LAATSTE BERICHTEN DE BERECHTING VAN OSS Binnenland BESCHERMING DER Omtrek DRIEBERGEN EN WEGENPLAN Kerknieuws DE AGENDA VAN MAANDAG AANWINST VOOR SCHIPHOL Ie BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 19 OCTOBER 19M BURGERBEVOLKING Het wetsontwerp tot regeling dezer materie goed ontvangen Verschenen is het Voorloopig. Verslag der Tweede Kamer nopens het wets ontwerp betreffende bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen. Algemeen was men van oordeel, dat maatregelen tor bescherming van de bevolking tegen aanvallen uit de lucht niet achterwege mogen blijven. Met de strekking van het wetsontwerp kon men zich dan ook vereenigen, en men erkende, dat voorzieningen op dit ge bied spoedig tot stand moeten komen. Verscheidene leden wilden er echter reeds dadelijk op wijzen, dat men zich gecnerlei illusies moet maken, dat deze bescherming afdoende zal zijn. Dit kan geen reden zijn om het nemen van maatregelen achterwege te laten; wil echter om zich niet in den waan te laten brengen, dat luchtaanvallen met een zekere gerustheid kunnen worden af gewacht Sommige leden stelden de vraag, of de regeering het nemen van eenige ook maar eenigszins doeltreffende maatre gelen tot bescherming van kinderen, zieken, zwakken en ouden van dagen mogelijk acht Deze leden vreesden, dat de in te richten schuilplaatsen vrij pri mitief Zullen moeten blijven. Zullen der gelijke schuilplaatsen een behoorlijke veiligheid kunnen verschaffen, zoo vroegen zij, aan personen, die tijdens het gevaar hun huizen niet meer kun nen bereiken? De regeering acht het niet mogelijk, de schuilplaatsen van een bomvrije afdekking te voorzien. Zullen dergelijke schuilplaatsen niettemin een eenigszins doeltreffende bescherming kunnen bieden tegen gasaanvallen? En waarop steunt de bewering, dat zulke schuilplaatsen mot geringe kosten kun nen worden ingericht? Aanbevolen werd, in het bijzonder de artsen en het verplegend personeel in ruimte mate op do hoogte te brengen van do werking van vergiftige gassen en de daartegen te nemen maatregelen. Vele leden waren met de regeering van oordeel, dat in tegenstelling met de actieve luchtbescherming, welke on der het departement van defensie res sorteert de passieve luchtbescher ming, gebracht behoort te worden onder de bemoeiingen van de burgerlijke overheid. Eenige andere leden konden deze op vatting niet deelen. Zij achtten-het on juist, cl© luchtbescherming te. beschou wen als een zaak der burgerlijke over heid. De technische zijde van het vraag stuk zal noodzakelijkerwijze door mili tairen moeton worden beoordeeld. Deze leden waren voorts van oordeel, dat dé gemeenten niét als de voor naamste organen hij de Uitvoering van deze wet behoorön te worden ingescha keld. Vele leden, die tegen de strekking van het ontwer'p geen bezwaar hadden, wa ren echter van oordeel, dat uit het ont werp cn de Memorie van Toelichting niet voldoende blijkt, hoe ver naar de bedoeling der regeering de te nemen maatregelen zullen moeten gaan. Het wetsontwerp geeft aan de regeering zeer verstrekkende» vrijwel onbeperkte bevoegdheden, zoowel fen aanzien van hetgeen zal worden voorgeschreven voor de gemeenten in de verschillende ge- varcnklassen als ten aanzien van de gebouwen, waarvoor bijzondere voor zieningen zullen kunnen worden voor geschreven. Deze leden achtten het noodzakelijk, dat in de Memorie van Antwoord meer geprecisieerd zal wor den uiteengezet, hoe de regeering meent, dat aan het ontwerp, wet ge worden, uitvoering zal moeten worden gegeven. Vooral voor de beoordeeling van de finantieele gevolgen van het ont werp is dit vap groot belang. Hoever zal b.v. gegaan worden met het voor schrijven, dat in groote gebouwen schuilplaatsen moeten worden inge richt? De minister van binnenlandsche zaken zal voor rekening van het rijk dergelijke voorzieningen kunnen éischon niet alleen bij het bouwen, maar ook bij het verandoren van woningen of andere gebouwen, welker afmetin gen bij algcmecncn maatregel van be stuur aangegeven grenzen overschrij den. De vraag, wat de regeering zich in dit opzicht voor oogen stelt is, vooral financieel van overwegend belang. Voorts stelden verscheidene leden de vraag, of de bepalingen omtrent de per soonlijke preastaties. die van de bur gers kunnen worden geëischt, niet te ver gaan. Deze leden achtten het wen- schelijk, in de wet beperkingen op te nemen ten aanzien van aard en duur der te vorderen medewerking. Ieder zal zich eenige beperking van zijn vrijheid moeten laten welgevallen ter wille van het doel, waarom het hier gaat: ieders veiligheid zoo goed moge lijk to waarborgen. De voorgestelde kostenverdeeling tus- schen rijk en gemeenten vond bij vele leden instemming. Verscheidene leden wilden daaraan echter toevoegen, dat de luchtbescher ming huns inziens voor het overgrootc deel toch rijkszaak zal moeten blijven. Een aantal leden zou verder willen gaan. Zij waren van oordeel, dat alle kosten van de luchtbescherming uit 's rijks kas bchooren te worden vol daan. Sommige leden waren van oordeel, dat wenschelijk geachte maatregelen op het gebied van de luchtbescherming niet te spoedig om budgetaire redenen achterwege mogen worden gelaten. Daartegenover wezen anderen er op, dat de kosten van luchtbeschermings- rr.aatregelen nu eenmaal niet los van den algemeenen budgetairen toestand beschouwd kunnen worden. Sommige leden achtten de bevoegd heid, welke in het eerste lid van arti kel 6 aan de regeering wordt toege kond, wel zeer ruim. Is het niet moge lijk, zoo vroegen zij, deze macht eenigs zins to begrenzen? In ieder geval zou den zij gaarne de verzekering ontvan gen dat alleen bij strikte noodzaak laarvan gebruik zal worden gemaakt KROKODILLENNAARHÜN WINTERVERBLIJF Een drukke dag voor Ouwe» hand's dierenpark RHENEN, 19 October. Het was giste ren voor Ouwehand's Dierenpark een drukke dag. De 1000 krokodillen wer den van hun zomerverblijf naar de winterresidentie overgebracht Een gedeelte van de vroegere Pluim- veevoederfabriek is hiervoor ingericht. Centraal verwarmd, js deze ruimte door gaas in vieren verdeeld, met aan élk uiteinde een klein bassin. Onder leiding van den heer Ouwe hand zelf werden alle dieren gevangen en in houten kratten gepakt en met eex ponnywagen overgebracht. Bij het vangen werd de koelbloedigheid van het personeel wel vereischt. De grootste exemplaren werden eerst bii de staart gegrepen waarbij de heer Ouwehand zich niet onbetuigd liet achteruit getrokken, waarbij een tweede man de krokodil bij de keel greep en een derde hem snel den bek afsnoerde. On der blazend gesis wrdden zii dan naar de kisten overgebracht. De kleinen werden alleen bij de staart gegrepen, en ondanks hun bijtpogingen eveneens naar de bestemde plaats gebracht. In het winterverblijf, waar een aange name temperatuur heerscht. zullen zij zeer zeker wel een zeer rustigen win ter doormaken. Olifanten en verschillende roofdieren krijgen voor den komenden winter ook een nieuwe woning, die op het oogen- blik snel wordt opgetrokken. VOLKSONDERWIJS TE DE BILT DE BILT, 19 Oct. Gisteravond vond in het Vereenigingsgebouw aan den Bunnikscheweg een vergadering plaats van de afd. De Bilt van Volksonder wijs. De heer Fenga, voorzitter, heette de aanwezige» welkom en ving aan met er op te wijzen, dat thans een andere vergadorplaats was uitgezocht, tenein de bij het voeren van de een of andere actie ten batè van het openbaar onder wijs, geheel vrij tegenover het gemeen tebestuur te staan. De bedoeling is, al dus spr., de vergaderingen beurtelings in de Bilt en Bilthoven te houden. Spr. deelde mede, dat het aantal le den van de afdeeling thans 161 bedroeg waarvan er 53 to Bilthoven waren ge vestigd. Gezien de "verhouding van het ledental te De Bilt en Bilthoven, dringt spr. er bij de Bilthovensche leden op aan, te Bilthoven de propaganda voor Volksonderwijs nog eens ter hand te nemen. De bespreking van het punt; „Op richting van een kleuterschool te Bilt hoven", had aller belangstelling. De voorzitter wees ér op, dat er te Bilthoven aah zulk een school groöte behoefte bestaat.- De aanwezigen waren het daarmede volkomen eens en er werd een com missie ingesteld, die deze zaak nog eens tot in alle onderdeelen zou bekij ken en die na zou gaan, of de oprich ting van een neutrale fröbelschool wél tot de practische mogelijkheden be hoorde. In deze commissie namen zitting mevr. van Hensbergen en de heeren N. van Zalingen en C. I. Bakker. Evenals het vorige jaar zal ook dit jaar wederom een propaganda-ontspan- ningsavond worden gehouden. Op de zen avond zal ook optreden de nieuw gevormde tooneelclub met „Vadertje Langbeen". Dr. Sloos heeft zich met de leiding van deze tooneelclub belast. Deze propaganda-ontspanningsavond zal gehouden worden in het Vereeni gingsgebouw aan den Bunn. weg al hier en na afloop zal er ter nadere ken nismaking der bezoekers een gezellig samenzijn plaats vinden in de boven zaal van Hotel Poll. Na do rondvraag sloot de voorzitter de geanimeerde vergadering met allen op te wekken mede te werken aan de uitbreiding van de afdeeling. EEN A.R.J.A.-CLUB TE DE BILT OPGERICHT DE BILT. In Bilthoven bestaat reeds sedert geruimen tijd een onder- afdeeling van de anti-revolutionnaire jongeren-actie, welke den naam draagt „Ons doel getrouw". Het feit, dat dezo a.-r. jongeren-actie-club zich in de be langstelling van velen mag verheugen, heeft er toe bijgedragen, dat zich sedert eenigen tijd hier in De Bilt het streven openbaarde om tot oprichting eener ge lijksoortige organisatie hier te komen. Teneinde ook voor De Bilt tot zoo'n a.-r. jongeren-actie-club te geraken was alhier in de school aan de Groen van Prinsteren een bijeenkomst belegd, waarin de heer A. Bruining, voor zitter van de a.-r. jongeren-actie-club, eenige bijzonderheden mededeelde aan gaande de a.-r. jongeren-actie. Op deze vergadering, werd voorts nog het woord gevoerd door de heeren II. Amelink en ds. H. A. de Geus, raads lieden van de a.-r. jongeren-actie, bei den alhier. Op deze vergadering nu werd besloten tot oprichting van een a.-r. jongeren actie-club te De Bilt over te gaan. Deze club telt momenteel 14 leden. De vaststelling van naam, contributie en de bestuursverkiezing enz. zal plaats vin den in de eerstvolgende vergadering. Een gelukwensch was binnengekomen van dr. L. W. G. Schol ten, voorzitter dei a.-r. jongeren-actie. Het program van de eerstvolgende vergadering op 1 Nov. a.s. luidt: 1. Politiek maandoverzicht door W. T. J Maaswinkcl. 2. Artikel I program A.R.-Partij door J G. Hordeman. Onder de aanwezigen merkten we o.m. ook op den heer A. L. Schuurman, secretaris A.R. Kiesvereeniging. De vergaderingsavond is bepaald op Vrijdag. Éénmaal per maand zal verga derd worden. GEMEENTERAAD VAN MAARN MAARN. Tot lid van den raad is benoemd verklaard de heer J. de Greef, in cle plaats welke is opengevallen door ontslagneming van den heer S. van der Wielen. De nieuw geprojecteerde snels verkeersweg brengt deze gemeente in gunstige conditie DRIEBERGEN-RIJSENBURG. Zoo als men op het kaartje betreffende het groote uit te voeren wegenplan heeft kunnen zien, is er ten Zuiden der stad Utrecht een nieuwe weg geprojecteerd, van Rotterdam en Den Haag naar Duitschland via Utrecht, Driebergen, Arnhem. Deze weg belooft vooral voor Driebergen van groot belang te wor den. Hierdoor ontstaat toch een veel kortere wegverbinding met Utrecht, terwijl deze moderne auto-strada geen last heeft van de bebouwde kommen van Zeist en De Bilt. Een ideale en veel kortere verbinding langs Bunnik dus, waardoor Drieber gen als forensengemeente ten opzichte van Utrecht buitengewoon veel gunsti ger gelegen komt. Hier komt dus een knooppunt, waardoor men de keuze heeft tusschen de nieuwe doorgaande auto strada naar Arnhem en den ouden, om haar natuurschoon beroemden weg via de Grebbe. Volgens de 'voorloopige gegevens loopt deze weg langs Wil- linkspark en verder langs de spoorbaan door Driebergensch en Rijsenburgsch bosch naar de Maarnsche heide, waar door op deze wijze de verschillende ge meenteparken en -bosschen een door gaande onderlinge verbinding krijgen, waardoor dit prachtige gemeentebezit nog in waarde stijgt. Wat bij dezen weg vooral opvalt, is dat de rocx-ist die uit het vlakke land van Zuid-Holland en West-Utrecht arri veert, hier opeens in aanraking komt met het schoonste gedeelte van de zoo terecht beroemde Stichtsclxe Lustwaran de. Na de eindelooze weilanden met hun slooten en knotwilgen, staat men hier plotseling voor het zware geboomte van het Willinkspark (dat op heden nog te weinig bekend), dan opeens in het midden van de belangstelling zal komen te staan. Voor hen die nog niet bekend waren met de schoonheden van de Diïeberg- sche en Rijsenburgsche bosschen, is dan het oogenblik gekomen, dat zij kennis zullen maken met de Zwitserschc Brug, de Boschvijvers in het Rijsenburgsche bosch, Acaciavijver, Koekenpan en Klein Zwitserland, benevens de Drie- bersche stuifduinen, die dan binnen het bereik komen van het groot-toerisme, \Vaar het tot op heden beperkt was tot wandelaars en fietsers. Deze nieuwe autoweg zal zeer zeker een groote verbetering van beteekenis zijn voor Driebergen-Rijsenburg en de vestigimgsmogelijkhcden nog gunstiger maken. De Dieseltreinverbinding met station Driebergen was pas kort gele den een belangrijke verbetering in de verbindingen met dc groote plaatsen in ons land, t/hans komt deze auto-strada het overige snelverkeer met onze ge meente bevorderen. Het is geen wonder dat onze gemeente zich onder deze om standigheden ontwikkelt tot een zéér gezochte en voorspoedig groeiende fo- renzengemeente, die steeds meer in trek komt en haar naam eer aandoet van; „Parel der Stichtsche Lustwaran de". RONDOM HET UITBREIDINGSPLAN BAARN. Reeds vroeger hebben wij in enkele artikelen geschreven over het opnemen in het uitbreidingsplan van een 60 Meter diepe strook langs alle bestaande verkeerswegen, zulks om den eigenaars der bosschen in de gele genheid te stellen deze voor bebouwing te kunnen benutten. Voornamelijk richt te ons betoog zich toen tegen de lintbe bouwing langs de wegen in de onmid- lijke nabijheid van <le bebouwde kom, omdat daardoor de bosschen immers toch een levensvoorwaarde voor Baarn aan het oog zouden worden onttrok ken en slechts eenige toegangswegen naar deze zouden leiden. Het adres van de Prov. Utrechtsche Welstandscommissie, thans aan den Raad gericht, onderschrijft ome bezwa ren inzake de bosschen en geeft ons te vens aanleiding op cchige tegenstrijdig heden in het uitbreidingsplan te wijzen. Hooft men, bij het opmaken van het plan, het prijzenswaardige principe voor oogen gehad den nieuwen rijksweg van Groeneveld in de richting Hoog land—Hoevelaken, zooveel mogelijk te isoleeren en slechts enkele toegangswe gen naar dezen hoofdverkeersweg te projectccren, geheel in strijd met dit principe achten wij de reeds bovenge noemde bebouwing langs de bestaande verkeerswegen, t.w. den rijksweg, de provinciale wogen naar Hilversum en Bilthoven en langs de Lage Vuursche. Hier is hinken op twee gedachten ge- weost, eenerzijds het bovenaangehaalde principe inzake den nieuwen rijksweg, anderzijds het compromis aan de grond eigenaars, hetwelk in de toekomst tot minder aangename verrassingen kan leiden. Door slechts een 60 Meter breedc strook langs die wegen In het uitbrei dingsplan te betrekken en aan dc daar achter gelegen terreinen geen bestem ming te geven, zooals de wet zulks toe laat, kan men voor het feit komen te staan, dat t. z. t. de eigenaren met het verzoek komen om ook voor die achter- terreinen een uitbreidingsplan vast te stellen. Met betrekking tot de lintbebouwing, hadden wij liever gezien, dat bet voor beeld van Hilversum later bevestigd door den Kroon ware gevolgd en voor He interlocale wegen, waar be- bouwing niet is tegen te houden, de verplichting ware gesteld tot hot aan leggen van paralelwogen. Wél zou dit eenige opoffering voor de grondeigena ren beteokenen, omdat zij terrcinstroo- ken zouden moeten afstaan, doch het doorgaande verkeer zou er mede gebaat zijn. Dc bosschen van „Buitenzorg" en ge deeltelijk van „Groeneveld" te bestom men als bouwterrein voor landhuizen iijkt ons niet noodzakelijk. Met de Prov! Commissie zijn wij het eens dat, waar Baarn de laatste jaren toch niet meer zoo snel uitbreidt, met een veel kleiner oppervlakte kan worden volstaan, doch ook dan is daarvoor wel ander terrein aan to wijzen. Wij hebben hier het oog op de gron den in den polder, die bouwrijp zijn ge worden nu zij jaarlijks, dank zij de af sluiting van de Zuiderzee, niet meer overstroom en. Weliswaar zijn deze gronden aangewezen voor kleineren bouw en winkelcentrum, doch er is daar eveneens ruimte genoeg voor villa- bouw. Moet het echter per sé bosch- grond zijn, dan kwam o. i. het allereerst het „Roosterbosch", begrensd door den Rijksweg, spoorlijn, rijwielpad en Hil- versumsche straatweg, in aanmerking. Hoewel jammer, zou hiervoor iets te zeggen zijn, omdat daardoor de andere bosschen even vlug van uit Baarn be reikbaar blijven, terwijl, als de bos schen van Buitenzorg en gedeeltelijk van Groeneveld verdwijnen, de bewo ners van dat deel van het dorp weer zooveel verder zullen moeten gaan om het bosch te bereiken. Zooals hierboven reeds gezegd, Baarn breidt zich niet meer zoo snel uit en daarom achten wij het plan. in dit ver band, wel een beetje optimistisch. Wij onderschrijven geheel de opmer king van de Prov. Utr. Welstandscom missie dat het een levensbelang voor Baarn is de bosschen te behouden, want de vreemdelingen die Baarn komen be zoeken doen dit niet om villa's en land huizen te zien, doch om te genieten van dc heerlijke natuur die deze gemeente zoo ruimschoots biedt. DRIEBERGEN KRIJGT EEN ROSARIUM DRIEBERGEN. Het is al een men- schenleeftijd geleden, dat het grootste ideaal van Batavus Droogstoppel, de on sympathieke makelaar in koffie uit Multatuli's Max Havelaar was, nog eens een buitentje te kunnen bezitten in Driebergen. Driebergen was toen reeds het meest geliefde plekje in ons land. Sindsdien hebbeir velen daar hun ideaal gevonden, menschen gelukkig van beter allooi, menschen die erop uit waren de overheid te steunen bij het pogen al het natuurschoon te behouden en door aankoop van nieuwe bosschen zelfs uit te breiden. De aantrekkelijkheid wordt thans nog weer verhoogd door de stichting van een rosai-ium, want door den Ned. Bond van Rozenkweekers is Driebergen uitverko ren om daar een rozentuin te stichten, waarvoor de bondsleden 3500 van de beste soorten kosteloos beschikbaar stel len. Het gemeentebestuur nam bemesting en 'beplanting op zich, die worden uit gevoerd volgens de teekening en onder leding van den tuinarchitect de heer F. J. Abbing alhier. HULDIGIN GP. VAN DEN BREMER SOEST. Het ligt in de bedoeling van de R.K. Kiesvereeniging om in de op Maandag 21 October a.s. te houden al- gemecne vergadering, te houden in het St. Jozephgebouw alhier, den heer P. v. d. Bremer, in verband met zijn 40- jarig lidmaatschap van den gemeente raad, te huldigen. DE „SPREKENDE KLOK" TE HILVERSUM HILVERSUM. Op Woensdag 23 October, n.m. 1 uur, zal in deze ge meente door den telefoondienst oen tijdseininrichting, een z.g. „sprekende klok" in dienst worden gesteld. UNIVERSITAIRE EXAMENS AMSTERDAM. Doctoraal rechten de heer W. C. J. Alpherts. TILBURG. R.K. Ilandelshoogeschool. Candidaats handelswetenschappen de lieer J J. P. M. Eikhuizen, 's-Graven- hage. GRONINGEN. Arts-examen eerste ge deelte mej. M. Scboltens en de heer R. J. Siemelink. Bevorderd tot arts de dames A. E. Sonius, geb. te Ruinen, A. Alkema, geb. te Arnhem en de heer A. H. W. Mook, geb. te Groningen. e Candidaats rechten mej. J. Bokma en de heer M. Boekhold. GEEN GEHOOR In het jongste nummer van het Or gaan van den Bond van Ned. Predikan ten schrijft de redactie: Het Bondsbureau doet wonderlijke er varingen op met het jongere geslacht der theologen. Het voiïge jaar zijn er 54 brieven uitgegaan aan proponenten en candidaten, die hun proefpreek gehou den hadden, om hun aandacht te vesti gen op het Bondsbureau voor practisch werk voor candidaten. Dat slechts uiterst weinig daar toen op in zijn ge gaan. behoeft niet te verwonderen. Alle begin is moeilijk. Maar wel verwonder lijk is dat van die 54 brieven er 48 to taal onbeantwoord bleven. Voor een week of drie zijn er nu onlangs weer 63 zulke brieven uitgegaan en daarop kwa men drie, zegge 3 antwoorden in. Dat wil dus zeggen dat 60 a.s. predikanten, die hun theologische studiën hebben be ëindigd nog niet geleerd hebben, dat zij ook tegenover het Hoofdbestuur van den Bond een zekere mate van wellevend heid in acht hobcn te nemen. Billijk heidshalve moet gezegd worden, dat on der deze 60, behoudens dan de propo nenten, geen Utrechtsche studenten voorkomen. Ondanks oen driewerf her haald verzoek geeft dc Utrechtsche theol. stud, faculteit zelfs de adressen niet op. Het is niet zoo zeker, dat men dit deze longelieden zwaar heeft aan te rekenen. Misschien toonen zij hierin wel juist zeer ijverige leerlingen. Immers begin van dit jaar zond het Hoofdbestuur zes brieven aan de kerkelijke hoogleeraren om hun steun te vragen voor het rond schrijven vanwege den Bond aan de pre dikanten met meer dan 40 dienstjaren. Deze brieven bleven alle zes onbeant woord. Als men zoo langzamerhand ruim een kwart eeuw van de studenten wereld af staat, begint men toch wel even te twijfelen, of hier wellicht min der van gebrek aan wellevendheid, dan van een nieuwe levensstijl sprake is. Nederl. Hervormde kerk Aangenomen naar Zuidwoldo ds. J. W. van Barneveld te Warns. Bedankt voor Surhuizum (toez.) ds. J. J. Poldervaart te Nigtcvecht; voor Herwen en Aerdt ds. H. Bax te Andijk, (Ongecorrigeerd). Het vliegveld is een nieuw restaurant rijk ge* worden Acht Ossenaars, die zich allen achter slot en grendel bevinden, zullen zich te verantwoorden heb ben in de derde strafzitting, welke de Arrondissements-rechtbank te 's-Hertogenbosch Maandag 21 Octo ber houden zal ter berechting van de misdaden van dc Ossche bende en haar aanhang. Den 22-jarigen arbeider Hendrikus Antonius Rcynders en den 25-jarigeii metselaar Johannes Antonius van Ber ne is ten lastegelegd, dat zij in den nacht van 4 op 5 Februari 1934 te Oss, tezamen cn in vereeniging met een of meer anderen gedurende den voor tie nachtrust bestemden tijd op het beslo ten erf van den slager Hendrikus Jo hannes Janssen, waarop diens woning stond en tot welk erf zij'zich toegang hebben verschaft door over een ijzeren afrastering tc klimmen, hebben wegge nomen een aan dien Janssen tocbchoo- rende hoeveelheid spek, ham cn ander vleesch. In de tweede plaats is hun ten laste gelegd, dat even daarna in dienzelfden nacht onder gelijke omstandigheden verdachte Rcynders tezamen en in ver eeniging niet een of meer aixderen een aan den slager Janssen toebehoorendc hoeveelheid spek, ham en ander vleesch heeft weggenomen en dat verdachte Van Berne opzettelijk een gedcelto van deze aldus door misdrijf verkregen goe deren uit winstbejag heeft vervoerd en als geschenk heeft aangenomen. Behalve genoemde slager zullen als gc:.r;~e gehoord worden tie hoer P. van Kempen, inspecteur van poli ie te Oss en de 32-jarige gedetineerde arbeider Theodorns J. van Berne. Verdachte J. A. van Berne is uit an deren hoofde gedetineerd. Voorts zullen in verband met dc in den nacht van 20 op 21 Januari te Oss gepleegde inbraak in de woning van den slager Petrus Johannes Janssen, waarvan de bult bestond uit een groote hóeveelhcid ham, varkensrug, spek, worst en eenig geld, afzonderlijk tc- recfïTstafftt de 25-jarige arbeiders Mari nus Johannes den Brok en de 33-jarige arbeider Johannes Jacobus Bevers. Getuigen in de zaak van den Brok zijn inspecteur P. van Kempen, de sla ger P. J. Janssen, genoemde Johannes Jacobus Bevers cn de Ossche politie agent Johannes Leemhuis. In de tweede zaak treden inspecteur van Kempen en slager Janssen als ge tuigen op. De derde zaak heeft betrekking op den door de beruchte misdadigers Jo hannes Petrus Ceclen, 23 jaar, en Pe trus Wilhelmus de Bic, 20 jaar, in den nacht van 3 op 4 Juli te Beurne ge- pleegden roofoverval in de woning van den thans 76-jarigen Hendrik Geven, die door dit tweetal werd vastgebonden, waarna zij zich mot eon buit van on geveer 35.uit de voeten hebben ge maakt. Terecht zal staan de 29-jarige arbei der Marinus Adrianus van den Elzen, wien tenlaste is gelegd, dat hij te Oss en te Deurne Ceclen cn de Bie inlich tingen heeft verschaft tot liet plegen van dat misdrijf door hun of oen hun ner mede te deelen, dat bij Geven geld te stelen was en de woning van Geven aan te wijzen. Als getuigen zullen worden gehoord Hendrik Geven, J. P. Ceelen. P. W. de Bie en de Ossche kippenkoopman Hen drikus Petrus van den Boogaart. Tenslotte zullen gezamenlijk terecht staan de 29-jarige schilder Wilhelmus Antonius Bloemers, de 31-jarige land bouwer Franciscus de Reuver en dc 26- jarige arbeider Johannes Marinus den Brok. Hun is ten lastegelegd dat zij op 2 Novmber 1930 te Oss (Zevenbergen) te zamen en in vereeniging met een of meer anderen in de woning van den thans ,37-jarigen koopman Johannes Kuvpers hebben weggenomen een geldsbedrag van ongeveer duizend gul den, aan Kuvpers toebehoorendc. Verdachten hebben zich tot die wo ning toegang verschaft door een geslo ten deur open te breken en den dief stal doen voorafgaan, vergezeld gaan en volgen door geweld tegen de echtgc- noote van Kuvpers. bestaande in het haar krachtdadig vastgrijpen en vast houden en een handschoen in den mond stoppen en haar voortduwen en medeslcuren, gepleegd met het oog merk op dien diefstal voor te bereiden en gemakkelijk te maken en om bij be trapping op hectcrdaad aan zich en hun dcelgenooten de vlucht mogelijk te maken en het bezit van het gestolenc te verzekeren. In deze zaak zullen als getuigen op treden do wachtmeester der Marechaus see te Oss Christiaan de Gier een der groote „zuiveraars"f de koop man Johannes Kuvpers en zijn echtge* noote Johanna Maria van Orsouw. AMSTERDAM, 10 Oct. De K.L.M. gaat krachtig voort op den ingeslagen weg om het aantal dergenen, die een maal onder dc bekoring der luchtvaart zijn gekomen en tot de rijen der lucht reizigers zijn toegetreden, met spron gen vooruit te doen gaan. In dit licht bezien is liet van de lei ding oen daad van wijs beleid geweest om naast het bekende K.L.M.-hotcl op den Ringvaartdijk bij het vlieveld Schiphol een nieuw restaurant te doen verrijzen, dat plaats biedt aan 250 300 personen. /van de buitenzijde den indruk ge vend van een langgerekte loods, biedt liet in frissche kleuren gehouden en met eenvoudige middelen tot stand ge brachte intérieur den bezoekers een unieke gelegenheid om het bedrijvig gedoe der hoofdstedelijke luchthaven gade te slaan. Het was do voorzitter van den Raad van Bes:uur der K.L.M., de heer ir. A. Wurflmin, die tijdens het voorbezoek van een aantal persvertegenwoordigers aan dit restaurant gelegenheid vond er op te en. dat gedurende de laatste jaren ?t bezoek aan het vliegveld Schip! met sprongen is vooruitge gaan. 1 in 1931 een getal van 136.02 ers bereikt, in 1984 was dit rct stegen tot 247.048, terwijl het voo. wordt geschat op ruim 300.090. Vooral in den zomer van 1935 is het bezoek hijzonder groot geweest. Op Schiphol en Waalhaven zijn tot 1 Oc tober 1935 resp. 292.385 en 192.000 be zoekers geweest tegen resp. 206.947 en 121.CC:> in dezelfde periode van 1934. Hierbij zijn nog niet begrepen de dui zenden. die. op mooie middagen en avonden de terrassen en de veranda van het K.L.M.-hotel op den Ring vaartdijk bevolken. Tot heden was op het vliegveld eigen lijk geen geschikte gelegenheid om voor groote gezelschappen een koffie^ maaltijd of avondeten op te dienen. Bij uitzondering werd soms van een der hangars gebruik gemaakt, ^vaar b.v. eens een gezelschap van 2500 men schen e n koffiemaaltijd werd opge diend, doch vanzelfsprekend was deze ruimte niet altijd beschikbaar, zoodat de nieuwe inrichting in een lang ge voelde behoefte voorziet. Ir. D. Roosenburg te 's Gravenhage, die op 'zijn terrein reeds verscheidene malen belangrijk werk voor de K.L.M. tot stand bracht, heeft ook dit restau rant, dat gistermiddag voor het pu bliek is opengesteld, ontworpen. Ook de houw is onder zijn leiding geschied. De afmetingen van het gebouw zijn: leegte 31 meter, breedte 9 meter en hoogte S meter. OUDE VROUW NA EEN BRAND VAN SCHRIK GESTORVEN Den vorigen nacht werd een alleen wonende vrouw aan de Kazernestraat te Oss plotseling gewekt. Zij meende ge kreun te hooren in de woning, welke aan dc hare grensde, welke bewoond werd door do ongeveer S0-jarige we duwe Boeyen. Zij ging terstond den schoonzoon van do vrouw, die eenige huizen verder woonde, waarschuwen. Dezo wist, geholpen door wethouder Kemps,- die inmiddels ter plaatse was, dc woning binnen te dringen, waarbij zij aanstonds bemerkien, dat er brand was uitgebroken. In de slaapkamer trof men do bejaarde weduwe in bewusteloo- zen toestand aan, liggende op den grond tusschen haar bed en een kast. Zij werd overgebracht naar de woning van haar dochter, waar zij gisteravond, vermoe delijk van den schrik cn van den in geademde» rook is overleden. Zij had slechts lich'c brandwonden bekomen. De gemeentelijke brandweer wist uitbrei ding van den brand te voorkomen. COLPORTAGERELLETJES TE AMSTERDAM Honderden kinderen volgden gister morgen schreeuwende en joelende de op het Blauwe Zand te Amsterdam col- port ecronde N.S.B.'ers, waardoor de po litie onder leiding van inspecteur Groot heest zich genoodzaakt zag, wegens verstoring der orde en rust de colpor tage te verbieden. Tegen een 40-jarige vrouw, die zich tegenover de N.S.B.'ers bclccdigend uitliet, werd proces-verbaal opgemaakt. Een andere vrouw ver wondde een der colporteurs door een scherp voorwerp door de brievenbus te steken, toen deze iets in de bus van lianr woning wilde werpen. Wegens mishandeling zal dezo 45-jarige vrouw vervolgd worden. VERGADERING VAN DEN BOND VAN VARKENSHANDELAREN BARNEVELD, 18 Oct. Hedenmid dag werd door den Nederlandschen Bond van Vaikenshandclaren een ver gadering gehouden die door vele be langhebbenden werd bijgewoond.' In eon vurige rede zette de heer Turksma, uit Leeuwarden, voorzitter der vereeniging, het doel der vergade ring uiteen cn gefa hii een overzicht van de crisismaatregelen vanaf het be gin tot heden, terwijl hii de handelin gen van den lieer Zwanenberg krach tig critiscerde. Daarna wees hii op het tekort van thans dnt ongeveer f 13 mil- lioen bedraagt. Van dc verhooging van 3 ct. per K.G., waartoe na weer is be sloten. zonder het bestuur, waarvan de heer Turksma ook lid is. hierin te ken nen en dnt ten dool moest hebben de prijzen n-mr omlaag te drukken, wor den de slagers in de eerste plaats de dupe. Hii spoorde aan om eensgezind |e trachten nl het mogelijke te doen w< een gezonden toestand te krijgen. Aan het einde van zijn toegejuicht: rede gaven verschillende personen zieh nis lid op. Tenslotte werd als bestuurs lid voor de Provincie Gelderland en Overiisel gekozen de heer J. A. van dc Bovenkamn. alhier. Hierna sluiting der vergadering. NOVEMBER-ACTIE CHRISTELIJK NAT. VAKVERBOND In dc maand November zal.het Chris telijk Nationaal Vakverbond in 174 plaatsen in ons land propa ;anda-verga- deringen houden. Als onderwerpen zul len dit jnnr behandclti.-*..worden: 1. In bewogen tijd; 2. Een vaste koers. Als sprekers treden op 65 bestuurders van de hij het C.N.V.-aangesloten organisa ties. Dé vergaderingen worden opge luisterd door muziek, zang of declama tie, terwijl incestal ecn der plaatselijke predikanten een openings- of slotwoord spreekt. (Ongecorrigeerd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 3