DE A.Z. EN P.C. JUBILEERT VIJF EN TWINTIG JAAR ZWEMSPORT HERINNERINGEN UIT DEN OUDEN TIJD JAN DEN BOER OVER A.Z. EN P.C.'S PLAATS IN 'T ZWEMLEVEN 2e BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 28 MEI 1935 m Morgen, Woensdag 29 Mei zal het de offi- cieele dag zijn, waarop de Amersfoortsche Zwem- en Polo-Club haar zilveren jubi leum zal herdenken. Dit zal plaats vinden door een intieme feestelijke bijeenkomst in Pesie's bad, waar speciaal de jongere leden hun aandeel van de officieele feestviering zullen krijgen. Bij deze mijlpaal in de geschiedenis van de A.Z. en P.C. willen wij een wijle blij ven stilstaan, omdat het hier niet alleen betreft een mijlpaal in de geschiedenis eener vereeniging, maar ook een mijlpaal in de ontwikkeling van do zwemsport in Amersfoort. En wanneer wij het over de ontwikkeling van de zwemsport hebben, gaan daarbij onze gedachten onverwijld uit naar hem, die eenige jaren geleden van ons is weggenomen, wijlen den heer L. Pesie Er zullen weinig oudere Amersfoortsche zwemmers zijn, die dezen naam niet met eerbied zullen noemen, wanneer zij het over de zwemsport in onze stad hebben, want Pesie toch is een der oprichters ge weest der A.Z. en P.C., de groote leermees ter van verschillende zwemmers en zwem sters van naam, de groote pionier voor de zwembeweging in onze stad. Daarom past ons hier op deze plaats al lereerst een woord van hulde aan de nage dachtenis van den eens zoo stoeren Pesie! Wanneer wij dan verder aan den voor avond van dit zilveren jubilé de geschiede nis van de vijf-en-twintigjarige de revue laten passeeren, denken wij daarbij aan het goede begin onder voorzitterschap van den heer H. J. Smit. Toen was de sympathie voor de jonge vereeniging zoo groot, dat men bij wedstrijden zolderschuiten noodig had om de belangstellenden te bergen! Geen wonder, dat dit enthousiasme over sloeg op de spelers van het zevental, die zelfs kans gezien hebben om D.J.K. met 43 te verslaan. A.Z. en P.C. heeft zich on der Pesie's leiding een eerste plaats in de polo-competitie weten te veroveren, zoodat zij tot 1916 deel uitmaakte van de compe titie der eerste klasse van den Zwembond. In 1916 degradeerde zij naar de tweede, klasse, waar zij thans nog in speelt. Twee maal moest zij zelfs haar plaats in deze klasse verdedigen, doch heeft daarbij in let terlijken en figuurlijken zin het hoofd boven water weten te houden. Wanneer wij dan denken aan dien tijd van het eerste klasse schap van de A.Z. en P.C. komen ons weer de namen in herinnering van de ge broeders Beem, de Bruyn, van De Boer, van Bonk en vele anderen. Daarbij komen ons ook de vele triomphon van A.Z. en P.C,«ers voor den geest; hiervan 'willen wij o. m. memoreeren het nationaal kampioenschap op de lange baan van L. Pesie Sr.. het na tionaal kampioenschap van Kees Beem op de 1500 meter, de kampioenschappen van F. Schutte en H. P. van Haselen (nat. kampioen 400 M.), het Europeecsch kam pioenschap van Marie Vierdag op de 100 meter en het Nationaal kampioenschap popduiken van J. S. van Haselen. Ook wil len we herinneren aan het feit, dat A.Z. en P.C. verschillende malen spelers voor het Ncderlandsch waterpolo-zevental heeft ge leverd, zooals C. Beem, H. P. van Haselen en G. W. van Ommeren. De A.Z. en P.C. heoft in den loop dei- jaren ook een zeer goeden naam in de zwemwereld verworven, door het organisee- ren van den jaarlijkschen twee kilometer- zwemwedstrijd, waaraan de beste zwem mers uit alle deelen des lands deelnamen. Helaas is deze wedstrijd na 1927 niet meer herhaald kunnen worden in verband met de vervuiling van het beekwater. In dit verband willen wij hier ook nog even wijzen op de vele veranderingen, welke A.Z. en P.C.'s „home", Pesie's bad in de kwart eeuw, welke thans achter ons ligt, heeft ondergaan. Ook dit heeft een fei len strijd moeten voeren tegen de vervuiling van het water, een strijd waar de heeren Pesie als overwinnaars uit te voorschijn zijn gekomen. Het water is thans zeer goed en de inrichting voldoet na do laatste groote verbouwing aan de hoogste eischen. Thans nog iets over den huidigen toe stand van de A.Z. en P.C. Over het aantal leden, dat de tweehonderd reeds heeft over schreden, mag zij niet klagen, doch het is nog steeds een vurige wensch om terug te keeren in de eerste klasse. Hierbij onder vindt de jubilaresse de moeilijkheid, dat zwemmers, die zeer goed opgeleid en ge traind zijn, door omstandigheden onze stad moeten verlaten en dus voor de club ver loren zijn. Desalniettemin blijft de A.Z. en P.C. steeds over een kern van getrouwen beschikken, menschen wier familienaam door de geheelc geschiedenis der vereeni ging voorkomt. Wij willen in dit verband o. m. even de namen noemen van Van Haselen, Van Goor, Van Ommeren en Wa genaar. De familie van Haselen heeft zelfs Mr. J. M. M. Hamers, eere-lid der A.Z. en P.C. vertelc van de eerste levensjaren der jubilaresse Mr. J. M M. Hamers, thans burgemeester van Jutfaas, die eere-lid der A.Z. en. P.C. is en de beginperiode van de jubilaresse vrij wel geheel heeft meegemaakt, was zoo vriendelijk ons dezer dagen te omvangen en eenige berinneringen uit den ouden tijd te vertellen. „Met genoegen wil ik nog eens praten over m'n oude club, waar ik eenige jaren voorzitcr van geweest ben en waar ik zoo veel gezellige momenten heb doorgemaakt", was het antwoord toen wij Mr. Hamers orn een onderhoud vroegen. „Dat was een aardige tijd, waarvan ik me nog levendig m'n medebestuurders Smit, De Bruyn, De Jong, Kleber, Pesie, Marin en van Haselen herinner. En een goeie tijd óók, want toen werd A.Z. en P.C. eerste klasser. Dat was me een wedstrijd tegen D.J.K. met menschen als Piet Ooms en de gebroeders Meijer te gen je en dan nog met 3—2 te winnen. Een geestdrift was er, zooals ik die nooit meer heb ge zien; van puur en thousiasme stortte er in het zwembad een houten plankier in, dat op een boot te recht kwam! Toen hadden wc Kees Beem als enorme schutter in ons ze vental en „Kaatje" Beem als de uitste kende keeper, die kans zag om met twee armen omhoog uit het water te verrijzen en tot in den hoek van de goal de ballen eruit hield. En clan Piet Wagenaar, die met zoo'n kracht schoot, dat hij eens, terwijl hij in het water een bal wierp, een jongen op den kant omver gooi- j de! „Er zal in dien tijd dan wel een braaf par tijtje polo gespeeld zijn!" „Ja, dat we niet mis, er waren felle wed strijden bij; ik herinner me nog dat Pesie meespeelde en den Belg Blitz tegen zich had; die twee zijn samen een kleine, mi nuut onder water gebleven en toen ze bo ven kwamen had de een eén gescheurd zwemtricot en de ander een zoo goed als ge broken duim! In die dagen was Pesie de groote man van den schoolslag, dat was zijn fort, hij heeft toen ook nog meegedaan aan de wedstrijden om Parijs. Hij en Piet Ooms waren toen de twee rivalen: op den kant goede vrienden en in het water dc felste tegenstanders." „Werd in die dagen ook niet de Utrecht- sclie Provinciale zwembond opgericht?" „Ja, dat was ook in dien tijd; ik was toen secretaris van clen Nedcrlandschen Zwem bond en werd toen de eerste secretaris van den U.P.Z.B. en na mij kwam Cor Minnes als secretaris. Van die dagen dateert ook de goede verhouding tusschen de A.Z. en P.C. en de U.Z.C.; toen was A.Z. en P.C. eerste klasser en U.Z.C. tweede. De mobilisatietijd was voor A.Z. en P.C. niet. zoo kwaad; toen kreeg zij veel steun van den toenmaligcn garnizoenscomman dant, den reserve overste Struycken, die verschillende malen de militaire muziek be schikbaar stcldo voor wedstrijden en zelf bijna nimmer bij wedstrijden onlbrak. Wij hadden toen de toestemming van dc mili taire overheid noodig voor het houden van wedstrijden, daar Amersfoort in staat van beleg verkeerde. Toen speelden ook de Bel gen De Man en La llaye in ons zevental en Mr. i. M. M. HAMERS. in 1927 een zevental gevormd, zooclat zeven gebroeders Van riaselen in het polo- vcld lagen. En thans zijn liet nóg de Van Haselen's, die een werkzaam aandeel ïn het leven der A.Z. en P.C. hebben, waarbij we allereerst het werk van den huidigen secretaris, den heer Th. van Haselen, willen memoreeren, om nog maar niet te spreken over de gebroeders Pesie, die aan de door hun vader aangevangen taak nog steeds met geestdrift voortarbeiden. A.Z. en P.C. ge hebt het eerste klasse schap nog niet heroverd. Moge voor U het Fransche spreekwoord ,,L' Histoire se répète" in vervulling gaan, in dien zin, dat ge weer in de eerste klasse van de polo competitie van den Kon. Ned. Zwembond zult gaan spelen! A, Hoe men vroeger aan een kilometer wedstrijd deelnam. De mannen met knevels Tan 1915 aan den start, omringd door jónge sportmakkers klaar voor den „trek". (Groen*Wit Jubileert Hulde! A.Z. P.C.-ers Bij Uw zilveren bestaan. Dank! daarnaast ook voor Uw arbeid Voor de zwemsport steeds gedaan. Slag van propaganda-maken Hebt U voor het water-rijk. Wat d&t aangaat hebt U feit'lük: Arm- en beenslag tegelijk! Vijf en twintig jaar gepolood In een waterig bestaan In het water, op de ranglijst Heel wat op-en-neer gegaan. Even gaan we in gedachten Naar de tijden van weleer En we denken hier aan Pesie Man van zwem- en polo-leer! Zwemmen is gezond en nuttig In ons waterrijke land. Via A.Z. en P.C. werd Menigeen tot zwem-sport-klant! Zwemmen is vóór alles nóódig Met als toegiftjegezond Zwemmen met het hééle lichaam, Niet uitsluitend met den... mond! Héél knap als men bij het tennis Zelfs de stèrksten vaak verslaat. Héél mooi als men bij de roeiers Prima aangeschreven staat... Maar een eerste cisch is: zwemmen! Het bespaart ons voor het leed. Dat zijn intree in zoo menig Anti-zwem-gezin reeds deed Azet-en-péceërs: Hulde Bij Uw zilveren bestaan! Houdt Uw „trek" in waterpolo, 't Trekt publiek en ...leden aan! PHILIA. (Nadruk verboden). L. PESIE, wien de A. Z. en P. C. en geheel zwemmend Amers foort dank verschuldigd is Noor hetgeen hij in het belang der zwemsport heeft gedaan. Jan de Boer uit Gouda, die nog een paar Goudsche spelers meebracht omdat toen in Gouda nog geen zwem- en poloclub was. Een andere bekende speler uit dien tijd is Geert Bonk, die de schrik der jeugd was omdat hij ze zoo graag in liet water duwde". „Toch wel een leuke gemoedelijke boel, zoo onder elkaar, vind U niet?" „Nou, en of, ik herinner me nog, dat we dc jeugd uit de Haag, die onze fietsbanden doorprikte, afstraften door zoo'n belhamel aan den hengel te hangen en even hoven het water lieten bengelen, maar als Pesie er dan aankwam, was het uit! We hebben trou wens wel meer gekke dingen uitgehaald in dien tijd b.v. een weddenschap wie eerder een nougatblok op had: de fox-hond of wij en wie sngeller kon zwemmen: een eend of een van onze zwemmers. Dat was een pracht vertooning. Een van ons, „minister" Pleyte, kwam op een goeien dag met een eend in de zwemschool, maar toen de wedstrijd met een der zwemmers zou beginnen dook de eend onder en verdween; wc hebben het beest nooit meer gezien, het was natuurlijk onder de afrastering door weer de beek ingegaan. Dat zijn zoo ongeveer de herinneringen uit den ouden tijd, die werkelijk gezellig was. En nu Zaterdag de receptie, waar ik ook present hoop te zijn. Groet U dc Amers- foorters maar vast van me!" Met een stevigen handdruk namen wij af scheid van dezen even sportieven als sym pathieken burgemeester, die naast zijn druk ke ambtsbezigheden nog met zooveel genoe gen eenigen tijd had, „om eens te praten over zijn oude club." m Een kiekje van het A. Z. en P. C.-zevental, dat den beslissingswedstrijd Triton A. Z. en P. C. in Weesp won, waardoor het degradatie gevaar geweken was. De A. Z. en P. C.-vlag wappert op Triton's home. Zijn tijd bij A.Z. en P.C. Hoe hij op een zeker moment tegen zijn oude club speelde en G.Z.C. haar deed degradeeren „Ter gelegenheid van het 25-jarig -be- staan der A.Z. en P.C. voldoe ik zeer gaarne aan het mij gedane verzoek om enkele oude herinneringen op te diepen uit den aanvangstijd van bovenvermelde club. Aanteekcningen heb ik nooit gemaakt, maar gezien mijn geheugen nog vrij goed is, zal ik zooveel mogelijk daaruit en daar mede alleen kunnen werken. Daar wij in Gouda in geen competitie verband speelden en zooals een verslag uit een ander boek op zwemgebied aangeeft, ik bijzondere reden had om mij voor Amers foort tc interessecren, is dit toch zeker wel i de aanleiding geweest, dat ik in 1912 ben gaan spelen voor de A.Z. en P.C. Ik had het genoegen om deel uit le ma ken van het eerste zevental en speelde daar met de Gebrs. Beem, Wagen aar, en andere. Ik geloof zelfs, dat de helaas te vroeg ont slapen heer Pesie, eigenaar van de Badin richting aldaar, indertijd ook deel uitmaak te van dat team. Daar ik den' heer Pesie meermalen op wedstrijden ontmoet had, was hij van mij een goed vriend geworden en was het voor hem ook heel wat. dat hij, door maatregelen getroffen door den N.Z. B., beschouwd werd als professional en zoo doende niet meer mee mocht spelen. Een van de beruchte wedstrijden in 1913 was wel de wedstrijd tegen D. J. K. uit Amsterdam, waarin meespeelden P. Ooms, Gebr. Meijer en Polak en verdere wier na men ik niet meer weet. Hoe wij dezen wed strijd, waar wij als broekjes tegenover de groote geroutineerde, spelers lagen, met een gelijken stand eindigden, zal mij altijd bij blijven. Daar vele spelers uit Amersfoort inder tijd naar Indië gingen, was het geen vreemd verschijnsel wanneer vele malen vier Gouwenaars, te weten IJssclstein, W. Smit, Jan Blom en mijn persoontje, het Amersfoortsche zevental kwamen comple- teeren. Ik rnoet dan ook bekennen, dat dit voor ons geweest is een goede leerschool, niet wetende, dat wij in het jaar '18 met dezelf de spelers, die toen als Goudsche Zwemclub ook in de competie speelden, de promotie- degradatie tegen de vereeniging moesten spelen waarin wij zoovele jaren prettig ge speeld hadden, want toen verhuisde, de A. Z. en P.C. naar de tweede klasse en werd de G.Z.C. gepromoveerd naar de eerste klasse. Hiermede was eigenlijk het contact op sportgebied wat ik met Amersfoort had, beëindigd, was het niet dat ik later als lei der van verschillende polo-ploegen in het buitenland ontmoet heb den heer G. W. van Ommeren, zoowel naar Frankrijk als Enge land. Wanneer ik vanwege mijn familiebetrek kingen of om zakelijke redenen Amersfoort bezocht, kon ik nooit nalaten even aan te wippen bij de Bad- en Zweminrichting en dan toch wel speciaal om den heer Pesie even hartelijk de hand te drukken, want het deed hem altijd zeer goed wanneer oudo vrienden hem opzochten. Mij is dan ook wel opgevallen, dat de belangstelling hij vroeger vergeleken toen de menschen bij wedstrijden in dikke rijen stonden, wel veel verminderd is. Een opwekkend woord mag ik wellicht laten hooren, steunt zooveel mogelijk de A.Z. en P. C. want zij zijn het toch. die propaganda maken voor het zwemmen in het algemeen, want iedere zwemmer kan zich in geval van nood redden, maar is tevens redder voor zijn medemensch. Ten slotte, Geacht Bestuur dor A.Z. en P. C. ontvang bij deze mijn hartelijke gc- lukwenschen met Uw 25-jurig feest dat het Uwe Vereeniging ook in dc komende kwart eeuw goed moge gaan is dc vurige wensch van den Oud-A.Z. en P.C-er, J. C. DEN BOER \Vzn.« Dc voorzitter van den Kon. Ncd. Zwembond aan het woord Gaarne voldoe ik aan het verzoek van het Amcrsfoortsch Dagblad om enkele regelen tc wijden aan de herdenking van het 25- jarig bestaan van dc Amersfoortsche Zwem en Poloclub; immers deze vereeniging heeft loch een zeer bijzondere plaats ingenomen in het zwcmleven van Utrecht's provin cie, ja, ik zou liaast schrijven, een eenigo plaats. Reeds M-beg begreep zij dat de pro paganda van het zwemmen niet alleen kan uilgaan van den Nedcrlandschen Zwem bond, nu Koninklijke Nedcrlandschen Zwembond, maar dat deze krachtig ge steund dient te worden door de vereenigin- gen. Hoe waren hare lange afstandswed strijden, die. elk jaar opnieuw gehouden werden, niet. een machtig propagandamid del om elke Amersfoortsche ingezetene, te overtuigen van de noodzakelijkheid, dut iedereen de zwemkunst machtig moet zijn. En wie over Amersfoort.'s zwemleven sprak, over de A.Z. en P.C., noemde in één adem daarbij, haar bakermat, Pesie's Zwem school. De Koninklijke Nederlandsche Zwem bond is buitengewoon erkentelijk voor het geen de A.Z. en P.C. in de afgeloopen 25 jaar reeds gedaan heeft, maar heeft daarbij de overtuiging, dat opnieuw een periodo wordt ingegaan van een actief zwemleven, dat de thans jubileerendc club zal blijven propaganda voeren en niet rusten, vóórdat een ieder in Amersfoort en omgeving zal kunnen zwemmen, een streven waarhij zij recht heeft op de steun van de Amersfoort sche burgerij. JAN DE VRIES Voorzitter Kon. Ncderl. Zwembond Hoe A. Z. en P C.'s home, Pesie's bad er na de jongste verbouwing uitziet. Vele twemclubs tullen de jubilaresse deze mooie oefengelegenheid benijden-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 3