EXTRA per kruik I Kinderboekje HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKI HUISVROUWEN EN WARENWET SCHOTERMAN'S OUDE GENEVER UTRECHTSCHESTRAAT 17 TELEFOON 145 VRIJHEIDSBOND EN N.S.B. DE MOORD IN DEN Y-POLDER WIE VERLOOR ER ZIJN COUPONS? VOORLOOPIGE SURSEANCE KON. HOLL. LLOYD POLITIE INSPECTEUR MISHANDELD Negen maanden geëischt EEN TWEEDE STATENDAM? Onze Postvliegers onderweg 2e BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 17 MEI 19?,5 Alvorens tot opheffing van cenig deel der wet worde besloten, overleg met belanghebbenden gevraagd 'SGRAVEKI1AGE, 16 Mei. De Ned. Ver. van Huisvrouwen omvattende pl. m. 33.000 leden, heeft zich met een adres tot de Twee de Kamer gewend, om uiting te geven aan haar bezorgdheid naar aanleiding van par. 56 van het bezuinigingsontwerp, waarbij de Kroon do bevoegdheid wordt toegekend de Warenwet geheel of ten declo buiton wer king te stellen. liet handhaven van dezo wel ter bescherming van do volksgezond heid en van de eerlijkheid in den handel, acht adr. juist in de tegenwoordige tijds omstandigheden meer dan ooit geboden, daar het, ter voorkorqing van ondervoe ding, voor de talrijke bevolkingsgroepen rnet gering inkomen van bet hoogste be lang is, dat een waarborg bestaat voor de deugdelijkheid harer levensmiddelen. Bij opheffing van het desbetreffend toezicht is immers de kans grootcr dan ooit, dat men terug zal vallen tot oude en ongewenschte toestanden, en de verbruiker dupe zal wor den van allerlei vervalschingen en geknoei, waaraan op het oogenblik paal en perk is gesteld. Dat deze vrees niet denkbeeldig is, bewijst hot nu reeds toenemend geknoei ten aanzien van maat en gewicht, wegens liet ontbreken van wettelijke voorschriften be treffende aanduiding der hoeveelheid op verpakte waren. Adr. kan het dan ook slechts betreuren, dat de Regecring, die het initiatief nam tot het in het leven roepen der commissie in zake huishoudelijke voorlichting, welke ten doel heeft de huisvrouw te loeren, hoe zij in deze tijden haar inkomen zoo eco nomisch mogelijk kan besteden ander zijds door de voorgestelde maatregelen ten aanzien van de warenwet dreigt te bevor deren, dat de huisvrouw bij het besteden van dat inkomen, zoowel ten opzichte van qualiteit als van quantileit op allerlei wijze bedrogen kan worden. Niettemin begrijpt zij, dat het zeer groote landsbelang, dat is gelegen in een zooveel mogelijk sluitend staatsbudget, dc opoffe ring van andere algerneene belangen, hoe zeer op zich zelf van beteekenis, zou kun nen eischen. Echter zal toch lot dit laat ste niet behoeven tc worden overgegaan, zoolang eene voorziening dier belangen zon der zware offers ten laste van de staatskas mogelijk blijft. Dit nu schijnt ten deze niet uitgesloten, met het oog op de mogelijkheid, dat de bij drage ter uitvoering van de warenwet, die het Rijk thans geeft, ten deele zou kunnen worden opgebracht door dc betrokkenen uit de verschillende industrieën, welker nro- ducten binnen de werkingsfeer dezer wet vallen. Dardoor zouden de warenwet a speciaal de artt. li, 15 cn 16, toch in stand kunnen worden gehouden en de bona-fide industrie beschermd blijven. De Ned. Vereen, van Huisvrouwen dringt daarom bij de Kamer er op aan, dat alvo rens tot opheffing van eenig deel der wa renwet vvonjt overgegaan, in overleg wor de getreden met de belanghebbenden, ten einde door een andere verdeeling van de aan de uitvoering der wet verbonden kos ten tot een bevredigende oplossing te ge raken. 99- Naar aanleiding van in de pers ver schenen berichten als zouden te Koedijk, Winterswijk cn Üoetinchem de Vrijheids bond en de N.S.B. met een gemeenschappe lijke liist uitkomen, al of niet onder de benaming van Centrale Kiesvcreeniging deelt het dageliiksch bestuur van de Libe rale Staatspartij de Vrijheidsbond mede. dat te Koedijk geen afdeeling van den Vrij heidshond bestaat en dat bovendien op geen van de ter plaatse ingediende lijsten een lid dier nartii voorkomt. In Winterswijk komt de Vrijheidsbond met een eigen liist uit. welke door de plaatselijke afdeeling is vastgesteld. On geen der overige te Win terswijk ingediende lijsten komt onder de candidaten een lid van den Vrijheidsbond voor. De een I rale lijst te üoetinchem waar op naast Vriiheidshondors en neutralen ook een lid der N.S.B. voorkomt is niet samen gesteld in overeenstemming met het be sluit der afdeeling Doetinchem van den Vrijheidsbond, hetwelk luidde dat wel sa menwerking met andere nnrtiien zou wor den gezocht mits geen N.S.B.-er on de liist zou worden eenlaatst. I-Iet dageliiksch be stuur der partij zal a.s. Zaterdag aan den partijraad voorstellen doen ten aanzien van do leden der afdeeling Doetinchem die in strijd rnet het besluit der afdeeling hebben gehandeld. GENERAAL SNIJDERS-MEDAILLE 's-GRAVENHAGE, 16 Mei. In 1932 is opgericht de Stichting „Genei-aal Snijders- fonds", welke ten doel heeft elke 3 jaar een „Generaal Snijders-medaille" toe te kennen aan hem, die zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt voor de luchtvaart in den ruimsten zin des woords. Deze medaille wordt alleen aan Nederlan ders toegekend. Voor de eerste maal is dezo in 1932 toegekend aan den generaal Snij ders. In de heden gehouden vergadering van het bestuur der stichting is met algerneene stemmen besloten de medaille voor 1935 toe te kennen aan den heer A. Plesman, direc teur der K.L.M. cn der K.N.I.L.M. GEMEENTE VOOR STEUN OPGELICHT AMSTERDAM, 16 Mei. Vanmorgen is wederom een arbeider gearresteerd, die de gemeente voor een zeer hoog bedrag plus minus 2000 aan steun zou hebben op gelicht. De man is hedenmorgen in zijn woning door de recherche van het bureau Raam poort gearresteerd en ingesloten in genoemd bureau. Verdachte maakt deel uit van de ploeg federatieleden, die onlangs zijn ge arresteerd. DE K IS Pe commandant van de K 18 seint: Ware plaats 15 Mei 12 uur 35 graden 53 minuten Oost, 29 graden 32 minuten Zuid, Goed weer, geen bijzonders, alles wel. Het onderzoek heropend AMSTERDAM. 16 Mei. In den nacht yan 27 op 2-S September 1933 speelde zich in den Grooten IJ polder een afschuwelijk drama af. Een boerenknecht werd daar, toen hij zich met ziin meisje in een schuur bevond, doodgeschoten. De arbeider C. S. werd gearresteerd, doch moest later weer in vrijheid worden gesteld, daar het bewijs niet te construceren wak. Eenige maanden geleden is het onder zoek echter heropend, naar aanleiding van verklaringen van gedetineerden in de straf gevangenis te Haarlem, waar ook S. we gens een ander feit was ingesloten. Verdachte bleef hii ziin ontkentenis. De officier van justitie. Mr. Bosch, renuireerde wegens doodslag een gevangenisstraf van vijftien iaar. De rechtbank wees heden een interlocu toir vonnis, waarin heropening van hot onderzoek werd bevolen. Dc stukkon wor den weer in handen van den rechtercom missaris gesteld. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar aanleiding van de gevonden kogels. De terechtzitting zal na dit onderzoek van den rechtercommissaris worden voort gezet. ROTTERDAM, 16 Mei. Do hoofdcom missaris van politie te Rotterdam hooit bekend gemaakt, dat op 2 Mei te Rotter dam een aantal coupons zijn gevonden, n.l.: 11 coupons van de -ipet. geldleening Am sterdam 1931 coupons van de VA pet. geldleening Amsterdam 1905; 1 coupon van de i pet. geldleening Am sterdam 1911; 1 coupon van de obligatie van dc N.V. tot Exploitatie van Onroerende goederen. Laan van Meerdcrvoort. Den Haag; 1 coupon van de <1/4 pet. pandbrieven van do Arnhernsche Hypotheekbank voor Nederland; 1 coupon van de Ulrëchtsche Hypotheek bank: 1 coupon van de Friesch-Groningsche Coöp. Beetwortel Suikerfabriek te Gronin gen 1 coupon van de. geldleening, groot 25 rnillióen gulden, ten laste van de provin cie Zuid-Holland en 8 coupons van schuldbrieven in de geld leening. gesloten ten bate van de provin cie Noord-Holland 1916. Rechthebbenden kunnen zich tot het hoofdbureau van politie te Rotterdam wen den. Wij vernemen nog. dat op 2 Mei een be woner van Breda op den Coolsingel een bundel panieren vond. die de genoemde coupons bleek te bevatten. Hii nam de pa nieren mee naar Breda en stelde ze ter beschikking van de politie aldaar, die de Rofterdamsche politie heeft gewaarschuwd. Tot nog toe heeft zich geen eigenaar aangemeld. AMSTERDAM. 16 Mei. Aan de Kop. Holl Lloyd is door de rechtbank voorloopige sur séance van betaling verleend. Tot bewind voerders zijn benoemd mr. Van Regferei» Altena en mr. Paul den Tex. Het verhoor zal plaats hebben op 23 juni a.s. Do eerste aanleiding tol deze ingrijpende maatregel is een onlangs geheel onverwacht ontvangen mededecling van den minister van economische zaken, dat de bestaande financieelo regeling niet kon worden ge continueerd. Hoewel de Raad van Commissarissen schriftelijk, en de directie en commissaris sen tezamen mondeling de regecring heb ben gewezen op dc ernstige gevolgen, wel ke een surséance van betaling heeft, is het niet mogelijk gebleken deze te vermijden. Do gisteren ten departemente van eco nomische zaKen met commissarissen en di rectie gehouden besprekingen hebben noch tans ertoe geleid, dat aan de Kon. lloll. Lloyd werd bericht, dat de regeering be reid is, indien surséance van betaling on middellijk wordt aangevraagd na de ver leening van de voorloopige surséance do Benas te machtigen en in staat te stellen om een verder crediet te verlcencn met do bedoeling de K.H.L. in staat te stellen tot voortzetting van het bedrijf gedurende den tijd, welke noodig is om tot een definitieve regeling te komen inzake de voortzetting van den dienst van Amsterdam op de Oost kust van Zuid-Amerika. Voor dit doel zul len besprekingen worden gehouden met de Kon. Holl. Lloyd. De dircelie moet zich voorshands van verder commentaar onthouden, daar zij uit den aard der zaak overleg moet plegen met de door de rechtbank benoemde be windvoerders. ACHT MILLIOEN VOOR SCHEEPVAART 's-GRAVENHAGE, 16 Mei. Zeer binnen kort is thans indiening bij de Tweede Ka mer van het bij het bezuinigings-ontwerp aangekondigde wetsontwerp tot steunver lening aan de scheepvaart tot een bedrag van rond 8 millioen te verwachten. - (Telegraaf) Nasleep van een colportage» relletje te Bussum AMSTERDAM, 16 Mei. Vandaag is voor de vijfde kamer der arr. ïechtbank behan deld do strafzaak tegen den metselaar W. S. uit Bussum, die ervan wordt verdacht in den avond van 11 Maart j.l. den Bussum- schen inspecteur v.an politie C. M. Lango- vckl zwaar lichamelijk letsel te hebben toe gebracht, subs, hem te hebben mishandeld. Er was op genoemden avond een relletje op de hoek van den Huizerweg en de K.P.C. de Bazelstraat, verd. zou hierbij den inspec teur Eangeveld rnet een zwaren mocrslcutel een slag legen de rechterslaap hebben ge geven, waardoor deze bloedend werd ver wond. Getuige Kievit, rijksveldwachter te Naar- den, was ter assistentie gekomen. Hij was door een burger gewaarschuwd, dat er op den Huizerweg werd gevochten. Toen hij aankwam, zag hij dat verd. twee maal maar den inspecteur sloeg. Onmiddellijk was go- tuige te hulp geschoten, zoodat S. kon wor den gearresteerd. Verdachte zei, dat hij op het trottoir hij de Bazelstraat slond, er was niets bijzonders te doen. Er kwamen ecnigo agenten naderbij en plotseling had inspecteur Langcveld hem een klap rnet een gummistok gegeven. Pas toen had verd. geslagen. Pres.: Er is een inoersleulel bij u gevon den, waarom bad u dat voorwerp bij u? Verd.: Dat was een samenloop van om standigheden, louter toeyal, ik had nooit iets bij me. Rechter De Gaay Fortman: Vertelt u me eens kort en zakelijk waarom u dat voor werp bij u had? Verd.: Misschien moest ik me verdedigen. Of iemand doodslaan? vraagt de president. U mag blij zijn, dat de inspecteur nog leeft Dat ben ik ook Edolachtbare, ik heb nooit de bedoeling gehad iemand te verwonden. Inspecteur Langexcld verklaart, dat hij opgebeld was, omdat er cólportagefelletjes waren in dc omgeving van den Huizerweg. Onderweg was get. iemand tegengekomen, die hem zeido oen klap in.de nek te heb ben gehad met een hard voorwerp. Toen de inspecteur bij de Bazelstraat kwarn was daar een oploop, getuige gelastte het pu bliek door te loopen en toen daaraan gcon gevolg werd gegeven had getuige een gum mislok getrokken en er eenige klappen mee uitgedeeld. Plotseling had S. hem met een hard voorwerp eenige slagen gegeven. Met behulp van veldwachter Kievit was verd. gearresteerd. Pres.: Riep hij toen nog iets? Getuige: Ja. ik meen „Laten jullie me nu in den steek, jongens?" Verdachte vindt deze woorden zonder zin, wel had hij iets dergelijks geroepen. De verdediger mr. S. de Jong: Hoeveel tijd verliep er tusschcn uw sommatie en het ge bruikmaken van den gummistok? Getuige: Ik heb mijn horloge er niet bij gehad, ik weet het niet. precies. Volgens twee getuigen décharge zou verd. wel gevolg hebben gegeven aan het bevel om door te loopen. De inspecteur zou verd. zes k zeven slagen met den gummi stok op hot hoofd hebben gegeven, toen had verd. zich omgedraaid en naar den inspec teur geslagen. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde bewezen. De inspecteur is door de slagen mot het zware ijzeren voorwerp ernstig gewond. Verd. droeg den sleutel bij zich en had dus geen vreedzame bedoelin gen. Spr. requireerdc wegens poging tot zware mishandeling een gevangenisstraf van ne gen maanden. De verdediger mr. Simon de Jong pleitte clementie. Vonnis 23 Mei. In de Telegraaf van 12 Mei kwam een bericht onder het hoofd „Bouw van een tweede Statendam verzekerd?" voor. Naar aanleiding hiervan wordt ons van bevoeg de zijde medegedeeld, dat het bericht de situatie niet geheel juist weergeeft en oor zaak van misverstand kan zijn. Dc onder handelingen tusschcn de regecring en de directie van dc Holland—Arnerikalijn zijn thans niet zoover gevorderd, dat overeen stemming is bereikt, doch er is een basis gevonden waarop verder kan worden ge werkt bij de beoordeeling van de vraag of de bouw in Nederland mogelijk is. Wat betreft den grooten spoed, waarop in scheepvaartkringen wordt aangedrongen, kan nog worden medegedeeld, dat aan he* gereedmaken van het bestek, waarop ri»» werven zullen kunnen beoordeelen, wat zij moeten bouwen, met volle kracht wordt gr werkt en dat thans proeven worden geno men met betrekking tot de keuze van ma chine- en. ketelinstallatie. WEGENS OPRUIING VEROORDEELD AMSTERDAM. 16 Mei. liet Ilof veroor deelde heden den voorzitter van den Ned. federatieven bond van personeel in open baren dienst S. wegens opruiing tot 1 maand gevangenisstraf. De procureur-gene raal had vrijspraak gerequireerd. De rechtbank had hem lot S maanden veroordeeld wegens het publiceeren van een opruiend artikel in De Gemeenschap. 51 Ziezoo, zei Piet Prikkel tegen. Proiu Drentel toen hij van de schrik bekomen was, wc zijn in Nagasaki. Nou hïh- ben we niets ander*, 'moer to doen dan het zeemonster te pakker/'. „Nou, vroeg Drein, hoe wou je dat doen?" Daar heb ik nog niet over nagedacht, zei Plet. 52. De belde vrienden beschouwden het als hun oersta werk om eón goed hotal te zoeken, 't Mocht niet al tc duur zijn. want dan was hun. reispetje te gauw op. Zoo belandden ze eindelijk in een heel klein logement. De baas en de bazin waren Europeanen en ze kendjn een beetje Hollandsch. Zaterdag, 18 Mei Ililversum, 301.5 M. V.A.R.A.-programma 8.01: Orvitropia o.l.v. Jan van der Horst 9.00: Gramofoonmuziek V.P.R O.-programma 10.00: Morgenwijding V.A.R-A.-programma 10.15: Uitzending voor de arbeiders in de con tinubedrijven 12 01: De Zonnekloppers o. 1. v. Cor Steyn 1.00: Do Flierefluiters o.l.v. Eddy Walis 2.01: Hoe de Toonkunst groeide 2.20: De Notenkrakers o.l.v. Duaf Wins 2.45: Platen der maand 3.10: Toespraak voor de Yoreeniging voor Volkenbond en vrede door W J. van dc Woestjjne 3.30: Eddy Walis en z\jn orkost 4.10: Uit do Rode Jeugdbeweging 4.40: Letterkundig overzicht. Emanuel dc Bom leest uit werk in voorbereiding 5 00: Lotte Leonard zingt, aan den vleugel begeleid door Betsy Rjjkcns—Culj) 5.29: Overgang naar den versterkten zonder 5.S0: Ir. A. van Emmcnes verslaat do wedstrijd Holland—Engeland 8 03: Persbureau Vaz Dias en VA.R.A -Varia 8.10: Men vraagt cn wij draaien... 8.30: Cor Steyn, orgel cn Isja Rossican, piano 9 00: Jan Musch drangt voor 9 20: Opera-progrnmma uit te voeren door het V.A.R.A. orkest o.l.v. Ilugo de Groot 10.01: Persbureau Vaz Dias 10.05: bollandEnge and nabeschouwing door C. H. Ccudcker ^0 20: Operet'c-programma, uit te «eren door 1 :t V.A.R.A.-» kest o.l.v. H> fo de Groot 11.00: Ernst Busch zingt ll.lo: Za- terdngavondfilinpjes11.25: Vrooljjko Gramo- foonplnatjes. ïïuizen, 1875 M. K.R.O.-programma 8.00: Morgenconcert 10.00: Gramofóonmuziek 10.30: Muziekuitzcnding voor fabrieken 11 °0: Gramofoonmuziek 11.30: Godsdienstig half uurtje door pastoor L. H Pcrouin 12.15: Gra mofoonmuziek12.30: Het K.R.O.-Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud 1.00: Gramofoonmuziek rh 1.15: Berichten van dc Ned. Postduiven- houdersbond van Zaterdagvliegers 1.15: Het K.R O.-Orkest o.l.v. Marinus yan 't Woud 2.00: Halfuurtje voor de rijpere jeugd. „Het wondere leven der vlinders", door S. M. v. d. Gallien 2.30: Sporthalfuurtje door P. Olthoff 3 00: Kindcruurtje 4.15: De K.R O.-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwer 4.45: Gramofoonmuziek 5 00: De K R O.-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwer 5.20: Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart 5.45: Internationale Voetbalwedstrijd Neder landEngeland in het Stadion te Amsterdam. Reportage door Passepartout 7.45: Grumofoon- muziek 7.55: Nieuwsberichten van Persbureau Vaz Dias 8.15: „Katholieke oovoeding" door A. v. d. Griendt 8.35: Gramofoonmuziek 9 00: „Die Walküre". Muziekdrama (Ferste ge deelte van de triologie Dor Ring des Nibelungen) van K:chard Wngner. Opgevoerd onder auspiciën van de Wagnervereeniging 11 00: Persbureau Vaz Dius 11.05: Gramofoonmuziek. Brussel, 321.9 M. Vlaamsehe uitzending 12.17: Gramofoonmuziek 12.50: Concert door het Salonorkest 1.50—2.20: Gramofoonmuziek f 4.20': Gramofoonmuziek 4.50: Gramofoon muziek 5.20: Pianorecital door Iris Vannest 5 40: Gramofoonmuziek 5.50: Cellorecital door Flor Evcracrts 6.50: Concert door het Salonorkest 7.35: Gramofoonmuziek 8.20: Concert door het Omroeporkest o.l.v. P. Douliez 10 20: Berichten. Gramofoonmuziek 11.20 12.20: Concert van dc Tentoonstelling. Brussel, 483.9 M. Fransche uitzending 12.15: Gramofoonmuziek 12.50: Concert door het Omroeporkest o.l.v. P. Douliez 1.502.20: Gramofoonmuziek 4 35: Gramofoonmuziek 5 20: Concert van de Tentoonstelling 6.20: Gramofoonmuziek 6 50: Luiksche muziek uit de v,rde eeuw. door het Fosomble „Pro Musjca" 8.20: Concert door het Radio-symphonleorkest o.l.v. Franz André 10 2012.20: Berichten. Concert van de Tentoonstelling. Havik Pthkaan rbo 16—6 9-6 Amsterdam 16—5 Marseille 15—5 ICi5 9-5 Rome 10-6 Athene 14—5 Mcrstimiiiruh 11—5 Cairo 13—5 (Ia/a Ruthnwëlsa 12—5 Bagdad 12-5 Boeshir 13—5 Djask 11—5 Karachi Joripoer lt—5 Allnhnhnd 10-5 Calcutta Akvah 15—5 Rangoon Bangkok 9—5 Morin n 8—5 Singapore Batavia 85 10—5 Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 23 Mei a.s. Dcutschlandsender, 1571 M. 6.20: Klokken spel. Morgenspreuk. Koraal 6.25: Gymnastiek les. Hierna: Eugen Jahn's orkest met Jupp Hus- sels 2.05: Gevarieerd concert 11.201.15: Dansmuziek door Adalbert Lutter's orkest. Droitwich, 1500 M. Nationaal programma 11.20: Gramofoonmuziek 12 05: Het B.B.C.- Northern Orkest o.l.v. T. H. MorrisoD 1.20: Het Commodore Grand-orkest o.l.v. Harry Da vidson 2.20: Het Belfaster Omroeporkest o.l.v. P. Montgomery 3.20: Orgelspel door Donald Thome 8.60: Het J. H. Squire Celeste Octet m.m.v. S. Rowlands (sopraan) 4.501 Gramo foonmuziek 7.50: Gramofoonmuziek 8.15: Tweede acte van „Die Fledermaus" 10.20: Het B.B.C.-Thcater-orkest o.l.v. Stanford Robinson m.m.v. Hayden Coffin (zang) 11.20-^-12.20: Dansmuziek door Ambrose en z\jn Embassy Club orkest. Acteur, die straat werker geworden ist „Dit is het grootste publiek waar ik in tijden voor gespeeld heb." (Passing Show).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5