NOZEMA-ONTWERP AANVAARD HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKI NAASTING VAN EENIGE LOCAALSPOORWEGEN HET AMBULANCE- VLIEGTUIG Eenige zusters in de lucht Waar zijn de Postvliegers DUIKER OMGEKOMEN EEN NIEUWE ORGANISATIE DER N.S.B.? 2e BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 21 JUNI 193? TWEEDE KAMER Eiefen, cement en klompen 's-GR^VENI^AQE, 2# Jpni. De Ivamer heeft het Nozema-wetsontwerp zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. piet aantee- kening. dat de heer pe Visser, cje eenige op dat oogenblik aanwezige communist, tegen was. Met 60 tegen 5 stommen heeft zij twee moties-De Vjsser verworpen, waarvoor met de communisten alleen dc heer Sneevliet (R.S.) heeft gestemd. In de eerste motie zou zij hebben uitge sproken. dat bij de oplostng van het vraag stuk dor zendapparatuur, door samenwer king van de omroeporganisaties en het Rijk, vooral maatregelen dienden Ie wor den genomen, waardoor de radioluisteraars, als eerste belanghebbenden, overwegende zeggenschap zouden hebben. Voorts zou de Kamer volgens deze motie aan do regee ring hebben verzocht, haar wetsontwerp in dezen zin te wijzigen, en zou zii de beraad slagingen hebben geschorst. Dc heer Pe Vis ser betoogde, dat liet bij de omroeporgani saties. inzonderheid bij de Vara, niet demo cratisch toeging. Volgens de tweede motie zou ons land zich ten opzichte van het in gebruik ne men van gojflengton moeten aansluiten Mi dé internationale regeling van Luzern vap 1933. De hoer De Visser meende, dat Neder land. door zich daar niet bii aan te sluit ten, den radio-oorlog in den aether bevor derde. Minister De Wildo antwoordde, dat de regeling van Luzern den landen geen verplichting oplegt. Artikel 1 van het wetsontwerp bepaalt o. m., dat het doel der Nozema is: a. de aanleg cn exploitatie van zendin- richtingen voor den Nederlandschen radio- omroep cn b. het ter hand nemen van die werkzaam heden, welke met aanleg en exploitatie van deze zepdinrichting direct verbapd houden of daaraan verwant zijn en tevens dienstig zijn om het omroepwezen in ons land te steunen of het doel, sub a genoemd, te be vorderen. Mr. Boon (lib.) had voorgesteld om den staart van dit artikel, beginnende bij „en tevens dienstig te zijn", te schrappen. Volgens het tweede lid van artikcll is de Nozema ook bevoegd, die taken te verrich ten. welke, niet liggende op het eigenlijke gebied der programm^verzorging en niet direct verband houdende met aanleg en exploitatie van de zendinrich'tingen. als voorwerp van samenwerking tusschen de omroeporganisaties te beschouwen zijn en overeenkomstig de statuten, zooals dezen luiden of zullen luiden, ter hand genomen kunnen worden. Mr Boon had voorgesteld om dit tweede lid te schrappen. Men weet. dat hij bang is voor een te groote uitbreiding van de taak dér Nozema. met name wat rediodistribu- tie betreft. Maar daar zijn amendement wei nig of geen steun kreeg en toch verworpen zou worden, heeft hij het ingetrokken. Het bestuur der Nozema. zoo bepaalt art. 5 v^n het wetsontwerp, zal berusten bij een raad van beheer van 9 of 10 leden, naar ge lang de minister bepaalt. Zijn er 9 leden, dan benoemt dc minister •r 5, en zijn er 10 dan benoemt hij 6 leden, 2 uit den radioraad en ten hoogste 3 uit het Staatsbedrijf der Posterijen. Telegrafie en Telefonie. Een persoon zal de minister vrijelijk kunnen kiezen, maar deze mag geen lid zijn van den radioraad en er mo gen niet meer dan 3 leden uit de P.T.T. worden benoemd. (De omroeporganisaties hebben tezamen *4 vertegenwoordigers in dén raad van beheer). De heer Drop (S.D.) meende, dat de be- lapgen der omroeporganisaties in den raad van beheer veiliger zouden zijn. als deze vast uit 10 leden zou bestaan, van wie do minister dan 6 zou moeten benoemen. 3 uit den radjoraad, 2 uit de P.T.T. en één per soon naar vrije keuze. In dezen geest had hp een amendement voorgesteld. De heer Van Dijk (A.R.) wilde het zwaar tepunt wat meer naar de omroeporganisa ties verlegd zien en had hiertoe een amen dement ingediend, volgens hetwelk de raad van beheer steeds uit 9 leden zou bestaan, van wie dc minister en 5 zou moeten benoe men. 2 uit den radioraad, 2 uit de P.T.T. en één naar vriie keuze, maar buiten radio raad en P.T.T. Mr. Boon en minister De Wilde evenwel merkten op, dat de regeling van het wets ontwerp de grondslag is. waarop Rijk en omroeporganisaties het eens zijn geworden. Tegen het amendement-Drop voerde Z.Exc. aan. dat twee leden van den radioraad in den raad van beheer genoeg ziin. vooral om dat één hunner de voorzitter van den radio raad zal zijn en deze tevens don raad van beheer zal presideeren. En het amendement- Van Dijk bestreed de bewindman met de opmerking, dat men de positie van den Staat niet moet verzwakken, aangezien deze het grootste belang heeft bii een goede funtcioneering van de Nozema. Beide amen dementen werden venvorpen. Het naastingwetic, dat de Kamer zonder stemming heeft goedgekeurd, betreft den spoorweg van Winsum naar Zoutkamp (voor behoud waarvan echter dc heer Lou- wes (Lib.) een lans brak); dien van Stads kanaal over Ter Apel naar de Puitschc grens; dien van Denekamp over Oldenzaal naar do Duitsche grens in de richting van Gronau; dien van Hoorn over Venhuizen naar station Boven karspel-Grootebroek (de katholiek Stumpel kwam voor deze lijn in l)et geweer) en dien van Ede naar Wage- hingen. Wat dc laatste lijn betreft, dron gen de heeren Van Ranpard (Lib.). Bon- gaerts (R.K.) en Van Diik erop aan. dat de rpeeering alsnog met de gemeente Wage* ningeu tot een minnelijke schikking zal ee- rakèn. Minister Van Lidth de Jeude ver klaarde zich bereid, eventueele voorstellen van Wageningen na bespreking met deze gemeente te zullen overwegen. Er is overigens bii nota van wijziging een niet onbelangrijke toevoeging aan het naastingswetje aangebracht. Men moet we ten, dat dc maatschappij, welke het lijntje Sladskanaal-r-Tcr Apel bezit, de kans van opbreken voorlopig wil verrniiden en de za^k een iaar of wat wil aanzien. Verbetert do toestand, dan acht zii hervatting der ex ploitatie niet uitgesloten. Om naasting te voorkomen, heeft zij dc Nederlandsche spoorwegen van alle verdere verplichting tot instandhouding en exploitatie ontslagen. Het explöitatiecjontract tusschen haar en do spoorwegen is reeds ontbonden. liet arti kel. waarmede het wetsontwerp toen is ver rijkt, geeft gelegenheid in zulk een geval van naasting van den spoorweg af te zien. Ter wille van de uniformiteit ten aanzien van alle genoemde spoorwegen is het in al- gemeene bewoordingen gesteW. Ir. Bon- gaerts maakte duidelijk, dat zulk een oplos sing nu ook mogelijk is voor de andere lij nen, behalve voor de lijn Ede—Wagenin gen. omdat hierbij do gemeente Wagenin gen partij is. waarmede het, althans tot dusverre, niet gemakkelijk is. tot een schikking to komen. Intusschen blijven de rails van deze lijn toch liggen, omdat het de bedoeling is, hierover dc goederen te blijven vervoeren. (De personen zullen zich dan van een autobus moeten bedienen). Wat de andere lijnen aangaat, wanneer zij het voorbeeld van het bovengenoemde Gro- ningsche lijntje volgen, behoeven ook zij niet te worden opgebroken. Intusschen liet minister Van Lidth de Jeude een nog hoopgevender toon hooren, toen hij verklaarde, dal naasting volstrekt niet steeds stillegging van de lijn betee- kent. Van de lijnen, welke het vorige jaar genaast zijn, worden verschillende nog ge ëxploiteerd. Z.Exc. zal nagaan, of er ook onder de lijnen, welke nu aan de beurt zijn, in werking kunnen blijven. Over de lijn Denekampgrens heeft geen afgevaardigde gesproken, maar de bewinds man vertelde, dat de daarbij belanghebben de gemeentebesturen na dc verschijning van de nota van wijziging alsnog op be houd van deze lijn hebben aangedrongen. Het wetje geeft volgens den minister een bezuiniging van 6 7 ton. De bezuiniging van het vorige naastingwetie medegere- kend, wordt er lK niilliöen bespaard. Dit helpt de noodlijdende spoorwegen althans iets. De heer Van Braambeek (S.D.), be stuurslid van de Nederlandsche Vereeniging van Spoorwegpersoneel, heeft het warm ge steund. Na vele uren wachtens beeft eindelijk minister Gelissen zich een paar minuten kunnen laten hooren. Eerst bii een wetsontworp tot goedkeuring van een verdrag betreffende het merken van eieren in het internationale handels verkeer. Hoe veelzijdig de nieuwe bewinds man ook is. op het gebied der eieren had hii zich. voor zoover wij weten, tot nu toe niet bewogen! Mr. Vervoorn (platteland) klaagde, dat do regeering zoo lang had ge wacht met bekrachtiging van het verdrag voor te stellen, maar minister Gelissen antwoordde, dat dit niet erg was. omdat er ioch nog niet genoeg staten hebben be krachtigd. dan dat het verdrag aanstonds in werking zou kunnen treden. Daar mr. Vervoorn bang is voor het merken van eie ren op dc schaal, stelde Z.Exc. hem gerust met de mecfcdeeling, dat het verdrag ook vergunt, op de kist te merken. Van de eieren gingen wij naar het ce ment. Bij een desbetreffend contingcntee- ringswetsontwerp beloofde de minister den heer IJzerman (S.D.), dat hij het priisver- loop van het cement (hii bleek er zelf niet gerust over) in de gaten zal houden. En van het cement naar de klomnen, die ook gecontingenteerd ziin. Mr. Van Rappard wenschte den invoer ervan nog scherper beperkt, maar volgens den minister is de slechte toestand der klompenindustrie het eevolg van het feit, dat de schoenen, van rubber on ook van leer. tegenwoordig zoo goedkoop zijn. Minister Gelissen voerde eenvoudig en rustig het woord en sprak al dadelijk van „de geachte afgevaardigde", een bii uitstek parlementaire term. Op Dinsdag 9 Juli komt de Kamer weer bijeen, o. m. om de verkeerswet en de rege ling van de uitverkoopen in winkels te be handelen. En dan zal het wel in één rek door gaan naar de bezuinigingswet! DE OUD.HOOFDCOMMISSARIS VAN DEN HAAG De heer De Visser heeft aan den Minister van Justitie de volgende vragen gericht: ~s het juist, dat reeds voordat de gewezen Hoofdcommissaris van Politie te 's-Graven- hage F. van 't Sant den dienst met eervol onfslag en met recht op pensioen verliet, tegen dezen hoogen ambtenaar ernstige ver moedens van onrechtmatige handelingen waren gerezen en dat het verleende ontslag met die vermoedens verband hield? Is het juist dat ingevolge die vermoedens in plaats van ingrijpen der justitie een „eereraad" is benoemd om bepaalde gedra gingen van dezen gewezen hoofdcommissa ris van politie te onderzoeken cn heeft de regcering aan de benoeming van dien raad medegewerkt cn direct of indirect den gan van dat onderzoek gevolgd of doen volgen Wordt ook vanwege de justitie in deze zaak een zelfstandig onderzoek ingesteld en kan de regeering verzekeren, dat indien eventueele oneerlijke handelingen hebben plaats gehad, tegenover dezen gewezen Hoofdcommissaris van politie op dezelfde wijze is en wordt opgetreden als tegenover andere personen, die zich aan strafbare handelingen te buiten gaan? Was er voor deze aangelegenheid geen reden tot toepassing van preventieve hech tenis, zooals dat bij andere delicten herhaal delijk plaats heeft? Weet dc regeering dat omtrent dit geval zeer verontrustende geruchten worden ver breid en acht zij het niet wenschelijk. dat ten spoedigste de volle waarheid omtrent deze zaak wordt bekend gemaakt, door vol- ledicre inlichtingen aan de Kamer te ver strekken?. De demonstratie op Schiphol in tegenwoordigheid van Prinses Juliana AMSTERDAM, 20 Juni. Vier vlaggen voor het restaurant der K.L.M. op Schip hol die der gemeente, de oranjevlag, de driekleur en het dundoek der K.L.M. in de koele bries wapperend onder een grau we, van waterdamp verzadigde lucht, ga ven vanmiddag, met de gedeeltelijk bevlag- de toestellen der luchtmaatschappii, die op het platform waren opgesteld, aan de lucht haven het feestelijk cachet, dat paste bij de aanwezigheid van H. K. H. Prinses Juliana, die naar reeds is gemeld na dc uitreiking aan zuster Wosterhof van do Florence Nightingale-medaille, als voorzit ster van het Roodc Kruis een demonstratie heeft bijgewoond met de tot ambulance vliegtuig ingerichte „Zwaluw" van de K.L.M. Het terrein der luchthaven en ook de omgeving daarbuiten was voor een groot deel afgezet; er was echter, als gevolg van het slechte weer, weinig belangstelling van de zijde van het publiek. Bij de uitreiking van de medaille door de Prinses aan zuster Westerhof was nog aanwezig dr. H. C. J. M. van Dijk, inter nist van het St. Franciscus-gasthuis te Rotterdam, die in de oorlogsjaren chef is geweest van zuster Westerhof in het Fran- sche hospitaal te Monastir. Van hem ver namen we dat deze dappere vrouw in die voor haar zoo zware jaren aanvallen van malaria en vlektyphus heeft doorstaan en ook eenmaal gevangen is gezet! De demonstratie met de „Zwaluw" ge schiedde aangezien men daartoe door den gestadigen regenval verplicht was in den grooten Fokkerloods. Het was hier dat de heer K. M. Slotboom, chef van den Geneeskundigen Dienst der K.L.M., de Prinses o\cr allerlei wetenswaardigheden over het toestel inlichtte. In de cabine van liet 3-motorigc vlieg tuig. die van de cockpit, waar het navigee- rendo personeel zich bevindt, is afgesloten door een deur, bevindt zich liet veerendo apparaat, waarop de brancard steunt Dc veering van dit toestel is zoodanig, dat schokken uit drie verschillende richtingen worden opgevangen, waarbij dan het bo venste deol van liét onderstel door middel van wielen over een bepaalden afstand ten opzichte van het onderste deel voor- en ach terwaarts kan bewegen. Op het toestel kon elke willekeurige brancard cr niet klemmen op bevestigd worden. Boven liet hoofd van den patiënt kan een verstelbare spiegel worden aange bracht. zoodat hii naar buiten kan zien. in sommige gevallen een welkome afleiding, afhankelijk van den. toestand van den patiënt. Bovendien bevinden zich daar een paar handgrepen, lussen, zooals in de tram, waaraan do patient zich kan optrek ken om te gaan verliggen. In een hoek van de cabine is verder de kast aangebracht, dié alles bevat wat voor verpleging cn genees kundige behandeling gedurende de reis noodig mocht zijn. De heer Slotboom deed nog uitkomen, dat in een half uur ieder vliegtuig van de K.L.M. in oen ambulance-toestel kan wor den gemctamorpliosenrd. De Prinses nam. in het vliegtuig staan de. met veel belangstelling van dc baar ver strekte inlichtingen kennis. Ook werd baar aandacht gevestigd op een ambulance-vlieg tuig, dat. bestuurd door den eersten luite nant-vlieger W. van Gcmercn. met aan boord de chef van den militairen vlieg- dienst te Soestcrberg, do officier van Ge zondheid J. E. Brouwer, naar Schiphol was gekomen om do demonstratie od te luiste ren. Teneinde het goheel zoo wezenlijk moge lijk te doen zijn, kwam een ambulance-auto van het Roode Kruis aanrijden, waaruit een „patiënt" op een brancard, onder toezicht van zuster Westerhof, op wier uniform de nieuwe medaille, naast verscheidene an dere, haar in den loop der jaren door de regeeringen van verschillende landen toege kend, was vastgespeld, in de „Zwaluw" werd overgebracht. Eenige zusters stapten mede in. waarna het toestel naar buiten werd gereden. Onder liet daverend lawaai van zijn motoren koos de machine het lucht ruim en cirkelde eenigen .tijd rond. Onder wijl bezichtigde de Prinses onder deskun dig geleide de in den loods staande Fok- ker-Douglas „Sperwer" en de 1-motorige F. 22 „Kwikstaart". De landing van de „Zwaluw" bracht het einde van do demonstratie. Uitgeleide gedaan door het hoofdbestuur van het Roodc Kruis, alsmede door officials van de K.L.M. en havenmeester Dellacrt aanvaardde dc Prinses per auto de terug reis. VERKEERSONGEVALLEN OP DEN RIJKSWEG TE WASSENAAR De Wegencommissie van den A.N.W.B. meldt: Gedurende do maand Mei van dit jaar zijn op den Leidschestraatweg te Wassenaar 15 verkeersongevallen voorgekomen, waar bij acht personen werden gedood of ge wond. In vorige jaren waren de overeenkorasti ge cijfers in die zelfde maand resp. 19 en 11 in 1931; 17 en i in 1932; 9 en -4 in 1933 en 18 cn 5 in 1934. Van de maand April 1935 zijn geen cijfers gepubliceerd. Voor de maand Maart waren deze 6 en 7, zoodat een belangrijke toene ming van het aantal ongevallen valt te con- stateeren. D. v. d. MEULEN f SNEEK, 20 Juni. Op 46-jarigen leeftijd is hier hedenmiddag overleden do heer D. v. d. Meu.len, hoofdredacteur van hét A.R. „Friesch Dagblad". De heer v. d. Meulen was lid van de Pro vinciale Staten van Friesland. DE „MARABOE" OP SCHIPHOL AMSTERDAM, 20 Juni. Hedenavond om vijf minuten voor zeven is het Fokker- Douglas-toestel „Maraboe" thuiskomend urt Indië, op Schiphol geland. Kb. liet zeemonster begon daardoor opuoiid hejJ erg te niezen. Daardoor ontstond een soort van wervelwind van buitengewone krocht. Drein Drentel voelde dat hij door dezs nicsorkaan werd opgenomen en in vliegmde vaart in de richting van de kust werd geslingerd. ..Zal ik dan nooit rust hébben." huilde Diviin. 198. Drein vloog met do wind eon vunster binnen en kwam terecht in *cn kleinu zolderkamer waar een soort var.» goochelaar woonde Deze goochelaar had nietö te doen, daar. om lag hij bijna de heele dag te slapen. „Wat moet jij bier?" vroeg de goochelaar aan Drein Drentel, die aan- het voeten einde zat. II! Hoeveel dagen zijn ze onderweg 1 A 5 2 9 6 2 s ff 4>* 3 5 N o H 1» a 01 O o O. 12.6 15.6 19.6 12.6 13.6 1 .6 IS.6 16.6 16 b 17.1 18,6 19.6 19,6 20.6 W 20.6 120.6 Amsterdam Marseille Rome Athene Mersainatruh Cairo Gaza Ruthawelss Bagdad Boeshir Djask Karachi Jodpoer Allahabad Calcutta Akyab Rangoon Bangkok Medan Singapore Batavia 20.6 19,6 IS,6 17.1 15» 15.b 20.6 19.6 19.b Vertrek van het eerstvolgende postvlieg tuig van Amsterdam op 22 Juni 1935. IJMUIDEN, 20 Juni. Hedenmiddag to ongeveer vijf uur waren buiten do Noorder- pier te IJrauiden vier mannen bezig met duiken bij een botter, welke eenige jaren geleden daar was gezonken en aan boord waarvan zich nog eenige voorwerpen van waarde bevonden. Een van hen, de 28-jarige Hamburger Al- bitz begaf zich in een eigen gemaakt dui kerpak te water. Toen. hij nog slechts eenige minuten onder water was, antwoordde hij niet meer op de hem gegeven signalen. De helpers haalden hem direct op, waarbij bleek, dat de man geen teoken van leven meer gaf. Onmiddellijk werd de hulp van een dokter ingeroepen. Ofschoon deze een uur lang bezig is geweest met het toepassen van kunstmatige ademhaling, slaagde hij er niet in de levensgeesten op tc wekken. Het lijk van den Duitscher, dio gehuwd was en vader van eenige kinderen, werd naar hot politiebureau overgebracht. ECONOMISCH TECHNOLOGISCH INSTITUUT IN LIMBURG MAASTRICHT, 20 Juni. Ter opvolging van prof. dr. ir. H. Gelissen, die in verband met zijn benoeming tot minister van Econo mische Zaken als secretaris van den Raad van Bestuur van het Economisch Technolo gisch Instituut in Limburg bedankte, werd in de heden gehouden vergadering van dien Raad benoemd de heer J. Maencn, lid van Gedeputeerde Staten van Limburg cn voor zitter van den Limburgschen R.K. Werklie den Bond. Evenals prof. Gelissen dat was, is ook de heer Maenen bereid deze functie belange loos waar te nemen. Het Kamerlid Van der Heide vraagt naar de doelstelling De heer Van der Ileide heeft aan den Minister van Justitie de volgende vragen gesteld: Is het dc Regcering bekend of het juist' is, dat de nationaal-socialistischc beweging besloten heeft een nieuwe organisatie op te richten of te doen oprichten, die naar don schijn buiten deze beweging zou staan orn hij een eventueel verbod van de wcerafdee- lingen de plaats van deze te kunnen inne men? Zoo ja, is het haar bekend welke doel stelling deze nieuwe organisatie heeft; draagt ze een militair of een semi-militair karakter zooals kan worden afgeleid uit do militaire titulatuur van stormtroepen, briga des, commandanten en kader; uit het feit, clat bij aanmelding tot het lidmaatschap van deze stormtroepen, waarvoor de aan beveling van een hoogeren functionnaris van de N.S.B. een noodzakelijke voorwaar de is, opgave moet worden verstrekt van al lerlei bijzonderheden b v. welk gewicht het adspirant lid heeft, welke methoden van zelfverdediging hij zich eigen heeft gemaakt cn op welke tijden van den dag of nacht hij beschikbaar kan zijn? Is dc Minister niet van oordeel, dat, als deze organisatie inderdaad een militair of semi-militair karakter mocht dragen of slechts naar den schijn dit karakter niet mocht hebben, aan deze volstrekt onncder* landsche methode van doen voor goed een einde moet worden gemaakt? DOODELIJKE AANRIJDING EINDHOVEN, 20 Juni. Gisteravond heeft op den Boschdijk nabij de Pastoor Arslaan een doodelijko aanrijding plaats ge had. Van een vrachtauto van de zuurstof- fabriek Franken Donders te Tilburg stak een plank tc ver uit. waardoor een wielrij der, de 33-jarige fabrieksarbeider I. A. J. Vorstenbosch uit Boxtel, geraakt werd. Met een zware hersenschudding werd het slachtoffer naar het Sint Joscphzickerthuis te Roermond vervoerd, waar hij in den loop van hedenmorgen aan dc bekomen verwon dingen is bezweken. GEMEENTERAADSVERKIEZING TE DOKKUM Bij de gisteren gehouden verkiezingen voor den Raad der gemeente Dokkum wer den uitgebracht 2*494 (2125) stemmen; hier van verwierven: A.R. 1023 (978), C.ÏL 221 (225). V.B. 38S (409), S.D.A.P. 566 (406), V.D. 163 (195), Chr. Dem. Unie 97 (0), Comrn, Partij Holland 36 (0). De kicsdceler bedroeg 226 8/11. Gekozen werden: A.R. 5 (5), G.H. 1 (1), V.B. 2 (2), S.D.A.P. 3 (2), V.D. 0 (1). GEMEENTERAADSVERKIEZING TE OOSTZAAN OOSTZAAN, 20 Juni. De beden gehou* den verkiezing voor den Raarder gémeènta Oostzaan heeft tot resultaat gehad, dat do nieuwe raad als volgt is samengesteld: S.D.A.P. 5 (5), C.P.H. 2 (0), A.R. 1 (3), V.B. 3 (3). Door dezen uitslag is er te Oostzaan than* een roode meerderheid.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5