OPEL GENEVE CONTRA ROME 42 Hulp voor alleenstaanden TOEPASSING VAN DE SANCTIES Regeeringscrisis te Madrid Heiliging van den Zondag KAMPIOEN VAN DEN WEG Fa. L- A- A- v. HAMERSVELD Binnenland DE BERECHTING VAN OSS MOOI WERK IN GROESBEEK DE BARONIELAAN TE BREDA Ie BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 30 OCTOBER 1933 Steeds meer staten laten weten, dat zij de strafmaatregelen zullen toepassen Ook Frankrijk doet mee Tot gisteren hadden 39 landen zich uitgesproken voor een emi bargo op oorlogsmaterieel, 21 voor financiecle sancties, 11 voor economische sancties en 6 voor daadwerkelijke hulp. De Nooreche regeering heeft de coör dinatiecommissie te Genève haar ant woord doen toekomen on de sanctie- voorstellen 3 en 4, waarin zii zich be reid verklaart het invoerverbod voor Italiaansche goederen en een uitvoer verbod voor zekere oorlogsmaterialen naar Italië on den vastgestelden datum ten uitvoer tc leggen. Zii maakt er ech ter onmerkzaarn od. dat dit voor Noor wegen nauwelijks eerder dan half No vember het geval zal kunnen ziin. Door het invoerverbod worden alle Italiaan sche goederen getroffen, met uitzonde ring van die. welke onderwee zijn op het oogenblik van het van kracht wor den van hei verbod. Het uitvoerverbod geldt in de eerste plaats paarden en andere lastdieren, verder rubber, alu minium. schroot, nikkel, iizererts en eenige andere metalen. In 1931 heeft Noorwegen voor 10.4 millioen kronen uit Italië ingevoerd; de Nooreche uitvoer naar Italië bedroeg in 1934 19.1 millioen. Het Deensche ministerie van buiten- Inndscho zaken publiceert een mede- deeling aan het secretariaat-generaal van den Volkenbond, waarin gezegd wordt, dat de Deensche regeering de tenuitvoerlegging van de door de coör dinatiecommissie In de vooretellen '2. 3 en 4 aanbevolen maatregelen in voor bereiding heeft. Voor de uitvoering van voorstel 5 is een nieuwe wetbasis noo- dig. welke de nieuwe rijksdag zoo spoe dig mogelijk in het leven zal roepen, /.oodat de maatregelen raidden Novem ber van kracht zullen kunnen worden. Door den Poolschen gedelegeerde bij den Volkenbond. Komarnicki. is den secretaris generaal een nota overhan digd van den volgenden inhoud; In antwoord op de sanctievooretellen 2. 3. 4 en 5 deelt de Poolsche regecring de coördinatiecommissie mede. dot de bevoegde autoriteiten od 26 October bii decreet de maatregelen, voorzien in par. 3 en 4 van voorstel 2 in werking hebben gesteld. De bepalingen van dc andere paragrafen van genoemd voor stel behoeven geen specialcn maatre gel. aangezien do financiecle operaties van Polen ten opzichte van Italië uit sluitend die van een debiteur ziin. Wat de voorstellen drie en vier betreft, de Poolsche regeering is bereid die toe te Dassen met de reserves, zooals die ge formuleerd ziin door den Poolschen gedelegeerde met betrekking tot para graaf 3 van voorstel 3. betreffende ze kere contracten van speciaal belang voor instellingen, die direct onder den Poolschen staat ressorteeren. De com petente autoriteiten zouden bereid zijn de maatregelen van kracht te doen worden, die onder het oog gezien ziin. op den datum, dien de coördinatiecom missie met algemeen goedvinden zal aanwijzen als het beste in overeenstem ming met de omstandigheden. Wat het vijfde voorstel betreft, do Poolsche re geering heeft acte genomen van de wensehen inzake onderlingen bijstand en zal zich gedragen volgens do daar in vastgelegde beginselen. Ten slotte wijst de Poolsche regeering er op. dat. met bet oog op de overweging, dat alle door dc commissie ontworpen maatre gelen een collectief karakter dragen, zii met aandacht do houding volgt, die door de andere regeeringen in dit op zicht zal worden aangenomen. De Bri/sche regeering ge' kritiseerd In een manifest van «Ie Onafhanke lijke Laboor, wordt gezegd: Indien Engeland geen militaire sanc ties toepast tegen Italië en indien het Italië niet.den oorlog verklaart, dan is dit alleen te danken aan het feit, dat Frankrijk en de andere mogendheden dit beletten. De groote militaire voorbereidingen, welke Engeland in de Middcllandsche zee heeft getroffen, bewijzen voor de Onafhankelijke labour voldoende den oorlogzuchtigen geest van Engeland. Het document besluit met de verkla ring. dat de partij de toepassing van sancties niet kan toevertrouwen aan een Volkenbond, welke wordt gere geerd door kapitalistische en imperia listische regeeringen. Maandag werd voor het eerst een door een socialist gehouden verkie zingsrede door de Britsche radio uitge zonden. De spreker was majoor Attlee. de leider van de Labourfractie in het lagerhuis. Hij zeide o.a., dat dc Britsche regecring in den tijd, dat het dui* delijlc was dat cn aanval op Abes» synië werd voorbereid, inplaats van op duidelijke wijze te verkla* ren. dat Engeland den Volken* bond zou bijstaan, toegelaten heeft, dat de oorlog begon. De moderne wapenen zijn te gevaar lijk om In handen van een nationale regeering gelaten te worden, aldus spr. Attlee zeide nog. dat. indien de we reld haar voordeel wilde doen met de uitvindingen, die de wetenschap deed. er economische samenwerking moest koraco. Baldwin legen een blok kade Dc Engelsche premier heeft in een rede critiek geoefend op degenen die Italië wensehen te isoleeren. De coöpe ratieve vredespoging, zoo zede hij, is geen droom, maar gemeenschapszin. Alleen kunnen wij den vrede niet ver krijgen. met de andere landen der wereld samen zullen wij naar den vrede streven. Zinspelend op het risico van een blokkade, die weliswaar thans niet wordt ingesteld, maar als gevolg van de sancties in de toekomst zou kunnen worden ingesteld, verklaarde Baldwin nooit te zullen toestaan, dat Engeland deelneemt aan een blokkade, tenzij het verzekerd is van den steun en de sym pathie van de Ver. Staten, Duitschland en Japan. Macdonald tegen een ween loos Engeland Ramsay MacDonald heeft in een ver kiezingsrede verklaard, dat de Itali aansche aanval op Abessynië hem ervan heeft overtuigd, dat een gewa pende hand noodig is om de inachtne ming van verdragen af te dwingen. Hij voegde er aan toe, dat een weerloos Engeland in het tegenwoordig stadium der wereldontwikkeling niet zou kun nen bijdragen tot het behouden van den vrede, maar integendeel een aan sporing tot oorlog zou zijn. Onderhandelingen met Argentinië Dc Italiaansche handelsmissie heeft te Buenos-Aires de eerste stappen ge daan om te onderhandelen over een handelsaccoord met Argentinië, maar ondanks de haar bereidde hartelijke ont vangst schijnt het volgens Reuter twij felachtig, of de missie eenig succes zal hebben, aangezien dc Argentijnsche commissie van huitenlandschc zaken juist bezig is met bestudeering der eco nomische sancties tegen Italië, zooals die zijn opgelegd door den Volkenbond. De secretaris-generaal van den Vol kenbond heeft van de Zweedsche re geering bericht ontvangen, dat de noo- dige maatregelen zijn getroffen om met ingang van 31 Oct. in Zweden de door de coördinatie-commissie aanbevolen financieele sanctie-maatregelen togen Italië ten uitvoer te leggen'. De Zweed sche regecring is bereid de tenuitvoer legging der aanbevolen economische sancticmaatregelen te garandeeren op een na 1 Nov. door de coördinatie-com missie te bepalen datum. Ten aanzien van de sancties heeft Laval den secretaris-generaal van den Volkenbond getelegrafeerd: „De Fransche regeering zou de toe passing van sancties kunnen verzeke ren op een datum, door den Bond vast te stellen, onder voorwaarde, dat deze datum haar vier dagen tevoren wordt medegedeeld. Deze spanne tijds is noodig om de vereischte maatregelen te nemen." Zwitserland neutraal De Zwitsersche bondsraad heeft be sluiten genomen over den uitvoer, her uitvoer en doorvoer van wapens, muni tie en oorlogsmateriaal naar Abessynië en Italië. Het besluit bevat een opsom ming van alle categorieën wapenen, munitie en oorlogsmateriaal, welker uitvoer, heruitvoer en doorvoer naar Abessynië en Italië of bezittingen van deze landen verboden zijn. In het schrijven, dat dc bondsraad aan hot Volkenbondssecretariaat ge richt heeft in do kwestie der sancties, wordt in de eerste plaats gewezen op den wcnsch van Zwitserland de trouw tegenover het Volkenbondshandvcst te handhaven, maar tevens op de neutra liteit van het land. Deze neutraliteit maakt het tot een voorwaarde, dat het uitvoerverbod van wapenen geen een zijdige tegen Italië gerichte maatregel kan zijn, maar moet worden uitgevaar digd tegen beide oorlogvoerende par tijen. Een volledig stopzetten van bet goederenverkeer met Italië, aldus mot nadruk de bondsraad, is niet mogelijk, aangezien dit het Zwitsersche huishou den te zeer schaden zou. Amerika gaat zijn eigen weg De Amerikaansche staatssecretaris van buitenlandsche zaken. Huil, heeft zich opnieuw gekeerd tegen een onjuis te interpretatie van zijn politiek, die wederom de wereld is ingezonden door een Fransch nieuwsbureau, hetwelk gesproken heeft over een nauwe sa menwerking tusschen Washington en Londen in de Abessijnschc kwestie. Huil verklaarde, dat ieder weet. dat de Amerikaansche regecring vastbera den en volkomen onafhankelijk haar eigen weg gaat en op geenerlei afspra ken ingaat, welke de Amerikaansche politiek in gedwongen hanen zouden kunnen leiden. In de bladen wordt het antwoord van Huil aan don Volkenbond over het algemeen gunstig beoordeeld; men wijst er op. dat dc minister van buiten landsche zaken in de laatste alinea van zijn nota zoo ver is gegaan in de onder steuning van de sancties tegen Italië, als hij slechts gaan kon binnen dc perken van de neutraliteitswet. 1 De regecring van Costa Rlca heeft den Volkenbond ter kennis gebracht, dat het in verhand met zijn geografi sche ligging, niet kan deelnemen aan sancties. HOOG WATER IN ZWITSERLAND GENÈVE. 29 Oct. (A.N.P.) Door den sterken regenval Is in verschillen de streken van Zwitserland het water zeer boog gestegen. De Klauscnstrnsse, welke bet kanton Glarus met het kan ton Uri verbindt, is op één plaats on der afvallend gesteente bedolven. Bij Rougemont In het Waadlander Oberland is een boerenhoeve door bergstromen weggespoeld, waarhij een man. een vrouw en twee kinderen om het leven kwamen. Kabinet afgetreden in verband met een corruptiesaffaire Uit Madrid wordt geseind, dat de Spaansche regeering is afge* treden. Wat tot de crisis aanleiding gaf. wordt uiteengezet in het volgende, eer der uit Madrid ontvangen telegram: De met groote spanning verwachte buitengewone parlcmcntszitting. die is gehouden in verband met een corrup.- tieaffairc. waarbij hooge Spaansche ambtenaren zijn betrokken, heeft tot laat in den avond geduurd, zonder dat men echter tot belangrijke resultaten is gekomen. In de kamer is het rapport van de parlementaire enquête-commis sie behandeld, dat tot gevolg heeft ge had. dut verscheidene hooggeplaatste leden der radicale partii uit hun open bare ambten ziin ontzet. De burgemees ter van Madrid Salazar Alonso en de radicale afgevaardigde Sigfrido Blasco. die in het rapport schuldig worden ver klaard. zeiden, dat. zii niets met de af faire uitstaande hebben. In de gehei me zitting werd Alonso door het parle ment vrijgesproken, terwijl Blasco en de zes andere bii dc affaire betrokken politici verantwoordelijk werden ge steld. De minister van buitenlandsche zaken. Lerroux. wiens neef als één der hoofdschuldigen wordt genoemd verklaarde, dat hii ziin standpunt uitvoerig zal bepalen, wanneer hij ontheven is van ziin nlichten als minister, wat wellicht over eenige dagen het geval zou kunnen ziin. In politieke kringen acht men het uitbreken van een regeerings crisis onvermijdelijk. NIEUWE REGEERING IN SPANJE Lerroux en Rocha vervangen door andere leden der radicale partij MADRID. 29 October (A.N.P De Spaansche president der republiek heeft het voorstel van den met de formatie eencr nieuwe regeering belasten pre mier en minister van financiën, Chapa- prieta aangenomen. De nieuwe regee ring is als volgt samengesteld: Minister-president: Chapaprieta (on afhankelijk). Buitenlandsche zaken: Martinez de Velasco (agrarische partij). Justitie en arbeid: Salmpn (katholie ke Volksactie, Ceda). Oorlog: Gil Robles (Coda). Marine: Rahola (Catalaansche liga). Financiën: Chapaprieta (onafhanke lijk). Binnenlandsche zaken: Pablo Blanco (radicaal). Onderwijs: Bardaji (radicaal). Openbare werken en verkeer: Lucia (Ceda). Landbouw, handel on industrie: Usa- biaga (radicaal). De nieuwe regeering verschilt slechts weinig van haar voorgangster. De ver houding tusschen de vertegenwoordig de partijen is dezelfde, n.l. 3 radicalen, 3 Ceda-leden, 1 agrariër, 1 onafhanke lijke en 1 lid van de Catalaansche liga. De door de affaire der speelbanken ge compromitteerde radicale ministers Lerroux en Rocha zijn vervangen door twee leden van dezelfde partij. In plaats van Lerroux, die de portefeuille van bui teniandsche zaken had, is Martinez de Velasco benoemd, tot dusverre leider der agrariërs, minister voor landbouw handel cn industrie. In plaats van Mar tinez de Velasco aan genoemd departe ment komt Usabiaga. Do minister van onderwijs is vervangen door den voor zitter der parlementaire commissie van financiën, Bardaji. Het kabinet zal zich reeds Woensdag aan 't parlement voorstellen. De buiten gewoon snelle oplossing van de regee ringscrisis heeft overal verwondering gewekt, aangezien het de eerste* maal is, dat In Spanje een crisis binnen en kele uren bezworen is. In politieke krin gen ziet men in de snelle afdoening van bet geval-Straus een bewijs voor den werkwil van het regeeringsblok. Dc paus bepaalt zijn standpunt Paus Pius XI heeft in een redo krach tig bet handhaven van de heiligheid van den Zondag bepleit. Woordelijk zeide hij: „Het is opmerkelijk, maar nog niet vol doende bekend, dnt de ontwijding van den rustdag in de Heilige Schrift be schouwd wordt als groote misdaad. Wie den rustdag ontheiligde, moest be schouwd worden als een godlooche naar en heimelijke atheïst, in onze tij den wordt deze verloochening van den Zondag volkomen openlijk bedreven en wordt derhalve tot openbaar atheïsme, aangezien zij God verloochent en een Hem gewijden dag poogt af te schaffen. Dc ontwijding van den Zondag is der halve één der zonden, die den toorn Gods met zich meesleept." De paus richtte ten slotte tot de aan wezigen den vermanenden oproep deze opvattingen onder de arbeidende klas sen te verspreiden. HET TOPPUNT VAN COMFORT CHAUFFEURS MET VELE JAREN ROUTINE BEL NOG HEDEN OP STADSRITTEN 20 CENT BUITENRITTEN 6 CENT PER K.M. OPEL VOOR 6 PERSONEN De strafzaken op 7 November a.s. 's-HERTOGENBOSCH, 29 Oct. Op Donderdag 7 November a.s. zullen door de rechtbank tc 's-Hertogcnbosch de navolgende zaken worden behandeld: Tegen den 33-jarigen landbouwer A. J. Hendriks (Dikke Toon de Soep) en den 35-jarigen voerman L. Vos (Bijs de Sijp), beiden te Oss, verdachte van: ten eerste de inbraak te Langenboom in den nacht van 29 op 30 Juli 1935 bij A. van Gaal; ten tweede de inbraak te Reutum, gemeente Tubbergcn, in den nacht van 19 op 20 Augustus 1933 bij A. Mensink; ten derde als verdacht van den roofoverval te Loon op Zand in den nacht van 8 op 9 Januari 10o5 op P. Verhoeven. Verdediger is rar. 't Hooft. Vervolgens tegen den 33-jarigen koop man L. L. van Orsouw: den 35-jarigen J. J. v. Berne; den 30-jarigen M. van Orsouw; den 37-jarigen M. J. de Reuver en den 44-jarigen L. L. de Reuver, allen arbeiders te Oss, verdacht van den roofoverval te Maren in den nacht van 8 op 9 September 1930 en tegen den 44- jarigen G. J. Verhoeven, als verdacht van medeplichtigheid aan dezen roof overval. Als verdedigers zullen optreden voor L. L. de Reuver cn L. van Orsouw: mr. v. Dijk tc Eindhoven; voor M. de Reu ver mr. Scheefhals te 's-Hertogenbosch; voor J. v. Berne en M. van Orsouw mr. Pullus te Oss en voor G. Verhoeven, mr. Schipperijen, te 's-Hcrtogcnbosch. LIEFDESDRAMA IN DE MINERVA- LAAN AMSTERDAM, 29 Oct. Vanavond te omstreeks half zes speelde zich in een perceel aan d« Minervalaan, op de vierde verdieping, een liefdesdrama af, ilat nog tamelijk goed is afgeloopen, doch waarbij een meisje, de 24-jarige dienstbode A. N., een snee over de lin kerwang kreeg. Op genoemd uur werd gebeld en vroeg een 40-jarige arbeider, waarmee het meisje omgang had, haar te spre ken. Zij liet hem boven komen en na een korte woordenwisseling trok hij een scheermes uit zijn zak, waarmee hij haar een diepe snee over de linkerwang toebracht. Het meisje riep om hulp en onmiddellijk schoten dc bewoners toe, zoodat erger kon worden voorkomen. De politic werd gewaarschuwd en de man, die geen poging tot ontvluchten deed, ging gewillig mee naar het bu reau Leidscheplcin, waar hij na een kort verhoor, in ingesloten. Het meisje is door den Geneeskundi gen Dienst naar het Tesselschadezie- kenbuis overgebracht. Haar verwondin gen zijn niet van ernstigen aard. DE DUITSCHE HUWELIJKSWETTEN De Ned. Ver. van Ambtenaren van den Bui*. Stand heeft onder voorzitter schap van den heer J. Vriellnk uit Bus- sum een drukbezochte ledenvergadering gehouden. Er is uitvoerig gesproken over het huwelijksverdrag met Duitschland. Hier bij sprak men <wer het algemeen zijn teleurstelling uit over het feit, dat de ambtenaren van den burgerlijken stand zoo weinig houvast hebben aan het ant woord, dat do Regeering heeft gegeven op de vraag van mr. Boon. Dc vergade ring bleek algemeen van gevoelen te zijn. dat do ambtenaren verstandig zul len doen om zich voor ieder geval, waar in geen Ehefahigkcitszeugnis wordt overlegd, zich te wenden tot de arron dissementsrechtbank. daar de meenin gen in ons land uiterst verdeeld zijn en voor deze nieuwe gevallen geen juris prudentie bestaat. Voorts was men van ineening dat het •/.eer gewenscht zou zijn, indien Duitsch land een duidelijke omschrijving zou geven van dc z.g. verboden huwelijken. Uit de vergadering werd meegedeeld, dnt juist de laatste weken de vereischte bewijsstukken uit Duitschland in tegen stelling met vroeger, vlug worden over gemaakt en dat er van een verscherpte controle in Duitschland niets is te be speuren. E. E. H. REGOUT. f Te Maastricht is hedennacht op 78- jarigen leeftijd plotseling overleden de beer E. E. H. Ilegout, gedurende vele jaren en lot voor kort nog lid van de Provinciate Staten en plaatsvervangend lid van Gedep. Staten. Deze kleinzoon van den stichter der Maast richt schc glas- cn aardewerkfabriek heeft, zonder op den voorgrond te treden, in verschif- lende zaken en corporaties verdienste lijk werk verricht, terwijl hij een om zijn menschelijkc eigenschappen alge meen geacht en gewaardeerd medebur ger was. De centrale voor practische werkverruiming en hulpverleening Bezoek aan tehuizen G roesbeek, met zijn omgeving van glooiende heuvelhellingen en rijke bosschen, in herfsttooi gesto ken bereidde gistermiddag wel een betooverende ontvangst aan de le den van de Noderlandsche pers. Op huize Ooster-M eer wijk werden de vertegenwoordigers van verschillen de bladen ontvangen door bestuurs leden, inspecteur en geneesheer van de „Centrale P.H.", vereeniging Ned. Centrale voor practische werk verruiming en hulpverleening. De voorzitter, de heer G. van Roekei, secretaris van den Armenraad te Arnhem, sprak een welkomst woord, waarin hij een overzicht gaf van den arbeid der Centrale. De Centrale P.H. is, zooals men weet, een instelling van louter particulier initiatief, die tot doel heeft te voorzien in een leemte in de reclasseeringsorga- nisatie. De hulp aan door schuld gede- classeerden is in de reclasscering wet telijk en nationaal geregeld. De hulp aan de door zorg, aanleg en omstandig heden gedeclasseerde alleenstaanden d.e.t. wordt daarin niet voorzien. Bur gerlijke en kerkelijke instellingen mis sen het intercommunaal verband, dat noodig zou zijn om goede resultaten te bereiken. Deze omstandigheden hebben er toe geleid, dat nu ongeveer zes jaar geleden enkele menschen, dit gebrek in de structuur van het maatschappe lijk steunwezen voelend, de handen in eengeslagen hebben om te komen tot georganiseerde hulp voor de alleen staanden in onze samenleving. Van deze voormannen, die van verschillen de politieke en kerkelijke richting wa ren, was ds. J. A. Visscher, Ned. Herv. predikant te Groesbeek, thans secreta ris der Centrale, de leidende kracht. Dadelijk na de oprichting der Centrale P.H. stroomden gevallen toe. Het werk breidde zich geleidelijk uit en thans staan voor hulpbehoevenden van iede- ren leeftijd of gezindte in Groesbeek vijf tehuizen open. Bovendien bestuurt de Centrale een systeem van gezins verpleging over het heele land en werkt daarbij samen met vereenigingen als „Morgenlicht" te Een (Drente), met haar tehuis voor mannelijke personen en gezinsverpleging en de Vereeniging voor Christelijk maatschappelijk hulp betoon te Groesbeek .Morgenrood". Ook houdt de vereeniging contact met de Rijksinspectie voor ondersteuning van behoeftige Nederlanders uit het buiten land. Onze hulp moet een ladder zijn Maar bij al haar werk is het devies van de Centrale P.H.: „Onze hulp moet een ladder zijn, die omhoog brengt in plaats van een kruk, waarop men steunt". Behalve in die gevallen waar in dat absoluut onmogelijk is, worden alle verpleegden, nadat zij een tijd lang tot rust gebracht zijn, opgeleid tot nut tige leden der samenleving en dan zoo mogelijk in de maatschappij herplaatst. Er komen bij haar heeren, dames, man nen, vrouwen, kinderen en gezinnen met gevallen van socialen en patholo gische aard en voor elk dezer gevallen heeft de instelling een bescheiden te huis, zooveel mogelijk in overeenstem ming gebracht met de gewoonten en stand van de hulpzoekenden. Onder hen zijn ook lichte chronische patiën ten, wier verzorgingskosten op deze wijze belangryk lager kunnen zijn dan in ziekenhuizen of gestichten. Ook wan neer collectieve verzorging vervangen of voortgezet moet worden door indi- vidueele. vormen de kleine tehuizen in Groesbeek met hun gezellig, huiselijk verband of de gezinnen, die zich voor deze „open verpleging" bereid verklaard hebben, de aangewezen plaatsen. Hier vinden'de verpleegden met hun min derwaardigheidsgevoel, hun depressie, hun verdrongen complexen, ondervon den leed of ontstane tekort aan levens- opgave, tevens den voortdurend aan wezigen raadsman, dien zij behoeven. Tot de alleenstaanden behooren ook de zwervers. De praeadviezen van de ver eeniging voor Armenzorg en Weldadig heid vragen sinds 1919 dringend een oplossing van dit vraagstuk. Onaer ben zijn de haltlozen, weltfremder», glo betrotters, marskramers, muzikanten, leurders, verkapte bedelaars, parasie ten, landloopers, intellectueele dolenden w.o. dichters en auteurs, zoowel als de menschen met levensgeheimen, maat schappelijke zelfmoordenaars, minder begaafden, mismaaktcn, fantasten, vluchtelingen, misanthropen, anti-so cialen, a-socialen, achterlijken en so ciaal gezonkenen. Een groote groep maatschappelijke zwervers, meer het slachtoffer van ziekte dan van zonde, die dan ook. anders dan men wel ge meend beeft, meer het voorwerp van barmhartigheid moeten zijn dan van justitie. De Ned. Centrale wacht af, tot dat haar de mogelijkheid wordt ge schonken in deze verder haar roeping te vervullen. Zij streeft naar samenwer king tusschen de officieele en particu liere instellingen en tracht de oprich- ting van onmisbare tehuizen voor al leenstaanden tc bevorderen. Zij neemt de verschillende zich op baar uitge breid arbeidsterrein voordoende vraag stukken in studie cn behandelt deze in samenkomsten, in haar tijdschrift, in conferenties en literatuur. Omvang van hei werk Een indruk van den omvang der werkzaamheden geeft het jaarverslag 1934. In dit jaar werden 449 gevallen behandeld tegenover 394- m 1933. Op 1 Januari 1934 waren nog in behandeling 40 gevallen en in verzorging in de te huizen 90 gevallen, waarbij 319 nieuwe gevallen werden aangebracht. De uit gaven jaarlijks benaderen de 100.000. Deze worden gedekt doop de verplccg- gelden, leden-contributies, collectes en giften. De instelling ontvanjRrn.l. noch staats- of gemeentelijke, noch eenige kerkelijke subsidie. De heer van Roekei wees in zijn rede op den wensch van de Centrale om de maatschappelijke instellingen er toe te brengen in bepaalde gevallen van steun behoevenden andere maatregelen te ne men dan het gewone „stempelen". En kele gemeenten houden al rekening met dezen wensch cn met de mogelijk heden, die de Centrale P.H. in haar vele tehuizen biedt. Het streven is, dat dezo tehuizen een moderne toevlucht zullen vormen, waar sociaal-gezonkenen worden opgevangen en weer maat schappelijk gemaakt. Het woord van Heemskerk citeerend, dat „Nederland altijd is geweest het land van de vrije liefdadigheid" besloot de voorzitter zijn rede met den vurigea wensch, dat dit werk van het particu lier initiatief in dezen tijd van maat- schappelijken nood in stand gehouden mocht kunnen worden. Bezoek aan de tehuizen Nadat de directie van Huize „Ooster- Meerwijk", de heer en mevrouw van Hasselt, den gasten een lunch had aan geboden, waaraan o.m. ook aanzaten de heer G. van Roekei, voorzitter, ds. J. A. Visscher, secretaris en de heer R. de Haas, lid van het bestuur der Centrale, de heeren H. W. Smit, inspecteur cn C. W. Leibbrandt, geneesheer der in richting, hierop bezocht mon peg auto de verschillende tehuizen: Het huis „Ooster-Meerwijk", tehuis voor 25 alleenstaande heeren uit beschaafden stand, 't ,,1-Iuis Groesbeek" voor 20 hulp behoevende vrouwen, Huize „Munt- berg" met zijn werkplaats, voor 40 man nelijke personen, het kinderhuis „Den- ncnoord", voor 35 kinderen uit onvolle dige gezinnen, waarvan de ouders door allerlei omstandigheden afwezig zijn, en Huize „Nicoline" voor 15 alleenstaan de dames uit beschaafden stand, het eenige gebouw, dat eigendom is van-de Centrale en dat deze ook naar eigen keuze door den architect A. v. d. Koot heeft laten bouwen, daar geen geschikt gebouw voor dit doel te vinden was. Ook werd een bezoek gebracht aan het Bureau der Centrale, irr de vroegere Proteslante school te Groesbeek, waar o.in. een vergaderlokaal is ingericht voor clubavonden en voorstellingen van de verschillende uit de verpleeg den gevormde vereenigingen, die ook! inwoners van Groesbeek onder hun le den tellen. Tenslotte werd een kijkje genomen in één van de zes huisjes der Vereeniging voor Christelijk maatschap pelijk hulpbetoon „Morgenrood", waar van ds. Visscher voorzitter en dc heer Smit. secretaris is, en die gecontro leerde gezinsverpleging zoowel kinde ren van onvolledige gezinnen ^als voog dijkinderen opnoemt, gesubsidieerd door Rijk, gemeente en de Centrale P.H Onhoudbare toestand in een onderdeel van een inter? nationalen verbin? dingsweg De Burgemeester Kerstenlaan te Bre- da/Ginneken van Hotel Mastbosch tot de Baronielaan vormt een onderdeel van de voornaamste route van Brussel cn Antwerpen naar Utrecht en Amster dam. Deze wee voldoet vanwege ziin onvoldoende breedte al sinds geruimen tiid niet aan de redelijke eischen van een veilig verkeer, terwijl de Zuidelij ke berm zoodanig is verzakt, dat ernstige ongevallen niet kunnen uit blijven. De K.N.A.C. is reeds zeer geruimen tiid doende aan dezen onlioudbaren toestand een einde te maken en heeft voor verbetering van den berm ook reeds het vorige jaar een subsidie toe gezegd De verbetering wordt ernstig ver traagd daar onderhandelingen tusschen de heide gemeentebesturen od een dood spoor ziin gekomen, heeft de K.N.A.C zich thans gewend tot den heer Com missaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant cn een beroep od dezen hoogen ambtshekleeder gedaan om te trachten in hef holnng van de veilig heid van het wegverkeer aan den on- hoiidbaren toestand een einde te ma ken door beide Dartiicn tot elkander tc brengen. OPENING WERKKAMPEN VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN HEERLEN, 29 Oct. Naar wij ver nemen zal Z.Exc. mr. J. Slingcnberg, minister van sociale zaken, zich op 6 November a.s. naar Rumpen-Bruns- sum begeven om liet Roomsch-Katho- liek- en Christelijk Werkkamp voor Jeugdige Werkloozen officieel te ope- OMREKENINGSKOERSEN Off. Niet Off. 29 Oct. 30 Oct. 7.24% 7.25 Va 0.59.27% -.59.80 9.71% 9.71% 24.82 24.82 47.92 47.92 82.40 32.45 36.45 36.50 37.40 37.45 1-473, 1.47% 12.02% 12.02% 6.12 6.12 Londen Berlijn Parijs Brussel Zürich Kopenhagen Oslo Stockholm New York Milaan Praag Medeged. door de Rotterd. Baukvereea,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 2