MODE-TIPS 1! OM ZELF TE MAKEN. AMERSFOORTSCHE COURANT SBBHBBISISaSBBBBBfllIBBiaBBBB BHBBB HET MENU VOOR DE HEELE WEEK. Zondag: groentesoep; eieren, spinazie met croutons, gebakken aardappelen pr insessepudd ing fruit; koffie. MET DE rest. Een schaaltje krentenbrood, wat van die leuke gele donzen kuikens, die een paai centen per stuk kosten, by de borden der kinderen en moeder kan over haar werk tevreden zjjn. Als ze dat wil, kan ze de kinderen de eieren laten versieren; maar noodig is dal niet. R. De Paaschdagen vallen dit jaar laat eD de kans. dat we deze dagen in de vrije na tuur zullen kunnen doorbrengen, is dus grooter, dan wanneer ze eind Maart of begin April vallen. Op onze teekening ziet men eenige prac- tische toiletjes, die speciaal ontworpen zjjn voor het verblijf in de vrije natuur. Links een jurkje van soepele wollen stof in een niet te besmettelijke kleur groen De jurk bestaat uit een rok en een blouse; de rok heeft diepe plooien. Het kinderjurkje is van bedrukte wollen PAASCH- NAAR TEN. mousseline; ook hier zorgen diepe plooien, dat het kind zich gemakkelijk kan be wegen. Het derde figuurtje draagt een jurkje van effen wollen stof. Het spreekt vanzelf, dat we op ons uit stapje geen schoenen met torenhooge hak ken aantrekken. Een gemakkelijke platte schoen is hier beter op zijn plaats. Het hoedje moet niet te groot zijn en mag niet op het hoofd knellen. JEANNE DE FL. gen we een zak, van cretonne, waar we de verschillende te verstellen dingen in stop pen; want u zult al begrepen hebben, dat we er een „werkscherm" van maken. Een der huisgenooten laten we een plankje ma ken met opstaande stokjes, waarop we de klosjes garen kunnen zetten. Hebben we nu verstelwerkjes op te knappen, dan instal- leeren we ons behaaglijk achter het „werk scherm" en we hebben alle benoodigdheden bij de hand. Iets anders, dat we al lang gemist heb ben, maar waar we nooit toe kwamen het te maken of te laten maken, en waar de schoonmaak ons thans een pracht gelegen heid voor geeft om er in te voorzien, is de schoenenkast. Er voor noodig is een houten kist, die we op pootjes zetten. Dan bespij keren we hem met cretonne, maken er wat latjes binnen in, een gordijntje er voor en het geheel ls klaar. Dergelijke werkjes zijn het vooral, die In de schoonmaaktijd opgeknapt kunnen wor den. En dan willen we met betrekking hierop nog een raad geven: „schoonmaak" behoeft geen pseudoniem van „chaos" te zijn. Als ge kamer voor kamer werkt en niet alles tege lijk doet, kan het gaan, zonder dat alle huisgenooten en de huisvrouw zelf het meest, er van te lijden hebben. Breng systeem in uw werk; ook bij de schoon maak Mevr. de J.-van Z. DE PAASCH-ONTBIJTTAFEL. Als we aan Paschen denken, zien we in gedachten meteen een ontbijttafel met groen, bloemen en eieren. Het klaarmaken van de Paasch-ontbijttafel is een van de ge zelligste en dankbaarste werkjes der huis vrouw. Nu ja, ze moet er misschien een beetje eerder voor opstaan en ze moet er een beetje moeite aan spendeeren; maar het resultaat is toch de hoofdzaak. En de belooning vindt ze in de stralende blikken van man en kinderen en in de bewonderende uitroep: „Wat ziet de tafel er gezellig uit, moeder!" Toch kan dit gezellig maken met kleinig heden gebeuren, die bjjna niets kosten. In de eerste plaats hooren er op deze lente tafel wat is Paschen anders dan een lente-feest? bloemen: gele boterbloemen of dotters. Wat slingers van groen; eieren en leuk-opgemaakte botervlootjes doen de „MOEDER IS ZOO ZENUWACHTIG!" In de kinderkamer heeft het gestormd; Ja er is zelfs een oorvijg gevallen. De jon gen wilde niet gehoorzamen en bleef maar met zijn hamer op een bükken doos slaan. Moeder kon het niet meer uithouden Ja. en toen was de oorvijg gegeven. Maar op hetzelfde oogenblik had moeder er al spjji van; de jongen zag haar met gToote oogen aan en, inplaats van het verwachte gebrul, zei hij: „Mammie ls zeker erg zenuwach tig?" Inwendig móest moeder hem geljjk geven. Ja, de zenuwen, die worden dé huisvrouw wel eens de baas. En dan gebeurt er plotse ling een catastrophe; moeder doet iets. wat ze eigenlijk niet doen wil. Natuurlijk geen mensch kan het op de duur uithouden, wan neer een kind voortdurend met een hamer op een blikken doos slaat; maar pr zijn andere middelen, behalve een oorvijg, om hem te laten gehoorzamen. „Moeder is zenuwachtig", zeggen de kin deren van tegenwoordig; wanneer het eens niet naar haar zin gaat. Misschien hebben ze het eens gehoord, toen moeder het van zichzelf zei; misschien ook hebben ze het van vader of het d'enstmeisje gehoord. „Moeder is zenuwachtig", wordt dan een slagwoord, dan langzaam het gezag onder mijnt. Dat mag niet zijn; iedereen heeft zenuwen en iedereen weet. dat daar juist bij de huis vrouw en moeder zware eischen aan ge steld worden. Maar juist daarom moet ze zich dubbel beheerschen. Kinderen zijn scherpe opmerkers. Ze merken dadelijk, wanneer moeder uit haar evenwicht ge bracht is. Ze voelen zich onbehaaglijk en worden meteen lastig. „De hoofdzaak van het huwelijk is de zenuwen van de ander te ontzien", heeft eens een verstandige vrouw geschreven Maar hoe doen we dat tegenwoordig, nu het leven een mensch niet veel tijd en ge legenheid laat om te ontzien? Ook te veel „ontzien" kan zenuwachtig maken. ,Ik wind me over alles zoo op", hoort men de huisvrouw klagen. Ja, .ze vindt zich op. wanneer er eens nietrvolgens haar plan gaat. Ze windt zich op/ wanneer de echt genoot 's Zondags wat langer wil slapen. Ze windt zich op, omdrat ze denkt, dat dan de kamer niet vlug genoeg gedaan lean zijn. Voor haar is 'teen ramp, wanneer op Zondag het eten niet precies op tijd op tafel staat, maar een half uur later. Is dat dan zoo be langrijk? Is het niet veel beter de man een half uur langer te laten slapen, zoodat hy een goed humeur heeft? Men kan veel on aangenaamheden vermijden, als men dat wil. Als moeder moe is, hoofdpijn heeft, al3 ze voelt, dat ze geprikkeld is en dat haar ze nuwen de baas worden, dan is het geen zonde als ze midden op de dag eens een uurtje gaat nisten. Dat l>eteekent heelemaal niet, dat ze haar plicht verzaakt; integen deel, ais ze uitgerust is, kan ze haar plicht veel beter vervullen. Waarom zich over iedere opmerking ergeren? Laten we andere menschen dat plezier toch niet doen. Men heeft de taak de zenuwen te ontzien. DINA VAN Z. BLOUSES BLIJVEN FAVORIET. Madame Mode schijnt er niet toe te kun nen besluiten de aardige blousjes uit haar voorraadlijst te schrappen. Ieder seizoen brengt nieuwe vondsten en ideeën en de fan tasie der mode-ontwerpers schijnt op dit ge bied onuitputtelijk te zijn. Zag men een paar jaar geleden algemeen de overhemd-blouses, die in de rok werden gedragen; thans heb ben alle blouses een korter of langer schootje. De sportieve blouses zijn kort, ter wijl de meer gekleede langer vallen. Op onze teekening ziet u een gelukkige keuze. Hoewel de blousjes alle drie zeer een voudig zijn, is het juist deze eenvoud, die ze zoo aardig maakt. Allereerst een meer sportief blousje van gestreept wollen materiaal. Bijzonder aardig is het wanneer men bijvoorbeeld grijze stof heeft met een fijn rood streepje. Het geheel wint aan aardigheid door de verschillende streepenverwerking Roode knoopen en een roode ceintuur voltooien het geheel. Het tweede modelletje is een modelletje van geruit materiaal, gegarneerd met effen wit linnen. Het schootje valt iets langer, dan dat van het eerste model. Tenslotte een allerliefst voorjaarsmodel van gebloemd materiaal. Het schootje, dat van voren even oploopt, de kraag en de pofmouwtjes zjjn afgezet met een geplisseerden volant. Een groote strik en een strikje aan de ceintuur zijn de eenige garneering. RITA. VERSCHILLENDE SHAWLS. Het is de groote mode om op de effen Wollen voorjaarsjaponnetjes fleurige shawls en dasjes te dragen, die een fel contrast vormen met de stemmige eenvoud van de japonnetjes. Het bezwaar voor vele vrouwen is, dat deze „kleinigheden", die Madame Mode voorschrijft meestal kostbaarder z\jn dar» de jurkjes zelf. Dit bezwaar kunnen wo echter ondervangen, door de verschillende shawltjs, enz. zelf te maken. Zegt u nu niet: „Dan krijg je ze lang zoo mooi niet als in de winkel!" Dat is onzin; als u er een beetje zorg aan besteedt, zal niemand zien, dat het eigengemaakte dingskes zijn. De eerste shawl op de afbeelding Is van schotsch geruite zjjde, die we netjes omzoo men. De tweede shawl was gedacht van crêpe georgette of crêpe de chine, die om de hals geslagen wordt en op een zijde met een clip of een broche vastgehouden wordt. Aardig ls, wanneer men deze shawl van wit materiaal maakt en daarop in felle kleurtjes het motiefje borduurt, waarvan we de afbeelding geven. De derde shawl is van shantung ui verschillende kleuren. Deze verschil lende stukken haakt men aan elkaar; de eene keer met vasten en de andere keer met stokjes, afwisse lend. Het laatste figuurtje toont een kraag van wit piqué geborduurd met groote roode noppen. Op een effen donker jurkje zal dit een zeer geluk kig effect maken. Het is niet noodig, dat we voor het vervaardigen van dezé shawltjes nieuw materiaal koopen. Als we onze lappenmand eens nakijken, vinden we daar vast en zeker nog wel een of ander lapje in, waarvan iets te ma ken valt. En restjes haak- en bor duurgaren bezit iedere vrouw wel. Dan is er alleen nog wat energie noodig, om te beginnen. Die vinden we ook; als we goed zoeken. Zfln al Uw bezwaren weggepraat, dan maar gauw aan de slag! MARIAN B. Maandag: kalfsgehakt, worteltjes, gekookte aard appelen maizenapudding met bessensap. Dinsdag: osselappen, postelein, gekookte aard appelen; gries mot pruimen. Woensdag: biefstuk, kropsla, gebakken aardappelen; appelmoes met beschuitpudding. Donderdag: varkenslapjes, raapstelen, gekookte aard appelen havermoutschoteltje. V r ij d a g: gebakken schol, gesnipperde wortelen, aardappelen, gewelde boter; macaroni pap- Zaterdag: roastbeef, snjjboonen (bus of vat), go- kookte aardappelen, wentelteefjes. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Speciale aanbieding. De onderstaande patronen zijn tegen de prijs van 0.38 ets. per stuk in één maat, de zoogenaamde standaardmaat, te ver krijgen. Deze standaardmaat is de volgen de: bovenwijdte: 102 c.m.; taiHew(jde: 82 c.m. en heupwydte: 107 centimeter. Door 'riet al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Nr. 548: jurk uit twee deelen van Qon kerblauwe of zwarte stof. Het smalle vestje het pochet en de simili-steenen geven het echter een rustige, gedistingeerde fleurig heid. Benoodlgd materiaal: 3 meter stof van 130 centimeter breedte. Nr. 549: aardige japon van soepele wol len stof, gegarneerd met wit piqué. De sluiting is op de rug. Benoodlgd materiaal. 2.75 meter stof van 130 centimeter breedte en 50 centimeter piqué. Deze patronen z\jn dus tegen de vast gestelde prqs in bovengenoemde maat te verkrijgen b(j de „Afdeeilng Knippatronen" van de Uitgeversmaatschappij: „De Mijl paal", postbox 175 te Amsterdam. Bij de prijs komt nog 6 ets. extra voor porto kosten. Toezending zal geschieden na ontvangst van het oedrag, dat kan worden over gemaakt per postwissel, in postzegels of wel per postgiro 41632. Den lezeressen wordt vriendelijk ver zocht bij bestelling van een de patronen het gewenschte nummer en tevens naam en adres duidelijk te vermelden. Men voor komt daardoor onnoodige vertraging in de apsburing. VOOR ONS HUIS. Practische verbeteringen. Het is nu eenmaal een traditie, dat voor Paschen het heele huis gereinigd en in orde gemaakt moet zijn. Eerder voelt de huisvrouw zich niet tevreden en in staat ten volle van het voorjaar te genieten. Bjj dit jaarlijksche schoon- maakfeest ontdekt ze echter ook heel wat, dat noodig op geknapt of vervangen en ver nieuwd moet worden. Daar is bijvoorbeeld de bad kamer; de veelkleurige bad- garnituurs kan men met wei nig moeite en tjjd zelf maken, zonder dat er groote gaten in het huishoudgeld komen. Uit oude badmantels en handdoe ken knipt men de goede stuk ken en verwerkt ze met effen materiaal. Voor de omranding van de dubbele badmat, de handdoek en het waschlapje heeft men slechts een kleine hoeveelheid effen frotté noo dig. Restjes effen materiaal zet men in twee of drie kleuren aan en versiert het geheel met groote steken van wasch- en lichtechte borduurzijde. Hei aantal waschhandjes kan nooit groot ge noeg zijn. Men biest ze af met kleurige ble zen of gehaakte randen. Een stevige massageborstel, goede huid olie en een strooidoos met talkpoeder com- pleteeren de hygiënische inrichting van de badkamer. Bij het opruimen de zolder stuit plotseling op een ouder- wetsch haardscherm met beschilderingen. Dat stond nog in moe ders huiskamer en wekt herinneringen aan de kindsheid. Het zonder meer weggooien valt zwaar, vooral ook om dat het houten raam nog heel goed is. al zijn de beschilderingen ver bleekt, leelijk en onken baar geworden. Stel u gerust. In deze ttJd gooien we zoo min mogelijk weg en ook van dit haardscherm ls nog wel iets bruikbaars te maken. Hier is een idee: we maken het scnerm, dat meestal uit drie deelen bestaat, goed schoon. Met vroolijk cretonne bespijkeren we de drie deelen van het scherm, zoowel aan de binnen- als aan de bui tenzijde. We zorgen er voor, dat het cretonne goed strak zit. Aller- vorens echter de bin nenzijde te bekleeden hebben we daar allerlei zakken en tasschen ge naaid, op de manier, zooals op de teekening is aangegeven. (De tee kening geeft maar twee zijden van het scherm; in werkelijk heeft dit er echter altyd drie), m het middengedeelte han-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 17