De kansen keeren in Monte Carlo. NIEUW ZEELAHD'S NATIONALE PARKEN. In de maagdelijke oerwouden. GEVOLGEN VAN EEN „CASINO-OORLOG." Geen dividend van het afgeloopen jaar. Monte Carlo's twijfel achtige reputatie. ITet beroemde Casino van het even be roemde Monte Carlo zal over het afgeloopen jaar geen dividend uitkeeren. De winst over 19341935 bedraagt slechts 95.000 gulden, hetgeen een laagterecord beleékent. Het voorgaande boekjaar leverde nog een winst op van twee en half milhoen gulden, het geen ook al niet veel was. Dit jaar is het echter zeer treurig gesteld met oe finan- cieele resultaten van 's werelds grootste speelcentrum. Het gaat al sinds eenige jaren niet goed en de directie van het Casino heeft dan ook ai het mogelijke geaaan, om het hoofd boven water te houden. Zoo werd begin 1932 te Nice een geheel nieuw speelpaleis opengesteld, dat het meest luxueuse ter wereld is. Om bezoekers Le trekken verbond men er speciale attrac ties aan, o.a. door de maxima voor de in te zetten bedragen bij de diverse spelen af te schaffen. Zooals bekend zijn er bij de ver schillende speelbanken maximum bedragen v astgesteld, waarmede de spelers kunnen inzetten. Hoewel de banken een onuitputte lijke hoeveelheid geld bezitten, is het maxi mum van hen een verdedigingsmiddel te gen de spelers, die eveneens over ruime geldmiddelen beschikken, want als er géén maximum is, dan kan iemand, die voldoen de geld tot zijn beschikking heeft, met bijna wiskundige zekerheid winnen, indien ten minste door de bankhouders geen minder waardige praktijken worden toegepast, zoo als meermalen het geval blijkt te zijn. Hij heeft dan maar een zeker bedrag in te zet ten op rood of even, of een andere z.g. en kelvoudige kans. En ais hij dan steeds na elk verlies zijn oorspronkelijken inzet ver dubbelt, totdat eindelijk rood of even, of waarop hij heeft gezet, uitkomt, dan zal hij steeds zijn oorspronkelijken inzet als netto winst overhouden. Door nu het maximum op te heffen hoopte de directie van het Ca sino een groot aantal bezoekers te trekken, welke hoop evenwel niet is verwezenlijkt, gezien het feit, zooals wij boven reeds meldden, dat de directie van Monte Carlo's Casino haar deuren wil sluiten. Maar dit speelpaleis werd de aanleiding tot een forraeelen „Casino-oorlog". Het rou lette-spel, dat eens het monopolie van Mon te Carlo was, in immers langzamerhand in alle Fransche casino's doorgedrongen. Door het huren van het speelpaleis te Nice poog de men den strijd te verplaatsen naar het grondgebied van den vijand oen poging, welke mislukte. Het avontuur te Nice ver slond de winsten van Monte Carlo, zoodat de groote aandeelhouders zich terugtrok ken. Het slot van het liedje was, dat de huur niet werd verlengd. De directie van het Casino heeft haar aandacht nu weder om geheel op Montte Carlo geconcentreerd, hetgeen intusschen de resultaten niet ver mocht te verbeteren. En de slechte gang van zaken, rondom de roulette heeft na tuurlijk zijn weerstaf op het geheel vorsten dom Monaco en deszelfs inwoners. Vela denken zich Monte Carlo in als een oord, waar men in een minimum van tijd rijk kan worden. Dat is natuurlijk erg fantastisch, de werkelijkheid is zoo, dat men er in korte keeren straatarm kan worden en aan deze min of meer twijfelachtige eigenschappen heeft Monte Carlo dan ook zijn wereldbe kendheid aan te danken. Inderdaad een eenigszins tragische vermaardheid en twa felachtige reputatie! Niet alleen echter mocht Monte Carlo zich in de belangstelling van de mondaine we reld verheugen. Ruim 60 jaar geleden was het een armelijk visschersdorpje. Het vorstendom Monaco was in die jaren in het vreemdelingenverkeer geheel onbekend. Spoorwegen kende men er niet en de wegen bevonden zich in een erbarmelijk slechten toestand. Het werd „ontdekt" door den Franschman Francois Blanc, die vroeger in Bad Homburg een speelbank had gepacht en op zoek was naar een nieuw arbeidsveld. De roulette bestond in dien tijd reeds, maar bezat nog niet zoo'n groote aantrek kingskracht als tegenwoordig. Blanc vond Monaco een bij uitstek geschikte plaats om zijn plannen te verwezenlijken. Aan den tr-enmallgen heerschcr van Monaco, Vorst Karei III, vroeg hij toestemming om in Monte Carlo een speelbank te mogen op richten. Daar de staatskas leeg was en Blanc bereid was een bedrag van 177 dui zend francs te storten voor het verkrijgen van een concessie, gaf de vorst maar al te gaarne zijn toestemming tot het oprichten van een Casino. Nadat Blanc in het bezit van de verlangde concessie was gekomen, kocht hij zooveel land als hij maar krijgen kon en daar hij goed betaalde, warende ar me bewoners blij, dat zij op die manier van hun waardeloozen grond afkonden. Zoo kwam bijna het geheele vorstendom in het bezit van Francois Blanc. Dc speelbank verheugde zich alreeds terstond na de op richting in een groote belangstelling, wel ke in den loop der jaren niet verminderde, doch steeds toenam. Blanc liet bij zijn dood aan zijn erfgena men het niet geringe bedrag van 60 millioen francs na, welke nalatenschap een duide lijk bewijs leverde, dat de exploitatie van de speelbank hem geen windeieren had ge legd! Sedert de stichting van het Casino berust het bestuur van Monaco feitelijk bij de directie hiervan. De vorst is wel heer- scher in naam, doch alle kosten van den staat worden bestreden uit de inkomsten van de speelbanken. De burgers van Mona co behoeven tot op heden geen belasting te betalen, zijn vrij van militairen dienst, ter wijl electrisch licht, gas. enz. hun zoo goed als niets kosten. Daarom zou de sluiting van Monte Carlo's Casmo ook vele nadeelen op leveren voor de bewoners van het Vorsten dom. In Monaco wanen zeer vele vreemde lingen. Enkele jaren geleden telde men in Monaco 23.000 vreemdelingen tegen 1500 Monagasken. De meesten van deze vreem delingen zijn geregelde bezoekers van het Casino, ook al hebben zij hun geheele for tuin hier verloren. Zoo loopt er b.v. door de zalen van het Casino geregeld een oude, verlepte vrouw, die toekijkt als er wordt gespeeld. Het is een eertijds om haar schoonheid beroemde Parisienne, die haar vermogen aan de roulette heeft geofferd. Ondanks dat kan zij de speelzaal nog altijd niet verlaten. Zij ontvangt van de directie van het Casino een periodiek bedrag, doch het is haar verboden met het geld te spelen. De croupiers nemen haar inzetten dan ook niet aan. Onder de vele types, welke in Monte Carlo leven, vindt zich verder een oude Fransche graaf, die een bepaald speel systeem verkoopt. Hij zelf heeft er echter nog nooit mee gewonnen; wel heeft hij in dertijd zijn geheele vermogen verloren. Als merl de speelzaal van Monte Carlo bezoekt, herkent men dadelijk de beroeps spelers. Ofschoon voor hen vaak hun ge heele vermogen op het spel staat, weten zij zich uitstekend te beheerschen. Geen enkele trek op hun gelaat verraadt hun inwen dige emotie; slechts als het balletje van ae roulette stil houdt, kijken zij naar het num mer. De gelegenheidsspelers'echter volgen met gespannen aandacht het spel en als ge hypnotiseerd staren zij naar het balletje, dat hun verlies of winst zal brengen. Maar zooals wij reeds opmerkten, wordt er vooral in de laatste jaren zeer weinig meer gespeeld in Monte Carlo. In de jaren na den oorlog heeft het Casino zijn besten tijd gehad. Met de groote, dikwijls fabelach tige winsten is het gedaan en zelfs de divi- denten worden niet meer uitgekeerd. En als het zoo doorgaat zullen de bewoners van Monaco spoedig belasting dienen te be talen, H. P. Interieur van dc Internationale Sporting Club te Monle Carlo, waartoe alleen leden van de hoogste aristocratische kringen toegang kunnen verkrijgen. DRIE MILLIOEN ACRES LAND IN RESERVE. In vergelijking met veel grootere landen zijn de eilanden van Nieuw Zuid Wales bijzonder rijk voorzien van Nationale Par ken, d.w.z. ongerepte oppervlakten woud, meer en berg, welke voorbestemd zijn om in hun tegenwoordigen staat als natuurmo nument gehandhaafd te blijven. Het Zuid Pacific Dominion vertoont wel zulk een bijzonder variatie in zijn landschappen, dat deze landstreek wel bij uitstek geschikt was om haar in heur oorspronkelijken toestand te bewaren. De wouden waren natuurlijk op de eerste plaats aangewezen om als na tuurmonumenten geconserveerd te worden. Alpen en gletschers, bergkloven en meren kunnen niet veel van mensciien handen lij den, maar de glorie der wouden verwelkt spoedig door het werk van de pioniers, zoó- dat het duidelijk als een eerste plicht voor den Staat gold om eenige van de inheem- schc houtlanden tc beschermen tegen de vernieling door settlers en houtmolens, zoo dat de Nieuw Zeelanders en hun overzee- sche bezoekers thans in staat zijn om de eeuwenoude wouden in hun oorspronkelij ken staat te aanschouwen. De bevolking ondersteunt in dezen het streven van het gouvernement, waardoor tevens de inlandsche vogels een goede be scherming vinden. De controle van de verschillende Natio nale Parken is in handen van twee regee- ringsdepartementen en verscheidene hier voor speciaal opgerichte officieele bureaux. Er zijn plannen gemaakt, om één Nationaal Park Beschermings-bureau op te richten, dat de taak van al de bestaande bureaux zaJ overnemen. Een voorstel hiertoe zal nog in den loop van dit jaar door het Parle ment van Nieuw Zeeland in behandeling worden genomen. Ongetwijfeld wordt een groot werk verricht door het bewaren van deze parken, waar besneeuwde Alpen hun glinsterende toppen 3-1 duizend meter he melwaarts verheffen, waar groote fjorden diep de met semi-tropische wouden om wuif de bergen binnendringen, waar vulkanen hun rookende massa's uitwerpen, waar me ren de diepe holten van het land vullen, waar de duizendjarige kauri-pijnboomen tafereelen bieden van een majestueuse en wondervolle pracht als geen ander woud kan bieden. Officieel zijn als natuurschoon en uit wetenschappelijk oogpunt 3.250.000 acre land gerangschikt onder de Nationale Parken. Hiervan beslaat het „eigenlijke" Nationale Park 2.750.000 acre. Het grootste deel hiervan wordt gevormd uit een reus achtige streek woest land, het „Fiorland National Park", in het zuid-westelijk deel van het zuidelijk eiland, cn is 2.250.000 acre groot. Hierna komen de „Arthur's Pass" en „Otiro Gorge" parken, groot 167.000 acre, de oostelijke en westelijke zijde en de top van den zuidelyken alpenrug, waar deze ge kruist wordt door den spoorweg en den rij weg van de „Canterbury Plains" naar de smalle kuststrook, in het westen de „goud kust" uit den ouden goud-delvers-tijd. Het Tongariro Nationale Park. het vulkanisch bergland bij het Taupo-meer, in het cen trum van het noordelijk eiland is bijna 150.00 acre groot. Het Tasman Park in het midden van de streek van -ie zuidelijke Alpen is 97.000 acre cn dc Hooxer-glet- scher bijna 38.000 acre groot. Het Egmont Nationale Park, het centrum en de roem van de provincie Taranaki, heelt een opper vlakte van 79.000 acre wóud en bergland. Het Tongariro Nationale Park. Het voornaamste der noordelijke parken is de uitgestrekte streek, welke de vulkani sche bergen, de Tongariro. Ngauruhoe en Ruepehu bevat, en dc streek van de berg weiden cn bergsteppen hieromheen. Ruape- hu. het hoogste punt van het noodelijk eiland is ruim 2700 meter hoog en bezit ver scheidene kleine gletschers. De scÜotelvor- mige top is bedekt met ijs, maar precies in het midden is een vreemd kratermeer, dat soms kokend heet is, en ook wel overkookt als een geiser. De Ngauruhoe vulkaan, een mooie sym metrische kegel, 2250 meter hoog, tof 900 meter boven het plateau, waarop de vul kaan opryst), bevat een altyd rookenden diepen krater, welke soms erupties toont. Het is een explosie-krater, welke asch, stof wolken en steen en uitstoot, welke op de hellingen neervallen en zoo een fraaie il lustratie geven van de wijze, waarop vul kaankegels worden opgebouwd door hun eigen erupties. Rondom de toppen en op de lagere hellingen vindt men in de maanden November, December, Januari en Februari een bekoorlijk park met alpenflora. Een groot hotel, zooals b.v. het beroemde „Hermitage" bij de Mount Cook, in de zui delijke Alpen, wordt momenteel gebouwd in het hart van het Tongariro Nationale Park en zal aan het einde van dit jaar ge reed zijn. De beroemde Rotorua-Taupo Thermal streek, met zijn duizenden koken de bronnen, geisers, warme stroomen, en dergelijke typisch-vulkanische verschijnse len, is voor het grootste deel staatseigen dom, maar behoort feitelijk niet tot de Na tionale Parken. Dc „Mount Egmont" en zijn wouden. De edele, met sneeuw bekroonde top, door de inlanders (de Moari's) Taranaki tn door de Europeanen de Egmont-berg genoemd, rijst in eenzame schoonheid u't boven de vlakten van de westkust van het noordelijk eiland, en is omgeven door zeer rijke cn schitterende regenwouden. Zijn glinsterende top is 2.478 meter hoog, zijn symmetrie en eenzaamheid maken hem tot den meest imposanten berg van Nieuw Zee land. Bloemrijke dalen van dc zuidelijke Alpen. De noodzakelijkheid van de bescherming van de bijzonder fraaie Alpenflora van de Zuidelijke Alpen is een van de voornaamste redenen geweest, waarom zoo'n groote na tionale reserves zijn gemaakt bij de Ar thur's Pas Otira zóne cn de Tasman- cn Hooker-gletschsr. Daar is een prachtig Ra- tawoud, in den zomer een warmen gioed vormend door den rijken tooi van roode bloemen, aan den westelijken kant van de inzinking van den bergrug, waar men de Trans-Alpijnschen weg vindt, cn de spoor weg den bergrug door een tunnel van 5.25 mijl lengte passeert. Alpenbloemen sieren de hellingen en de valleien in de lente en den zomer. Deze streek is een eeliefkoosd toeristenoord oc- worden, want men vindt hier de met ijs bedekte top van den Mount Rolleston, met den oorsprong van de Waimakariri en an dere groote bergstroomen. Bij de Aorangi of de streek van den Mount Crook vindt men duizenden acres wilde rotsparken in de valleien van de Tas-, man en de Hooker, snel dalend van de uit einden van de gletschers, welke hun oor sprong vinden in de uitgestrekte sneeuw massa's der Alpen. Vooral in December en Januari vertoont de Hooker zich als een sprookjesachtig oord, wanneer de Alpen bloesems, wit, geel en blauw, de met more nen bezaaide bergpassen bedekken. De groote Alpenboterbloem, de ranunculus Lyalli, het bergmadeliefje en de aardige blauwe gentiaan en op vergeet-m ij-nietjes lykende bloemen bedekken de valleden en hellingen mijlen in den omtrek. Het vogelleven in deze Alpenparken is eveneens zeer interessant. De blauwe berg eend wordt dikwijls op de stroomen gezien. Jammer genoeg, wordt de meest-belang wekkende vogel, de Kea-papegaai, welke achter den reiziger aanvliegt en zijn ver maak vindt om langs de ijzeren dagen van de hutten te glijden, zelfs in deze gereser veerde bergstreken uitgeroeid vanwege de vijf shilling, welke ervoor wordt geboden. De Kea wordt algemeen gedoodverfd als de doodsoorzaak van vele lammeren cn schapen, door een zeker vet, dat zij uit scheiden. De schapenbezitters verklaarden dan ook reeds lang geleden den oorlog aan dezen papegaai, en dwongen het gouverne ment om dezen papegaai buiten de wet te stellen. De schuld van den papegaai aan den dood van de vele schapen staat echter nog geenszins vast In het hooge bergland, de broeiplaats van de Kea, is deze echter nog veilig. Daar is hij nog altyd een beziens waardig wezen voor de bergbeklimmers. Het gouvernement is in het toestaan van de jacht op deze papegaaien niet bijzonder consequent daar toch de Natiortale Paricen er juist zijn om al het in de natuur voor komende gevederde wild te sparen. Fiorland. De uitgestrekte onbevolkte IasxÈfcreek tusschen de zuidwestkust en de groote me ren van Otago en Zuidland wordt Fiorland (Fjordenland) genoemd; niet alleen drin gen hier talrijke zeeëngten in de granieten- kust maar de talrijke armen van de meren gelijken geheel en al op zee-fjorden. Zij zijn diep met eilanden bezaaid, en afgeba kend door steile rotsen, weelderig be groeid, met varens omzoomd, en bevatten vele watervallen. De eenige reisweg in Fiorland, behalve een ruw pad tusschen het Manapourimeer en de kust is de beroemde weg van het uiteinde van het Te Anau-meer naar Mil lard Sound. Dit wonderlijke pad kruist de McKinnons-pas, vanwaar men een der schoonste vergezichten ter wereld heeft Wij staren hier op reusachtige zwarte en grijze rotsachtige bergtoppen, welke als schildwachten waken over een betooverd land. Gletschers glinsteren in den schoot der bergen. Rivieren stroomen wild door de dicht be- boschte valleien 600 meter beneden ons- Overal grillig land, van met sneeuw bedek te bergruggen, en diepe ravijnen met woud opgevuld en resoneerend van het gebulder der watervallen. De weelderige planten groei biedt met dit alles een verrukkelijk schouwspel. Het land van de Kauri. Reeds meer dan een eeuw lang werd de Kauri-pynboom, de grootste van alle boom soorten, van het noordelijk deel van Nieuw Zeeland naar overzeesche havens vervoerd, met het gevolg, dat de uitgestrekte wouden, welke bijna het geheele eiland bedekten, bijna geheel zijn verdwenen. Gelukkig zyn eenige gedeelte door het Instituut van de Nationale Parken bewaard gebleven, en in de Provincie W ai po us, in N ooidAuckland, is de Kauri nog in haar oorspronkelijken staat te zien, groeiend in uitgestrekte wou den, met diepe wortels en reusachtig groo te kronen. Reizigers, die Waipoua bezoeken, staaü verbaasd over de geweldige afmetingen der boom en. Waipoua is niet officieel geclassi ficeerd onder de Nationale Parken, maar in werkelijkheid is het er toch een, en wordt het beschouwd als een permanent Kauri- museum. De houthandelaren sloegen ook reeds hun oogen op deze wouden, maar zij stuitten op een sterk verzet van de publieke opinie. Want wordt door de commcrcieele belangen een wig in het woud gedreven, dan is het reddeloos verloren. Slechts een groote wog voert door de Waipoua-wouden. Het Urowcra-land. In een ander deel van het noordelijk eiland vindt men een streek van berg en woud, welke door de natuur zelf schijnt te zijn voorbestemd al seen wild-hout-park. Dit is het Urowero-land, waardoor heen de weg leidt van Rotorua naar het Waikare- moana-meer. Het is op het oogenblik nog in het bezit van inlanders (Moari's), maar zal op den duur wel tot Nationaal Park worden verklaard. Bergrug aan bergrug reikt hemelwaarts, en bijna overal ziet men gedeelten van ongeveer 50 mijl woud. De kleine Moari-bevolking cultiveert de meer open deelen, en zij hebben daar hun pri mitieve dorpen. Het grootste gedeelte van deze ruwe streek is echter bedekt met struikgewas; het is hier geen plaats voor nederzettingen, en zoo is deze streek voor beschikt om de echter natuur te behouden in schrille tegenstelling met de gecultiveer de vlakten elders, cn om een eeuwig toe vluchtsoord te zyn voor de vogels, voor namelijk voor de kleine zangers. H.K

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 12