Stadsnieuws Wiener Sangerknaben komen hier! RAADSBESLUIT VERNIETIGD Invaliditeitswet ONBETROUWBAAR HEERSCHAP Uit het politierapport Waar zijn de Postvliegers? Binnenland KROON-TAX Garage: Kroontjesmolen 2 Speciaal goedkoop tarief Ondern. J. v.Hoevelaak. 2e BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 23 OCTOBER 1935 Een en ander uit de hisffcrie van het instituut der „Wies ner Sangerknaben" 31 October in Grand Theatre Donderdag 31 October zullen de in ons land reeds bekende Wiener San gerknaben in het Grand Théa re optre den. Voor de abonné's van het Anters- foortsch Dagblad zullen bijzondere maal regelen worden getroffen, opdat zij van dit optreden kunnen genieten. Omtrent de Wiener Sangerknaben kunnen wij nog het volgende ntededee- len. Het instituut der „Wiener Sanger knaben" werd gesticht bij decreet van Keizer Maximiüaan op 7 Juli 1498 met het doel te assisteeren bij de kerkelijke diensten in de Hofburgkapel. Het had niet alleen een zeer gunstigen invloed op de muzikale ontwikkeling van het kultureele leven te Weenen, maar was tevens een belangrijke instelling op het gebied van opvoeding en onderwijs, omdat aan een groot aanial begaafde, doch dikwijls in behoeftige omstandig heden grootgebrachte kinderen de mo gelijkheid werd geschonken gratis een uitstekende opvoeding te genieten. De keizerlijke familie had de kosten voor deze opvoeding op zich genomen in het door baar ges ichte oewenlmrgische Konvikt". terwijl als tegenprestatie van ben verlangd werd hun heldere kinder stemmen te laten 'ïooren bij de kerke lijke plechtighcde Bij de ineenstorting der Hahsburg- sche monarchie hield deze donatie op, zoodat het koor moest worden opgehe ven^ Jaren bleef de Hofburgkapel ver stoken van de „Saengerknaben", het geen zich door een steeds minder wor dend bezoek geducht liet gevoelen. Ten slotte was men zelfs door de groote on- osten veroorzaakt door de engagenien- n van solisten en koren gedwongen diensten geheel te staken. Belangrijke personen in het muziek leven gaven er zich spoedig reken schap van, dat de „Hofmusik", zooals de combinatie Wiener Philharmoniker (Staatsopera-orkest) koor van de Staats opera en Wiener Saengerknaben ge noemd werd, een éénig instituut was in het artistieke leven te Weenen en dat men. indien één der elementen hier van zou verdwijnen, de geregelde uit voering: van unieke klassieke meester werken zou moeten staken. Begin 1923 organiseerde men derhalve wederom uitvoeringen van plechtige Hoogmis sen in de Kapel en dacht daarbij te vens aan de reorganisatie van het in stituut dor „Saengerknaben". De hui dige Rector, Professor Joseph Schnitt, stelde zich die reorganisatie ten doel en werd zoo de herschepper van het beroemde instituut. Regelmatig wor den weer ieder jaar tientallen missen van Haydn, Mozart, Schubert, Bruck ner, benevens de Italiaansche klassie ken ten gehoore gebracht. Het aantal jongens groeide met den dag en dank zij de opoffering van prof. Schnitt, die zijn geheele persoonlijke fortuin hiervoor besteedde, gelukte liet het vroegere niveau wederom te berei ken. De moeilijkheden, die men behal ve op financieel, ook op artistiek ge bied moest overwinnen, waren talloos. Zoo is men heden verplicht zelf de scholing van de afzonderlijke stemmen, welke ruim twee jaar tijd vordert, ter hand te nemen, aleer men de jongens in het koor opneemt. Vroeger beston den er in de provincie vele zangscho len, waarvan de leeraar het zich tot een groote eer rekende eenmaal een bijzonder goed ontwikkelde leerling door de Hofburgkapel te zien aanne men. Op vele plaatsen waren zelfs spe ciale scholen ontstaan, die de knapen opleidden voor het toelatings-exanien bij het Instituut. De Saengerkneben kunnen na hun stemmutatie nog eenigen tijd op het college vertoeven, om hun studies te voltooien. Het onderwijs wordt geleid door uitstekende professoren, die hun in den beperkten tijd, die naast het muzikale onderwijs en verpoozing rest, een volledig schooljaar moeten bijbren gen, opdat het toelatings-examen op de middelbare scholen mogelijk zal zijn. De opvoeding is gebaseerd op dezelfde regels als die van religieuse colleges, Het muzikale gedeelte bevindt zich ech ter in handen van de dirigenten Dr. Léopold Emmer, Georg Gruber en Hans van I rbanek. Het "bijzondere on derwijs, zoowel op muzikaal als alge meen gebied, is in stede van een belet sel, een voordeel voor de jongens. Na men als Prof. Gemcindel of Clemens Krauss, die in hun jeugd deel uitmaak ten van het Convict, getuigen van de juistheid der opvatting, dat een „Wie ner Saengcrknabe' zijn weg door het leven weot te maken. De vertooning van een opera Havdn, ..de Apotheker", leidde tot een aantal uitnoodigingen in Concertzalen buiten het Convict en in 1926 tot een eerste optreden te Innsbruck en in Zwitserland. De eerste stap huiten Wee- non was gedaan. Het volgende jaar vond een optreden plaats in Duitsch- land. vervolgens wederom Zwitserland, waaraan zich aansloten Joeeo-Slavië. Polen. Rumcnië. Italië, (een concert in het Yaticaan vond eveneens plaats), Parijs. Spanje, Scandinavië, Budapest, Athene en de overige Balkanstedeu. Op de tweede reis doo<* Scandinavië, waar gedebuteerd werd in Kopenhagen, vond de eerste voorstelling plaats van Hum- perdinck's Ilaensel und Gretel, dat la ter ook in den Koninklijken Schouw burg te Stockholm vertoond werd. In het vorige seizoen trad men op in Nederland en eenige plaatsen in Frankrijk en ondernam men wederom reizen naar Scandinavië, Polen en de Baltische landen. Waar nog steeds het aanvankelijk ge stelde doel, nl. de jongens, uit alle ran gen en standen voortgekomen, geheel kosteloos deze algemeene en in het bijzonder muzikale opvoeding te geven, betracht wordt is het noodzakelijk door middel van kunstreizen het budget slui tend te maken. Men is zich ten zeerste bewust, dat het reizen den kinderen een zware taak oplegt; maar de unie ke gelegenheid de wereld te leeren ken nen, zich te bewegen en reeds op jeug digen leeftijd zoo groo'e ervaring op te doen, zal hun zeer zeker in hun verdere even te stade komen. Gemeente moet 488.67 uitkeeren De i.c .citeerde Siaten van de pro vincie Utrecht hebben besloten tot ver nietiging van het besluit van den raad an Amersfoort, bestreden door het be stuur der Onze Lieve Vrouwe Stichting aldaar, als bestuur van de R.K. Meisjes school, tot afwijzing van het verzoek om toekenning van gemeentelijke vergoe ding van wedde van de onderwijzeres M. A. J. van Thicnen over het tijdvak van 1 September 1933 tot en met 31 De cember 1933. Bepaald werd dat de ge raeente Amersfoort een vergoeding heeft uit te betalen groot 48S.67. stand op I October -undige behandeling of ver pleging: Aantal gevallen, waarin behandeling of verpleging werd toegestaan. Over het geheele land bedraagt het totaal gevallen: 55258. Hiervan in het gebied van den ltaad van Arbeid Amersfoort: 1918 gevatleu. Wcezenrenten: Over het geheele land bedraagt het totaal toegekende Weezenrenten 13832 (170) tot een totaal bedrag van 2.021.499,98 per jaar. Hiervan in het gebied van den Raad van Arbeid Amersfoort: 336(8) gevallen tot een totaal bedrag van 47.547.19 per jaar. Weduwenrenten: Over het geheele land bedraagt het aantal toegekende Weduwenrenten 31171 (80) tot een totaal bedrag van 5.002.621.52 per jaar. Hiervan in het gebied van den Iïaad van Arbeid Amersfoort 796 (2) gevallen tot een totaal bedrag van 128.493.56 per jaar. Ouderdomsrenten: Over het geheele land bedraagt het aantal toegekende Ouderdomsrenten 112674 (417j tot een totaal bedrag van 17.035.979.48 per jaar. Hiervan in het gebied van den Raad van Arbeid Amersfoort 2927 (6) gevallen tot een totaal bedrag van 443.794 per jaar. Invaliditeitsrentcn: Over het geheele land bedraagt het aantal toegekende Invaliditeitsrenten 49267 (517) tot een totaal bedrag van 6.896.2w.85 per jaar. Hiervan in het gebied van den Raad van Arbeid Amersfoort 1491 (16) geval len lot een totaal bedrag van f 202.916.15 per jaar. De tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op het aantal over ledenen, ingetrokken renten, geëindig de uitkeeringen of geëindigde renten wegens het bereiken van den 14-jarigen leeftijd in de maand September 1935. AMERSF. RADIOCENTRALE Morgen geeft, de Amersfoortsche Ra diocentrale. behalve de programma's der beide Hollandsche zenders, die der volgende buitenlandsche zendstations door: Vier maanden geëischt wegens diefstal van geld Een 21-jaiig monteur alhier, stond gis teren voor de Utrechtsche rechtbank terecht wegens diefstal van geld. llii was in aanraking gekomen met een meisie. waar hii vaak aan huis kwam. De iongen bleek echter reeds verloofd te zijn met een andere jongedame: Op een dag ging het meisje een bood schap doen. Verdachte haalde toen con geldkistje uit een dressoir en vond Jaarin ecu bedrag van ongeveer dertig :ulden. hetwelk hii zich toeeigende. Sen deel ervan gebruikte hii om zijn kostiuffrouw te betalen. De rost gooide hii weg. aldus zijn verklaring. De iongeman bleek al meer dan eens veroordeeld te ziin. en verre van ho- •ouwbaar te ziin. Verder had hii zich eenige malen uitgegeven voor mare chaussee. terzake waarvan reeds pro- ■esverbaal tegen hem werd opgemaakt In- hot rapport over verdachte wordt ii stiekum en onbetrouwbaar genoemd de rcclasseerineskausen worden zeer ongunstig beoordeeld. Ook tegen den vader van liet meisie aarmeo verdachte omgane had. ver telde hii dat hii hii de maréchaussee as en tenslotte dat hii geslaagd was oor inspecteur van Dolitic. Het geld, dat verdachte sla!, vormde de kas van een zaneverecniging. Mr. Fabius. dc officier van justitie, ischte vi e i* maanden gevangenis straf met aftrek van preventieve hech tenis. Mr. S w a n e. de verdediger, bracht naar -voren dat verdachte toch over een voldoende aanleg bezit, maar dat ziin slechte eigenschappen deze aanleg overheerschen. Uitspraak over veertien dagen. 11.05-12.20 12.20— 2.20 2.20— 5.35 5.35- 6.20 6 20— 6.50 7.00—8.00 8.00—11.20 11.20—12.00 London Regional Brussel Vlaamsch London Regional Droitwich Diversen Grant, uitz. A.R.C. Keulen London Regional BALDADIGHEID Gisteren hebben schoolkinderen spiegelruit van een meubelfabrikant al hier met steenen ingegooid. De knapen gaven wel toe gegooid te hebben, maar geen van hen had de spiegelruit als doel wit gekozen! De schuldige wordt dus wel niet gevonden; de verzekering zal dc schade dekken. BEDRIJFSLEVEN Blijkens een advertentie in dit blad zal de glazenwasscherii en schoonmaak bedrijf fa. de Vos en Co. in de St. Rad- houdstraat alhier onder denzelfden naam voortgezet worden door de Gebr. Kramp. BURGERLIJKE STAND Geboren: Willem Hendrik Pieter, z. van Willem Hendrik Fliek en Ca- tharina Cornelia Brouwer. Get rou wd Willem Johannes August Ripken en Margaretha van der Wilde. Overleden: Cornelia Haagsman. oud 83 iaar. weduwe van Gcrrit van IJ zendoorn; Hendrica Kamerbeek, oud 91 jaar. ongehuwd; Driesie Nijeboer, oud 83 iaar, weduwe van Teunis van Beek. SCHOOLMEISJE VALT UIT DE STADSBUS Zooals gewoonlijk, vervoerde gister middag een stadsautobus van het Julia- naplein een groot aantal schoolkinderen huiswaarts. Eenige kinderen waren door het portier aan de achterzijde van dc auto naar binnen gegaan en nu bleek toen de wagen ging rijden, fiat flit pot tier niet goed dicht getrokken was. Het gevolg was, dat een 12-jarig meisje er uit geslingerd werd en bewusteloos op straat bleef liggen. Ken passeerend ge neesheer verleende hulp en adviseerde haar naar huis te brengen, wat por zie kenauto geschiedde. Zij bleek een lichte hersenschudding hekomen ie hebben. l it het onderzoek is voldoende geble ken, dat de chauffeur van de bus géén schuld heeft en ook dat dc auto in orde was, in hoofdzaak wat hier dan de slui ting van het portier aangaat. MOPSJE" KEERT TERUG TOT HET LEVEN! Wij lezen in het hondenboek: „En de in den jarc 1935 geschiedde gisteren het alhier op de Langostraat, waar wij maar weinig bezoek brengen aan de lagcrijen van wegc de \o!e mensehen n dc gehate auto, dat ons vriendje ,Mops" kennis maakte niet zoon hon- nge\aar". Uit het verdere verslag begrepen wij, dat de kennismaking Mopsje slecht he- iel. Hij bleef liggen en omstanders ga- 'on hein nog enkele oogenblikkcn le- ensduur. Mops werd toen maar naar de reiniging gebracht en bijna was hij aar de gebieden zijner voorvaderen gevloden, toen liij zich bedacht. Luid blaffend liep Mopsje henen... Vele menschen heeft gisteren dit hond je van onnaspeurlijk, maar toch zeker je" ras, verbaasd doen staan! BRIDGE-CONCOUPS MET MI FDADIG DOEL Het is vastgesteld op Zaterdag 16 Nov. a.s. Zoo we reeds meededen zal de Bridge Club „Amersfoort." een bridge concours organiscercn ten bate van dc afdee- ling Amersfoort van de Vereeniging oor Kinderherstellings- en Vacantie- kolonies. Als datum daarvoor is vast est elcl Zaterdag 16 November, terwijl iet. concours wordt gehouden in de groote zaal van hotel Monopole. Te ho pen is echter, dat déze zaal te klein zal blijken voor het aantal deelnemers, zoo dat dan, evenals hij liet concours ten bate van liet Crisiscomité, vorig jaar gehouden, ook de serre in gebruik zal moeten worden genomen. Voor dit concours is een comité van aanbeveling gevormd, waarin zitting hebben: de dames C. Camerling Hel- mont—van Ketwich Verschuur en E. E. PrinsFortuin en de heeren dr. M. Ka merling en M. Th. J. van Wessum. Propaganda-avond van den Ned. Bridge Bond Op initiatief van de Bridge Club Amersfoort", zul op Woensdag 3 O; lober a.s. in de groote zaal van hotel Monopole een propaganda-avond wor den gehouden door den Ned. Bridge Bond. De avond zal geleid worden dooi den ondervoorzitter van den N.B.B., den heer W. B. Buma. die een inlei dend woord zal spreken. Daarna zal de technisch adviseur van den Bond, mr. E. C. Goudsmit een lezing houden, waarvoor zeker wel de noodige belang stelling zal bestaan. Nu een zoo be kend bridger als mr. Goudsmit komt preken zullen vele Amersfoortsche bridge-spelers de gelegenheid zekei niet laten voorbijgaan eens te komen hooren wat een zoo vooraanstaand man op dit gebied te vertellen heelt. Nadere bijzonderheden volgen in een advertentie in ons blad van a.s. Zater dag. Op het gevaarlijke kruispunt Ko ningin SophialaanPrins Frederik- 1-aan had gisteren weer eens een aan rijding plaats tusschen twee luxe auto's. De reden hiervan is, dat de wa gen, die de Koningin Sophialaan op wilde rijden, geen voorrang verleende aan de auto, die de Prins Frederiklaan over zou steken. Eenige materieele schade deed zich voor. Bij onderzoek bleken de remmen van de schuld tref fende auto niet in orde te zijn, zoodat deze in beslag genomen is. Overtredingen Verschillende personen werden ge waarschuwd en geverbaliseerd, doordat hun rijwielen niet waren overeenkom stig de nieuwe motor- en rijwielwet. Verder werd een proces-verbaal uit gereikt aan een wielrijder, die niet vol deed aan een gegeven stopteeken en aan een persoon, die in overtreding was van de rij wiel belastingwet. Een automobilist, die aangehouden werd, omdat één van de lantaarns van zijn wagen niet brandde, verontschul digde zich door de bewering, dat deze defect geraakt was bij een botsing op het Juliannplein tegen de afzetting van het rioleeringswerk aldaar. De verlich ting was daar, volgens hem, niet vol doende. Ter plaatse is een onderzoek ingesteld en gebleken, dat de verlich ting alleszins voldoende was. Grand Theatre. Vertooning van de film „Turandot." Voorstellingen: Zondags 2 uur, 4.30 en 8 uur n.m. Overige dagen 8 uur namiddag. Zaterdag- en Woensdagmiddag mati néé om 2.30 uür n.m. City Theater. Vertooning van de films „Het mysterie van de 39 voetstap pen" en „Runtba". Voorstellingen: Zaterdag 2.30, 6 uur en 8.30 uur n.m. Woensdag 2.30 en 8 uur. Zondags doorloopend van 1.30 tot 8.30 uur n.m. Andere avonden 8 uur. Bioscoop Amicitia. 20—22 October. Vertóoning van de films: „Bandieten- •omantiek" en „Valsch beschuldigd". Voorstellingen 's avonds 8.10 n.m. Zondags niatinée. 2.30 uur 'n.m. Museum Fléhite. Westsiiigel. (Uitge zonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Gebouw Theosofische Vereeniging, Regentesse- laan. lederen dag van 68 .uur. Openbare leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek, Muurhuizon 9. R.-K. Leeszaal, Nieuwst raat 24. Te Utrecht is geslaagd voor het exa men apothekersadsistent mej. A. C. van Nes, alhier. Hoeveel dagen zijn ze onderweg? 4 7 C3 (O tag u co M ae 19.10 Amsterdam 22.10 Boedapest 21.10 Rome 19.10 Athene 20.10 MersamatruL» Cairo Gaza •20.10 Bagdad 19.10 Ëoeshir Dja.sk Karachi 21.10 Jodpoer 18.10 Allahabad Calcutta Akyab '22.10 Rangoon 17.10 Bangkok Pinang Singapore 16.10 Medan Batavia 16.10 j 19.10 19.10 Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam op 26 Oct. 526 October. Sierkunst. Tentoonstel ling van werken door Leo Gestel. Dag. geopend van 1018 uur n.m. 1227 October. Dc Poth. Amersf. Kunstkring. Poppen en marionnetten- tentoonstelling van Harry van Tussen broek. Te bezichtigen van 10 tot 4 uur 's- middags dagelijks, terwijl op 16, 19, 23 en 26 October ook geopend van 79 u. n.m. 1927 October. Lunapark te Hoog land. 23 October. Grand Theatre. Kunst kring „Voor Allen." Ilct Hollandsch Tooneel, dir. L. de Vries, voert op: „De Despoot". 24 October. Grand Theatre. Tweede U. S.O.-concert. 8 uur n.m. 24 October. Patrimonium. Gebouw Eben Haczer. Ds. S. J. Popnia spreekt over: „Iets over de Theologie van Barth". 8 uur n.m. 24 October. Theosofische Logo. Do heer Kruisheer houdt een openbare lezing over „Noodlot en vrije wil." 8 uur n m. 25 October. Amsvorde. Scheidsrech- tersver. S.V.D.A. Lezing door den heer J. J. Grootmcycr over voetbalspel regels. 8 uur n.m. 25 October. Amicitia 't Nut. Tooneel- avond door Kommer Kleijn en zijn ge zelschap. 8 uur n.m. 26 October. Dc Valk. Feestavond van Gymnasiastenclub L.E.A. 8 uur n.m. October. Remonstr. Kerk. Kerk dienst door ds. J. J. Thomson van Bilt- hoven. 7.30 uur n.m. October1 November. De Valk. Tentoonstelling (Het gezellige Huis). 30 October. Rem. Kerk. Wijdings avond Allerzielen. Medewerking van E. Miedema en G. v.' d. Burg. 8 u. n.m. 30 October. Foyer Amicitia. Kon. Ver. Oost en West. Lezing van dr. Kooper over dieren onder de Indische lamp. 8.15 uur n.m, 30 October. Eben-IIaëzer. Herdenking samenkomst der Hervorming. Sprekers: Ds. P. Hofstede van Leusden over: „De strijd voor het geloof" en ds. M. G. Ger ritsen over: „Een groote schat." 7.30 uur n.m. 31 October. Sierkunst. Genootschap NederlandFrankrijk. Prof. Paul Fie- rens: L'evolution actuelle de la peintu- re fraiiQaise." Lezing met lichtbeelden. 8 uur n.m. 31 October. Markthal. Openbare ver gadering van de N.S.B. Sprekers: Graaf de Marchant ct d'Ansembourg en J. II L. de Bruin. 8.30 uur n.m. 31 October. Grand Theatre: Wiener Sangerknaben. 8 uur n.m. 2 November. Dc Volk. Dansavond van Instituut Ab Bovenkamp, 8 uur n.m, 3 November. De Valk. Tooneelavond „Eigen Kring." 8 uur n.m. 3 November. Volksgebouw. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Otto van Tussenbroek spreekt over: „Menschen, dieren en dingen." 4 November. De Valk. Propaganda- avond van S.O.V. 8 uur n.m. 5, 6 en 7 November. Grand Theatre. Buziau met jubileumrevue „Met Vlag en Wimpel". 8 uur n.nv 6 November. De Valk. Ned. Reis Ver. lezing met lichtbeelden van den heer S. dc Leve over Mooi België. 8 uur n.m. 7 November. Rem Kerk. Voordracht met lichtbeelden over Abessynië en het Oostersch Christendom door dr. R. Mie dema. 8 uur n.m. 7 November. Theosofische I.oge. Bel- lamvbeweging. Spreker Mr. Manussen. 8 uur n.m. 7 November. Patrimonium. Gebouw Eben Haczer. Ds. S. J. Popma spreekt over „Iets over de Theologie van Brun- ner". S uur n.m. 8 November- Grand Théatre. Concert vereeniging en Amersf. Kunstkring. Concert door Ethel Bartlett en Rae Robbertson. 8 uur n.m. 8 November. Eben Haëzer. Propagan- da-vergadering van de Geref. Ver. voor Drankbestrijding. Ds. D. van Dijk van Groningen spreekt over het onderwerp: „Uit de oude doos." 8 uur n.m. 9 November. Scherntzaal Bereden Wapens. Jaarlijksche districts-scherm- wedstrijden. 9 November. De Volk. Feestavond van D.V.V. 8 uur n.m. 10 November. Do Valk. Toonceluitvoe- ring door „Eigen Kring". 8 uur n.ni. 14 November. De Valk. Toonceluitvoe- ring door „Advendo". 8 uur n.m. 15 November. Markthal. Propaganda vergadering v. d. Chr. Besturenbond en Chr. Nat. Vakverbond. 8 uur n.m. 16 November. De Valk. Soirée van de R.H.B.S. 7.30 uur n.m. 17 November. De Valk. Congres van de S.D.A.P. 7.30 uur n.m. 18 November. De Valk. Ned Reis Ver eeniging. Wintersport lezing van de heeren Ramersdorfer (skilecraar in Oos tenrijk) en Beurs over Wintersport, 8 uur. 24 November. De Valk. Feestavond van N.A.S.B. afd. Amersfoort. 8 uur. 30 November. De Valk. Jubileumuit voering van de oud-onderofficieren. 8 uur n.m. 20 November. De Valk. Muziekuitvoe ring door „Hosanna" 8 uur n.m. 21 November. Thosofische Loge. Bel- lamy-beweging. Spreker: Mr. Manus sen. 23 November. De Valk. Feestavond van D.V.O. 8 uur n.m. BAARN 727 October. Baarnscb Lyceum. Tentoonstelling van schilderijen, teekc- ningen, houtsneden, »o eed- en drijf werk van Dirk de Leeuw Dagelijks van 104 uur. Zondags 1.304 uur n.m. UTRECHT 24 October. Stadsschouwburg. Hol landsch Tooneel voert op: ,De despoot, 8 uur n.m. 25 October. Stadsschouwburg. Hol landsch Tooneel voert op: „Pomarius." uur n:nt. 28 October. Stadsschouwburg. Fritz Hirsch Operette. 7.30 uur n.m. OCCASION PIANO Moderne, kruisónarige KLING MAN.piano, voorzien van ivoor klavier, in uitnemenden staat, bie den wij aan voor «slechts i 295.—. Levering met vijf jaar garantie. Fa. R. VAN DEN BURG, Arnh^traat, Pianohandel van 1887. RAAD VAN HOEVELAKEN HOEVELAKEN, 23 October. De Raad van de gemeente Hoevelaken is op Dinsdag 29 October des voormiddags 10.30 uur ten gemeentehuize bijeenge roepen. WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Kampersteur. Bereiding: 00 gram boter (3 af- gestr. eetlepels) 8 snee ejs oud brood zonder korst, zout, peper, 1 h 2 eetlepels zeer fijn gehakte kruiden. Roer de boter flink luchtig, voeg er .Ie gehukte kiuiden hij en een thee lepeltje citroensap. Maak het mengsel ou smaak af met zout en peper. Roos ter de broodjes en besmeer ze dik met het mengsel. Ereng er niet een in warm water gedoopt mesje of lepeltje figuurtjes op aan. VOOR DE MIDDAGTAFEL Varkensbiefstuk. Aardappelen. Andijvie Yoghurt met room. Bereiding: 1 fleschje yoghurt. X d.I.. room, 1 eiwit, suiker en kaneel. Klon den room en hei eiwit stijf en roer door den inhoud een fleschje yog hurl. Voeg er suiker naar smaak aan toe. Doe de massa in een glazen schaal en bestrooi haar met wat kaneel. STORING GODSDIENST OEFENING Men heeft te Breda last van de kermis Men schrijft uit Breda aan de N.R.CL: In Protcstantsche kringen te Breda heersent erns.ige ontstemming over het feit, dat titans voor het tweede jaar tij- cicns de kermis de avond-godsdienst oefening ill de Ned. Ilerv. kerk wordt i rstoord. Drong in normale tijden het kernns- rumoer, dat den derden Zondag van October na het lof in de R.K. kerken een aanvang neemt, reeds duidelijk door in den avonddienst in de Ned. Ilerv. Kerk, welke oiri half* zeven aan vangt, sinds verleden- jaar is er niet alleen sprake van hinderlijk rumoer, doch is de toestand zoo geworden dat inderdaad van verstoring van een gods dienstoefening moet worden gesproken. De verstoring wordt in dit geval niet veroorzaakt door exploitanten van ker misvermakelijkheden, doch door de r.k. St. Vincentiusvereeniging; die sinds verleden jaar op de kermis een z.g. Rad van Avontuur exploiteert in een tent, elke vlak tegen den muur van de Groote Kerk is geplaatst. Op deze tent zijn groote luidsprekers geplaatst, waardoor ook tijdens de avondgodsdienstoefening in de Groote Kerk beurtelings gramofoonmuziek en toespraken ten gehoore worden ge bracht. die ver boven het kemiisrumoer uitklinken én ook in de kerk duidelijk hoorbaar zijn. Reeds een vorig jaar is hier ernstig tegen geprotesteerd, echter zonder re sultaat, aangezien de bevoegde instan ties van oordeel waren, dat dc kerk voogdij der Ned. Herv. Kerk gedurende de twee kermis-Zondagen de avond godsdienstoefeningen op een vroeger uur zou kunnen doen aanvangen, zoo- dnt de dienst gelijk met het Lof in de r.k. kerken geëindigd zouden zijn. Daartegenover zijn kerkvoogdij en kerkeraad van oordeel, dat een verzet ting der kerkdiensten ter wille van de kermis geenszins op hun weg ligt en strijdig is met het beginsel, dat zich legen de kermis keert. Bovendien is men van oordeel, dat de bestuurders der St. Vincentiusvereeni- ging zooveel eerbied voor anderer be- g nselen dienen te hebben, dat zij al thans tijdens de protestantsche gods dienstoefening het Rad van Avontuur tegen den muur der Ned. Herv. Kerk dienden stop te zetten. Overwogen wordt thans, of het moge lijk is, op eenigerlei wijze strafrechter lijk tegen bovengeschetste verstoring van een openbare godsdienstoefening op te treden. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN EN HET VLIEGVELD TE SOLLOEOM Zooals wij hehben gemeld, is het vliegveld in Morsa Matruh, het tus- schen-landingstation op het traject Athene—Cairo voor de K.L.M.-vliegtui- gen in verhand met militaire maatrege len verboden. In verhand daarmede zou men trachten het vliegveld Solloeom als tankstation te gebruiken, mits op de eerste plaats de toestand van dit veld zulks toeliet. In dit opzicht had men geen groote verwachting. De ondervin ding echter, de vorige week opgedaan, zijn van dien aard. dat hot veld voor landing en vertrek is goedgekeurd, zoo dat nien de helasting van dc machines met passagiers en goederen om meer benzine ie kunnen laden benoodigd voor het zooveel langere traject Athene- Cairo ineens. TWEEDE-KAMERLID TJ. KROL Dc heer Tj. Krol, die in de vacatur Snoeck Henkemans is benoemd tot lid der Tweede Kamer, zal naar gemeld wordt, zijn benoeming aanvaarden. De heer Krol werd geboren 4 Sept. 1888 en was werkzaam als ambtenaar ter secretarie der gemeenten Wijmhrite radeel en Purrnerend. In Jan. 1913 werd hij benoemd tot secretaris der gemeente Uitliuizermeede, terwijl hij met ingang van 1 Nov. 1919 tot burgemeester dier gemeente werd benoemd. In 1931 werd de lieer Krol lid van Ged. Staten van Groningen en legde toen zijn burgemees tersambt neer. De heer Krol maakt deel uit van het dag. bestuur van de veree niging „Opbouw" in de provincie Gro ningen en is in den Chr. Historischen kring in het Noorden van ons land een geziene persoonlijkheid. TEL. 1357 VOOR ALLES VEILIGHEID STADSRITTEN 25 ct. BUITENRITTEN

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5