SNELTAX FEUILLETON leder nek HÜNIG'S VERMICELLI GRATIS TEL. 1354 UIT HET POLITIE RAPPORT I„DE PAPAVER Specjaa| huis voor wol en handwerken JUMPER JEAN HARLOW" R.K. KIESVEREENGING MECHANISATIE IN HET HET BROKKENHUIS ROEPT! SIGARENBEDRIJF MOOIE TOCHTEN VOOR HEN, DIE KOCHTEN EEN EERESCHULD 2e BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 13 APRIL 1935 Vlag G. IiENSINK goedkoop T(ll4g. Hoogeweg <9. neem het dan terug, het is in goen geval als insinuatie bedoold. Wij moeten echter niet vergeten, dat de gemeente toch wonln gen zal moeten bouwen voor ouden van dagen en voor minder draagkrachtigen Do heer Spickerman (R.K.) is ver baasd over den heiligen toon der debatten. Als we zien hoe moeilijk het al is om een kleine huurverlaglng tot stand te brengen begrijpt spr. niet wat er tegen is het parti culier initiatief een kans te geven. Gaarne wil spr. weten of particulieren verhinderd is grond te koopon. De heer Graaf als A.R. alleen slaat De heer G r a a f f (A.R.) wil zijn stem mo- liveeren, daar deze zal afwijken van die zijner partijgenooten. Hij wijst er op, dat door de woningbouwveroenigingen van Pa trimonium grooto complexen woningen zijn gebouwd, zoodat wel afwijkingen van het standpunt zijn toegestaan, dat de overheid slechts aanvullend mag optreden. Het groo- te tekort door den wethouder genoemd is ontstaan, doordat de particulieren in hun taak tekort schoten. Spr. heeft do heilige overtuiging, dat een particulier het onder dezelfdo voorwaarden niet voordoellger kan doen dan de gemeente. Maar als deze 120 woningen zijn gebouwd, wil hij den parti culieren eens kans geven. Moest particulier initia: tief zegevieren? Wethouder Noordewier (S.D.) verde digt zich tegen de woorden van den heer Stadig. Hij meent niet de oorzaak te zijn, dat het debat dezen kant is uitgegaan. La ten we elkaar nu niets wijsmaken, maar het is de heeren er om te doen do arbeiders woningen weer op de vrije markt te bren gen en or een winstobject van lo maken. Naar aanleiding van do cijfers van wet houder Thien merkt hij op, dat geen tekor ten zijn gedekt, waartoe niet door den Raad is besloten. De toestand in Amersfoort is zeer gunstig. Voor 1 Sept. '31 waren er 2294 kleine wo ningen. De heer Stadig heeft dat cijfer een critiek op het college genoemd en spr. heeft toen gezegd; dan moet u ook de consequen tie aanvaarden en behoorlijke, ruime wo ningen bouwen. Het bevreemdt spr. dat men nu het roer wil omgooien. Het particulier initiatief heeft ons in 1914 in den steek ge laten en zal ons weer in den steek laten als er geen winst is te behalen. Spr. heeft de zaak in de commissie besproken en hij heeft geen wanklank gehoord. Toen is nog de gecombineerde vergadering gehouden en B. en W. hebben den indruk gekregen, dat voortgegaan zou worden met het bouwen, zooals tót nu toe is geschied. In hun schrijven van 15 Maart 1934 heb ben B. en W. uitvoerig hun standpunt uit eengezet naar aanleiding van het adres van huiseigenaren, om in het Soesterkwartier geen gronden meer uit te geven voor wo ningbouw. De ervaringen met het particu lier initiatief zijn van dien aard, dat men zich niet heeft gestoord aan de cischen door B. en W. gesteld. Men heeft allerlei smoes jes geprakkczcerd om er onder uit te ko men. Spr. heeft dan ook geen vertrouwen in het particulier initiatief. De verkoop van grond is echter niet stop gezet. Het is spre kers overtuiging, dat door do overheid in dezelfdo richting moet wordon doorgegaan, omdat het zonder de overheid nu eenmaal niet gaat Als men wil komen tot een lager huurbedrag, komt men tot een armelijke woning. De Voorzitter wijst er op, dat het voorstel van B. en W. er is gekomen met de beslissende stem van den voorzitter. Hij sluit zich aan bij alle goede argumenten en zijn 23-jarige ervaring in Amersfoort doet hem de voorkeur geven aan het bouwen met overheidssteun. Het voorstel aangehouden Het voorstel om het voorstel van B. en W. aan te honden, wordt aan genomen met 12 tegen 10 stemmen. Voor: Van Tellingen, Thien, Boen der, Van Galen Last, Van Gent, mej. Van Hamersveld, Hehonkamp, Van Lonkhnyzen, Van Nlenwenhuysen, Noordman, Sptekermann en Stsdig. Het voorstel, ingediend door den heer Van Lonkbnyzon, beoogt af te wachten, wat het particulier Initia tief tot stand zal brengen. 31. Voorstel van B. cil %V. inzake afstand van hot erfpachtsrccht-Esveldt en vérlïu ring aan Chr. Esveldt te Leusden van een perceel tuingrond aan de Ursulinesteeg on der Leusden. Aangenomen. 32. Voorstel van B. en W. tot het ver- leenen van een crcdiet voor extra-hulp aan werkloozen. Aangenomen. 33. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van de verordening tot heffing van op centen op de Gcmeente-fondsbclasting. Aangenomen. 34. Vaststelling 2o kohier straat- en rioolbelasting, dienstjaar 1933. Aangenomon. 35. Vaststelling kohieren schoolgeld Gymnasium en Buitengewoon Onderwijs dienstjaar 19341933. Aangenomen. De heer Butselaar (O.S.P.) deelt bij de rondvraag mede, dat do vorige week een vergadering is gehouden door zijn par tij, waar 18 politiemannen aanwezig waren om de menschen te fouilleeren. Spreker wenscht hiertegen to protosteeren, omdat het niet over de hcelo linie gebourt. Spr. hoopt dat de voorzitter als hoofd der po litie er een onderzoek naar zal instellen Do Voorzitter zegt, dat het wel eens goed is, dat de politie een en soms twee oogen in het zeil houdt. Daarna wordt do vergadering gesloten. Een agent zag gisteren, dat van een drio- wielig motorrijtuig stukkon ijzer afvielen, waardoor de fiets van een voorbijganger be schadigd word. Dit feit op zichzelf was niet erg, maar wel, dat bij de aanhouding bleek, dat de motorrijder niet in het bezit was von een rijbewijs en nummerbowijs. Alle onaan genaamheden bestonden ditmaal uit drieën. Tegen een kruidenier te dezer stedo werd proces-verbaal opgemaakt ter zake van over treding van de Drankwet, Een vijftal fles- schen met sterken drank werden in beslag genomen. Een kapper alhier liep een proces-verbaal op wegens overtreding van do winkelslui tingswet Verschillende personen zijn aangehouden en na betaling van een oude rekening weer op vrije voeten gesteld. MAATSCHAPPIJ ZIEKENFONDS AMERSFOORT In het in ons blad van gisteren gegeven overzicht van den toestand en de verrichtin gen van het Maatschappij Ziekenfonds Amersfoort zijn eon paar zetfouten geslopen in hot financieolo deel, welke wij hier even willen rechtzetten. Er stond, dat Scherpcnzcel oen nadeelig saldo had van ƒ741.48; dit moet zijn 7S1.48. Voorts stond er dat het kapitaal bedroeg ƒ8.437.53 en het reservefonds ƒ13.649.38. Dit moet zijn: „Het kapitaal per 31 Decem ber j.l. bedroeg ƒ8.437.53; het reservefonds ƒ5.211.85 dus te zamon mèt het bedrag van ƒ8.437.53: 13.649.38. aan materiaal f 1.40 utrechtse weg 85 JUMPER „ADA" zijden Jumper TELEFOON 15 aan materiaal f 2.25 Vergadering in verband met de a.s. raadsverkiezingen Door dc Kiesverecniging Recht en Orde werden gisteravond candidaten gesteld voor don Gemeenteraad. Uit do loden waren schriftelijk voorgedragen 9 personen, waar van twee lijsten voor zittende raadsleden. Het Bestuur stelde do zes aftredende raads leden en voogdo er drio nieuwe namen aan toe om een lijst van 16 namen to krijgen. Door mr. A. E. Th. Kooien werd als voor zitter een hartelijke huldo gebracht aan den heer C. W. Hehenkump, die om ge zondheidsredenen geen nieuwe candidatuut kan aannemen. Spreker bracht hom dank voor zijn opoffering, zoo tal van jaren in het belang van de gemeente en dc Katho lieke zaak gegeven. Op de lijst der candidaton van dc R. K, Kiesverecniging zijn aldus gebracht do zes zittende raadsleden, do hecren J. J. Thien, G. J. Noordman, A. J. Spiekermann, J. Zwart J. van dor Linden, mej. E. M. \an Hamers- veld. Verder de hecren H. N. dc Haan, C. H. van Es, W. Pijpers, J. de Vos. G. Luykx,, L. A. A. van Hamersveld, P. van Helsdin- gen, P. Beaufort, J. Hastings en G. A. Hen driks. Over de volgorde zal wordon beslist door een Commissie van Advies. Deze commissie van advies is samenge steld als volgt, Zevon bestuursleden n.l. do heeren mr. A. E. T. Kooien, W. A. Hertog, A. M. M. van Loon, Th. v. d. Linden, J. van Wandelenv J. J. v. d. Heuvel, H. A. Nieuwcndijk, en do heeren dr. J. Aghina, J. Boekenoogen, C. van Kallovoen, H. do Kruyff, H. Venings, R. van de Vlasakker. De candidaten hebben niet meer zooals vie jaar geleden te beloven, dat bij een va cature zij de plaats zuilen openlaten voor een candidaat uit dezelfde volksgroep waarin de vacaluro was ontstaan. Wel zal dan overleg zijn to plegen met het bestuur der kiesverecniging. AMERSF. RADIOVEREENIGING Belangstellenden verwijzen wij naar de cl ders in dit blad geplaatste advertentie, waar in nadere medcdeelingen worden gedaan be treffende een demonstratie met radiotoestel len en -onderdeelen. DE VRIJHEIDSBOND Wij verwijzen onze lezers hierbij naar do elders in dit blud geplaatsto advertentie, waarin mededeelingen worden gedaan be treffende een Maandagavond a.s. in Amicitia to houden verkiezingsvergadering van den Vrijheidsbond. DIE HOED OP JE SNOET STAAT JE GOED!! Voor eonige jaron ging in één onzer revues als euccesscêne de geschiedenis van de dameshoed m*t als populair refrein bo venstaande aanhef. Niet ton onroohte werd er de spot ge dreven met de eigenaardige wij-ze waarop do dames 60-ms do d<uur3te hoed n«ie>t we ten te dragen; terwijl het eenvoudigste model, wanneer h2t slechts één geheel vormt met de kleeding en hot figuur in derdaad schitterend kan 9taan. Do dameshoed vormt voor elke dame een schepping op zichzelf. Slechts ras echte vakmenschcn kunnen U advisceren. De prijs is betrekkelijk bijzaak, maar wacht U voor het z-S. ohichc model, waar van er honderd in een dozijn gaan. Al leen do gespecialiseerde dameshoodonzaak met eigen ateliar kan U bieden, wat ge schikt is voor uiw persoon. De 'meest flaMeuso dracht ook weer voor dezen zomer Is do hoed met grooten rand. De bollen zijn ditmaal plat on gevin het gohsel iets jeugdigs. Zwart, donkerbruin en donkerblauw zijn de meest gewenschto kleuren, doch voor het hoog-selzoen zijn .ok gewild wit. geel, beige, bleu en verdere pasteltinten. Zoudit U niet graag het adres willen woten, waar U mot vakkennis al naar uw persoonlijkheid geraden wordt, waar elko koopster vasto klant wordt? Het adTes waar U altijd een ho3d vindt (reeds vanaf f 1.95). naar uw spraak, maar ook laag in prijs Dit adres ls voor Amersfoort Maison Moderne - WeMsingel 21. (Adv.) Kamerleden uitgenoodigd door dc K. van K. voor dc Gel* dersche Vallei In verband met een actie, om dc wetge vende organen in ons land to bewegen tol een stopzetting, althans strenge beperking van de mechanisatie in hét bédrijf der siga- rénlmlustrié, heeft don leden dér Staten Generaal onlangs een uitnoodiging bereikt onl zich persoonlijk op de hoögte te stollen van conigo ondernemingen, waar deze in dustrie voornamelijk met de hand gedreven wonlt. Om hun do gelegenheid te geven dat zij zich in dezen een zoo ruini mogelijk inzicht kunnen verwerven, noodlgdo de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Gelder- scho Vallei hen uit, om op Maandag 15 April o.k. zich persoonlijk op dc hoogte te komen stellen van enkele groote onderne mingen, in haar district aanwezig, waar de gemechaniseerde sigarenfabricage, zoowel met completo als met bosjesmachines, in oogenschouw kan genomen worden. De Kamer stelt zich daarbij do daglndeo- ling aldus voor: pl.m. 11 uur bezichtiging van het bedrijf der Sopla-sigarenfabrieken alhier. pl.m. 13 uur lunch, door de Kamer aange boden; pl.m. 14 uur vertrok per auto's naar Vee- nendaal, waar bezichtiging zal plaats heb ben van het bedrijf der Ritmeester Sigaren fabrieken, waarna de bezoekers per auto naar de door hen gowenschte treinen geleid zullen worden. De a.sverzameling van reisbonncn Het is duisternis op aarde, slechts bij oogenblikken staan wij in hot fletse licht van een poover crisiszonnctjc. Het is onge looflijk... maar waurl WaDt citccren wij hiermede niet do vele woordvoerders voor do a.s. verkiezingen en dat zijn toch immers de juiste barometers 1 \velnu, het zij zoo, maar gelukkig zijn er. ook nog menschen, die in deze tijden hot publiek, dat koopt, do noodigc ontspanning bereiden. En hier mede zijn wij tevens op het terrein geko men, waar wij onze waarde lezers en leze ressen willen hebben, want zij zullen wel begrepen hebben, dat do uunhef van dit re laas slechts politiek wus. Wij mooten im mers ook met onzen tijd meegaan! Men zeido oens: „Hij, die zaait, zal oog sten" en wij kunnen nu mot liet oog op het volgendo zeggen: „Hij, dio koopt, zal rei zen!" Het oog van onze lezer(s)essen zal dezen avond getrokken worden door een groote advertentie, waarin gesproken wordt van reisbonncn, dio bij bepaalde winkels ver krijgbaar zijn, wanneer door hem of haar voor een gulden besteed wordL Hoe meer men nu van dio reisbonncn verzamelt, des te verder zal men tenslotto gratis per luxe Touringcar door ons mooie land gevoerd worden. Wij venvachten niet anders dan een groote verzainelwocdo cn zien visioenen van kooplustige vrouwtjes, die do kamer van manlief binnenstormen, wanneer ze wat voor hem (on ook voor haarzelf!) ge kocht hebben, onder de juichkreet van: „Al weer voor 30 kilometer gekocht, nu nog 40 kilometer en wij zitten in Scheveningon op het terras!" Wij zien na oen bridgepartijtje afrekenen met reisbonncn, omdat liet winnende paar dat wil! Laten wij verder kort zijn cn belangstel lenden, omtrent nadero bijzonderheden cn adres van aanmelding tot deelnamo aan deze aardige attractie, vorwijzen naar dc in dit blad voorkomendo advertentie. GOEDKOOPE TREIN NAAR DE BLOEMBOLLENVELDEN Blijkens eon eldors in dit blad goplaatstc advertentie zal op Tweeden Paaschdag een goedkoope trein gaan naar do bloembollen- elden. Men zio verder do advertentie. Men verzoekt ons opname Yan het vol gende: Als dc lente ons haar vlagen met een kouden glimlach biedt, Zegt de huisvrouw „Aan dc schoonmaak! Langer wachten kan liet niet". En zij spant met Jaantje samen en haalt alles overhoop. AI wat man is In dc woning, gaat met snctlieid op den loop. Na een week van bitter lijden vindt het manvolk weer z'n draai, Want het huis is dan beredderd, vrij van werkvolk en lawaai. Op den zolder is het echter nog een rommelig gedoe, „Waar moet ik," zucht diep do huisvrouw, „niet dat alles toch naar tooi" „Oude meubels, klceren, schoenen, waar geen meusch ooit meer naar ziet," „Zijn voor motten en voor muizen, stofnesten en anders niet"*. „Kom ik ga nu kloek besluiten, 't is me al zoo lang een kruis," „Ik schenk alles, en nog heel wat, dadelijk aan het Brokkenhitis." 'n Telefoontje 99. Dan is fluks het pleit beslecht, En dan komt vandaag of morgen wel do wagen met den knecht- En het Brokkcnhuis is dankbaar, alles is daar welbesteed. Want er heerscht hier heel wat armoe, meer dan menigeen wel weet AMERSF. RADIO-CENTRALE Wat zij uit het buitenland geelt Zondag en Maandag a.s. zal de Amers- foortschc Radio-Centrale, behalve de pro gramma's der beide Hollandsche zenders, die der volgende buitenlandschc stations doorgeven: Zondag 14 April 9.209.50 Keulen. 9.501.20 Brussel Fransch. 1.20— 3.50 Droitwich. 3.507.15 London Regional. 7.208.20 Brussel Fransch. 8.20—11.20 Keulen. 11.20—12.20 Weenen. Maandag 15 April 10.05— 4.05 Londen Regional. 4.055.20 Droitwich. 5.207.20 London Regional. 7.2010.20 Brussel Fransch. 10.20—12.20 Weenen. BEDRIJFSLEVEN Opening Groenten- en Fruit- Paleis, Utrechtschostraat 12. In do Utrechtschestraat 12 is heden ge opend het Groenten- en Fruit-Paleis. De fleu rige en kleurige artikelen trekken ieders aandacht. Do zaak is gezellig ingericht Reeds aanstonds was het druk met klanten, terwijl menig bloemstuk liet aspect ver hoogde. Met de uitvoering der werkzaamheden waren belast: do heer Jac. W. Boshuizen, timmerman; R. Koning, elcctra en P. van Veen, schilder. PERMANENT WAVE EN RADIO. Naar uit Lon-den bcrioht wordt ia het allcrloa/tsto eniufjo uit de beauty ehope, dat een toestel gebruikt wordt voor de permanent wavebehandeling waarbij de patiënt niet meer ran oen toestel, van t$l- looz» enocren voorzien, vorbonden behoeft to worden. Het verwarmon van de patro nen waar het to krullen haar ingeschoven wordt, vindit nam slijk langs draadloozen weg plaats Een klein vorrijdbaar zendsta tion wordt in do nabijheid van de patiënt gebracht en do aldus overgebrachte hoog frequente energie doet haar werk aver* goed als die wolko men tot dusverre direct uit het lichtnot placht te betrekken. „No men est om in", permanent wave en ongc- dompto golven. To Amersfoort wordt dit nieuwe appa raat gedemonstreerd in Salon Marius, Bor- neoplcin 12. (Adv.) bevat ter kennismaking een HONIG'a BOUILLONBLOKJE Hoe nietiger het leven is, dos te grooter de mensch die het leven toch weet to ver edelen. naar het Engclsch van DOROTHEA GERARD 11 Hij hoorde zeker tot dc jongelui, die zouden afstijgen, om dc onafscheidelijke oude tooverhoks een plaatsje op hun paard to geven, die don poot zou den verbinden van oen gewonden wolf, of die een gevangen muis uit de val zouden bevrijden. Het is waar, dat een sprookjes prins altijd ziin belooning krijgt, in don vorm dan, oi van een schoonc prinses, of van een gouden kasteel maar wat voor bclooning kon Wladimir nu ook van mij verwachten? Toch had hij niot trouwer kunnon zijn dan hij zich nu het volgend uur toonde. Een peinzende blik af en toe In de richting van dc booten, een oogen- blikkeliike verdeoling van aandacht, als het lachen van over het water wat bijzon der helder opklonk, was al wat ik aan hem merkte. Waarom hij mijn sympathie zou verlangen, kon ik mij met geen mogelijk heid verklaren; toch gaf hij er in heel zijn houding blijk van. Dien Zondag had hij mij vermoedelijk nog niet opgemerkt, of was hij mogelijk ook te zeer opgegaan in de ver schijning van Jadwiga, om eenige aan dacht te schenken aan mij, maar nu van daag scheen hij zich uitsluitend aan mij te willen wijden, misschien in een opwelling van dezelfdo grenzelooze gastvrijheid, dio ook madame Konska had bewogen, om mij aan te bieden, boodschappen voor mij te doen. „U zult onze gebruiken wel zeer bar* baarsch vinden", zei hij met een zucht, toen het geschreeuw van de visschende boe ren in koor opsteeg, want het hoorde er nu eenmaal bij, om zooveel mogelijk leven te maken. Ik zag, dat hij mii met gespannen aandacht gadesloeg, als wilde hij het effect waarnemen, dat deze eigenaardige vertoo ning on een vreemdeling maakte. ,SchiIderachtig-barbaarsch", antwoordde lk. „Dus toch wel barbaarsch? Vertelt u eens oven: doen zulke vertooningou u met ge ringschatting neerkijken op do natie, die ze toelaat?" „Daar heb ik waarlijk nog niet over na gedacht. Uw natie is mij toch al zoo onbe grijpelijk, cn... nu ja, zoo inconsequent in hoedanigheden, dat ik hierover geen oor deel kan vellen". „In welk opzicht dan toch inconsequent? Welko hoedanigheden vindt u, dat wij be zitten cn wolkc niet?" „Het ontbreekt uw landgenooten aan zin voor orde en methode, wat bestendigheid en volharding beduidt, terwijl u moed en rid derlijkheid bezit in grootcre mate dan de dapperste, ridderlijkste patio!" Wladimir's oogen schitterden bij die woorden. „Dat zijn edele hoedanigheden, die u ons daar toeschrijft edeler dan waar het ons, volgens u, aan ontbreekt". „Maar ze zijn niet altijd zoo nuttig in de geschiedenis van een volk". „Moed en ridderlijkheid", herhaalde hij, genietend van den klank van die woorden, „dus dan erkent u, dat wij trouw kunnen zijn?" „Ongetwijfeld en over het algemeen vriendelijk, bovenal tegenover vreemden", zei ik misschien met eenigo ontroering in mijn stem, want niets had mij zoozeer ge troffen als de warme ontvangst van alle kanten". „U spreekt hiermee tegenover mij uw dank uit, dat ik bij u gebleven ben? Geloof mij, dit was mij een genoegen!" En tot mijn niet geringe verrassing nam hij mijn hand en kuste die vurig. In waarheid was het niet speciaal mot het oog hierop, maar hij scheen mijn betui ging nu eenmaal zoo op te vatten. „Als u even standvastig als gastvrij was, even flink en krachtig als edelmoedig, dan zou uw natie zeker altijd geslaagd zijn in haar ondernemen". „Vindt u ons verwijfd?" vroeg hij in span ning. „Dat kan ik niet bepaald zoggen een volk dat in zoo groot aantal op het slagveld gevallen is, kan nooit verwijfd genoemd worden, maar 11 schijnt al uw geestelijke energie voor bijzondere gelegenheden te be waren, maar ze in het dagelijksch leven achter slot te houdon: dit mankt het voor ons zoo moeilijk u tc begrijpen. Zelfs uw klecrcn en uw schoenen getuigen van het onderscheid tusschen Polen en Engeland: de uwe zijn zoo duidelijk berekend voor salons, de onze voor modderige wegen, doornen en stekels. En overschoenen nu bij voorbeeld Wilt u wel gelooven, dat ik nooit een man onder de vijftig met over schoenen heb gezien, tot ik hier kwam?" „Maar wat doen zo dan hij u als het nat is?" vroeg Wladimir, terwijl hij niet bekoor lijke naïviteit neerkeek op zijn onberispe lijk patent loeren schoenen. „Ze doen hooge laarzen aan of anders halen ze een paar nalte voeten". „Vindt u het clan zoo belachelijk voor een man om z'n voeten droog te houden?" „Belachelijk? Neen. Nictr ir 4n waarheid belachelijk voor de ruimen van geest. Ik be doel er alleen mee, dat het mij een nieuwe ervaring was. Maar eigenlijk wat kan het u nu schelen, wat ik vind of niet vind?" „Het kan mij heel veel schelen, wat u denkt", zei hij met een ernst, dien ik toen nog niet begreep. „Ze komen terug", ging hij voort op een heel anderen toon en stond op. Van het oogcnblik af, dat do booten landden, was ik mijn haast wat al te ijverig geleide kwijt. Hij had zich te lang van Jad- wiga's geliefde tegenwoordigheid onthou den, om zich nu nog te kunnen bedwingen. Inderdaad als ik denk aan de kwellingen, die zijn ontvankelijk hart moet hebben te verduren gehad, terwijl hij naast mij zat op den wilg en wist, hoe al dien tijd zijn medo- dinger het terrein vrij had, dan kan mij dit nu nog bezwaren. Maar hij haalde anders ruimschoots zijn schade in. Sinds het gezel schapje landde, had hij slechts oogen en ooien voor één persoon. Do rest van den mjddag was feitelijk een geestelijk duel tus schen hem en Malewicz, in wien ik met moeite mijn zwijgenden kameraad van den vorigen Zondag herkende. Aan do ruste- looze flikkering van zijn zwarte oogen en anti heel zijn houding viel makkelijk tc zien dat nu hij eenmaal afgeweken was van zijn stelregel \an nooit midden in de week een dug vrijaf te nemen, hij dan ook nu vast besloten was er \olop van te genieten. Hij was even scherpzinnig als Wladimir in het aflezen van ieder verlangen uit den blik van haar oogen. Zoodra hij Jadwiga aan wal geholpen had. riep ze vol vreugde: „Wat zoudt u er van zeggen als we hier eens thee dronken? Ik kan net zoo goed de samovar hier laten komen. Het is nog Ie vroeg om al naar huis te gaan en alles zal hier zooveel beter smaken; die wilg maakt een prachtige sofa!" Onnoodig te zeggen, dat het voorstel geestdriftig werd aangenomen en den me dedingers een eindeloozo gelegenheid bood om zich tegenover haar in ijver te over treffen. De een nam op zich de samovar von huis te halen, dc ander houtjes te ver zamelen, om het ding warm te houden; bel den bliezen ze de wangen tot barstens toe op, omdat dc kolen niet meer gloeien wil den, en hun ijver om borden cn glazen rond te dcelen, bleek noodlottig voor do voltallig heid van het servies. Wladimir was het, wiens behendigheid in het snijden van de cake in hooge mato Jadwiga'a goedkeuring wegdroeg, ofschoon voor Malewicz nog grooter triomf was weggelegd. „Hoe jammer, dat wij niot zoo'n grooten karper bij de theo kunnen hebben", had madame zich laten ontvallon. „Ze zagen er zoo appetijtelijk uit!" „Dat is een idee!" riep Jadwiga, die altijd tc vinden was voor wat nieuws. „Waaróm zegt u: „Jammor?" We kunnen er immers een koopen van den Jood cn hom dan hlpr onder do hoornen klaar stoven? Hé, ik kan er al van watertanden als ik er aan denk!" (Wordt vervojgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5