TWEE SCHEPEN GESTRAND Storm beukt op de kust Wij koopen Deensche varkens! WIJ LUISTEREN NAAR: Kerknieuws Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 21 OCTOBER 1935 BINNENLAND OP DE KUST GEWORPEN BIJ EGMOND De bemanning in den vroegen Zondagmorgen gered Hachelijke uren (Van onzen eigen verslaggever) In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn nabij Egmond twee Nedcrlandsche schepen in een vlie genden Noordwester storm ge strand. Het vrachtschip Kerk plein. dat op Vrijdagavond in hal last van Amsterdam naar Schie dam was vertrokken, is door den storm afgedreven en seinde Zater dagmiddag ter hoogte van Egmond om hulp. De zeesleepboot Drenthe snelde naderbij, doch bii de pogin gen om een verbinding tot stand te brengen, geraakte een tros in de schroef van de sleepboot. ZQOdat toen twee schepen vlak bii de kust een speelbal der wilde golven wer den. Kort na elkaar zijn des avonds beide vaartuigen gestrand. De bemanningen konden na zeer veel moeite in den vroegen Zondag morgen worden gered. Voor de bewoners van onze Noord zeekust is het helaas eeen zeldzaam heid. wanneer een schip zich in de na bijheid van het stra .d in nood bevindt en de bemanning door den storm in levensgevaar verkeert. De Noordzee kan geweldig spoken, vooral bii een Noordwester storm, «lie al den wind en al het water van het Noorden van den Grooten Oceaan in deze nauwe kom schijnt te verzamelen. Dan is bet in de nabijheid van de kust zeer gevaarlijk. Van Vrijdagnacht tot Zondagochtend heeft de zee wederom onze kusten ge- beuKt. voortgedreven door een storm, die eerst uit het Zuidwesten kwam doch later ruimde tot een gierenden Noordwester, die de golven tot groote hoogte opjoeg. In dat weer verkeerde het 5000 ton nietende vrachtschip Kerk plein van de Scheepvaartmaatschappij Miliingen te Rotterdam. Het schip was Vrijdagavond omstreeks half elf van Amsterdam vertrokken met bestem ming Schiedam. Een kleine vier en twintig uur later is het gestrand op een hoogte, die ver Noordelijk is gele gen van de oorspronkelijke route. Geen geluk Do Kerkplein heeft, van den beginne at aan op dezen tocht geen geluk ge- had. Toen het even buiten de pieren van IJmuiden was gekomen, kwam 'n Zuidwester storm opsteken, die snel in hevigheid toenam. Het schip lag hoog op het water, doordat het ongeladen was en alleen ballast had ingenomen voor een reisje, dat eigenlijk voor de zeeschepen maar een stapje is. Daar door had de wind er vee! vat op. De voorraad kolen was met de lengte van dezen tocht in overeenstemming; zij is niet toereikend geweest voor een reis van twee dagen. Bovendien werkte de machines niet naar behooren. Van Vrijdagavond tot Zaterdagmiddag heeft het schip niet den storm geworsteld. De boot dreef steeds verder Noord waarts af en slaagde er niet in tegen den voortdurend feller wordenden wind koers te houden. Om half één1 Zaterdagmiddag seinde de kapitein om sleenhootuulp. waaron de Drenthe van het Bureau Wijsmuller te Rotterdam ter assistentie vertrok. In den loop van den middag was de sleepboot bij de Kerkplein gekomen, die door den inmiddels gedraaiden wind steeds meer naar de kust werd gedreven. Tot tweemaal toe werd een tros uitgeworpen, doch tweemaal brak het touw. De zee werd voortdurend holler en de Kerkplein dreigde elk oogonblik op het strand te worden ge worpen. Nog een dorde maal trachtte men verbinding te krijgen, maar ook deze maal mislukte het. De tros brak wederom af en het eene eind raakte in de schroef van de Drenthe verward. Daar de sleepboot slechts één schroef had. was hiermede onmiddellijk elke .mogelijkheid tot manoeuvreoren uitge sloten. Haastig werden oer radio S.O.S.-seinen uitgezonden, doch voor dat hulp gearriveerd kon zijn. werd de sleepboot over de zandbanken heen op het strand gezet, vlak voor Egmond aan Zee. De Kerkplein kon evenmin richting houden en kwam eenige hon derden meters Zuidelijker eveneens het strand te zitten. Aan den grond Om half negen zaten heide schepen aan den grond. De toestand van de Drenthe was belangrijk hachelijker dan die van de Kerkplein. Hooge golven sloegen er over heen en de bemanning moet den dood voor oogen hebben ge zien. Op het bericht van do ramp waren zeer velen uit Egmond en om geving naar de kust gekomen. Er wer den fakkels ontstoken en de lichten van eenige auto's werden on het in nood verkeerende schip gericht. De be manning was duidelijk op de brug te onderscheiden en op dezen afstand van enkele tientallen meters kon men de noodkreten der om huln roependen verstaan. Het was een angstig gezicht, deze mannen zoo vlakbij in nood te zien. zonder dat men hulp kon bieden. Reddingspogingen Aan den wal werd inmiddels alles in het werk gesteld om te trachten de be manning te redden. Uit Wijk aan Zee werd een zoeklicht gezonden en de red dingboot van Egmond te water gelaten. Later kwam ook nog een zoeklicht uit Petten aan, om bij de reddingspogingen licht te geven. Het in nood verkeerende schip werd door het zoeklicht besche nen en de bemanning van de redding boot ging op weg. Door de hooge gol ven werd de boot evenwel afgedreven en de redders kwamen zelf in gevaar te vcrkceren, doch men slaagde er in veilig den wal te bereiken. De tocht was niet tevergeefs geweest. De lich ten van de Drenthe waren uitgegaan, maar het zoeklicht zette telkens het schip in feilen gloed alsof het dag was. De stralen gleden van den voorsteven naar den achtersteven, zij belichtten de mannen aan dek en op de brug en daarboven de spuitende watermassa's der brekende golven. Het was alles zoo dichtbij en toch kan men de mannen daarginds niet bereiken. I-Iier lag het veilige dorp en ginds op korten afstand stonden eenige menschen, die in nood verkeerden; daartusschen beukten de hooge golven van de woedende ze^ die een benadering onmogelijk maakten. Een vuurpijl Toen de reddingboot geen resultaat kon bereiken, werd gepoogd door mid del van het Whipper-toestel, een lijn over te schieten. Een knal weerklonk «;n een vuurpijl sliisde door de lucht. Ondanks den korten afstand miste het schot wegens den straffen wind zijn doel en zoo ging het ook met een vol gende poging. Om half twaalf had de vloed zijn hoogste punt bereikt en het water begon af te nemen. Toen was te vens het grootste gevaar voor de be manning van de Drenthe geweken, al verkeerde zij nog steeds in een geens zins benijdenswaardige positie. De Kerkplein was een driehonderd meter Zuidelijker op het strand gesla gen. Beide schepen lagen evenwijdig met de kust, doch de Kerkplein was door de wilde elementen hooger <5p het strand geworpen en verkeerde niet in direct gevaar. De lichten waren aan gebleven cn men zag de bemanning heen en weer loopen. Het leek zoo on wezenlijk, dit logge gevaarte daar zoo vlak bij de kust, als een aangespoeld zeemonster. Hoog stak de donkere mas sa af tegen de iets lichtere omgeving. De kapitein liet draadloos seinen, dat hij pas in de tweede plaats hulp noo- dig had, zoodat de reddingspogingen hoofdzakelijk op de Drenthe geconcen treerd konden worden. Ook op de Kerk plein werden echter lijnen afgeschoten en hier had men een beter resultaat. Men kon een verbinding tot stand bren gen, waarlangs enkele leden der beman ning het schip konden verlaten. Omstreeks drie uur in den morgeti van Zondag heeft de reddingboot ook bij de Drenthe succes gehad. Men slaag de erin langszij te komen en de be manning van de sloep over te nemen. De marconist is van de brug af in de boot gesprongen, waarbij hij eenige ribben kneusde en ook elders verwon dingen opliep. Hij is aan wal verbon den en kon toen naar zijn woning te Rotterdam worden vervoerd. De rest van de bemanning werd in een café van droge kleeren voorzien en weer wat op temperatuur gebracht. Toen men even wel de geredden telde, werd nog iemand vermist. Het bleek, dat de ka pitein ontbrak. Deze was nergens te vinden en moest dus nog aan boord zijn. Opnfeuw voer de reddingboot uit en nu werd ook kapitein J. van der Graaf van boord gehaald. Kapitein opgesloten Het bleek, dat de kapitein even in zijn hut was gegaan, waarna de deur was dichtgeslagen. Er was een stuk hout voor gevallen, dat het onmogelijk maakte de deur weer te openen. De rest van de opvarenden had door het gewoel in het duister en door de agi tatie den kapitein niet gemist en had ook zijn herhaalde roepen niet gehoord Kapitein van der Graaf moet angstige momenten hebben doorgemaakt, toen hij bemerkte, dat de bemanning, van boord werd gehaald en zonder hem het schip verliet. Gelukkig wist, men spoe dig de boot. wederom te bereiken, waar op' men hot. roepen en schoppen van den opgeslotene hoorde. Met een paar forsche trappen werd de deur van de hut. geopend, waarna de kapitein werd bevrijd. Alle opvarenden van de Drenthe met den marconist mee dertien perso nen zijn in den nacht nog naar Rot terdam gereden, evenals de kapitein van de Kerkplein met eenige leden van zijn bemanning. Een tiental personen bleef nog op de gestrande vrachtboot achter. Toen de zon opkwam was de kracht van don wind aan het afnemen. In den loop van den Zondag kwamen van heinde en verre honderden belang stellenden nnar de plaats van den ramp. De weg van Alkmaar naar Eg mond was vol voertuigen en op het strand was het zwart van de kijkers. Toen we in den loop van den mor gen nog eens naar de plaats van dc stranding kwamen kijken, lagen de heide schepen er nog in dezelfde posi- lie als in den .nacht. Dc zee was veel kalmer geworden cn men kon tot vlak hij de Kerkplein komen, die rechtstan dig op het strand lag en hoog boven de omgeving uitstak. De. Drenthe lag wat verder in zee en de golven sloegen er nog over heen: soms spatte het wa ter hoog boven dc twee schoorsieenen uit. De boot helt over en schijnt zich diep in de grond te hebben gewerkt. We hoorden, dat pogingen in het werk zullen worden gesteld orn beide sche pen weer vlot te brengen. ONDER DE TRAM GELOOPEN EN GEDOOD WASSENAAR, 19 Oct Vanmiddag is de 87-jarige P. P. M., wonende in een pension alhier, op het kruispunt Prin sen'weg-Burchliaan onder dc electrische tram gcloopen cn op slag gedood. Het hoofd werd van de romp gescheiden. Waarschijnlijk heeft het slachtoffer, dat eenigszins hardhoorend is, bij de hevige wind met het hoofd vooruit ge- loopen, en aldus niets van dé tram ge merkt LOONSVERLAGING IN DE SIGARENINDUSTRIE Nieuwe regeling yan scheids» gerecht gaat 1 Dec. in De arbitrage-commissie, welke uit spraak deed in zake het loongeschil in de sigarenindustrie, heeft volgens de Telegraaf, haar beslissing, wat loonen en arbeidsvoorwaarden betreft, nader uitgewerkt Het scheidsgerecht waarvan voorzit ter was oud-minister T. J. Verschuur, heeft bepaald, dat de nieuwe regeling, eventueel dan op te nemen in een col lectieve arbeidsovereenk<?mst, dient in tc gaan op den eersten betaaldag, val lende 1 December a.s. De nieuwe regeling Is nu voor 1000 stuks in de prijsklasse van 78 cent 12.50, 6 cent: 11.75; 5 cent 11.j 4 cent: 10.50 en beneden 4 cent: 10. Voor handwerk worden de loonen per 1000 stuks in de derde gemeenteklasse, voor de sigarenprijzen van 910, 78 en beneden 7 cent, welke tot dusver wa ren 16.55 (ongewijzigd), 15.38 en 14.83. Verder worden de uurloonen van dek- sorteerders en dektellers gebracht van 5-4 op 52 cent, die der dekopleggers van t3 op 41 cent, het stukloon voor sigaren- sorteerders wordt mede verlaagd en voor deze categorie wordt het uurloon 52 cent. De uurloonen voor personen, die be last zijn niet den arbeid aan en om. de bosjesmachine, hebben in het algemeen verlagingen ondergaan (voor de arbei ders van 18 jaar en ouder) van gemid deld één cent per uur. Er wordt, zooals reeds in Juli vastge steld was door het scheidsgerecht, een loonregeling ingevoerd voor den arbeid aan en om de compleet-machines (ma chines, welke de sigaren kant en klaar procluceeren). Voor de derde gemeenteklasse worden die loonen, bij 48 uur per week, voor arbeiders van 14—22 jaar resp. f 3.84, 6.72, 9.60, ƒ12.48. 15.36, 18.24, 20.16, 22.08 en f ?4.— EEN GOED BERICHT UIT LANGENDIJK Men schrijft aan de N.R.Ct.: De prijzen, welke de laatste weken voor de verschillende koolsoorten aan de Langendijker groentenveilingen wor den gemaakt, zijn goed. In vergelijking met het vorige jaar zijn ze veel höoger; ze liggen nu aanmerkelijk boven den richtprijs, zoodat zij niet voor een bij slag in aanmerking komen. Voor de kool, welke in de polders buiten het eigenlijke tuinbouwdistrict wordt ge teeld, wordt reeds een prijs van 500 per spoorwagen betaald, dat is meer dan het dubbele van verleden jaar. Over 't geheel wordt ook daar minder geteeld dan in 1934, doch zij, die daar kool ver bouwden, zullen een veel beter finan cieel resultaat boeken dan de laatste jaren het geval is geweest. De kool, wel ke tegenwoordig aan de veilingen wordt aangevoerd, is bijna alle voor het bin nenland bestemd. Van de zijde der zuurkoolfabrikanten is een bijzonder groote vraag naar witte kool, zoodat de ze duur is, TJALKSCHIP GAP NOODSEINEN BIJ BALLUM HOLUJM, (Ameland) 19 Oct Do noodseinen, welke hedenmorgen geen- ven werden van een schip op de Wad den ter hoogte van Ballum, blijken af komstig te zijn geweest van een met steenen geladen tjalkschip, thuisbehoo- rende te Groningen. De roei- en zeil- reddingboot van het station Hollum van de Noord- en Zuid-Hollandsche ifeddingmaatschappij is iets voor ne genen uitgevaren. De bemanning is er in mogen slagen, alle aan boord van het tjalkschip zijnde personen, man vrouw en zeven kinderen te redden en behouden te Hollum binnen te brengen. Het treft hier het gezin van Schip per van der Sloot. Dm ze naar België te kunnen uitvoeren CONTRACTUEELE VERPLICHTINGEN Hoewel de Varkenscentralo Vrijdag verklaarde, dat er in Nederland „meer dan voldoende varkens zijn ter dekking van de behoeften voor binnenlandsch verbruik en uitvoer, zoodat. er van een tekort geen sprake kan zijn," worden thans naair het „Hbld." meldt, te Es- bjerg, in Denemarken, varkens van r 70 K.G. gekocht, om ter voldoening aan de contractueele verplichtingen der Centrale naar België te worden gezon den. Naar aanleiding hiervan schrijft het Handelsblad bet volgende: Wij hebben reeds sedert zéér lang bet standpunt verdedigd, dat Nederland^ als gevolg van de landbouwcrisismaat regelen bezig is zich arm te exportee ren ten koste van den accijnsbetalen- den consument, dus van de natie. Nog onlangs hebben wij er b.v. op ge wezen, dat een paar honderdduizend kilo varkcnsvleesch via de Varkenscen trale naar België werd verkocht vèr be neden den daar geldenden prijs niet alleen, docli via een bureautje (Vieco), dat van de Centrale het consent, had gekregen en aan exporteurs verkocht ad 1 franc per kilo; de exporteurs konden het vleesch dan van de Centrale koopen tegen lagen prijs. Het R.K. lid der Eerste Kamer, de heer H. Ruyter, secretaris van den Aartsdiocesanen Boeren en Tuinders- bond, heeft toen op 9 October, daartegen bezwaren ingebracht. In zijn antwoord verklaarde ministers Deckers het vol gende: „Wat den export van Nederlandsche varkens naar België betreft, wij heb ben op het oogenblik nog een con tract loopen. Onze contractueele ver plichtingen moeten wij natuurlijk na komen, maar gegeven de prijsver houding van het oogenblik wordt door mij op voortzetting van dat con tract of op het sluiten van overeen komstige contracten geen prijs ge steld. Wat ik hier zeg van België, geldt eveneens ten aanzien van Italië." De minister blijkt ook over deze zaak geen gras te hebben laten groeien, want het „Hbld." verneemt, dat reeds eenige dagen daarna de Varkenscentrale den heer D. Homeman, vroeger em ployé van de N.V. Zwanen bergs Fabrie ken, thans van de Vairkeiiscentrale, naar België heeft gózonden, om te onderzoeken, of er wat aan die contrac ten is te doen! Thans lezen wij in ,de „Vee- en .Vleesch- handel" en bij onderzoek is ons de juistheid daarvan gebleken dat zich op het oogenblik het ongelooflijke geval voordoet,, dat de heer Kantors (bureau Vieco) te Esbjerg, in Denemarken, in op dracht van den heer Horneman, dus van de Centrale varkens opkoopt in de ge wichtsklasse van 60 tot 70 kilo geslacht gewicht, teneinde dit vleesch naar Bel gië te exporteeren! Men moet hieruit dus opmaken, dat de Belgen hebben goedgevonden, dat de contractueele verplichtingen der Neder landsche Varkensce'ntrale tot import, in dat land van varkensvleesch, gedeelte lijk zullen worden nagekomen met be hulp van Deensche varkens! Dit is op zich zelf natuurlijk al de zotheid ten spits gedreven, benevens een eclatant voorbeeld van mislukte markt- beheersching („wanordening") om zoo te zeggen) door dit overheidslichaam. Doch HILVERSUM II 301.5 m. DINSDAG A.V.R.O. 10.3011.00 Het Omroeporkest onder leiding van Nico Gerharz. 11.00—11.30 Wenken voor de huishou ding door Mevr. R. Lotgering—Hill e- brand: „Najaarsgroente". 11.3012.15 m.m. Het Omroeporkest o.l.v. Nico Gerharz. 12.301.30 n.m. Kovacs Lajos en zijn orkest. I.45—3.00 n.m. Concert onder leiding van Nico Gerharz door het Omroep orkest. 3.004.00 n.m. Begin-knipcursus door Mevrouw Ida de Leeuw van Rees. 4.305.00 n.m. Radio-kinder-koorzang onder leiding van Jacob Hamel. 5.005.30 n.m. Voor kleine kinderen. 6.457.15 n.m. Dansmuziek. De A.V. R.O.-Decibels o.l.v. Eddy Meenk. 7.157.30 n.m. Mr. J. Linthorst Ho- man: „De veiligheidsweek van de K.N.A.C. bestaat vijf jaar". 7.308.00 n.m. Engelsche les voor ge vorderden door Fred Fry. 8.108.20 n.m. Opwekking tot het ge bruik van Luchtvaartpostzegels, uit tc spreken door Z. Exc. Generaal b.d. C. J. Snijders. S.209.25 n.m. Uit Weenen: Euro- peesch concert door de Oesterreichische Radioverkehrs A.G. (de „RAVAG"). Singendes, Klingendes Wien een ra dio-potpourri van Dr. Lothar Riedinger. Dirigent: Josef Holzer, m.m.v. het Weensche Omroeporkest, het Bohème- kwartet, het Tautenhaynkwartet, Henri Sandauer's dansorkest, Margit Bokor, sopraan. 9.2510.05 n.m. Radiotooneel „De strafzaak Mary Dugan", spel in drie be drijven van Bayard Veiller. Spelleiding: Kommer Kleïjn. Derde zitting van de Rechtbank (slot). 10.0510.25 n.m. Verstrooiïngs-muziek door Pierre Palla, piano. Topy Glerum, zang. 10.25—11.100 n.m. „De A.V.R.O. brid get met U" onder leiding van Mr. E. C. Goudsmit. 10.40 n.m. Nabeschouwing over de heden te Amsterdam gespeelde 9de par tij van den wedstrijd om het wereld kampioenschap schaken tusschen Dr. M. Euwe en Dr. A. Aljechin. II.10 n.m.12.00 Uit het „Carlton-Ho- tel" te Amsterdam. 11.1011.30 n.m. Tonny Steemers en zijn tango-orkest (uit het restaurant). 11.30 n.m.12.00 Neville Bishop's or kest. HILVERSUM I 1875 m. K.R.O. 8.009.15 Morgenconcert. 10.3011.00 Muziekuitzending voor fa brieken. 12.30—1.30 n.m. De K.R.O.-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 2.003.00 n.m. Vrouwenuurtje. „Catharina van Sienna" door Etlia Fles. b. Causerie door J. Kaller-Wigman. 3.004.00 n.m. Modecursus door Mevr. H, Cuppens-Geurs. 4.15—5.00 n.m. Het K.R.O. Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud. 5.156.40 n.m. Het K.R.O. Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud. 6.407.00 n.m, Esperantocursus door P. Heilker. 7.157.45 n.m. „De historie en het ka rakter van het virgunal" door Pauline Aubert. 8.3010.30 n.m. Cabaretrevue „De Vroolijke Golf" o.l.v. Jac. v. Tol. „Hol- land-Indië". M.m.v. Tilly Perin—Bouw meester, Joopie Koopman, Jan Hahn, Pierre Perin, Tre Two Blackstones, De K.R.O.-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. Twee schepen in moeilijkheden op de Westerschelde Ameland geteisterd I-IANSWEERT, 20 Oef. Het motor schip „Aaltje Cornelia" schipper Mak, groot 66 ton, geladen met aardappelen en zich begevende van Kats naar Rot terdam is hedenmorgen bij Zierikzee door hevige stormweer overvallen, waardoor het schip vol is geloopen en gezonken. De motorsleepboot „Zeehond", kapi tein Breen, welke boot zich in de nabij heid van het in nood verkeerende scheepje bevond kon de heide opvaren den, den schipper en den schippers knecht mét gevaar voor eigen leven redden en aan boord nemen. Zij zijn te Wemeldinge aan wal gezet. Ook een ander motorschip is tenge volge van liet noodweer in moeilijkhe den geraakt, n.l. de „Valentine", die ge- Jaden met ijzererts op weg was van Antwerpen naar Duitschland. Dit schip is in het Slaak omhoog ge varen en blijven steken. De sleepboot cn „Zeehond" en „Vliet" hebben het schip vlot weten te trekken. Het is de haven van Zijpe binnenge sleept, Sform ieistert Ameland NES, 20 October. Wederom zijn langs den gehcelen zeedijk van liet wa terschap NesBuren groote gaten ge slagen tengevolge van den hevigon stormwind. Niet ver van Nes is een gat van ongeveer dertig meter lengte ont staan. Indien de storm weer mocht op steken is er reden tot bezorgdheid. He water is in den afgeloopen nacht bijna tot den kruin van den dijk ge stegen. Van dc duinen aan het Noord zeestrand zijn eveneens stukken weg geslagen. Jol omgeslagen WORMER, 19 Oct. Hedenmorgen word uit het meer „Het Zwel" het lijk opgehaald van den ruim 40-jarigen in woner deze gemeente J. Nooy, die sinds gisterenmiddag vermist werd. Nooy was in een jol naar het land aan dc overzijde geroeid om werkzaamheden te verrichten. Bij zijn terugkeer is vermoe delijk het ranke vaartuigje door den hevigen wind volgeloopen en omgesla gen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van elf kinderen. Engelsch stoomschip gezonken TERSCHELLING, 20 Oct. Het En gelsche stoomschip „Pendennis", dat ge laden was met steenkolen, is vanmid dag ongeveer 50 mijl benoorden Ter schelling gezonken. De bemanning, be slaande uit 22 koppen, is door een Noorsch stoolnschip gered. De sleepboot „Holland" van de reede- rij Doekscn, die sinds gisterenavond buitengaats was, en die ook ter assis tentie naar het Engelsche stoomschip was gevaren, behoefde geen hulp tc verleenen en is thans op het eiland te ruggekeerd. De storm bedaard AMSTERDAM, 20 Oct. Vele uit gaande schepen, die in verband met den zwaren Noord Wester storm te Ymuiden hadden vastgemaakt, hebben Zondagmorgen, toen de kokende golven buitengaats tot rust waren gekomen, alle zee gekozen. Ook de Ainerikaan- sche torpedojager „Managhan", die en kel tfagcri te Amsterdam is geweest, is weer naar zee vertrokken. Verscheiden schepen zijn ook binnengekomen, o.a. de „Tabinta" van de Stoomvaart Mij. „Nederland" en de Noorse he houtboot „Toratre". Laatstgenoemd schip dat een deklading hout aan boord had heeft het zwaar te verantwoorden gehad. Door dat verscheidene stukken braken, kwam de houtlading in beweging, waardoor de lading over stuurboord een meter naar huiten uit stak. Ook de reddingsboot. „Noeltjc Jacoba" onder bevel van schipper P. Kramer, die, ofschoon zij in de nabijheid is ge- woest van het bij Egmond gestrande s.s. „Kerkplein" en van de eveneens ge strande zeesleepboot „Drenthe", geen hulp heeft kunnen bieden en waarvan men na haar terugkeer verscheidene uren niets meer had vernomen, is van morgen te, 9 uur behouden te IJmuiden binnengekomen. bovendien komt het Vrijdagochtend ge publiceerde communiqué der Varkens centrale hierdoor in een bedenkelijk licht te staan... Verklaard werd im mers: „Er is meer dan voldoende ter' dekking van de behoefte voor binnenlandsch ge bruik en uitvoer, zoodat, er van een te kort géén sprake kan zijn." Wanneer dit laatste nu eens waar zou zijn, zoo schrijft het „Handelsblad" ver der, dan zou het direct of indirect deni- greeren der Nederlandsche overheid tot exporteur van Deensche varkens naar België wel een zóó ernstige en verdachte zaak zijn, n.l. het koopen van Deenseh vleesch, terwijl er ip eigen land „meer dan voldoende is", dat een onderzoek naar de bedoelingen en oogmerken daar van een quastie van hoogste „politieke moraliteit" zou zijn, met andere woor den: een aanvullende opdracht aan de Commissie-Beumer. Geschiedt deze internationale varkens transactie echter, omdat de Varkens- centrale anders' niet aan hare contrac tueele leveringsverplichtingen aan Bel gië kan voldoen, danbestaat er wel een tekort, doch dan berust het commu niqué van Vrijdagochtend op het omge keerde van de waarheid. Van tweeën één! Het Nedcrlandsche volk is echter met géén van beide gebaat; nóch met 't koo pen van varkens in Denemarken, als er in Nederland zélf „meer dan voldoende" zijn, nóch met e'en communiqué, dat de accijnsverhooging goedpraat met behulp eener onware voorstelling van zaken! Het spreekt vanzelf, dat het geen ver schil maakt, of de levering van het Deensche vleesch aan België recht streeks door do Centrale geschiedt dan wel via het. b ureau Vieco; immers het geldt een contract van de Centrale en een door haar aan dat bureau overgedra gen licent. Dit om formeele escapades te coupeeren...... BRANDSTOFFENTOESLAG De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat in het tijdvak van 27 October 1935 tot en met 28 Maart 1936 brandstoffen- toeslag van ten hoogste ccn gulden per week kan worden verleend aan onder steunde en bij een werkverschaffing ge plaatste werkloozcn. Voor dozen toeslag komen in aan merking gehuwde en ongehuwde kost winners en zoogenaamd op zich zelf wonende personen met eigen meubi lair. In de kosten van dezen toeslag zal uit het werkloosheidssubsidiefonds eenzelf de bijdrage worden toegekend als in de overige kosten van steunverleening of in dc loonen der werkverschaffing wordt verleend. STEM AF: Leipzig (382.2). Oude kamer muziek. 7.20 Weenen (506.8). Euro- peesch concert. 8.30 Monte Ceneri (257.1). Beethoven's vioolconcert. 8.50 D r o i t vv i c h. „The cat and the fiddle", muzikaal liefdes sprookje. 10.10 Parijs P.P. (312.8). Sym- phonieconcert. Dansmuziek. Droitwich 5.35, Breslau (315.8) 10.00, London Reg. (342.1) 10.30 en Droitwich 11.35. Opgevoerd wordt o.m. „Wie is de moor denaar van Lambertus Levertraan?" 10.3511.00 n.m. Bezinning in schoon heid. BRUSSEL 483.9 M. Fransch programma 12.50 Populair concert o.l.v. Theo De- joneker. 6.50 Populair concert o.l.v. Theo Dejoncker. 8.20 Symphonie con cert o.l.v. Franz Andre. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 5.50 Vroolijke muziek met Otto Dobrindt en Udo Vietz. 7.40—8.20 Mu ziek voor de huisvrouw door het Her- bert Fröhlich-orkest. 10.05 „Fröhlicher Kindergarten". 11.20 Populair concert uit München. 1.20 Gavarieerd program ma. 3.20 Populair concert door het klei ne Omroeporkest. 4.40 Framz Liszt-her- denking. Aan den vleugel: Johannes Strauss. Inleiding door Dr. Camillo Haubert. 6.20 n.m. „Bei Trauben und Wein laszt uns fröhlich sein programma van volksmuziek. Leiding: Rudolf Schmitthenner. 8.35 „Beflügelte Musik". Georg. Haentzschel en Willi Stech spe len op twee vleugels. 8.50 „Schafte- schlagen und Stöckespaltenvroo- lijk programma (opn.). Ü.50 „Eine klei ne Nachtrhusik". Walt her Ludwig, te nor. Aan den vleugel: Herbert Jager. 10.2011.20 n.m. Kamermuziek. Com posities van oude meesters in eerste uitvoering. Vittorio Brero, le viool, Hans Ortleb, 2e viool, Rudolf Nel, alt viool, Friedhelm Wilksch,cello, Carl Bittner, cembalo. 'DROITWICH 1500 M. 11.20 Orgelconcert door Sidney Torch. 12,35 Luigi Voselli cn zijn Hongaarsch Orkest. 1.20 Het Schotsche Studio Or kest. 4.40 n.m. Het Norbert Wehtmar Trio. 5.35 Het B.B.C. dansorkest o.l.v. Henry Hall. 6.50 De grondslagen der muziek. Sonates voor viool en piano van Mozart. 8.20 n.m. Clavecimbel-recital door Ali ce Ehlers. 10.20 „The dangers of being human". 10.40 Het Gershom Partington Kwintet. John Collinson, tenor. 11.35 12.20 Dansmuziek door Lew Stone en zijn orkest. GR A MOFOON MUZIEK Hilversum I. 10.00—10.30, 11.00 —11.30, 12.15—12.30, 1.30—2.00, 5.00—5.15* 6.00—6.10, 7.45—8.00, 8.05-8.30 en 11.00— 12.00. Hjlversum II. 8.009.00, 9.00— 10.00, 10.15—10.30, 12.15—12.30, 1$)—1.45 en 4.15—4.30. Brussel Fr 12.20, 1.50—2.20, 5.20 en 10.30—11.20. Brussel VI. 12.20, 1.30, 6.20 en 9.40. Droitwich. 12.10, 3.10. RADIOKRANT Nieuwsberichten worden door beide Hollandsche zenders gegeven om 8.00 en voorts voor Hilversum I om 10.30 en door Hilversum II om 11.00. WIJ DIN GSST ON DEN Hilversum I. K.R.O. 11.30 12.00. Hilversum II. A.V.R.O. 10.00— 10.15; V.P.R.O. 5.30—6.00. GEEN GEHOOR In het jongste nummer van het Or gaan van den Bond van Ned. Predikan ten schrijft de redactie: Het Bondsbureau doet wonderlijke er varingen :op met het jongere geslacht der theologen. Het vorige jaar zijn er 54 brieven uitgegaan aan proponenten en candidaten, die hun proefpreek gehou den hadden, om hun aandacht te vesti gen op het Bondsbureau voor practisch werk voor candidaten. Dat slechts uiterst weinig daar toen op in zijn ge gaan, behoeft niet te verwonderen. Alle begin is moeilijk. Maar wel verwonder lijk is dat van die 54 brieven er 48 to taal onbeantwoord bleven. Voor een week of drie zijn er nu onlangs weer 63 zulke brieven uitgegaan en daarop kwa men drie, zegge 3 antwoorden in. Dat wil dus zeggen dat 60 a.s. predikanten, die hun theologische studiën hebben be ëindigd nog niet geleerd hebben, dat zij ook tegenover het Hoofdbestuur van den Bond een zekere male van 'wellevend heid in acht hoben te nemen. Billijk heidshalve moet gezegd worden, dat on der deze 60, behoudens dan de propo nenten, geen Utrechtsche studenten voorkomen. Ondanks een driewerf her haald verzoek geeft, de Utrechtsche theol. stud, faculteit zelfs de adressen niet op. Het is niet zoo zeker, dat men dit. deze longelieden zwaar heeft aan te rekenen. Misschien toonen zij hierin wel juist zeer ijverige leerlingen. Immers begin van dit jaar zond het Hoofdbestuur zes brieven aan dc kerkelijke hoogleeraren om hun steun te vragen voor het rond schrijven vanwege den Bond aan de pre-' dikanten met meer dan 40 dienstjaren. Deze brieven bleven alle zes onbeant woord. Als men zoo langzamerhand ruim een kwart eeuw van de studenten wereld af staat, begint men toch wel even te twijfelen, of hier wellicht min der van gebrek aan wellevendheid, dan van een nieuwe levensstijl sprake is.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 2