Engelsch beroep op de Duitschers Ie BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 4 MEI 1935 Macdonald's betoog in het Lagerhuis Verdere sprekers aan 't woord GENERAAL WEYGAND TE BRUSSEL Groote rede van Hitier te wachten BANKOVERVALLEN IN DE VER. STATEN AANVAL OP ROOSEVELT'S POLITIEK Rotterdam's begrooting in behandeling Meer welvaart noodig REBELLEN NADEREN MANILLA Toestand zeer ernstig geacht een fraai en gezellig cachet aan uw kamer geeft onze indanfhren ge verfde dubbele gordijnpluche -vfcmflURKirrnio- SEMREE DE ZONNESCHIJN IN APRIL Hij dringt er bij Berlijn op aan het geschokte vertrouwen te herstellen Met enkele woorden is reeds gerept van Macdonald's met spanning tegemoet geziene redo, die hij Donderdag in het Lagerhuis hield en waarin hij dc gebeurtenissen sinds 3 Febr. schetste. Hij herinnerde eraan, dat het communiqué van dien latum verklaar» de, dat een van de doeleinden was: een vrijelijk verccngekomen bewapeningspact met Duitschland en de andere mogendhe den, dat in de plaats zou treden van dc mi litaire bepalingen van het verdrag van Ver sailles. Als men dit met succes tot stand kon brengen, zou het grootste gedeelte d-er on middellijke Europeesche gevaren verdwij nen. Duidelijk wees de Londcnsche verkla ring erop, dat men zich verwijderde van het regime van Versailles en aanstuurde op .Europeesche betrekkingen, gebaseerd op vrij© onderhandelingen inzake veiligheid en gewapende sterkte. Op 3 Februari waren re geeringen, gelijk de Engelsche. geduldig be gonnen den goeden wil in Europa te herstel len en hadden zij een goede reden aan te nemen, dat dc vooruitzichten beter wer den; toen korten tiid later Duitschland do verklaring aanvaardde, in ieder geval als basis voor besprekingen, werd haar hoop versterkt Het was ten zeerste te betreuren, dat op dat oogenblik do Duitsche regeering haar voornemen te kennen gaf den algemee ne dienstplicht in te voeren en een militaire luchtstrijdkracht in het leven te roepen. Wanneer men dc toekomst onder oogen Snot, is het goed eraan te denken, dat Hitler openlijk de bereidheid en vastbeslotenheid zijner regeering te kennen heeft gegeven om zoowel de letter als den geest van het ver drag van Locarno te aanvaarden. De verkla ring van 3 Februari heeft algemeene voldoe ning in geheel Europa gewekt, omdat het den aanvang beloofde van een gezonde Eu ropeesche regeling. Niets is te Stresa ge schied, dat di\> verklaring gewijzigd heeft. Inderdaad bevestigt de tekst der conclusies van Stresa wederom punt na punt de ver klaring van Londen en het is van belang dit xnet nadruk uiteen te zetten. Duitschland en het pactens systeem Wat Oost-Europa betreft, Duitschland in het bijzonder is in staat waardevolle bijdra gen te leveren voor een systeem van veilig heid in die streek. Tijdens het bezoek van Simon aan Berlijn verklaarde Hitler bereid ite zijn te onderhandelen over een multila teraal nietaanvalspact met de Oost-Europee- eche landen cn ofschoon men gehoopt had, dat Duitschland bereid zou zijn toe te tre den tot een brecderc regeling, mocht men toch de door Hitier naar voren gebrachte Noorstellen niet laten vallen; men vertrouwt thans, dat Duitschland zelf directe stappen zal doen om in meer concreten vorm de ge dachte te bevorderen, die de kanselier heeft geformuleerd. Er is geen reden waarom een dergelijk kionagressiepact niet in harmonie zou zijn met verdragen van wederzijdschen bijstand, waarover Frankrijk en andere mogendheden thans onderhandelen en Macdonald uitte zelfs de meening, dat dezo twee elkaar zeer goed kunnen aanvullen en samenwerken tot het ontstaan van een volledig systeem van collectieve veiligheid in Oost-Europa. Ik wensch duidelijk te maken, aldus Macdonald dat vóorzoover de Engelsche regeering bij de kwestie is betrokken, zij niet van meening Ss, dat de veiligheid, bedoeld bij de verkla ring van Londen, volledig kan zijn zonder •deelneming van Duitschland. Het is ons doel, aldus vervolgde do pre- ïnier, dat het aantal der samenwerkenden [vergroot wordt cn wij willen voorkomen, dat zij worden verdeeld in vijandige kampen. iWil Duitschland nu niet ons de hand reiken en zich bereid toonen, om mede te werken aan het herstel van het vertrouwen, dat zoo ruw geschokt is door de Duitsche bewape ningspolitiek? De Britsche regeering is er van overtuigd, dat internationale samenwer king do eenige basis is, waarop de wereld vrede kan berusten. Nadat Macdonald o.m. had opgemerkt, «Jat Engeland nooit een positie van inferio riteit zou aanvaarden ten aanzien van de Duitsche luchtmacht, verklaarde hij ver der: De vernietigingsmogelijkheden van een luchtoorlog zijn zoo duidelijk, dat iede re beschaafde natie haar uiterste best moet doen om het gebruik van dit vreeselijkc wapen zoo veel mogelijk te beperken. De pu blieke opinie in Engeland keurt de pogin gen, die gedaan worden om bruikbare wegen tot het bereiken van wederzijdsche veilig heid te vinden, goed. Militaire allianties vormen geen onder deel van dc bedoelingen der Engelsche re geering, doch deze zoekt rnet de mogend heden, met inbegrip van Duitschland, een defensieve combinatie tegen aanvallen, die de burgerbevolking vooral zal beschermen tegen de vernietiging, welke uit een burger oorlog absoluut onvermijdelijk voortvloeit. Na de verklaring van Macdonald zeide Lansbury teleurgesteld te zijn, omdat de verklaringen van Macdonald in hoofdzaak betrekking hadden op verhooging der bewa pening als voorwaarde voor den vrede. De leider der liberalen, sir Herbert Sa muel oefende heftige critiek op de houding der Duitsche regeering. Churchill verzette zich tegen dc opvat ting, dat de geallieerde mogendheden harer zijds het verdrag van Versailles zouden behben geschonden. Churchill zeide verder, dat hij het eens is rnet de Engelsche regeeringspolitick, zooals die tot uiting komt in de laatste resolutie Aan den Volkenbondsraad inzake de Duit sche bewapening, in dé verklaring van Stre sa en in het artikel van Macdonald in de New» Letter. Churchill drong aan op sa menwerking tusschen Engeland en do an dere mogendheden, die don vréde Svjllen be- waten Sir Austen Chamberlain hoopte, dat de En gelsche yerfledigingsmaatregelen zooveel mogelijk bespoedigd worden in verband rnet de actueclo gevaren. Indien Duitschland als vreedzaam partner wil toetreden, is het welkom. Wil het zich echter niet bij de sta- ten-familie aansluiten, clan zal Engeland het wederom in den weg staan. In Engeland en in het Britsche rijk zal Duitschland op een macht stuiten, waartegen het niet opgewas sen is. Sir John Simon, die het debat in het La gerhuis over de verklaring van Macdonald besloot, verklaarde o.o., dat er niét do min ste reden was om te beweren, dat de poging tot het sluiten van een regionaal accoord voor grooter wederzijdschen bijstand in een hepaald gebied van de wereld in strijd ia rnet of een verloochening van de beginselen van den Volkenbond. De Britsclie regeering blijft voorstandster van een volledige afschaffing van de mili taire en maritieme luchtvaart, mits cr een doeltreffende contróle is op do burgerlijke luchtvaart. Sprekende over zijn onderhoud met Hitier te Berlijn, herinnerde hij er aan, dat, toen hij er bij Hitier op aandrong, dat Duitsch land tot den Volkenbond zou terugkeeren, het sandpunt van Hitler in tal van opzich ten teleurstellend was. ..België haat den oorlog en vil in vrede en eer leven" BRUSSEL, 3 Mei. (D.N.B.) Dc vroegere chef van den goneralen staf van hot Fran- sche leger, generaal Weygand. heeft een be zoek van twee dagen aan Brussel gebracht. Op uitnoodiging van de organisatie van oud strijders heeft hij een voordracht gehouden over de rol van de Belgische infanterie in den grooten oorlog. Aan een lunch, welke ter eere van hem werd aangeboden, ver klaarde de Belgische minister van oorlog, dat het onafhankelijk België nooit een vazal zal worden van een anderen staat; in de toekomst zal België zijn gebied aan de gren zen verdedigen. Vervolgens wendde minister Devèzo zich tot de aanwezige vertegenwoordigers van die landen, welke aan de zijde van België ge streden hebben. Hij zeide, dat zij mot België voor een rechtvaardige zaak hebben gevoch ten. België haat den oorlog cn wil in vrede en eer ieven; alle geciviliseerde mogendhe den hebben dezen wensch en blijven der halve waakzaam. Ten slotte bracht Devèz© een toast uit op de vroegere verbonden legers. Generaal Weygand roemde dé houding van het Belgische leger tijdens den oorlog en zeide, dat het thans in staat is de gren- zen te verdedigen. Do op hot slagveld aan geknoopte vriendschap blijft bestaan. Tn do- ze vastberadenheid cn eenheid ligt de ga rantie voor de toekomst van beide landen. Aan het slot van zijn rede werd generaal Weygand een hartelijke ovatie gebracht. BERLIJN, 3 Mei. (Havas). In nationaal- socialistische kringen acht men het waar schijnlijk, dat de rijksdag reeds op 9 Mei zal worden bijeengeroepen voor het aan hoeren van Hitler's groote rede over do buitenland* sche politiek. CHICAGO, 3 Mei. (V.D.) Een drietal bank overvallen hebben gisteren weer getoond, dat het gangsterdorn in verschillende dea len van de Vereepigde Staten nog steeds volgens do oude methoden opereert cn meestal met succes. Drie met machinegeweren gewapende bandieten drongen te Park Ridge het fili aal binnen van de Citizens' State Bank en dwongen de aanwezige employé's plat op den grond te ^aan liggen, terwijl zij de brandkast plunderden. Een der employé's wist een alarm-installatie in werking 'e stellen, waardoor nabij de brandkast traan- gasbommen verbrijzeld werden, doch de ban- diëten wisten met behulp van natte doeken de werking van het traangas te neutrali seeren cn verdwenen met een buit vap ongeveer tirnduizend dollar. Te Boston hielden vier banoietcn een auto aan, waarmee een bedrag aan geld werd gebracht van een bönk in Boston naar een bank in South Wc> mouth in Massachusetts. In dit ge.val viel hun een buit van *21,000 dollar in handen. Tenslotte wordt uit Peshler in den staat Ohio gemeld, dat vier bandieten Jr'e em ploye's van een bankfiliaal opsloten en er Aan door wisten te gaan met de aanwezige kasgelden ten bedrage van verscheidene duizenden dollars. WASHINGTON. 3 Mei (V.D.). Ufl Ka- mer vat) Koophandel der Ver. St. heeft in haar zitting van gisteren een aantal resolu ties aangenomen, die een aanat zijn op feitelijk elk punt van de New Deal-politiek van president Roosevelt. Gisteravond hadden de leiders der Ameri- kaansche K. van K. op het Witte Huis ccn onderhoud met president Roosevelt PAUSELIJK PROTEST TE WACHTEN ROME, 3 Méi (V.P.) -■*- In Vatieaansche kringen verwacht rnen een officieel protest van paus Pius XI bij de Duitsche rijksre- geering wegens de mishandeling, welke een groep jonge Duilsch Katholieken, die van een bedaart naar Rórtie terugkeerden, in puitsehland van de zijde cler Nazi's zoudeh hebben ondergaan. De H. Stoel is van mee ning. dat een dèrgelijke mishandeling Piet alleen een schending is der gewetensvrij heid, die door het concordaat tusséhen het Vaticaan en het Duitsche rijk wordt ge waarborgd, doch dat het tevens een per soonlijke beleediging van den paus is. 'Vervolg van het Derde Blad De algemeene beschouwingen eindelijk aangevangen ROTTENDAM, 2 Mei. De Raat! heeft lie den een béffln gemaakt met de algemeene beschouwingen over de gcmeentebpgrooiing vuor 1035. De heer Donker (S.D.A.P.l heeft de rij der sprekers geopend cu is dadeliik begonnen niet een woord van critiek te ia- ten hooreu over de wijrc en het tijdstip waarop do begrooting den raad heeft be- reikt, doordat daarovor eerst het oordeel moest worden gevraagd van Gedeputeerde Staten. Nu Rotterdam helioort tot die ge meenten, die een „uitgestootcn" bedrag in hun begrooting van 1D34 hadden. De spreker vond hel noodzakelijk,, de af wijking van den gewonen gang van zaken te signaleercn om te waken togen verslap ping van liet verantwoordelijkheidsgevoel en een prikkel te geven tot terugkeer naar uormalo omstandigheden. Over de cijfers van deze begrooting een oordeel te geven is niet gemakkelijk, ten eerste omdat deze onder de wisselende wet, lelijke bepalingen nog al te lijden hebben gehad en tevens doordat het college een ca mouflage heeft toegepast. Toch is het voor ioder duidelijk dat men hier niet kan spreken van een sluitende be grooting. Bij de opstelling der cijfers is geen reke ning gehouden met het tiende gedeelte van hel nadeelig overschot op de begrooting ln34, evenmin als met de afschrijving van den crisisdienst. De opcenten op de gemeen- tefondsholasting zijn te hoog geraamd. Er is niet voldoende rekening gehouden met die vermindering van het gasverbruik, het zeehaven- en het binnenhavengeld is te hoog geraamd, met do omzetbelasting ten laste van het eleetriciteilsbedrljf Is geen rekening gehouden: het verlies op het trambedrijf zal aanzienlijk hoogor zijn dan geraamd is. Door at die omstandigheden zal het tekort niet 1.350.000 bedragen, zooats B. en W berekenen, maar zeker S ft 10 millioen. B. en W. hebben aangekondigd lot nog nadere voorstellen te wachten zijn. Maar wanneer zullen die gedaan worden en wat zulten ze bevatten? Wachten B. en W. tot na de ge meenteraadsverkiezingen? Spr. wijdde voorts eenige aandacht aan den uitslag van de verkiezingen voor de Provinciale Staten. Volgons de toen in Bot terdam uitgebrachte stemmen kan men here kenen hóe dc samenstelling van den nieu wen raad zal zijn. Op het oogenblik steunt het college op een meerderheid van 27 leden (rechterzijde—liberalen en vrijz. dom.). Het percentage van 5651 zal in deii nieuwen raad teruggcloopon zijn tot 43.23. Het aan tal ledon der meerderheidspartijen zal tot 19 gedaald Zijn. De gehouden verkiezingen hebben ontegenzeglijk een veroordeeling in gehouden aan het beleid van B. en W., dat hij de aanslaande verkiezingen voor den raad misschien nog sterker zal uitkomen. In een andor deel van zijn rode heeft de heer Donker aandacht gewijd aan dc maat regelen dto noodig zijn om weer wat wol. vaart te brengen tn Rotterdam. Spr. meen de dat het noodzakelijk zal zijn een onder zoek in te stollen op welke wijze men de conjunctuurgevoeligheid van Rotterdam kan verminderen. Hij diende een motie in, waarin de vorming gevraagd werd van een commissie, waarin zoowel het gemeentebe stuur als vertegenwoordigers van scheep vaart, handel en industrie zitting zullen liehben, welke commissie een onderzoek zal hebben te doon wat zal kunnen worden ge- daan om vooral de industrie te Ontwikke len en de Rotterdamsche haven -daarvoor een vast verkeer te waarborgen. Tcaslotte heeft spr. aandacht gewijd aan de positie van de Rotterdamsche haven na de devaluatie van den Belgischen franc. Reeds worden er stappen gedaan door dc ge meentebesturen van Rotterdam en Amster dam en de Kamers van Koophandel en be langhebbenden. Dit alles is nog niet in kan nen en krqiken en spr. zal er niet verder op ingaan, maar hij wil er op wijzen, dat de regceiing hier een gelegenheid heeft om te toonen dat zij het Rotterdamsche belang ziet als een nationaal belang. Wanneer de regee ring niet verder zou gaan dan tot een her stel van den toestand vóór de devaluatie, dan wil spr. wel zéggen, dat het niet vol doende is. De heer Reeser (V.D.) heeft in zijn rede eveneens critiek geoefend op de wijze, waar op de raad feitelijk voor een fait accompli wordt gesteld. Spr. trad voorts in finanei- eelc beschouwingen waarbij hij zich schaar de aan de zijde van B. en W. hij hun bere kening wat onder de werkloosheidskosten moet worden gerekend en hun hulde bracht voor de wijze waarop zjj nog 4 millioen ex tra bijdrage Uit het werkloosheidssubsidic fonds hebben weten te krijgen. Voordat met de behandeling der hegroo- ting begonnen werd heeft de raad na een krachtig verzet door dc soc. dem. besloten twee veerdiensten, die van de Nassaukade naar liet Maasstation en die van de mond der Maashaven, in particuliere exploitatie te geven, waardoor het tekort op het veèr- bedrijf dat' 480.000 bedraagt niet f 20.000 wordl verminderd. Morgen voortzetting. e V ROTTERDAM. 3 Mei. De algemeene be schouwingen over de gemeentcbegrooting ziju heden voortgezet met liet slot van dc rede van den heer Reeser, v.-d., (Re evenals dc heer Donker van meening was, dat als de regcering met betrekking tót de devalua tie van den Belga n|ct anders doet dan een herstellen van den toestand vóór einde Mei, zij nipt genoeg zal doen. Spreker wees er ook op, cjit Duitschland ten opzichte van de spoorwegtarieven een streven toont tot bevoordeeling van de eigen havens, wat al les gaat ten koste van Rotterdam. De regce ring heeft naar het inzicht van dezen spre ker iets goed tc maken aan Rotterdam, om dat bij de vaststelling van de verschillende crisismaatregelen, hoe noodig die ook waren, piet voldoende aandacht is gewijd aan de belangen van het Rotterdamsche verkeer, dat daardoor ongunstig is beïnvloed. Ten aanzien van de handelsbetrekkingen met sovjet-Rusland stelde spreker den Amster- darnschen burgemeester aan dien van Rot* terdam ten voorbeeld. Ook hier had spr. gaarne wat meer activiteit gezien. Een er kenning van dezen staat zou van groot be lang zijn voor Rotterdam. Ten slotte heeft Spreker de kwestie van het Rotterdamsche vliegveld ter sprake gebracht. Deze zaak is intusschen zoo geloopen, dat het onverant woordelijk zoq zijn het vliegveld Waalha ven voor énkele guldens aan Den Haag te verkwanselen. Pc heer Pwtjlh, v.-b., merkte op, dat deze tijd een eenvormigheid eischt in dc strek king van de bestuursmaatregelen. Daarmee wordt de autonomie van de gemeenten niet aangetast, want een eenvormigheid in strek king wil pog njet zeggen een eenvormigheid van inhoud der te nemen maatregelen. Er mag peen slaafde onderwerping zijn aan de wcnschen van het hooger gezag. Volgens spreker is daarvan bij dit college ook geen Sprake. Met een taaie vasthoudendheid heeft het steeds gewezen op de zeer bijzondere positie waarin Rotterdam geplaatst is. Men heeft nu bereikt, dat de gevolgen van de werkloosheid nationaal worden gedragen, door de meer gelijkmatige verdccling van de werkloosheidslasten door alle gemeenten. Wanneer rnen in aanmerking neemt, dat ook de rükskas berooid is, dan mag men hef college niet de hulde onthouden voor wat het op dit punt bereikt heeft. De tegen woordige tijd geeft het beeld van armoede te zien. Meer en meer worden we gedwon gen de liquidatie van reeds uitgegeven mil- lioenen te verschuiven naar de toekomst. De improductieve uitgaaf van den crisisdienst willen wij wij in 10 jaren liquideeren. maar de zekerheid, dat elk jaar dat tiende gc- Opstandige beweging op de Phiüppijnen uitgebroken MANILLA, 3 Mei (V.D,). - Ben heilige botsing heeft gistere» te Santa Rota plaats Schart tusschen 3000 rebellen en dc politic, 'rie opstandelingen werden gedood, terwijl aan de zijde der pplitte vier mannen zwaar gewond Werden. Een detachement Ameri- kaansche mariniers is te hulp geroepen. De rebellen hebben telefoon- en telegraaflcidin- Ben doorgesneden, Intusschen breidt zich de opstandiRC be- weging ook uver de artderc eilanden uit. Gemeld wordt, dat troepen opstandelingen de stad Manilla naderen. Reuter seint nader uit Manilla: In de provincie Laguna hadden gisteren twee botsingen plaats tusschen inlanders en do politie. Er zouden 65 dooden cn gewonden zijn. To Santa Rosa zijn 5 personen gedood en R gewond. Tn San Ildefonso In de provincie Bulacan wisten de rebellen het stadhuis te bezetten, maar werden tenslotte met achter lating van G dooden teruggedreven. Mariano Untivero. een tot do Sakdal behoorend lid van de wetgevende vergadering, zou de aan- tliehler van den opstand te Santa Rosa zijn. Hij zat worden gearresteerd. De politie heeft aan den gouverneur gene raal gerapporteerd, dat do toestand zeer ern stig is Üit New York wordt vorder bericht: Vooraan staande Filippino's te New York, die good bekend zijn met de toestanden op de PhillppijnCn, verklaren, naar aanleiding van den opstand der Sakdalisten, dat een dergelijke beweging, in verband met den eeonomisellen noodtoestand, waarin een groot deel der bevolking der Philippijnen verkeert. Verwacht kon worden. De lage suikerprijzen zijn de voornaamste oOrtaak van de moeilijkheden. De Sakdal is volgens h*n echter geen sterke organisatie, dogh de mogelijkheden ervan achten zij niet gering, omdat, naar hun meening, dc bewe ging onder Japanschen invloed staat en van Japansche zijde geldelijken steun ontvangt. Door de politie en de militairen zijn de opstandelingen teruggedrongen MANILA, 3 Mei (V.D.). De op de Phi- tipijnen uitgebroken opstand schijnt vol gens de laatste berichten aan het verzwak ken te zijn. De Sakdalistas hadden een op zoop uitgevaardigd tot daden van terreur tegen de regeering met het parool te pro testeeren tegen het op 11 Mei plaats vinden de plebisciet inzake dc nieuwe grondwet van de Philtpijnen. In het verloop vin de dadeo van terreur werden de telefoon ijnen eq telegraafverbindingen, die Manila met het achterland verbinden, doorgesneden- Op verschillende plaatsen kwam het tot bloe dige botsingen tusschen de politie, en de Sakdalistas. Een der laatste berichten be vestigt, dat hét de politie en de militairen golukt is de opstandelingen terug tc drin gen. Het centrum van de opstandige bewe ging, het plaatsje Calamba is echter nog in handen van de oproerlingen. Daarheen is ook de hoofdmacht van de verstagen Sak dalistas gevlucht. De totale verliezen wor den tot dusverre geschat op 70 dooden en 100 gewonden. Te San Ildefonso in de provincie Bulacan hebben Sakdalistas, dio tegenstanders zijn van de nieuwe constitutie de Amerikaan- sche vlag mót zich meegenomen en het Sak- dallstischc embleem geheschen. De regce- ringstroepen werden versterkt te Calamba, waar honderden Sakdalistas bljeenstroom- den. De Sakdalistas, gekleed in uniformen, bestaande uit khaki-broeken, verschillend gekleurde hemden en roode armbanden, druppelen de stad binnen en stremmen daar het verkeer, snijden de verbindingen af en stichtten een terreur voor zij zich van hun doeleinden meester maken. De Sakdalistas zijn hoofdzakelijk met messen gewapend, die gebruikt worden bij de suikeroogst. 8000 man AmarikaansCh» troepen zijn gestationneerd bij Manilla ge reed de politie terzijde te staan, wanneer dt' noodig mocht blijken. De Sakdalistas zijn extremisten, die thans een revolutie ontketend hebben met als eiseh onmiddellijke onafhankelijkheid van de 40 tinten in voorraad prijs: fl. 1.50 maken en plaatsen vakkundig en billiik utrecht OUDEGRACHT 34—3(5 N ACH TEGAALST R. 2-15-8. Modelhuizén MALIESINGEL 20 b. d. Heerenbrug BEM. WEERD O.Z. 14. deelte beschikbaar zal zijn hebben we niet. Ook het tekort over 1934 wordt over een aantal jaren verdeeld. Zoo leven wij geheel op de toekomst en iemand's haren kunnen te berge rijzen, als men hoort van het be- schikbaarsteüen van groote kapitalen voor werkverruiming, waarbij niet wordt aange- dragengeven, hoe die lasten zullen kunnen worden gedragen. Dit is een wanhoupspoli- tiek en ons nageslacht zat krom cn gebo gen gaan onder ondragelijke lasten. Ouder deze omstandigheden moest do gewone dienst wel tot het uiterste worden gedrukt. Men moet daarmee voortgaan mits de vitale belangen niet onherstelbaar wórden ver minkt. Over de vraag wat de vitale belan gen zijn kan verschil van meening bestaan en spreker zou er prijs op stellen, dat in dit verhand de rapporten van den deskun dige, die het college voorlicht, voor den Raad ter inzage zouden worden gelegd. De heer Ter Laan, s. d. a. p., weet het aan de regeeringspolitiek, dat Rotterdam niet meer zelfstandig op de geldmarkt te recht kan. De gemeente is nu voor kasgeld op het rijk aangewezen, dat een percent rente meer berekent, dan waarvoor het zelf heeft geleend. Spreker achtte dit schanda lig. Van de bestrijding der werkloosheid door de uitvoering van groote werken, be merkt men niets. Uit het 60 millioen-plan is nog slechts voor 20 millioen gevoteerd en er is voor hoogstens zes millioen in uitvoe ring. Het gemeentebestuur verweet spreker gebrek aan activiteit Er is zelfs passiviteit, die werkelijk nietp ast bij den ernst van den toestand. Spreker gaf een opsomming van alle werken, die in of om Botterdam noodig moeten worden uitgevoerd en waar voor men steun bij de regeering moet vra gen. De heer Menist, s. d. a. p., was van oor deel, dat het kapitalistische stelsel tot niets meer in staat js. Colijn hepft op.de crisis tat van overwinningen behaald, doch ze gin gen alle ten koste van de arbeidersklasse. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) In de laatste kwarteeuw is de zonneschijn eer verminderd dan stationair gebleven In hei voorloopig overzicht van hét weer in April deelt het Meteorologisch Instituut mede, dat het aantal zonneschijnuren te Do Bilt 96 bedroeg, tegen 157 normaal. Dit lag© cijfer heeft mij aanleiding gegeven na t© gaan in hoeverre April met betrekking tot den zonneschijn een ongunstige maand is geweest. Nu blijkt uit de gewone maandelijksche opgaven, die het Met. Instituut sedert vel© jaren publiceert, het volgende, waarbij de aangehaalde cijfers het gemiddeld aantal zonneschijn-urcn op de vijf hoofdstations, De Bilt, Groningen. Helder, Vliseingen en Maastricht, voorstellen. Alleen voor 1911, 1913 en voor 1935 gelden de genoemde cijfers aJleen voor De Bilt. Wij zien nu, dat de Aprilmaand, die het rijkst was aaq zonneschijn, n.l. 23S uren op leverde, April 1912 was. Hierop volgen April 1914 met 214 en 1921 met 203 zonneschijn uren. Dit waren de drie eenige maanden sedert 1911 met meer dan 200 zonneschijn- *en. Dc jaren, waarin April minder dan 100 zonneschijnuren opleverde, waren 1918 met 91 en 1936 met 96, zoodat de afgejoopen maand op een na cje minst zonnige is ge* weest in de laatste 25 jaren. Bij de bedeeling met zonneschüu is ver der de wijze, waarop de zonnejlhijn over de dagen der maand verdeeld is, een factor, die niet geheel over het hoofd mag worden gezien. Het aantal dagen zonder zon karak teriseert de zonnigheid vap het weer ook in zekere mate. Zoo kwamen b.v. nabij Pen Haag in de afgoloopen maand, rnet een to taal aantal zonneschijnuren van 103, 5 da gen voor zonder zonneschijn, in 1932 9 bij een totale hoeveelheid zonneschijnuren van 103, en in 1929 met Hl zonneschijnuren in het geheel geen zonlooze dagen. Wanneer wij de afgeloopen vijf en twintig jaren verdeelen in vijf groepen van vijf Ja ren, kunnen wij voor elk dier groepen het gemiddeld aantal zonneschijnuren bereke nen en vinden dan de volgende cijfers: Jaren 1911—1915 1916-1920 1921—1025 1926^1930 1931—1935 Gem. aantal uiren z. 200 125 157 116 131 Ujt deze cijfers blijkt, dat over het alge meen de zOrtrtèschijn in dc laatste kwart eeuw eerder is verminderd dan stationnair gebleven. Dit stemt in zekeren zin overeen met het reeds vroeger medegedeelde om trent het voorkomen van koude en warm© dagen in de lente, waartan de laatstgenoem den een geleidelijke vermindering in den- tèlfden tijd te zien gaven. (Nadruk verboden CHR. NELL. I

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 2