SLECHTS f3.75 en BLACK CAP" RESULTATEN DER ZENDING Belangwekkende cijfers DE STORMPERIODE Sport TOCH ZEER GOED IS UIT DEN U.P.V.B. 2e BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 24 OCTOBER 1935 Mededeelingen omtrent den zendingsarbeid op de Alg. Zendingsconferentie Dinsdagavond en Woensdag werd in 't Koloniaal Instituut te Amsterdam de al- gemeene Zendingsconferentie gehouden Met de gebruikelijke plechtigheid open de voorzitter, prof. inr. P. Schol ten, de conferentie, waarbij spr. herdacht C R. Kühnen, van de Vereeniging tot onder steuning van de Zendelingen der Saia- tiga-zending op Java en Jid van het Comité voor Nederlandsche Zendings conferenties, die eenigen tijd geleden is overleden. Voorts heette spr. welkom den vertegenwoordiger van den minister van Koloniën, jhr. Six, den vertegen woordiger van den Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, den wethouder van Amsterdam, den heer G. Baas en de vertegenwoordigers der Gemeentelij ke en Vrije Universiteiten. De heer en mevrouw van Boctzelaar van Dubbeldam, deden hierna eenige mededeelingen over de in September door hen bijgewoonde bestuursvergade ring van den Int. Zendingsraad tc Northfield in Amerika. Mevrouw Boet- zelaar van Dubbeldam gaf een overzicht van haar ondervindingen in Amerika, terwijl haar echtgenoot zich bepaalde tot de conferentie. Na langdurige be sprekingen is daar vastgesteld, dat in 1938 een algemeene samenkomst van den Int Zendingsraad zal gehouden worden te Kowloon, tegenover Hongkong. Aan de Aziatische Zendingsraden zal daar een ruime vertegenwoordiging worden toegestaan, vooral van de inlieemsche leden der jonge kerken. Nu reeds kwam de wensch naar voren, dat dan zeer uitvoerig aandacht zal worden geschon ken aan het vraagstuk der Evangelie verkondiging en dat der opleiding daar toe. Men verwacht van deze bijeenkomst in 1938 een groote versterking van het geestelijk en kerkelijk leven in het Ous ten. Men ziet er ook in een stap op den weg tot den geestelijken opbouw van de Kerk in het Oosten. Hierna bléven de aanwezigen nog eenigen tijd bijeen. AMSTERDAM, 23 October. In de heden in de aula van het Koloniaal In stituut voortgezette AJgejneene Neder landsche Zendingsconfer.entie, onder leiding van den. voorzitter, Prof. P. Scholten, heeft na de mórgenaandacht, waarin ds. D. Grammeliri voorging, ds. Joh. Rauws, Zendingsdirecteur te Öegst.- geest, de rij der sprekers ingeleid met liet weergeven van énkele indrukken uit het „Overzicht van-het Zendings werk in Nederlandse!* postten Wost- Indië". Naar aanleiding van den 200-jarigen arbeid der Broedergemeente in Suri name deed spr. de groote beteekenis uitkomen, welke deze Broedergemeente voor de Zending in het algemeen en voor Suriname in het bijzonder gehad heeft. Bij de bespreking der intcrantionale verhoudingen werd hulde gebracht aari Dr. John R, Mott en. bij die van den Ned. Zendingsraad aan den heer L. J. van Wijk, die beiden de grens der 70 jaren passeerden. Met de Zendingsra den der continentale landen werd nau wer contact gezocht. Op Java zijn het de inhecmsche ker ken, die steeds meer de aandacht vra gen. Het verantwoordelijkheidsbesef der Javaansche Christenen werd groo- ter; evenzoo hun offervaardigheid. Op West-Java kan alle evangelisatie- arbeid thans. vastknoopen aan een kerk die in het volk zelf wortelt. Er wordt te weinig werk gemaakt van colporta ge. Het onderwijs heeft veel te lijden. De Medische Zending kon tot nu toe nog de vermindering yan subsidie op vangen. De Salatiga-Zending meldt, dat zij tot dusver niet zulk een rijken zegen gehad heeft als in 1D34; er werden 552 personen gedoopt. Het totaal aantal ge- doopten bedraagt thans 5553. Op het gebied der Doopsgez. Zend. Vereen, vindt men 3754 Christenen; in 1934 werden 108 personen gedoopt. De Geref. Zending op Midden-Java spreekt van krachtige uitbreiding. De Javaansche gemeenten en kringen tel len thans 12051 zielen. In 1934 was er een toename van meer dan 1400 zielen of een groei van meer dan 10 procent. Er zijn nog 1294 personen in dooponder- richt. Er wonen op dit terrein 8 mil- lioen menschen, de verhouding is thans 12 Christenen op elke 800 inwoners. Het onderwijs en het medische werk heb ben zich krachtig ontwikkeld. De nor maalschool te Djogja moest worden gesloten. De Oost-Javaansche kerk telt thans 29257 leden, van wie 29044 Javanen en 213 Madoereezén. De Chineesche kerk aldaar heeft 523 leden. Het aantal ge meenten klom tot 130. Het Inlandsch onderwijs omvat 58 volksscholen, 38 vervolgscholen en 2 huishoudscholen met 7512 leerlingen en 164 leerkrachten. Veel aandacht wordt aan het jeugd werk gewijd. De medische arbeid heeft zijn centra in Modjowarno en Malang. Op Bali konden de drie Javaansche voorgangers, uitgezonden door de Oost- Javaansche kerk, rustig hun arbeid voortzetten. De regeering heeft geen be zwaar gemaakt tegen het verklaren van het Christendom aan hen, die er om vragen, en tegen het toedienen van den doop. Het Leger des Heils werkt op Java, Sumatra en Celebes. Het aantal afdee- lingen bedraagt 239, het aantal officie ren 291, van wie 170 Europeanen, 116 Inlanders en 5 vreemde Oosterlingen. Het telt 10.370 soldaten en 13.425 vol gelingen. De Batakkerk op Sumatra telt 356.615 leden, die verzorgd worden door 50 pan- dita's. In 1934 werden gedoopt 7783 hei denen en 16034 Christen-kinderen. De Niassische kerk telt 108.561 leden. De berichten over de Mentawei-eilan- den luiden zeer hoopvol. Het aantal ge- doopten steeg tot 1503 d.i. een tiende deel der bevolking. In 1834 werden ge doopt 54 Christenkinderen, 170 volwas sen heidenen en 100 heiden-kinderen. Een tweede zendeling is gewenscht. Op de Batoe-eilanden was het aantal sterfgevallen verontrustend groot. Het aantal gddoopten bedraagt 1808. In 1934 werden 172 personen gedoopt. In Deli bedraagt het aantal Christe nen 4189, waarvan in het melaatschen dorp Lakso si Morao' 328. In 1934 werden zijn 518 personen gedoopt; er bleven 680 in dooponderricht. Het ziekenhuis te Kaban Djahe werd door het Batak- Instituut van het Ned. Zend. Gen. over gedragen. Op Borneo werd de Dajaksche kerk zelfstandig verklaard. Het werk der Ba- zelsche zending, groeit snel, trots den toenemenden tegenstand van den Is lam, vooral van Mohammadijah. De Church en Missionary Alliance werkt op Borneo in 4 districten; in het Boe- longan-djstrict werden 1000 personen gedoopt. De Minahassische Kerk op N. Celebes telt 270.000 leden, vereenigd in 361 ge meenten. Er zijn ruim 200 scholen. De normaalschool te Koeranga werd ge sloten. Het Sangi en Talaud-Comité sloot met de regeering een nieuw contract voor 10 jaren. Het aantal Dienaren des Woords möet worden teruggebracht tot 6; of op den duur met een verminderde bezetting van Europeesch personeel zal kunnen worden volstaan, zal voorna melijk afhangen van de wijze, waarop de inhecmsche kerk zich ontwikkelen zal. In Posso bedraagt het aantal Chris tenen 37067. In 1934 werden gedoopt 559 volwassenen en 1905 kinderen. In Zuid-West-Celebes, het terrein der Chr. Geref. Kerk zijn 1559 gedoopten. Het aantal scholen bedraagt 33 met 1995 leerlingen. Onder de Sadang-Toradja's werkt de Geref. Zend. Bond met 6 zendelingen, 2 onderwijzers, 1 zendeling-arts. Het aantal Christenen is 8000. De medische arbeid ging vooruit door stichting van een leprozenie. Er zijn 66 scholen met 6310 leerlingen. De Zuid-Oost-Celebes, Ned. Zend. Ver een., zijn 2454 gedoopten. In 1934 wer den 212 menschen gedoopt In Makassar werken: de Indische Kerk, de Geref Kerk van Soerabaja, die Ds. H. van den Brink daarheen uit zond en de Church and Missionary Al liance, die er een bijbclschool onder houdt. Op Saleier vond de Indische kerk een nieuw hoopvol zendingster rein. Op Soemba werken de Geref. Kerken van de provincies Groningen, Drente en Overijssel in die ressorten. Het aantal gedoopten is ongeveer 4000. Op Boeroe, waar de Utr. Zend. Vereen arbeidt, zijn 3294 gedoopten; de 18 scho len tellen 431 leerlingen. Op Ambon werd de Moluksche kerk zelfstandig verklaard binnen het kader der Indische Kerk. In Ambon werd een melaatschenkolonie geopend. Op Timor zal de zelfstandig-verkla ring. nóg eenigen tijd op zich laten wacntch. Het werk ligt er verspreid over verschillende eilanden. Halmahera, terrein der Utr. Zend. Vereeniging heeft 13.884 Christenen; in 1934 zijn er 8.438 Pepoea's gedoopt. Er zijn 91 gesubsidieerde en 57 ongesubsi dieerde scholen met 8024 leerlingen. De medische arbeid op Seroei ondervond veel moeilijkheden. In Suriname herdenkt de Broeder gemeente haar tweehonderdjarigen ar beid. Financieel was het jaar 1934 moei lijk, maar in de gemeenten is verhoog de activiteit. In het Boschland ontwik kelt het zendingswerk zich. Het werk onder Britsch-Indiërs en Javanen groeit langzaam. Het overzicht eindigt met vermelding van personalia, betrekking hebbende op het werk in Nederland. Dr. H. Kraemer, afgevaardigde van het Ned. Bijbel-Genootschap op Java, sprak vervolgens over Zending-Chris- tenheid-Indië. In de middagbijeenkomst sprak Dr. E. Verwiebe, leider van het Jeugdwerk in de Bataklanden op Sumatra over „Jeugdwerk in ïndië" Na de gedachtenwisseling over deze inleiding, was het andermaal Dr. H. Kraemer, die de aandacht van zijn ge hoor vroeg, thans over „De verhouding van Zending en Inheemsche Kerk". HET TEKORT DER FLORA Mededeelingen over den stand van de rekening zijn voorbarig Wij ontvingen het volgende commu niqué Het hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur stelt er op priis op bekend te maken dat alle mededeelingen over den stand van de rekening der in het voorjaar te Heemstede gehouden bloembollenten toonstelling Flora, op dit oogenblik voorbarig zijn. Deze rekening is nog niet afgesloten en nog niet voorgelegd aan de instanties in de vereeniging zelve, door welke zij zal moeten wor den behandeld. De inschrijvers in het waarborgfonds hebben, zooals daaruit volgt nog geenerlci mededeeling kun nen ontvangen omtrent eventueele voor hen uit die rekening voortvloeiende ge volgen. Wel kan met de meeste beslist heid worden verklaard dat het even tueel tekort verre beneden het in de pers vermelde cijfer van 40.000 zal blijven. DRIE PERSONEN DOOR GAS BEDWELMD GERAAKT AMSTERDAM, 23 Oct. In het gelijk- straatsche gedeelte van het perceel Shackletonstraat 8 zijn vanmiddag drie personen door uitstroomend gas bewus teloos geraakt. Buren, die een sterke gaslucht waar namen, waarschuwden de gemeente Gasfabriek, waarna zich onmiddellijk een gasfitter naar het huis begaf. In de keuken bevonden zich de bewoners, een 83-jarige man en zijn 81-jarige echt- Kon men de vele stormen verwachten? Sedert ongeveer half September heeft het najaars-stormseizoen in West- Europa vijf groote en een kleinen storm gebracht, waarvan hieronder een kort overzicht volgt, waarin de voornaamste elementen genoemd worden, welke voor de beoordeeling van belang zijn: L 17 September: Wind uit Z.Z.W.— Z.W., minstens 8 Beaufort van 719 uur, om 13 uur 10 B. Begin van de barometerdaliug 16 September 21 uur, tien uren voor het losbreken van den storm. Oorzaak van den storm: de ont wikkeling van een secundaire depressie tijdens de trek van de Westkust van Ierland in N.O.-lijke richting. 2. 19 September: Wind uit Z.W.W.» 8 B van 13—17 uur. Begin van de baro meterdaling middernacht van 18 op 19 Sept., 13 uren vóór den storm. Oorzaak: Een diepe depressie, 18 Sept. Z. van IJs land liggende, trok snel over Schotland Oostwaarts. 3. 25 September: Wind uit W.N.W., kracht 8 B en meer (9 uur 11 B) van 917 uur. Begin der barometerdaling 24 Sept. 10 uur, dus 23 uren vóór den storm. De oorzaak van den storm was, dat een dieper wordende depressie van de Westkust van Ierland Oostwaarts trok. Zij lag 25 Sept. over de Helgolan- der Bocht. 4. 29 September: Wind uit Z.W.W., kracht 8 B van 1722 uur, om 21 uur 10. Aan dezen storm ging een niet zeer snelle barometerdaling vooraf. Oorzaak van den storm: Zeer kleine secundaire depressie over Engeland, moeilijk te voorspellen. 5. 9 October: Van 17 uur Z.W.-storm, kracht 8 B. De barometer begon den vorigen dag om 12 uur langzaam te dalen, zeer onregelmatig, om 18 uur trad een zeer snelle daling in. Een secundaire depressie trok snel van W. naar O. over Engeland. 6. 1819 October: Van 3 tot 19 uur stormde het op 19 Oct. uit Z.W.W.Z. W, kracht meer dan 8 B, van 13—15 uur kracht 9 B. De barometerdaling be gon 18 OcL om 14 uur. Een ondiepe depressie verscheen dien dag ten Z.W. van IJsland, trok snel dieper 'wordende in O.N.O.-Jijke richting, bereikte 19 Oct. de Shetlandseilanden en een etmaal iater Zuid-Zweden. In al deze gevallen was de recht- streeksche oorzaak van het stormweer de snelle nadering en het tegelijkertijd dieper worden van een depressie, welke in vier van de zes gevallen van de Westkust van Ierland over de Noordzee trok. Behalve bij den storm van 29 Sep tember, de minst belangrijke, begon de barometer minstens een halve etmaal tevoren te dalen en nam de daling gaandeweg in snelheid toe, de beste aanwijzing uit de lokale verschijnselen, dat een zware storm op komst was. De stormen zijn dus geenszins onverwacht gekomen, behalve dat aan de kustplaat sen in vijf gevallen minstens een halve etmaal vooraf het stormsein van De Rilt is gehescben. Weliswaar zijn deze stormen uitzonderingen op de regels yan het gewone verloop der depressies in West-Europa, maar dergelijke uitzon derlijke gevallen komen in elk storm seizoen voor. Men moet er dus op be dacht zijn, dat zij zich kunnen voor doen en in dit opzicht geven plaatselijke verschijnselen als de sterke en snel toe nemende barometerdaling, het aanwak keren en het naar Zuid terugdraaien van den wind, de stijging der tempera tuur en de eigenaardige veranderingen in de bewolking voldoende waarschu wingen, maar bovendien zijn er de offi- cieele stormwaarschuwingen, waaraan ?»een ontbreekt, dat zij niet onmiddel lijk door middel van de radio worden uitgezonden. Wij moeten ons er daarom over verwonderen, dat al deze waar schuwingen de voorteekenen nog door zoovele menschen in den wind worden geslagen, tengevolge waarvan telkens nieuwe ongelukken en scheepsrampen kunnen voorkomen. De zware stormen in West-Europa komen in het geheel met onverwacht en kunnen steeds ten minste een half etmaal vooruit voor speld worden. RUITERSPORT (CHR. NELL). (Nadruk Terboden). ONGELUK MET EEN HANDGRANAAT 's-GRAVENHAGE, 24 October. Bij oefeningen in het werpen met liand- f£aD?'?" is l?is,errn in het kamp Waalsdorp een ernstig ongeluk ge beurd. Door een te ver geworpen granaat werd een der soldaten zoo ernstig ge troffen, dat hij met een verbrijzelde kaak naar het militair hospitaal moest worden vervoerd, waar operatief in grijpen noodzakelijk bleek. Naar wij vernamen heeft de getrof fene een rustigen nacht gehad en was zijn toestand hedenochtend bevredi gend. JONGEN VERDRONKEN AMSTERDAM, 24 Oct. Een aantal pakhuizen in de Planciusstraat koant nan den achterkant uit aan liet water, de zoogenaamde Smallepadsgracht. In een van deze pakhuizen is Dinsdag avond door personeel overgewerkt. On der dit personeel was een jongeman van 17 jaar. Dinsdagavond laat werd bij de politie in de Spaarndammerstraat aangifte gedaan, dat hij niet was thuis gekomen. De politie stelde een onderzoek in en ging tenslotte dreggen in de gracht. Zij heeft daaruit het lijk van den jonge man opgehaald. Vermoedelijk is hij uit een der luiken van het pakhuis in de gracht gevallen. genoote, die in bewusteloozen toestand verkeerden. Ook de gasfitter, die nog in staat was geweest de hoofdkraan af te sluiten, geraakte bij het zoeken naar het lek in de gasleiding bedwelmd, zoo dat, toen de spoedig gewaarschuwde geneeskundige dienst ter plaatse was, het personeel drie menschen 1e behan delen kreeg. Gelukkig konden de slacht offers worden bijgebracht. Zij zijn etr observatie naar het Wilhelmina-Gast- huis vervoerd. NAJAARSMILITARY VAN AMERSFOORT Zij zal gehouden worden op 29, 30 en 31 Oct. Geen lichte wedstrijd! De volgende week. nl. op 29, 30 en 31 Oct. zal in de omgeving van Amers foort de Najaarsmilitary van de K. M.S.V. worden verreden. Het zal. zoo schrijft het Handelsblad, een bijzonder zware vvedslriid worden, waarbij do ju ry en allen, die cr belang bii hebben, vooral de prestaties zullen volgen van de paarden en ruiters, die in aanmer king komen voor een uitzending naar Berlijn, ter gelegenheid van de Olymp. Spelen. Want deze military is. met uitzonde ring van den cross, die in Berlijn 2000 meter langer zal zijn, precies zóó sa mengesteld als de zware Olympische wedstrijd. Alle afstanden, eischen en tempi ziin gelijk aan die van ..Berlijn 1936". De wedstrijd werd. zooals gebruike lijk is. in drie deelen verdeeld: een dressuurproef. een uithoudingsproef (die zelf weer in vijf deelen is onder verdeeld) en een springconcours. Het dressuurprogramwa dienen de ruiters uit het hoofd te kennen: deze oroef wordt Dinsdagmorgen afgelegd bij paal 9.5 aan den straatweg van Oud-Leusden naar Maarn; om 10 uur worden aldaar de paarden eerst aan een inspectie onderworpen. In de middaguren krijgen de deelne mers gelegenheid om de steeple- en cross-parcoursen per auto te bezoeken en ze eventueel af te wandelen. Woensdagmorgen begint de uithou dingsproef. Het eerste'deel hiervan is een wegparcours van 7 km., dat in 29 min. 10 sec., dus met een snelheid van 240 m. ner minuut moet worden afge legd. Dit parcours eindigt bij de ren baan van Birkhoven. en daar begint deel II: de steeple: 4*A maal de baan rond. waarbij 12 hindernissen van 1.10 m. genomen moeten worden: de steep le is 4000 m. lang en moet gereden worden in een tempo van 600 m. per minuut. Deel III is weer een wegnar cours. thans van 15 km., in hetzelfde tempo als het eerste wegparcours; dan volgt als deel IV: de cross van 6000 m. waarin 22 hindernissen voorkomen; deze cross dient gereden te worden met een snelheid van 430 m. per minuut. Een gedeelte gaat over de Lcusderheide met gebouwde hindernissen. Als viifde en laatste deel volgt, dan een wegparcours van 2000 m., af te leg gen met een snelheid van 333 m. per minuut. Op, Donderdagmorgen worden de paarclen eerst om 10.30 op de Leusder- heide gekeurd; daarna volgt een springconcours, dat om 11 uur begint en in een tempo van 400 m. per mi nuut moet worden afgelegd. De paar den krijgen 7 hindernissen van 1.10 te springen. 4 van 1.15 m. en een natte sloot. Men ziet: het is eeen lichte wedstrijd zoo alles bii elkaar: behalve de gewo ne geldprijzen zijn er nog vier eereprij- zen te winnen, o.a. een zilveren me daille van H.M. de Koningin voor den winner van den eanschen wedstrijd. ZWALUWEN-PLOEGEN OEFENEN Gisteren hebben twee Zwaluwen-ploe gen op het terrein van V.U.C. in den Haag een oefenwedstrijd tegen elkaar gespeeld. De publieke belangstelling hiervoor was gering, niaar de wegblij vers hebben niet veel gemist. De B- ploeg won na een matigen wedstrijd van de A-ploeg mot 21, wat, gezien het feit dat de A-ploeg zoo ongeveer als het reserve-team van het vertegenwoor digend elftal te beschouwen is, nog niet zoo'n slecht resultaat is. Van de B-plocg mag zeer zeker hert. keurige doelverdedigen van Ferwerda genoemd worden, terwijl in de voorhoe de Pino de beste was. In de A-ploeg was het spel van We ber nog geen openbaring, terwijl in de voorhoede de vleugel DrokFischer verdienstelijk speelde. Als geheel een wedstrijd zonder bepaalde lichtpunten, uitgezonderd doelman Ferwerda. De elftallen waren: Zwaluwen A: Mul (H.B.S.), doel; We ber (O.G.0.V.V.) en v. d. Linden (N.C.A.) achter; De la Mar (Haarlem), van Hou- tum (Longa) en Mallee (N.A.C.) mid den; Fischer (Ajax), Drok (R.F.C.), Broeken (Longa), van Spaendonck (Neptunus) en van Nellen (D.H.C.) voor. Zwaluwen B: Ferwerda (BI. Wil), doel; van Diepenbeek (Ajax) en van Gooi (Haarlem), achter; Gischles (Ajax), Kammeyer (Haarlem) en Bool (H.V.V^, midden; Van Walsum (R.F.C.), Blom- vliet (Ajax), v. d. Hoek (V.D.L.), v. d. Boor (O.D.S. en Pino (U.V.V.) voor. VOORLOOPIG NEDERLANDSCH ELFTAL—WATFORD F.C. ROTTERDAM, 23 October. Het voor- loopig Nederlandsch elftal heeft van middag op het Sparta-terrein te Rotter dam voor plus minus 15.000 toeschou wers een oefenwedstrijd gespeeld tegen de Engelsche derde klas profs Watford F.C. Het Nederlandsche team won met 21, nadat de rust met 10 voorsprong voor de Engelschen was imreaaan. De Nederlandsche doelpunten werden gemaakt door Bakhuvs cn Vente. KAARTVERKOOP VOOR H.V.C. Ter voorkoming van stagnatie aan de loketten en ingangen bii de wed strijden van H.V.C. op het sportterrein ..Birkhoven". heeft hot. bestuur van H.V.C. bij de navolgende adressen kaarten in voorverkoop gegeven: Sport huis Bokking, Langestraat 80 Sigaren magazijn „Neptunus". Socsterweg cn den heer Hendriks, Soesterweg 466. 99 NED. ELFTAL TEGEN DENEMARKEN De oude voorhoede in eere hersteld AMSTERDAM, 23 Oct. Het Neder landsch elftal, dat op Zondag 3 Novem ber a.s. te Amsterdam in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen Denemar ken zal uitkomen, is als volgt samenge steld: Doel: Halle (Go Ahead). Achter: Weber (AGOVV) en Calden- hovcn (DWS). Midden: B. Pauwe (Feyenoord), An- deriessen (Ajax) en van Heel (Feyen oord) aanvoerder. Voor: Wels (Unitas), Vente (Neptu nus), Bakhuys (HBS), Smit (Haarlem) en Mijnders (DFC). Als reserves zijn aangewezen Ferwer da (Blauw-Wit), van Run (PSV), Kam meyer (Haarlem), Vrauwdeunt (Feyen oord), Westphal (Blauw-Wit) cn Breit- ner (Hermes-DVS). SCHOTLAND WINT VAN IERLAND BELFAST. 23 October (A. N. P.) Vail- daag heeft te Belfast bii een der ver dere wedstrijden van de Engelsche League Schotland over Ierland gezege vierd met een 32 overwinning (rust 20). Daar de regen in stroomen neer viel. waren er slechts 5000 toeschou wers, Ondanks het moeilijke terrein werd door beide elftallen goed ge speeld. De Schotten waren reeds hij de rust door twee scores van den linkshalf Harrison in de meerderheid. Na rust schoot de Iersche middenvoor Shearer (Derby County) tweemaal in en maak te daarmede gelijk. Eerst viif minuten voor het einde besliste een prachtige score van den rechtshalf Buchan den strijd ten gunste van de Schotten. Op 30 October wordt te Glasgow de wedstrijd gespeeld Engeland—Schot land. Het competitieprogramma voor aj Zondag is als volgt samengesteld: le klasse: ScherpenzeelVolharding SoesterbergJ.S.V. Sperwer—De Raven SL BoysVeenendaal Driebergen—'s-Graveland E.S.V.A.C.Gooische Boys 2e klasse A. V.V.O.P.—V.V.O.G. Wijk bij DuurstedeF.A.K. Sparta—D.E.V. AmerongenWoudenberg 2e klasse B. Vreeswij kW.D.O. U.J.S.—N.V.C De Zebra'sMijdrecht A.T.O.—D.W.S.V. MinervaNijenrodes 3e klasse A. RapidMaarssen T.O.S.Vinkev. Boys V.V.U.—W.V.V. G.V.V.G.M.H. Avance—D.O.S.V. AU RoundSpoorvogels Reserve le klasse A Quick 2Amsvorde 2 Velox 5Sopla 2 Donar 3Amersf. Boys 2 Reserve 2e klasse A. Amsvorde 3—A.P.W.C. 2 B.V.C 3Baarn 3 H.V.C. 3Soesterberg 2 Reserve 3e klasse A. V.V.O.G. 2Baarn 4 Amersf. Boys 3—A.P.W.C. 3 Reserve 4e klasse D. Amersf. Boys 4—Zeist 5 A.P.W.C 4—Sopla 4 Quick 4Soesterberg 3 (12 uui Spoorvogels 2E.S.V.A.C 3 't Gooi 6—Amsvorde 4 BILJARTEN ARIE BOS WEER TERUG ROTTERDAM. 22 October. Met de „Veendam" is vandaag de oud-kam pioen voor Nederland en oud-wereld kampioen biljarten, Arie Bos, uit Ame rika teruggekeerd. Bij de eerste ontmoeting op vader- landschen bodem informeerden wij voor eerst naar zijn meening over de jongste gebeurtenissen in de biljartwereld, en met name over het wederom amateur worden van den „prof" Bos. Wij brachten Bos op de hoogte van de genomen beslissing in de laatste ver gadering van den Nederlandschen Bil jart Bond, en hij toonde zich verheugd weer als amateur te kunnen optreden. In de kwestie of hij in 1934 geldelijke vergoeding heeft genoten, gelijk de heer Pijper bekend maakte, wacht Bos den uitslag van het onderzoek met gerust heid af. Op de vraag, of Bos nog In Amerika heeft gespeeld of geoefend, antwoordde hij ontkennend, maar wel is hij voor nemens te gaan trainen om zijn Neder landsche vrienden weer als vanouds partij te kunnen geven. ZWEMM&N NIEUW RECORD VAN KIEFFER Thans een tijd van 1 min. 6.2 sec. op de 100 Meter rugslag KREFELD, 22 Oct (A.N.P.) De Amerlkaansche zwemmer Adolf Kie- fer heeft hedenavond tijdens de In ternationale zwemwedstrijden te Krefeld het wereldrecord over de 100 m. rugslag verbeterd en ge bracht op 1 min. 6,2 sec. Nog Zon dag j.L had Kiefcr het wereldrecord op dezen afstand te Berlijn op 1 min. 7 sec. gebracht. Er waren vijf officieele tijdopnemers, waaronder onze landgenoote Mevr. Braun uit Rotterdam. Drie van de vijf chronometers wezen een tijd van 1 min. ü.2 sec. aan, zoodat ongetwijfeld dit we reldrecord door de F.I.N.A. erkend zal worden. De 50 meter legde hij af in 52 sec., en toen was het al duidelijk, dat hij het wereldrecord zou verbeteren. Als tweede eindigde op dit nummer de Duitscher Simon met een tijd van 1 min. 12 sec.. Drie werd Küpers met 1 min. 12,6 sec. De 100 in. vrije slag werd gewonnen door den Amerikaan Highland niet een lijd van precies 1 min., terwijl zijn land genoot Brydenthal de 100 m. schoolslag won in den tijd van 1 min. 13,5 sec. Een interessant nummer was voorts d« 200 schoolslag voor dames. De Euro- peesche kampioene, Martha Gencnger won dit nummer in den goeden tijd van 3 min. 4 sec. voor mej. Hölzner met een tijd van 3 min. 5,2 sec. De belangstelling voor deze wedstrij den, welke in de stedelijke zweminrich ting te Krefeld werden gehouden, was zoo groot, dat lang voor den aanvang der wedstrijden de deuren gesloten moesten worden. ATHLETIBK NAAR BERLIJN IN 1936 De Commissie voor Dames Athletiek der K. N. A. U. heeft een voorloopige Olympische damesploeg samengesteld bestaande uit: T. Schuurman (K.N.A.U.), I. Martin (Olympia Dev.), T. Koop mans (Atalan ta), J. Dalmolen (Brunhilde Gron.), A. de Vries, Doorgeest, ter Braake, Cl Pels en Koen allen van A.D.A., Niessink en Messmann van A.VA, Breijer en Die ben (Brunhilde Leiden), B. Palm (U. D.A.) en G. de Koek (A.G.V.). De dames uit Groningen en mej. Schuurman en Martin zullen trainen onder leiding van den heer P. Korver en-de andere komen eenmaal per week bijeen op de sintelbaan op het Olympin- nlein te Amsterdam. Maandag a^. wordt met de training begonnen. In Amster dam leidt de heer F. Jutte. Deze ploeg bestaat uit dames die een redelijke kans maken te worden uitgezonden met eenige reserve's. BRIDGE UTRECHT—AMERSFOORT Voor dc competitie van den Neder landschen Bridge Bond heeft het eer ste team van de Bridgeclub „Amers foort", bestaande uit Mevr. Rintel—de Jong. de heeren W. Willing. Dr. van Luvt en C. v. d. Donker, na een span- nenden strijd tegen de Bridgeclub ..Utrecht" met een verschil van 1790 ounten ziin eersten comoetitie-wed- strijd gewonnen. Nieuwe Uitgaven James B. Hendrigx. PnilriiMM Mms. Uitg. J. Philip Krusem&n, Den Haag. In dit boek is Tex Benton, de gentle man-cowboy, de hoofdfiguur. Als hij zei, dat hij wat zou doen, dan deed hij het ook werkelijk. Toen hij eens een jaar lang geen whisky had gedronken, ging hij naar dc stad om zich eens flink te bedrinken en in Timber City had een sensationeele braspartij plaats. Hiervan waren talrijke zeer gecompliceerde ge beurtenissen het gevolg. Revolverdra ma's en liefdesromantiek wisselen el kander af en worden beschreven op boeiende en spannende wijze. Natuurlijk blijft Tex Benton den Tex, zooals nij in zijn landstreek wordt genoemd do groote held. Geen beter schutter dan hij. Geen knapper Jongeman, dan hij, zeg; de dochter van Mc. Wborter en ze trouwt natuurlijk met den Tex. Allen worden ten slotte vrienden onder el kaar en bij hun huwelijk besloot een dokter in de rechtswetenschappen zijn toespraak aldus: De macht van het vee- land maakt ons allen broeders! Werkelijk een buitengewoon mooi boek.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 7