Joh. bottinga ALJECHIN GEEFT OP IC&ófitmet* Sanctie-ontwerp goedgekeurd MET 68 TEGEN 3 STEMMEN Gedeeltelijk via Marseille Langestraat 28 Tel. 59 Sport „d'ARNHEMSCHE POORT" Particuliere ondernemers en werkverschaffing IS INSCHAKELING MOGELIJK? DE 10e PARTIJ WIJ LUISTEREN NAAR: Ie BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 25 OCTOBER 1935 PARL. OVERZICHT Minister de Graeff had geen zware taak DEN HAAG, 24 October. Met 68 tenen 3 stemmen heet» de Kamer het wetsontwerp goedgekeurd, dat aan de Kroon de bovoegdheid geeft om nadere maatregelen te nemen ten einde de in ternationale samenwerking te bevorde ren tot het voorkomen of beëindigen van vijandelijkheden. Ofschoon de naam Italië in het wetsontwerp niet voorkomt, dankt het zijn ontstaan aan he Italiaansch—Abessijnsclie conflict. Van „voorkomen" van vijandelijkheden kan hierbij helaas niet meer worden gesproken; er is al hard en bloedig gevochten. Moge de internationale sa menwerking, waartoe dit wetsontwerp dienstig is, de vijandelijkheden dan al thans doen beëindigen. Krachtens dit wetsontwerp zal de Kroon, met genoemd doei, den gocde- reninvoer kunnen beperken of verbie den uit landen, door haar aan te wij zen. Eenzelfde bevoegdheid krijgt de Kroon voor wat verstrekking van cre- diet betreft in geld of in goederen aan zulke landen of aan onderdanen hier van. Ingevolge de besluiten, door den Volkenbond genomen, zal de regecring, na totstandkoming van do voorgestelde wet, rtezo bevoegdheden aanstonds moe ten gebruiken. De regeering krijgt echter door dit wetsontwerp ook eenige bevoegdheden, waarvan het gebruik door ons lidmaat schap van den Volkenbond nog niet noodig is, maar die haar kunnen te pas komen, zoodra Genève ook op dit punt besluiten mocht nemen. De Kroon zal namelijk kunnen verhinderen, dat een schip met bestemming naar een haven van door haar aan te wijzen landen ons land verlaat of dat een schip uit zulk een haven ons land bin nen komt of dat een schip, onder onze .vlag varende, zulke havens aan doet. Ook zal de Kroon verkoop of verhu ring van Nederlandscho schepen aan door haar aan te wijzen landen kunnen verhinderen. Al deze bepalingen zijn, zooals men ziet, in algeuieenen zin gesteld en kun- Minister de Graeff nen dus ook hij andere conflicten wor den gebruikt dan bij dut, wat de we reld nu bezig houdt. Dat de Kroon reeds bevoegd ls om, ter wille van den vrede, den uitvoer naar, door haar aan te wijzen, landen te beperken of te verbieden, weet men. De desbetreffende wet is al tot stand gekomen. Ir. Bongaerts (r.k.) vond het wen- schelijk. dat de Volkenbond te zijner tijd tot een codificatie overgaat van de sunrilcl>epaHngen. welke nu gelegen heidswetgeving zijn, en minister De Graeff zal overwegen, of hij zulk een codificatie kan bevorderen. Aandacht verdient 's ministers me- dedeeiing, dat de Belgische regecring hedenmorgon aan de onze heelt voor gesteld. dat beide landen de sanctie- maatregelen zullen nemen na gemeen overleg, opdat de maatregelen elkaar niet zullen doorkruisen. Dit was een aardige troef, welke do bewindsman kon uitspelen tegen ds. Zandt (s.g.), die het voorstelde, alsof België eigen lijk maar heel weinig voor deelneming aan do sancties gevoelde, en die dit als een argument tegen deelneming door ons land gebruikte. Niet zonder belang was de categori sche verklaring van Z. Exc., dat ons lidmaatschap van den Volkenbond ons wel verplicht tot deelneming aan eco nomische en financiëele sancties, maar niet aan militaire. Hieruit zou men te vens kunnen afleiden, dat zij, die in deze dagen hebben verkondigd, dat uit de economische sancties militaire auto matisch voortvloeien, het bij het ver keerde eind hebben gehad. Verschil lende afgevaardigden, die het wetsont werp steunden, drongen er op aan, dat, als landgenooten door do sanctiemaat' regelen bijzonder veel schade lijden, de reeeering hun een tegemoetkoming zou geven. Minister De Graeff zal er eens met zijn amhtgenooten over spreken, of de regeering in gevallen van zeer ern- stigo schade iets zou kunnen doen, maar zeide, huiverig te zijn om do deur in dit opzicht op een kier to zetten. Niet minder dan twaalf leden heb ben het woord gevoerd en onder hen waren zelfs twee communisten. Nadat de heer De Visser het wetsontwerp ver dedigd had, deed zijn partijgenoot Roe- stam Effendi, als „Indonesiër", desge lijks, gedurende zijn rede versprak hij zich tweemaal door zijn gehoor met „kameraden!" aan te spreken! De heer Sneevliet (r.s.), die tegen het wetsont werp stemde, smaalde de communis ten, omdat zij, althans op dit punt, gou vernementeel geworden zijn. Als Trotz- kiist beweert hij, zelf de echte Lcnïs- tische wijsheid in pacht te hebben. Hij ziet in den Volkenbond slechts een in strument van het kapitalisme. Voorts stemde tegen ir. Van Dis, bij de stemming de eenig aanwezige van de staatkundig-gereformeerden, namens wie ds. Zandt het debat had geopend met kritiek op den Volkenbond, die slechts Engelands belang dient en waar van ook het bolsjewistische Rusland deel uitmaakt. Ds. Zandt en mr. Wes terman (n.h.), de derde tegenstemmer, betoogden beiden, dat de sancties wei nig effect zouden sorteeren en dat ons land er slechts schade van zou hebben. Jhr. De Geer (c.h.), die een indrukwek kend speeclije ten gunste van het wets ontwerp hield, gaf een „Seitenhieb" aan mr. Westerman, terloops opmer kende, dat de NJiJS. „althans formeel" niet in de Kamer vertegenwoordigd was. Mr. Weslerman intusschen verde digde Italië niet in die mate, als ir. Mussert het op den N.S.B.-landdag heeft gedaan. Zedelijke afkeuring over Italics optreden hebben wij uit mr. Wcsterman's mond niet gehoord; slechts klaagde hij, dat Italië onhandig was geweest en den schijn niet eens had weten te redden. De heeren Joekcs (s.d.), Lingbeek (h. g.). Vliegen (s.d.), Boon (lib.), Bon gaerts (r.k). en Rutgers (a.r.) moeten wij nog als verdedigers van het wets ontwerp noemen. Verscheidene voor standers stelden het bijzondere belang van deze eerste Volkenbondsactie ten gunste van den vrede in het licht. Mi nister De Graeff had geen zware taak. Dat de grooto meerderheid van ons volk op dit punt achter de regcering staat, kwam ook in de Kamer tot uiting Het nieuw benoemde lid de heer Krol (vacature-Snoeek Henkemnns) is be- eedigd. Een ander jong Kamerlid, mr. Coops (lib.), heeft zijn maidenspeech gehouden, toen hij bij de ^rtikelgewijze behandeling van de sanctiewet een amendement verdedigde om te bepalen, dat opzet zou moeten blijken, zou over treding van deze wet strafbaar zijn. Nadat de minister het had bestreden, trok mr. Coops het in. Mail:vrachtschepen der Nederland zullen Nas pels mijden De mail-vrachtschepen van de Stoom vaart Mij. „Nederland", die op de uit reis via Napels varen, zullen inplaats daarvan, tot nadere aankondiging, Marseille aanloopcn. Als eerste schip op do veranderde route zal het m.s. „Poelau Tello", dat 25 October van Amsterdam vertrekt, to Marseille pas sagiers en post aan boord nemen. Het mail-vrachtmoforschïp „Kota Baroe", van de Rottordamsche Lloyd. dat 15 November van Rotterdam naar Java vertrekt, zal eveneens niet via Napels, doch via Marseille varen. De passagiers- en nostsehepen van de „Nederland", die Genua aanloopen. zul len dezelfde ronte blijven volgen. SUPINATOR sender p!)n SriMe mlwMa l| Int Ml „kjikflimtt dg» jgdipl. „«tkgndlji K.L.M. HEEFT PLANNEN Verlenging van de Trans* Atlantische lijn tot Manilla MANILLA, 24 Oct. (Reuter). De heer Nieuwenhuis, de vertegenwoordi ger van de K.L.M. kwam Donderdag al hier aan. Naar hij verklaarde zou hij van de regecring der Philippijncn toestemmiug zien te verkrijgen tot het verlengen van de Trans-Aziatische luchtlijn zijner Maatschappij naar het Oosten tot Ma nilla. Op deze wijze zou een verbinding tot stand komen tusschen den bestaanden luebtdienst Java—Europa en de door de Pan American Airlines ontworpen Trans-Pacific Luchtlijn. NIEUWE REGEERINGSCOMMISSIES Naar wij vernemen hebben de minis ters van Landbouw en Visscherij en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart besloten het college van Regeoringscom- missarissen uit te breiden met één lid, dat belast zal worden met de beharti ging van de industrieele belangen bij de Landbouwcrisismaatregclen. Aangewezen voor bedoelde functie werd dr. W. L. Groeneveld Meyer, ad ministrateur bij het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. WIELRIJDER DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD PRINCEHAGE, 24 Oct. - Heden avond omstreeks 7 uur is in de Lies- boschstraat alhier de wielrijder S. Dans door een uit Roosendaal komende auto van achteren aangereden en tegen bet trottoir geslingerd. De man was vrijwel op slag dood. Zijn stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis te Breda ver voerd. STORMSCHADE AAN TRAWLERS Nog steeds komen in IJmuiden traw lers van de visschers terug, dio in het eind van de vorige weck veel van het slechte weer te lijden hebben gehad. De Poolzee IJ.M. 77 en de Dirkic R.O 54 hebben beiden ida scheeosboot verlo ren. Het vinden dezer booten hoeft dus geen aanleiding tot ongerustheid te ge ven. VOETBAL DE STICHTSCHE PROV. VOETBALBOND De Stichtsche Provinciale Voetbal bond hield gisteravond in Lunchroom „Amsvorde" een vergadering ten doel bobbende,' voetbalverenigingen gele genheid te geven, zich bij dezen bond aan te sluiten. De vergadering welke slechts door enkele personen werd bezocht, stond onder leiding van den heer Diephuis voorzitter van den S.P.V.B., die in den aanvang van zijn rede het onstaan van dezen bond welke in Utrecht gevestigd, schetste. Het vorige jaar namen aan de com petitie deel 43 elftallen. Het doel van den S.P.V.B. is minder draagkrachtige vereenigingen uit Utrecht en omstre ken gelegenheid te geven het voetbal spel te beoefenen in competitieverband tegen een minimum bedrag, doch met dezelfde voordeelen. welke de U.P.V.B. biedt Momenteel spelen 14 vereenigin gen in dezen bond, in de eerste en tweede afdeeling elk 7 vereenigingen. Verschillende vereenigingen, welke naar den U.P.V.B. zijn gegaan, zijn weer bij den S.P.V.B. teruggekomen. Dit vondt zijn oorzaak in liet feit, dat de vereenigingen met hun vele werklooze leden niet in staat zijn hun verplichtin gen tegenover den U.P.V.B. na te ko men: Ook de hooge terreinhuren vari- eerend tusschen 200.en 300.ko- mon hier nog bij, wat de kleine vereeni gingen niet op kunnen brengen. De be doeling van den S.P.V.B. is om ook contact in Amersfoort te krijgen. De bond bezit volgens spreker een be hoorlijk reglement alsmede een protest commissie. Indien door uitbreiding de reizen grootcr worden, zal men ook trachten in de reiskosten tegemoet te kernen. Na deze uiteenzeting trad de Amers- foortsche Voctbalvereeniging „Vrien denschaar" als lid toe. CLUB-KAMPIOENSCHAP „HET HERT" Op de Wielerbaan te Wageningen zullen Zondagmiddag 27 October a.s. de wedstrijden om het club-kampioenschap van de Rijwielclub ,Het Ilert" verreden worden. ARNHEMSCHE POOR.TWAL 50-52 TELEFOON 242 UW ADRES voor JENEVER - BRANDEWIJN - CITROENJENEVER f 3.- PER UTER Inleiding voor de directeuren van Maatschappelijk Hulpbetoon 's-GRAVENHAGE. 24 Oct De Ver- cenigine van Directeuren van Maat schappelijk Hulpbetoon, afd. Zuid-Hol land. hield hedenmiddag onder voor zitterschap van den heer L. II oef en bos (Den Haaa) in een der zalen van „De Kroon" aan het Spui te dezer slede een vergadering ter behandeling van net onderwerp Js het wenscheliik de par ticuliere ondernemers te betrekken in het uitvoeren van werkvcrschaffings- werken? De heer A. N. van Mill, adj.- dirccteur van den Gem. Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon te Rotter dam. trad als inleider van dit onder werp OP. Aanwezig waren o. a. do wethouder van Sociale Zaken alhier, do heer Buurman, en de directeur van Ge meentewerken te dezer stede. ir. Van der Vegt. zoomede de wethouders van eenige andere gemeenten in Zuid-Hol land. D e voorzitter herdacht in rifn ope ningswoord den dezer dag-en overleden directeur-generaal voor de Werkver schaffing en Stcunverlcening. den heer A. van Geelen. een beminnelijk mensch, die aldus spr. een hooge opvat ting van zijn taak had. De heer Van Mill, daarna ziin In leiding aanvangende, schetste de mo- rcolo en andere nadoelen der gedwon gen werkloosheid. Het uitvoeren van werken in werkverschaffing is een van de middelen om die nadeelcn te ont gaan. doch mede in verband met de finandeele omstandigheden, welke ook voor de overheid uiterst moeilijk zijn en dit nog wel geruimen tiid zuilen blijven, moet een zekere beperking in! acht worden genomen. De werken moe ten economisch verantwoord ziin. d. w. z. zii moeten nut afwerpen voor het economisch leven (voor landbouw, han del of industrie). Spreker onderscheidde werkverschaf fing (in hoofdzaak voor ongeschoolde arbeiders in werken, die anders niet zouden worden uitgevoerd), werkver ruiming (voor geschoolde arbeiders in werken, die anders, zii het wat later, toch zouden moeten worden uitge voerd) en werken in normale uitvoe ring. Werkverschaffing is eigenlijk een vorm van steunverleenine. waarbij steeds een zoo spoedig mogelijke terug keer tot normale werkzaamheden moet blijven vooropstaan. Hieruit vloeit voort, dat de loonen bii de werkver schaffing op een lager peil dan die van het normale bedrijfsleven behooren te zijn gesteld. Het oog dient gericht te bliiven op het algemeen belang. Spr. stelde de vraag of en in hoeverre het bouwbedrijf ernstiger dan in nor male tijden in de tegenwoordige om standigheden met werkloosheid heeft te kampen. In de eerste twee iaren van de crisisperiode, welke thans 5 jaren heeft beloopcn. waren nog verschei dene bouwwerken onderhanden, waar van de aanbesteding on normale facto ren bewustte. In de laatste drie jaren evenwel is in het bouwbedrijf de werk loosheid sterk opgeloopen. Aldus be schouwd. kan ook voor het bouwbedrijf van cri3is-werkloosheid worden gespro ken. Bij de werkverschaffing eaat het er om een zoo groot mogelijk aantal menschen te werk te stellen. Hiervoor ziin de loon-intensievc werken aange wezen. De aannemer van werken laat zich door zakelijke overwegingen (het ma ken van zooveel mogelijk winst enz.) leiden, zijn streven is uiteraard gericht op vermindering van het aantal „man dagen". terwijl de overheid er iuist be lang bii heeft, dat zooveel mogelijk personen aan de steunverleening kun nen worden onttrokken. Tariefsbepalingen en verbod van ar beidsbesparende machines geven in dergelijke gevallen veelal moeilijkhe den. Ook moet rekening worden gehouden met „opzet-bedragen", welke in het aannemersbedrijf gebruikelijk ziin, al wordt daarover in het openbaar liever niet gesproken. Spr. constateerde intus schen. aan de hand van eenige feiten, dat de opzetie^-gewoonte. het plaatsen n.l. van een extra-som boven den kost prijs plus winst voor den ondernemer, welke extra-som onder de inschrijvers wordt verdeeld, diep is ingeburgerd. Hoezeer spreker het particulier ini tiatief in het algemeen huldigt, bii de uitvoering van werken in werkver schaffing levert het stelsel van aan neming z. i. wel ernstige moeilijkhe den. Ten deelc zijn deze te ontgaan, indien van aannemerszijde een ge meenschappelijk orgaan wordt gescha pen, dat, do uitvoering van dergelijke werken leidt en dat zoo besloot spr. hiervoor een vooraf te beoalen ver goeding ontvangt. Op de inleiding van den heer Van Mill volgde een korte gedachtenwisse- ling. Ir. van der Vcgt had gaarne nog het een en ander vernomen omtrent de mogelijkheid om aan de bezwaren te gen het betrekken van de particuliere ondernemers in het uitvoeren van werkverschafffingswerkcn tegemoet te komen. Naar de meening van spreker dient naar samenwerking met aanne mers te worden eestreeffd. Uitschake ling van het risico van den aannemer acht spr. onjuist; in dat geval hadden we den aannemer niet noodig. De loon- factor komt in den regel niet hooger dan 30 k 40 pet. Spr. acht het volstrekt niet bedenkelijk, dat de aannemer winst maakt Mogelijk is het wellicht, den arbeider daarbij een premie te ver schaffen om het werk te bespoedigen. De inleider antwoordde, dat er een causaal verband is tusschen de toene ming van de werkverschaffing en de vermindering van het aantal normale werken. Wil men den aannemer de hand toesteken, dan dient men het aantal normale werken te verruimen. Bij werkverschaffing ondervindt men van het aanneemsystecm steeds moei lijkheden. Het toekennen van premies aan de arbeiders bii do werkverschaf fing zou ertoe kunnen leiden, dat het loon boven dat>van het normale bedrijf uitging en daardoor zou de prikkel tot normalen arbeid worden weegenomen. Van andere zijde werd noe de op merking gemaakt dat beperking van werkverschaffing wenscheliik is. Hierna sloot de voorzitter de bijeen komst met woorden van dank. EUWEALJECHIN GOUDA, 24 October. In de zaal Kunstmin van het Sociëteitsgebouw „Ons Genoegen" alhier is heden om half zes onder groote belangstelling de 10e partij aangevangen van de match Euwe-Aljechin om het wereldkampioen schap schaken. Deze 10e partij, waarbij dr. Euwe met Wit speelde, had het volgende verloop: Wit: Zwart: Dr. M. Euwe Dra A. Aljechin Tsjechische verdediging 1. d2d4 d7—d5 2. c2c4 c7c6 3. Pgl-f3 Pg816 4. e2e3 e7eG 5. Pbl—c:> a7a6 6. '1)8—d7 7. b2b4 a6o5 8. b4b5 Pf6e4 9. Pc3xe4 d5xe4 10. Pf3d"2 17—13 11. 12—13 Dd8h4+ 12, Dh4h6 13. Ddl—e2 LI8e7 0-0 Pd?— f6 Le7—d8 f5x e 4 Dh6g6 Ld 8e7 Dg6g5 e6—e5 Lc8e6 Dg5h6 g7—gó Dh6—g7 h7h5 Dg7h7 h5-h4t Dh7xh4 Dh4h7 TaSxfS Pf6xd5 Le7xf8 Lf8e7 Dh7h4 g5xh4 Le7J8 Le6xf5 Pd3—e7 Pe7c3 De partij is hier afgebroken. Zwart heeft zijn zet afgegeven. Later heeft Aljechin opgegeven. ZATERDAG V.AJI.A. HILVERSUM 11 301.5 m. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de Continu-bedrijven. Orgelspel door Joh. Jong. Weensch programma. 12.30 n.m. De Notenkrakers o.l.v» Daaf Wins. I.15 m Eddy Waiis enziin orkest. 2.00 njn. Hoe de Toonkunst groeide (XXXV). Franz Liszt (1811—1886) als componist voor piano. 2.20 n.m. Strijk-orkest o.l.v. Piet Tig- gers m.m.v. Leo van der Lek. hobo. 2.35 n.m. Dubbel X o.l.v. Cor Steyn m.m.v. Bert van Dongen, zang. 3.00 n.m. Van het Witte Doek. Film- kwartiertje door M. Sluvser. 3.15 n.m. Michel Gobets. tenor. Joh. Jong. piano. 3.40 n.m. „De Economische toestand in het derde kwartaal" door J. W. Ma- thiisen. 4.40 n.m. „Het Plan van den Arbeid". De politieke aspecten van het plan. door mr. dr. G. v. d. Bereh. 5.00 n.m. Baksische Feestdagen. Cau serie met gramofoonplaten door Rutger Schoute. 5.40 nan. Letterkundig overzicht Dr. G. J. Geers: „Lope de Veea". 6.00 n.m. Uit de Roöde Jeugdbewe ging. „De Wielewaal", zanggroep der Amsterdamsche A.J.C. o.l.v. Piet Tig- gers. Toespraak. Wim van Halm: „De roode valken in de winter". 6.30 n.m. Esperanti-uitzending. 7.00 n.m. „De Boodschap van het Re- ligicus-Sociaiisme" door H. Brinkhof. 8.12 n.m. Wii vragen uw aandacht voor 8.40 nam. „De Meid". Komedie van haat in twee bedrijven door Herman Hevermans. Opvoering van een frag ment door het V.A.R.A.-tooneel. met als gast: Esther de Boervan Rijk. 9.00 n.m. Cor Steyn's Accordeon-or kest m.m.v. Bert van Dongen, zang. 9.20 n.m. „De Eenmanswagen" door H. F. Oets. 930 n.m. 1111 10.00 n.m. „Nocturne". Dramatische schets in één bedrijf door erman Heijer mans. Opvoering door het V.A.R.A.- tooneel. met als gast: Esther de Boer— van Riik. 10.30 n.m. Eddv Walis en ziin orkest. II.05 n.m. Eddy Walis en ziin orkest, HILVERSUM I 1875 m. K.R.O. 8.00—9.15 Morgenconcert. 10.3011.00 Muziekuitzendïng voor fabrieken. 12.30—1.15 n.m. Het K.R.O. Orkest o. L v. Marinus van 't Woud. 1.302.00 n.m. De K.R.O.-bovs o.l.v. Piet Lustenhouwer. 2.00—2.30 n.m. Halfuurtje voor de rij peren jeugd door mevr. A. Schelfhout v. d. Meulen. 2.303.00 n.m. Sporthalfuurtie doorP. Ölthoff. 3.00—4.00 n.m. Kinderuurtie door mevr. Sophie Nuwenhuis van der Rijst 4.156.30 n.m. De K-R.O.-Bovs o.l.v. Piet Lustenhouwer. 6206.45. n.m. Journalistiek week overzicht door Paul de Waart. 7.15—735 njn. Katholieke Radio Volksuniversiteit. Theologische Facul teit (IV slot). „Gevolgtrekkingen voor onze tiid" door Pater dr. C. Pauwels O.P. 7308.00 n.m. Esperantopraatje door A. van Weerhorst. 8.05—8.20 n.m. K.R.O.-actualitciten. 8.209.00 nama In Sprookjesland. Een feceriek programma, uitgevoerd door het K.R.O.-orkest o.l.v. Marinus van 't Woud. 9.20—9.30 n.m. Daniel de Vroome ver telt van zijn merkwaardige belevenis sen „Over een offensief". 9.309.40 n.m. Accordeon- en piano recital door Jac. Gerlach en W. A. Jansen. 9.40—10.00 n.m. Het K.R.O. Orkest o. L v. Marinus van 't Woud. 10.00—1020 n.m. The Twinkling Three. 1020—1035 n.m. Het K.R.O. Orkest o. I. v. Marinus van 't Woud. 10.40—10.50 n.m. .Vervolg accordeon- en piano-recital. 10.5011.15 n.m. Bezinning in schoon heid. BRUSSEL 4839 M. Fransch programma 12.50 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Paul Gason. 1.30 Vervolg concert. 5.20 Concert door het Omroeporkest o.Lv, Paul Gason, 6.50 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Paul Gason nun-v. een vocaal kwartet. 9.20 „La Kermesse", Luisterspel van Anton Thiry. 9.45 Vervolg concert. 10.30 Dansmuziek door „Adrini Ger- rebos en zijn Boys", o.l.v. André Ger- rebos. BRUSSEL 321.9 M. Vlaamsch programma 12.50 Weerbericht 12.51 Populair concert o.l.v. Karei Walpot. 5.20 n.m. Concert door mei. Francois piano. Louis Stoefs. fluit. 6.35 Populair concert o.l.v. Karei Wal pot. 820 Populair concert o.l.v. Karei Walpot. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 5.50 Vroolijlte muziek met Otto Do brindt en Rich. Bellack. 7.40820 Muziek voor de huisvrouw. Het kleine Omroeporkest. 9.35 „Deutsche Fliegerhelden", hoor spel van Fritz Wenzel. 10.05 „Frölicher Kindergarten". 11.20 Concert o.l.v. Rudolf SchultheisS I.20 Gevarieerd programma. 6.05 Horst Hanns Sieber speeltop bioscooporgel (opn.). 9.50 „Eine kleine Nachtmusik". NU- ziek voor Engelsche hoorn. A.d. vleu gel Herbert Jiiger. i', 10201120 Dansmuziek doorj het \Vilfried Krüger-orkest. DROITWICH 1500 M. II.20 Het B.B.C. „Northern" orkest 0.1.v. T. EL Morrison. Laura Sheppard, alt. 1235 n.m. Het Commodore Grand Or kest o.l.v. Harry Davidson. 2.25 Het Coventry HinDodrome Or kest o.l.v. Charles Shadwell. 320 Orgelconcert door Harold Ram- sav. 3.50 Het Orkest van ZAT. Kon. Lucht macht o.l.v. Luit. Vlieg. R. P. O'Don- nell. Herbert Thorpe, tenor. 4.50 n.m. Het B.B.C. koor (afd. A) zingt Spaansclie liederen, o.l.v. Leslie Wood gate. 5.50 „Five hours back" (heruitzen ding uit Amerika). Werken van Ame- rikaansche componisten. Orkest o.I.v. Frank Black. 8.20 n.m. Gala Variété programma: Adelyn Pit zeil, Renee Houston; Jean Sablon, Arthur Young. Jack Mackin tosh. Nat Gonella en zijn „Georgians". Het B.B.C. Theater Orkest o.l.v. Stan ford Robinson. 10.20 Van Amerika: Raymond Swing: „Transatlantic bulletin". 1035 Het B.B.C. Orkest (afd. E) oJ,v. Julian Clifford. 11.20—42.20 Het B.B.C. dansorkest o. 1. v. Henry Hall. GRA MOFOON MUZIEK Hilversum I 10.00-1030. 11.00 1.30. 12.15—1230. 1.15—1.30. 5.00— 5.30. 6.45—7.00. 7.33-7.50 en 11.13-12.00. Hilversum II 8.00. 12.00, 1.00, 4.05, 730. 8.15 en 1120. Brussel Fr. 1220. 1.50-220, 435. 6.20 en 1120—12.20. B r u s s e 1 VI. 1220. 1.50. 42a 735. 1030 en 1120—1220. Droitwich 1.35 en 5.2f RADIOKRANT Nieuwsberichten geven beide Hol- landsche zenders om 8.00 en voorts Hil versum I om 10.35 en Hilversum II om 11.00. WIJDINGSSTONDEN Hilversum I K.R.O. 11.30—12.00 Hilversum II V.P.R.O. 10.00. KERKNIEUWS NEDERL. HERVORMDE KERK Beroepen: te Bruinisse ds. W. H. Wal- vaart te Doesburg: te Wapserveen (toez.) cancL J. Wiilemsen te Schoon- dijke. Bedankt: voor Bliia cand. P. Smits, hulpprediker to Eindhoven. Aangenomen: naar Bergschenhoek ds. S. Goverts te Gameren. Beroepen te Groot-Ammers (toez.) ds. W. L. Mulder te Hoevelaken. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Paesens cand. J. J. Oranje, hulpprediker te Wieringen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bodankt: voor Borssele ds. M. Hal- koop te Utrecht,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 2