LAATSTE BERICHTEN COMPROMIS GEZOCHT VELDSLAG VERWACHT OPENBARE RUST EN ORDE LONDEN WENSCHT GEEN OORLOG Opstandige boeren in China REQUISITIES IN ABESSYNIE EEN NIEUW BEROEP OP MUSSOLINI OPMERKINGEN UIT COLLEGE OVER VERKEER Ie BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG M OCTOBER i«U Baldwin zegt, dat zijn land streeft naar een voor Rome en Addis Abeba aan* vaardbarë oplossing Amery staat achter Italië De politieke debatten, in bet lagerhuis zijn Woensdag voortgezet met eeu rede voering van minister-president Bald win. Hij ving aan met vast te stellen, dat elk woord, hetwelk de minister van buitenlandsche zaken heeft gesproken, den volledige» steun van een eensge zind kabinet heeft en dat de minister voor volkenbondsaangelegenheden tij dens zijn optreden te Genève in voort durend contact heeft gestaan met zijn collega's te Londen, die eenstemmig zijn ojtreden hebben goedgekeurd. Baldwin zei voorts, dat iede* re regeling, welke ook, een voor alle drie partijen, Italië, Abessynië en den Volken* bond. gelijkelijk aanvaardba* re oplossing moet komen.. Wanneer een regeling tot stand zou kunnen worden ge* bracht, die den duur van den oorlog aanmerkelijk zou be* korten dan wel de wereld be* vrijden van de vrees voor een mogelijke uitbreiding van $en oorlog, dan is iedere po* ging de moeite waard, mits bovengenoemd principe kan worden gehandhaafd. Verder verklaarde Baldwin, dat En geland geen geïsoleerd optreden in den zin heeft. Nooit heeft Engeland aan een oorlog gedacht. Wat de uitbreiding der bewapening- betreft, zeide Baldwin, dat het gaat om de versterking van -de defensieve dien sten binnen het kader van Genève voor de zaak van dwi igtej^atipnalen vrede en dat geen egoïstische doeleinden wor den nagestreefd. Spreker zou niet Ver antwoordelijk Willen zijn voor de lei ding van een Engelsche regeering, wan neer hij geen vofmacht kreeg de feilen op te heffen; die zich sedert het einde van den oorlog by de weermacht heb ben voorgedaan. Zonderdeze weer macht zou .hij geen oogemblik dc huidi ge buitenlandsche politiek voort kun nen zetten. Lloyd George noemde de opmerking van Baldwin, dat in de buitenlandsche politiek een rustpauze voor de deur stond, een wonderlijke verklaring. Spr. vroeg den premier of hij zich een oogen- blik uit den wereldoorlog kon herinne ren, dat de toestand ernstiger was dan thans. Wanneer er een rustpauze be staat, is die er, omdat de regeering waarborgen heeft gegeven. (Bij deze opmerking schudde de minister van buitenlandsche zaken ontkennend het hoofd). Maar, aldus ging Llovd George voort, wanneer de regeering Italië geen garanties heeft gegeven, is de rustpau ze niet te begrijpen. De afgevaardigde Amery ver klaarde, dat Europa Mussolini ten zeerste erkentelijk moet zijn, daar hij het voor een ramp behoed heeft door verleden jaar onverwijld de Italiaansche troepen aan den Bren ner te mobiliseeren. Amery gaf als zijn meening te kennen, dat Groot- Britanmë. Frankrijk en Italië een plan hadden moeten opstellen, waar bij bepaalde, zoo niet alle, Abessijn- sche provincies, buiten de Amhaar- sche, als mandaatgebied of gemeen schappelijk bezit aan Italië zouden zijn overgedragen. Dit zou geleid hebben tot de oplossing, die naar de meaning van Amery Tater toch tot stand zou komen. Eden legt verantwoording ai Eden zeide, dat de regeering van het begin van het Italiaansch-Ethiopische conflict af al haar invloed had aange wend om een oplossing tot stand ie brengen, die aanvaardbaar zou zipi voor de partijen en in overeenstemming zou zijn met het Volkenbondsverdra^r. Er Is geen poging nagelaten om een op lossing te vinden, doch iederen keer zijn de onderhandelingen mislukt door de weigering der Italiaansche regeering zelfs als basis voor discussie te aan vaarden de voorstellen, die zijn inge diend. In antwoord op een interruptie van Lloyd George zeide Eden slechts, dat de verzekering, indien van verzeke ring kon worden gesproken, welke men ce Italiaansche regeering had gegeven, was, dat Engeland geen actie alleen zal ondernemen, doch slechts gemeenschap pelijk. Eden hoopte, dat binnen enkele dagen, voordat de Volkenbond opnieuw bijeen ra! komen om te spreken over do data, waarop de sancties moeten worden opgelegd, een overeenstemming zal zijn bereikt, doch indien deze oven- eenstemming niet mag worden hereikt, moet het Huis de doeltreffendheid van de stappen, welke de Volkenhond na streeft, niet onderschatten. Voor den eersten keer in de geschiedenis der we reld wordt een poging gedaan om een internationaal systeem, dat niet geba seerd is op kracht, doch op zekere vast gestelde principes van gelijkheid, in praktijk te brengen. Frankrijk zal «en aangevallen staat steunen In het opnam unique aangaande de zit ting van de Fransche kamercommissie voor buitenlandsche zaken, die Woens dag plaats vond, wordt medegedeeld, dat Laval als minister van buitenland sche zaken in deze bijeenkomst verslag heeft uitgebracht over de ontwikkeling van den diplomatieken toestand in laatste maanden. Hij legde den nadruk op. hot feit,, dat Frankrijk met betrek king tot de Abessijnsche kwestie met een vasten wil gehandeld heeft en ook handelen zal, teneinde alle verplichtin gen van het Volkonbond-shandvest na te komen, en er naar streeft binnen het kader van Genève een mogelijkheid tot verzoening te vinden, waardoor de vre de kan worden verzekerd. Volgens de meening in re* geeringskringen, heeft Laval in antwoord op een vraag over de interpretatie van art. 16 par. 3 verklaard, dat Frank rijk verplicht is tot onbe* perkte steunverlcening te land, ter zee en in de lucht, ingeval een Volkenbondslid bij toepassing van sancties aangevallen zou worden door een staat, die zich schuldig maakt aan schending van het Volkenbon dshand vest Deze steunverleening moet automa tisch geschieden. Men merkt hierbij echter op, dat deze uitspraak theore tisch is, daar zoowel Engeland als Italië crklaard hebben, dat zij geen agressie in den zin hebben. In de bijeenkomst der commissie van buitenlandsche zaken van de Kamer werd de aankondiging van het. terug trekken van een der Italiaansche divi sies uit Lijbic door de commissie opge vat als een eerste en belangrijk resul taat van de op vrede gerichte pogingen an Laval. In overeenstemming met den minis terpresident gaf de commissie den wensch te kennen, dat deze beste in En geland zou worden erkend als een be wijs van de toekomstige houding der land als tegenmaatregel zou overgaan tot een vermindering van zijn vloot in de Middellandsche Zee. Italiaansche divisie uit Lybië teruggetrokken? Do berichten over een aanbod van Mussolini tot bet. terugtrekken van de Italiaansche divisie uit Lybië zijn niét geheel met elkaar in overeenstemming. Zoo werd reeds uit Londen bericht, dat de Italiaansche regeeuing order zou hebben gegeven tot terugtrekking der divisie zonder een Britsche tegenpresta tie te eischen. De Romeinsche corres pondent van Reuter meldt, dat hem van Italiaansche zijde verklaard is, dat Italië bereid is tot terugtrekking van de divisie, indien Engeland een deel van zijn strijdmacht in de Middelland» sche zee zou terugtrekken. De diploma tieke correspondent van de Daily Tele graph verneemt, dat Mussolini heeft aangeboden een divisie uit Lybië terug te trekken. Deze divisie zou niet naar Italië terugkeeren, doch naar Tripolis gedirigeerd worden. Hebben de Japanners de hand in de rebellie? Het optreden der Chineescho autoritei ten tegen de opstandige boeren, die zich van de stad Hsiangho meester hebben gemaakt, wordt ten zeerste belemmerd door hot feit, dat het district voor twee derden binnen de gedemilitariseerde zone ligt en het twijfelachtig is of de stad zelf binnen, dan wel buiten deze zone gelegen is. Binnen de zone hebben zij ile beschikking over de speciale po litie, die echter voor een ccnigszins be langrijke taak onvoldoende gewapend is. De magistraat en het hoofd der po litie van dc stad zijn gevlucht. Naar verluidt, zouden Japansche bur gers de hand hebben gehad in den aan val op de stad. De geheéle beweging zou, naar welingelichte kringen verklaren, op touw gezet zijn door Paitsjenwao, die ook de leiding had tijdens den misluk ten overval op Peking in Juni j.l. De Japansche bladen zien in de ge beurtenissen het bewijs van een ern stige ontevredenheid der Chineesche be volking van liet Noorden over het tegen woordig bewind en van een streven naar autonomie. Omtrent den toestand in de omgeving van Ilsianghosien, dat op 50 JLM. ten Oosten van Pciping ligt, kan nader ge meld worden, dat deze stad door een menigte, die uit de omgeving was samengetrokken, bezet is. De indringers hebben terstond nieuwe autoriteiten be noemd. Ook in andere districten van de gedemilitariseerde zone zou het tot on lusten zijn gekomen. In Woetsing, in de onmiddellijke nabijheid van de spoor lijn Peiping—Tientsin, zou eveneens eon coup detat geslaagd zijn. Ook hier kun nen de Chineesche autoriteiten in ver band met de ligging van de plaats in de gedemilitariseerde zone niet voldoende ingrijpen. Uit Tokio meldt het agentschap Rengo, dat men een spoedige beslissing verwacht over wat gedaan moet worden door de Nankingregeering, aangezien de beweging in Ilsianghosien het duide lijkste bewijs is voor den onhoudbaren toestand in Noord-Chróa, BINNENLAND Zij geschieden alle ten be* hoeve van de lands* verdediging Vinei nog niet vertrokken Volgens onbevestigde geruch* ten zou in het Zuiden van Abes* synië reeds een groote slag wor* den geleverd. De Abessijnsche bevelhebber Ras Dsta staat met ongeveer 300.000 man tegenover een Itali* aansche troepenmacht van 140.000 man en wel op een front, dat zich van de Wcbbe Sjebeli naar het Noorden uitstrekt. De rechtervleugel der Abessijnsche troepen, welke een steunpunt te Sjebeli hebben, zijn slaags ge* raakt met de Italianen. De lin* kervleugel van de Italianen, die onder bevel staan van generaal Graziani, beweegt zich in Noor* deliike richting. Voortdurend komen berichten uit Makallc binnen, waarin door de mili taire bevelhebbers wordt medegedeeld, dat groote groepen bewoners dor dooi de Italianen bezette gebieden tc Makal- le zijn aangekomen. Terwijl de man nen bij het leger worden ingelijfd, wor den dc vrouwen ondergebracht in spe ciale kampen. Van uur tot uur wordt de stroom van vluchtelingen grooter. Sterke afdeelingen soldaten, die kort geleden Ras Goegsa bij zijn overloopen naar de Italianen tot aan de grens be geleid hebben, hebben den bevelhebber van liet Abessijnsche leger aan het Noordelijk front medegedeeld, dat zij weldra in het Abessijnsch hoofdkwar tier zullen aankomen. Woensdag is eon me de deeling gepubliceerd, waarin ge zegd wordt, dat noch in het Noorden, noch in het Zuiden een veldslag heeft plaats gehad. Er hebben slechts botsin gen met Italiaansche verkemningsafdee- lingen plaats gehad. Bij keizerlijk decreet is in Abessynië een requisitiecommissie gevormd, die namens de regeering de beschikking heeft over alle roerende en onroerende goeoderen, die noodzakelijk zijn voor de landsverdediging. De gerequi roerde goederen zullen onmiddellijk betaald worden. Indien de eigenaar afwezig is, zal de tegenwaarde op de bank gedepo neerd worden. De leider van het escorte, dat het Ita liaansche gezantschapspersoueel naai de grens heeft gebracht, deelt mede, dat de eerste gezantschapssecretaris Mon- belli zijn volledige tevredenheid hoeft geuit over de maatregelen, die dopr de Abessijnsche regeering voor (lo reis wa ren getroffen. Hij verzocht, de Abessijn sche regeering zijn dank over te willen brengen. Het vertrek van den Italiaanschen ge zant is nog altijd niet definitief vastge steld, daar de karavaan met. den con sulaire n ambtenaar uit het Zuidon nog niet is aangekomen. Een tegenspraak van graaf Ciano De oorlogscorrespondent van het D.X.B. meldt, dat graaf Ciano, die com mando over de luchtmacht in het Noor den heeft, tegenover de pers heeft ver klaard, dat de beweringen, als zouden de Italiaansche vliegtuigen open plaat sen beschoten hebben of gebruik van gifgas gemaakt hebben, onjuist zijn. Het is steeds het streven der Italiaan sche troepen geweest de bevolking niet onnoodig te prikkelen. Overigens, aldus zefde hij, is het voor de Italiaansche vliegtuigen gemakkelijk de Ahessijn- s'rijdkrachten. die buiten de nederzet tingen plegen te bivakkeeren, te her kennen. Belgische militaire missie vertrokken? Uit Asmara wordt gemeld, dat de Belgische militaire missie afscheid heeft genomen van den negus. Twee der officieren, die met Italianen heb ben gereisd, zouden verklaard hobhen gelukkig te zijn hun ondankbare zen ding te hebben kunnen beëindigen. Ken aviateur blijft slechts in de hoofdstad. Deze had op 20 October een dolksteek opgeloopen. toen hij geweigerd had den opmarsch van het leger in do richting van Harrar te beschermen. Volgens Reuter loopt het gerucht, dat overgegaan zal worden tot versterking van het garnizoen te Addis Abeba, dat gebracht zon worden op 15.000 man, die dan voor de veiligheid der'bevolking zullen moeten waken en voor de verde diging der spoorwerken en bruggen. WERELDGEBEUREN DE TWEEDE KAMER N>dfr'an" Tegemoetkomendheid jegens de Italianen Hoare's poging om ■en verzoeningssfeer ie scheppen ER gaat, hetgeen, voor de hand ligt, veel aandacht uit naar de rede, die sir Samuel Hoare. de Britsche minister van buitenlandsche zaken, Dinsdag in het Lagerhuis heeft gehou den. Over het algemeen acht men het van belang, dat hij opnieuw de Italia nen erioe heeft aangespoord de korte periode vóór het van kracht worden der sancties te gebruiken om het ge schil met Abessynië op vreedzame wijze te regelen. Beteekenis wordt eveneens gehecht aan Hoare's verzekering, dat jroot-Britannië er nooit aan heeft ge dacht geïsoleerd op te treden en dat het nooit in Engelands bedoeling heeft gelegen alleen tot militaire sanctie- maatregelen over te gaan. Uit Hoare's rede kon eveneens worden opgemaakt, dat Engoland or in de verste verte niet aan denkt de Volkenbondsmachinerio te gebruiken om het fascistische Italië te vernederen. Ondertusschcn krijgt men, wanneer men dc Engelsche kranten raadpleegt, niet bepaald den indruk, dat na het herhaalde beroep op Italië de kansen bizonder zijn gestegen, dat er een eervolle schikking tot stand zal ko men binnen bet kader van den Volken- bond. De Italianen hebben op het óor- logstooncel nog steeds geen beslissende overwinning behaald en deze omstan digheid achten vele Engelschcn een be letsel voor het sluiten van vrede, zelfs na de Britsche verzekering, dat men in Engeland begrip heeft van de Ita liaansche expansiebohoeften. Dat de woorden, die Hoare Dinsdag in het parlement heeft gesproken, niet de goedkeuring kunnen wegdragen dei- oppositie, is niet geheel en al onver klaarbaar, daar de uiteenzettingen den indruk maakten, dat er aan het Engel sche initiatief nu plotseling een einde is gekomen en dat dc Britsche regee ring thans terugkeert tot haar vroegere politiek van halve maatregelen. Maar geenszins alleen de verslapping van de energie der regeering ten aanzien van het Oost-Afrikaanse) ie geschil is niet naar den zin der oppositie, maar ook laakt men het dezerzijds in Hoare, dat hij heeft nagelaten uiteen te zetten, wat er dient te geschieden, wanneer de economische sancties niet bij machte zijn een einde te maken aan den oor log. Hoare wordt het door zijn tegen standers bovendien euvel geduid, dat hij thans te kennen heeft gegeven, dat het spreken over een eventueel sluiten van het Suezkanaal provoceerend en gevaarlijk is. In Frankrijk is men over liet alge meen nog al blij met hetgeen Iloare te berde heeft gebracht, niet in de laatste plaats natuurlijk, omdat het voorloo pig afzien van nwfrtarre sancties Frankrijk de moeite bespaart een pijn lijke beslissing te nemen ten aanzien van deelneming aan dergelijke forsche strafmaatregelen, die biina automatisch een oorlog tengevolge hebben. Of inmid dels Italië na het uitsteken der Britsche hand na eveneens een blijk van goeden wil zal geven en of Mussolini de laatste gelegenheid zal aangrijpen, om met redelijke voorstellen voor den dag te komen, wordt echter ook nu nog door menig Franschman betwijfeld. Wat Italië zelf behoeft, ook daar stelt men een zekere ontspanning vast en heeft men zekere waardeering voor dc woorden van Hoare on den Engelschen premier Baldwin, maar men meent in middels te Rome, dat woorden eerst in daden dienen tc worden omgezet. Zoo lang er aan de sanctiedreigementen geen einde is gekomen aldus oordee- len vele Italianen is er feitelijk geen aanleiding den toestand gunstiger te beoordeelen. Wat Italië wenscht, zijn: „practische bewijzen van verzoening". Hieronder verstaan de Italianen: een annuleering der economische sancties, een opheffing van de Britsche vloot- concentratie in de Middellandsche Zee alsmede van do militariseering der on der Britschen invloed staande gebieds- deelen Egypte en Palestina. Bovendien is men te Rome niet al te best te spreken over de zinsnede uit Hoare's rede, waarin een oplossing van het geschil wordt bepleit, welke aan vaardbaar is zoowel voor Italië als voor Abessynië en den Volkenbond. Maar aangezien Abessynië te Rome als een Engelsch werktuig wordt be schouwd, lietgeon, naar men in de Ita liaansche hoofdstad beweort, eveneens van den Volkenbond kan worden ge tuigd, heeft mep te Rome het gevoel, dat men, wanneer men In voeling treedt met Addis Abeba of Genève, tel kens en telkens weer tegenover Enge land komt te slaan. Men ziet hieruit, dat het Italiaansche wantrouwen, te recht op ten onrechte, bijna grooteske vormen heeft aangenomen. Sommige Italiaansche bladen verklaren In elk geval ronduit, dat het vrij twijfelach tig is, of Hoare's rede den internatio nalen toestand werkelijk heeft verbe terd, al zijn de Italiaansche expansie rechten thans van Britsche zijde er kend. Het bezwaar der Italianen, met betrekking tot de houding der Engel schen, geldt het feit, dat Groot-Britan- nië nalaat aan te geven hoe bovenaan- geduide rechten verwerkelijkt kunnen worden. Met een platonische liefde néémt men te Rome dus geen genoe gen. Dat Iloare middelerwijl de Ahessijnen ten zeerste heeft teleurgesteld, is begrij pelijk, omdat diens vaststelling, dat de Engelschen in de verste verte niet den ken aan militaire sancties tegen Italië, de Italianen er slechts toe kan aanspo ren Abessynië te overweldigen. Te Ad dis Abeba heelt men dan ook meer of minder den indruk, dat Rngeland Ethiopië in den steek begint, te laten, omdat economische sancties alleen niet in staat zullen ziin aan het Ita liaansche oorlogsavontuur een eindt te maken. Voorloopig Verslag over de rijksbegrooting voor bin* nenlandsche zaken Verse 1 ton en is het Voorloopig Verslag over de begrooting van Bimveolandscho Zaken voor 1936, waaraan het volgendo wordt ontleend: Enkele leden wezen er op, dat by deze begrooting meer dan één geval is aan te wijzen van naar bun nieemng te optimistische raming. Als voorbeeld wezen zij op het liedrag van 3.-4Ó6.00Q, uitgetrokken voor steun aan noodlij dende gemeenten, op grond v«n de uit komsten, die zich voor het looponde jaar doen voorzien. Men 'moet toch wel zeer optimistisch zijn gestemd om niet te verwachten, dat de uitgaven te de zer zake het volgende jaar hooger zul len zijn. Een ander voorbeoUl is de post voor steun aan in het buitenland verblijvende Nederlanders, welke op grond van volstrekt nog niet nauwkeu rig te overziene omstandigheden wordt teruggebracht van 2.850.000 op slechts 1.900.000. Zondagrust Ecni.ee leden spraken als hun mee ning uit, dat de Zondagswet beter be hoort te worden nageleefd. Deze leden drongen er voorts bij den minister op aan te bevorderen, dat de kermis, wel ke jaarlijks in don Dierentuin te 'sGra- venbage wordt gehouden, des Zondags gesloten wordt. Zedenverwildering Vele leden waren van meening, dat ten aanzien van het bevorderen der goede zeden te weinig door de gemeen- teltesturen wordt verricht. Zij w ezen op allerhande misstanden en uitwassen, welke zich op aan'het strand gelegen plaatsen voordoen en verklaarden scherpere bepalingen ten aanzien van onwelvoegelijke kleeding en zonneba den noodig te achten. Ken lid maakte de opmerking, dat plaatselijke besturen ten aanzien van het treffen van maat regelen. als hier bedoeld, veel te ver gaan. De hoop werd uitgesproken, dat de Minister de genieenten ernstig zou aansporen met meer kracht de zeden verwildering tegen te gaan. Volkslied Nationale vlag Er waren leden, die het gewcnscht achtten er bij de gemeentebesturen op aan te dringen mede ta werken tot be perking van hat spelen eu zingen van ons Volkslied. Deze leden achtten h"et in het belang van het kweeken van eer bied voor ons Volkslied, dat dit niet bij allerhande openbare en feestelijke ge legenheden, vaak van onbeduidende» aard, wordt ten gehoore gebracht. Eeni- ge leden vroegen, of de Minister zou willen bevorderen, dat algemeen dan wel bij officieele gelegenheden de rood- wit-blauwe vlag als de juiste Neder- landsche vlag wordt aangemerkt. Colportage heden ongeregeld^ Naar aanleiding van de ongeregeld heden, welke zich hier en daar bij col portage voordoen, werd er van verschil lende zijden op aangedrongen, dat de Overheid ten deze tegen elke terreur zal waken. Niemand dan de Overheid heeft het recht maatregelen tegen be paalde colportage le nemen, als daar toe reden bestaat. Sommige leden stel den de vraag, of .het niet wenschelijk zou zijn ten aanzien van bet recht van colportage van Rijkswege algemcone normen te stellen. Thans wordt in de gemeenten op zeer uiteenloopende wij ze gehandeld. Eenige andere leden drongen er op aan, dat van Rijkswege een colportage- verbod in het leven zou worden ge roepen, zoomede, dat een wettelijke be paling zou worden tot stand gebracht ter zake van het houden van optoch ten en demonstraties op den openbaren weg. Zij voerden aan, dat de openbare straat bestemd is voor het verkeer cn niet moet kunnen worden gebruikt tot het teweegbrengen van onrust. Boven de tc dezer zake bestaande uiteenloo pende bepalingen der plaatselijke be sturen achtten deze leden een algemee- ne regeling van Rijkswege verkieslijk. Vele andere leden deelden deze mee ning niet en waren van oordeel, dat de regeling van bet colporteeren, van optochten en van demonstralies aan de hoofden van plaatselijke politie moest worden overgelaten. Van verschillende zijden werd ge vraagd of de Regeering nauwkeurige gegevens bezit omtrent de z.g. weel-or ganisaties van de N.S.B. en of daaruit blijkt, dat deze willen treden op het terrein der Overheid, die als een van haar eqrste plichten heeft het handha ven van de openbare orde cn dat bij uitsluiting zelf heeft te doen. Eeniae leden brachten ter sprake de weigering van den burgemeester van 'sGravenhage om inlichtingen aan den raad té vérstrekken over het. optreden der politie bij ongeregeldheden in de wijk Duindorp, in verband met oolpor- teeren. In verband daarmede werd ge vraagd, of de minister aanleiding kan vinden deze gelegenheid te onderzoe ken, vooral om na 1e gaan of er onder de poliHe nationaal-socialisten voorko men. Politieoptreden bij een vergadering Verscheidene leden brachten ter sprake wat te Hilversum is geschied, toen daar in een betooging va» ver schillende samenwerkende vereenigin- gen voor den vrede aan twee sprekers door een aanwezig politie-ambtenaar de voortzetting van hun redevoering is be let. Men achtte dit een bedenkelijk voor val. Het zou afkeurenswaard zijn, als de politic zich hier te lande een recht aan- matigde, dat zij aan de wet kan ontlee- nen. Ingrijpen van de politie in den gang eener vergadering, zonder dat wriae uwr ut- wi i «mui bi wiw. nieihode, die in Nederland niet thuis behoort en hier te lande ook geen In gang mag vingen. Burgerwacht en Vrijw, landstorm De verlaging van de posten, betrek king hebbende op de vrijwillige burger wachten en den bijzorideren vrijwilligon landstorm, werd door verscheidene leden toegejuicht. Zij bleven zich even wel principieel verzetten togen het in stand houden van deze gewapende corpsen. Erkennende, dat er in dc.bevolking at* nemingen zijn vóór een vrij willig, met gewelddadige middelen steunen van do Overheid, meenden deze leden, dat dit streven in stede van te worden bevor derd, dient tc worden tegengegaan cn in meer vredelievende banen moot wor den geleid. Daarenboven, was gedurende 1 i jaren piet van de burgerwachten en den bijzondcren vrywiUigen landstorm gebruik gemaakt, wat hun overbodig heid bewijst. Deze leden vyarcn er ver der niet gerust op, dat de besproken Ipstelllne geheel van fascistische ele menten zijn gezuiverd. Vele andqre leden pleitten met kracht voor handhaving van de. instituten van burgerwacht en vrijwilligen landstorm, welke een heilzame preventieve werking hebben. Bcspjckingen op den Eersten Wegverkeersdag van de K.N.A.C. te s.Gra. venhage Voor veiligheid op den weg Nu de reeds door ons vermelde inlei dingen gehouden op den Wegverkeers dag van K.N.A.C., die gisteren in den Dierentuin te den Haag heeft plaats geluid. werd overgegaan tot het zooge naamd Vrkeerscoliege. Eerste spreker was mr. F. E. Spat. Dczo steldé dc vraag of bij de Statistie ken dor verkeersongevallen rekening wordt gehauden met de uren, met de vraag of een ongeval bij licht of in don ker heeft plauts gevonden. Verlichting dor wegen achtte spreker noodzakolijk, zelfs bij dubbele banen. Ordening van bet verkeer sluit, naar sprekers meening, in dat. al het lang zame verkeer als bakfietsen met hulp- motor e.d. niet op de auttowegen thuis hooren. 1 lr. M. de Bussy merkte öf* inzake da dubbele banen, dat hij niet gelooft, dat dit principe reeds weer ter xiele is. Een voordeel is, dat botsingen van elkaar tegemoet rijdende voertuigen zijn uitge sloten. Ook bij kruisingen is een dub bele rijbaan uit veiiigheidsoogpunt aan te bevelen, omdat men meer gelagen- beid heeft om aandacht te schenken aan de beide verkeersstroomen. De heer J. H. M. Kroes, bestuurslid van de Nevas. bracht hulde aan da K N.A.C. voor de uitstekende organisa tie van dezen wegverkeersdag en bield een pleidooi voor speciale automobiel wegen, welke niet altijd viaductwegen behoeven te zijn, zooals maar al ie veel wordt gedacht. Spreker meende, dat doze speciale auttowegeiy heel wat goedkooper zijn dan de wegen mot aparte verkeersbanen voor langzaam verkeer e.d. Mrw B. Th. Baron, van H&rinxma thoe SlOQten stelde den heer Van Essen de vraag of het niei juister was bij de voortgezette lawaaibestrijding uietr aandacht te schenken aan de oorza ken dan wol aan het geven van sig nalen, waartoe men daardoor wordt gedwongen. De heer P. J. Nortier, sportvoorütter der K.N.M.V., bepleitte de mogelijkheid van het houden van wedstrijden voor automobilisten en motorrijders, hetgeen spreker zag als van nationaal belang, n.l. ten bate van onze defensie, welke zeer gebaat zou zijn bij een goed ge traind korps automobilisten en motor rijders. Ir. Halberlsma wees den beer Van Hemert op de in Frankriik bestaande bepaling, dat alle zware vrachtauto'* van een zoodanige inrichting moeien zijn voordien, dat signalen van achter- oprijdende auto's door de bestuurders in dc cabine moeten kunnen worden gehoord. Verder uitte spr. zijn bezwa ren tegen de rijwielpaden, welke b.v, alleen aan een zijde zijn aangebracht, waardoor een automobilist soms den indruk krijgt een automobiel tegen to komen, welke nog rechtscher rijdt dan hij reeds doet cn daardoor in de war wordt gebracht. Dc vcrscldllende - inleiders beant woordden de vragen. Ir. de Bussy was er van overtuigd, dat viaductwoge« veel duurder zijn dan lage wegen mol parallelwegen. Mr. van Essen wees or op, dat in ons bewustzijn meer en meer de regel is doorgedrongen: hoe minder signalen, hoe veiliger het ver keer. Het fundament moet daarvoor echter worden gevpnnd door een goede verkeerswet on een juiste veikeersep» voeding. Ir. v. Hemert was het met. ir. Malbertsnia eens, dat zware vrachtwa gens moeten zijn voorzien van een ap paraat al» door hem bedoeld, onder voorwaarde echter, dat deze apparaten door een rijksinstelling zouden worden gekeurd, omdat men anders installaties zou krijgen, welke slechts of in het geheel niet werken. Ir. Kanstein ant woordde dep heer Nortier, dat wed strijden niet op de wegen thuis behoo- ren, maar op speciaal daarvoor ange legde banen en wegen, zooals dc NOrn- burgring e.d. Mr. J, Linthorst Homan wees er op, dat georganiseerde ritten, welke men wedstrijden pleegt te noemen, toch »n- ders moeten worden bezien dan als in dividuele ritjes. Het verheugt spreker, dat men dit hij Waterstaat blijkens de praktijk ook zoo jiet. Daarop sloot de voorzitter de met be langstelling gevolgde vergadering.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 3