HOE HET DORP FEEST VIERDE. AMERSFOORTSCHE COURANT het vreemde wat ze gehoord hadden. Het was al laat, toen ze met glinsterende oogen naar huis gingen om te droomen van het nieuwe dat hen verteld was. Den volgenden ochtend was de kermis weer in volle gang. Plotseling niemand wist het wie het het eerst verteld had ging het ge rucht, dat de burchtvrouwe van het nabije kasteel ook een bezoek wilde brengen aan de Zonnevru'sche kermis. Dat gaf een heele opschudding; de marskramers maakten hun stalletjes zoo mooi mogelijk; want iedereen hoopte, dat ze bij hem zou koopen; de acro baten oefenden nog gauw even hun moei lijkste kunstjes; de muzikanten stemden hun instrumenten en de snoepkramen maakten schaaltjes met extra-fijne lekkernijen. In de middag verscheen de burchtvrouwe met haar dochter en haar zoon. Alle kramen bezocht ze en overal kocht ze iets; de kinderen snoep ten van het lekkers en schaterden om de kunstjes der acrobaten. Toen ze eindelijk weer teruggingen naar het kasteel, was iedereen verrukt over de vriendelijkheid der bruchtvrouwt?. Nog drie dagen duurde de kermis. Toen verdwenen de vreemdelingen en het dorpje had zijn rustig uiterlijk van voor de kermis terug gekregen. RITA VAN B- Een heel Jaar lang hadden de inwoners van het kleine dorpje Zonnevru gespaard en waren ze zuinig geweest, om op de Jaarlijk- sche kermis, die in het voorjaar gevierd werd goed uit te kunnen gaan. Die kermis was een belangrijke gebeurte nis in het leven der Zonnevru'ers; dan kwamen de vreemde marskramers, de trou badours, de acrobaten, die door vreemde landen getrokken waren en die de bewoners vertelden, wat er in de wereld gebeurde. Want Zonnevru was slechts een heel klein dorpje, dat afgelegen lag, ver van de groote wegen, aan de voet van de bergen. En van de dingen, die in de rest van de wereld gebeurde wist het slechts heel weinig. De menschen leefden er vreedzaam en rustig. Maar dit jaar werd de kermis wel met bij zonder ongeduld verwacht. Af en toe waren er berichten gekomen in Zonnevru. dat de keizer in strijd was met de leenmannen, die ach onafhankelijk verklaard hadden en de bewoners waren nieuwsgierig naar verdere berichten. De vrouwen en meisjes verlangden vooral naar de komst der marskramers, die met mooie nieuwe stoffen kwamen, sierspelden en haarkammen En eindelijk op een goeden ochtend; Ja, daar kwamen de eerste kermisklanten het dorpje binnen trekken. De Jeugd kwam dadelijk belangstellend kijken naar het op bouwen van de tafels, waarop alles uitge stald werd. Spoedig volgde meerdere en op het groote plein heerschte een drukte en een lawaai, zooals de Zonnevru'ers niet gewend waren. De opening der kennis zou den vol genden dag zijn. Den volgenden ochtend vroeg werden ze uit hun hulzen gelokt door het lawaai dat van de markt kwam. De vreemdelingen, die den heelen nacht door gewerkt hadden, om op tijd met hun stalletjes klaar te zdjn, schreeuwden en probeerden hun waren aan te prijzen. Hoor ze roepen; Koopt mün laken, koopt mijn laken; alle burchtvrouwen, ja zelfs de keizerin heeft van mijn laken gekocht. Welke poortersvrouw wil dan nog achterblijven? Zoo riep en schreeuwde hij.en hij had succes; want van het laken, waarvan de keizerin een kleed had wilden ook de Zonnevru'sche vrouwen een Japon maken. De mannen keken bij de acro baten. en als een kunstje goed gelukt was, klapten ze in hun handen en gooiden een geldstuk op het laken. 's Avonds was het de beurt aan de muzi kanten; ze bliezen en fiedelden op hun in strumenten, dat het een lust was en de Jongelui dansten erbij. De handelaars en de mannen van* het dorp zaten ln de herberg .JHet dikke varken" en bespraken de gebeurtenissen; of liever de marskramers spraken en de mannen van Zonnevru luisterden toe. Wat wisten zij ook, wat er gebeurde daar ginds ln de wereld? Ze hoorden veel nieuws; dat de keizer met een groot leger opgetrokken was om zijn onge hoorzame leenheeren te straffen en dat deze nu weer anderworpen waren; maar hooge boetes hadden moeten betalen. Ze hoorden ook, dat de dochter van den keizer getrouwd was en dat er schitterende feesten gegeven waren, die weken geduurd hadden. Ze luis terden en ze luisterden met open monden en werden niet moe naar alles te vragen, over GUUSJES AVONTUUR MET DE KROKODIL. De kinderen speelden aan de rivier; ze hadden een reusachtige krokodil uit gummi, die ze op konden blazen. Dan was het precies een echte; want de kleuren waren die van een levende. Ze schoven de krokodil m het diepe water, gingen er op zitten en deden er kunststukjes mee. zooals ze den vorigen Zondag gezien hadden in het circus, waar kapitein Knokyl met z;jn gedresseerde kroko dillen optrad. Alleen Guusje, vier jaar oud. mocht niet meespelen; hij was te klein en moeder had hem verboden in het" water te gaan. Hij zat in het warme zancj aan de oever en huilde dikke tranen. Zelfs de plak koek; d|e de kin deren hem gegeven hadden, kon hem niet troosten. Toen *de klndereft genoeg hadden van het circus- spelen, lieten ze jde gummi- krokodil aan den kant lig gen en begonnen te ballen. Ook daar mocht Guusje niet aan meedoen; want hij kon den bal niet vangen en was veel te onhandig. Hij moest zijn koek maar opeten. Plotseling riep een van de kinderen: De krokodil Is weg; de krokodil is weg! De golven hadden hem van den oever getild en meege nomen. Zoeken, zoeken, Guusje. Jij ook! Help de krokodil zoe ken. Nu er gezocht moest worden mocht Guusje plotseling meedoen. Alle kinderen lie pen stroomafwaarts; alleen Guusje, die van strooming niets wist, ging stroomopwaarts, alsof do gummi-krokodil tegen den stroom op kon zwemmen. De anderen lachten hem uit en zeiden, dat hij met hen mee moest gaan; maar Guusje was boos, omdat hij niet mee had mogen spelen en ging nu Juist den anderen kant op. Twee mannen, die aan den oever wandel den. hielden de kinderen staande. Waar gaan jullie naar toe? vroegen ze- Onze gummi-krokodil zoeken, riepen de kinderen en gingen door. Die is wegge raakt! Net zooals bij de volwassenen, zei een der mannen tegen de ander; wij zoeken smds gisteren ook een krokodil; maar een echte, die uit het circus ontsnapt is. Wie weet, waar die nu rond zwemt. Het circus heeft vijftig gulden belooning uitgeloofd voor degene, die de krokodil vindt. Guusje stapte ondertusschen verder. Geen van de anderen was meer te zien; geen een Daar achter een stuk boomstam aan den oever, half in het water, lag de krokodil. Guusje lachte; Zie je, ik was de slimste; ik heb de krokodril (zoo noemde hij het dier) gevonden. Hij kwam naderbij en probeerde het dier uit het water te trekken; maar wat was hij zwaar. Hij opende zijn bek en keek Guusje aan. Misschien kan ik wel met hem praten! dacht Guusje. Hij had ook niet geweten, dat de krokodil zijn bek open kon maken- Hij zei: Kom, kom krokodril; ga mee naar huis! en hij floot hem, als een hond. De krokodil kwam langzaam uit het water en volgde Guusje. Opdat hij niet meer in het water zou gaan, liep Guusje met hem door het kreupel hout en ging op weg naar huis. Als het dier soms niet verder wilde, floot hij of lokte het met een stuk koek. Stoffig en verhit kwamen ze belde bij Guusjes huis. Guusje bracht het dier in den tuin, liet hem in de goudvisschenvijver en een beetje af te koelen- Ofschoon het zich heel klein maakte, ging het er maar half in. Maar het snoof verfrischt en dankbaar. WIE ZOEKT ER MEE? Kleine Jan heeft bovenstaande teekening ge maakt en laat hem nu aan zijn teekenlèeraar zien Deze zegt, dat hij de teekening wel aardig vindt, maar dat Jan er vijf fouten in gemaakt heeft. Jan zoekt en zoekt, maar kan ze niet vinden. Kunnen jullie hem helpenT De oplossing staat onder de oplossingen der raadsels. TANTE TINE. RAADSELS. De volgende lettergrepen, goed gerang schikt, geven de namen van enkele zeer groote rivieren ter wereld: a con go hud le ma na ne eon tl zo gris. Mijn geheel rijn groote watervallen ln Noord-Amerika: 123 10 3435367483997 1- 4 3 6 10 2 9 8 7 4 13 6 5 4 3 6 klein knaagdier, lulde schreeuw, niet dichtbij, niet droog, uitwasje op de huid. HL De volgende lettergrepen, goed gerangschikt, geven de namen van 'n vijftal Amerikaansche staten: a ba co do da ho ing kla la lo ma ma ne o ra ton va wash. IV. Wie kan van de volgende letters een stad ln Brazilië maken: adeelijnoorr V. x x x x x x x xxx X stad op Borneo, hoofdstad van Neder land. vloerbedekking. Poolbeer- bedlende. dienaar, meervoud van paal. natuur, inborst. paspoort. reeds. medeklinker. Op de kruisjeslfjnen komt hetzelfde woord te staan. OPLOSSINGEN. I. Amazone Congo Hudson Lena Tigris. n. Niagara-watervallen rat gil ver nat wrat. HL Oklahoma Colorado Alabama Nevada Washington. Rio de Janeiro. Oplossing. Toen ging Guusje eens naar zijn broertjes en zusjes kijken. Maar er was niemand thuis; ook vader en moeder niet. Guusje wist ook niet, dat iedereen op dat oogenblik langs de rivier liep en riep: Guusje. Guusje! Guusje was weg. Gisteren is er een krokodil uit het circus ontsnapt, zei iemand zachtjes tegen Guusje's vader. En krokodillen eten kleine kinderen. Pas toen 't heelemaal donker was, kwamen de ouders en de kinderen thuis. Daar is Guusje; kind waar heb je ge zeten? Ik heb de krokodril gevonden, zei Guusje. Welke krokodil? Hij is in den tuin; in de goudvisschen vijver! Vader nam een lantaarn en ging n«tar buiten met Guusje. Bij de goudvisschenvijver ging hij ontzet een stap achteruit. Daar lag een echte krokodil, die wijd zijn muil open sperde. Maak hem niet aan het schrlken, vader, zei Guusje. Hij lu°t graag koek. Vader telefoneerde naar het circus. Een half uurtje later kwam een heer in een mooi uniform met een auto om het dier te halen. Het was kapitein Knokyl. Hij gaf het dier Iets te eten en haalde uit zijn zak twee bil jetten van 25 gulden. Wie krijgt de belooning? vroeg hij. Guusje, zei vader. De kapitein gaf Guusje plechtig het geld- Mag ik alstublieft de krokodril houden? vroeg Guusje. GREETJE VAN FOOLE. EEN AARDIG GOOCHELKUNSTJE. Voor het uitvoeren van dit tooverkunstje vraag je aan een der aanwezigen 'n zakdoek te leen. Als je die hebt, neem Je hem in het midden op en knipt de top er af, zooals Je op de teekening kunt zien. Degene van wie de zakdoek hoort, zal waarschijnlijk niet al te vriendelijk kijken; maar dan kun Je hem gerust stellen, door te zeggen, dat by zijn zakdoek weer gerepareerd terug krijgt. Om goed te laten zien, dat Je er een stuk uitgeknipt hebt, leg Je het doekje op Je arm enhet gat is duidelijk zichtbaar. Dan strijk Je even geheimzinnig met Je hand over het doekje, leg hem er even op enals Je Je hand wegneemt, is de zakdoek weer heel. Dit kunststukje ls heel eenvoudig uit te voeren; veel hulpmiddeltjes heb Je ook niet noodlg. Alleen een rond stukje stof van het zelfde materiaal, als het costuum, dat Je aan hebt en een apart klein doekje. Dit doekje hou Je verborgen in de binnenzijde van Je hand- Als Je nu de middenpunt van de zak doek te voorschijn trekt uit Je hand is het natuurlijk niet de zakdoek, maar de punt van het doekje, dat daar verborgen zat. De zak doek blijft dus ln de hand. Als je nu de zak doek op Je mouw legt, smokkel Je daar meteen het ronde stukje stof op. Het bedrog is volkomen; niemand riet, dat de stof er op ligt. Dit zijn de fouten, die Jan ln zijn teekening gemaakt beeft; 1 De auto heeft geen stuur. 2 De glazen wisse hers zijn verkeerd i elkaar vastgemaakt. 3 De claxon ls achterstevoren geplaatst. 4 Het portier heeft twee handvaten. 5 De pet van de chauffeur is verkeerd ge- teekend. X. T. Om de zakdoek nu weer zoogenaamd te repareeren heb Je niets anders te doen. dan met Je hand erover heen te strijken en het stukje stof weg te nemen. Als Je dit een beetje handig uitvoert, zal niemand er achter komen, hoe je dat nu eigenlijk klaar speelt EEN KALF. eerst. De kleuren zijn wit met vlekken; deze vlekken kunnen zoowei zwart als rood-bruin zijn. Met zwarte verf maak je de ooren en de bek- Ook de hoeven worden zwart geverfd. Met kleine spijkertjes zet Je de deelen dan ln elkaar; de kop komt tusschen de beide deelen van de romp in, echter zoo, dat de kop genoeg speling heeft om te kunnen be wegen. Vervolgens bevestig Je de ooren en de pooten aan de romp; maar ook zoo, dat er bewegingsruimte biyft. Je moet zorgen, dat de randen van de deelen glad zijn en zonder splinters, zoodat het kind voor wie het speelgoed bestemd is, zich er niet aan kan beaeeren. Dat gladmaken gebeurt met een grove vyl. Aardig ls, om het dier op een plankje met wieltjes te bevestigen. Dan kan het kind het speelgoed overal mee naar toe nemen. Ik behoef Jullie natuurlijk met meer te zeggen, dat Je zorgen moet, dat de twee deelen van de romp, de pooten en de ooren preóes hetzelfde moeten zijn; dat ze niet in grootte mogen verschillen. Ook moet Je op de onder linge verhouding van romp en ledematen letten. Voor Je aan het uitzagen begint, moet Je daarom de deelen eerst met potlood af ge- teekend hebben op het hout. OOM KEES. Zeker hebben jullie op een wandeling door de velden, de Jonge kalveren door de wel zien draven op hun dunne hooge pootjes. Het zijn aardige beestjes en ze doen zoo on handig en onwennig, dat Je iedere keer ver wacht, dat ze om zullen vallen. Maar dat gebeurt toch niet. We zullen zoo'n kalfje eens gaan maken van dik carton of dun triplex- Dit triplex moet 5 millimeter dik zijn en daarop teeken Je dan de verschillende deelen. Dat zijn: de kop; twee deelen voor het lichaam; twee achter-, twee voorpooten en twee ooren. Op de aangegeven plaatsen boor Je er de gaatjes in, die voor het ln elkaar zetten van het diertje noodlg zijn. Alvorens dit echter te doen. verven we de verschillende deelen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 20