir van den advocaat-gene raal Mr. L. B. J. Vermeulen beide verdach ten heeft vrijgesproken. De beide verdachten werden in alle in stanties verdedigd door Mr. J. de Yricze uit Amsterdam. AANTAL TOEGELATEN ZWARE VARKENS 's-GRAVENHAGE, 11 April. De Minister van Economische Zaken heeft voor 1935 be paald, dat het aantal toegelaten zware var kens als volgt is vastgesteld: voor Gronin gen GO.OiO; Friesland 100.510; Drenthe 104.310: Overijssel 187.300; N.-Ho'land 100.890; Z.-Holland 300.510; Zeeland 37.S10; Gelder land 118.250; Utrecht 315.77U; N.-Brabant 211.510; Limburg 152.940. Ontwerp van L. Zijl bekroond De jury voor het gedenkteeken voor de Koningin Moeder, bestaande uit prof. J. Bronner, prof. A. W. M. Odë, dr. II. E. van Gelder, architect H. v. d. Kloot Meyburg, dr. J. Mendcs da Costa, prof. mr. A. C. J;>- sephus Jitta en K. 1. B. A. de Costcr beeft van de 65 inzendingen den eersten prijs met 4—3 stemmen toegekend aan het ont werp X X van L. Zijl te Bjissum. De tweede prijs is met algemcene stem men toegekend aan het ontwerp Eenvoud van Aug. Falisc ie Wagcmngen; de derde prijs, eveneens met algemeene stemmen aan het ontwerp Liamina c immortale van J. Keiler en E. A. Canneman tc 's-Graven- hage. Ontwerp nr. 13 is bij de uitlezing der laatste vier afgevallen met 34 stem.non. Controleursswegérs van opslagplaats staan terecht ROTTERDAM, 11 April. In November van het \orlg jaar kreeg de firma YVainbcr- sie de zekerheid van de reeds sedert eenigen tijd bestaande vermoedens, dal er bij de af levering van de in haar etablissement aan de Schiehnven geloste bananen, geknoeid werd. Er is toen een volgeladen auto met j trossen bananen, die op hel punt stond te vertrekken, gewogen, waarbij bleek, dat er een teveel gewicht van 700 KG. bananen was ingeladen. Bij hel onderzoek, dal toen is ingesteld, was gebleken, dat de knoeie rijen reeds sedert het gchéclc jaar 1934 bob ben plaats gehad en dat daarbij zoowel ver schillende afnemers als employe's van de firma Wambersie betrokken waren. De rechtbank behandelde heden een vier tal zaken tegen controleurs-wegers, die de te groote hoeveelheden bananen hadden af geleverd. De zaak tegen de fraudccrendo handelaren komt over eenigen tijd aan de orde. Thans stonden feiecht de 35-jarige W. P. S., de 47-jarige A. de 24-jarige M. M. cn de 50-jarige C. P. IL, allen controleur-óxpe- dilioknechts, die allen hekenden verschei dene malen te veel aan bananen te hebben afgeleverd, behoudens M. die beweerde, dat hij slechts eenmaal aan een dergelijk feit had schuldig gemaakt. Vólgens do verdach ten was de aandrang tot de oneerlijke han delingen Uitgegaan van de afnemers, die fooien hadden beloofd, als er een goed ge wicht gegeven werd. Fooien voor een „goed" gewicht Er werden in deze zaak een aantal getui gen gehoord. Onder hen was een bediende van een Amstcrdamsche bananenfirma, die verklaarde, dat in tcgehdoel de wegers de genen waren, die niet het plan gekomen waren, om legen hel verkrijgon van looien meer bananen af te leveren, dan waarojj men recht had. Getuige had er met zijn patroon over gesproken, die er wel ooren naar gehad hail en getuige opdracht gege ven had den verdachten 10 fooi te geven voor eiken keer, dat er een „goed" gewicht werd gegeven. In totaal was dat wel meer dan dertig malen voorgekomen. De terrein- chef C. J. Bras en de weger-controleur L. C. Kraayeveld legden verklaringen af omtrent het wegen van een auto, die volgeladen was met bananen en die ongeveer 700 K.G. zwaarder woog. dan volgens de wecgbriefjes liet geval moest zijn. De directeur van de hanancnimportmautschuppij M. A. Kerwin verklaarde, dat zijn firma in Augustus een tip uit België had gekregen, dat het met de lossing van de bananen in Botterdam niet geheel in orde was. Daarom had men ook een contrólc uitgeoefend, waarvan de aan houding van de auto in November het ge volg is geweest. Zelf had getuige nog niets van een manco gemerkt. Hij kon danook niet opgeven hoe groot de schade geweest zal zijn. die zijn firma geleden heeft. Het O.M. waargenomen door mr. E. D. II. Schutter heeft in zijn requisitoir den na druk gelegd op de honadeeling van de Rot- terdamsche haven, die door do handelingen der verdachten het gevolg zouden hebben kunnen zijn geweest. Dat dit gevaar niet denkbeeldig is, bewijst hetgeen men heeft ondervonden na de groote transitodiefstallen in 1924, toen eenigen tijd de Rotterdamsche haven werd gemeden. Het feit is naar het inzicht van het O.M. tc ernstig voor een voorwaardelijke straf, al zijn over alle ver dachten gunstige rcclassceringsrapporten uitgebracht. Het O.M. eiseht dan tegen M., die het feit slechts een keer pleegde, 3 maanden gevangenisstraf, tegen R. cn S. een gevangenisstraf van 1 jaar en tegen V. een gevangenisstraf van 1 jaar en zes maan den. De verdedigers, mr. D. D. van Waardhui zen, optredend voor S., mr. P. Th. Six voor V., mr. II. van Traa voor M. en mr. G. van Geest voor R. drongen aan op een oplegging van een voorwaardelijke straf. Uitspraak 25 April. •*9 o. Er zat niets an dom op dan terug te keeren naar de stad vanwaar ze gekomen waren. Daar werden zs juist gezocht door een aantal met bloemen cn kransen beladen hecren, die hen beiden wilder» hiY.digen voo" hun prestaties tij dins den yoebalwedstrijd. Tevens werden ze aangezocht om moe te willen spelen in een voetbalwedstrijd tegen hel Nedcr- lar.lschi elftal. 296. Plet Prikkel en Drein Drentel besloten het aanbod aan to nemen en w 2 ld ra kwam de dag van der.» grooten voedbal wedstrijd EuropaNederland. Zo kwamen thans zonder veel moeite ht'm vaderland binnen, waar zc gewel dig werden toegejuicht. GEEN GESLOTEN TIJD VOOR ZEELT Naar dc Visscherij-inspectie mededeelt, is bij beschikking van den minister van Economische Zaken bepaald, dat voor de zceJt dit jaar geen gesloten tijd wordt vast gesteld. Het is derhalve toegestaan de zeelt, welke in de aalvischtuigen wordt medegevangen, te behouden en tc verhandelen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat jn den gesloten tijd voor de visclituigen geen wijziginff is gebracht, zoodat het gebruik van andere visclituigen dan de aalvischtui gen tot en met 31 Mei vernoden blijft. 's GRAVENHAGE, 11 April. Omtrent het drama in de Jacob Marisstraat verno men wij nog het volgende: Toen do echtgenoot en vader, do 50-jarige T., omstreeks half 4 in den namiddag dc woning had verlaten om eenige boodschap pen te doen, was er niets bijzonders aan de hand, dat tot verontrusting aanleiding kon geven. Zijn vrouw had weliswaar eenigen tijd last van waandenkboeldcn, doch de me dici hadden den toestand niet direct gevaar lijk geacht. Togen half 6 koerde de man te rug, doch vond do tusschendeur tot de *2e etage, welke hij bewoont, gesloten. Hij waar schuwde een buurvrouw en deze riep de assistentie in van een bewoner van de eer ste etage. Deze heeft toen met een bijl de deur ge- forceercl.De beide huren zijn vervolgeus naai de eveneens afgesloten keuken gegaan, waar zij de vrouw en de beide kinderen in een sterke gaslucht bewusteloos vonden. Behoedzaam stelden zij de echtgenoot op de hoogte, terwijl onmiddellijk de eerste hulpdienst werd gewaarschuwd. Deze was spoedig ter plaatse, doch het iH-jarig kind was al overleden. Het 6-jarig zoontje 1: hedenochtend bezweken. De man is melkslijtcr cn brengt per bak fiets zijn waren naar enkele klanten. De moeilijke levensomstandigheden van het gezin maakten de toestand van de vrouw die geheel normaal haar bezigheden ver richtte, er niet heter op. Bij zijn vertrek gistermiddag had mej. T. nog wel gevraagd om eenige gaspenningen in den meter te werpen, doch de man zeide die niet hij de hand te hebben en wegens tijdsgebrek daar voor op dat oogenblik niet meer te kunnen zorgen. De zenuwaandoening van de vrouw uitte zich meer in algemeenheden bijv. dc op merking van de vrouw dat er veel meer menschen hehooren te verdwijnen. Nimmer had de vrouw hierbij haar eigen kinderen op het oog gehad. Aan dc algemeene klach ten van de vrouw hechtte men geen gevaar voor het leven van haarzelve of van an deren Ongeveer 14 dagen geleden was de toestand voor het eerst wal ernstiger. Toen is medische bijstand ingeroepen, waarhij last werd gegeven den dokter te waarschu wen bij een mogelijke latere herhaling. Overbrenging naar een zenuwlijdersinrich ting werd onnoodig geacht. LONDEN—ROTTERDAM IN 57 MINUTEN Gezagvoerder Frijns is met liet K.L.M.- vliegiuig Zilvermeeuw in 57 minuten van Londen naar Rotterdam gevlogen. DE N.S.B. EN DE CHn. GEREF. KERK De classis Zwolle der Christelijk Gerefor meerde kerk heeft besloten, naar het Vad. meldt, het volgende getuigenis te doen uit gaan „Do classis Zwolle enz., overtuigd dat de beginselen van het nationaal-socialisme in striid moeten worden geacht met het woord Gods, spreekt uit, dat niet langer verywe- gen mag worden, dat zii in deze beweging een gevaar ziet voor de kerk des Heeren en iringt er bij de leden oo aan, zich van deze beweging te onthouden." BOSKOOP, 11 April. Naar men ons mededeelt zal de Boskoopschc bloementen toonstelling morgen weer worden openge steld. De genietroepen, tor sterklo van 23 man, zijn hedenmiddag op de lenloonslclling er- schenen en zijn daar thans hard aan het werk. De schade is, behalve de dakbedek king, lot een minimum beperkt gebleven. De tentoonstelling hecit dan ook niets van haar pracht verloren. Zaterdag 13 April 1935 Hilversum, 301.5 M. VA.R.A. 8.01 Orvi- tropia 8.45: Dc Zonnekloppers 9.15: De Flierefluiters 9.50 Concert. V.P.R.O. 10.00: Morgenwijding. V.A.R.A. 1015: Lützcnding voor dc arbeiders de continubedrijven 12 01: Gramofoon muziek 12.30: Concert 1.00: Gramofoonmu ziek 1.15: Kwintet 1.30: „Tweeduizend Landloopers" 2.01: Hoo de Toonkunst groeide 2.20: „Dc Barbier van Scvilla" 3,00: Huis muziek 3.15: Filmkwartiertje 3.3U: Philhar- monisch Orkest 4.30: Vogeltrekstation Texel 4.50: Philharmonigch Orkest 5.40: Letter kundig overzicht 030: Ksperanto-Uitzending (VI) 7.00: Terschellingscho Uitzending 7.30: Bonte Avond 8.05: Herhaling van S.O.S.- berichten 8.08: Men vraagt en wy draaien 30: Bonte Avond 9 00: Mannenkoor 9 10: Zaterdagavondfilmpjes 9.20: Bonte Avond "\50: The Berg Sisters 10.05: Bonte Avond 10.35: Orgelspel 11.00: „Flora" tc Heemstede 11.30: Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 M. K.R.O. 8.00: Morgen- concert 10.00: Gramofoonmuziek 10 30: itfuziekuitzending 11.00: Gramofoonmuziek 1130 Godsdienstig halfuurtje 12.15: Gramo foonmuziek 1.00: De KRO-Boys 2.00: Voor de rijpere jeugd 2.30 Sporthalfuurtjc 3.00: Kinderuurtje 4.15: Gramofoonmuziek 5.00 Het K.R.O. Orkest 5.30: Gramofoonmuziek 5.45: Het K.R.O.-Orkest 6 20: Weekoverzicht 6.45: K.R.O.-Orkest 7.35: Vervolg K.R.O.- Orkest 8.00: Persbureau Vaz Dias 8 05: Gramofoonmuziek 8 15: De KRO-Boys 8 55: De K.RO.-Boys 9.20: U belt... w.v draaien! 10 00: De K.R.O.-Boys 10 30: Persbureau Vaz Pias 10.45: De K.R.O.-Boys 11.15: Gramo foonmuziek. Brussel, 321 9 M. Vlaamsche uilzending 12.17: Gramofoonmuziek 1.202.20: Concert 4.20: Gramofoonmuziek 5 15: Mededelin gen 5.20: Jeugduur 6.20: Causerie 6.35: Sonatenconcert 7.20: Gramofoonmuziek 7.50: Concert 9.05: Voordracht 9.20: Con cert 10.2012 20: Dansmuziek. Brussel, 483 9 M. Franschc uitzending 12.15: Concert 4 35: Gramofoonmuziek 5.20: Dansmuziek 6 20: Zan-^voordracht 6.50: Luikschc muziek 8.20: Gramofoonmuziek. DeutscMnndsender. 1571 M. 1 05: Tonrert 6.05: Cabaret-Drogramma 7.30: Concert 10.2012.15: Dansmuziek. Droltwich, 1500 M. Nationaal programma 12.05: Concert 1.20: Concert 2?0: Codeert 120: Orgelconcert 3 50: Concert 5 35; Dansmuziek 7 50: Concert 8.50: M"sic-Hill- Drogramna 10.20: Concert 11.2012.20: Dansmuziek.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5