Het Goud blijft toevloeien terugkeerend vertrouwen VARKENSAANKOOP IN DENEMARKEN W. K. vanROSSUM Het zoekgeraakte rapport de gevaren van VEILIGHEID EN AUTO het wegverkeer a 9 IS Een prijsvraag Snelheid niet de eenige maatstaf twee inbrekers gearresteerd ALS U NOG NOOIT OVER DE AANSCHAFFING VAN DODGE GARAGE- M0T0RHU IS FEUILLETON GEVAARLIJK SPEL BESTUREN VAN VEREENIGINGEN! VITESSE U BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 23 OCTOBER 1935 De weekstaat der Ned. Bank toont de sporen van de ingetreden ontspanning Wel zelden zul men zoo snel achter eenvolgens een disconto-verlaging heb ben zien door voeren als in de achter ons liggende dagen het geval is ge weest. Reeds in ons vorig overzicht schreven wij dat de toestand op -Ie geldmarkt ©en verlaging van het ois- conto van de Nederlandsche bank steeds waarschijnlijker maakte. Men kan in dezen gerust zeggen dat de wcnsch de vader van de gedachte is geweest en dat dc markt op ccii ver laging van het disconto reeds was vooruitgcloopen, anders toch wuic het gegeven de toch altijd nog krappe toe stand op do geldmarkt, onmogelijk ge weest dat voor de discon tol verlaging de marge tusschcn officieel en particu lier-disconto tot l?ó was opgeiooptn. De markt heeft deze verlaging dank baar aanvaard en reeds aanstonds viel de tendens tot een nog verdere Jaling waar te nemen met het gevolg da! de Nederlandsche Bank op Maandag j.l. andermaal tot een discontoverlaging kon overgaan dit keer met waar mede hot op 4%% is komen te liggen. Waar gisteren particulier disconto al weer verder is «eniegeloopen n.l. <ot 3zoodat de marge tusschcn olfi- cieelen en particulier disconto momen teel alweer Y\% bedraagt moot met ecu verdere verlaging van het bankdiscon- to wel degelijk rekening worden ge houden. Het behoeft wel geen betoog dat ie e gang van zaken op de geldmarkt alle?- wegen met vreugde zal worden begroet en zeker wel in de eerste plaats dooi de schatkist, welke heden met naar in schrijving op schatkistpapier op de markt een beroep moet doen en zeer waarschijnlijk in staat zal zijn haro be hoeften tc dekken tegen een disconto, dat circa 2% zal liggen beneden hgi- welk daarop zij hij de vorige emissie haar papier moest toewijzen. Ook ditmaal is de verruiming voor een belangrijk gedeelte toe te schrijven aan dc toevloeiing van goud bij de Ne derlandsche Bank. Dit maal bedroeg zij 9.000.000.Het behoeft echter wel geen l>etoog dat deze goudvertr.eerde- ring op zich zelf niet voldoende de aan zienlijk beter stemming op de geld markt rechtvaardigt Men moet dezen omslag dan ook evenzeer in verband brengen met het allengs terugkeerende vertrouwen, hetwelk ook in de wissel koersen tot uitdrukking komt. Alle va luta's liggen ti)onienteel ten op/.iclile van den gulden uitgesproken flauw; de Fransche Franc gaat in dezen met een noteering van 9.71 wel vooraan en hot nioet dan ook geenszins denkbeel dig worden geacht dat wij van die zijde binen afzienbaren tijd onzen goudvoor raad weer zouden kunnen aanvullen. Het gnudpunt van invoer van den franc toch ligt op circa 9.70, zoodat nog slechts een uiterst geringe daling van den franc noodig is om goudarl.i trage van uit Frankrijk loonoml te ma ken; in dat geval zou de geldmarkt na tuurlijk een zeer belangrijken steun in de richting van een verder verlaging ontvangen. Ook ditmaal valt niet na te gaan waaraan de goudvermeerderiug by de Nederlandsche Bank moet worden toe geschreven omdat ook in deze poriode de stand der wisselkoersen nog niet tot goudarbitrage aanleiding gaven. Wij zullen dan ook zeer waarschijnlijk wel weer in de zelfde richting moeten zoeken als de vorige keer n.l. oen ver- koopon van een deel van het hier in bezit zijnde Belgische schaikistpapicr aan Fransche banken enz. Ook de weekstaat toont de "sporen van de ingetreden ontspanning; de be leent ngen zijn met 16J-4 millio:-n tcrug- geloopen terwijl dc saldi van derden nog met 2V« millioen konden toenemen. Slechts overdracht van con* senten door iemand, niet in dienst der Veehou* derijsCcntraie s-GRAVENHAGK, 22 October. Naar wij vernemen zijn de geruchten, dat de Ned. Veehouderijcentrale varkens in Denemarken gekocht zou hebben tot nakoming van haar verplichting in België niet juist. Deze centrale heeft, in verband met het geringe aanbod van varkens dat hier te lande tijdelijk viel te constatecren, in de laatste weken de levering van varkens naar België zoo veel mogelijk beperkt. Een gedeelte der consenten \oor invoer naar België in de maand October, die oorspronkelijk voor invoer van varkens uit Nederland bestemd waren, is daarna door de Bel gische importeurs voor invoer uit an dere landen met namen uit Denemar ken gebruikt. Wel heeft degene, door wiens bemid deling den laatsten tijd de verkoop der Nederlandsche varkens in België ge schiedt, daarbij zijn medewerking ver leend, doch zulks is noch in opdracht, noch met voorkennis van de Ned. Vee- houderijcentrale geschied. Aangezien bedoelde persoon niet in dienst dezer ntrale staat, doch voor eigen reke- 'tg werkt, bestaat daartegen geen en- el bezwaar. Van een overdracht van v onsenten door de Ned. Veehouderij- Centrale is. gelijk uit het bovenstaan de blijkt, geen sprake. De consenten van invoer in België zijn niet aan de Ned. Veehouderij-centrale, doch aan de Belgische importeurs afgegeven. MEISJE VERDRONKEN Raadselachtig geva. Zondagavond keerde de 19-jarige M. Vinck uit St. Jansteen van haar ouder lijke woning per fiets terug naar St. Nicolaas (België), waar zij dienstbode was bij een tandarts aldaar. Zondagavond kwam zij niet te St. Nicolaas aan. terwijl haar fiets en een liandtaschje gevonden werden aan een kreek in de buurtschap De Trompo aan de Nederlandsclï-Belgische grens. Kort daarop word haar lijk uit liet water opgehaald. Benige weken geleden vond een jong meisje uit Stenekc (België) op dezelfde plaats den verdrinkingsdood, terwijl ook haar lijk werd opgehaald nadat men haar fiets aan den kant gevonden had. De Nederlandsche en Belgische poli tie stellen een onderzoek in. IANGESTRAAT 18 ROKKEN GROOTE SORTEERING PULLOVERS I VESTEN Een officieele tegenspraak, en het commentaar daarop van het Handelsblad Wij ontvangen het volgende commu niqué: „Volgens medcdeelingcn in het „Alg. Handelsblad" zou een rapport van den Centralen Crisiscontróleaitnst aan gaande twee hooge ambtenaren van het Landbouwcrisisbureau spoorloos #uit het archief zijn verdwenen en zou dit de feitelijke aanleiding zijn ge weest tot de opdracht aan tnr .Schepel tot het doen van een onderzoek naai de toestanden op genoemd bureau. Naar van officieele zijde wordt me degedeeld, is het één noch het ander juist. Er is geen enkel rapport zoek, noch zoek geweest. De origineel m van alle rapporten berusten bij din Dienst". Het Handelsblad teekent hiorbij het volgende aan: In de eerste plaats hi ben wij niet gesproken van een rapport van den Crisiscontróledienst, doch van am lap- port, opgemaakt door den heer Sirks, oud-hoofdcommissaris van politie tc Rotterdam, thans hoofd van den Crisis- Contróledienst. Het gold een persoon lijke opdracht van mr. Van Rhiju aan de persoon van den heer Sirks! Na ons bericht in het avondblad, zoo kunen wij met de grootst mogelijke ze kerheid mededeeicn, is het rapport teruggevonden en wel bij nicj. Uiter dijk, privé-sccretaresse van mr. Kosters den feitelijken leider van het Land bouwcrisisbureau, die op 't oogenblik niet ziekteverlof is en bereids door mi nister Deckers zal worden tcrugezet naar een zeer bescheiden plaa-s, de functionaris tevens,over wien hot rap port handelde. Naar aanleiding van de lotgevallen van dit rapport heeft de heer Steuvers, aan alle ambtenaren van het Regee- ringSbureau voor de uitvoering der Landbouwerisiswet opdracht gegeven, om alle dossiers en bescheiden Lij het verlaten van het gebouw, óók tijdens het koffiedrinken, achter slot en gren del op te bergen. MERKWAARDIGE VONDST OP HET STRAND TE IJMUIDEN IJMUIDEN, 22 Oct. Op het strand alhier is een flesch gevonden, waarin een briefje was gesloten. Dit briefje, een velletjes uit een notitieboekje, was aan beide zijden niet potlood geschre ven. Aan de eene zijde staat in de Fran sche taal: „Prisonnier depuis 1 an et demi des indige (dé laatste let ters onleesbaar) de File San-Salvndor (Sud) de quelques km du rivage". En aan de andere zijde in het En- gelsch: „Prison since a year and a half inlanders from the island San-Salvador (South) a few km from the const". De handteckening is onleesbaar, maar begint vermoedelijk met een L. Het briefje is den commissaris van politie ter hand gesteld, die het heeft doorgezonden aan den inspecteur van de Luchtvaart hij het departement van Waterstaat. DE GESTRANDE SLEEPBOOT „DRENTE" AMSTERDAM, 22 Oct. De sleepboot ..Drente" van de firma Wijsmuller te IJmuiden. welke Zaterdag bii do pogin gen om het vrachtschip ..Kerkplein" behouden binnen te brengen, eveneens hij Esmond aan Zee is gestrand, be hoort tot dc oudste sleopbootcn in ons land. Zij is in 1804 gebouwd en heeft o. n. vóór Wijsmuller haar overnam, geruimen tijd onder den naam „Titan" dienst gedaan voor de vroegere firma Zurmühlen. Een prijsvraag der K.N.A.C. Tenslotte maakte spreker bekend, dat de K.N.A.C. heeft besloten om. ten einde alle krachten te heinen mobili- seeren, wie een veilig verkeer na aan het hart ligt, een prijsvraag uit te schrijven, die door een ieder mag wor den beantwoord en die door deskundi gen. ook buiten de kringen van het Automobilisme zai worden beoordeeld en die luidt: „Wat kan worden gedaan om alle weggebruikers een goed ver- keersinzicht te doen krijgen en wat is daarbij de taak der overheid?" De ant woorden worden verwacht voor 1 April 1936, terwijl inlichtingen over vraag en prijzen zijn te bekomen ten kantore der K.N.A.C., Lange Vijverberg 10 tc 's-Gra; venhage. Verkeersorde bevordert stilte Een radiorede van den voor# zitter der K.N.A.C. Ter gelegenheid van de iaarliikschc Veiligheidsweek der Koninklijke Ne derlandsche Automobiel Club heeft haar voorzitter mr. J. Linthorst Homan gisteravond voor de microfoon van de A.V.R.O. een lezing gehouden over bo venstaand onderwerp. Spreker begon met er oo te wijzen, dat iedere burger meer dan één aan rakingspunt heeft met het wegverkeer en dat hij daarbij niet alleen heeft te maken niet dc wijze van verplaatsing op den weg van hem en de zijnen, maar ook met de wijde schakeering van gevaren, welke dan dreigen van de zijde van alle weggebruikers. Helaas staat dit aan iederen wegge bruiker niet duidelijk voor den geest. De statistieken der verkeersongevallen spreken een droeve taal. waaruit wij kunnen leeren, dat de meeste ongeval len hadden kunnen worden voorkomen door grootere voorzichtighheid en meer oplettendeid. Ten aanzien van de bestrijding der verkeersgevaren wees 'de heer Homan op de groote tegenstellingen tusschcn de verschillende verkeersgrocpen, welke naar zijn meening voor algeheel vertrouwen in elkanders goede bedoe lingen plaats moeten maken, indien uien tot grootere verkeersveiligheid wil komen. Naast deze zeer belangrijke factor dient die der onwetendheid te worden genoemd. Honderdduizenden wegge bruikers kennen niet de mogelijkheden en evenmin de moeilijkheden en geva ren van het vervoermiddel of de ver- plaatsingswijze van anderen. Daarop dient dus. veel meer dan tot nu toe ge schiedde te worden gewezen, naar sprekers meening vooral ook op de scholen door eenvoudig doch eenvor mig verplicht verkeersondewiis. omdat daarvan voor de toekomst een veiliger verkeer kan worden verwacht. Verder achtte de heer Linthorst Ho man het een bezwaar, dat zich nog zulk een ontstellend gebrek aan kennis der geldende verkeersvoorschriften de monstreert. Ook daarin dient grondig verandering te komen. Ook omdat de tijden voorbij zijn, waarin men de on gelukken in eerste instantie mag ver wijten aan het snelverkeer. Iedere weggebruiker doet op zijn wiize en zijn manier gevaren ontstaan en het is dus ieders plicht daartegen te waken. Het spreekt vanzelf, dat ook vragen van wegenbouw, verlichting, lawaaibe strijding en vooral van verkeerswet ge ving zich aan alle zijden om het vraag stuk der veiligheid heensluitcn. Ook op die gebieden is vooruitgang merkbaar, aldus spreker. Wat de a.s. veiligheidsweek der K.N.A.C. ons leeren kan „Veiligheid voor alles" is een der leuzen, waarop tijdens de Verkeersvei- ligheidsweek der K.N.A.C. door den rij denden verkoerspaedagoog. het nieuwe propagandamiddel van deze club voor een veiliger verkeer over het geheele land de aandacht zal vragen. Om meer veiligheid in het verkeer te verkrijgen komen echter nog andere factoren in het geding. Het gezónde verstand van alle weggebruikers op de eerste plaats, want zonder die aller voornaamste factor is iedere andere tot mislukking gedoemd. 1-Iet zegt ons. niet. roekeloos te rijden, onverschillig of dit een auto, een vrachtwagen, een motor- of trapfiets, een driewieler, een handkar, of zelfs een kinderwagen is, ze kunnen allen een groot gevaar on den weg vormen en ongelukken veroorzaken zonder dat de snelheid daarin een bijzondere rol behoeft te spelen. Roekeloos kan mei- even goed zijn met, een snelheid van 10 als met een van 100 K.M. per uur. Dr gevaren dreigen overal en helaas heeft de automobilist hel bezweren van ecu naderend onheil niet altijd in eigen hand. De gedachteneang. die helaas bij ve len heeft post gevat, dat de verkeers ongevallen uitsluitend aan de snelheid waarmede gereden wordt moet worden geweten, is volstrekt niet overeen te brengen met de gegevens der ongeval len-statistiek, die tegenwoordig in alle beschaafde landen wordt, bijgehouden. Dat iuist in deze veiligheidsweek nog eens door allerlei nuttige wenken de automobilisten op het hart gedrukt wordt met nog meer zore alle kans op oneevallen te trachten te vermijden, vindt zijn oorzaak in het feit. dat de K.N.A.C. als zuiver automobilistische vcrccniging. het wenscheliik vindt al les te doen wat in haar vermogen ligt' om de andere categorieën van wegge bruikers van haar goede bedoelingen ten aanzien van een veiliger verkeer te overtuigen, in de hoop, dat dit voor beeld navolging zou mogen vinden, op dat ook zii zich eens de gevaren, die zij door hun onbedachtzaamheid of roeke loosheid dagelijks in het leven roepen, zullen realiseercn. Hoewel de automobilist, achter het stuur van een modernen wagen, het dikwijls in de hand heeft de door an dere weggebruikers veroorzaakte snel heid door snel reageeren te voorkomen, zal hij toch altijd afhankelijk blijven van ondoordachte handelingen van an deren. ook als hii zelf over voldoende tegenwoordigheid van geest, beschikt. Een bekwaam, bedachtzaam bestuur der moet dan ook in oogcnblikken van gevaar kunnen beschikken over een mechanisme dat aan redelijke eischen van veiligheid beantwoordt. De motor mag desnoods door abnor male slijtage veel benzine en olie ver bruiken. de radiator zoo lek als een mandie zijn, de gangwissel en achter- brug mogen gieren en huilen, maar do temmen, het stuurmechanisme en d9 banden moeten aan redelijke eischcn van veiligheid voldoen. De voet rem rpoet den wagen tot stilstand kunnen brengen. Het stuur mag geen abnor male speling hebben, de banden mogen niet glad afgesleten zijn. want in dat geval kan zelfs niet de beste remmen op een elad wegdek niet behoorlijk ge remd worden. Tegenwoordig behoeven gladde banden- echter uit*het oogpunt van veiligheid on den wee niet meer afgekeurd te worden. In iedere stad. hestaai er gelegenheid ze op afdoende wiize veilig te maken door ze te laten adcriseeren. Ze bicden dan den automo bilist weer volle zekerheid en ziin veilig bii liet remmen in oogenblikken van dreigend gevaar. Automobilisten, die het streven van de K.N.A.C bii het oreaniseeren dezer veiligheidsweek daadwerkelijk willen steunen, laten in deze week weer de organen waarvan het veilig rijden in hoofdzaak afhankelijk is. eens grondig nazien, bijstellen of ropareeren; met name het stuurmechanisme, de rem men en last but not least de ban den. AMSTERDAM, 22 Oct. Dank zij de activiteit van een surveilleerend agent van politie zijn in den afgcloopen nacht twee bekende inbrekers, een 42-jarig en een 24-jarig persoon, gearresteerd. De agent liep togen 3 uur op de Brouwers gracht, toen hij in de fabriek van >meel- productén van Scholten verdacht ge stommel hoorde. De agent waarschuw de het posthuis Haarlemmerplein, met het gevolg dat kort daarna het pand geheel door de politie was omsingeld. Inmiddels was ook de heer Scholten ge waarschuwd. Onder zijn geleide ver schafte de politie' zich toegang tot de fabriek en toen bleek al dadelijk, dat hier inbrekers aan het werk waren ge weest. Toen de politiemannen do zol derverdieping bereikt hadden, troffen zij op den achterzolder twee mannen aan, die zich in een hoek verstopt had den en zich toen zij zich ontdekt zagen zonder verzet overgaven. Het bleken twee bekende inbrekers te zijn, die behalve dit feit nog meer op hun kerfstok hebben. Zij werden over gebracht naar het bureau Spaarndam- merstraat en daar na hun verhoor op gesloten. HEBT GEDACHT OMREDEN U DACHT DAT DEZE WEL DUURDER ZOU ZIJN DAN ANDERE WAGENS «HWiWlBliWIW DAN MOET U NU DE PRIJZEN EENS AANVRAGEN. U STAAT GEWOON VERSTOMD ZOO'N KWALITEITS AUTOMOBIEL VOOR ZOO'N PRIJS Geen oude Type's maar het nieuwste wat er bestaat. KAMP 36-38 TELEFOON 457 AMERSFOORT Zoo dikwijls ik een fout in anderen opmerk, wil ik twee fouten in mij zei ven zien. Uit het Engeisch van PAUL TRENT door ADA VAN ARKEL 74 Toen begon de groote revue een gezicht, dat zelfs Valda ontroerde. Al haar vroegere haar tegen Engeland was verdwenen, het was tenslotte al leen een gevoel geweest, dat haar moe der haar kunstmatig had bijgebracht en dat nooit natuurlijk was geweest. Zii had het bloed van haar vader in de aderen cn zc was blij dat ze liet land dat ziin ziine was geweest, kon helpen. iuv wees naar do lange rif Dread noughts. „Denk ie dat Duitschland een kans beeft, vroeg hif. •Neen. tenzij jullie bii verrassing ge nomen worden cn nu is dat onmo gelijk. dank zii ion. Engeland moet Je heel dankbaar zijn voor wat je gedaan hebt". •Neen. fou Valda". „Al wat ik gedaan heb. heb ik voor Jou gedaan". Hallam kon geen permissie krijgen om Valda naar den wal te brengen. •Wil gaan met den koning mee won neer hii de rest van de vloot, die hier in Spilhead niet geborgen kan worden, gaat insnocteeren. Ik weet niet wan neer ik je weer zal kunnen zien." ..Dan gn ik naar mijn kamers terug. Zul ie me telcurafeeren zoodra je kunt komen? Ik kom waar ie ook bent. En Guv „Ja?" ..Zou ie willen „Ik zal alles doen wat ie wilt", zei hii vaat „Ik wou dat we konden trouwen. De admiraal zei. dat ie veertien dagen verlof zal krijgen". „Valda, ik ben absoluut in jouw han den". „Guy. liefste, vindt ie het niet naar om met mii te trouwen?" „Vertel geen nonsens". zei hij lachend. „Ik heh zooveel verdriet gehad sedert ik je met Ste'la samen heb gezien.' Maar daar wil ik nu niet meer over praten. Dag schat." Toen de piketboot wegvoer, zag ze hem op het dek staan en er kwam een droevige uitdrukking in l.nar oogen. In het hotel pakte ze dadelijk haar koffer en nam den eersten den besten trein naar Londen. Op haar kamers vond ze een briefje van den baron, waarin hii haar vroeg hem dadelijk te telefoneeren. Ze deed het en eon uur later was hii bii haar. Ilii ondervroeg haar nauwkeurig en z.ij antwoordde schiinlNiar openhartig. „Ik kan Londen elk oogenblik verla ten. Ik kom morgen vroeg terug en ik wil zien hoe ie do rapporten behan delt als ze binnen komen. Heh ie nog iets van Hallam kunnen krijgen?" „Daar had Ik geen gelegenheid voor Fr werd geen verlof gegeven om aan wal te gaan. maar ik denk wel dat hij zal schrijven, zoodra hii kan." De baron ging laat weg. maar Valda had geen lust oni naar bed te gaan. Ze herinnerde zich alles wat Guy ge zegd had en toen ze Stella's naam had genoemd, had ze de uitdrukking van ziin oogen gezien. „Hii heeft haar nog lief", zei ze be droefd in zichzelf. Voor de eerste maal begon ze te twij felen aan haar macht om hem te win nen. Hii was zoo standvastig, zoo trouw maar spoedig troostte zii zich met de gedachte, dat zii nu gauw getrouwd zouden ziin en dat ze dan een betere kans zou hebben en eindelijk zou sla gen. ..Ik zal maken, dat ik hem waard wordt", zei ze hartstochtelijk. HOOFDSTUK XLVIII Den volgenden morgen kwam Sylves ter bii Valda en ze kreeg het druk. On der ziin toezicht deed ze het werk voor den baron en voerde ziin hevelen nauw keurig uit. Oostenriik-Hotigariie had de noodlottige nota aan Servië gezonden, maar nog steeds geloofde niemand dat er een oorlog zou uitbroken. waaraan biina geheel Europa zou deelnemen. Toen kwam de oorlogsverklaring van Oostenrijk—Honsrarii© en Valda wist. dat het maanden zou duren voor ze Guv terug zou zien. „Kunt u me zeggen waar hij nu is?" vroeg ze aan Svlvester. Zii ontmoetten elkaar met toestem ming van den ouden heer Hallam in RvderstraaL „Ik kan u niets zeggen. Ik weet het zelf niet", antwoordde de agent „Duitschland heeft Rusland den oor log verklaard", eindigde hii ernstig. „Dus dat beteckcnt „Oorlog", antwoordde hii beslist. „ïk hoor dat de luiron weer in Londen is." „Ik heh hein nog niet ontmoet", riep zii verschrikt. „Ik denk niet dat hii langer dan een nnnr uur zal blijven* Dit land is te gevaarlijk voor hem. Ik inoet nu gaan, maar ik moet u later od den dag nog eens spreken?" Hii nam de voorzorg alleen weg tc gaan en zii bleef nog eenige minuten. Voor ze vertrok kwam mijnheer Hal lam in de kamer. „Ik moet eens ernstig met u praten. Vanmorgen kreeg ik een brief van mevrouw Cameron. „Die draak", zei ze minachtend. „Ik mag die dame zelf ook niet, maar zii is dol op haar dochter. Het schijnt, dat juffrouw Cameron lang niet goed is." „Ze kwijnt zeker weg. Ik heb niets geen medelijden niet haar. Stella heeft haar kans gehad. I-Iet is haar eigen schuld." „In zekeren zin ia. Nu ik u beter heb leeren kennen tracht ik steeds te ge- loovon. dat er nog hoop is Guv te be hoeden voor een ongelukkig leven ik heb met sir Granston gesproken. Ik verwacht hem over een paar minuten. Ik verzoek u geduldig to luisteren naar wat hii zal zeggen". „Ik zal luisteren", zei ze vermoeid. Kort daarou kwam Sir George en mijnheer Hallam liet hen alleen. „Nu ga ik een heel oprecht met u praten. U weet dat ik erg op Guy ge steld hen". „Ik ook", viel ze hem bedaard in de rede „Ik wil dat aannemen. En daarom vraag ik u om een bewiis te geven van die genegenheid. Geef den tongen ziin vrijheid terug en laat hii met het meis je trouwen, dat hii lief heeft." „Ik zal Guv nooit opgeven. Ik heh voor hem gevochten en hii is van mij." „Ja. hii zal ziin woord houden, dat staat vast. U kunt met hem trouwen als u dat wilt, maar u zult er uw hec- lc leven berouw van hebben", „Dat Is miin zaak." „Het jieeft niets of we er omheen praten. Ik ben een riik man. een heel riik man. U is dol op juweelen en zulk soort dingen. Als u niet Guy trouwt, zult u die niet krijgen dat is alles. Ik zweer, dat ik hem alleen vijfhon derd pond per iaar zal geven zoolang als hii uw man is. Nu weet u het." „Ik houd niet van armoede", zei ze met een glimlach. „Dat dacht ik wel. Aan den anderen kant. als u er in toestemt om hem vrij te laten, zal ik een aardig inkomen op u vast zetten" zei hii triomfantelijk. „Het spiit fc dat u zoo oud bent. Ik kan uw witte haar niet beleedigen, maar ouderdom heeft u een merkwaar dig gebrek aan oordeel gegeven. Denkt u dat ik Guv wil hebben om uw geld?" „Ik heb miin aanbod gedaan." „Waarom mag ik u niet zeggen wat ik van u denk?" zei ze. „Ik heb gelogen, ik heb een meineed gedaan, alles voor Guy, en u denkt dat u me met geld kunt afkoonon? Ik heb hem lief niet hart en ziel. Ik aanbid hem letterlijk. Zonder hem zou het leven niet meer de moeite waard voor me zijn en toch vraagt u me doodkalm om hem op te geven. Nog erger, u biedt er me beta ling voor aan." „Ik heb mijn voorstel gedaan", her haalde hij, niet op zijn gemak. „Zoolang als ik leef zal ik Guv nooit loslaten. Hoeft u nog iets tc zeggen." „Neen. „Ik kan niet boos op u zijn, want ik geloof dat u dit doet voor Guy's bestwil. Goeden dag." „Goeden dag", zei hij machinaal. Ze was zeer bleek cn beefde. Sir George snelde toe om haar tc helpen, maar ze wenkte hem weg. „Ik heb uw hulp niet noodig." De bediende riep een faxt aan en ze reed naar haar kamers terug, maar ze kookte nog van verontwaardiging toen ze liaar zitkamer hinncu kwam, maar wat ze daar zag, kalmeerde haar op eens. Baron Branden zat aan haar schrijftafel. De inhoud er van lag over den grond verspreid cn zijn gezicht waa rood van woede. Zonder een woord sprong hij op, deed de deur op slot, en stak de sleutel in zijn zak. „Wel?" vroeg ze doodbedaard. Deze vraag was overbodig. Haar In stinct zei haar, dat hij haar handelwijze ontdekt had en ze las moordzucht in zijn oogen. „Jij duivelin, ik geloof dat ik Je zal vermoorden", begon hij. „Wat is er gebeurd?" „Ik weet alles. Heeft Hallaün in ver binding met de Britsche admiraliteit gewerkt? .Waren die geheime oorlogs plannen echt of...." „Ik zal u geen enkele vraag beant woorden." „Dan weet je wat er het gevolg van is", riep hij driftig. „Ik ben niet laf. Ik ben niet bang voor den dood." „Jij heks. Je zult spreken." „Als u een middel kunt vinden om mij tot spreken te dwingen, dan is u knapper dan ik dacht." „Ik geef u vijf minuten." (Wordt vervolgd). Nu is het de propagandatijd* Daarom Uw orders voor co* pieerwerk bjj het voordeeligst* adres. Wilbelminastraat 10

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 6