Kinderboekje HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKI Verbindendverklaring go edgekeurd EERSTE KAMER EEN VLOTTE VERDEDIGING DOOR DEN MINISTER De Telegraaf vrij gesproken HET CONFLICT IN DE VEENINDUSTRIE Ernstige vergiftigingen te Amsterdam Twintig menschen het slachtoffer IIET ROODE VLAGGETJE MET DE WITTE PIJLEN Al- of niet strafbaar? HET MIJNCONFLICT 2e BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 24 MEI 193b Abso'uut vrije concurrentie zal de maatschappij tot een publiek slagveld maken 's-GRAVENIJAGE. 23 Mei. Met 31 tegen 8 steromen heeft de Eerste Kamer het wets ontwerp aangenomen inzake verbindend en onverbindendvorklaren van onderne- mersovereenkomsten. Togen hebben ge stemd de liberalen en de christelijk-histori- schen De Gijselaar, Van der Hoeven. Pol lema en De Vos van Steenwjjk. Kreeg men gisteren den indruk, dat de heer Pollema bij zijn bestrijding van het wetsontwerp ziin geheele fractie achter zich had, heden stemden drie zijner partiigenooten voor, de heeron De Savornin Lohman, Ter Haar en Kolffé Namens dit drietal verklaarde prof. Lohman. dat het niet veel voor „de ver bindendverklaring" voelt, maar aleen zou voorstemmen, om der regeerlnj de be voegdheid. welke zij meent, in dezen crisis tijd noodig te hehben. niet te onthoudon. Minister Steenberghe heeft het wetsont- \vo n verdedigd in een. als gewoonlijk vlot- Minister Steenberghe te en vloeiende, rede van ruim een uur. Jegens prof. Van Embden (V.D.) ver klaarde hij geruststellend, de wet niet te zullen toepassen om bedrijven sluitend te maken, om achterlijke ondernemingen in hel loven te houden of om verouderde ka pitaalsbeleggingen in stand to iaten. Hij betoogde voorts, dat de president-minister niet met hem van meening verschilt, en las ten bewijze daarvan voor. wat dr, Colijn gedurende zijn ministerschap geschreven beeft ter toelichting op het anti-revolutio nair program. Hierin verklaart hii onder meer. dat de absoluut vrije concurrentie de maatschappij tot een publiek slagveld zou maken. Zooals men weet, zal er niet voor elke (on^verbindendverklaring een aparto wet noodig zijn, maar is de regeering bevoegd, tot (on) verbindendverklaring: over te gaan. De heeron Knottenbelt (lib.) on Pollema (C.H.) hadden deze regeling afgekeurd en telkenmale een afzonderlijke wet bij (on)- verbindendverklarlng goëischt. Minister Steenberghe verdedigde zijn regeling, door erop te wijzen, dat de voorbereiding van oen (on)verbindendverklaring in elk geval lan gen tiid duurt en er vele instanties bil noo dig zijn. Moest er telkens een wettelijke re geling tot stand worden gebracht, dan zou de voorbereiding nog langer duren, want clan zouden deze instanties nog mot de Tweede en de Eerste Kamer worden ver meerderd. Bovendien zou bii een (011)ver bindendverklaring per wet het buitenland uit den aard der zaak alle bijzonderheden te weten komen, wat bii de tegenwoordige internationale concurrentie ongewenscht zou ziin. Dr. Wibaut (S.D.) had uit de memorie van antwoord den indruk gekregen, dat de minister het verschijnsel van de kartellee- rintr alleen aan de crisis toeschreef. De so ciaal-democraat, volgens wien dit verschijn sel voortSnrujt uit de geheele kapitalisti sche ontwikkeling, had den bewindsman ge- kri'iseerd. De minister, die dr. Wibaut hul digde voor ziin wetenschappelijk werk op het gebied van het trust- en kartelwezen, antwoordde thans, dat inderdaad Ue maat- schannelijke ontwikkeling reeds van de negentiende eeuw in aanmerking moet wor den genomen, maar dat de crisis do zaak acuut heeft gemaakt. Z.Exc. heeft, op een beminnelijke manier, een loopje met den heer Van den Bergh genomen, die Engeland had aangeprezen, zeggende, dat hot bedrijfsleven daar vol vertrouwen is in eigen kracht en dat men nog vervuld is van genoegen hii de gedach te aan de feesten van het re^eeringsiuhi- leurn. Do minister sprak, lichtelijk snottand. over ..een studiereis" van den lieer Van dop paar Engeland en zoide langs den hops weg. dat diens stiidle. in den stijl der jubi'eumsfeeaten hee't plaats gevonden. Do bewindsman vertelde voorts, dat in dat vrijheidslievende Engeland dan toch maar een wetsontwerp is ingediend, dat nog heel wat verder gaat. dan het hier aanhangige, en dat den bedriiven ze'fs reorganisatie- schema's wil onleggen. M«ar de indruk dezer mededee'ing verzwakte wel eeniga- zins. door wat de heer Van den Bergh daarna zelde. name'iik dat niet de regee- ring. maar een narlementalid dit wefsont- wern heeft inmvüend ord Melchct, overi gens zelf een industrieel). Ten hewipe. dat de ondernemers zich niet ai'een door winstheiae laten leiden, wees 7, Exc. dr. Wibaut on een fig'"ir als den nas overleden industrieel dr. Waller, die warm «ociaal medeleven met ?iin ar beiders heeft getoond en daarbij zijn con currenten als medewerkers beschouwde. Zoo iets is natuurlijk sterk bevorderlijk voor bedrijfsorganisatie. Met prof. Van Embden was de minister het eens, dat de regeering prijsregeling slechts met groote voorzichtigheid zal mogon toepassen en. wat den export be treft, er voorts aan moet denken, dat een ongehroidelde concurrentie bii den uitvoer tovens den dood voor dien uitvoer botee- kent. (Vermoedelijk, omdat het vreemde land wegens de concurrentie met de eigen industrie den invoer gaat verbieden). Heb ben wii den bewindsman goed begrepen, dan zou zulks vaststelling van minimum- oriizen voor den export wenscheliik kunnen maken. 'sMinistors peroratie, waarin hij gowaag- de van zijn wereldbeschouwing van het solidarisme en van ziin verlangen om, met Gods hulp. den weg naar een hetere maat schappij vrij te makon, liet niot na indruk te maken. De Kamer heeft de vermindering van het aantal gedelegeerden an don Indischen volksraad van twintig tot vijftien (een be zuinigingsmaatregel) zonder debat en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Julius Barmat niet onts vankelijk verklaard AMSTERDAM. 83 Mei. - Het «rechtshof to Amsterdam heeft vandaag in hooger bo- roep hot vonnis vernietigd van de recht bank waarbit het dagblad do Tolegraaf ver oordcold was tot bolaline van ccn schade vergoeding van f 500 weeens heleediging van den heer Julius Barmat. door het op nemen van artikelen wclko waren cotltold: Spoculeorde Barmat tegen don gulden? en Kende Barmat Staviskv? Het Hof heeft het vonnis der rechtbank vernietigd, den hoer Barmat niet ontvan kelijk verklaard in ziin vordering en hem veroordeeld in de proceskosten geschat op f 1(V) in eerste instantie en f 335 in hooger beroep Het Hof hooft hierbij o.m. overwogen, dat de heer Barmat tijdons deze publicaties iemand was van slechte algomeon versprei do ronutafie op financieel gebied. Daar toch vaststaat, dat hij door het Schdffengerlcht te Berlijn wegens „Bestichung" (omkoope- rlj) tot 11 maanden gevangenisstraf is ver oordeeld (in 1020): dat hii op grond van bezwaren togen zijn financieel beleid geon verlof kon krijgen zich in Frankrijk te ves tigen en dat op grond van voorigeüike be zwaren zijn verblijf In België evenmin werd toegestaan: dat hij van den chef van den Vreemdelingendienst te Amsterdam in April 1033 mededeoling hooft gekregen, dat hij als ongowensohte vreemdeling het land moest vei laten. naar moet worden aangenomen aldus meent hot Hof ook wegens onge- wenschte handelingen op financieel gebied. Vast is komen te staan aldus 'sHofs arrest dat de heer Barmat In 1033 in Ne derland onroerende goederen heeft gekocht met groote schulden in guldens er op, hot- geon het vermoeden kon wekken, dat de heer B rokende op een wanrdodaling van den gulden en hij Iemand mot een finan- cleele reputatie als de heer Barmat had Is de vrees gewettigd, dal bil deze waardeda ling ook in strijd mei het Nederlandscho belang zou bovorderen. Deze vrees kan een bericht In een dagblad dat de waakzaam hoid \an het publiek opwekt, rechtvaniill gon On deze gronden acht hot Hof de publi cal Ie van do Telegraaf van 0 Mei 1033 niot onrechtmatig. daar genoemd collego de gren zen van hei fatsoen tegenover Barmat niet overschreden acht. Een gelijke beslissing geeft hot Hof ten aanzien van het artikel van 11 Februari 1033 „Kende Barmat Staviskv". wolko veronder steiling van „De Telegraaf" was gebaseerd op hei feil. dat Bartnnt denzelfden advocaat mr. Giboud Tlibaud. had. die als verdacht van medeplichtigheid aan de affai re-Sla vis- kv, is gearresteerd geweest Da heer Bar mat heeft het dan aan zichzolve te wijten, dat in dagbladen conclusies worden getrok ken ton opzichte van zijn bekendheid met Slavhky. op grond van dergelijke relaties Ook in dif opzicht acht het Hof de grenzen van de zorgvuldigheid, die in het maat schappelijk verkeer in acht moeten worden genomen, niet overschreden. Nog géén overeenstemming ASSEN, 22 Mei. Heden had op het ge meentehuis alhier wederom eon conforentie plaats tusschen werkgevers en werknemers ep den rijksbemiddelaar, betreffende het conflict in de venen te Boswinkelervoen en Emmererfscheidenvoen. Ook ditmaal is het niet tot een oplossing gekomen. Betreffende het conflict in Boswlnkclor- veen kan worden medegedeeld, dat do ver- vcners bet indertijd gedane voorstel van den rijksbemiddelaar wilden aanvaarden, doch dat de arbeiders niet dit voorstel niet eccoord gingen. Wat betreft het conflict in F.mmcrerfscheidonveen hadden de werkge vers besloten het voorstel van den rijksbe middelaar in overweging te nemen, behalve wat betreft de emolumenten brand en wo ninghuur, die zij wenschten te laten ver vallen. Dit word door de arbeiders onaanneme- 'iik verklaard. Zij deden echter het voorstel emolumenten te laten vervallen, doch •"inartcconover do loonsvorioging. die voor nerstnrf was bepaald op 5 en alle andere f»irf on 7terug te brengen re-sp. op V/- en 5 Op korten termijn zal hierover in de bon den worden beslist. Boonenkruid of Stramonium. Het gevaar thans ge* weken AMSTERDAM. 23 Mei. - Er ziin ln da laatste tien dagen te Amsterdam in een negental gezinnon vrii ernstige vergttllain- een voorgekomen, welke men in den eer sten tild bii den Genoeskundigon Dienst niet nrectes wist la analvseeron en waar van men derhalve ook den oorsprong moei- hik kon benalon. Do verschijnselen uiten zich in eigenaar- dice vormen van dubbel zien. duizelig heid. een roes. versnelde pols. een droge mond. dikke keel. terwijl ook do pupillen niot geheel en al luist functlonneordon. Kort om verschijnselen, dio min of moer scellikon op dronkenschap, on dio wezen in de rich- line van het zen. botullsme. heieeen veroor zaakt wordt door de anaerohohaclerle. die men wel vinden kan in producten zooals conserven, die van de lucht zlln afgesloten Eon bacterie, die uiterst eavaarliik kan ziin Do Gomcenteliiko Geneeskundige Dlonst had dus lot taak ullcrst minutieus na Ie gaan wal de betreffende slachtoffers hadden gegoten. Men dachi eerst aan chocolade, doch al spoedie Hol men deze theorie vat Ion. Hol bleek, dat alle slachtoffers tuin boonen hadden gegeten en men vermoedde, dat de vergiftiging zou ziin voorgekomen doordal do lulnhoonen in blik de hovenee- noemdo hacteriitn zouden bevallen. Doch ook hier kwam een kink in den kabel, daar een der families wollswaer tulnivooncn ha') gogeton. doch versche. Uiteraard hegon de Keuringsdienst mol het chemisch onder zoek van de boonen. vooral mol het dool om eventueel hierin aanwezige govaarliiko me- laalzouten of alcoloïdo te vinden, hetgeen echter niet gelukte. Hot bleek loen dat bii eiken nankoon van lulnhoonen eon kioln zakie gedroogd hoonenkrull wordt cadeau gogovon. Men onderzocht ook dit en kwam lot de ontdekking, dal dit hoononkrnlt in bouw oenlgszins afweek van normaal boo- tienkruit. Normaal boononkruit behoort tot de familie van de Sntnroon Hortensia. Prof. van dor Wiolon ontdokto In dit boononkruld. hotgecn dus afweek van go- woon boonenkruid. maar wal men toon nog niot vermocht te Idontiflreoron, zoogo- naamd atropine on scopolamine, heido ern stige vergiften, die, worden zij in hetrekko- lijk groote dosis Ingenomen, zeer spoedig den dood lot gevolg hebben. De heer Kenlemans, hoofdapotheker van het VVlIhelmtna-gasthuis, die In dergelijke zaken van don Geneeskundigen lllonsl me- nigmaol advloz.cn geeft, vond In de krui don kristallen, welke eveneens in de rich ling van deze vergiften wezen. De Gonooskundlge Dienst, onder leiding van Dr. Hovermans. hogaf zich dus naar don leverancier van dit boonenkruid, een kruidentuin, die ergens huilen Amsterdam Is gevestigd. En hoewel men eerst dacht aan do mogelijkheid van verkeord zaad bleek ook dit volkomen uitgesloten, daar men dit zaad al jarenlang uit Frankrijk betrok en dorgolijko vorschllnselon noólt waren voorgekomen. Do oplossing van deze merkwaardlgo zaak was lenslotto eenvou diger dan men dacht. De kruidentuin was zeer ouderwolsch in gericht en de verschillende producten slon den op een zolder opgestapeld, zonder dat daarbij voldoondo orde was; men werkte h.v op hel gohougen en een zak die op een bepaalde plaats was gezet, hoe dan ook h.v. boonenkruid of een ander gewas zou moeten bevallen. Het bleek, dat een pond of twaalf boonenkruid was besteld cn dal deze zonder etiket In een luis op dien zol der had goslaan en inplaais van dit boo nonkruid had mon slremonium gestuurd, con kruid, dat gebruikt wordt voor den aanmaak van asthma-stgaron en cigaret- ten, en dat bovengenoemde ernstige ver giften bevat. Dat men tiidons het onderzoek het boonenkruid niot ais stramonium had kunnen Identlftreeron, vlpeido voort uit het feit dat dit stramonium een variëteit was van de echte plant. Inmiddels was deze hoeveelheid In 52 winkels, alle Ie Amsterdam, afgeleverd.en het gevaar was dus hee] groot, dat de ver giftigingen zich steeds meer zouden uit breiden. Men heeft nu alles In beslag genomen, zoodat verdere vergiftigingen uitgesloten zijn fn 'l geheel ziin t 29 menschen njt 9 gezinnen hiervan bet slachtoffer geweest. Hoewel de slachtoffers verscheidene dagen ernslig ziek zlln geweest, hoeft het ver. gift gelukkig geen ernstiger gevolgen ge had. - ONDER AUTO VERPLETTERD TILBURG, 23 Mei. Hedonmorgen to 9 uur Is de t-l-Jarlge leerllngmonleur J. van Trior, dio in do garage van M. aan den Korfelschowog onder een auto gekropen om reparaties te verrichten. Plotseling braken de louwen, waarmede de auto aan de ta- kols was bevestigd. Do Jongen kreeg den wagen op zich en bekwam een ornstleen schodelhreuk cn zware Inwendige kneuzin gen. De jongen werd ln honoloozen toe- siRnd paar hei fit. F.llsobeth Ziekenhuis te Tilburg overgebracht. EFFECTENMAKELAAR VOOR HET HOF ARNHEM, 23 Mei. In hooger beroep heeft heden voor het Arnhamsclio Gerechts hof terechtgestaan de 32-jat'lge effectenhan delaar G. B., vroeger wonende te Hengelo (OA, thans te Haarlem, die door de Recht bank Ie Almelo veroordeeld was lot 2 Jaar gevangenisstraf, in verband mot hel feit. dat hi' een aantal fondsop zich had toego- eigend welke hij van verschillende op drachtgevers in onderpand had ontvangen. Hij had met deze fondsen, die een totaal waarde van 150.900 uitmaakten, gespecu- 'eerd en hel bedrag verloren. De advocaat-generaal, mr. do Visser, eisrhte bevestiging van het vonnis van de Rechtbank. Uitspraak over II dagen 61 Godurende den nacht die volgde had Drein Drintel nog een verschrikkelijk avontuur. Er word op do deur go» boned or, hij durfde niet good opendoen omdat hij stilletjes con nachtpak en een nachtpon van ztln grootmoedjr had aangetrokken. Lator bleok het ichter. dat hot alleon de post maar was geweest, die oen paar brieven uit Holland bracht. Een antUfascistisch embleem uit Dultschland afkomstig DEN HAAG, 23 Mei. De Iiaagsche recht bank heeft heden voortgezet do behande ling van de zaak legen den 26-Jarigen H. I—die In hooger beroep heeft terecht ge staan van een vonnis van den Haagschen kantonrechter, waarbij hij werd vrijgespro ken van overtreding van nrt. -135a W. v. S. 'het medevoeren van een rood vlaggetje met drlo witte pijlen op een rijwiel). Deze zaak diende reeds op 2 Mei j.ï. en werd toen door den officier van justitie mr. N. S. Hoekstra, vernietiging van hel vrij sprekend vonnis gevraagd cn gerequireerd lot verdachtc's veroordccling lot 1, subs. 1 dag. Bij interlocutoir vonnis bepaalde de rechtbank, dat alsnog als getuige zou wor den gehoord de heer Th. H. 3. Bessellng, waarnemend hoofdcommissaris van politie. Verdachte was niet verschenen, wol diens raadsman mr. TJ. Mobach, die daar het hier een voortgozette behandeling betrof, als zoodanig werd toegelaten. Do president mr. de Joneheere, stelde den lieer Besseling o. m. de vraag of z. i. Het bewuste vlaggetje (lor zilting aanwe- 7.ig) moest worden aangemerkt als uiting van oen bepaald staatkundig streven. De heer Besseling antwoordde, dat dit teeken afkomstig Is uit Dultschland en dat het hodoeld is als een antl-fasclstisch em bleem. Als zoodanig kwam het in 1932 ook naar Nederland en ln een toondertijd ge houden meeting van do S. D. A. P. zag ge tuige dal ook velen do drie pijlen als snoldjo droegen op het revers van de jas. Nadien werd het niet zoo bepaald In het openbaar vertoond. Wel heeft geinige tij dens don jongstcn 1 Mei-optocht van de S. D. A. P. waargenomen, dat een aantal ordecommissarissen getoond waren met een armband, waarop de drie pillen voorkwa men. doch dltmaaj waren de niilen rood en do band wil. Ook wjst getuige dat in som mige neriodleken, h.v, jp „Vrllheld. Arbeid en Brood" artikelen warden opgenomen, waarin drie pijlen voorkwamen. Op een vraag van mr. van dar Boom. of ook andere anti-fascistische partijen dit embleem gebruikten, antwoordde de heer Ressollpg dat djt sporadlseb voorkwam, zooals b.v. bij de O.fi.P. en R.A.P. De verdediger wenschte geen gebruik Ie rnaken van het recht tom vragen te stellen. Mr. Hoekstra zelde ook na dit geiitlgon- verhoor te pers!»teeren bjj zlln requisitoir. Mr. Mohach bevestigde hetgeen hii reeds eerder in deze zaak had genleit. n.l. dat het vlaeeetie als anti fascistisch embleem geen uiting is van een bepaald staalkundig stre ven. ook al wordt het in hoofdzaak door de leden van de S.D.A.P. gedragen of mee gevoerd. De rechtbank zal op 5 Juni a.s. uitspraak Antwoord van de gezamenlijke F mijnwerkersbonden aan den rijksbemiddelaar HEERLEN. 22 Mei. Hodenmlddag verga' derden de gozamcnlljkc mtlnworkersbon- den. ter vaststelling van het antwoord aan den Rllksbcmiddelaar. In hun antwoord hebben zli hun waardce- ring uitgesproken voor het besluit van de Rogccring tot Instelling van eon onderzoek naar den algemecnen toestand van het mijnbedrijf, nndor leiding van oud-minister Verschuur. Zil hebben er verder on gewe zen. dat er bij hun overwegende bozwaron beslaan togen de formuleering van de be voegdheden van den reeoerlnescommlssaris in het Algemeen Mllnwerkers Fonds, wolke bezwaren zich vooral richtten tegen het feit, dai er besluiten zullen kunnen worden ge nomen ook wanneer slechts één der dlroct- belanehohbende groepen een wijziging wenscht en zonder dat de andere groep daartoe eenigerlei medewerking verleent. LANDBOUWERSWONING IN DE ASOH GELEGD OSS, 22 Mei. Door tot nog toe onbe kende oorzaak ontstond hedenmiddag te circa vier uur brand in de landbouwers woning, bewoond door het gezin Van Dijk, getogen op de Osserhelde. Het vuur werd aangewakkerd door den feilen wind en in een ommezien stond hel pand in lichter laaie. Het perceel brandde lol den grond toe af. De geheele Inboedel en de landbouw- inventaris is in do vlammen opgegaan. Het huis was laag verzekerd. De Inboedel was riet geassureerd. <o° 0-sV \>cN®

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5