METALEN UIT NED. BODEM GELDERLAND: DE LAATSTE! NIEUWE NATIONALE NIJVERHEID Onderzoek ertsvondsten Christelijke Historici DE N.S.B. KRIJGT ZETELS S.D.A.P. wint een zetel 3e BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 27 APRIL 1935 Exploitatieplannen in het Zuiden van Limburg (Van een bijzonderen correspondent) De stichting van nieuwe vvclvaartsmoge- lijkhéden is in deze tijden een gebeurtenis, die aller belangstelling verdient. Zulk cou gebeurtenis is, naar wij vernemen, spoedig 1c verwachten naar aanleiding van serieu ze plannen, welke zijn ontworpen om te ko men tot exploitatie van in Nedcrlandschcn bodem aanwezige ertsen. Recente weten schappelijke onderzoekingen hebben name lijk uitgewezen, dat er zich in hot Zuiden van Limburg belangrijke voorraden lood- cn zinkerts bevinden, welke voor ontgin ning in aanmerking komen en waarvan de opbrengst zeer waardevol belooft te zijn. Een erts industrie van eenige bctcckcnis is er nog nimmer in ons land geweest, zoodat deze plannen aan onze nationale economie een geheel nieuw aspect geven. Dat er verschillende ertsen in Nederland voorkomen, is geen nieuwtje. Men heeft wel op sommige plaatsen slakken aange troffen, welke afkomstig moeten zijn van vroegere, zelfs voor-historische bewoners, die uit de gevonden ertsen op min of meer primitieve wijze metaal wisten te winnen. Zulke vind-pïaatscn zijn o.m. gesignaleerd bij Apeldoorn en bij het dorpje Bommorig in Zuid-Limburg, gelegen aan de Geul. Ook in den laatsten tijd zijn nog crlsen te voor schijn gebracht, die tot metaal verwerkt zijn. Dit is het geval met het op vele plaat sen, vooral in de veenstreken, voorkomende ijzcroer, dat 40—60 ijzer bleek te bevat ten. Dit oer is vaak door beekjes afgezet en in den grond blijven zitten. Het verwijderen van zulke oerbanken was eveneens van groot belang voor den landbouw, daar deze den waterafvoer belemmerden en liet land voor bebouwing ongeschikt maakten. Nog geen tien jaar geledtyi zijn uit de veenstre- lcen in hot Noorden van ons land groote hoeveelheden ijzcroer naar het buitenland verkocht, waar ze gebruikt worden om ze niet moeilijk smeltbare ertsen te vermen gen. Ook hij de verffabricage wordt soms ijzcroer gebruikt. Thans is er echter wei nig meer in ons land tc vinden. Erts in Zuid-Limburg Behalve het over vele streken van ons land verspreide ijzeroer zijn er ook in het gesteente van Zuid Limburg ertson gevon den. Men heeft deze- vondsten, tot nu loc echter meest* van weinig lie Tang beschouwd. Wel zijn er een enkele maal naar aanlei ding van deze,vondsten exploraties gedaan, doch deze leverden geen resultaat op, om dat men bij den tocnmaligen stand dor we tenschap niet over de juiste ondorzoekings- middclen beschikte. Toch moeten er in vroegere tijden in deze streken ertsmeltc- rijen zijn geweest'; de bij Bommorig gevon den slakken wijzen daarop, hetgeen botco- kent, dat men er lang geleden erts heeft gevonden, waarvan de verwerking loonend was. Ter plaatse komen de ertsen voor in een gesteente, dat -ze van nature meestal mijden. De vindplaatsen liggen verspreid en het is geen wonder dat men tot nu toe niet aan' de mogelijkheid lot exploitatie er van is toegekomen. Eenigcn tijd heeft men ook gedacht, dat een andere omstandigheid een aanwijzing vormde voor de aanwezig heid van metalen in den bodem. In het Geuldal groeit namelijk hier en daar het zinkviooltje (viola lutca var. caluminarc), welk plantje alleen voorkomt op gronden, die sporen van zink bevatten. Later is ech ter gebleken, dat dit zink afkomstig was uit België en ter plaatse door de Geul bij hoog water was afgezet. Algemeen bekend is, dat in de Neder- landsche kolenmijnen soms eveneens ert sen worden gevonden. Tegelijk met steen kool wordt zoo nu en dan ook ertshoudend gesteente uit de mijngangen naar boven gebracht. Koper, zink en lood wordt ertus- schen aangetroffen. De stukken worden bij dc mijnen als onbruikbaar op zij gegooid en hoogstens benut om er verlaten mijn gangen mee te vullen, terwijl men er zich uitsluitend blijft toeleggen op dc exploita tie van kolenlagen. In het Geologisch bu reau voor het Ncdcrlandsche mijngebied te Heerlen vindt men een rijke verzameling van in de mijnen gevonden ertsen, die ecu goeden indruk geven van de bonte ver scheidenheid der natuur op dit gebied. Toch geven deze vondsten belangrijke aanwijzin gen omtrent de verertsing van Nederlands bodem, aanwijzingen die o.a. inspireerden tot de plannen. waarvan wij hierboven reeds spraken, om te komen tot de exploi tatie van ertsen uit onzen eigen bodem. Over de gr ens In België en Duitschland, vlak bij dc Ne- dcrlandsche grens, zijn ook ertsen gevon den. Dc ertsafzettingen houden zich natuur lijk niet aan staatkundige grenzen, al word er tegenwoordig bij dc vaststelling van die grenzen veel rekening mee gehou den! Een verschil met Nederland is even wel, dat in het buitenland de hoeveelheid zoo groot bleek, dat de exploitatie ervan mogelijk was. Eeuwen geleden is men er leeds niet de ontginning begonnen. In den Romcinschen tijd waren er al mclaalmij- nen in dc buurt van Aken en de niineranl- bronnen, die deze stad zulk een bekendheid geven en die dan ook de Romeinen aanlei ding gaven tot dc stichting ervan, wijzen daar eveneens op In het Zuiden, op Bel gisch gebied, zijn belangrijke lood- en zink in ijnen geweest. Het plaatsje Blcyberg, niet ver van de Limburgsche grens gelogen, was tot in dc vorige eeuw een beduidend cen trum van Ioodproductic en bet voormalige neutrale gebied van Moresnet bevatte bij Altenberg groote zinkmijncn. De stichting van het neutrale gebied, dat met een punt uitliep naar liet bekende viorlaiulenpunt bij Vaals, is juist het ge volg geweest van het bestaan van deze mijnindustrie. Oorspronkelijk hoorde het gebied aan Oostenrijk, doch in 1793 kwam het onder Fransche vlag. hetwelk zoo ge bleven is tot 1S14. Zoowel de Nederlanden als Pruisen maakten er bij het Wcener con gres aanspraak on. Men gunde elkaar het bezit van deze rijke ertsmijnen niet en is het tenslotte eens geworden over een status waarbij liet erobied onder gemeenschappe lijk bestuur van béide partijen kwam. Bij de scheiding tusschen Nederland en Belgie kreeg de laatste staat deze eer toegewezen. In 1841 kwamen heide garanten overeen, het tot onafhankelijk neutraal gebied te vorklaren niet oen eigen bestuur, bestaande uit een burgemeester en een gemeenteraad. Aten kan den strijd om dit gebied eenigs- zins vergelijken met wat met liet Saargc- Lied gebeurd is na het verdrag van A cr- saillcs. Ook hW riikc mijnen. waarvan twee verdragsluitende staten elkaar liet bezit niet gunden. Ten tijde van het Wce ner congres was er echter nog geen 4 ol- kenbond, die liet beheer op zich kon ne men. In tegenstelling met het Saargcbicd is evenwel de waarde van het bezit van Moresnet na iaren sterk verminderd. Even als de loodmiinen van Rtevbcrg zijn thans ook de zinkmijncn van Altenberg in Mores net geheel uitgeput en toen België na den wereldoorlog ziin grepzen tot ver Oostelijk ervan verplaatste, door do inlijving van Eunen. was ïle economische jvinst van d£zev verovering maar gering. Wetenschappelijk onderzoek Ken diepgaand wctenscliappcliik onder- zoek naar de in Zuid-Limburg voorkomen de ertsen was eigenlijk lot voor kort nim mer geschied. .Door dé instelling van het Geologisch bureau voor het Ncdcrlandselie miingcbied, dut steeds wetenschappelijk toezicht houdt on dc resultaten der mijn- werkzaamheden in Zuid-Limburg en bij alle nieuw aangelegde steengangen een geologisch onderzoek instelt, is dc laat>t° jaren meer aan,dacht besteed aan dc in de. mijnen aangetroffe-n ertsafzettingen. De directeur van dit bureau, prof. dr. W. J. •Tongmans, die tevens hooglccranr is aan de universiteit te Groningen, wees rcccls herhaaldelijk op het belang van deze vondsten. Hij achtte liet van het grootste gewicht, dat deze ertsen door een weten schappelijk specialist onderzocht zouden worden. Zoo kwamen ze in handen van ilir. ir. dr. P. J. C. dc Wijkerslooth de Weerdcsteyn. die ten declc hier te lande, ten dcelc in het buitenland, zulk een nauwgezet ondcr/ock heeft verricht. In be sloten kring heeft liii onlangs hierover liet een oil ander medegedeeld. De resultaten van zijn onderzoek, waren verrassend. Het moderne erts onderzoek geschiedt langs niicroscopischen weg. Aan de ertsen worden spiegelende vlokjes gepolijst, die» onder verschillend invallend licht bekeken worden. Uit de wijze van terugkaatsing van het licht, gezien door den microscoop, laten zicli dan allerlei conclusies vormen. In deze ertsen werden zeer merkwaardige en zeldzame mineralen gevonden, die ook over dc vorming ervan belangrijke gevolg trekkingen toelieten. Er bleek o.a. uit liet Twee stukken erts. zooals ze op sommige plaatsen in het gesteente van Zuid- Limburg voorkomen. De pijltjes wijzen de ligging van de ertslagen aan. Het gropte stuk bevat in liet midden zink. het kleine geeft in twee lagen lood te zien. I De witte vlakken. op het looderts zijn doelen van het kalkgesteente, waaruit dit stuk afkomstig is X"" onderzoek, dat men hier te doen had met formaties, die ontstaan waren bij lioogc temperaturen, in tegenstelling met de ert sen uit liet voormalige Moresnet, die bii betrekkelijk lage temperaturen gevormd zijn. Bii deze studie werden namelijk ook vergelijkingen gemaakt met dc reeds lang uitgcnutlc ertsafzettingen in de omgeving van de Ncdcrlandsche mijnstreek, in Bel gio, in het voormalige Moresnet on in Duitschland. Een duidelijk aanwijsbare sa menhang kon worden vastgesteld tusschen al deze gebieden. Centrum in Nederland Do ertsafzettingen ten Zuiden en ten Oosten van Zuid-Limburg strekken zich uit tot aan de oppervlakte. Dat was ook de reden, dat-men reeds zoo vroeg tot de ex ploitatie ervan is overgegaan. Sommige van deze mijnen zijn. als geméld, uitgeput, an dore zijn voortgezet tot op een diepte van 800 Meter onder dc aardoppervlakte, waar door de exploitatie ervan met groote moei lijkheden heeft te kampen. Uit het onderzoek van dr. Dc Wijkerslooth is nu, naar wij vernemen, gebleken, dat deze ertslagen in het buitenland niet an ders zijn dan de uitloopers van belangrijke ertsafzeltingen in den Nederlandschen bo dem. In zijn bovenvermelde voordracht hoeft dr. De Wijkersloot medegedeeld, dat de wetenschappelijke studies, die overigens nog in gang zijn, lot resultaat hadden, dat van de ertsvoorraden in Nederland groote verwachtingen zijn ie koesteren. Hoewel de spreker zich over de economische mogelijk heden niet uitliet, schijnen inderdaad, blij kens betrouwbare inlichtingen, welke wij hierover konden verwerven, deze verwach tingen van dien aard te zijn, dat een on derzoek in voorbereiding is naar de beste wijze van exploitatie van den ertsrijkdom in Zuid-Limburg. In enkele particuliere mijnen nabij Iverk- rade. met name de Domaniale mijn en de mijn Juliana, zijn lood-, koper- en zink-mine ralon gevonden op oen diepte van 500 Me ter. Deze clioptc heeft voor een evontuocle exploitatie ervan geen bezwaai te zijn. daar in de mijnen toch ïccds schachten, galerijen en ophaal-installalics aanwezig zijn voor het winnen xan steenkool zoodat dc ont ginning van ertsen geen hooge kosten met zich zou medebrengen. Practisch Kan men dus zeggen, dat dc ertsen daar aan dc op pervlakte liggen. Het is nu eon kwestie vnn nader mijnbouw technisch onderzoek, of men met de exploitatie hier of elders in deze streek zal aanvangen. Economische aspecten Voor een land als Nederland, dat in het algemeen aan grondstoffen zoo arm U, zijn aan deze plannen groote belangen verbon den. Tot nu toe werd aan de exploitatie van metaalniijnen in ons land niet gedacht. Hot laat zich aanzien, dat binnenkort ook Nederland tot de orts^Vrodiiceerende lan den zal behooren. Er zal nieuwe werkgele genheid worden geschapen, hetgeen vooral voor Zuid-Limburg, waar de bevolking voortdurend sterker aan den lijve onder vindt. dat dc kolénmiiiicindustrie zulke moeilijke tijden doormaakt, van niet te on derschatten bctcckcnis is. Daarbij komt, dat ons land door dit alles minder aflian- kcliik zal worden van liet buitenland. Gaat men de cijfers na. welke liet Cen traal bureau voor de statistiek te 's-Graven- hngc daaromtrent beschikbaar heeft, dan ziet men. dat Nederland, ondanks het ver minderde verbruik in deze crisis-jaren, toch nog belangrijke hoeveelheden lood en zink dc metalen, waar het hier in de eerste plaats om gaat invoert. In 1931 bedroeg de invoer aan lood 29.578 ton voor een waarde van 2.792.000 gulden: dc invoer van zink bedroeg over dit iaar 110.5!) ion voor een waarde van 1.162.000 gulden. Natuur lijk is nu nog met geen mogelijkheid te zeggen, of dc productie van de Zuid-Lim- biircsche lood- en zinkmijncn geheel aan dc nationale behoefte zal kunnen voldoen, dnch dat is vooralsnog ook geen vereisehtc. Wel bliikt uit deze cijfers duidelijk, dat er voor de nieuwe industrie een afzetgebied zonder export-moeilijkheden beschikbaar is. Dat is in deze tijden al heel veel waard! Het gezelschap vierde zijn derde lustrum Het Gezelschap van Christelijke Historici in Nederland vierde écu dezer dagen zijn derde lustrum. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek een toenemende bloei. Het ledental bedraagt momenteel 49. In den loop van dit iaar zal een nieuwe lustrum bundel verschijnen. Uit het jaarverslag van de commissie tot het voorbereiden van een schets van leeintcn in de geschiedschrij ving. die vooral van christelijke zijde als zoodanig worden aangevoeld stippen wij aan. dat dit werk goeden voortgang vindt. De schets zal zich niet bepalen tot een blcote opsomming, maar voorzien worden van een korte toelichting. Het is de be doeling. dat deze schets in beperkten kring verkrijgbaar wordt gesteld. Tot. lid van het gezelschap werden be noemd de hceren prof. dr. E. C. Gcrretson van Utrecht, dr. P. A. .Tongsma en dr. W. II. van Zuvlcn beiden van Kampen, dr. S. L. van der Wal te Groningen, dr. J. Karsemever van Botterdam en dr. F. Bos te Wilnis. Wegens ongesteldheid was prof. dr. Th. L. Haitjcma verhinderd zijn aan gekondigd referaat te houden. In zijn plaats hield prof. dr. A. A. van Schelven een voor dracht over „Dc historische groei van het Noord-Nederlandschc nationalitcitsbesef". In de middagvergadering sprak prof. dr. Z. W. Sneller over „De economische denk beelden van Maarten Luther". In plaats van dr. G. P. van Itterzon. die aftredend en niet herkiesbaar was, werd tot penning meester gekozen dr. L. C. Suttorp van Schiedam. Met dezen wordt het bestuur van het gezelschap gevormd door prof. dr. A. A. van Schelven, voorzitter en dr. L. W. G. Scholten, Johan Willem Frisostraat 30 Utrecht, secretaris. Na afloop der vergadering werd een ge zamenlijk bezoek gebracht aan het Oud- Katholiek museum.^ Vrijheidsbond van S op 4, V.sD. van 3 op 2 De verkiezingen der leden voor de Provinciale Staten in Gelderland (de eenige provincie waar nog gestemd moest worden) zijn gisteren gehoiu den. Uitgebracht werden in totaal 387.424 stemmen, waarvan op de: R.ïK. Staatspartij 113.90(1 Antj.Rev, Partij 40.413 Christ.sHist. Unie 55.044 Hcrv. Geref. Staatspartij 2.727 Staatk. Geref. Partij 12.053 Christ. Dem. Unie 5.208 Kath. Dem. Partij 3.766 S. D. A. P. 70.111 Vrijheidsbond 24.S17 Vrijz. Dem. Bond 14.023 N. S. B. 30.104 Comm. Partij Holland 5.111 Rev, Soc. Arb. Partij 2.127 Plattelandersvcrbond 3.015 Zet elver deeling Aantal geldige stemmen 3S7.424. Kiesdecler 6.249. De zetclverdeeling is thans als volgt: leden R.K Staatspartij 21 (20) Anti=Rev. Partij 7 (81 Christ. Hist. Unie 9 (10) Herv. Gercf. Staatspartij 0 Staatk. Geref. Partij 2 (1) Christ. Dem. Unie 0 Kath Dem. Partij 0 S. D. A. P. 12 (11) Vrijheidsbond 4 (S) Vrijz. Dem. Bond 2 (3) N. S. B. 5 Comm. Partij Holland 0 (1) Rev. Soc. Arb. Partij 0 Plattelandcrsbond 0 Gekozenen Voor de Provinciale Staten der provincie Gelderland zijn thans de navolgende leden gekozen: B.K. Staatspartij: J. J. W. LTsselmuiden, Arnhem; J. \an Wcsterlaak, Apeldoorn; J. W. I-I. M. Meijer, Arnhem; G. J. Koelman, Nijkerk; dr. II. F. M. Stoer, Lichtenvoorde; J. W. Smit, Wichmond; A. J. B. Hulshoff, Eibergen; G. W. J. van Koeverden, Buren; J. Th. G. Reijers, Arnhem; H. K. M. van Nispen tot Pannerden, Arnhem; Th. J. Bon- gers, Ulft; Th. G. J. Schaars, Andclst; H. II. M. Peters, Ossen waard; nir. E. II. J. baron van Voorst tot Voorst, Ubbcrgen; G. M. Bus- ser, Nijmegen; J. Verheij, Nijmegen; G. R. Daainen, Uitbergen; P. A. van den Dungen, Nijmegen; J. A. de Zwart, Nijmegen; W. H v. d. Putten, Winssen; W. II. Kronenburg Grocsbeek. Christ. Ilist. Unie: Mr. M. Ch. de Jong, Arnhem; mr. dr. C. O. Pli. baron Creutz, Bennekom; jhr. dr. J. M. van Haersma de With, Putten; II. L. van Doesburg, Wapen veld; H. C. J. te Loo, Apeldoorn; II. Kocr- selman, Zutphen; J. Óbbink, Aalten; II. de Liefde, Culemborg; mr. W. F. F. baron van Verschuer, Beesd. Anti-Rev. Partij: C. Smeenk. Arnhem; mr. A. van der Deure, Bennekom; D. van de Bunt, Nijkerk; D. Gosker, Apeldoorn; C. Roeterdink, Gorssel; J. Rijpstra, Zclhem; A. Fintclman, Ilerwijnen. Staatk. Gercf. Partij: H. llaamschotcn, Arnhem; T. van de Pol, Ilerveld. S. D. A. P.: J. L. B. Keurschot. Didam; mevr. C. A. Weersmavan Duin, Zutphen; B. Bakker, Arnhem: T. Rosoboom, Hattcm; G. A. Corduwener, Nijmegen; A. van Gcuns, Tiel; A. van Dam, Winterswijk: P. A. van der Ent, Arnhem; J. Mooring, Zalt-Bommel; G. Stempher, Apeldoorn; W. Beukcma, Nij megen. Bij loting zal moeten worden uitgemaakt wie van dc candidaten de 12de zetel zal in nemen. Daarvoor komen in aanmerking de hceren M. Rademakers, J. Bronkhorst, bei den te Arnhem, en W. v. d. Weide te Wa- geningen. Vrijheidsbond: Mr. B. F. Everts, Arnhem; mr. A. C. baron van der Feltz, Twello; II. W. Reesink, Zutphen; II. A. van Bcuningen, Kerk Avezaat. Vrijz.-Dem. Bond: B. van Krimpen, Lochem; W. Volgers. Apeldoorn. N. S. B.: J. M. Honig. Arnhem; D. A. Konijnenberg, Zutphen; W. O. A. Koster, Buumialsen: IL W. Paes, Nijmegen; A. C. Wesseling, Nijmegen. Het landelijk resultaat De samenstelling der Provinciale Staten in de 11 provincies geeft het volgende totaal-resultaat der zetelverdecling, waarbij de cijfers vergeleken kunnen worden met de samenstelling in 1931 verlies of Partij* 1935 1931 winst R.-K. Staatspartij 175 ISO 5 S. I). A. P. 125 127 —1 Anti-Rev. Partij 75 82 —7 Christ. Hist. Unie 61 70 —9 N. S. B. U O +44 Vrijheidsbond 23 58 —25 Vrijz. Dem. Bond 28 36 S 1 Comm. Pari ij Holland 12 10 -1-2 1 St. Geref. Partij 13 32 1 Chr. Dem. Unie 30 0 10 1 Kath. Dem. Partij 5 0 +5 R. S. A. P. 4 0 +4 Herv. Gercf. Staatsp. 1 1 0 Plattelanders 0 3 —3 Overige partijen O 11 S De onderscheidene partijen, die ditmaal aan de verkiezingen hebben deelgenomen, hebben bij dc Prov. Statenverkiezingen 1935 het volgende aantal stemmen met dc daar* achter vermelde percentages op zich ver een igd: Totaal uitgebracht .720.055 R.K. Staatspartij 1.029.924 27.69 S. D. A. P. 782.592 21.01 Anti-Rev. Partij 121.223 11.32 Chr. Hist. Unie 313.670 9.24 N. S. B. 294.284 7.91 Vrijheidsbond 226.877 6.09 Vrijz.-Dem. Bond 156.129 4.20 Comm. Partij Holland 127.577 3.43 St. Ger. Partij 93.898 2.52 Chr. Dom. Unie 67.281 1.S1 Kath. Dem. Partij 56.830 1.53 R. S. A. P. 51.607 1.39 Herv. Ger. Staatspartij 21.799 0.59 Plattelanders 7.755 0.21 Overige partijen 3S.G09 1.03 Uit deze cijfcis blijkt, dat liet percentage van de stemmen, welke zijn uitgebracht op de in de regeering vertegenwoordigde par tijen. dat in 1933 62.46 bedroeg, bij de Sta len verkiezingen is gedaald niet 3.92 tot 5S.5 i. UITSLAG KIESGRING EDE Kieskring Ede, omvattend Ede, Wapenin gen, Barncvcld, Scherpenzeel en Renkum; Uitgebracht 37. HG stemmen. Ongeldig 18S1. Geldig 35,565. R.K. 3681 II. G. S. 384 N. S. B. 2821 V.-D. 885 C. P. 11. 560 Nat. Boeren 110 A.-B. 6948 V.-B. 2420 R. S. A. P. 70 S. G. P. 3991 C. II. U. 7789 S. D. A. P. 5476 C. D. lT. 312 K. D. P. 132 Gemeente Ede Uitgebracht 14.360 stemmen. Ongeldig 802, Geldig 13.558. Uitgebracht op: B.K. Staatspartij 558 Hcrv. Gercf. 127 N.S.B. 1125 Vrijz. Dem. 277 C.P.H. 100 Nat. Boeren, Tuinders- en Micldcnstandsp. 74 Anti-Rev. 3060 Vrijheidsbond 994 Rcv. Soc. Arb. Pailij 31 Staatk. Geref. 2100 Chr. Hist. 2975 S.D.A.P. 1546 Chr. Dem. Unie 194 Kath. Deiu. 70 UITSLAG ARNHEM (STAD) Aantal kiezers 44.990. Aantal stemmen 42.366. Geldige stemmen 39.366. B.K. 10.635; llcrv. Geref. 784; N.S.B. 365SJ Vrijz. Dem. 96i; Communisten 1472; Plattel. 117; A.R. 3159; Vrijheidsbond 2335; R.S.A.P. 441 St. Gercf. 146; Chr. Hist. 2588; S.D.A.P, 12.439; Chr. Dein. 327; Kath. Dem. 301. DE SAMENSTELLING VAN DE EERSTE KAMER Nu de uitslagen van dc Provinciale Sta ten in alle elf provincies bekend zijn, kan worden nagegaan, hoe de Eerste Kamer er over drie jaar zal uitzien, althans ingeval er tusschen de in dc Staten vertegenwoor digde partijen geen onderlinge afspraken worden gemaakt en de leden der Staten hun stemmen dus uitbrengen op dc can didaten van hun eigen partij. De vorige week hebben wij reeds bere kend, dat dan bij dc verkiezing van 12 le den van de Eerste Kamer in den aanstaan den zomer in de groep Noordholland— Friesland vermoedelijk gekozen zullen wor den 4 S.D.A.P. (onveranderd), 2 B.K. 1)* 1 Anti-Rev. Partij (onveranderd), 1 Chr.- Hist. Unie 1 Vrijheidsbonden (onver anderd), 1 Chr. Ilist. Unie 1), 1 Vrij licidsbonder (onveranderd), 1 Vrijz.-Dem, Bond (onveranderd), X N.S.B. 1), en 1 communist 1). In do tweede groep Noordbrabant, Utrecht, Limburg en Zeeland zal de uitslag vermoedelijk zijn, dat gekozen wor den 8 R.K. (onv.), 2 S.D.A.P. 1). 1 Anti- Be v. Partij (onv.), 1 C.II. (onv.), 1 N.S.B. 1), terwijl de eenige Vrijhéidsbonder en de eenige Vrijz.-Dcmocraat niet herkozen zullen worden. Bij de verkiezing van leden voor de Eer ste Kamer, welke in 1938 door de thans ge kozen leden van Prov. Staten in Zuidholland zal plaats hebben, zullen, behoudens bijzon dere overeenkomsten tusschen de partijen, de volgende zetels worden toegekend: 2 B.K. (onv.), 2 A.B. (onv.), 1 C.II. (—1), 1 Staatk. Geref. Partij 1). 4 S.D.A.P. (+1), 1 Vrijheidsbond 1), 1 N.S.B. 1), ter wijl de Vrijz. Demoeraten hun zetel in dezo groep verliezen. In dc laatste groep dc provincies Gel derland, Ovcrijscl, Groningen en Drenthe waar de verkiezing eveneens in 1938 zal ge schieden, zullen gekozen worden 3 B.K. (onv.), 3 S.D.A.P. (onv.), 2 A.B. (onv.), 2 C.II. (onv.), 1 Vrijheidsbond 1), 1 .Vrijz.- Dem. (onv.) en 1 N.S.B. (4- 1). Over drie jaar zal de Eerste Kamer ov dus als volgt uitzien: 15 R.K., 13 S.D.A.P., 6 Anti-Rev. Partij, 5 Clirrrr.-Hist. Unie, -4 N.S.B., 3 Vrijheidsbond, 2 Vrijz.-dem. Bond, 1 Staatk. Geref. Partij en 1 Communist. De N.S.B. zal dus over drie jaar 4 zetels in de Eerste Kamer bezetten. Bovendien verwerven vermoedelijk de Staatk. Geref. Partij en de Comm. Partij Holland volgens rleze berekening elk 1 zetel. De S.D.A.P. zal 2 zetels winnen. Daartegenover verliezen de Vrijheidsbond 3 zetels, de Vrijz.-Dem. Bond 2 zetels, de Chr.- Hist. Unie 2 zetels en dc R.K, Staats partij 1 zetel.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 9