H4óöp£met Parijs en Moskou werden het eens Omtrek DE STAP VAN MR. MARCH ANT JOH. BOTTING A Sport Bezorgdheid voor de veiligheid Verdrag van Locarno nog geldig? SUPINATOR Langcstraat 28 Tel. 59 Katholieke geestelijken staan terecht DE MAASBODE GEEFT OPHELDERING Ie BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 17 ME! S9S3 Beide staten getuigen van hun liefde voor den vrede In het door het telegraafagentschap der sovjetunie gepubliceerde communiqué van de Frans.ch-Bussische besprekingen wordt o.m. verklaard: Tijdens de besprekingen, welke op 33, li en 15 Mei te Moskou zijn gehouden, heb ben Stalin, Molotof en Litwinof, evenals Laval, hun voldoening uitgesproken over het op 2 Mei 1935 te Parijs ondexleekende verdrag, waarbij de verplichting van we- derzijdsche hulpverleening tusschen de sov jetunie en Frankrijk werd vastgesteld ep de noodige opheldering werd verkregen. De vertegenwoordigers der sovjetunie en van Frankrijk waren in staat het vriend schappelijke vertrouwen vast te stellen, dai tusschen hun landen door het verdrag is geschapen. Dit heeft zijn weldadigen in vloed uitgeoefend op de behandeling van alle kwesties, zoowel ten aanzien van de sovjet-Russisch-Fransche betrekkingen als de kwestie der algemeene Europeesche or dening, welke is ontstaan binnen het ka der der samenwerking van do beide regce- ringen. De staatslieden hebben volkomen openhartig de besprekingen over deze kwes tie gevoerd. Juist in het belang van de handhaving van den vrede zijn dezo staten verplicht oe middelen der landsverdediging niet te verminderen. Stalin heeft uitdrukking gege ven aan zijn volledig begrip voor hot stre ven van ieder land een bewapeningspeil te bereiken, dat in overeenstemming is met de noodzakelijkheden van zijn veiligheid. De vertegenwoordigers der beide stalen hebben aan den anderen kant hun besluit bekrachtigd bii de voortzetting van hun sa menwerking niets na te laten om met de hulp van alle solidaire regeeringen een po litiek van den vrede en van de verb- tering der politieke betrekkingen te bevorderen, welke alleen onder de volken het voor de ontwikkeling van de moreele en matcrieele belangen der Euroneesche collectiviteit on ontbeerlijke vertrouwen zal vermogen te herstellen. In het bijzonder werd erkend, dat het slui ten van het pact tot wederzijdschen bijstand tusschen sovjet-Rusland en Frankrijk in geen geval de beteekenis vermindert, welke de verwezenlijking van een regionaal pact in Oost-Europa biedt, dat de oorspronkelijk daarvoor bestemde staten zou vereenigen op de basis van verplichtingen, welke non- agressie, consultatie en het niet verleenen van steun aan een aanvaller beoogden. Bei de regeeringen zullen dit doel verder na streven. De deelneming van geen enkelen staat wordt buitengesloten. Laval heeft gisteren nog een bezoek ge bracht aan de militaire vliegvelden to Mos kou. Communistische propa gancla in Frankrijk De Agence Economique et Financière en de Paris Midi leggen in verband met de besprekingen van Laval te Moskou hijzon deren nadruk op het feit. dat do Fransche minister van buitenlandsche zaken bij ziin onderhandelingen ook de kwestie der com munistische propaganda in Frankrijk heef* aangeroerd. Beide bladen meenen tc weten, Debat in het Lagerhuis n.a.v. Duitsehlands uittreden uit den Volkenbond LONDEN, 16 Mei. (V.D.) In het Lager huis is heden aan den minister van bui tenlandsche zaken gevraagd, of de Engel schc regecring nog voornemens is na het uittreden van Puitschland uit den Volken bond vast te houden aan het verdrag van Locarno dan wel of zij het verdrag tezamen met de andere onderteekenaars wil wijzigen, daar de voorwaarde voor de werkzaamheid van het verdrag het lidmaatschap van Duitschland van den Volkenbond is. Lordgrootzegelbewaarder Eden antwoord de: „Het is juist, dat voor het werkzaam wor den van het verdrag van Locarno het depo- neeren van de ratificatie-oorkonden en het lidmaatschap van Duitschland van den Vol kenbond bepaald was. Het verdrag bevat, echter geen bepaling omtrent zijn e\on- tueele wijziging in het geval dat een der onderteekenaars op eenigerlei oogenblik mocht ophouden lid van den Volkenbond te zijn. Gelijk de minister van buitenlandsche za ken op 12 December 1933 verklaarde is de opvatting van de Engclscho regeering na raa.dple.ving van den kroonjurist aldus, dat het uittreden van een partij uit het verdrag van Locarno op zich zelf niet de vrijmaking van alle partijen van hun verplichtingen .volgens het verdrag meebrengt. Ik zou er aan willen herinneren, dat de Engelsche regeering door de in de resolu tie van Stresa vastgelegde Engelsch—Ita- liaansche verklaring formeel al hare ver plichtingen volgens het verdrag van Locar no wederom bevestigd en haar voornemen tot uiting heeft gebracht, ze in een gege ven geval getrouwelijk uit te voeren." De Labour-afgevaardigde Torn Williams vroeg daarop, of met het oog np het feit. dat na het uittreden van Duitschland uit den Volkenbond de bij verdrag bepaalde eensgezinde beslissing niet mogelijk was, nog wel kon worden gesproken van dc gel digheid van het verdrag van Locarno. Eden antwoordde: Ten eerste is Duitsch land nog lid van den Volkenhond. Zijn uit treden wordt niet voor October van kracht. Ten twee.de brengt volgens de opvatting van de Engelsche regeering het uittreden van een onderteekenaar van bet verdrag van Locarno uit den Volkenbond op zich zelf niet het vrijmaken met zich van alle partijen van hun verdrags verplichtingen. dat Stalin in dit opzicht bevredigende toe zeggingen beeft gedaan. L)e Paris Midi schrijft bovendien, dat dit vraagstuk dor niet-in menging in binncn- llandsche Fransche aangelegenheden ook (jet) plaats inneemt in liet officiecle slot communiqué. Reuter meldt nader: Laval is met ziin gezelschap van Moskou naar Warschau vertrokken. Tijdens de pauze in de opera, welke La- val bijwoonde heeft hij nog een hartelijk onderhoud met Stalin gehad. Toen de trein vertrok, riep de op het station verzamelde menigte: Leve de Fransch-Russische vriendschap. BELGISCHE MIJNWERKERS IN STAKING In acht mijnen is het werk neergelegd BRUSSEL, IC Mei. (V I)Onder de ar- boidorsbevolking in het Ilenegouwsche heerscht een zenuwachtige stemming. In zeven tot acht mijnen, gelegen in het ko lenbekken van Charleroi en in de Borinage is de staking uitgebroken. De oorzaak van deze beweging moet gezocht worden in de invoering van loonsverlagingen en het ont slag van arbeiders. Drie of vier mijnen wor den door dc arbeiders bezet gehouden. Daar echter tot dusverre geen ongeregeldheden zijn voorgeval lei) heeft de overheid liet nog niet noodig geoordeeld de bezette mijnen te ontruimen. Het blijft echter een feit, dat boven het kolen gebied een gees van opstandigheid hangt, die echter nog geen aanleiding neeft gegeven tot verstoring van orde cn rust, zoodat de maréchaussee nog niet heefi be hoeven in to grijpen. Te Brussel hoopt men dc ontevredenheid tc kunnen wegnemen door het invoeren van een nieuwe regeling, die vrij spoedig haar beslag zou krijgen. GEEN OVEREENSTEMMING BEREIKT Vruchtelooze onderhandelingen met betrekking tot den Duitschen kerkstrijd BERLIJN, 16 Mei. (V.D.) Dc hoop, dat er eenige verbetering zou komen in de positie van de Evangelische kerk, is op nieuw ijdel gebleken, nu de onderhandelin gen. die hen dagen geleden waren geopend tusschen den rijksminister van binnen landscho zaken dr. Frick en bisschop Marahrens van Hannover, die do belijdenis- Kerk vertegenwoordigde, zijn afgebroken. Het besluit, orn deze onderhandelingen niet verder voort te zetten, is blijkbaar ge nomen in een bespreking tusschen dr. Frick en rijkskanselier Hitlor, waarin men alle nog restende mogelijkheden, om tot een compromis met dc Evangelische kerk te komen, ter zijde heeft geschoven. Deze houding is trouwens in volkomen overeenstemming met het sterven der na- tionaal-socialistische partijleiders van een nationale kerk te scheppen, die een instru ment zal zijn van de propagandcering van de nationaal-socialistische wereldheschou wing en van een Duitsch nationaal geloof Drukkerij Van Ameröngen AMERSFOORT VAN PERSTJ'NSTRAAT 23 TELEFOON 12 5 d.rukke rij voor handel "en v industrie EEN LANDSTORMDAG TE HILVERSUM Afwisselend programma vastgesteld HILVERSUM. De Bijzondere Vrijwil ligc Landstorm zal Zaterdag 13 Mei a.s. in hot Gemeentelijk Sportpark een Interge- westelijken Landdag houden voor de korp sen „Stelling van Amsterdam". „Nieuwe Hollandsche Waterlinie" en „Kennerncr- land". Het programma voor dezen landdag is zeer afwisselend: hinderniswedstrijden voor motorrijders, défilé van de Landstormkorp- scn cn den Motordicnst. vendelzwaaion uit te voeren door het bekende Brabantsche Vondelicrcn Corps van het St. Martinus- gilde te Tongelre. demonstratie van rhvt- mische zwaard en stokkonspelen onder lei ding van Mevr. Dr. van der Ven—Ten Bensel. carrousselriiden en hippische uit voeringen door de onderofficieren iachtvcr oenieing van het le regiment veldartillerie, oefeningen van liet Korps Mariniers, onder medewerking van de Stafmnziek der Kon. Marine (Kapelmeester Leistikow). afgewis seld door korte toespraken van verschillen de redenaars. Een eroote militaire tantoe zal den Land da" te circa 5 uur beëindigen. De cerc-gasten. waaronder de ministers vanhinncnlandsehe zaken en defensie cn den commandant van het veldloeer. zullen officieel door B. en W. van Hilversum ten Raadhuize worden ontvangen, waarbij de Marine Stafmnziek aanwezig zal zijn. In het Sportpark ziin 5000 extra zit plaatsen aangebracht. DOODELIJK ONGEVAL TE BUSSUM BUSSUM, 16 Mei. Op den Voormeulen- weg is het 8-iaric ioneetie Huiben met zijn fiets geslipt on een nlaats waar de stcenen ziin stukgehakt. IIii wilde uitwijken voor een hem achterop rijdenden wagen, die beladen was met paarden en naar hot concoursterrein ging Dc iongen was op slag dood. BINNENLAND Buitenlandsch weeroverzicht Een gisteren bij Stornovvay verschenen secundaire heeft zich tot bij het Kanaal uitgebreid. Do vorige depressies trokken Oost- cn Noordwaarts weg, zoodat de lucht- drukverschiilen hier plaatselijk afnemen cn tiidens opklaringen vrij sterke nacht vorst voorkwam. Bii IJsland is de barometer sterk dalende en dc temperatuur gestegen, zoodat wel licht met enkele dagen stijging van tem peratuur mogelijk wordt. Op dc Britsche eilanden is het weer buiig met sneeuw en regen. Ook in Frankrijk, Duitschland en Scandinavië valt op vele plaatsen regen of sneeuw. In dc bovenlucht werd het iets minder koud. Voorloopig is nog buiig weer met kans op nachtvorst te wachten. zonder pijn Gratis voetconlröle op het May-voet- spiegelapparaat door gedipt, voelkundige. Zij zouden zich aan deviezen^ overtredingen hebben schub dig gemaakt BERLIJN, 16 Mei. (V.D.) Voor het schepengerecht te Berlijn vindt Vrijdag de eerste behandeling plaats van een der za ken, die wegens deviczenovertredingen ge voerd worden tegen katholieke orden. De thans in behandeling gekomen zaak ging legen oen non van de Orde der Vincentincs- sen in Keulen, wie ten laste wordt gelegd deviezenvergrijpon te hebben gepleegd tot een bedrag van 250.000 JLM. In (otaal wordt op het oogenblik een onderzoek ingesteld te gen ongeveer 50 orden cn andere kerkelijke instanties, waaronder de bisdommen Hildes- heim cn Meissen. Hun wordt ten laste ge legd. dat zij met bewuste overtreding van de deviczcnbepalingen aanzienlijke bedra gen, voor een deel gaat het om millioe- nen zonder toestemming van de devie- zenbureaux naar het buitenland bobben ge bracht. Soms geschiedde dit doordat in klee ding verborgen bedragen naar hot buiten land werden gesmokkeld, soms doordat vor deringen op het buitenland gebruikt wer den voor den aankoop van buitenlandsche obligaties, hoewel toestemming tot het transfereéren naar liet buitenland van die bedragen geweigerd was. Voor do uitvoering van deze transacties maakte men gebruik van de Universum-bank in Berlijn en van don directeur van die bank. een zekeron dr. Hofius, die in 1933 ter vergemakkelijking van deze zaken in Amsterdam een filiaal van dc bank bad ingericht. liet onderzoek, aldus de desbetreffende officleuse mededeelingen heeft voorts uit gewezen, dat een reeks betrokken ordegees telijken ter uitvoering van deze zaken do cumenten hebben vèrvalscht. Enkele geeste lijken zijn naar het buitenland gevlucht. In een deel der gevallen hebben de betrokken geestelijken de boekhouding der orden ver nietigd of naar het buitenland trachten te brengen. Desondanks kon reeds in acht go- val len een aanklacht worden opgesteld, waarmede de gerechtshoven zich in de eerst volgende woken zullen bezig houden. Ver dere aanklachten zijn op komst. HET ANTI SEMITISME IN BEIEREN MÜNCHEN, 17 Mei. (V.D.) Zooals reeds gemeld, neemt het anti-semitisme in Beie ren do laatste weken weer een groot eren omvang aan. Op bruggen, bij tramhaltes en op andere in het oog vallende plaatsen zijn de laatste dagen duizenden plakkaten aan gebracht met opschriften als „Steriliseer de Joden" en „De Joden storten het volk in oen oorlog en profiteeren daarvan". In het kantoor van een Joodsche firma, welker di recteur gedurende don wereldoorlog in het Duitsche leger heeft gediend en drie maal gewond werd, zijn tot twee keer toe de rui-, ton ingeworpen, terwijl in één der winkel- stralen vele spiegelruiten zijn vernield, doordat ze bestreken zijn met chemische middelen. Bij den toegang tot tientallen dorpen in Oppcr-Beieren zijn op de officiecle naam borden opschriften aangebracht: „Joden wor den hier niet gewenscht". Dat dit wordt ge daan met medeweten en goedkeuring van de verantwoordelijke instanties, blijkt uit een rede van den Beierschen minister van hin ncnlandsehe zaken, die Zondag j.l. op een boeren verga dering verklaarde, dat het hem verheugde deze opschriften te lezen. Coiijn adviseerde den Minister, zijn portefeuille ter beschik» king te stellen Om politieke redenen De Maasbode schrijft: liet bericht van minister Marchant's ka- lliolick worden, geeft uiteraard aanleiding tot ccn stroom van geruchten in en buiten dc pers. Op al deze geruchten ingaan, lijkt ons onnoodig. Zotheden als een bericht, volgens hetwelk „minister Marchant binnen kort in aanmerking zal komen voor een be zoldigde administratieve functie bij een in stelling van katholiek middelbaar onder wijs" (Het Volk, U Mei av.). verdienen even min aandacht als dc opinie, dat Z.Ecx. de Katholieke Kerk is binnengetreden on) abt van de nieuwe abdij van Egmond te worden. Er zijn echter eenige ernstige dingen, welke de aandacht wél verdienen. Daar is vooreerst de verhouding van mi nister Marchant tot zijn voormalige poli tieke partij. De niet-katholieke pers bevat allerhande berichten over de wijze, waarop minister Marchant tot aftreden gekómen is. liet eene bericht vordert de eer, wie „de stoot heeft gegeven" tot dit aftreden, op voor liet hoofdbestuur van den Vrijz.-Dem. Bond; andere berichten schijnen deze eer lo gunnen aan minister Oud. Omdat een ministerieel aftreden nu een maal een publieke zaak is, schijnt het ons, om verdere legendevorming te voorkomen, noodig, eenige feiten rnce te deelen, die licht werpen op het gebeurde. De foiten zijn deze. Minister Marchant heeft in den ministerraad van 7 Mei mode gedeeld, dat hij katholiek was geworden. Hij wilde zijn collega's een beslissing vragen zonder meer. Die beslissing is toen niet ge vallen: do heeren waren uiteraard verrast en besloten de zaak aan te houden tot don volgenden ministerraad. De zaak is niet moor in een volgenden ministerraad geko men. Reeds vóór dat de brief van minister Oud. waarvan in de pers sprake is de brief n.l. waarin deze aankondigde ontslag te zullen nemen als minister, indien mr. Marchant het kabinet niet verliet mi nister Coiijn had bereikt, had laatstge noemde. na gepleegd overleg met enkele ambtgenooten, besloten minister Marchant te advisecre», zijn portefeuille ter bcschik- cing te stellen. Het éénige motief van mi nister Coiijn was een politiek motief: de voorzifter van den ministerraad vreesde, dat heel de linkerzijde zich zou keeren tegen den bekeerling. Versterkt met de Lingbeek's m Kersten's en, misschien met andere recht ■*che leden, zou minister Ma»chant, naar dr. Colijn's meening. bij de verdediging van zijn uirierdeel van het aanpassingsontwerp. de nederlaag kunnen lijden. Eerst daarna, dus mdat hij dit had laten weten aan minister Marchant, ontving minister Coiijn den bo venbedoelden brief van mr. Oud. De brief was dus eigenlijk geheel overbodig, wijl mr. Marchant de beslissing van den minister raad had gevraagd en zich uiteraard naar het advies van dien Raad zou gedragen. Wat over de rol van het hoofdbestuur van den Vrijz.-Dem. Bond in de pers verspreid wordt, is evenmin juist. Dit bestuur heeft minister Marchant's aftreden evenmin be wcrkstelligd. On 6 Mei ontving mr. Mar chant een brief van prof. mr. R. Kranen burg, voorzitter van den V.-D. Bond. Het briefje hield het verzoek in om een ver klaring tc geven omtrent de loopende ge ruchten. Minister Marchant heeft op dit briefje wèl geantwoord. Z.Exc. deelde na den ministerraad van 7 Mei aan den Leid- schen hoogleeraar mede, dat hij diens vraag pas na een week kon beantwoorden, omdat de behandeling der aangelegenheid van don ministerraad van 7 Mei naar den Raad van U Mei was verschoven. Op 8 Mei echter schreef dr. Coiijn zijn reeds boven uiteengezet gevoelen aan zijn collega van Onderwijs, die dezen brief ont ving op 9 Mei; on 10 Mei was minister Marchant op het Bouwcongres te Amster dam: op 11 Mei zond hij zijn verzoek om ontslag aan Hare Majesteit de Koningin; on 12 Mei berichtte dr. Coiijn aan mr. Mar chant. dat hij het verzoek om ontslag gaarne gepubliceerd zag in de avondbladen van 13 Mei. den dag voordat de Tweede Ka mer weer bijeen kwam: 13 Mei verzond de beer Marchant ook zijn bedankbrief voor den Vrijz.-Dem. Bond met begeleidend schrij ven aan prof. Kranenburg, en gaf hij het communiqué af aan het correspondentiebu reau. De nuchtere feiten bewijzen, dat er geen held in dit verhaal is, die zich de eer kan toeschrijven minister Marchant van zijn zetel te hebben gestooten. Het initiatief is uitgegaan van hem zelf: niemand had hem kunnen dwingen te spreken. Er is wij begrijpen dit volkomen een zeer pijnlijke kant aan deze zaak voor den Vrijz.-Dem. Bond. Deze moet vooral door het feit, dat minister Marchant „zoo lang" gezwegen heeft, smartelijk zijn getroffen. Wij begrijDcn dat volkomen, maar men dient, billijkheidshalve, ook de motieven te wegen an minister Marchant, voor wien dit zwijgen, zooals iedereen begrijpen kan. eenvoudig een marteling moet zijn geweest. Do zaak Is deze. dat het kabinet in De cember dacht, dat het „aanpassingsontwerp" in Januari kon worden ingediend. Onderwijs moest er zelfs on rekenen, dat het ontwerp in April in het Staatsblad zou staan. Had nu minister Marchant die einde Decem ber door een pator Franciscaan in Den Haag in dc Katholieke Kerk werd opgeno men niet gezwegen, dan zou hii het hoole ontwerp, vlak voor de indiening, hebben la ten springen. Daarom zweeg de minister, vast overtuigd, dat de zaken betreffende het ontween veel vlotter zouden verloonen dan zij achteraf goloonen ziin. Feit js dan ook. dat niemand, behalve de onmiddellijk daar bij betrokkenen van de b°keering op de hoogte werd gesteld zij was ook voor naaste fani'iieladen een volkomen verras sing en feit is ook. dat met name minis- for Coiijn in dit zwii<*An in 't geheel geen bewaar heeft ge'ien. Van dit z.wii"an heef* ♦rouvens nok minister Oud in zijn brief aan dr. Colh'n. zeer tereeht. niet gerent. Tiet was onder de epgp^en omstandigheden min stens verklaarbaar. Ook de Vrijz.-Dem. Bond kan zich over dit zwijgen niet beklagen. Men stelle zicli eens voor, dal minister Marchant dc rncde- dccling vlak voor dc Statenverkiezingen zou hebben gedaan! Zou hij dan niet dc ver antwoordelijkheid voor verliezen hebben ge dragen en... zou dit verlies dan niet nog wel eens grooter hebben kunnen zijn? Lou ter politiek beschouwd, maar een zaak als deze kan niet alleen politiek worden be schouwd en het is al jammer genoeg, dat zulk een religieus feit uiteraard door de po litiek wordt gekruist in do huidige omstan digheden moeten de vrijzinnig-democra ten hun ouden leider dankbaar zijn voor zijn beleid. Het is vergeeflijk, dat zij zich niet tot ccnig gevoel van dankbaarheid kunnen opwerken, maar wij vragen ons af, of de vrijz.-dcm. partij voordeel kan trek ken van aanvallen op- en schecvc voorstel lingen tegen mr. Marchant. Agressief als deze is „de Kerk krijgt in mij ccn strijd baren zoon", liet de minister zelf zich dezer dagen ontvallen zou hij zich tegen aan vallen kunnen gaan weren cn daarover zullen wij het wel eens zijn! „de man. met de scheurtanden" zou een partij blijken te zijn, waaraan de heeren de handen méér dan vol hebben. Het schijnt ons beier, dat zulk een strijd, indien ccnigszins mogelijk, vermeden wordt. Maar noodig is dan wel, dat het intellect, dat zoo ruim vertegenwoordigd is in den V.-D. Bond, ecnig besef toont voor de betee kenis van mr. Marchant's daad en dat be sef ook den parfiitarten bijbrengt. H.V.C.VRIENDENSCHAAR Een verzoek van H.V.C.-bestuur Blijkens een advertentie in dit blad, doet het bestuur van Il.V.C. een dringend beroep op het publiek do plaatsbewijzen voor den wedstrijd H.V.C.Vriendenschaar, welke a.s. Zondag gespeeld wordt, in voorverkoop te nemen. Door deze maatregel tracht men een opstopping bij den ingangen te voorkomen. Evenwel heeft men de ingangen uitge breid, het totaal aantal is nu gebracht op vijf. Op duidelijke wijze zijn de toegangen tot do verschillende rangen aangegeven, zoodat niemand behoeft te zoeken. Voorts kunnen wij nog incdedoelen. dat het aantal zitplaatsen voor dezen wedstrijd is uitge breid, terwijl IS platte wagens rondom het veld staan, opdat, een zoo groot mogelijk aantal toeschouwers den wedstrijd zal kun nen volgen. Op den wedstrijd komen wij in ons blad van morgen nader terug. LAWNTENNIS DE FRANSCHE INTERNAT. KAMPIOEN SCHAPPEN De Internationale kampioenschappen van Frankrijk, die van 19 Mei tot 2 Juni in Parijs gespeeld zullen worden, zijn ook dit iaar weer druk bezet. Engeland. Australië, Italië. Frankrijk zelf en nog vele andere landen hebben ingeschreven. De Nedcrlnndsche Lawn tennis Bond heeft mej. Rollin Couqucrque, H. Timmer en D. Toschmacher afgevaardigd. Terwijl Timmer en Toschmacher alleen in het enkelsnel zullen uitkomen heeft nci. Rollin Couqueroue voor het dames- dubbelspel roet de Duitsche speelsters S. Horn ingeschreven. De Japansche Davis Cup-speler Nishimura zal met mei. Rollin Couqucrque in het gemengd-dubbelspel uit komen. WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Roereieren met visch. VOOR DE MIDDAGTAFEL Gebakken varkenslever. Macaroni met tomatensaus. Aardappelen. Karncmelkschc pap. HET MENU VOOR ZONDAG VOOR DE KOFFIETAFEL Gevulde slakropjes. Bereiding: Kook de slakropjes in hun geheel. Laat ze op een vergiet uitlekken. Fruit intusschcn een gehakt uitje, wat peter selie en tomaat in boter. Laat deze massa afkoelen. Boer er twee geklopte eieren door, benevens wat zout en peper. Vul hiermede de slakropjes. Plaats ze vervolgens in een vuurvast scho teltje. Giet hierop wat bruin van jus en de boter waarin het uitje gefruit heeft. Bestrooi alles mot paneermeel, leg er hier en daar een klontje boter op en zet den schotel in den oven. VOOR DE MIDDAGTAFEL Groentesoep. Kalfsbiefstuk. Bloemkool. Aardappelen. Abrikozcnschoteltje. Bereiding: Klop vijf eieren met suiker Boer er langzaam een kwart liter melk door. Bedek den bodem van een vuurvast scho teltje nut ccn laag abrikozen jam. Giet hierop de eieren en laat ze bijna aan do kook komen. Zet het schoteltje in een matig warmen oven en laat het lichtbruin worden. OMREKENINGSKOERSEN. Off. Niet Off 16 Mc» 17 Me» i.20% 7.25% 59.37% 59.40 9.72% 9 72% 24.98 24.96 47 74 47 73 32 15 32 25 36.20 36 30 37.15 37.25 I.47J& 147% 12.20 12.20 6.16% 6.17 Medegedeeld door de Rotterd. Bankvereen. Londen Ftarlijn Parijs Brussel Zurich Kopenhagen )slo Stockholm New York - Milaan Praag

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 2