„EXTRA" per kruik f 3.25 V erkoopmgeo VERKEERSWEEK HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKI DE MARECHAUSSEE .VAN OSS Hoe de mannen waren toegerust HET VRAAGSTUK DER JEUGDWERKLOOSHEID Er werd reeds veel gedaan SCHOTERMANS OUDE GENEVER Een raadslid dat zijn stem verkocht PROF. VERAART 2e BLAD PAG. 4 - AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 14 JUNI 1935 Hun leven te midden eener gevaarlijke bevolking Aan een uitvoerig relaas in het Vader land over de Ossche misdaden waarin nog .verschillende détails over de voorbereiding van enkele ervan worden medegedeeld, wel ke we onze lezers nu maar zoo langzamer hand zullen gaan sparen, ontleenen wij nog het volgende omtrent het leven der mare chaussee in dit deel van Brabant. „Nee", vertelt wachtmeester Kool, „er is de marechaussee hier nog nooit wat gebeurd, maar ze zijn wel eens wat van plan geweest. Een van de hoeren heeft, vlak bij den Elzen burg, eenige nachten in het struikgewas met een revolver op ons liggen loeren en, hoe brutaal het ook is, ze hebben een paar keer de boerderij hier in brand willen steken. Maar zoodra ze in de buurt komen, slaan de honden aan en zijn we dus gewaarschuwd. Pogingen om de dieren tc vergiftigen, heb ben gelukkig ook geen resultaat gehad, doch voor de zekerheid sluiten wij ze tegen woordig 's nachts toch maar binnen op". De marechaussee heeft deze honden, drie prachtige bouviers, voor eigen rekening aan geschaft. „Ik ga liever met één hond er op uit, dan met twee collega's, zegt een van de manschappen, al schiet hij allerminst in Waardeering voor zijn collega's te kort. „U hebt dit jaar natuurlijk heel wat tc idoen gehad?" „Ja", antwoordt de wachtmeester. „Afge zien van het ons toegewezen verlof, zijn wij, om zoo te zeggen, geen uur vrij geweest. Op ieder uur van den dag en den nacht trek ken wij er op uit. Avond aan avond zijn wij de verdachte panden af geweest. Bij de Berghemsche Boer, het beruchte café, zaten we af en toe een heelen avond op één potje bier, zoodat de heeren van het milieu weg bleven en de zaak ging verloopcn. Bij Han- neke van Martekes, een stille kroeg, waar ook heel misdadig Oss bijeenkwam, troffen wij nu en dan het jongste lid van de fami lie de B., een 11-jarigen knaap, aan het kaar ten. Soms gaan wij er als landloopers ver momd op uit, soms als ordelievende burgers in een gewoon colbertje. Ook ondernemen wij wel zoogenaamde siuiopatrouiles, om af te luisteren wat er in de huizen wordt be sproken, zonder dat zo ons in do gaten heb ben. Na het invallen van de duisternis wordt in verdachte wijken en op buitenwegen iedereen, zonder uitzondering, gevisiteerd. Bij tientallen hebben wij er bekeurd voor zware jachtdelicten; kruiwagens vol gewe ren, revolvers cn patronen hebben wij in be slag genomen. Ook hebben wij een groote hoeveelheid messen onteigend, want er be staat hier een gemeentelijke verordening, dat men geen knipmessen mag dragen, die langer zijn dan 5 cm. Uiteraard trachten de heeren hier weer wat op te vinden en steken zij schoenmakersmessen, gillettemessen en scherp geslepen scharen in hun zak. Van nacht nog heb ik een mes in beslag geno men, dat „op maal" was bijgeslepen. Er zijn bij de arrestaties tot nu toe geen groote verrassingen geweest, maar die ko men ongetwijfeld nog wel. Merkwaardig is, dat de grootste misdadigers, wanneer zij ge fouilleerd werden, stonden te beven als een riet, terwijl de meestcn toch inderdaad niet bang zijn. Praatjesmakers zijn er uiteraard echter ook; zoo heeft Toon de Soep eens 6taan beweren, dat hij die marechaussees wel zou lusten, als er maar eens een alléén kwam. Maar toen wij hem bij gelegenheid aanboden, om dan eens iemand van ons uit te kiezen, had hij er toch niet van terug! Zooals ik al zeidc zijn er sinds de ver sterking geen moorden en overvallen meer gebeurd. En als er wat anders gebeurde: diefstallen, inbraken, brandstichtingen, zaten ze gewoonlijk binnen 2-4 uur in de doos. Het werk is met een verrassende snel heid gegaan, dank zij ook de medewerking Van de bevoegde autoriteiten. Wij zijn echter hog lang niet klaar; wij moeten zéér op onze qui vivo blijven. Want werkelijk, meneer, hier is alles mogelijk; ik geloof, dat er geen artikel in het Wetboek van Strafrecht 6taat, dat hier niet geschonden is! Kenmer kend is ook hoe de jeugd, kinderen van tien tot veertien jaar, er behagen in schept om vogels te mishandelen; de dieren bijvoor beeld do pootjes af te snijden. Verleden week heb ik nog een paar van die apen hier in liet hondenhok gestopt, bij gebrek aan een cel. Vóór de versterking was de bevolking hier in de buurt als de dood voor overvallen. Ze bleven op de boerderijen den heelen nacht de wacht houden. Eerst b.v. de baas cn de knecht tot 3 uur en daarna do vrouw en een andere knecht. De menschen zijn dankbaar, dat zij nu tenminste weer rustig kunnen slapen." De wachtmeester noodigde ons uit tot ccn ritje per fiets door Oss. Vooraf hadden wij gelegenheid de uitrusting der marechaussee te bekijken. Speciale gummistokken, een stuk langer dan de gewone; scherpe zoek- lantaarns, die een heel eind het veld in- schijnen. Bij het uitrukken wordt hier al tijd, dag en nacht, de revolver geladen met den kogel in den loop. Gewoonte is, dat de kogel in den houder zit. „Ja, ja", zei de wachtmeester bij de plek waar Gerrit de Bie gevallen is, „als die populier eens spreken kon! Want dat Piet het alleen gedaan heeft,, dat geloof ik toch niet." In den nacht van 26 op 27 Maart 1S93 is te Oss wachtmeesterHoekman vermoord. Op 7 en S November van dat jaar hebben .vier mannen te dezer zake voor de recht bank in Den Bosch terecht gestaan. Zij werden allen veroordeeld. Onder hen waren Jwce de B.'s. Het is verbijsterend, de rol, die de familie De B. in het Ossche misdadigcrsleven heeft gespeeld. Na.de berechting van deze moordzaak heeft de toenmalige pastoor te Oss de Broe derschap van Rust opgericht, welke drie beelden heeft geschonken, die bh de katho lieke kerk zijn geplaatst Zou nu, ruim veer tig jaar later, na deze geweldige razzia, het flyinboo] tot zijn recht gaan komen. Wij hopen het voor Oss en haar burgers. Wij hopen bet voor de marechaussee, die hier rnet veronachtzaming van eigen veilig heid zoo kranig aan het werk is. Minister Slotemakcr de Bruine installeert de ingestelde commissie 's GRAVENHAGE. 13 Juni. Hedenmor gen heeft op het departement van Sociale Zaken de eerste vergadering plaats gehad van de ministcrieele commissie die, zich het vraagstuk van de icugdwerkloosheid in wijden omvang zal aantrekken. De minister van Sociale Zaken heeft bij die gelegenheid de commissie als voorzitter geïnstalleerd met een rede. waarin hij be gon met de opmerking, dat een ernstig misverstand moet worden voorkomen, als zou n.l. thans de intieme bemoeienis met de jeugdwerkloosheid een aanvang nemen, fntegende.el stelde hij er prijs op er aan te herinneren, dat reeds iaren lang men in allerlei kringen zijn beste krachten aan dit onderwerp heeft gewijd. Bij de uitbreiding echter van den arbeid op dit terrein, daar nog altijd nijpende werkloosheid en de groote moreele belangen die hier op het spel staan, heeft spreker gemeend goed te doen het initiatief te nemen tot de vorming van een kring, die allen zou omvatten, thans op dit terrein werkzaam; die zou kunnen profiteeren van velerlei ervaring; die nieuwe wegen zou kunnen zoeken cn die. in en aantal subcommissies verdeeld, telkens een onderdeel van het geheel the oretisch maar vooral ook practisch zou kunnen behandelen. Daarbii is er voor gezorgd, dat zii. die in de landelijke commissies zooveel iaren hebben gearbeid aan do nieuwe commissie hun ervaring kunnen blijven dienstbaar maken aan bet geheel. Spreker wees er op. dat de samenstelling der commissie niet louter ambtelijk is. Om een kijk te. geven op liet werk dicne: dat cursussen thans plaats vinden in 142 gemeenten, cursussen inzake opleiding tot dienstbode cn huishoudelijke voorlichting zijn opgezet in 22 gemeenten terwijl tot 1 Juni van dit iaar aan 61 gemeenten is toegestaan een of meer werkohiecten voor jonge werkloozcn ter hand te nemen. Het zal nu wenschclijk zijn nog meer dan reeds mogelijk was. den ganschen ar beid systematisch te leiden en de minister vleit zich, dat. indien on deze wijze syste matisch met gebruikmaking van veel er varing en met toewijding gpwerkt wordt er iets goeds zal luinnon worden bereikt. AMERSFOORT 18 Juni. „Het Boompje." Veiling twee woonhuizen, Arnhemsclieweg 294 en pakhuis Valkestraat 25. 8 uur n.m. 21 Juni. Het Boompje. Verkooping 8 per- ceelen hooigras in de „Zure Maat" onder Baarn en 2 perceelen hooigras op „Weer- korst" onder Hoogland. 12 uur. 21 Juni. Houtwerf Hooglandscheweg <44. Verkooping 100 perceelen planken cn ande re houtsoorten. 10.30 uur v.m. BUNSCHOTEN 25 Juni. Kostverloren. Verkooping vier kampen wei- en hooiland, gelegen aan de Westbuiten Burgwal. 11 uur v.m. BAARN 19 Juni. Hotel „Central." Verkooping van de villa aan den Eemnesserweg 5. 8 uur. n.m. 19 Juni. Villa „Quisisana" aan de Canton- laan 1. .Verkooping inboedel. EEMNES 3 Juli. Koffiehuis „De Lindeboom." Ver kooping van wei- en hooiland. 11 uur v.m. STOUTENBURG 26 Juni. Koffiehuis „De drie Linden." Ver kooping van huis „De Poort", Hessenweg B. IS, alsmede bouwland en 4 perceelen wei land aan den Hessenweg. 11 uur v.m. II O E V E L A K E N 3 Juli. Koffiehuis van Kolfschoten te Hoevelaken. Verkooping van de hoerenhof steden „Groot Korlaar" en „Vinkelaar." 10.30 uur v.m. 27 Juni. Koffiehuis van Kolfschoten. Ver kooping nieuw woonhuis Rijksstraatweg C. 27, een perceel hooi- en weiland onder Nij- kerk en drie stoelen zitplaatsen in de Ncd. Herv. Kerk. 11 uur v.m. Lange. Brinkwcg 7. 11 uur v.m. 400 ZWITSERS NAAR ONS LAND Een gezelschap van ongeveer 400 Zwitsers bezoekt met een extra trein van de Schwei- zerische Bundesbahnen de Wereldtentoon stelling te Brussel. Op instigatie van de Nedcrlandsche Reis- verecniging is bereikt, dat deze groote groep ook enkele dagen in Holland zal ver blijven. nl.. van 19 tot 22 Juni a.s. Het gezelschap bezoekt o.m. Rotterdam (havens, de Derr.no"). Den Haag (Maurits- huis. Vredespaleis). Oud-Wassenaar, Am sterdam rondrit graehten enz.). JJmniden (sluizen). Alkmaar (Kaasmarkt) cn de Af sluitdijk van het IJsclmeer. Gelogeerd wordt in Srhcvoningen, waar ook het bad- en strandleven zal worden medegemaakt. STEEOS N OE WEB? VOOR VE1UG 1BWSÏI VERBOND VAN VEREEH1GINGEH VOOR VEILIG VERKEER VERPLAATSING STATIONSCHEF Naar wij vernemen zal dc heer H. Bek king, stationschef te Zoetermcer—Zegwaart ingaande 1 Juli a.s. worden verplaatst naar Meerssen. Hij zal te Zoetermcer, dat van station tot le halte is teruggebracht, ver vangen worden door den len haltechef II. W. Brummelkamp tc Ter Apel. UTRECHTSCHESTRAAT 17 TELEFOON 145 Voor het gerechtshof te 's-Hertogcnbosch werd in hoogcr beroep de behandeling voort gezet van de strafzaak tegen J. H. N., lid van den gemeenteraad te Gculle. Verdachte werd door de rechtbank te Maastricht ver oordeeld tot ccn maand gevangenisstraf we gens het in strijd met de gemeentewet cn den ambtseed een bedrag van tweehonderd gulden aannemen voor het uitbrengen van zijn stem op A. Bancns, die solliciteerde naar de betrekking van secretaris der ge meente Gculle. De pastoor bemoeide er zich mee en wist het raadslid aan het verstand tc brengen dat hij het ontvangen geld moest terugge ven, aan welke vermaning verdachte heeft voldaan. Uit het getuigenverhoor kwam vast te staan, dat meerdere candidaten een bod hadden gedaan aan raadsleden en men zelfs tot duizend gulden was gegaan. Ver dachte verklaarde o.m. een anoniemen brief te hebben ontvangen, waarbij hem 2000 was beloofd indien hij vier gemeenteraads leden kon aanwijzen, die bereid waren om op een aangewezen candidaat te stemmen. Verdachte wilde zich cr uit redden door de verklaring dat bij al wel dertig jaren boerend lensten had verricht voor vader Ra- nens en dat het verstrekken van die ƒ200. niets anders was dan de betaling van de rekening welke hij echter nooit aan vader Banens had aangeboden. Verdachte ontkende dat Banens liem ge zegd heeft; „Als mijn zoon tot secretaris ge kozen wordt, dan krijg jc nog ƒ200". Ver dachte zegt vaak héél véél meer te kunnen verdienen door zijn stem tc verkoopen, maar hij heeft het nooit gedaan. Hij heeft ook aan Banes niet beloofd op diens zoon te zullen stemmen. De adv.-gen. stelde vast dat in niets blijkt dat verd. geld heeft ontvangen voor boeren werk en dat hij art. 362 W. v. S. heeft over treden. Spr. eischte de maximum straf van 3 maanden gevangenisschap. De verdediger, ïnr. Tripels, pleitte vrij spraak* (Msb.) Waarom hij aftrad als voorzitter der K.D.P. De Maasbode geeft een citaat uit de rede van prof. Veraart, zooals deze zou zijn uit gesproken in de vergadering te Delft op Maandag 27 Mei 1935 („Staatkunde", Mei 1935). „Gij kent den uitslag der Statenverkie zingen. In plaats van \or over de honderd duizend stemmen uit te schieten mijn eerste medewerker, wien ik vóór de verkie zingen mijn opzet nog eens uiteenzette, ver klaarde mij, met een stevige honderddui zend lang niet tevreden te zijn! behaal den wij nog geen 57.000 stemmen. Dat be- tcekende \oor Kamerverkiezingen: alleen maar weer de zetel van Arts! In Noord- Brabant, Limburg en Gelderland de drie provincies met de groote Katholieke bevol king! was de uitslag een volkomen dé- bacle. Friesland werd een bespotting voor ons. Ovcrijsel en Utrecht leverden niets bijzon ders op. Alleen enkele grootere en kleinere plaatsen in Noord- en Zuid-Holland en in liet bijzonder noem ik Rotterdam en Delft! gaven een resultaat, dat met mijn hoop en verwachting overeenstemde. Maar erger nog cjan dit op zichzelf ver nietigend feit, was dit: dat bleek, dat het Katholieke volk van Nederland voor onze schoone beweging onbereikbaar is. Toege geven de hansworsterij en de verzameling leugens in de verkiezingscampagne der Staatspartij, erken ik ten minste ten volle, dat 't haar geheel is gelukt en dus hetka- pitalismo in haar! liet Katholieke volk van Nederland op te sluiten in een onbe reikbare burcht. Geestelijkheid en pers heerschen daar onbeperkt en wij zijn er niet in geslaagd om zelfs maar de uiterste buitenwerken te naderen. Slechts een dwaas rent met een lans van bordpapier op zulk een burcht in! Hiermee is dun reeds geheel verklaard, waarom ik het voorzitterschap der K.D.P. heb neergelegd", »vcct jc wat, hernam Piel Prikkel nadut hij even had nagedacht, we moesten eigenlijk maar een paar kanon nen zien op te scharrelen. Daarmee kunnen we ons altijd verdedigen. Weldra liep Piet Prikkel met drie kanonnen te «sjouwen, terwijl Drein Drentel hem daarmee hielp. 96. De kanonnen werden aan het strand opgesteld en Piet Prikkel on Drein Drentil gingen op een paar steenes zitten om tc kijken of het zeemonster van Nagasaki zich weer ver- loonde. Piet verveelde zich het eerst en 6tak een sigaar op! WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Fransche omelet. Bereiding: 4 eieren. 4 eetlepels water, melk of bouillon (b.v. van Maggi's bouillon blokjes) wat pener en zout, 30 gr. boter. Klop de eieren met het zout en de peper. Roer er dan de vloeistof door. Laat in den koekepan de boter goed heet worden (echter niet bruin), giet er het mengsel in cn roer er voortdurend met de punt van een lepel in. om het bovenliggen de gedeelte ook met den bodem in aanra king te brengen. Houd met dit roeren op zoodra de daarbij ontstane gaatjes zich niet meer met vloei baar ei zoudpn vullen, laat dan de omelette even rustig liggen om goudbruin te wor den, sla ze dan dubbel en laat ze op een verwarmden schotel glijden. VOOR DE MIDDAGTAFEL Gekookte eieren. Rauwe sla. Gebakken aardappelen. Flensjes met jam Vruchten. HET MENU VOOR ZONDAG VOOR DE KOFFIETAFEL Gebakken kalfslever. Tomatensaus. Pommes Frites. VOOR DE MIDDAGTAFEL Pouletsoep. Ham met tuinboo"'' Aardappelen. Gesmolten boter Aardbeienbavarois. Bereiding: 5—6 personen. 4 d.L. melk, 2 d.L. slagroom, 3 eieren, 150 gr. witte suiker. 100 gr. gezeefde aard beien. 10 gr. roodo en 10 gr. witte gelatine. Breng de melk met de suiker aan de kook. Klop de eierdooiers los in een kom, los. zoodra dc melk kookt (van liet vuur) de geweekte gelatine op in de melk en voeg de melk voorzichtig flink roerende bij de eieren, doe alles terug in de pan en breng dc massa roerende aan de kook om te binden. Zoodra het afgekoeld is. voegt men er de stiif geslagen room vermengd met het stijfgeslagen eiwit en de aardbeienmassa hij. Wanneer het mengsel geleiachtig bo- gint te worden vult men er een pudding vorm mee die van te voren met water of eiwit is omgespoeld. Laat den pudding ge heel stijf worden en dien hem op. bespoten met wat slagroom. Drukkerij Van Amerongen AMERSFOORT VAN PERSIJNSTRAAT 23 TELEFOON 125 ook voor famiuedrukwerk het Aanöewezen adres Zaterdag 15 Juni Huizen, 1875 M. k.K.O.-programma 8.00 9.15: Morgenconcert 10.0010.30: Gramo- foonmuziek 10.3011.00: Muziekuitzcnding 11.0011.30: Gramofoonmuziek 11.3012.00: Godsdienstig halfuurtje 12.0112.15: Politie berichten 12.1512.30: Gramofoonmuziek 12.30—2.00: Lunchconcert 2.002.30: Voorde ru'pcre jeugd 2.30—3.00: Sporthalfuurtje 3.004.00: Onthulling van het Generaal van Heutszmojiument 4.155.15: Kinderuurtje 5.15—5.45: Orkest 6.45—6.00: Esperanto- nieuws 6 006.20: Orkest 6.206.45: Jour nalistiek Weekoverzicht 6.457.00: Gramo foonmuziek 7.00—7.16: Politieberichten 7.15—7.35: Katholieke Actie 7.35—8.00: ,.U belt... wü draaien." 8.008.05: Nieuwsberich ten 8 059.00: ,.U belt... w\j draaien" 9.00 —9.30: De K.R.O.-Boys 9.30—9.50: Merkwaar dige belevenissen 9.5010.10: De K.R.O.-Boys 10.1010.30: „De hand, die bewoog" 10.30 10.35: Nieuwsberichten 10.3511.15: Dc K. R. O.-Boys 11.1512.00: Gramofoonmuziek. Hilversum. 301.5 M. V.A.R.A.-programma 8.01: Marsehlie.d 8.05: Gramofoonmuziek V.P.R.O.-programma 10.00: Morgenwijding V.A.R.A.-programma 10.15: Vlaamsch pro gramma 12 01: Gramofoonmuziek 12.15: Orvitropa 12.45: De Zonnekloppers 1.15: De Flierefluiters 2 01: Hoe de Toonkunst groeide 2.20: Rndio-distributie 2.40: Gra mofoonmuziek 3.20: Voor de kinderen 4.20: Schalmei 4.30: Concert 5.00: Dubbel X 5.20: Strük-Orkest 5.40: Letterkundig over zicht 6.01: Uit de roode Jeugdbeweging 6.30: Platen der maand 7.00: Alb. de Booy in zijn succesnummers 7.30: Men vraagt en w\j draaien... 8.01: Herhaling van S.O S.-bcrich- ten 8 03: Persbureau Vaz Dias 8.12: Wü vragen uw aandacht voor. 8.15: Tosca Opera - 10.15: Fantasia 11.00: „Hoe ccn Schlager gemaakt wordt" 11.15: Dc Bohemians 11.55 Morgenrood. Brussel, 321.9 M. Vlaamschc uitzending 12.60: Concert 1.20: Concert 1.502.20: Gramofoonmuziek 4.20: Gramofoonmuziek 4.50: Gramofoonmuziek 5 20: Concert - 6.50: Gramofoonmuziek 7.35: Gramofoonmuziek 8.20: Gramofoonmuziek 9.05: Causerie 9.20 Concert 10.2012.20: Gramofoonmuziek Brussel, 483.9 M. Fransche uitzending 12.15: Concert 1.202.20: Concert 4.35: Gramofoonmuziek. 5-20: Concert 6.20: Lie deren 6.50: Concert 8.20: Gramofoonmu ziek 9.20: Deensche Galaavond. Deutschlandsender, 1571 M. 12.20: Week end-concert 7.05: Pianoduettcn 11.201.15: Dansmuziek. Droitwich, Engeland 11.20: Gramofoonmu ziek 12.05: Het BBC-orkest 1.20: Het Com modore Grand Orkest 2.20: Gramofoonmuziek 3.10: Uitzonding uit de Canterbury Cathedraai 4.Ö5: Zigeunerorkest 4.50: Mcdvcdcff's Ba lalaika Orkest 6-35: Maurice Winninck cn zy'n orkest 7.20: Het Barrington Kwartet 7.50: Het BBC-Theater orkest 8.35: Rhythm Symphony. 10 05: Opera-uitzending 11.00: Dansmuziek 11.20: Gramofoonmuziek 11.35 —12.20: Dansmuziek. DE K 18 De K 18 was op 12 Juni (c 12 uur: 30 gr. 3S min. Zuid, 6S gr. 27 min. Oost; alles wel.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 6