George V een kwarteeuw Koning. Het leven van een populair monarch. HET BRITSCHE RIJK JUBELT. Sprookjesachtige feestviering Het jaar 1935 is voor Engeland van bij- rondere beteekenis: op 6 Mei a.s. zal het n.l. 25 jaar geloden zijn, dat Koning George V den Engelschen troon besteeg. Dit feit wordt natuurlijk met grootsche feestelijk heden herdacht. George's dankbare onder danen zullen hem in de komende maanden trachten te toonen welk een groote popula riteit deze vorst geniet. Op den jubileum dag zelf zal heel het volk meejuichen en meefeesten. In optocht zal de koninklijke gouden koets naar de machtige kathedraal van St. Paul rijden, alwaar een plechtige dankdienst plaats vindt. vernietigde. Toen heeft George getoond een waardig vorst te zijn; hij heeft bewe zen, dat hij de monarchie ernstig opvatte; hij wilde niet zijn de chef van het volk, maar de vertrouweling, die met zachte, doch tevens strenge, hand wist te regee- ren en tevens wilde zijn een raadsman voor zijn ministers, 's Konings strenge onpar tijdigheid tegenover de vele politieke mee ningen in de dagen van MacDonald en zijn aanpassingsvermogen, welke de politieke transformatie van MacDonald's optreden met zich bracht maakte hem juist zoo sym pathiek, zelfs ook bij hen, die niet met het politiek beleid van den vorst konden zyn ingenomen. Als mensch is hij sympathiek en populair, ook bij zijn politieke tegen standers. Zijn persoonlijkheid werd begre pen door de volksmassa. Gezond verstand, De jubileerende koning met gemalin op een rijtoer. De paavïrrtfers zullen de feestelijkheden van dien dag besluiten met een grootsche fakkeloptocht. Geheel de stad zal door hun toortsen worden verlicht. Later in de maand Mei vinden meerdere feestelijkhe den plaats. Zoo zal er nog een speciale Empiredienst plaats hebben in de kathe draal van Canterbury. Een troepenschouw in Aldershot en een vlootrevue in Spithead, waarbij de noodige parades niet ontbreken, zullen duizenden en nogmaals duizenden uit de steden, ja zelfs uit het buitenland trekken. De Londensche parken zullen eveneens een feestkleed aantrekken. Dui zenden tulpen werden reeds maanden ge leden naar Londen gezonden om deze openbare parken en de particuliere tuinen er mee te sieren. Niet alleen in Engeland, maar over de geheele wereld werden al reeds de herinneringsmedailles uitgegeven, welke aan de eene zijde het koninklijke paar en aan de andere zyde Windsor Castle, het verblyf des konings, afbeel den en welke medailles werden geslagen door de Engelscke Koninklijke Munt. Koning George als vorst en als populair mensch. Straks zal dan geheel Brittannië jubelen over het feit, dat zijn koning, zijn popu laire meerscher, een kwart eeuw koning is, een kwart eeuw heeft geregeerd over een volk, dat hem zoo dierbaar is en dat méér dan in eenig ander land, blijk heeft gegeven van een onverwoestbare konings gezindheid. Koning George V van Engeland is thans 70 jaar oud. Als kind van vijf jaar woon de de toekomstige heerscher in het buiten verblijf S mdringham, waar hij met zijn familie £yn jeugd doorbracht. George's jeugd en ook die van zijn broers en zus ters, is overigens zeer eenvoudig geweest. Weinig weelde en weinig speelgoed, was de leuze van zijn moeder, die het liefst zelf de kinderen verzorgde en pretjes voor hen bedacht. De koningskinderen brachten een jaar- lijksche vacantie door bij de grootouders van moederszijde op het kasteel Bernstorff nabij Kopenhagen. Toen George 12 jaar was, ging hij naar de Marine, waar hij graag was en waar hü door zijn eenvoudigen omgang met zijn medeleerlingen reeds dadelijk populair werd. Toen zijn broeder kwam te sterven, werd George's leven plotseling in geheel andere banen geleid. Hij zag zich een zwa re en hoogst verantwoordelijke taak op de jonge schouders gelegd. Het dikwijls zorgeloos leventje van een jong marinier moest plaats maken voor een ernstige stu die. Toen George V aan de regeering kwam, kende Europa nog wel niet de re- publikeinsche macht. De monarchie leefde r.og wel innerlijker dan thans, Rusland, Oostenrijk, Duitschland, Spanje, Grieken land hadden nog wel een eigen vorsten huis, maar dit nam niet weg, dat George zware zorgen wachtte, vooral als vorst over een zoo uitgebreid en machtig land als het Britsche Rijk reeds eeuwen is. De eerste jaren van zijn regeering zijn dan ook allesbehalve gemakkelijk Test. Vier jaar stond hij als hoofd over n-t Britsche Ryk aangesteld, toen de ?reldoorlog kwam, welke duizenden pisen in dui gen gooide en millicener. reenschenlevens onuitputtelijk geduld en tact, dit alles heeft Koning George gedurende zijn regee- rmgsjaren nagestreefd. Men mag zich met recht afvragen: heeft de wereld ooit een vorst gekend, die in een kwarteeuw van zijn regeering zoovele po litieke schommelingen heeft meegemaakt en doorstaan? En juist die doorgestane moeilijkheden zijn het geweest, die den band tusschen vorstenhuis en volk zoo ten nauwste hebben saamgetroken. De repu- blikeinsche idee zou in het oude Engeland nooit vasten vorm kunnen aanemen. Het koningshuis is in Engeland veel te popiair, dan dat de republikeinsch gezinden ooit eenige kans van slagen zouden krijgen. En al zou het Engelsch vorstenhuis ook al min der populair zijn, dan nóg zullen zij niet slagen, omdat de Engelschen zich in hun hart vastklampen aan de traditie. Populaire kinderen vaü een populairen vader. Niet minder alombemind dan hun vader, zijn de kinderen van het Engelsch vorsten huis. Daar is vooreerst de in binnen- en bui tenland zoo populaire Prins van Wales, „Prince charming", die zoo graag als dood gewoon mensch onder het volk verkeert en die zoo graag „incognito" reist. Evenals zijn vader is hij een groot lief hebber van de paardensport en hy zal dan ook by geen enkele belangrijke wedren ontbreken. De Prins van Wales is tot nu toe ongehuwd gebleven. Hij is de troon opvolger, maar wanneer hij zonder nako melingschap komt te overlijden, zal na hem de tweede zoon van den koning, de Hertog van York, vader van de kleine prinses Elisabeth, het troetelkind van haar grootouders, koning worden. Verder noe men wij nog Prinses Mary, echtgenoote van den Engelschen graaf Vicount Lascelles en moeder van twee jongens. Prinses Ma ry woont in Chesterfield House, een der mooiste patriciërshuizen van Londen. Zij heeft zich beminnelijk weten te maken door haar liefdadigheid en haar sociaal me deleven met het volk. De Hertog van Glou cester is eveneens een zoon van het En- gelsche koningspaar. Ten slotte noemen wij Prins George, enkele maanden geleden in het huwelijk getreden met Prinses Marina van Griekenland. Dat ook dit koningskind een groote populariteit by het Engelsche volk geniet, behoeven wij nauwelijks te vermelden. Men denke slechts aan de grootsche feestviering bij gelegenheid van George's huwelijk, dat in December j.l. plaats vond, waarbij men ook heeft kunnen bemerken, in hoe betrekkelijk korten tijd de jonge en charmante Prinses Marina zich onder het Engelsche volk bemind wist te maken. 's Konings particuliere bezit en de onvermijdelijke bezui niging. In de paleizen van George V bevinden zich de meest waardevolle kunst- en his torische schatten. Dit is alom bekend, evenals dat het bekend is, dat koning George de rykste vorst ter wereld is, mis schien niet wat contanten betreft, maar wat de kostbaarheden en sieraden aangaat. Vooreerst bevindt zich in het Engelsche koningshuis een pronkservies, vervaar digd uit zuiver goud en een wonder van goudsmeedkunst. Dit servies komt te voor schijn bij plechtige of speciale gelegenhe den. Dan zijn er de beroemde Windsorva- zen en de massief gouden kandelaber, dat zoo zwaar is dat twee sterke mannen nog niet in staat zijn het kostbaar kunstwerk op te tillen. De waarde van deze kan delaber wordt op tien millioen gulden ge schat. In het Windsor Castle bevinden zich talrijke kostbare tapijten, ornamenten, kunstig spiegelglas, kostbare meubelen van het fynste hout vervaardigd, enz. enz. Ko ning George, die een hartstochtelijk post zegelverzamelaar is, bezit de kostbaarste verzameling ter wereld. De waarde der verzameling schat men op tien millioen. Vóór zyn regeeringsjaren heeft koning George, als echt sportliefhebber heel wat bekers en bokalen gewonnen, o.a. op zeil en schutterswedstrijden. Al deze sporttro- pheeën vertegenwoordigen bij elkaar een aardige som. Aan het hof van Koning George heeft men eenige jaren geleden, evenals aan al le hoven, een onvermijdelijk bezuiniging moeten instellen. Ofschoon George's inko men 4.2 millioen gulden bedraagt, be schikt hij in werkelijkheid na aftrek van alle representatiegelden „slechts" over 73.000 per jaar. Toch heeft h;j een millioen van zijn jaarlijksch inkomen laten verval len ten gunste van de staatskas, om zoo doende het Engelsche bezuinigingsplan, da\. in 1932 tot stand kwam, behoorlijk te kunnen steunen. Koningin Mary heeft niet nagelaten aan dit bezuinigingsplan haar medewerking te verleei.en. De ontvangsten aan het hof, de feest-bankets, de buiten- la ndsche vorstelijke bezoeken zijn tot het minimum beperkt en wat dit zeggen wil, begrijpt men, als men weet, hoe het Engel sche volk en het Engelsche Hof zich aan de jaarlijksche ontvangsten heeft gehecht. Het vorstelijk paar brengt zijn vacantie in de laatste jaren ook op minder royalen voet door. Al deze bezuinigings-maatregelen zyn koiJng George echter nog niet zoo zwaar gevallen als de verkoop van een aantal zij ner renpaarden. Het Engelsche konings paar heeft niet gewild, dat de zware finan- cieele crisis, welke thans reeds sedert et telijke jaren geheel de wereld teistert, spoorloos aan hen voorbij zou gaan. Zy hebben willen bijdra_-n tot leniging van den volksnood en doen dit door hun so ciaal medegevoel en door hun vorstelijke giften aan de vele liefdadige instellingen in hun land. Haagsch Persbureau ALLERLEI OVER KONING GEORGE Van het Engelsche konings huis, maar vooral van den En gelschen koning, gaan ver scheidene geestige anecdoten. Zoo is b.v. de volgende in En geland heel bekend: Geduren de George's studententijd ver keerde hij meermalen in geld verlegenheid en wendde zich in dat geval steeds tot Konin gin Victoria met het schrifte lijk verzoek hem te willen helpen uit zijn financieelen nood. Zyn grootmoeder be antwoordde deze epistels per soonlijk, deelde wijze advie zen uit, aangaande de deugd der spaarzaamheid, maar wees met beslistheid de aanvrage af. De prins wist echter wel raad. Hij bracht het konink lijk schrijven naar een auto- grammen-verzamelaar en ver kocht het voor vijftig pond, tijdelijk zijn tekortkomingen daardoor aanzuiverend. Tot zijn pech kwam de koningin daar achter en maakte den jongeman heftige verwijten. Natuurlijk vergaf zij deze on- zonnenheid, maar vergat toch niet wat er was gebeurd.... Later zond zij hem opnieuw eigenhandige brie ven, maar liet deze steeds door een harer kamerdienaren bezorgen. De man had op dracht ten paleize van den prins te wach ten totdat deze den brief gelezen had, daar na verzocht hij het epistel terug te mogen ontvangen. Koningin Victoria maakte door dezen, bij uitstek practische maatregel een einde aan de wel zeer vernuftig gevonden, bron van inkomsten, welke ten doel had de financiën van den prins, tijdelijk ten minste, in evenwicht te houden! Eenvoud is het kenmerk van het Engelsch koningshuis. Opmerkelijk is, dat bij de her denking van een of ander vorstelijk jubi leum, bij een feestelijk gebeuren of wan? neer dan ook, geen hoogdravende frasen worden gesproken en evenmin een banaal gejubel wordt aangeheven. Het Engelsche Koning George en Koningin Mary bij een parade te Aldershot. hof wil eenvoudig blijven met zyn volk. Eenvoud heerscht er ook in het paleis van het Engelsch koningspaar. De werkver trekken van Koning George zijn hiervan het voorbeeld. In de werkvertrekken van den koning hangen een zestal leerspreu ken, welke hem op treffende wijze typee ren. Enkele hiervan luiden: Leer my on derscheid maken tusschen sentiment en sentimentaliteit, opdat ik het eerste be wonder en het tweede verafschuw. Leer mij geen goedkoope lof te schenken, noch hem te ontvangen. Leer my te winnen als ik mag, doch als 't niet mag, leer my dan een goed verliezer te zijn. Indien ik word ge roepen om te lijden, laat mij dan zyn gelijk een dier van een goed ras, dat heen gaat om in stilte te lijden. Leer mij om de re gels van het spel te gehoorzamen.... Een gewichtig «ogenblik: Koning George opent de Economische Wereldconferentie. Een Amsterdamsch koffiehuis in 1700 Een Amsterdamsch koffiehuis in den aan- van der 18 eeuw zag er heel wat anders uit dan tegenwoordig. Meestal was zoo'n koffiehuis klein en laag en doordat men vaak een donker behangsel aan de muren plakte, was het lokaal het grootste deel van den dag in halfduister gehuld. Ver warming in den winter geschiedde door middel van een reusachtig turfvuur. Tegen den avond ontstak de waard de kaarsen aan de kroon. Hoe voller het koffiehuis liep, hoe meer kaarsen werden er ontstoken. Op Dc Koning met den Prins van Wales en den Hertog van York. de lange tafel, welke meestal midden in het lokaal stond, stonden verder reusachtige vergulde kandelaars met lange smeerkaar sen. De stoelen hadden dikwyls heel lage zittingen en hooge, rechte rugleuningen. Een miniatuurbuffet, met een paar reus achtige koffiekannen in een soort bloemen- bakje en een dito chocoladekan, door kop jes omringd, op een tafeltje. Pypen en comforen, inplaats van aschbakjes en luci ferspotjes en tenslotte, in plaats van „obers" een dienstmeisje, met een stijf nauwgeslo- ten keursje en het haar onder een wit kapje. En de bezoekers? Heeren met prui ken, lange beffen en afhangende dassen, hoeden met breede, siappe randen, korte broeken, schoenen met „vlerken" op de vreef, rokken met wijde mouwen en zak ken op de voorpanden; deze of gene met een dunnen degen langs de rechter kuit en een enkele „dandy" met een tophoed van de laatste mode. Voor de maag is beter gezorgd: behalve koffie en chocolade, kan men er „zoopjes" krijgen, waaronder brandewijn, arak, rozo- lis, arataffi, enz. wordt verstaan. Boeren of huislieden worden in de fatsoenlijke kof fiehuizen niet toegelaten, die moeten hun „pintsroemer wijn", hur. kan Brunswijksche mom of hun Bremer Hansje in een kroeg eischen, waar wijn en bier worden getapt. „Een veenboer in een koffiehuis steekt af als een vlag iop een modderschuit", zei men in die dagen. Het meisje bedient de klanten of de „Monsieurs"; zij zorgt er voor, dat er vol doende vuur is in de comforts en de lange pijpen zijn gestopt; zij brengt een kop kof fie en langt „een pijp tabak", tenzij de gasten zelf een „endje' tabak hebben mee gebracht en dat met een mes voor het roo- ken klaar maken, want dan zijn er alleen pijpen noodig. Couranten ziet men nu niet bepaald in overvloed, de voornaamste :s de „Mercu- rius". te Amsterdam door den poeët en. „courantier" Jan van Gyzen geschreven. HP 3.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 12