AUTOBANDEN HAMSTEREN OF SPAREN? PON TELEFUNKEN Agenda BiiMieelaed STADSMEUW.S De Wereldspaardag DURE DRIFTBUI TEEKEN DES TIJDS Wiener Sangerknaben ^llnee/nf oóh een ban de 2e BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 29 OCTOBER 1935 Sparen is nog steeds het eenige middel tot het vormen .van nieuw kapitaal Hamsteren ol sparen. Hebben wij hier een keuze tusschen twee verschillende handelingen o( tusschen twee woorden niet gelijke beteekenis? Oorspronkelijk ongetwijfeld het laatste. Wanneer de kleine knager in den na zomer met noesten vlijt van den rijken oogst veel meer in zijn winterverblijf biieengaarde, dan voor zijn dagehjksclie behoeften noodig das, opdat hij in den langen winter voldoende leeftocht in voorraad zou hebben, dan deed dat beest daarmede in onze oogen niets onsym pathieks. Alleen zullen zijn medeschep selen die niet van nature eenzelfde in stinct volgden, wanneer in de lente de hamster nog voorraad over had. wel eens gedacht hebben, dat dat meerdere onnoodig aan hun disch was onttrok ken. zij dus aan den hamster hun eigen gebrek verweten, waartegen deze bad kunnen inbrengen: „Doe als ik, zorg ook in tijd van overvloed voor de don kere dagen die feilloos komen zullen, spaar hetgeen ge niet voor direct ge bruik noodig hebt." Wat was dus oorspronkelijk hamste ren anders dan sparen, primitief spa reu in de dierenwereld? We behoeven ons echter niet eens de beruchte oorlogsjaren in herinnering te rug 'e roepen om te beseffen, dat de be-1 teekenis van hamsteren en sparen te- ge oordig niet meer dezelfde is, dat ze ïgzamerhand van elkaar zijn ge- pi het een de gunstige zin behou- rlc welke het steeds gehad heeft, he üidere hoe langer hoe meer afwij ken.! in ongunstigen zin om in onze dagen de aanduiding te worden van een handeling, welke .slechts egoïsme, ge brek aan gemeenschapszin en wat niet meer verraadt. Het sparen daarentegen staat daar nog altijd onbewogen en onaangetast, heden ten dage even goed als in de grijze oudheid hooggehouden als een deugd, van welker hooge waarde ieder weldenkend mensch overtuigd moet zijn. Sinds liet geld zijn intrede deed als ruilmiddel, werd bet sparen in de te genwoordige beteekenis mogelijk ge maakt. Jong en krachtig zijnde, meer verdienen dan voor direct gebruik noo dig is en dat meerdere bewaren voor den kwaden dag, waarop de omstandig heden geen voldoend loonenden arbeid meer toestaan, is stellig individueel en maatschappelijk een verstandige en doeltreffende handelwijze. Zooals alles, wat lang stand houd», zoo nu en dan eens op zijn deugdelijkheid wordt be proefd, is ook het woord sparen her haaldelijk critisch bekeken. Het is nog luttele jaren geleden, dat de groote Ford, aan wien naast een groot organi satorisch talent een zekeren originali teit op economisch terrein niet. kan wor den ontzegd, het sparen voor Veler oogen op zijn grondvesten deed trillen. Vele trouwe spaarders vroegen zich af, of ook zij behoorden tot de groote groep van onnoozelen, waarbij Ford mej zijn orakelwoorden hen scheen in te dee- len. Scheen, want al spoedig bleek, dat de bedoeling van de uitspraak slechts was ook bij het sparen het juiste mid den te doen houden. Geen overdrijving, doch sparen met verstand. Niet alles op zij leggen voor den spreekwoordelij- ken ouden dag, maar in de jeugd dur ven uitgeven, hetgeen noodig is voor verdere bekwaming en ontwikkeling. Nog meerderen hebben wel eens ge tracht achter het woord sparen als maatschappelijke deugd een vraagtee- ken te plaatsen, maar telkens weer heb ben de verdedigers van de spaarge- dachte hun uitroepteeken kunnen hand haven. In die verdedigingslinie staat als Wereldorganisatie vooraan het Inter nationale Instituut voor het Spaarwezen, gevestigd te Milaan. De taak van dm federatie is enkel en alleen gericht op de bevordering van het sparen over de gansche wereld. Om aan die propaganda steun te geven, is door het in 1924 te Milaan gehouden Congres voor het Spaarwezen de 31ste October, de dag van sluiting van dat Congres, geprocla meerd tot Wereldspaardag. De Spaarbankbonden, leden van het Internationale Instituut en op hun beurt weer de spaarbanken in de verschillen de landen, nemen alle op hun gebied een evenredig deel over van de taak om ter gelegenheid van dien dag de spaar- gedachte te propageeren; groot en klein te wijzen op de beteekenis en het be lang van sparen, als het universeele middel om weer te komen tot grooter welvaart. Bij de propaganda voor de spaarge- dachte is het de wetenschap, dat uit sluitend het belang van den spaarder het beoogde doel is, die de spaarbanken de vrijmoedigheid geeft uit volle over- tuiging de gedachte, welke aan de in stelling van den Wereldspaardag ten grondslag lag. verder uit te dragen in eigen werkingssfeer. Sparen is nog altijd het eenige middel tot vorming van nieuw kapitaal en nu meer noodig dan ooit om ons welvaartspeil, dat de oor log zoo leeiijk heeft doen dalen, weer op te voeren. Zonder sparen geen spaarbanken, maar ook zonder spaarbanken geen sparen en zelfs: door de spaarbanken tot sparen. Die overweging doet de spaarbanken in alle bescheidenheid in deze dagen de aandacht op zich vesti gen, overtuigd als zij zijn, dat degene, die eenmaal de weg naar de spaarbank heeft gevonden, daardoor meteen op den weg tot sparen is, de weg die leidt tot het doel: onafhankelijkheid te allen tijde. S. Tot 15.boete ve^ oordeeld Een 32-jarige melkventer uit Amers foort, was, doordat een dertienjarige jongen tegen hem aanfietste, met zijn rijwiel gevallen. De man had zich toen zoo kwaad gemaakt, dat hij den jongen een vuistslag tegen het hoofd gaf. waardoor deze tegen een muur vloog. Dit was hem nog niet genoeg, want hij gaf den jongen bovendien nog een schop en daarna had hij getracht hem met diens rijwiel te gooien. De jongen kon echter nog juist opzij springen. Verdachte werd veroordeeld tot een geldboete van 15 of 10 dagen. De offi cier had 25 of 15 dagen geëischt. HET BROKKENHUIS Het bestuur van het Brokkenhuis meldt ons. dat het met groote voldoe ning heeft bemerkt, dat de oproep, wel ke onlangs in ons blad verscheen, in ruimen kring weerklank heeft gevon den. Teneinde de kosten van den ophaal dienst tot een minimum te beperken, verzoekt het bestuur hun, die iets aan bet Brokkenhuis hebben af te staan, het mogelijk te willen maken, als het eenigszins kan. dat de goederen des Dinsdags- en Zaterdagsmorgens worden afgehaald. DE SCHOLEN VIEREN HET SINT- NICOLAASFEEST IN GRAND THEATRE Het St. Nicolaasfeest zal dit jaar door de openbare lagere scholen niet in Ami- citia gevierd worden, maar in Grand Théatre en we lop Vrijdag 6 Decem ber. FRUIT- EN GROENTENVEILING Veiling van 28 October Druiven 7—10 et., tomaten 25, ster appelen 716, goud rei net 915, belle fleur 711, Beurré Clairgeau 1522, Legipont 2129, Notarisappel 710, zoete pippeling 711, Blanke Caville 8—10, Giesser Wildeman 6—8, Present van Engeland 6—8, Groninger Kroon 9—10, Nouveau Poiteau 1112, Winter Bergemot 9—10, Bismarck 9—10, Win- terjan 78, Kassnij'boonen 17—28, Prin- cesseboonen 1728, spinazie 1016, uien 2527, andijvie 818, sla 9—23, groene kool 1165, Chin, kool 21—28, bloemkool 1314, wortelen 2—4, knol selderij 2041, Prei 1018, selderij 6—8, Peterselie 79 ct. VOOR BIJ Schrikbarende achteruitgang van het kermisbezoek De burgemeester van Hoogland heeft in de gisteren gehouden raadsvergade ring op een desbetreffende vraag mede gedeeld, dat de inkomsten aan vermake lijkheidsbeijastiiig van dc dit jaar ge houden kermis belangrijk minder zijn dan die van vorige jaren. Ontving men andere jaren rond ƒ5000 aan vermakelijkheidsbelasting, dit jaar zal dit waarschijnlijk nog géén 1000 be dragen. Er zijn in de geheele afgeloopen week slechts ongeveer 9000 bezoekers op de kêrmis geweest, terwijl het andere jaren is voorgekomen, dat alleen op Zaterdag avond en 's Zondgs 12000 menschen het kermisterrein bezochten! Over het optreden van de Wiener Sangerknaben, die Donderdag in liet Grand Théatre komen, schreef Piet Tig- gers in het U.D. „Achttien frissche knapen in keurige matrozenpakjes stonden daar op het po dium. De vleugel in hun midden, daar voor cle dirigent Leopold Emmer. Een voortreffelijke zangkunst, een verbluffende scholing, een bewonde renswaardige discipline. De jongens Z ij n werk shrd hrdlafmtmtm mtmm hangen aan hem. Het is z ij n apparaat, zijn werk en niets ontgaat dezen be gaafden paedagoog. Iedere nuance wordt voorbereid, iedere kleur is tot de fijn ste schakeering afgewerkt, De Wiener Sangerknaben hebben een dankbaar publiek met. hun alleszins ge slaagd concert in verrukking gebracht. En velen zullen bij zichzelf gedacht, hebben: „Tot weerziens, jongens!" Zooals bekend, krijgen abonné's op het Amersfoortsch Dagblad een korting van twintig procent op de toegangsprij zen. Voor verdere bijzonderheden leze men de advertentie in dit nummer. VER. VAN VROUWEN BELANGEN EN GELIJK STAATSBURGERSCHAP De Neder!andsche Vereeniging van Vrouwen Belangen en Gelijk Staatsbur gerschap houdt op 9 en 10 Nov. in het Oolgaardthuis te Arnhem een conferen tie. Het voorontwerp van wet inzake vrouwelijke arbeidskrachten zal worden behandeld door: Mr. B. Bakker Nort, Mej. A. J. C. van Oppen, Mr. E. Ribhius Peletier en Mevr. Polak Kiek. Voor deze conferentie bestaat groote belangstelling. Voor bijzonderheden leze men de ad vertentie in dit blad. RECTIFICATIE Aan het slot van het stukje: „Het U.S.O. Concert" door den heer Schwer- zcl in ons nummer van gisteren zijn een paar regels weggevallen. Deze hiel den in, dat onze muziekverslaggever zijn eindoordeel over de vestiaire van het Grand Theatre zal opschorten, tot ze bij uitvoeringen bewezen heeft al dan niet doelmatig ingericht te zijn. BRANDSTICHTING? De commisaris van politie alhier heeft termen aanwezig geacht, om de bewo- ner van het perceel Arnhemschestraat dat gistermorgen in vlammen is op gegaan. den heer Kopee in verzekerde verwaring te stellen. Onder de foto van dezen brand, welke wij gisteren publiceerden, is weggeval len, dat deze vervaardigd is door het foto-atelier Weers alhier. TENTOONSTELLING VAN ZANG- EN KLEURKANARIES Naar wij vernemen, zal op 30 Novem ber en 1 December jt*. in de beneden zalen van hotel „NalTonaal" alhier, door de Amcrsfoortsche Vereeniging van Vo- cn kanariekweekers „Ons Genoe gen onderafdceling van den Ned. Bond voor kanarieteelt en Vogelbescherming, een tentoonstelling worden gehouden van zang- en kleurkanaries. Deze tentoonstelling, waar zoowel bin nen- als buitenlandsche kanaries, zoo mede wilde en bastaard kanaries te be zichtigen zullen zijn, zal door onzen burgemeester 's middags 30 November worden geopend. ENGLISH ASSOCIATION Mr. Laurence Gilliam spreekt n hotel „Monopole" over „Broadcast Drama" Het radio-tooneel en de film worden gelijk Een zeer interessante kijk werd ons, outsiders, gegeven door Mr. Gilliam, producer bij de B.B.C. in Londen, op het binnenwerk der uitzendingen, spe ciaal in verband met de tooneelstukken, die door de radio tot ons komen. Een uiterst subtiel, tegelijk zeer praktisch en bovendien snel werkend apparaat is de studio met alles en allen die daar in werken om een tooneelstuk tot de luisteraars te brengen. Twaalf jaar ge leden begon dit speciale werk en het experimenteeren, het specialiseeren, het testen en oefenen zijn eindeloos geweest. Nieuwe proefnemingen waren niet altijd een succes en men moet vol bewonde ring zijn voor het taaie geduld en de geweldige enthousiaste volharding der producers. De term producers moet hier in-zijn ruimeren zoowel als in meer be perkten zin worden verstaan, daar niet alleen de technischce zijde der verzen ding te sprake kwam, maar ook het scheppen en pasklaar maken der uitge zonden tekst. Erwordt betrekkelijk weinig oor spronkelijk werk door de tooneel-stu- dio's uitgezonden, aangezien nog slechts zeer weinig schrijvers aan de artis tieke en technische eischen beide heb ben kunnen voldoen. Het meeste wat er aan radio tooneel gegeven wordt, is ontleend aan het eigenlijke tooneel. aan romans en short stories en aan de film. Een belangrijk onderdeel der tooneel- uitzending is de verzorging van de mu ziek, die, juist doordat de ontvangst uit sluitend door het oor geschiedt, meer en meer in dit verband tot haar rgcht komt. Dc stof, die voor de tooneeluitzendin- gen in aanmerking komt is zeer uit gebreid. Van Shakespeare's stukken af tot het moderne fantastische werk van Lord Dunsany toe, komen voor de mi crofoon in aanmerking. Het omwerken der tooneelstukken, het. instudeeren en repeteeren, de gecompliceerde arbeid der opvoering en uitzending, al dit werk wordt voor eenige weinige „opvoerin gen" verricht, daar eenzelfde stuk hoog stens acht maal wordt uitgezonden en dit nog bij wijze van groote uitzonde ring. De short story leent zich beter voor radio performance, dan de lange ro man. De intrigue, de handeling, de plaats waar de actie mordt. uitgevoerd, zijn in eerst genoemde meer beknopt en beperkt, en vormen daardoor al da delijk meer een eenheid dan efe tot too neelstuk omgewerkte roman. Goede ra dio-stukken ontstonden zoodoende uit de kortere verhalen van Wells, Somer set Maugham, Eden Phillpotts cn O. Henry. De twee die langzamerhand het dichtst bij elkaar zullen komen tc staan, zijn het radio tooneel en de film. Beide geven de mechanische kunst en als de televisie zich verder zal hebben ontwikkeld, zal de radio gelijk worden aan de film en de film aan de radio. De schrijvers van de radiostukken en de spelers werken in geheel andere om standigheden dan de tooneelsch rij vera en spelers. De radiostukken leiden slechts een zeer kortstondig leven cn in verband hiermede is ook de salariee ring van degenen, die aan de radio-uit voeringen verbonden zijn, zeer laag, ter wijl de eischen die aan de medewerkers worden gesteld, daarentegen zeer hoog zijn. Alles komt aan op de intelligentie der spelenden. Mr. Gilliam legde hier sterk den na druk op. De eenzijdigheid en de ge strengheid van dezen eïsch, maakt het bijzonder moeilijk de uitvoering tot een harmonisch artistiek geheel te maken. Deze taak rust geheel op de producer. Zijn wil is supreem in de studio. Jn an dere opzichten is hij echter weer z.eer afhankelijk van anderen en wel van dc duizende anderen die bij de uitzending betrokken zijn, liet onzichtbare publiek. Een typisch gevolg hiervan is de herle ving van de bekende draak", die blijk baar in het hart. van vele toehoorders nog een gevoelige snaar doet trillen. Gok historische stukken hebben groot succes. Het zou te ver voeren om al het in teressante materiaal, dat door Mr. Gil liam behandeld werd, nog in zijn ge heel te vermelden (actuality programs, Christmas Day uitzending, enz.), maar er moet nog even de aandacht worden gevestigd op het zeer zwakke accent dat deze begaafde Londenschc producer legde op eigen prestatie en succes bij zijn arbeid voor de B.B.C, WIJDINGSDIENST IN DE REMONSTR. KERK Ter gelegenheid van de Alge* meene vergadering van den Ned. Protestanten Bond, heden te Soesterberg gehouden Gisteravond is in de Remonstrantsche kerk alhier een openbare wijdings- dienst gehouden ter gelegenheid van de 66c algemeene vergadering van den Ncderlandschen Protestantenbond, wel ke heden plaats vindt in Soesterberg. Als spreker trad op Ds. J. J. Thomson uit Bilthoven, terwijl verder welwillen de medewerking werd verleend door niej. M. C. Reijnders, zang, en den heer J. R. van der Glas, orgel. Nadat door de aanwezigen Gezang 289 vers 1 ten gehoore was gebracht, las ds. J. J. Thomson een drietal ver zen voor van het 42e hoofdstuk uit Jcsaïa, waarna hij in gebed voorging en vervolgens gemeenschappelijk zin gen plaats vond van gezang 274, vers 1 en 2. Wij zouden aldus ds. J. J. Thom son nu wij hier aan den vooravond van de jaarvergadering van den N.P.B. bijeen zijn, geneigd zijn deze gods dienstoefening bijzonder cn buitenge woon tc noemen, alsof wij in dit geval een andere keuze hadden tusschen een godsdienstoefening zonder meer, of geen godsdienstoefening. Het bijzon dere zou wellicht kunnen zijn, dat wij ons nu eens inderdaad openden voor Zijn woord, voor Zijn stem en alles wat Hij ons te zeggen heeft. Laat men ech ter niet denken, dat ik hier belangwek kende dingen zal zeggen. Het komt er slechts op aan, dat wij beseffen, dat hier het ervaren van God's eeuwigheid noodig is. Wat zou een vergadering voor beteekenis hebben, indien wij ons niet meer stellen onder den 1-Ieer? Al les zou dan mislukt zijn, alsmede, in dien God niet tot ons spreken kan, die toch dc God is van de natuur- en gees- tcsorde, uit Wiens oneindige diepte het heilige woord opstijgt; indien wij ons niet onder Hem wilden stellen, ook al had Hij onze vernietiging voor. Dan toch mochten wij niet verwachten, dat er kracht uit ons leven kan voortko men. Wij zitten hier als menschen immers uiteindelijk en tenslotte: opnieuw moet men die goddelijke werkelijkheid bele ven, opnieuw het diepst van de ziel bewogen voelen door dat groote. Im mers, indien wij geen verbondenheid hebben aan die'diepte, hoe zouden wij dan door het heden komen, dat zoo jammerlijk en vreeselijk is, waarin de menschen bij duizenden tc gronde gaan, wilde verwarring heerscht, goed heid des harten heeft moeten wijken voor onbarmhartigheid en waarin cle volken vol van gevaarlijke spanningen leven en alom noodkreten klinken? Wij slaan in deze wereld als indivi duen, groepen, bonden etc., waarbij dat godsdienstige „ik", die Protestanten bond, in deze wereld beteekent, dat hij zich gebonden door God voelt. Wat moet dan de werkelijkheid zijn, waarmede wij deze wereld kunnen te gengaan, wij, die gelooven door Hem geroepen le zijn, dat Hij ons vasthoudt en leidt? Onoverkoombaar is daarbij voor ons het besef van onze verant woordelijkheid in en voor de wereld. Spreker weidt hier verder over uit. Wij, die ons gebonden voelen in God, zoeken eigenlijk de vrije ontwikkeling van het godsdienstige leven, met dien verstande, dat dat uit kan komen bij godsdienst cn protestanten cn dat het binnen de sfeer van het Christendom blijft, Ds. Thomson verklaarde hierna de twee gedachten: „licht" en „vrijheid". Onder licht wil hij niet verstaan ver standsverlichting, maar. in dien zin, dat men nergens op de wereld voor de duisternis een verdrijving vinden kan, dan daar waar de Christus leven krijgt. „Vrijheid" laten we niet los; wij moeten onze conclusies zelf maken in de gebondenheid aan God, welke laat ste vrijheid beteekent. Verstaan wij onze taak, dan gaat het er niet alleen om, menschen vrij te maken van on geloof, maar van elke andere gebonden heid dan die in God. Alles op deze wereld kan, volgens spreker, terecht komen, wanneer wij den levenden Christus erkennen, wij ons zelf aan Hem gewonnen geven De N. P. B. kan slechts christelijke waarheid uitdragen en ds. Thomson hoopt dan ook, dat, wanneer er he Jen op de vergadering gesproken is van licht en vrijheid, hiermede iets bereikt zal zijn. Door mej*. M. C. Reijnders werd ver volgens gezongen, waarna de dienst, na het gemeenschappelijk zingen van Gezang 230 vers 1 en 3, op dé gebrui kelijke wijze gesloten werd. van Telefunken, als U de volmaakte weergave dezer radio toestellen slechts éénmaal hebt gehoord I Prijzen: van f106.- tot f250.- WIE WIL MEDE COLLECTEEREN Zaterdag 9 November zal te dezer stede ten bate van de Amcrsfoortsche lighallen gecollecteerd worden. In ver band daarmede verzocht het Bestuur hen, die boven dc 16 jaar voor dit lief dadig doel willen medewerken, zich aan te melden; men zie hiervoor de keitjes in dit blad. BURGERLIJKE STAND 28 October GEBOREN: Jacoba Wilhclmina, d. van Gerhardus Johannes Antonius Lit- jens en Maria Christina Vrakking. Geertruida, d. van Adrianus Antonius van den Berg en Naatje Antonia Jacoba Kampschreur. Bernardus, z. van Johan nes Cornelis Suvaal en Elisabeth Wij- nands. Cornelia Johanna Jacoba, d. van Hermanns van Berkum en Cornelia Wilhelmina de Bakker. Willem Huber- tus Ilendrikus, z. van Willem Hubertus Hendrikus Marie en Elisabeth Maria Willemina Teters. Carel Theodoor Otto, z. van Henri Theodoor Mulié en Marie Aleidc Plas. Petrus Johannes, z. van Gerardus Josephus Vriens en Johanna Sophia Bosman. Gerardus Josephus, z. van Gerardus Josephus Vriens en Johanna Sophia Bosman. Grand Theatre. Vertooning van de film „De bonte Sluier." Voorstellingen: Zondags 2 uur, 4.30 en 8 uur n.m. Overige dagen 8 uur namiddag. Zaterdag- en Woensdagmiddag mati- née om 2.30 uur n.m. City Theater. Vertooning van de film „Jeanne d'Arc." Voorstellingen: Zaterdag 2.30, 6 uur en 8.30 uur n.m. Woensdag 2.30 en 8 uur. Zondags doorloopend van 1.30 tot 8.30 uur n.m. Andere avonden 8 uur. Bioscoop Amicitia. 27, 28 en 29 Octo ber. Vertooning van de films: „Z'n groote dag" en „Drei von der Stempel- stelle." Voorstellingen 's avonds 8.10 n.m. Zondags matinée. 2.30 uur n.m. Museum Fléhite, Westsingel. (Uitge zonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Gebouw Theosofische Vereeniging, Regentesse- laan. lederen dag van 68 uur. Openbare leeszaal rnet Jeugdleeszaal en Bibliotheek, Muurhujzen 9. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. 12 October—3 November. De Poth. Amcrsf. Kunstkring. Poppen en mario netten-tentoonstelling van Harry van Tussenbroek. Te bezichtigen van 10—4 uur 's mid dags dagelijks; Woensdags en Zaterdags ook van 79 uur n.m. 29 October1 November. De Valk. Tentoonstelling (Het gezellige Huis). 29 October. Ambachtsschool. Alge meene vergadering van de Ver. ter be vordering van het Nijverheidsonderwijs. 8 uur n.m. 30 October. Parochiehuis Paulus Bor straat, Oprichtingsvergadering Oranje Vereeniging Soesterkwartier. 8.15 uur n.m. 30 October. Monopole. Propaganda- avond van den Ned. Bridgebond. Lezing door den heer E. C. Goudsmit. 8 uur n.m. 30 October. Rem. Kerk. Wijdings avond Allerzielen. Medewerking van de heeren E. Miedema cn G. v. d. Burg. 8 uur n.m. 30 October. Foyer Amicitia. Kon. Ver. Oost en West. Lezing van dr. Kooper over dieren onder de Indische lamp. 8.15 uur n.m. 30 October. Eben-IIaëzer. Herdenking samenkomst der Hervorming. Sprekers: Ds. P. Hofstede van Leusden over: „De strijd voor het geloof" en ds. M. G. Ger ritsen over: „Een groote schat." 7.30 uur n.m. 31 October. Sierkunst. Genootschap Nederland—Frankrijk. Prof. Paul Fie- rens: L'evolulion actuelle de la peintu- re francaise." Lezing met lichtbeelden. uur n.m. 31 October. Markthal. Openbare ver gadering van de N.S.B. Sprekers: Graaf dc Marchant et d'Ansembourg en J. H L. de Bruin. 8.30 uur n.m. 31 Oct. Restaurant Princess, propagan- da-simultaanséance voor dc Schaakvcr- eeniging Amersfoort. S uur. 31 October: Grand Théatre: Wiener Sangerknaben. 8 uur n.m. 2 November. De Valk. Dansavond van Instituut Ab Bovenkamp, 8 uur n.m. 3 November. De Valk. Tooneelavond ,Eigcn Kring." 8 uur n.m. 3 November. Volksgebouw. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Otto van Tussenbroek spreekt over: „Menschen, dieren cn dingen." 4 November. De Valk. Propaganda- avond van S.O.V. 8 uur n.m. 5, 6 en 7 November. Grand Theatre. Buziau met jubileumrevue „Met Vlag en Wimpel". 8 uur n.m. 6 November. De Valk. Ned. Reis Ver. lezing met lichtbeelden van den heer S. de Leve over Mooi België. S uur n.m. 7 November. Rem Kerk. Voordracht met lichtbeelden over Abessynië en het Oostersch Christendom door dr. R. Mie dema. 8 uur n.m. 7 November. Theosofische Loge. Bel lamybeweging. Spreker Mr. Manussen. 8 uur n.m. 7 November. Patrimonium. Gebouw Eben Haëzer. Ds. S. J. Popma spreekt over „Iets over de Theologie van Brun- ner". 8 uur n.m. 8 November. Ehen Haëzer. Propa- gandavergadering van de Goref. Vereen voor Drankbestrijding. Ds. D. van Dijk van Groningen zal spreken over: „l'it de oude Doos." 8 uur n.m. 8 November. Grand Théötrc. Concert vereeniging en Amersf. Kunstkring, Concert door Ethel Bartlett en Rae Robbertson, 8 uur n.m. 8 November. Eben Haëzer. Propagan- da-vergadering van de Geref. Ver. voor Drankbestrijding. Ds. D. van Dijk van Groningen spreekt over het onderwerp: „Uit de oude doos." 8 uur n.m. 9 November. Schcrmzaal Bereden Wapens. Jaarlijksche districts-scherm- wedstrijden. 9 November. De Valk. Feestavond van D.V.V. 8 uur n.m. 10 November. De Valk. Tooneeluitvoe- ring door „Eigen Kring". 8 uur n.m. 11 November Luthersche Kerk Openba re samenkomst uitgaande van Alg. Ned. Vrouwen Vrede Bond en Kerk en Vrede. Spreker ds. J. R. Inunink uit Utrecht, De clamatie Mevr. van Veen-Wilson uit Alk maar. 8 uur n.m. 14 November. De Valk. Tooneeluitvoe- ring door „Advcndo". 8 uur n.m. 15 November. Markthal. Propaganda- vergadcring v. d. C.hr. Besturenbond en Chr. Nat. Vakverbond. 8 uur n.m. 16 November. Monopole. Bridgecon- cours door de bridgc-club Amersfoort t.b.v. de Kinderherstellings- en Vacantie- kolonies. 8 uur n.m. 16 November. De Valk. Soiree van de R.H.B.S. 7.30 uur n.m. 1630 November. „De Poth." Najaars tentoonstelling van het Amersfoortsch Kun9tenaar8gilde> De opening geschiedt door Mej. N. Posthumes Meyes uit Heemstede. 17 No\emher. De Valk. Congres van de S.D.A.P. 7.30 uur n.m. 18 November. De Valk. Ned llcis Ver eeniging. Wintersportlezing van de heeren Ramersdorfer (skilecraar in Oos tenrijk) en Beurs over Wintersport, 8 uur. 20 November. De Valk. Muziekuitvoe ring door „Hosanna" 8 uur n.m. 21 November. Thosofische Loge. Bel- lamy-bewcging. Spreker: Mr. Manus sen. 23 November. De Valk. Feestavond van Ü.V.O. 8 uur n.m. 24 November. De Valk. Feestavond van N.A.S.B. afd. Amersfoort. 8 uur. UTRECHT 31 October. Stadsschouwburg. Rptt. Hofstad Tooneel voert op: „Madeleine's Misdaad." 8 uur n.m. 1 November. Stadsschouwburg. Voor drachtavond Jan Musch. 8 uur n.m. AMERSF. RADIOCENTRALE Morgen geeft de Amersfoortsche Ra diocentrale. behalve de programma's der beide Hollandsrhe zenders, die der volgende buitenlandsche zendstations door: 11.0512.20 London Regional. 12.202.20 Brussel Vlaamsch. 2.205.35 Iondon Regional. 5.356.20 Droitvvich. 6.20— 6.50 Keulen. 7.00— 8.00 Gram. uitz. A.R.C. 8.059.30 Stuttgart. 9.30—12.Boedapest. PHILATELISTEN, ATTENTIE! Het vliegtuig „Léopold Roger" van de Sabena, dat den 15den November Brussel verlaat, zal voor het eerst een directe luchtverbinding tot stand brengen tus schen Brussel cn Elisabethville via Leo- poldville-Banningvillc-Port Francqui- Lucbo-Luluabourg-Kamina. Ter eerc van deze vlucht heeft de Sa bena een bijzondere enveloppe uitgege ven; voor philatelistcn bestaat gelegen heid om een poststuk met de Léopold Ro ger mee tc geven en weer aan hun eigen adres terug te ontvangen. Men kan dezen luchtpostbrief terugontvangen uit Elisa bethville, Banningville, Post Francqui, Lucbo en Luluabourg, al naar de aandui ding, die men op de enveloppe plaatst. Buitenlandsche verzamelaars kunnen zich wenden tot de Sabena, Afdeeling Luchtpost, Rue Royale 145, Brussel en zich voor B.Fr. 12.75 de toezending van een dergelijk poststuk verzekeren. Men kan dit bedrag voldoen per postwissel of op girorekening 1116.23, met een afzon derlijke brief aan de Afdeeling Lucht post der Sabena. Zij. die de enveloppe aangeteekend wenschen te ontvangen, moeten daarvoor nog Fr. 1.65 extra toe voegen. Bovengenoemde tarieven hebben betrekking op een brief van ten hoogste 5 gram. DE LORENTZ-MEDAILLE AAN PROFESSOR DEBIJE Zaterdagmiddag is in een bijzondere, openbare vergadering, door de Afdee ling voor Natuurkunde der Kon. Ac. v. Wetenschappen, de Lorentz-medaille uitgereikt aan prof. dr. P. J. W. Debije, hooglceraar in de physica aan de uni versiteit te Leipzig. De plechtigheid werd bijgewoond door den Duitschen gezant, leden der familie Lorcntz cn verschillende hoogleeraren in de phv- sica. De uitreiking geschiedde door prof. dr. II. A. Kramers, met een toespraak, waarin deze prof. Debiie's verdiensten voor de moderne physica schilderde. ZAAKWAARNEMER VEROORDEELD AMSTERDAM, 28 October. De recht bank veroordeelde vandaag den zaak waarnemer M. V. wegens oplichting tot 150 boete, subs. 30 dagen hechtenis. De man had zich uitgegeven voor procureur en 100 in ontvangst geno men van een werkman, om voor hem een echtscheiding in orde te maken. Van de scheiding kwam echter niets. Het O.M. had ƒ200 boete en 3 maan den voorwaardelijk geëischt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5