PRIJSVRAAG HOOFDPRIJS F. 1000.- REGELING VAN HET VERKEER DE NED. OMROEPZENDER MIJ. lliir mm FEUILLETON OMVANGRIJKE EN ZWARE TAAK VIER DUITSCHERS OP VRIJE VOETEN Probleem der radio distributie Doet mee aan de groote BLUE BAND- Let op de advertentie van Zaterdagavond! Wie lijkt het meest op het BLUE meisje EEN EERESCHULD HAAGSCHE SLAGERIJ 2e BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 18 APRIL 1935 ^)e commissie v.opr het Vcrkecrs* fonds geïnstalleerd -DEN IIAAG. Gisteren is in zijn depar tment door .den' mifiïslcr- van iwatciftaaC- de Gen tra lc"'Commissie'1'- van-1 Adviesen -Bijstand: .voor het Verkeersfonds geïnstalleerd. Minister Van Lidth de Jeudc heeft bij deze gelegenheid een rede gehouden, waarin hij zcidc. het een voorrecht te achten de aan wezigen to _mogcn. begroeten als. leden van de Centrale" Commissie van Advies en Bij stand van het Verkeersfonds. Aan zijn rede wordt het volgende ontleend: Het ingewikkelde verkeersprobleem vergt steeds meer de aandacht van de rcgccring en heeft in hooge mate de openbare belang stelling. Dit zal geen verwondering baren, indicii men bedenkt, dat het verkeerswezen ten zeerste ingrijpt in de economische ver houdingen, hetgeen wegens de veelal tegen strijdige belangen, die daardoor ontstaan, de Certtrale Rcgccring verplicht, regelend op te treden. Het spreekt vanzelf, dat dit niet mogelijk is zonder veler en \elcrlci belangen te raken, waaruit voortvloeit, dat niet volstaan kan worden met een regeling van bepaalde on derdeden, zonder onderling verband, doch dat nion verplicht is liet verkeersprobleem in al fcijri geledingen, als één geheel, te be zien. Dat is het uitgangspunt van een zevental richtlijnen voor de vcrkeerspolitick der rc- 'geering. zooals deze door den voorzitter van den ministerraad, als minister van water staat a.i. zijn medegedeeld aan de Eerste Kampr, waarnaar de minister korlhcidshal- ,ve verwees. Evenwicht tusschen de verkeerstakken Bij aanvaarding van deze richtlijnen, wel licht door meerdore aan te vullen, blijft de moeizame taak, op dezen grondslag de noo- dige maatregelen voor te bereiden, die het gcwenschtc evenwicht moeten brengen tus schen do verschillende verkeeratakken, waarvoor men aldus geplaatst wordt voor het voor onze volkswelvaart zoo gewichtige vraagstuk van de coördinatie van liet ver keer. In de .eerste plaats is rekening te houden met de verschijnselen vap den algemecnen crisistoestand, .waardoor ook' de verkeersbe- d rijven zwaar getroffen worden, hclgecn ceoorzijds een beletsel zal vormen, om de maatregelen door te voeren, dio men onder gunstiger omstandigheden zou wenschcn te nemen en hetgeen anderzijds zal dwingen tot het nemen van maatregelen, die men bij voorkeur achtevwöga zou laten. In de tweede plaats is rekenifig te houden met de voortschrijdende evolutie van de ver keersmiddelen* In de derde plaats, is rekening te houden mot de reeds van ouds bestaande verkeers middelen, die weliswaar dienen te worden Minister van Lidth de Jcudc aangepast bij de zeer gewijzigde verhoudin gen, door het moderne verkeer teweegge bracht, doch die men niet kan terzijde stel len, zonder ontzaglijk kapitaalsvcrlies en zonder groot nadeel en ongerief aan de ge meenschap en aan de betrokkenen ie berok kenen. U r ge ntie programma Inmiddels zijn vraagstukken aan de orde, die dringend voorziening behoeven en die de minister samenvatte in een urgentie-pro gramma, waarvan de spoedige uitvoering door hem op hoogen prijs zal worden ge steld. Ten eerste dienen de middelen, dio kun nen leiden lot vermindering van de spoor- vvegtckortcn. onmiddellijk ter hand te wor den genomen. Voorts zal een regeling voor het autover keer, zoowel voor bet personenverkeer als voor liet goederenverkeer, aanstonds moe ten worden getroffen. Ten derde dient ten spoedigste aandacht te worden gewijd aan de binnenscheepvaart. Daarbij wordt gedacht aan inkrimping vau de vloot, eventueel gepaard gaande met an dere maatregelen. Ten vierde zal zijn uit te maken in korten termijn, welke traimvegondcrnemingcn moe ien worden behouden, eventueel in gcwi.j- zigden vorm, waarmede de commissie voor het Tramwegvraagstuk zich thans bezig houdt en wier bevindingen, die voor liet einde van dit jaar worden tegemoet gezien, kunnen worden afgewacht. De minister wees •er hierbij op, dat tusschen de hier vermelde vraagstukken.een zeer nauw onderling ver band bestaat, dat. niet uit het oog mag wor den verloren. Vergunningsstelsel Voorzoo ver' een vergunningsstelsel wordt overwogen, wees hij er nadrukkelijk op, dat dit stelsel niet tot doel heeft het Leirokken verkeer moeilijkheden in den weg te leggen, doch wel om redelijke voorwaarden, ie stel len, waaraan voldaad uibel worden om een uit economisch .oogpunt,, harmonisch ver- keersapparaat te scheppen. Het is mij he kend, aldus de minister^' dat de openbare meerling eenzokcr wantrouwen aan den dag legt, indien de rcgccring z.icli die be voegdheid wenscht te-verschaffen, omdat ge vreesd wordt, dat daardoor de ontwikkeling van het modenie verkeer zal worden belet. Ik stel er daarom prijs op te doen uitko men, dat elke gedachte daaraan mij vreemd is, doch men zal moeten loeren in te zien, dat een doelmatige ordening mogelijk is, in dien men machteloos slaat tegenover de on gebondenheid op verkeersgebied, waarbij vertrouwd moet worden, dat de overheid de betockenis des lijds verstaat. Ten slotte sprak de minister liet vertrou wen uit, dat de comiiiissio op ruime schaal belanghebbenden zal hooren, opdat haar arbeid door samenwerking niet liet bedrijfs leven zal worden gekenmerkt. De voorzitter dor-.commissie, prof, mr. F. de Vries, beantwoordde de rede \an den mi nister. Vermoedelijk naar Bclgni uitgeweken Naa. de Telegraaf inclilt, zijn vier Duit- sclie communisten, die enkele weken gele den niet 24 landgenooleh als staatsgevaar lijke vreemdelingen werdén gearresteerd en iu liet huis van bewaring te Amsterdam opgesloten, op vrije-voeten gesteld. Zonder politiegeleide zijn zij aan Ijct einde der vo rige week inct onbekende bestemming uit het'huis van bewaring vcili-okkch. De minister van justitie heeft geheel on verwacht toestromingverleend tot deze invrijheidstelling. Voorts is Zaterdag j.l. ook een \nn de zeven op Fort Honswijk verblijvende DuitscLic communisten toe stemming Norlccnd .0111 weer Ie vertrekken. Men vermoedt, dat deze man naar Bel gië is uitgeweken evenals de vier anderen, die uit het huis van bewaring te Amster dam werden ontslagen. Naar verluidt zal binnenkort ook, aan verschillende andere Duilsche communisten, die thans nog deels in hel huis van bewaring, deels op Fort Honswijk verblijven, toestemming worden gegeven om ons luiul Ie verlaten. Zooals rnen weet -werden onlangs van de 28 gearresteerde Duitschc communisten acht veroordeeld wegens liet niet verstrek ken van inlichtingen aan de politie. Deze nicnsclien zouden -nog. ,\ap hun opgelegde straf in hooger beroep gaan. Het gerucht gaat.thans, dat zij van liet hooger beroep bobben afgezien en waarschijnlijk eveneens in vrijheid zullen worden gesteld. Merk waardig is liet iritussfclicn, dat op Fort Honswijk nog steeds'wordt gewerkt aan de vernieuwingen en verbeteringen van hei interieur. Ken der vertrekken direct ach ter de fort poort wordt- t hans gereed ge maakt. voor ontvangkamer waar de Dïiil- schers op bepaalde i tijden vrienden en be kenden zullen mogon ontvangen. De JHonswijksohc.. gasten hebben, zoo deelde men mede, nog weinig uitgevoerd. Sinds de laatste dagen zouden zij weer wei geren ccnigcn arbeid te verrichten. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer verschenen Verschenen is het vooiloopig verslag der Tweede Kamer inzake liet wetsontwerp tot bot in liet leven roepen van een „Nederland* sclie Omroep-Zcnder-Maatschappij" (Nozc- ma). Er wordt aan ontleend, dat verscheidene leden er huil voldoening over uitten, dat de minister er in geslaagd is. overeenstem ming tusschen de vier omroeporganisaties te verkrijgen. Met het' denkbeeld van een gemengd bedrilf in den vorm van samen werking tusschen den Staat on de omroep organisaties konden deze leden zich in be ginsel vercenigen. Andere leden konden niet inzien, waar om de minister niet den cenvoudigen weg gekozen heeft van een algcheelc Rijkscx- ploitatie der omroepzenders. De eerst aan liet woord zijnde leden voer den aan, dat bij een Rijksexploitatie de oni- roepverecnigingcn in het geheel geen in vloed zouden hebben on de wijze, waarop de Rijkszender zou werken. Weer andere leden zouden er' verre de voorkeur aan gegeven hebben, indien de omroeporganisatie, uil de vrije maat schappij opgegroeid, zelf in goede samen- werking deze zaak hadden kunnen ter hand nemen, door gezamenlijk een N.V. op te lichten, onder Rijkstoez.icht. Nu dit alles echter niet mogcliik bleek, heeft nien dezen vorm te aanvaarden. De zeggenschapsconstructie Wanneer men intusschcn, aldus deze le den, de zeggcnschapsconslruclic in den voorgelegden vorm beschouwt, ziet men, dat de staat 00 pet. der aandeden heeft, de omroeporganisaties 40. Do omroepverccni- gingen zijn niet alleen in do vennootschap aan haar medevennoot, den staat, .gebonden, maar bovendien kan de regeering aan de vennootschap in haar geheel haar wil op leggen. De leden, hier aan liet woord, meen den, dat regecilng en Kroon door het pre ventieve en repressieve toezicht van artikel S voldoende de belangen van den slaat kunnen behartigen, zoodat daarnaast de overhcersching van de omroeporganisaties- aandeel houdsters door den. staat-aandeel- houdnr mor hot bestaan en het behoorlijk functioneercn van den gemongden bedrijfs vorm niet volstrekt noodzakelijk is. Monopolistisch karakter crschcidcnc leden wezen erop, dat de N.Qzema een strikt monopolistisch karakter zal krijgen. Waarom wrordcn alle mogelijke zendex- ploitaties aan dezes---maatschappij hij uit sluiting verbonden? Zijn onder dit monopo lie ook begrepen andere verrichtingen op radiogobicd, niet vallende onder „zendin richtingen voor den Ncderlandschcn radio- omroep?" Dn zouden deze leden bedenkelijk achten,. omdat een vennootschap als deze niet de bevoegdheid moet,, hebben zulke ver richtingen niet toe te laten, of ze aan zich te trekken. De ruime formuleering in het tweede lid van art. 1 deed verscheiden leden vragen, of niet langs den weg van dit lid het ge mengde bedrijf, dat is dus feitelijk ook de overheid en in dit geval liet P.T.T.-bedrijf, de radiodistributic aan zicli kan trekken. Zij vreesden, dat deze vraag, bevestigend moet worden beantwoord. Tegen een dergelijke toepassing van de ruimte, welke dit ontwerp biedt, zouden zij zich stellig verzetten. Langs dezen omweg mag liet probleem der radiodistributic niet tot een oplossing worden gebracht. Verscheiden andere leden zouden zich niet aanstonds tegen de ruime doelstelling van liet tweede lid van art. 1 willen verzetten. Exploitatie van radiocentrales Volgens deze leden moei de nieuwe ven nootschap vrij zijn, eventueel ook de ex ploitatie van radiocentralcs ter hand te nemen. De meening, als zou de Nozema geen ra dio-centrales mogen cxploilccren, omdat het P.T.T.-bedrijf een groolen invloed heeft in den raad van beheer, konden deze leden niet deelcn. In artikel 15 der statuten im mers is voor het treden op het secundaire werkterrein een gcquolificeerdo meerder heid in den raad van beheer voorgeschre ven, tot welke meerderheid de stemmen der vier leden, benoemd door de omroeporgani saties-aandeel houdslcrs, moeien behooren. Bovendien is het Rijk en niet het P.T.T.- bedrijf aandeelhouder. Volgens deze leden zou de erkenning van het droit d'émission wel eens een voor de practijk te lange weg kunnen blijken. Dg hier aan het woord zijnde leden vrees den niet, dat de Nozema van haar ruime bevoegdheid een gebruik zal maken, strijdig met liet algemeen belang. De Kamer houdt op verschillende manieren de gelegenheid om haar wil kenbaar te maken. De zender te IJuizen Verschillende leden roegen nadere in lichtingen omtrent de a;in de K.R.O. en de N.C.R.V. verleende machtiging tot exploita tie van den zender le Huizen. Kan de machtiging aanstonds worden ingetrokken? Zoo ja, behooren zij dan niet schadeloos te worden gesteld? Daar een sterke zender alleen des avonds tegenover den Roemeenschen zender noo- dig is, achtten verscheiden leden het wen- schefijk, den zender te Huizen overdag in gebruik Ie Louden. Dit verhoogt de bedrijfs zekerheid. HEILGYMNASTIEK EN MASSAGE Het practisch cxanicn voor het diploma van het Nederlanclseh Genootschap voor heilgymnastiek 'én rhassacc wórdt"gehouden "te 'sGravenhage op 28, 24, 25, 2lV 27 eh 20 April a.s. onder leiding va??. flr: J, Th. Ter- burgh, oud-hoofdinspecteur rar volksge zondheid. Het aantal candidates bedraagt Wie in zijn .jeugd niet leert tukken zal pp later leeitijd bet lioofd stootcu. naar het Engelsch van yV DOROTHEA GERARD Hierop antwoordde ik, dat, daar ik geen 'dokter was, ik dit niet met zekerheid kon zeggen. Tegelijkertijd viel mij een eenvou dige oplossing in: „Waarom zou je dokter Konski niet laten halen en hem het geval voorleggen?" Dit beduidde een- uitstel van op z'n. ihiilst twee uren, maar, na een heftig debat, en'nadat JadVviga' met tranen in de oogen llaar zusje had gesmeekt om toch nog wat geduld te hebben, werd dit voorstel aan genomen en zou zij den clokter een briefje schrijven. „Maar als dokter Konski nu eens niet thuis1 is?" opperclé Anulka. „Dan moet Jan;maar naar dokter Lanicz gaanV Jan was de koetsier, die te paard naar den 'dokter zou worden gestuurd. „Jan.»is. veel-/ te 'dom", meende Anulka. „Als je dien Stuurt, clan weet ik van te voren al "dat'liij" 'zonder antwoord Terugkomt. Zou niet iemand anders kunnen gaan, iemand, die hem alles fcoif kunnen Vertellen?" „Het is te koud voor Marva, anders kon den wij do slede sturen", antwoordde Jad- wiga, wat mij weer op een tweede idee bracht. „Luut ik guuu zei ik wet opgewektheid, want liet vooruitzicht van een sledevaart naar Zloczek leek mij al bijzonder verlokke- iiik. Misschien zal liet je verwonderen, maar ik vergat te vermelden, dat we met één sprong van den nazomer midden in den winter zijn. liet mooie weer had geduurd tot over de helft \an de maand; alleen was de lucht icdcren dag wat scherper geworden en de hemel was lichter blauw, tot op den avond in de verte een dof gerommel werd gehoord, dat overging in een soort loeiend geluid en dien volgenden morgen had men slechts één gedwarrel van sneeuwvlokken voor zich. Gedurende drie dagen was het een onmogelijkheid om een voet buiten het huis te zetten; zelfs de bedienden moesten een weg voor zich uit banen en bereikten de keuken met een berg sneeuw op hun hoeden. Wij verkeerden in een soort half duister en hielden het er in waarheid voor, wat wc levend begraven zouden worden, maar op den vierden ochtend trad op een maal een verandering in: een onbewolkte zon ging op over een hervormde wereld, alles, zoover bet oog reikte, was van een verblindend wit, de hoornen waren niet langer hoornen, maar takken van wit koraal, hooge, witte kussens lagen op de vensterko zijnen; de parkmuur was overdekt met sneeuw en als met diamantpoeder bestrooid. Na mijn gevangenschap van drie dagen snakte ik naar lucht; je kunt je dus begrij pen 'net welk oen ijver ik mij als koerier aanbood. Na nog eeiiig debat werd mijn voorstel aangenomen én beladen met nog tal van aanwijzingen en met niet minder dikke reis- d e k en «Ton d en. a rn ik mijn eerste sledeiaart en beloofde iA .den kortst mogclijkcn tijd terug te zijn. Maar toch zou Anulka langer op haar sigaret moccon wachten dan zij en ik dit gedacht bariden. Ik wilde wel, dat. ik je een Rauw idee -Sthoorf I ltLCtE-V!>:l-dieUr-rit i liet opwekkende daarvan, of dat ik ie iets kou laten zien .van de prachtige, ylck- kelooze sneeuwvlakte, nog door geen voet betreden en waarop wij ons een weg baan den als een schip op den oceaan; het ccnige, dat het smcttcjoozc ^ii. hier en daar onder brak, was een blauwige schaduw van een alleenstaanden boom. Alles, waar de blik op rusten bleef, was even verblindend wit; de hutten hadden ceil dak van sneeuw, de knot- willigen droegen sneeuwkappen, zelfs de zwengels van de pompen hadden iwcerriaal hun gewone afmeting door de snc»mv, waar mee ze overdekt waren. Had de rit vier uur geduurd, inplaats van één, dan zou ik het nog niet moe zijn geweest, om ui' te kijken naar hetgeen clc natuur in die laatste drie dagen tot staiul had gebracht. We waren echter nog niet halverwege Zloczek, toen er een onbeschrijflijke verandering in de atmosfeer intrad. Tot dat oogenbiik was de lucht wel scherp geweest, maar toch had geen zuchtje er eenigc beweging in gebracht, maar nu floot ze mij' als 't ware om de ooren. Juist zal ik dit opgemerkt hebben, toen Jan zich omkeerde op den Lek en iets tegen mij zei, dat ik echter niet verstond. Tegelijkertijd wees hij met de zeweep voor zich heen en merkte ik, dat het hemelge welf, dat tot nog toe zoo effen biauw was geweest, nu in het westen overdekt was door een witgrijze wolkenmassa, zóó dicht en zóó scherp aan de hoeken, dat het wel een groote ronde kap leek, die steeds hooger steeg. Ze had nog niet de boogie van de zon bereikt, die nog scheen mei onverstoorde schittering, maar wèf kroop ze er steeds dichter naar toe. Ik was zoozeer bezig..gc\vce3t met het aan schouwen: van deze wondere witte wereld, dat ik geen tijd had gehad om naar hoven te kijken. Blijkbaar was dit een vernieuwde bui van den sneeuwstorm, die. diïo dagen geduurd had. een soort van nabetrachting, of de IJskoning er berouw van had, dat hij er ons zoo makkelijk" had 'küen atlmmen. „Wc zullen zeker nog een bui krijgen", dacht ik. en moest even lachen .om de ont steltenis, waarvan Jan blijk gaf. Zloczek lag ergens tusschen ons en de kolossale sneeuw kap.en aan de manier, waarop hij de zweep over de paarden legde, begreep ik, dat hij zijn best dcecl om de plaats te bereiken, eer de sneeuwval begon. Het was ten soort van wedloop tusschen ons en die wolk, of schoon-we ieder van een kant kwamen. In het eerst leek het, of wij het zouden win nen het schitterend zonlicnt misleidde ons maar weldra waai schuwde ons een luchtstroom dat cle vijand naderde. De grijze mantel trok over het luchtruim met 'steeds toenemende snelheid; de to renspits van Zloczek, die al duidelijk zichtbaar was geweest, verdween er het eerst achter, toen miste ik een groepje hoornen; de eene grenspaal na cle andere werd uit- geWischt, tot in een ommezien bet zonlicht gedoofd was of er een kaars vv.-rd uitge blazen, waardoor wij, wegens liet vooraf gaand schitterend licht, nagenoeg in duis ternis achterbleven. Tegelijkertijd werd de koude ondraaglijk, en terwijl ik over den schouder van Jan keek, riep ik onwillekeu rig: „Mijn hemel, wat is dat?" en vergat, dat liij mij toch niet verstaan kon. Toen kwam er, als 't ware, een muur op ons aangerold, een witte, verpletterende muur, met een zoo geweldig snorrend, zoemend ge luid, dat dit op zichzelvc al een verschrik king was. Tegelijkertijd voelde ik een befti- gen ruk aan de slede; ik zag, dot Jan de paai Óen liet keeren en vroeg mij al af of hij soms plotseling gek was geworden, om- dar hii ook met het plat van de linkerhand ai'c.Hei tcekens aan mij gaf. De paarden stonden stil; hii gooide de teugels neer en wie li zich voorover; óp den. rug vein éen vun hen. Daarna kon ik niets möer waar- nermri; ik hijgde naar lucht, er vocht 'jtaet den wind en mijn hoofdbedekking.. wan1 die witte muur dreef op mij af Ik kan je niet he scli rij ven wat een Poolschc sneeuwstorm als je dien meemaakt. Ik kon niet uit de oegeii zien, zoomin a*s ik liu hoofd kon oplichten. Onwillekeurig ging ik onder in de SiCde liggen; nu begreep ik ook wat Jan had bedoeld met die levendige pantomime, en, terwijl ik er mij nccrvlijd?, voelde ik het licht in elkaar getimmerde ding onder mij trillen en schudden door dei verwoeden aamal van den orkaan. Een oogenbiik had 't er veel van, of wij weggeshnge: d zouden worden. Ik kan niet precies zeggen hoe ik ''crwachtte den dood te vinden - óf door c'o Luide, óf doordat mij den adem benomen weid, óf door verstikking onder de sneeuw, maar ik herinner mij wel, dat ik vast den indruk had hoe ik er nooit levend af zou komen. Ik zou niet hebber kunnen zeggen hoe lang het lieoft geduurd; later werd nnj \erz"kcrd, dat het niet meer dan tien minu ten kon zijn geweest, maar dan waren het toch de langste tien minuten die ik ooit heb doorgemaakt. Iedere minuut op zichzelvc was een verschrikking, tegelijk toch ook weer een prikkel om (leze krachtproef van do natuur te doorstaan. Ik weet niet, of ik liet aan den eenen kant zelfs niet betreurde, hoezeer het mij ook een verlichting was —7— toen ik voelde, dat het ergste nu voorhij zou ?ijn. (Wordt vervolgd). IETS EXTRA'S VOOR DE FEESTDAGEN. Getruffcerde gevulde Kalfsborst, ook uit gesneden met jus oi gelei. Gekookte en gebraden Banket-hamme tjes vanaf 2]/2 p. en hooger. Opgemaakte en gesorteerde schotels. - Zie verder onze uitgebreide étalage. ra E. J. VAN OMMEN, Tel. 89. ARNH.STRAAT 1».

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 4