STEEDS IN DE WEER VOOR VEILIG VERKEER ONGEVALLEN VERZEKERING 9 GRATIS Grepen uit de werkelijkheid WERKT ALLEN VOOR VEILIG VERKEER! HET HUIDIGE VERKEER EISCHT OPLETTENDHEID AMERSFOORTSCH DAGBLAD Voor alle week ahonné's Abonnement 15 cent per week Nog altijd moodig.... moet oppassen f FEITEN, DIE SPREKEN Steunt de actie van de V.V.V.V. POL1TI E- S ro PTE EK E Ns AUTOMOBILISTEN AMERSFGGM5CH DAGBLAD Een vciUg verkeer is het belang van ieder, dus ook van wans delaars en wielrijders Het tegemvoordigc. wegverkeer eischt "v óór al les oplettendheid. De lijd is voorbij dat een voetganger ldngs groote wegen gerust een uur kon loopen, zonder mensch of voertuig te ont moeten. En ontmoette men dan nog een paard en wagen, dan had men alle gele genheid om voor zijn veiligheid te zorgen. Zoodra men buiten was, kon men rustig loopen peinzen, verkeersslachtoffers kwa men nagenoeg nog niet voor. De onveiligheid van het verkeer op den modernen weg eischt helaas duizenden slachtofers. De veiligheid op dien weg is iets, dat ieder mensch zonder uit zondering aangaat. Niemand kan meer be weren: het verkeersvraagstuk gaat mij niet aan! Zoodra wij ons op den openharen weg bevinden, zijn wc allen in de gelegenheid verkeersongelukken te veroorzaken of van verkeersongevallen het slachtoffer te worden, Ook een voetganger die gedachte loos een straat oversteekt! De oorzaak van alle verkeersongevallen ligt grootcndccls bij den mensch zelf! Nog steeds heeft de mensch zich niet vol doende aan het moderne verkeer aangepast! Ken groot deel der weeggebruikers is nog niet in het moderne verkeer thuis. A,ls politieman waarschuw ik nog d a g e 1 ii k s ontwikkelde menschcn en eenvoudigen van grist, arm en rijk. oud en jong, man en vróuw voor vcrkcerszondc en onoplet- 1 b n d beid. „Ik had er niet hij gedacht", it; de verontschuldiging welke ik onophou delijk te liooren krijg. De meeste „zondaren" Kénnen van a tot z de regels van den weg. alleen onoplettendheid weerhoudt hen deze regels steeds ook in practijk te bren gen, men denkt er eenvoudig niet aan. En op den openharen weg ligt een ongeluk toch wel degelijk in een klein hoekje1 De verkeersweek van het Verbond van vereenigingen voor veilig verkeer, ook te Amersfoort van 1115 Juni to houden, richt zich tot allen, die willen medewerken aan de grootst mogelijke .verkeersveiligheid. Tot allen die begrijpen, dat de weg abso luut veilig moet worden, richt zich de propaganda van deze week. Door heel Amersfoort moet de roep gaan om „veilig verkeer". Tot de tehuizen van ouden van dagen, lot de school jeugd, tot kantoren, winkels, fabrieken, werkplaatsen, maar vooral tot alle woningen, moet deze roep doordringen. De persoonlijke oplettendheid moet algemeen ontwaken en allen moeten opgevoed worden tot propagandisten van cilig verkeer". Wcest allen actief voor de veiligheid van den weg. Het vraagstuk, hoe veilig verkeer te ver krijgen. zal wel niet tot oplossing worden gebracht, als niet aan allen het besef wordt bijgebracht van het algemeen belang op dit gebied. liet bovenstaande is in het algemeen ge steld. Ik zou echter al een zeer slecht be stuurslid van de plaatselijke vcreeniging voor Veilig Verkeer zijn, indien ik stadge- nooten nog niet eens opmerkzaam maakte op deze alhier gedurende eenigo jaren be staande verceniging. Zij spaart moeiten, noch kosten ter bevordering van veilig ver keer, maar heeft nog steeds niet de mede werking van alle ingezetenen. Ik heb hier bij het oog op het lid zijn der verceniging. Do contributie bedraagt slechts één gulden per jaar. nog geen 2 centen per weck! U heeft allen het grootste belang bij een veilig verkeer. Daaraan mede te werken, is U toch wel een gulden por jaar waard. Overdenk die vraag eens goed en dan, twij fel ik niet, of U zult het met ons bestuur ee.ns zijn, dat <1 ie gulden geen weggegooid geld is. Wordt lid en dan niet cen; dood lid. doch neem een actief aandeel in ons werken. De bestuursleden zullen gaarne uwe aan melding in ontvangst nemen. Hieronder vindt ge namen en adressen van de be stuursleden'. G. Goorhuis, Voorzitter, Barchm. Wuy- tierslaan 188, tel. (1720) 110S: D. P. van Rooven, Vice-yoorzitter. v. Marnixl. GO, tel. 295; N. J. Ziilstra, Ie secretaris. Heinsius- laan 10, tel. 1019; Mr. A. E. Th. Kooien, 2e Secretaris, Utrechlscheweg 17, tel. 1100; A. II. Marlens, Penningmeester. Pieïcr Bothlaan 40, tel. 974; Mevrouw, C. B. Tvdc- manFalck, Pr. Marielaan 1, tel. 016; Me vrouw J. C. HasselmanKolf, Pr. Frederik- laan 12, tel. 1061; H. Beenhakker, Dir. Gem. Reiniging. L. Beckstr. 1. tel. 270; W. C. Oosterman, Fred. v. Blankenhevmstr. 57, tel. 1438; A. C. v. Gorkum, inspecteur v. pol. Barchm. Wuytierslaan 13, tel. 1514; W. Ruurds, Vermeerstraat 101; G. Geelmuiden, Irisstraat 10; F. Boomsma, Grebbestraat 10. Stelt hun nu eens niet teleur, maar maak het mogelijk dat zii op hunne volgende be stuursvergadering allen met nieuwe leden komen aandragen (in figuurlijken zin!). Geeft U alsnog op als lid van de verceni ging voor veilig verkeer alhier! De vice-voorzit ter van de Ver. voor Veilig Verkeer te Amersfoort, D. P. VAN ROOIJEN. Verkeersdrukte in de Utrechtschestraafc Beter is: een paar seconden geduld Dan weken in verband gehuld! Nog altijd is het zoo broodnoodig Tc wijzen op verkeersgevaar. Nog alliid vindt de weggebruiker In weg-rn i s biuik geen weg-bezwaar. Nog altiid maakt hii graag een praatje In banen voor liet rii-verkeer. Nog altiid leest men ongelukken En komt het op hetzelfde neer! Nog altijd loopt een arht'loos loopcr Bii voorkeur midden op den weg, Nog altiid krijgt de Milde fietser Door eigen schuld een ernstig „pech". Nog altiid riidt dc autorijder Met roekelooze snelheid voort, Nog altiid heeft hii piet begrepen. Dat bii dc veiligheid verstoort In wiegjes Morden kleine peuters Door ouders keurig opgevoed. Maar later als ze grootcr m'ordeu Wie zegt er dan hoc of het moet Gelukkig is de V. V. V. V. Tot toak-opname hier bereid; Zij Mil ons leeren loopen. fietsen. Zii leert ons hoe men autorijdt! Zij geeft ons dezer dagen weer eens Een les in: „Veilig Wegverkeer". Te oud om deze les te leeren ls niemand! Kom dus, oudjes: Lécr! Te iong is ook hier uitgesloten. Het leeren gaat dan juist zoo vlug: Leert dus het lesie Moord voor woord liefst, Van A tot Z en dan terug! De les van deze week heeft écn doel; 't Voorkomen van verkeerders-pcch! Wie eigenwiizig ziin (ze ziin 'r!). Die blijven van den weg maar weg! PIIILLIA (Nadruk verboden). Fietst niet onnoodig naast elkaar Ge brengt er and'ren door in gevaar! hebt verplichtingen I Het verkeer moet op U letten en omge keerd moet U zich aan de regels houdenl (Niet ondoordacht oversteken - niet op den rijweg staan pra- tan, enz.) Samenwer king moet er zijn, en ook de voe'ganger Voetgangers, voor U zijn de voetpaden! Begeeft U dus niet op de rijwielpaden! Zorgt da! ge te allen tijd? Meesier zijt van Uw snelheid! De weg is 'geen wielerbaan, Wielrijders, denkt daaraan! Zoolang er nog dagelijks vcrkccrs- fouten worden begaan, is een verkeersweek nog niet overbodig! Verschillende mcnschen vragen zich af, of een verkeersweek nog wel noodig is, daar zii van mcening zijn. dat, nu toch wel zoo langzamerhand iedereen doordrongen zal zijn van het feit. dat men moet rechts houden, niet woest moet rijden, niet moet „snijden", niet op den rijweg moet gaan staan praten, enz. enz. Wanneer dat Mer kelijk zoo zou zijn, zouden degenen, die een propaganda voor veilig verkeer als iels overbodigs beschoinven (gelukkig) gelijk hebben. De Merkelijkheid is helaas nog mcI iets anders, zoodat de actie voor een veilig verkeer nog ten volle dient ondersteund te worden. W ij. die dagelijks langden weg zijn en namvkeurig toezien op het verkeer, hebben den laatst en tijd eens enkele geval len genoteerd. Deze grepen uit de Merke lijkheid ziin er bet overtuigend beM'ijs van. dat er helaas nog velen zijn. die de regels van den weg niet kennen, althans cr geen blijk van geven ze te kennen. Zoo is het onlangs nog voorgekomen, dat een automo bilist ziin m'agen parkeerde aan de andere zijde van een straat, M'aar reeds recht tegenover zijn auto óók een Magen stond geparkeerd, zoodat de verkeersweg daar door zóó smal werd. dat een normale auto bus niet eens meer kon passeeren. En Min neer 700'n autobestuurder, die zelf de narig heid kent van een door parkcercnde auto's versperde straat, dan nog niet inziet, dat bii onjuist gehandeld heeft en de vrijheid en veiligheid van liet. verkeer in gevaar brengt, dan is het toe li niet overbodig, dat hii op zijn lont m'ordt opmerkzaam ge maakt. Wat moet men voorts zeggen van een motorrijder, die een solo-machine be stuurt. terwijl hij een rijbewijs, heeft voor auto en dan betoogt, dat hii toch geen rij- Dewijs noodig heeft voor motorrijtuigen op twee wielen? Er zal toch, hopen wij, wel niemand zijn, die het besturen van een auto gelijk acht aan het besturen van een motor! Dat is hetisch nog wel iets anders, liet feit, dat dc m'etgever een autobestuur der. die het examen met goed gevolg heeft afgelegd, zonder verder examen ook de be voegdheid geeft om een motor met zijspan te besturen, is reeds erg genoeg. Wij wach- ten nog alliid on een herziening in dezen, Mant iemand, die een motor met zijspan kon besturen is nog geen chauffeur, of omgekeerd. Evenzoo achten wij het onjuist, dat iemand, die vóór Mei 1021 een rijbe wijs bad hetgeen zonder examen ver kregen kon worden thans zonder examen een rijbewijs kan krijgen, zonder dat men ervan overtuigd is. dot do aanvrager kan rijden! Dit op zichzelf is ook e.rn scheovc toestand, evenals het feit. dot men om de twee jaar zonder verder examen of onder zoek naar dc phvsiekc gesteldheid, weer een riibewiis kan krijgen. Hier is dus ook een belangrijke taak voor de Verecniging voor Veilig Verkeer weggelegd om er bij den Metgever on aan te dringen, dat het riibewiis ook Merkelijk voor dc volle 100 procent een waarborg is voor de rijvaar digheid van den bezitter of de bezitster daarvan! Opent het portier van Uw wagen niet zonder uit te kijken! Het klinkt welhaast ongelooflijk, maar kunt U zich voorstellen, dat een motor rijder door demontage ziin handrem buiten m-erking stelt, omdat hii een oordcel is, dat een motor alleen van een deugdelijke voet rem voorzien nioct ziin? Dit is inder daad gebeurd. Dat verkeérsfouten niet alleen gemaakt worden door onwetendheid, maar vaak ook door onbedachtzaamheid en onoplettend heid. m'ordt door de practijk ook maar al te vaak bewezen. Het is nog niet zoo lang geleden dat een automobiliste, die een werk zaam aandeel beeft in de actie voor veilig Verkeer, het portier van haar wagen aan dc verkeerde ziidc opende en dan nog zon der te zien of er geen verkeer naderde. Een fout. die ieder wel eens kan maken, maar wanneer men deze dan wil camouflccrcn door een op z'n minst genomen onhoffelijk optreden tegenover het slachtoffer, dan wordt het toch wel bedenkelijk. Op deze wijze is het geen wonder, dat men door het optreden van zoo'n enkeling de auto mobilisten in het algemeen als onmenschc- liik en onhebbelijk kwalificeert. Zoo is het helaas ook maar al te dikwijls met het optreden tegenover de politic, wanneer deze de weggebruikers op hun fouten wijst. Wanneer zii dat doet is dit in het belang van het geheele verkeer, dus ook ln het belang van dengene. die de \erkeersfout heeft gemaakt. Wii nemen hierbij natuur- liik aan. dat de overtreding ook luist gecon stateerd is en het verbalisccren niet op ge deeltelijke m'aameming berust, want, zoo dat het geval is, komt dit anderzijds het gezag van dc handhavers van de verkeers- orde weer niet ten goede. Een veel voorkomende fout is ook, dat automobilisten, die uit een pad, dat naar een villa voert komen riiden. zonder meer doorrijden omdat zii rcchtsch verkeer zijn en daarom mcenen voorrang te hebben. Niets is minder m'aar dan dat. Men moet in zoo'n geval óók wel degelijk stoppen voor het van links komende verkeer, daar zoo'n uitrit gó én verkeersweg is!! Dat niet alleen bestuurders van auto's motorrijwielen en rijwielen verkeersfouten begaan, moge blijken uit het feit. dat nog dagelijks wandelaars op rijwielpaden loopen terwijl er ceri wandelweg is en dat nog honderden wandelaars den rijweg als con- versatieplaats of wandelpad gebruiken. Ook hierdoor ontstaan vele verkeersonge lukken, m'clke dan eens niet do schuld van de automobilisten, motor- of wielrij ders ziin. Voor verkeer, dat den agent van voren en achteren nadert. Voor verkeer, dat den agent van voren nadert. Evenmin als het rijwielpad bestemd is voor de voetgangers, is de riiweg er voor de wielrijders om te gaan parade-maken, d.w.z. met meer dan twee personen naast elkaar te riiden, zooals nog maar al te vaak gebeurt. De wielrijders moeten er óók aan denken, dat zii op den riiweg niet plotse ling met één been aan den grond moeten draaien zonder tijdig hun verandering van richting te hebben kenbaar gemaakt. Ook hierdoor worden nog vele ongelukken ver oorzaakt, evenals door liet feit. dat wiel rijders in drukke straten omkijken of allo aandacht bii winkel-étalages hebben. Ook hiervoor levert de historie het. bewijs, daar onlangs een wielrijder, die omkeek, een voetganger hoeft aangereden en als ver weer had: „Die voetganger zag mij wel, dan had die maar opzij moeten springen; het is dus niet rniin schuld, maar die van den voetganger!" Het gaat er niet om hoe snel U kunt rijden, maar hoe snel U kunt stoppen! Vooral het post vatten van onjuiste mee ningen is voor vele weggebruikers zoo fataal. Ecu wielrijder, die van meening is, dat hij iuist handelt wanneer hii op één van de tweë rijwielpaden riidt, welke langs een verkeersweg liggen, is abuis; hij is dan verplicht om op het rechter rijwiel pad te riiden, evenals een automobilist des avonds verplicht is ziin auto bii het. par- kecren voor ziin huis te verlichten, tenzij deze wordt geplaatst binnen een cirkel met een straal van 5 meter rond een brandende straatlantaarn. Door het des avonds onver licht laten staan van auto's is reeds me nige ernstige botsing ontstaan. Gezien het feit, dat. nog vele automobi listen bii rcmcontrole beweren, dat zii toch een goede voetrem hebben, reden waarom volgens hen de deugdelijkheid van dé hand rem er minder op aan komt, willen wii er hier nog eens met nadruk dc aandacht op vestigen, dat ieder motorrijwiel voorzien moet ziin van twee onafhankelijk van el kaar krachtig werkende remmen. Het ex cuus. van den vrachtautobestuurder, die een voetrem had. welke bii een vaart van 30 K.M. den wagen „maar" 55 meter liet doorglijden, dat hii dc handrem altiid ge bruikte en dat deze wel goed werkte, Mas dus al bijzonder misplaatst. Zoolang de practijk nog gevallen als de hierboven genoemde aan het licht brengt, zoolang de kantonrechter nog iedere weck tientallen verkcerszondaren voor het hekje krijgt, zoolang is het houden van een ver keersweek en het actie, voeren van de Ver ecniging Voor Veilig Verkeer, r.og niet overbodig! Daarom: Steunt het werk van de Verceniging Voor Veilig Verkeer en helpt zelf mede het aantal verkeersongeval len tot de geringste proporties terug te brengen! Zijn Uw remmen wel in orde U kunt ze door Veilig Verkeer op mo derne wijze laten controleeren wan neer U aan het politiebureau of bij een der bestuursleden een bon daar voor gaat halen. Veilig Verkeer doet de rest en geeft U een verklaring om trent den toestand van Uw remmen hetgeen slechts weinig kost.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 7