DE EXPLOITATIE VAN BIRKHOVEN AUTOBANDEN PON KROON-TAX Het gezellige huis gereed ZAL ZIJ NU BETER WORDEN? Garage: Xroontjesmolen 2 Een interessante tentoonstelling 2c BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG JO OCTOBER 1935 GEMEENTERAAD GEMEENTE NEEMT HAAR IN EIGEN HAND Verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten in De Lichtenberg Een ontslagkwestie aan de Handelsavondschool Vergadering van den Raad der Ge meente Amsfoort op Dinsdag '29 Octo ber des avonds 7 uur. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig de heeren Huslage en Van Nieuwenhuizen. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering goed gekeurd, zooals ze ter visie hebben ge legen. Agenda. 1. Ingekomen zijn o.a. de volgende stukken en mededeelingen. Besluiten van Ged. Staten tot goed keuring van Raadsbesluiten. Adres d.d. 11 October 1935 van de Nederlandsche Vereeniging van Werk gevers in het Bakkersbedrijf, houdende verzoek te bepalen, dat de artt. 62 bis en 63 van het Motor- en rijwielreglcment binnen de bebouwde kom der Gemeente niet zullen gelden ten aanzien van stil staande rijwielen op meer dan twee wielen, ingericht voor het vervoer van goederen en ten aanzien van stilstaande rij- of voertuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde. Burgemeester en Wethouders hebben op grond van de motor- en rijwielveror dening, vastgesteld bij Raadsbesluit van 21 Juni 1935, een besluit omtrent het in het adres gevraagde, genomen. Schrijven d.d. 15 October 1935 van Me vrouw L. H. MebiusKnol, waarbij zij bedankt als lid van de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. Burgemeester en Wethouders stellen voor het gevraagde ontslag eervol te verleenen. Wordt verleend. Adres d.d. 18 October 1935 van het Bestuur der afdeeling Amersfoort e.o. van den Bond van Nederlandsche Onder- wijzere betreffende salarieering van onderwijzend personeel. Burgemeester en Wethouders om ad vies. Verzoek d.d. 22 October ,1935 van J. J. Frank om ontheffing van de eischcn voor dranklokaliteiten voor een zaal in Hotel Monopole. Burgemeester en Wethouders om ad vies. Rapport d.d. 21 October 1935 van den Verificateur betreffende dé verrichte opname van boeken en kas bij de Cen trale Boekhouding. Kennisgeving. Rekening en verantwoording over 1934 van het gebouw aan de Heinsius- laan der Nederlandsche Montessori- schoolvereeniging d.d. 16 Juli 1935. Schrijven d.d. 19 October 1935 van het Bestuur van het Burgerweeshuis waar bij wordt aangeboden de rekening over 1934. Burgemeester en Wethouders om ad vies. Verzoek d.d. 10 October 1935 van J. Stap om hem ontslag te verleenen als lid van de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. Burgemeester en Wethouders stellen voor het gevraagde ontslag eervol te verleenen. Wordt verleend. 2. Benoeming van leden der schat tingscommissie voor de Rijksinkom- stenhelasting. Benoemd worden de heeren: H. Noor man, J. Overeem, E. J. Ruitenberg en C W. G. Hehenkamp. 3. Voorstel van B. en W. betreffende de opdracht van lessen in Staatsin richting en Staathuishoudkunde aan de Handelsdagschool aan den leeraar dr. J. H. Ronhaar. Aangenomen. 4. Voorstel van B. en W. om aan den heer J. Visser overeenkomstig zijn ver zoek eervol ontslag te verleenen als cu rator van het Gymnasium. Aangenomen. 5. Voorstel van B. en W. om aan den beer J. Visser overeenkomstig zijn ver zoek eervol ontslag te verleenen als se cretaris-penningmeester van het Bur ger Weeshuis. Aangenomen. 6. Advies van B. en W. naar aanlei ding van het adres Van het Kerk- en Schoolbestuur der parochie van den H. Ansfridus, houdende verzoek om gelden beschikbaar te stellen voor het aan schaffen van leermiddelen. Aangenomen. 7. Voorstel van B. en W. betreffende de regeling van den rechtstoestand van den commissaris van politie. Aangenomen. De verpleging van lij ders aan besmettelij ke ziekten 8. Voorstel van B. en W. tot hei aan gaan van een overeenkomst met het bestuur van „de Lichtenberg" Zieken huis, betreffende de inrichting van een barak voor verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. De heer Bennenga (C.H.) vindt de overeenkomst met het St. Elizabeth's gasthuis nog het meest gewenschte. Nu Ged. Staten echter anders willen, zullen we daarin moeten berusten. Maar een stad als Amersfoort moet toch een eigen barak hebben. Spr. stemt in met het voorstel thans de overeenkomst aan te gaan met de Lichtenberg maar hij ver zoekt B. en W. hun aandacht aan deze zaak te bepalen. De heer Van Gent (V.B.) vraagt of de Raad ook goedkeuring der# regle menten mag hebben. De heer Van Tellingen (Am. Be lang) zou er de voorkeur aan geven de bestaande barakken te handhaven. Wethouder Thien (R.K.) zegt, dat het B. en W. aangenaam aandoet deze regeling te kunnen aanbieden. Reeds jarenlang zijn zij met deze zaak bezig daar de bestaande barakken onvoldoen de zijn. De overeenkomst met het St. Elizabeth's ziekenhuis is niet goedge keurd op financieele gronden. Legden we ons daarbij niet neer dan zouden we waarschijnlijk genoegen moeten nemen met de Centrale inrichting te Utrecht. We krijgen nu een verpleeginrichting met wat kleiner ruimte, maar die toch zeer voldoende is naar het inzicht van den Directeur van den Geneesk. Dienst Als we eenige jaren praktijk hebben met deze inrichting, kunnen we mis schien nog wijzigingen verkrijgen. Voor zoover de reglementen tot de competentie van B. en W. behooren zullen zij dat recht handhaven, maar de reglementen zullen ter kennis van den Raad worden gebracht. De heer Spiekermann (R.K.) vraagt of er al plannen zijn voor het terrein der bestaande barakken. Wethouder Noordewier (S.D.) wijst er op dat door de Speeltuinvereen. in het Arnh. wegkwartier al jaren om een terrein is gevraagd. Het is de be doeling van B. en W. om als het terrein vrij komt het daarvoor beschikbaar te stellen. De heer Spiekermann (R.K.). Hebben we indertijd geen toezegging ge daan aan kjnderzorg. De Voorzitter: Dat zouden we moeten nazien. Het voorstel wordt aangenomen. 9. Voorstel van B. en W. tot verlen ging van het contract betreffende het verleenen van specialistische hulp aan voor rekening der gemeente verpleegde patiënten. Aangenomen. De exploitatie van Birkhoven 10. Voorstel van B. en W. betreffende de exploitatie van het sportterrein Birk hoven. De heer Ruitenberg (V.D.) gaat met het voorstel accoord. B. en W. zeg gen echter dat onderhandelingen met den A. B. v. L. O. niet tot het gewensch te resultaat leidden. Er zijn echter geen onderhandelingen gevoerd. B. en W. hebben geschreven, dat ze met 1 Jan. 1936 het terrein in eigen exploitatie wil den geven. En toen heeft de A. B. v. L. O. gezegd laten we het dan met 1 Sept. 1935 doen bij den afloop der con tracten. Spr. meent, dat de Expl. Com missie Birkhoven nog niet zoo slecht heeft geboerd. Uit het voorstel van B. en W. blijkt dan ook wel, dat de Exploitatie Com missie Birkhoven, die de zaak van meet af heeft moeten ophalen, de exploitatie nog niet zoo slecht heeft, gevoerd. Zon der ooit eenige vergoeding te hebben genoten hebben de leden der E. C. B. louter en alleen in het belang der ge meente het werk gedaan en we zien hier het resultaat. B. en W. kunnen zelfs een overschot ramen. Nu zal deze raming misschien wel wat te optimistisch blij ken, maar in ieder geval mogen we uit het stuk van B. en W. opmaken, dat zij de exploitatie thans niet ongun stig inzien. Bovendien heeft dé E.C.B. nog haar bezittingen om niet overge dragen aan de gemeente, wat jammer genoeg niet in het stuk is vermeld. Tot goed begrip van de overdracht was het misschien wel wenschelijk geweest, dat B. en W. een opgave hadden ge daan van de overgedragen bezittingen. De open tribune heeft gekost f 2750 waarbij nog komt f 70.23 voor teeken- werk en f 83.70 voor toezicht: in totaal dus f 2903.93, waarvan door de A. B. v. L. O. is betaald f 1903.93. Verder heeft het nieuwe kleedlokaal rond f980 gekost, een motorgrasmaai- machine f 1260 en een f 1200 en de slijpinrichting f 122.60. Bij elkaar geeft dat reeds een bedrag van f 5466.53. Voor de volledigheid had dat wel ver meld mogen worden. De opzet is wel wat optimistisch. Is er zekerheid dat Ensing er zal blijven? Wat de opbrengst der terreinen be treft, dat is een moeilijke kwestie. Ver schillende vereenigingen lijden aan bloedarmoede en het opvoeren der huren zal wel toekomstmuziek blijken. De heer Bennenga (C.H.) betreurt het, dat de gemeente nu tot exploitatie van Birkhoven zal moeten overgaan. Veel liever had hij gezien, dat het in exploitatie bleef bij een particuliere ver eeniging. De heer Waterloo (K.D.P.) heeft met genoegen het voorstel gezien, daar hij er het begin in ziet van een ge meentelijk sportpark. In de toekomst kan er misschien een wielerbaan ko men. Spr. vraagt hoe de terreinen wor den verhuurd. De heer Polder (S.D.) juicht het voorstel toe. Hij heeft vólle waardeering voor het werk van de Exploitatie Com missie, die gedaan heeft wat ze kon. Maar als we iets wilden zeggen over het sportpark, moesten we interpelleeren over het hoofd der E.G.B. heen. Wat nu met de vereenigingen is ge regeld moet eerst een beetje inwerken. Later kunnen we dan beter overzien wat er aan deze kwestie vastzit. De heer v. d. Linden (R.K.). Wat is de oorzaak geweest, dat het College de exploitatie tot zich heeft getrokken. Wethouder Noordewier S.D.) wijst er op, dat het sportpark Birkhoven eenige gebreken heeft. Er is geen be hoorlijke terreinindeeling mogelijk, daar er om de terreinen een renbaan loopt. We kunnen met dat terrein van 7*4 H.A. veel meer doen als de renbaan ver valt. Een tweede punt is de controle.- Er is een ingang en als er twee clubs spelen, die verschillend entree heffen is het moeilijk de goede verstandhouding te be waren. Er moet een tweede ingang ko men. maar dan moet er een andere terreinindeeling komen, zoodat we meer wedstrijdterreinen kunnen vormen en ieder die menschen bij de wedstrijden kan krijgen, waarvoor ze hebben be taald. Een andere moeilijkheid is de slechte kleedgelegenheid, welke niet aan de minimum eischen voldoet. Die drie punten zijn van invloed ge weest op de houding van B. en W. Om dat deze fouten aan het sportpark kleefden en B. en W. meenden dat Amersfoort een geschikt sportpark moest hebben, hebben zij gevraagd: Is het niet beter dat de gemeente de leiding heeft? Voor den A. B. v. L. O. hebben we niets dan lof, alleen de bond beschik te niet over de vereischte middelen. Deze vereeniging is ook niet in de eerste plaats in 't leven geroepen om wed strijdterreinen te behecren. De A. B. v. L. O. wil in eerste instantie ijveren om de jeugd een goede lichamelijke opvoe ding te geven. Nu die veranderingen moeten worden aangebracht hebben B. en W. het noodig geoordeeld de exploitatie aan de gemeen te te nemen. De vereenigingen hebben voor één jaar gehuurd omdat we niet voor 1 Jan. 1937 kunnen beginnen, dat de huur van den heer Ensing tot dien datum loopt. De heer Ruitenberg hoeft gezegd dat de "A. B. v. L. O. een bezitting overgeeft van ongeveer f 5000. Dot zal wel juist zijn, maar daar staat tegenover dat er schuld is die B. en W. overnemen. Het zou den indruk kunnen geven, dat B. en W. niet voldoende het werk van den A. B. v. L. O. waardeeren. Dat is niet juist. Zij hebben aan den Bond een schrijven gericht van dank. De heer Ruitenberg (V.D.). In het stuk staat het niet. Wethouder Noordewier (S.D.) meent dat er geen vrees behoeft te zijn, dat de exploitatie ongunstig zal uitval len. Wanneer de veranderingen zijn aangebracht kan de Raad nog beslissen om de exploitatie aan een vereeniging op te dragen. De heer Waterloo (K.D.P.). Als het sportpark in orde is zal het aanbeve ling verdienen een meerjarige verhu ring met de vereenigingen aan te gaan. Het voorstel wordt aangenomen. 11. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de gemeentebegrooting dienst 1935. Aangenomen. a 12. Voorstel van B. en W. om over te nemen om niet van Th. de Jonge en B. W. Lammere een strook grond aan de Fred, van Blankenheymstraat. Aangenomen. 13. Voorstel van B. en W. om over te nemen om niet van H. van Keulen een strook grond aan de St. Agathastraat. Aangenomen. De restauratie der Kamperbinnenpoort 14. Voorstel van B. en W. tot het, aan gaan van een overeenkomst van ruiling met de familie Sanders betreffende perceelcn aan de Kamperbinnenpoort, zulks in verband met de restauratie. De lieer Van Gent (V.B.) vindt het mooi dat deze zaak eindelijk in orde komt. Bij het hoekperceel was oorspron kelijk een open plaatsje van 5 M. Nu we weer moeten ruilen blijft er maar een plaatsje van 2y2 M. De regel is 5 M. en de gemeente moet zich daar aan hou den. In de tweede plaats krijgt Sanders een kamer van minder dan 3.75 M. Een particulier zou dat niet krijgen. In de derde plaats vraagt spr. het werk uit te besteden. De heer Spiekermann (R.K.) ver heugt zich eveneens over de oplossing. Maar zijn er geen drie winkelpanden geprojecteerd? Het hoekhuis zal in bruikleen worden gegeven aan Sanders. Spr. vraagt naar de voorwaarden. Wethouder N' o o r d e w i e r (S.D.) deelt mede, dat er twee winkelpanden zijn geprojecteerd. I)e voorwaarden, waarop de familie Sanders liet hoekper ceel kan betrekken zijn de gewone d.w.z. gratis, maar de familie mag bet niet uitwonen. Het open plaatsje van 5 M. blijft bij het perceel van Sanders, maar bij het perceel Groothop is een plaatsje van 3 M. Dat kan nu eenmaal niet andere. Er is geen kamer van 3.75 M. In, de oude stad zitten we nu eenmaal vast aan de oude maat en daarom is niet vastgehouden aan de maat van 3.75 M. De heer Ruitenberg (V.D.) wijst er op, dat de tcekening den indruk geeft, dat het perceel Sanders twee pan den wordt. De plattegrond wijst het echter wel anders uit. De heer Van Gent. (V.B.) meent, dat er wel een oplossing was te vinden ge weest om een kamer van 3.75 M. te krij gen. Dat schept precedenten. De ge schiedenis van de open ruimte is door den wethouder niet goed uiteengezet. Er was bij het hoekhuis een open ruim te van 5 M. maar daar wordt nu afge nomen voor het perceel Sanders. Wethouder Noordewier (SJ>.) wijst er op. dat dit al bepaald was toen het hoekhuis verbouwd werd. Wat de kamerbreed te aangaat, spr. wil gaarne nagaan of deze op 3.75 M. kan worden gebracht. Natuurlijk zal het werk uitbesteed worden. Het voorstel wordt aangenomen. 15. Voorstel van B. en W. tot verhu ring van enkele boerderijen gelegen in de Birkt onder Soest en Amersfoort. Aangenomen. 16. Voorstel van B. en W. tot verhu ring van een perceel grond, gelegen aan het Iloevelakensche voel pad aan de N.V. Wed, Stadlandcr en Middelho ven te Zaandam. Aangenomen. 17. Voorstel van B. en W. tot verlui ling van eon boerderij nabij den Leus- derweg aan de wed. T. van Reek. Wordt ingetrokken, daar de Wed. van Beek is gestorven. 18. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan de provincie Utrecht van eenige perceelcn grond, gelegen onder Hoog land en Amersfoort. Aangenomen. 19. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Emmalaan, groot pl.m. 100Ó M2 voor 6300 aan M. Klijrtstra. Aangenomen. VOOR BIJ Woningen in plaats van fabrieksbouw 20. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van het Raadsbesluit van 21 April 1931, strekkende tot verkoop van een perceel fabrieksterrein aan de Gro ninger straat aan W. van Haselen P.Hzn. q.q. De heer Bennenga (C.II.) merkt op, dat het terrein indertijd is verkocht voor fabrieksterrein. En nu wordt ge vraagd het terrein te verkoopen voor bouwterrein. De heer Spiekermann (R.K.) vraagt waarom de erfdienstbaarheid van het terrein wordt opgeheven. Wethouder Thien (R.K.) deelt me de, dat de grond indertijd is verkocht voor fabrieksterrein; maar er was bij opgenomen, dat er twee woningen op mochten gebouwd worden van den eige naar. Nu is er geen bezwaar tegen, dat het voor bouwterrein wordt gebruikt. De heer Bennenga (C.H.) meent, dat de verandering van het bouwplan dus buiten den Raad omgaat. Er zijn al twee woningen op gebouwd, en nu wil men er arbeiderswoningen op bouwen. Wethouder Thien (R.K.): Dat. kan als de Raad dit voorstel aanneemt. In de voorwaarden kan wijziging worden gebracht. De heer Bennenga (C.H.) meent, dat de fabrieksterreinen dus voor wo ningbouw gaan. De heer Ruitenberg (V.D.) meent, dat dit in de toekomst meer zal geheu ren, daar Amersfoort, nu eenmaal meer woonstad dan fabrieksstad is. Het voorslel wordt aangenomen. 21. Ontheffingen hondenbelasting dienst 1935. 22. Reclames straat- en rioolbelasting dienst 1933, 1934 en 1935. 23. Kohier baatbelasting dienst 1935. De punten 21—23 worden aangeno men. 24. Voorstel van B. en W. tot goed keuring van de rekening over 1931 van liet Burgerlijk Armbestuur. Aangenomen. Een ontslagkwestic 25. Voorstel van B. en W. om aan 11. Wanningen eervol ontslag te verleenen uit de betrekking van leeraar aan de Handelsavondschool, daar zijn werk zaamheid overbodig zal worden. De heer Waterloo (K.D.P.) vraagt, waarom deze leeraar juist voor ontslag is voorgedragen, waarom het op zoo korten termijn wordt gegeven en hoe de rechtstoestand is van de leeraren aan de Handelsavondschool. De lieer Bakker (V.B.) heeft met groote verwondering kennis genomen van flit voorstel daar het hier betreft een leeraar die 18 jaar lang met ijver zijn taak heeft vervuld. Als het om de tijdsomstandigheden moet, gaat het ons ter harte, maar -dan moet het gaan met de grootste coulance. Bij particulieren geldt de tijd van op zegging op den termijn der salarisbeta ling. Met meerdere leeraren der Han delsschool is den laatsten tijd vreemd omgesprongen. De heer Huyskens werd ook al voor ontslag voorgedragen. De heer v. d. Wey werden twee les uren afgenomen. Op die wijze ontneemt men den leeraren alle zekerheid. In een verordening aan B. en W. indertijd voorgesteld, werd een opzeggingstermijn van 3 maanden gesteld, zoodat z.i. de heer van Wanningen met een opzegging van 3 maanden moet worden ontslagen. De heer Van Galen Last (CII.) sluit zich daarbij aan. Hij meent, dat de rechtspositie dezer menschen zeer slecht is. Als een leeraar bij het Han delsonderwijs ontslag wil hebben, moet hij dat 3 maanden te voren aanvragen. We moeten hier wederkeerigheid toe passen. Spr. meent, dat hier wel met wat overhaasting te werk wordt ge gaan. Als een gewoon werkgever 't zou doen, zou er zeker wel wat over gezegd worden. Het moet gebeuren op een wij ze welke geen bitteren nasmaak geeft. De heer Ruitenberg (V.D.) vraagt of niet met den heer Wanningen kan gesproken worden of nog een oplossing kan worden verkregen. Wethouder Thien (R.K.) consta teert. dat de sympathie met het voorstel allesbehalve groot is. Hij kan zich dit voorstellen. Maar de voorgeschiedenis moot men ook in 't oog nemen. Dit voor stel is een gevolg Van het. besluit van de regeering om de Hoogere Handels school op te heffen. Toen is er een overeenkomst gemaakt, dat leeraren, dia nog garuniieuren hadden te werk kon den gesteld worden bij de Handel»- avondschool. Een leeraar die 25 garan- ticuren had, kon slechts 14 lesuren ge ven. Die toestand mocht niet zoo blijven en die leeraar moest te werk worden gesteld aan de Handelsavondschool. Daardoor kwam de heer van Wannin gen, die niet aan de dagschool is over. De leeraren aan de avondschool zijn al len tijdelijk. Om den heer Wanningen te behouden, zou men lesuren van een ander moeten afnemen. Het ontslag is een gevolg van de reorganisatie der school. De heer van Wanningen is een dure leerkracht voor de gemeente. Voor hem heeft de gemeente meer dan f0000 pensioenpremie moeten betalen. Begrij pelijk is dus, dat we probcercn van hem af te komen. In Den Haag hebben we geïnformeerd en we zijn overtuigd van instemming daar. Als wc het verband met den heer van Wanningen aanhou den door een lesuur, moet de gemeente per jaar i 600.pensioenpremie beta len. Op 17 Sept. konden B. en W. pas vast stellen hoe de zalen moeten geregeld worden, daar eerst moest worden afge wacht of op de dagschool klasscsplit- sing noodig was. Wanneer dit besluit wordt aangeno men, heeft do heer v. Wanningen alle recht in beroep te gaan hij den Minisl- ter en keurt deze het ontslag goed, dan kan de heer Wanningèn nog een aan vraag doen om wachtgeld. Er is een herzieining en voorbereiding van het reglement van het Handelson derwijs en dan zal de positie der leera ren worden nagegaan. (Zie vervolg op pagina 2). VOOR ALLES VEILIGHEID STADSRITTEN 25 ct. BUITEN RITTEN Speciaal goedkoop tarief Onder nJ. v. Hoevelaak. Hoe men zijn woning moet inrichten en verlichten om haar zoo gezellig mogelijk te ma< ken Gistermiddag is de demonstratieten- toonstelling van de voreenig'de installa teurs alhier, welke tot en met Vrijdag alhier in Dc Valk wordt gehouden, of ficieel door den voorzitter der Kamer van Koophandel, den heer J. M. van Lonkhuijzen geopend. Deze e-xpositie. welke in samenwer king met de Philipsfabricken uit Eind hoven is opgezet, is bijzonder goed in gericht; zij geeft ons een beeld van de wijze waarop wij de verlichting in ons huis op de meest practische manier moeten laten aanbrengen, doch geeft ons tevens aanwijzingen voor de inrich ting van het huis. dat vooral door een smaakvolle verlichting aan gezelligheid veel wint. Men treft dan ook in de groote zaal van de Valk vele kamers aan, welke men zich in een goed huis kan jndenken. alsmede de keuken en een badkamer. Deze zijn allen volledig ingericht, waarbij men de medewerking heeft gehad van de firma Van Achter- bergh voor de meubileering. de firma v. d. Goot voor de wandtooi van Nieuw Parijs voor de keukeninrichtine en de eetkamer, van de firma Van Bemmel voor de blocmentooi en van de N.V. Tabu voor de schiinvuren. Oo deze manier heeft men een prachtig geheel gekregen, dat een streeling is voor het oog en ongetwijfeld iedere bezoeker in verrukking zal brengen. Men vindt hier kamers met bijzonder gezellige zitjes, waarbij natuurlijk den nadruk is ge legd op de doelmatige verlichting. De tijd van één enkel eroot lichtpunt in een vertrek is voorbij: men moet. meer dere lichtpunten in ieder vertrek heb ben en natuurlijk op die plaatsen, waai zij juist noodig zijn en het grootste ef fect sorteeren. Voorts nioet men on deze mooie expo sitie constateeren. dat dc lichtorna- niciiten van minstens evenveel gewicht zijn als de sterkte van de lichtbron nen. Daarvoor hebben de installateurs tegenwoordig de beschikking over een Weston-lichtmcter, welke precies aan geeft of de lichtsterkte ou een bepaalde plaats in een vertrek voldoende is voor het doel waarvoor dit deel der kamer gebezigd wordt. Zoo zien we b.v. een even doelmatig als practische verlich ting van de hall van een huis een zit kamer met verschillende gezellige hoekjes, waar de liclitornainenten een belangrijke rol vervullen, een bijzonder practische keukenverlichting. een bloe mentafel met verlicht blad. een slaap kamer mot langs den spiegel van dc wHsclitafcl verlichting door middel van Philinea-lnmpeu. enz. enz. Veel aan dacht is hierbij ook besteed aan de in terieurkunst. waarbij de lichtornatnen- len geheel ziin aangepast aan dc om geving. waarin zij hun diensten moeten bewijzen. Vooral de indirecte verlich ting. welke het voordeel heeft, dat zij geen sterke slagschaduwen geeft en de kleuren en kleurnuances goed tot haar recht doet komen, speelt bii de inrich ting van een huis een voorname rol. Wij zouden zoo kunnen doorgaan niet het vermelden van bijzonderheden van deze tot in de uiterste détails goed ver zorgde tentoonstelling, doch 'wij kunnen niet heter doen dan U een bezoek drin gend aanbevelen, daar dit U alleen een juisten indruk kan geven en U kan lee- ren op welke wijze U een woning op de meest gezellige en practische manier kunt inrichten. De officieele opening Dc heer Kok. voorzitter der Ver- eenigde Installateurs te dezer stede, sprak allereerst een korf, welkomst woord, waarin hij o. m. den secretaris der Kamer van Koophandel, dr. Joh. H. Scheurer, dankte voor de door hem ver strekte inlichtingen voor de organisati# dezer tentoonstelling. De heer Van Lonkhuii ze n sprak in ziin openingswoord den wensch uit, dat deze tentoonstelling zal bijdragen lot een meerdere opleving in de branche waarvoor zij is ingericht. Het ia noodig het publiek te wijzen od de ver beteringen en op de juiste toepassing van de verschillende producten. Vooral het verlichtingsvraagstuk is zeer om vangrijk, reden waarom spreker met veel genoegen deze zoo belangrijke ten toonstelling voor geopend verklaarde. De heer D. A. J. Zaal. die het woord voerde namens de Philipsfabrieken te Eindhoven, vestigde er de aandacht op, dat men met deze tentoonstelling wil laten zien wat er met electrisch licht, dat het mogelijk maakt ieder hoekje van uw woning gezellig te maken, te bereiken is. Het gaat er vooral om, dat het publiek, dat deze tentoonstelling bezoekt, de dingen welke het daar ziet, ook goed zal toepassen. Spreker deelde mede. dat de installateurs deze weck gratis huisbezoek zullen brengen ter contróle van de verlichting; zij zullen daarbij optreden als adviseurs, opdat men ervan doordrongen zal worden dat men iets prectisch, iets doelmatigs moet hebben. Hierna maakten de aan wezigen een rondgang langs dc ver schillende ingerichte vertrekken. Bii deze opening waren o.m. aanwezig dr. Scheurer, de heer Sonius. verte- genwoordiger der P.U.E.M.. de heeren De Smit v. d. Broecke en Mariens na mens dc Vereeniging Nederlandsch Fa brikaat. bestuursleden van de Vereeni ging van Huisvrouwen, de heer Wijk namens Handels en Nijverheid en de heer J. J. Wesseling, directeur der am* bachtsschool alhier. Een hoekje van Het Gezellige Hul.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5