LAATSTE BERICHTEN Gevechten verwacht TARIEFSVERLAGING BIJ P.T.T.-DIENST Met ingang van 1 November a.s. DE BERECHTING VAN OSS ABESSYNIE PAST OP ZIJN TELLEN ITALIE'S SCHEPEN GEHANDICAPT SINDS 7 JAAR UIT Ie BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 23 OCTOBER 1935 De sterkten, posities en be= wegingen der bei'3» legers Reeds veel dooden gevallen ADDIS ABEBA, Dinsdag* avond. De toestand aan de Noordgrens moet thans zeer gespannen zijn. De Abessijn* sche Jegers hebben thans de hun aangewezen posities in? genomen en de regeering wacht thans op de botsing, welke waarschijnlijk in de eerstkomende dagen tot den eersten grooten veldslag sinds het uitbreken van den oorlog zal leiden. De ven noedel ijke ontwikkeling in de naaste toekomst wordt duidelijk uit de bi zonderheden over de sterkten, de po sities en de bewegingen der beide le gers, die ik uit ministerieele bron heb ontvangen. Er zijn in het geheel ongeveer 320.000 Abessijnen hij den strijd betrokken, hoe wel de mobilisatie in de provincie Tigre nog steeds onvolledig is. Ras Seyoem's leger, dat 150.000 man sterk is. is echter nog steeds het grootst in aantal en te vens uit strategisch oogpunt het be langrijkst. Ras Seyoem heeft tot nu toe liet meerendeel der gevechten voor zijn rekening genomen. Zijn leger heeft verliezen van 13.000 tot 20.000 man ge* leden, van wie velen ten Zui* den van Adoea gevallen zijn. Dé Abessijnsche regeering blijft iritusschen onverstoord. Men begrijpt, dat zware ver* liezen in e<en guerilla^oorlog onvermijdelijk zijn. Ras Sey# oem heeft daarentegen een groot aantal Italiaansche ge* .vangenen gemaakt, terwijl slechts weinigen van zijn eigen mannen door den vijs and zijn gevangen genomen. Ras Sevocm's leger, dat eenige mijlen ton Noorden van Makalle ligt, strekt zich diagonaalsgewijs uit van Agoela tot Hamlc. Een gedeelte bezet boven dien dó heuvelen rondom Adoea. Ten Westen van Ras Scyoern en ten Noor den van de rivier Takkaze ligt Ras Kassa's. léger, dat 100.000- nian sterk is en zicli uitstrekt van een punt op 10 mijlen ten Zuid-Westen van Aksoem in de richting van Adella, dicht bij Hamle. Dit. leger is juist de rivier Takkaze uit het V -ten overgetrokken en de geza- n.enn, troepen van Ras Kassa en Ras Seyoem vormen thans ecu grootc let ter L. In het Noord-Oosten tussclicn Dera en Edaga Hamocs ligt het leger van Ded- jasmats Kassa, dat 20.000 man sterk is. De frontlijn van Ras Ayeloe's leger macht van 10.000 man bevindt zich vol gens de laatste berichten ten Zuiden van Om Agar dicht bij de grens van den Soedan. Ras Ayeloe beschikt bovendien over 20.000 man cavallerie. door Ras Kassa uit Gondar gezonden en voorts uit 20.000 man, door Ras Imroe uit Gojjam gestuurd, hetgeen de totale sterktë van zijn leger op 80.000 man brengt. Deze troepenbewegingen zijn voor deze woestijpstreek builen verwachting gelukt, en ik verneem, dat Ras Imroe's troep haar bestemming weldra zal heb ben bereikt. De troepen in de tweede linie De troepen in de tweede linie zijn bij na even belangrijk. Uit het Oosten trekt, achter het leger van Dediasmats Kas sa, een leger van 20.000 man. uit Sacota op, onder leiding van Wagshoem Ka- leda en diens zoon Dediasmats Hailoe. Dit leger bevindt zich thans niet ver van Makkale. Achter de in hoofdletter L-vorm opgestelde legers van Ras Kas sa en Ras Seyoem ligt Dediasmats Ad- massoe, een broer van Ras Ayeloe, met ecn leger van 15.000 tot 20.000 man, dat zich thans tusschen Dabat en Sacota bevindt. Daarachter komen de troepen van Dodjasmats Gobanna (8000 man) en van Dedjasmats Abmtsjoew (10.000 man), die zich tusschen Sacota en Debra Tabor bewegen. Weer daarachter zullen zich de gedeelten van het leger opstellen, die thans Addis Abeba heb ben verlaten. De meeste dezer bewe gingen hebben 's nachts plaats gevon den om aan een observatie van Ita liaansche vliegtuigen te ontsnappen. De meeste troepenbewegingen zijn thans voltooid, behalve in het Oosten, waar Dedjasmats Kassa en Kaleda steeds verder optrekken. Dit kan geen kwaad, omdat de Abessijnen verwachten, dat de eerste Italiaansche aanval uit de zen hoek zal komen en dat men dien tengevolge niet tegenover een stil staand, doch tegenover een optrekkend leger zal komen te staan. Men gelooft, dat het grootste deel van het Italiaansche leger langs en over de grens tusschen Aksoem en Adrigat ligt. Men hoopt, dat de uitge strektheid dezer linicn het afsnijden van verbindingen des te gemakkelijker zal maken. Belangrijke bewegingen zijn nog niet opgemerkt, behalve in het Oosten, waar men heeft gepoogd Dedjasmats Kassa het trekken langs de grens van Dana- kil, onmogelijk te maken. Een sterke macht is gebruikt om hen terug te drij ven. Het is hier, dat van ernstige ge vechten sprake' is. Op hot oogonblik hebben zoowel Ras Seyoem als Ras Kassa de opdracht stand te houden. Ras Ayeloe, die thans tracht de Ita lianen af te snijden, die de grens ten Zuiden van de rivier Setit trachten over te trekken, kan eveneens sterken tegenstand verwachten. Ras Ayeloe ernstig wond? ge-. Er gaan geruchten te Addis Abeba, dat Ras Avcloe ernstig gewond zou zijn en dat een dokter van hier uit zöu zijn gezonden. Uit al deze mededeelingen blijkt, dat Adoea. liians door een ifiib- c!cn gordel van troepen is omgeven. Ras Seyoem's mannen staan in do voorste rij en daarachter bevinden zich de legers der heide Kassa's en een ge deelte van Ras Seyoem's leger, die sa il ion 270.000 man sterk, een halven cir kel aan den Zuidkant vormen. Ik verneem eveneens, dat belangrijke gebeurtenissen in Dessie zijn te ver- I wachten. De kroonprins zou naar Ad- dis Abeba lerugkeoren. zoodra de keizer vertrekt om het bevel op zich te ne men over het Wallo-lcger. dat, aange vuld met de keizerlijke garde en het leger, hetwelk onder bevel van den minister van oorlog staat. 200.000 man sterk zou zijn. Dit leger zou zich ten slotte aansluiten bij de troepen onder bevel van Dedjasmats Wadajo. (Copyright Morning Post-A.N.P.) NOODWEER EISCHT VIJF SLACHTOFFERS SYRACUSE, 23 October. (A.N.P.) Een hevig noodweer heeft groote scha de aangericht aan de velden in de om geving alhier. Vijf personen werden ge dood, terwijl verscheidene anderen ver wondingen opliepen. OOST-INDIE ZES ZWEEFBREVETTEN UIT GEREIKT MALANG, 22 Oct. (Aneta). De eer ste zes zweefbrevetten. uitgereikt door de Federation Aeronantique Interna tionale, zijn gehaald door de heeren Crawford. Francken, Heringa. Lake- rnan, Klinkert en Zoetemever. Deze heeren waren leerlingen van de Ma- langsche Vliegclub. Instructeur is de kapitein Groenewe- gen. OVERTREDING BEPALINGEN RUBBERRESTRICTIE BATAVIA, 22 Oct. (Aneta). In verband met overtreding van de bepa lingen van tic rubberrestrictie veroor deelde de landrechter te Pematang Siantar een Chineeschen eigenaar van een rubhoronderncming tot een boete van tweemaal f 300.wegens het nict- verstrekken van alle benoodigde in lichtingen en gegevens aan de Perma nente Rubbercommissie, benevens f 200 boete in verhand met hot feit dat hij als licentiehouder assignaties uitgaf, anders dan voor ondernemingsrubber, gewonnen on de in de licentie genoem de onderneming. NIEUW ZWEMRECORD BANDOENG. 21 Oct. {Aneta.) P. Stam vestigde gisteren ie Bandoeng een nieuw Indisch zwem record en wel op de 500 Meter vrije slag heeren, dat door hem werd gebracht op G minuien 38.8 seconden. Dit is 22 seconden bene den liet Nederlandsch record voor de zen afstand. MUTATIE SOERABAJA, 22 Oct. (Anetai. - I)r. De Vrccde. laatstelijk voorzitter van de Svnode van de Zelfstandige Kerk te Tomohon, is benoemd tot secretaris vnn het Kerkbestuur. Ds. Buenk zal hem als voorzitter van de Svnode op volgen. DE DJOKJASCHE VERGIFTIGINGS ZAKEN BATAVIA. 21 Oct. v Aneta-- Dc stukken, betrekking hebbend op de ge ruchtmakende Djokjasche vergifti gingszaken zijn thans bij bet Hoogge rechtshof van Ned.-Indië binnen geko men en in behandeling genomen. De beslissing omtrent deze zaken wordt echter eerst in den loop van November verwacht. WERELDGEBEUREN VERBLIJF IN BRITSCHE HAVENS BEPERKT Een speciale Engel- sche sanctiemaatret gel op grond der Haagt sche neutraliteitsbepa: lingen MEN heeft kunnen lezen, dat, nog voordat dc economische sancties tegen Italië, waartoe te Genève is besloten, van kracht zijn geworden, En geland tegenover laatstgenoemden staat reeds de bepalingen van het alge- rneene volkenrecht heeft toegepast. Op grond van een instructie, ver strekt aan de overheden der Engelschc gebieden van Oost-Afrika, heeft een Ita liaansche stoomboot zich genoodzaakt gezien na vier en twintig uren de ha ven Nairobi te verlaten, ofschoon ze haar lading levensmiddelen, petro leum en hooi die voor de haven Mogadiscoe in Italiaansch Somali land was bestemd, nog niet volledig had in genomen. Evenmin was het de stoom- boot toegestaan meer kolen te laden dan zij noodig had om de naastbijzijn- de Italiaansche haven, namelijk Kisma- joe, te bereiken. Engeland handelt in dit geval, gelijk het do. Italiaansche regeering door be middeling van zijn ambassadeur te Rome heeft laten medcdeelen, op grond van dc neutraliteitsbepalingen, welke vervat zijn in de Haagsche conventie. De Duitsche pers wij noemen in dit verband de Köln. Ztg. heeft er reeds de aandacht op gevestigd, dat Groot-Britannië hierbij blijkbaar uitgaat van de dertiende overeenkomst dei- tweede vredesconferentie (18 October 15)07) nopens de rechten en plichten van onzijdig gebleven staten in geval van een oorlog ter zee, daar slechts genoem de overeenkomst de desbetreffende be palingen, tot welker toepassing Enge land thans is overgegaan, bevat. Hierbij mag inmiddels nietover het hoofd worden gezien, dat Engeland fei telijk veel verder is gegaan dan men op grond van de bepalingen had mo gen verwachten. Immers: niet alleen het twaalfde artikel der bedoelde over eenkomst, dat het verblijf van schepen der belligerenten beperkt tot vier en twintig uren, maar ook art. 19, waarin te kennen wordt gegeven, dat deze sche pen slechts zooveel brandstoffen mo gen innemen als noodig is voor het. he reiken van een vaderlandsche haven, hebben, naar uitdrukkelijk wordt vast gesteld, slechts betrekking op oorlogs schepen, terwijl Engeland deze bepalin gen thans eveneens laat gelden voor handelsschepen, wanneer zij oorlogs materiaal vervoeren. Deze uitbreiding geeft den nentrali- teilsbepalingen een draagwijdte, die bo ven het eigenlijke doel uitgaat, daar zij, hetgeen niet betwijfeld kan worden, het transport van oorlogsmateriaal op een ernstige wijze bemoeilijkt. In het onderhavige geval echter tref fen de bepalingen louter en alleen Itali aansche schepen, aangezien Abessynië noch over oorlogsschepen, noch over een handelsmarine beschikt. Men komt dan ook onwillekeurig tot de slotsom, dat het hesluit van de Engelsche regee ring op een wijze, die niet kan worden miskend, liet karakter draagt van ecn sanctie, een strafmaatregel. Den Italiaanschen schepen wordt bij het vervoeren van oorlogsmateriaal het gebruik maken der talrijke Engelsche havens als plaatsen, om in te laden, of als tusschenhavens in aanmerkelijke mate bemoeilijkt. Men heeft dps in wer kelijkheid te maken met een extra-sanc tie, ecn aanvulling dus der economische strafmaatregelen, waartoe de Volken bond heeft besloten. Speciaal moge er nog de aandacht op worden gevestigd, dat, behalve verschil lende andere landen, ook Japan en de Vereenigde Staten de verklaring hebben afgelegd, dat zij de internationale neu traliteitsbepalingen van het volkenrecht in acht zullen nemen. Men mag nochtans aannemen, dat, wat Tokio en Washing ton betreft, de toepassing der Haagsche conventie zich, overeenkomstig de desbe treffende bewoordingen, zal beperken tot oorlogsschepen. TITULAIRE RANG TOEGEKEND BUITENZORG, 22 Oct. (Aneta). Aan den gepensionneerden onderluitenant der Infanterie B. W. A. Richter is toe gekend den titulairen rang van twee den luitenant. OFFICIEELE MUTATIE BUITENZORG, 22 Oct. (Aneta). Voor den duur van het buitertlandsche verlof verleend aan den lieer Blokhuis, is tijdelijk belast met de waarneming van de functie van Hoofd van het Bu reau voor Handelsvoovliehting en Con trole de lieer J. Pronkhuizen, Inspec teur van Financiën. BINNENLAND WEST--INDIE DE „BESCHAVING" Van ecn Amerikaanschcn vlie* ger, die onder de Indianen, zou zijn terechtgekomen on niet meer terug wi' Beviüdirgen ee-icr grens- expeditie PARAMARIBO. 22 Oct. (Anetu-A.N.P.) De grensexpeditie onder leiding van vice-admiraal Kayscr kreeg voor de eer ste maal contact met Indianen die hun woonplaats hebben bij dc bron van de Sivalewini. Aanvankelijk waren deze Indianen schuw, doch later kwamen zij met de leden der expeditie op meer ver trouwelijker vocL Vermoedelijk zal het de grensexpeditie mogelijk zijn om na vraag te doen naar den vermisten vlie ger Redfern. Deze vlieger moest in dit gebied zeven jaar geleden een noodlan ding maken tijdens een vliegtocht van Amerika naar Brazilië. Ongeveer 6 maanden geleden" rapporteerde een rub- bertanner van Ford. dat hij Redfern in leven had aangetroffen onder de India nen op den grens tusschen Suriname en Brazilië. Hij was indertijd met zijn ma chine gevallen, had armen en becnen ge broken en was liefderijk verpleegd door de Indianen en verder bij hen gebleven. Een onderwijzer van de R. K. Missie vernam naderhand van een boschneger en een Indiaan hetzelfde verhaal. Volgens geruchten zou hij zich onder den Indianenstam een levensgezellin ge kozen hebben en geen lust meer hebben om naar dc „beschaafde" wereld terug te kceren. Buitenlandsch Weeroveriicht Over Scandinavië blijft dc hooge drukking toenemen en in de boven lucht strekt zich deze hooge drukking verder naar het Westen uil, zoodnt de depressie in hot Westen weinig kans krijgt verder Oostwaarts te .dringen. Schotland en Ierland kwamen verder onder invloed van deze depressie en hebben regen en krachtigen- Zuiden wind. Ook in Engeland dreigt regen en is plaatselijk de temperatuur tot onder het vriespunt gedaald. In Scandinavië breidde het vorstgebied zich nog iets uit. Aan de Noorsche kust is zware re gen gevallen. In West-Duitschland, hot Oosten van ons land, België en een deel van Frankrijk kwam lichte vorst, op een enkele plaats zelfs matige vorst voor. Zurich meldt sneeuw en een tem peratuur even boven het vriespunt. In Zuid- en Oost-Duitschland valt nog re gen en natte sneeuw. De nog toenemen de hooge drukking over de Oostzee zal in de eerste dagen den weerstoestand beheerschen en lichte vorst in den nacht brengen. Met deze verlaging geeft het P.T.T.sbedrijf anderhalf miilioen gulden per jaar prijs 's-GRAVENHAGE, 23 October. De directeur-generaal der P.T.T., ir. Dam me, heeft ons in de gelegenheid gesteld kennis te nemen van verschillende ta riefsverlagingen, waaromtrent reeds een besluit is gevallen. Nu men de uit komsten over dit jaar eenigermate kon overzien, waarbij blijkt, dat het batig saldo grootcr zal zijn dan wen ver wachtte, heeft men het het juiste oogen- blik geacht, over te gaan tol nog en kele zeer gewenschte tariefsverlagingen. Deze verlaging zal dan plaats hebben op 1 November a.s. Zulk ecn verla ging zeide de hoer Dammc geeft in het begin steeds een terugslag op de ontvangsten. Aangenomen mag worden, (iat met 1 Januari de verlagingen bij het publiek voldoende bekend zullen zijn en meer gebruik van de betreffen de diensten zullen worden gemaakt. De heer Danvme wees erop, dat de mogelijkheden tot verlaging van tarie ven beperkt zijn. Buiten het bedrag aan rente en aflossing, dat jaarlijks aan den Staat moet worden betaald, moet nog een bedrag aan de algemecne mid delen worden toegevoegd. Was dit de laatste jaren 4 miilioen, thans heeft dc minister van financiën dit bedrag be paald op 6Vt miilioen. Ware dit laatste niet het geval, dan zouden nog verdere maatregelen kunnen worden genomen, die nu wel in het ootg gehouden wor den, maar die millioenen kosten. De mogelijkheid van tariefsverlaging is overigens niet te danken aan het rij kelijk vloeien van de inkomsten, doch aan kostenbesparing en bezuinigings maatregelen. Buiten hetgeen hieronder volgen zal, is met de Ned. Spoorwegen overleg gaande inzake het tarief van postpak ketten. De bedoeling is de concurrentie te doen beëindigen en daarmede ver spilling van krachten. Eén en ander kan leiden tot tariefsverlaging, vooral •u»W»>piBd ajsuieiH ap jooa Intusschen wordt met doorvoe ring van de hieronder volgende ver lagingen anderhalf miilioen prijs gegeven. In de toekomst zal nog. verder snoeten worden gegaan, zei- de de heer Dam me ons. Immers briefport, telegraaf- cn telefoonta rieven liggen nog steeds hooger, dan in landen, waar devaluatie is toegepast. Ook aan de luchtpost wordt, gedacht. Wanneer die zich blijft ontwikkelen op deze manier, kan er een oogenblik ko men, dat men het natuurlijk gaat ach ten dat alle post per vliegtuig naar In- die gaat, zoodat iedereen daarvan ge bruik kan maken. Maar dan moet men natuurlijk tot geheel andere tarieven komen. Dit hangt ook samen met de ontwikkeling der K.L.M. De maatschap- 5 ZAKEN IN DE 4e ZITTING Een brandstichting cn ecn "ord worden behan* deeld In de vierde zitting, welke de arron- disscments-reohtbank te 's Ilertogen- bosch Donderdag 24 October houden zal ter berechting van de misdaden der Ossche, bende en haar aanhang, zullen vijf strafzaken dienen, waarvan deel uitmaken een geruchtmakende brand stichting en een moord. De brandstichting is in den nacht van 7 op S Juni 1933 door den bc- ruchten, thans 20-jarigen Petrus Wil helmus de Bie en zijn later door hem vermoorden neef Gerrit de Bie al thans door een of meer personen, al dus do dagvaarding te Megen ge pleegd in de woning met bakkerij en schuur van den hotelhouder Benkers, wonende te VegheL Het gebouw is groo- tendeels afgebrand, waardoor levensge vaar te duchten was voor de zich in dat huis bevindende Gerrit van den Broek en Johanna Maria van der Riit, terwijl mede gemeen gevaar te duch ten was voor de in dc nabijheid staan de aan derden toebehoorende gebouwen cn inboedels. De verdachte in deze strafzaak is de gedetineerde 51-jarige hotelhouder Jo hannes Franciscus Benkers, wien tep- laste is gelegd dat hij in of omstreeks het voorjaar van 1933 te Megen deze brandstichting opzettelijk heeft uitge lokt door aan een of meer leden der familie De Bie te Oss althans aan een of meer personen hiervoor een geldsbedrag van honderd gulden of daaromtrent te geven of te beloven. Niet minder dan elf getuigen zullen in deze zaak worden gehoord, te we ten de wachtmeesters van de Kon. Ma rechaussee te Oss Christ iaan de Gier cn Aart van der Wcerd, dc marechaussee te Oss Jacobus van der Spek, de rijks veldwachter te Megen Luizen Bonstra, de gemeente-veldwachter in deze ge meente Antonius Couwenberg; Petrus de Bie, Catharina H. Ulijn, huisvrouw van F. Ceclen, Franciscus A. Ceelen, machinist te Oss, Sebastianus Duterloo, arts te Veghel, Gerrit van den Broek, bakkersknecht te Megen en Johanna M. v. d. Rijt, eveneens tc Megen woon achtig. Voor den moord zal terechtstaan de 38-jarige thans te Den Bosch gedeti neerde Ossche arbeider Petrus Wijnen, wien ten laste is gelegd, dat hij op 5 December 1925 te Oss tezamen en in vereeniging met een of meer anderen althans alleen opzettelijk, na tevoren in kalm overleg en rijp beraad bet plan daartoe te hebben gemaakt, Jo hannes Lambertus Hartogs (Jan v. d. Mast), van het leven heeft beroofd door hem met een mes te snijden en te ste ken, tengevolge waarvan Ilartogs meer dere zeer ernstige 'verwondingen be kwam en daardoor spoedig overleed. Subsidiair is hem, indien terzake van het bovenstaande geen veroordeeling volgt, het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, met ihet boven omschreven gevolg, ten laste gelegd. Als getuigen zullen optreden do in specteur van politie te Oss Petrus van Kempen, de Ossche arbeider Wilhelmus Adrianus Brandts, de Ossche arbeider Jacobus dc Bie, de te Breda gedeti neerde 30-jarige arbeider Petrus Hen drikus van Rooy, dc Bossche arbeider Ai-noldus Wilhelmus van den Hatcrd, de getuige-deskundige dr. B. Mcttrop, arts te Den Bosch en de Ossche politie agent Hendrikus A. J. ten Westenend. Voor een ander geval van brandstich ting zal een vrouw terechtstaan en wel de 27-jarige Johanna Lamberta Maria van IIccswijk, weduwe van A. van Beu- ningen. Zij wordt ervan beschuldigd dat zij op 11 Mei jl. te Oss opzettelijk brand heeft gesticht in do woning van A. F. van der Heijden, welke door haar en haar vader werd bewoond. Zij zou de zen brand hebben gesticht door met be hulp van een brandende lucifer liet dak vlam ie doen vatten, waardoor de woning met den aan haar en haar va der toebehoorenden inboedel grootcn- decls js verbrand, terwijl als gevolg daarvan gemeon gevaar te duchten was voor in de nabijheid staande aan der den toebehoorende huizen met inboe dels. In deze zaak zal als getuige worden gehoord Bernardus van de Geer, po litieagent te Oss. Wegens uitlokking van een inbraak in zijn eigen woning te Berghem, op 30 Mei 1934 gepleegd door Antonius Jo hannes Hendriks (De Dikke Toon dc Soep) en Lambertus Vos (Bijs de Sijp), zal zich voorts te verantwoorden heb ben de 48-jarige gedetineerde fabrieks arbeider Hendrikus van de Vondervoort# bijgenaamd „De Snep". Volgens de dagvaarding heeft hij kort, voor de inbraak waarvan de bult be stond uit een geldsbedrag van 70, toe behoorende aan het „Onderling Dokters- fonds" te Oss aan genoemd tweetal medegedeeld, dat hij bedoeld geld on der zijn berusting liad en dat zij dit gemakkelijk 's nachts konden stelen, hun daarbij aanduidende, waar het geld in zijn woning lag cn hoe zij door een raam binnen konden klimmen. Getuigen in deze zaak zijn de arbei der Leonardus Bokmans, vice-voorzit ter van het „Onderling Doktersfonds" en de gedetineerde Lambertus Vos. De laatste zaak betreft de op 7 Mei 15)33 te Oss gepleegde inbraak in dc wo ning van den wijnhandelaar Nicolaas Wilhelmus Maricus de Louw. De ver dachte is de 39-jarige gedetineerde An tonius Henricus de Louw, wonende tc Oss, die ervan wordt beschuldigd dat hij deze inbraak welke een buit van ongeveer ƒ300 heeft opgeleverd te zamen en in vereeniging met den be- ruchten 43-jarigen Petrus Johannes de Bie (Peer de Bie), Antonius Johannes Hendriks (De Dikke Toon de Soep) en Lambertus Vos (Bijs de Sijp) althans met anderen heeft gepleegd. De da ders hebben zidh tot de woning toegang verschaft door over een poort te klim men en een deur open te breken, waar na zij het geld onder hun bereik hebben gebracht door de brandkast te forcee- ren. Subsidiair en meer subsidiair zijn ver dachte medeplichtigheid en heling ten laste gelegd, doordat hij resp. buiten op den uitkijk zou hebben ges-taan om bij onraad te waarschuwen of dooixiat hij van De Bie, Hendriks en Vos ecn door diefstal verkregen geldsbedrag van 70 ten geschenke heeft aangenomen. Als getuigen in deze zaak zullen op treden de wijnhandelaar N. W. M. de Louw, de Dikke Toon de Soep en Bijs de Sijp. pij kan thans niet veel meer bergen, dan reeds vervoerd wordt. Het beschik baar komen van meer ruimte behoeft echter geen jaren te duren. Het is niet ondenkbaar, dat in den loop van 1937 er reeds iels meer te bereiken is. Omtrent het voorgestelde inzake de tarieven kan het volgende worden medegedeeld: Voor de tariefsherzieningen zijn die onderdeden gekozen, welke zoowel voor hot publick als voor het. bedrijf het grootste nut zullen afwerpen. Zij zijn de volgende: lc. pest voor nieuwsbladen en perio dieken. Aangezien een algeheele tariefsher ziening op dit punt niet mogelijk is, zullen, ten einde de groote postgebrui- kers tegemoet te komen, aan die ver zenders. die geregeld belangrijke hoe veelheden periodieken aan den post dienst toevertrouwen, kortingen wor- Iden verleend. 2e. hu.itenl»ndsche telegramtarieven. Hierbij is de Nederlandsche dienst in I hei algonjcn gebonden aan de desbë- treffende internationale bepalingen, j Eenfgo vrijheid bestaat t.o.v. het mini mum tarief voor te'egrammen in bet I Euroneesch verkeer. Dit bedraagt thans 75 cent en zal worden bepaald op 50 cent. 3e. Recht wegéns telegramadressen. I!e? re-M wegels te'rgramadressen, heiwelk in de oor'ogsjarcn op f60. werd gebracht cn sinds 1 Jan. 1933 f24 nor jaar bedraagt, is toch nog aanzien lek hooger dan in de meeste andere landen: ui' handelskringen is dan ook al meermq'en on verdere verlaging aan gedrongen. Dit recht wordt met ingang ven 1 Januari 193fi op 12 gesteld. •5e Tariefsverlaging voor interlocals gesprekken. Bij de invoering van de tariefsver laging op 1 October 1934 is het tarief voor gesprekken in de 3e zóne (af standen van 1535 km) vergeleken niet de le en 2e zóne niet evenredig verlaagd kunnen worden om de daar aan verbonden geldelijke offers. De sprong van 12 cort (in de 2e zóne) tot 30 cent in de 5e ne zal thans worden verkleind door invoering van een tus- schentarief voor afstanden van 15—25 km. De tariefsohaal wordt dus voor' de le zóne (t/m 10 km) 6 cent; voor de 2e zèné (10 t/m 15 km) 12 ct.; voor de 3e zóne (15 t/m 25 km) 20 cent (nieuw); voor de 4e zóne (25 t/m 35 km) 30 ct.; voor de 5e zóne (meer dan 35 km) 40 cent. 7GTó van het verkeer in de tegen- woordigp^ 3e zóue valt binnen den af stand van 15 t/m 25 lm. 5e. Entreegeld bij telefoonaanslui ting. Het entreegeld voor nieuwe telefoon- abonné's, is laatstelijk bepaald op 12.50. Het bedrag zal daarom opnieuw ver laagd worden en vastgesteld worden op A— Ge. Extra vergoeding voor tafel toe stel. Voor het gebruik van een tafeltele foontoestel is in de rijksnetten ecn ex tra-vergoeding verschuldigd van 3. per jaar, in verband niet de daaraan verbonden hoogere onderhoudskosten. Daar echter het tafeltoestel nieer en meer het normale toestel wordt, konit hoe langer hoe sterker de wensch naar voren de extra vergoeding te la ten vervallen. Aangezien echter bij algeheele af schaffing van deze vergoeding het aantal aanvragen om tafeltoestellcn waarschijnlijk te groot zou worden, zal de extra-vergoeding alleen worden nfgeschaft in de automatische netten. (1) Door de voortgaande automatisee- ring komt de extra-vergoeding dan ge leidelijk geheel te vervallen. 7e. Verhooging grondabonnement bij uitbreiding van liet aantal aan-> sluitingen. Het grondabonnement voor een te lefoonaansluiting is hooger naar mate het net méér aansluitingen heeft Bij overschrijding van dc grens tusschen twee klassen, worden derhalve de kos ten voor de abonné's hooger. In af wachting van een nadere regeling, zal de bedoelde verhooging voor de daar voor in 193G in aanmerking komende netten niet worden geheven. (1) Hierbij is niet over *t hoofd Ie zien, dat een vervanging op ver zoek van den gebruiker van een aan wezig toestel door een ander kosten verbonden zijn 5.voor eens). HEVIGE BOTSING TUSSCHEN TRAM EN VRACHTAUTO AMSTERDAM, 23 October. Een tramwagen van lijn 23 is gisteravond om kwart voor elf. uit het Frederik Hendrikplantsocn komende, bij de Zaagmolcnbrug op een van rechts ko menden, awaar beladen vrachtauto ge reden, welk voertuig door den trambe stuurder niet tijdig genoeg was opge merkt. De slag van de botsing was tot ver in den omtrek hoorbaar; de auto maak te een slag naar rechts en reed nog eenige meters met de tram mee, totdat deze uit de rails werd gedrukt. Van den tramwagen werden het voor- en achterbalcon zwaar beschadigd, terwijl alle ruiten braken. Van de hevig ge schrokken passagiers werd gelukkig niemand gewond. Nadat de wagen in de rails was ge bracht, kon hij op eigen kracht naar de remise rijden. Dc vrachtauto welks chauffeur eveneens met den schrik vrij kwam, was aan den voorkant geheel ingedrukt en moest worden wegga- sleept.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 3