WERELDSPA AR DAG Discussies in den N.P.B. ra HET PARKEEREN BIJ AVOND Richtlijnenkwestie teruggewezen 2c BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 30 OCTOBER 1935 (Vervolg van pagina 1). De heer Bakker (V.B.) Im «loor het •ntwoord niet bevredigd. Do wethouder heeft niet geantwoord op do vraag hoe men er toekomt een leeraar op zoo'n korten termijn te ontslaan. De gemeen te moet den heer v. Wanningen nog 3 maanden salaris geven. Het moet niet voorkomen, dat een ambtenaar in be roep gaat bij den Miniater. Do heer Ruitenberg V.D.) vraagt of niet een regeling knn getroffen wor den om het beroep van den heer van Wanningen to voorkomen. De hoer Waterloo K.D.P.) wijst er op, dat de hoer van Wanningen In zijn adres meedeelt in 1919 vast te zijn be noemd. Spr. vraagt het ontslag per 1 Jan. te laten ingaan. Dc hoer Van Galen I.ast (CH.) sluit zich bij de vorige sprekers aan en bepleit een regeling, die voor de ge meente voordeeligcr is, dan de wethou der heeft uiteengezet. Wethouder Thien (R.K.) deelt me de, dat dp heer van Wanningen een vaste aanstellinig had. De meostc leera ren hebben ren tijdelijke aanstelling. Voor de speciale vakken door den heer van Wnnningen gegeven, hebben we geen uren over. Dc heer van Wanningon was leeraar aan de Handelsdagschool, maar dat verband heeft hij met do gemeente ver broken. In 1926 hebben we getracht een ander verband met den heer van Wan ningen tot stand te brengen. De heer Waterloo stelt voor het ont slag 1 Januari '36 te doen ingaan. Dit voorstel wordt verworpen met 11 tegen 12 stemmen. Voor stemmen: Wateroo, Bakker, van Gent, Beaufort, Bennenga, Van Galen Last, Kroon, I.mjrx, Meijer, Ruitenberg, Stneitink. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 18 tegen 5 stemmen. 26. Voorstel van B. en W. tol wijzi ging van do pensioensgrondslagen van eenige onderwijzers bij het openbaar la ger onderwijs. Aangenomen. 27. Voorstel van B. en W. om in be roep te gaan van het besluit van Gede puteerde Staten van Utrecht d.d. 22 Oc tober 1935 betreffende vernietiging van het Raadsbesluit d.d. 30 Juli IÖ35 be treffende toepassing van artikel 100 der L.O.-wct. Aangenomen. 28. Voorstel van B. on W. tot aanvul ling van de lijst van straatnamen. Aangenomen. 29. Voorstel van B. en W. oin aan de N.V. Provinciale Utrechtsche Electrici- tcits Maatschappij in erfpacht uit te geven een Dorceel grond aan den Hooge- weg. Aangenomen. 30. Voorstel van R. en W. tot verhu ring aan de Vereeniglng ..de Amersfoort- scho Padvinders" van een percpel boschgrond gelegen nabij de Laan 1911. Aangenomen. 31. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een strookje grond, groot plm. 118 vlerk. M voor f.600.— nan mevrouw J. C van der Mark-Solleveld. Aangenomen. 32. 3c kohier straat- en rioolbelas ting. dienst 1935. 33. 5e kohier straat- en rioolbelasting, dienst 1931. 34. 4e kohier hondenbelasting, dienst 1935. 35. Aanvullingskohlercn schoolgeld Gymnasium en Hanrtéfsdagschool, dienst 1934/1835. 36. Ontheffingen schoolgeld Gymna- simn en Handelsscholen, dienst 1934/35. De punten 3236 worden nangeno- men. Rondvraag De heer v. d. Linden (R.K.) doet vragen over het verstrekken van water aan de bewoners van het Pothstraat- kwartier. De menschen betalen per week hij de huur. Verschillende personen hebben aan het eind van het jaar meer betaald dan ze hebben verbruikt. Zou het niet mogelijk zijn. dat wat ze meer hebben betaald dan verbruikt aan het eind van het jaar wordt terugbetaald. Wethouder Noordow 1 cr (S.D.) deelt mede. dal de menschen zelf om die regeling hebben gevraagd. Ze betalen Inclusief meterhuur 15 cent per weck en mogen dan gaan tot 25 M3. per jaar. Als we dat over 3 maanden rekenen betalen ze 2 cent per kwartaal meer. Deze regeling is in het hcltpig der be woners. De heer Van T e 11 i n gen (Amcrsf. Belang) vraagt of al inlichtingen kun nen worden gevraagd op zijn vraag van indertij'd dat een kwartje meer huur was gevraagd. Wethouder Noordewier (S.D.) wijst er op, dal bij dc laatste huurher- ziening de huizen in de rij zijn gezet en als gevolg daarvan moeten de huurders 1/0 van hun inkomen verwonen. Van daar dat dio persoon meer moest ver wonen. De heer Van Galen Last (CH.) heeft gehoord, dat meerdere menschen in huur zijp verhoogd. Er is hier ge zegd, dat de hoogorc huur zou ingaan als er nieuwe bewoner» kwamen. Spr. vraagt een onderzoek van den wethou der. De heorGraaff (AR.) deelt een geval van een weduwe mede, die een belangrijk hoogere huur moet betalen dan de bestaande huur. Wethouder Noordewier (S.D.) wijst er oo dat dat geval hem niet he kend is. De heer Graaff moet een en ander maar een» niet hem bepraten. Al» iemand een woning houdt terwijl hij een hoogere huur knn betalen wordt ingegrepen otn de goedkoopere huizen open te krijgen. Er moeten wel eens maat regelen worden genomen die min der aangenaam zijn. De heer Ruitenberg (V.D.) vraagt of de schutting om het perceel hoek Bloemendal—Weverssingel van bi ij ven den aard is. Een beplunting zou daar aardiger zijn. Wet houder Noordewier (S.D.) deelt mede. dat over dat hoekje al on derhandelingen worden gevoerd. Daarna sluiting. Te Utrecht Is geslaagd voor het doc toraal examen Indisch Recht de hoer J. J. Wessellng, alhier. VERDUISTERING? Op het politiebureau is aangifte ge daan van een xermoedelijko verdubde- van een 3-wielige bakfiets, welke jur gegeven was. MORGEN: 31 OCTOBER Dag van morgen: Wercldspaardag Zegt met kracht en klem weer: Spaar! Doet dat op den Wercldspaardag, Doet dat óók het hééle jaar! Wie alleen maar morgen spaart toch En het nimmer ónders doet, Spare zich gerust die mooitc, Want zóó sparen is niet goed! Wercldspaardag is bedoeld tot Vorming van een spaarderszin. Sparen zegt de Wereldspaardag Geeft den spaarder véél gewin! Eén dag in het jaar slechts sparen Is volkomen nutteloos; Wie het spaarbelang doorzien heeft, Spaarde, spaart en spaart altoos! En nu zult U moog'lljk zeggen: 't Is geen tijd voor sparen thans Tóch wel! Maar benut U altijd Werkelijk Uw spaarders-kans?! Hebt U reeds een spaarbankboekje? F.n wat werd er bijgezet? Hebt U altijd wel voldoende Op Uw spaarbelang gelet? Moog'lljk, dat U niet kunt sparen, Zoo U vroeger hebt gedaan, Maar dèt Inat de Wercldspaardag Buiten zijn bespreking staan Wercldspaardag vraagt om spaarzin Voor een levensavond-kracht; Wie geen güldons weg kan brengen. Wordt voor kwkrtjes óók verwacht! Wie bijtijds wat weet te sparen En dat op de spaarbank liet, Spaart zich door zijn spaarzin-zintuig Voor veel zorgen en verdict! (Nadruk verboden). UIT DEN OMTREK PHILIA. NIEUWE VOORZITTER van de Ambachtsschool Dr. Joh. H. Scheurer gekozen als opvolger van Dc J. Visser In verband met het vertrek van Dr. J. Visser, voorzitter van do Vereeniglng ter Bevordering van het Nijverheidson derwijs, in hoofdzaak voor aanstaande Ambachtslieden, alhier, heeft gister avond in de Ambachtsschool een alge- mcene vergadering plaats gehad, waar in voorzien moest worden in dc vaca ture Dr. Visser. Na lezing van de notulen werd door hel bestuur voor bestuurlid voorga dragen Dr. Joh. H. Scheurer, terwijl door een der leden werd voorgedragen do lieer G. A van Mechelen. Gekozen word Dr. Scheurer. Na de vergadering heeft het bestuur besloten om Dr. Scheu rer niet ingang van 1 November a-s- als voorzitter te doen optreden. Bij de rondvraag informeerde dc heer Van Mechelen wanneer er een verga dering komt om te prolestcercn tegen de invoering van den tweejarigen cur sus. De voorzitter I)r. J. Visser, deelde In antwoord hierop mede, dat, indien dit aan de orde komt, een algcmccne ver gadcring zal worden uitgeschreven. Vervolgens vroeg de heer Van Mc chelen om bij een volgende bestuurs verkiezing rekening tc houden met dc moderne arbeidersorganisaties Afscheid van Ds. J. Visser Dc heer E. van Vollenhovcn, secreta ris, bracht vervolgens In een korte toe spraak dank aan Dr. Visser voor alles wat deze voor de vereeniglng is geweest n noemde eenige treffende bijzonder heden, waarbij do scheidende voorzit- •.or vooral zijn bijzondere werkkracht en steun heeft kunnen geven. Een stof felijk blijk van waardeering zal Ds. Visser nog worden aangeboden. Ds. Visser sloot met een gevoelig woord afscheid van deze vergadering. Genootschap Nederland- Frankrijk Morgenavond houdt prof. Paul Fie reus voor de afdecling Amersfoort van het genootschap Nederland—Frankrijk een lezing met lichtbeelden. Dc Heer Paul Fierens is geboren te Parijs in 1895. Hij studeerde tc Brussel in de wijsbegeerte en in de klassieke taalwetenschappen en promoveerde vervolgens aan do Universiteit aldnar in de rechten. Sedert 1927 is Paul Fie ren» hocglccrnar aan het Instituut su périeur d'histoire de l'art et d'archéo logic aan de Universiteit tc Luik. Van zijn hand verschenen eenige gedichten bundels en vele studies op kunstgebied, o.a. „L'Art hollandais contemporain" (Parijs 1935) en „Sculpteurs d' aujourd' hul" (Paris 1935). Verder is hij mede werker aan verschillende tijdschriften over kunst. Het onderwerp der lezing te uezer stede luidt: L'*volution actuel le de la peinture francaise". Voor bijzonderheden zie men de ad- ertentle in dit blad. WINKELSLUITING Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat zii aan het Bestuur van de Nederlandsche Ver- eeniging van Electrotcchnischo Werk gevers. afd. Amersfoort, ontheffing van dp bepalingen der Winkelsluitingswet hebben verleend ten behoeve van den an 29 October tot en met 1 November UIT) in de Valk tc houden tentoonstel ling en hebben toegestaan alsdan in de tentoonstellingslnkaliteit tc doen verkoopen tot 10 uur n.m. en dat zij ten behoeve van de op 20 November 1935 in het gebouw Filalethes. Havik 27. te houden bazaar ten bate van den Ger. Zendingshnnd ontheffing verleend heb ben van de bepalingen der winkelslui tingswet en hebben loegestaan. dat als dan verkocht wordt tot tl uur n.m. Amersfoort, 24 Octol»er 1935. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. Gezien de Motor- en Riiwielverorde- ning d.d. 21 Juni 1935. hebben besloten: a. dat stilstaande riiwiolen op meer dan twee wielen, ingericht voor liet vervoer van goederen, niet de in artikel 62bis lid 3 van het Motor- en Rijwiel- reglement voorgeschreven verlichting behoeven te voeren, wanneer zii ge plaatst zijn op het autopark aan dc Utrechtsche straat, op het Stationsplein of wanneer zij geplaatst ziin binnen dc bebouwde kom der gemeente, binnen een afstand van vijf meter van een aan een openbaren weg geplaatste lantaarn, gedurende den tïid. dat die lantaarn voor de straatverlichting brandt; b. dat stilstaande rii- of voertuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde, niet de in artikel 63 lid 1 van het Motor- en Rijwielreglement voorge schreven verlichting behoeven te voe ren. wanneer zii geplaatst ziin op het autopark aan de Utrechtsche straat, op het Stationsplein of wanneer zij ge plaatst ziin binnen de bebouwde kom der gemeente, binnen een afstand van vijf meter van een aan een openbaren weg geplaatste lantaarn, gedurende den tiid. dat die lantaarn voor de straat verlichting brandt. BEDRIJFSAUTOHOUDERS VERGADEREN Gisteravond had in Café-Restaurant „De Vergulde Zwaan" alhier een verga dering plaats van den Bond van Be drijfsautohouders in Nederland. Aan gezien op het aanvangsuur, behalve dc pers, nog niemand aanwezig was. gaf deh eer F. C. Rietveld ons een beeld van de organisatie van dezen Bond, welke wij hier, als zijnde voldoende bekend, kunnen achterwege laten. Daarna be sprak hij met één van de twee inmiddels gekomen belangstellenden don bestaan- den toestand in het auto-taxi bedrijf, waarin naar voren gebracht werd o.a. dat nog steeds dc regeering de spoor wegen steunt met geld, die zij ontvangt van de bedrijfsautohouders. Officieus werd verder vernield,, dat van regceringszijdc een wetsontwerp in wording is om B. en W. in alle ge meenten de gemccntevcrgunningcn in handen te geven; bepaalde normen in dit bedrijf moeten gesteld worden. Ovci de Rijkyvergunning, wat cr in zal staan wat er in moet staan, vernamen wij niets. DIEFSTALLEN BESTRAFT Een arbeider te dezer stelle, die te Zeist in de Slotlaan twee rijwielen had weggenomen, zag voor veertien dagen een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar tegen zich gcëischt Gisteren werd hij door de Utrechtsche rechtbank verorrdeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechte nis- Een arbeider uit Bunschoten werd wegens diefstal van belastlognierltoii en een regenjas te Amersfoort veroordeeld tut 10 maanden gevangenisstraf, waar van 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. AMERSF. RADIOCENTRALE Morgen geeft de Amersfoortsche Rn diocentrale, behalve dc programma's der beide Hollandsche zenders, die der volgende buitenlandsche zendstations door: 11.05—12.20 I^ndon Regional. 12.20250 Brussel Vlaamsch. 2.204.20 London Regional. 4.205.50 Keulen. 5AO6.20 Droitwich. 6.206AO Diversen. 7.8.Gram. Uitz. A.R.C.. 812.London Regional. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Martinus, z. van Marinus Allien us van Keken en Maria Cornelia Paschedag. Er zal nu eerst wederzijd* sche samenwerking gezocht worden SOESTERBERG, 20 Oct. De Neder landsche Protestantenbond heeft heden zijn 66ste algemeene vergadering ge houden in het Bondsbuis alhier, onder voorzitterschap van dr. J. A. de Koning tc Utrecht. De voorzitter sprak in zijn openings woord de hoop uit, dat deze bijeen komst in het centrale huis van den Bond d i e vruchten zou mogen afwer pen, die men er van venvacht. Het werk in het afgeloopen jaar stemt op verschillende punten tot te vredenheid. Op de Neder-Veluwe heeft de arbeid vertrouwen geschonken in den N.P.B. voor de toekomst. Ter be vordering van de vrijzinnige belangen in Indië kon een tournée van ds. We- gerif georganiseerd worden, en on danks de groote financieele lasten zal men misschien ook het komende jaar weer een uitzending plaats kunnen doen vinden. Voorts is een plan ont worpen ten bate van den Simavi-ar- beid. Het is onze stellige indruk dat de Bond bezig is een nieuwe, 'nuttige en gewaardeerde plaats in het Vrijzinnige leven in te nemen; wij ziin bezig het crediet te herwinnen en men weet dat het moeilijk is crediet terug te krijgen. Het Vrijzinnige Protestantisme maakt een tijd van zelfherziening door, men moet zich zelfstandig gaan stellen in een steeds gevaarlijker wereld. Er wordt hiervoor een sterke leiding en concentratie van gedachten gevraagd en uitbanning van al wat scheidt. Na deze begroetingswoorden werden de diverse agendapunten verder afge handeld. Het verslag van het Hoofdbe stuur over 19341935 werd met, de aan vulling na eenige discussie goedge keurd, evenals de rekening en verant woording. De staat van baten en lasten over het tijdvak 1 September 193431 Augustus 1935 sloot met een totaal van 22.769.56)4 en een voordeelig sal do van 087.47*/». De verslagen der commissiën werden, nadat eenige opmerkingen gemaakt waren, zonder wijziging goedgekeurd. Dc bcgrooting voor het dienstjaar 1935/36 werd vastgesteld op een totaal aan inkomsten en uitgaven van 20.310. Het voorstel van het Hoofdbestuur om het quotum over het loopende jaar te bepalen op 0.50 per lid werd even eens aanvaard. Eenige afgevaardigden vroegen of het niet mogelijk was vrijstelling te verlcenen van quotum-betaling, doch dit stuitte af op te groote moeilijkhe den. De subsidie-aanvragen vermeerde ren toch, zoodat de inkomsten niet nog sterker verminderd kunnen worden. Een zeer belangrijk punt van de agenda kwam vervolgens ter tafel. Het betrof mededeelingen en voorstel van het Hoofdbestuur in verband met de verleden jaar op de algemeene verga dering te Schiedam aangenomen voor stellen. Deze besluiten luiden als volgt: 1. De algemeene vergadering van den N.P.B. te Schiedam in 1934 bijeen, spreekt als haar overtuiging uit, dat het werk van den Bond beter dan tot dusver dient ingeschakeld te worden in het geheel van het Vrijzinnig Pro testantisme en in het bijzonder ook zooveel mogelijk de kerkelijke belan gen dient te behartigen. 2. Het Hoofdbestuur benoeme in over leg niet do Centrale Commissie een raadgevend college, dat advies heeft uit te brengen over ecu betere regeling van de verhouding tusschen de kerke lijke belangen en het werk in iedere Bondsafdoeïlng, zulks in overleg met de betrokken afdeeling. Dit advies zij voor het Hoofdbestuur en de betrokken afdecling het uitgangspunt voor een bespreking met het oog op een herzie ning van het werkplan dier afdeeling, teneinde een betere verhouding der vrijzinnige Protestantsche groepen en de Bond ter plaatse te verkrijgen cn mede daardoor het Vrijzinnig godsdien stig leven beter te behartigen. Ter uitvoering dezer besluiten be noemde liet Hoofdbestuur, na overleg met de Centrale Commissie, tot leden van den Itaad vén Advies: Ds. O. L. vuii der Veen (Doopsgezind Predikant te Amsterdam), Mr. H. J. Loman (ver tegenwoordiger van de Vorecniging van Vrijzinnige Lutherschen in de Cen trale Commissie). Ds. G. J. Sirks (Re- monstrantscli Predikant tc Amster lam), Ds. B. J. Aris (Voorganger van dc afdeeling dei Vrijzinnig Hervorm den tc Amsterdam). In do besprekingen met don Raad van Advies kwamen verschillende vra- i aan de orde. b.v. over de admi- nistrat ief-organisatorische mant regelen, die door een afdeeling van den N.P.B. genomen kunnen worden om het ker kelijk verband der loden op verant woorde wijze tc bewaren, over de werk zaamheden van een groote-stadsafdce- ling enz. Bij deze besprekingen trad steeds Inidelijker de noodzaak aan den dag van een grondig onderzoek naar dc or ganisatorische en reglementaire ver houdingen, waarin zich een afdeeling van den N.P.B. bevindt, «lie kerkdien sten houdt en in «lie «flensten kerke lijke handelingen (bevestiging, «loop, avondmaal) laat verrichten. Door het feit zelf van een of moer dezer han«le- lingen begeeft een afdeeling zich op een terrein, waarop voor haar kerke lijk aangesloten leden ook bepaalde tradities, rechten en verplichtingen gelden krachtens het verband met hun respectieve kerkgenootschappen en waar hovendinn de betrokken predikant onderworpen is aan de ambtsopvattin gen en amhtshcpalingcn van dc kerk. waartoe hij behoort. Het is uiteraard onmogelijk de geldigheid dezer be staande rechten en verplichtingen te veranderen of op te heffen door bepa lingen van den Nedcrlandschen Pro testanten Bond. Het is, naar tc verwachten valt, on doenlijk, een algemeen geldende regel tc maken; er zijn plaatselijke verschil len; er zijn vragen, die nog niet onder do oogen zijn gezien; en vooral: het be treft hier een zaak, die bedachtzaam, in verantwoordelijkheid jegens het godsdienstig leven van alle Bondsleden, m.oet worden geordend. Wel is het geboden die richtlijnen vast te leggen, die na nauwkeurig on derzoek, vastheid en verbetering kun nen aanbrengen in de onzekere en hier en daar ook wrijvende verhoudingen tusschen het werk der verschillende kerkelijke groepen en dat van den Ne dcrlandschen Protestanten Bond. Het hoofdbestuur, gehoord den Raad van Advies, meent daarom aan de Al gemeene vergadering het volgende voorstel te moeten voorleggen: 1. De Nederlandsche Protestanten Bond beschouwt zich niet als een af zonderlijk en zelfstandig kerkgenoot schap. 2. In plaatsen, waar de Bond in het belang van het vrijzinnig godsdienstig leven gemeen te-vormend werkt, streeft hij er naar, zijn leden in het kerkelijk verband, waarin zij behooren, verbon den te houden en tot een kerkelijk ver band te brengen. 3. In dit streven gaat de Bond uit van de gedachte, dat zijn werk in gelijke positie tot alle kerken behoort te staan. 4. Met medewerking der betrokken kerkelijke groepen tracht de Bond zoo veel mogelijk in het belang van het godsdienstig leven van zijn leden, tot een normaal gemeente-verband te ko men. 5. Bij de typische kerkelijke gebrui ken als bevestiging, doop en avond maal moet dan met het volgende reke ning worden gehouden: a. de bevestiging kan slechts geschie den in een officieele kerkelijke gemeen te, waartoe een N.P.B.-voorganger of catecheet de jongeren heeft opgeleid. Deze bevestiging kan naar plaatselijke omstandigheden in overleg met de ver schillende in aanmerking komende ker kelijke gemeenten en met medewerking van den betrokken voorganger worden geregeld. Na de kerkelijke bevestiging kunnen deze nieuwe leden met een toe spraak gezamenlijk worden welkom ge- heeten in de afdeeling; b. de doop kan in een afdeeling plaats hobben, wanneer in overeenstemming met punt 3 alle kerkelijke groepen daartoe mede kunnen werken. Waar deze overeenstemming niet op die wijze is te bereiken, overlegt het bestuur der betreffende afdeeling met het Hoofdbe stuur, bij welk overleg de Raad van Advies betrokken wordt; c. het avondmaal kan in een N.P.B.- afdeeling worden gevierd, wanneer daarbij rekening wordt gehouden met de verschillende vormen, waarin de tot verschillende kerkgenootschappen behoorende leden gewend zijn hun avondmaal te doorleven en wanneer het bewustzijn van bet kerkverband in dc avondmaaldienst tot uitdrukking wordt gebracht. Ds .Junod (den Haag) maakte be zwaar tegen punt 9, sub 1 t..m. 5, zich als het principieele deel kiezend de zinsnede „De Ned. Prot. Bond be schouwd zichzelf niet als een afzonder lijk en zelfstandig kerkgenootschap" Zijn bedenkingen vatte spr. als volgt samen: beteckcnt die verklaring posi tief dat de N.P.B. wel degelijk een af zonderlijk en zelfstandig lichaam is; laat die verklaring wettig en moreel de vrijheid open, dat de N.P.B. zijn werk zal doen op het daarvoor openstaande breede arbeidsveld van ons volk en onzen tijd, al naar plaatselijke krach- Ion en behoeften; is het zonder voorbe houd begrepen en erkend, dat de Bond het werk doet, dat zijn hand vindt om te doen; zeer in het bijzonder ten bate van de allereerst op den Bond aange wezen buitenkerkelijken. De afdeeling den Haag. zoo besloot spreker, inoet bij voorbaat openlijk ver klaren, dat zij zich bezwaard gevoelt door de strekking dezer voorstellen, zoodat zij er haar „non possumus" te genover stelt. Ds. de Wolf (Hilversum) achtte het beter de adviescommissie aan te vullen met eenige speciale N.P.B.-menschen, om dan met eventueel gewijzigde voor stellen ter tafel te komen, zoodat men thans dit voorstel terug kon nemen. Mr. Snoek (Linker Maasoever) had eveneens bezwaren, en uitvoerig zette hij deze uiteen. Men is overtuigd van zijn bestaansrecht en dient gemeente- vormend op te treden, het gaat daarom niet aan otn eventueele buitenkerkelij ken, die tot „kerkschen" onderwezen zijn, dan over to hevelen op andere kerkgenootschappen. Aan hot. hoofdbe stuur zou spr. dan ook willen vragen de voorstellen in te trekken om zich nie.t de commissie van advies nader te beraden. Ds. I m m i n k (Utrecht) noemde deze voorstellen een normale ontwikkeling van hetgeen in Schiedam vorig jaar aangenomen is. Spr. eeloofde dat het voornaamste punt de doop is, en in de practijk zal het wel niet mogelijk blij ken medewerking te verkrijgen van de Ned. llerv. Kerk. Aanneming dezer richtlijnen ware zeker gewenscht. Mr. Loman, lid van den Raad van Advies, achtte het, alvorens de bespre kingen voortgezet zouden worden, be ter eerst de sprekers te beantwoorden, opdat mogelijke misverstanden uit den weg geruimd zouden kunnen worden. Dr. do Koning wees er op, dat bij de eerste besprekingen het gewenscht voorkwam een aantal richtlijnen vast te stellen. Wil men toch streven, ook naar de kerken toe, om dc godsdienstige belangen der tot ons behoorende men schen zoo goed mogelijk te regelen, dan is het noodzakelijk een aantal richtlij nen in het oog te houden, waarmede ieder rekening zal hebben te houden hij het bevorderen .van het doel, dat men zich gesteld heeft. Dit voorstel is ook een initiatief-aan moedigen van de betrokken afdeelingen tl schept de mogelijkheid om zelf standig en vrij op te treden naar huiten. De Bond wordt hij aanneming niet uitsluitend belangwaarnemer van an dere kerken, doch wenscht een uitge sproken karakter om naar vrijen wil t« kunnen handelen. Dr. Steenhuyzen (Haarlem) vond dat de voorzitter op één punt niet ver genoeg gaat. De verschillende afdeelin gen dienen nog meer federatief werk t* verrichten, dan tot nu toe en dit wordt maar al tc zeer over liet hoofd gezien. Prof Eerdmans (Leiden) ver moedde bij verschillende leden een ver keerde lezing van de punten, meer spe ciaal van „bet tot oen kerkelijk ver band brengen en verbonden houden"- Men diene er op te letten alleen dan menschen te brengen, als zij zelf ook willen. Er moet echter geen persoon in kerkelijk verband gebracht worden in dien hij dat zelve niet ten volle wenscht. Tegen punt 5c had spr. enkele op merkingen, daar dc stipte uitvoering van dit artikel tot vreemde toestanden zou leiden, zoodat een revisie ge wenscht is. Zou het soms niet beter zijn om over de sacramenten in het al gemeen maar te zwijgen? De heer van Dijk 'Hilversum) zette in practische bewoordingen zijn mee ning uiteen, daarbij tot de conclusie komend, dat over en weer tusschen Kerkgenootschappen en Prot. Bond al wat mogelijk is gedaan moet worden om elkaar in dc hand tc werlcon. Deze samenwerking zal juist den bloei van het vrijzinnig godsdienstig leven ten goede komen. Dc voorzitter sloot zich geheel aan bij deze woorden, opmerkende dat dit ook juist de bedoeling is geweest van de commissie van advies, waarme de dan^ook de door velen gevreesde de centralisatie voorkomen word». De heer van D ij k stelde vervolgens voor geen uitspraak tc doen over de punten, doch een bespreking aan te gaan met de diverse kerkgenootschap pen, om dan in een volgende bijeen komst met een algemeen overzicht te komen. De voorzitter bleef er echter bij, dat het beter was, om de punten aan te nemen in goed vertrouwen om ook een grooter vertrouwen te vestigen. Aangezien men hiertoe echter niet over wilde gaan, werd eenige oogenblikken gepauzeerd ter onderlinge beraadsla ging. Nadat het hoofdbestuur overleg ge pleegd had met den Raad van Advies, legde bet de volgende verklaring af: De G6ste algemeene vergadering. geboord de toelichting van het hoofd bestuur, aanvaardt de daarin vervatte richtlijnen onder de voorwaarde, dat de betrokken kerken en kerkelijke groe pen voorzoover in Centrale Commissie vertegenwoordigd, bereid zijn op den- zelfdcn grondslag te komen tot weder- zijdsche samenwerking, en draagt het hoofdbestuur op ten deze de noodige slappen te doen, teneinde op een vol gende vergadering tot nauwkeuriger vastlegging te komen. Dit voorstel werd na eenige discus sie aangenomen met dc afdeelingen den Hang, Banrn cn Rotterdam tegen. Een drietal bestuursvneatures waren voorts te vervullen. Aftredend waren dr. J. A. de Koning (voorzitter) en ds. S. Spaans (secretaris), terwijl een vaca ture sedert het vorig jaar onvervuld is gebleven. Gekozen werden de heer D. Hans te 's-Gravcnhage. ds. B. H. Oldeman te Varsseve.Id en ds. J. A. de Koning (aftr.) te Utrecht, laatstgenoemde als voorzit ter. Tot secretaris werd benoemd ds. F. H. G. van Person (Nijmegen). Hierbij sprak de voorzitter tevens zeer waar- deërende woorden tot den scheiden- 'denden secretaris ds. S. Spaans, die se dert 10 jaren het. secretariaat heeft ge voerd. Hij bracht dank en hulde voor het vele, dat ds. Spaans steeds met volle toewijding heeft verricht, de hoop uitsprekend dat hij nog langen tijd zijn werkkracht zou mogen schenken in het belang van don N.P.B., zij het in eenigs- zins gevvijzigden vorm van thans, hem als herinnering aan zijn 10-jarigen ar beid een vulpenhouder overhandigende. Nadat ds. Spaans hartelijke afschieds- woorden gesproken had, sloot dr. de Koning de vergadering onder dankzeg ging voor de vlotte afwerking der agenda. BOTSING TUSSCHEN PERSONEN AUTO EN VEEAUTO LUNTEREN, 29 October. Öp den Edescheweg bij Doesburgerbuurt is he denochtend een ernstig auto-ongeluk geschied. Een personenauto, bestuurd door den hoer F. v. R. uit Wekerom reed met groote snelheid tegen een rechts van den weg staande vceauto, waardoor het rechter gedeelte van de personenauto werd vernield. De heer Van R. bekwam hierbij een hoofdwonde, welke niet ge vaarlijk bleek te zijn. Hij is naar zijn woning vervoerd. De in de auto gozeten heer Zegers «as er evenwel ernstiger aan toe. Deze werd met een gebroken heup in hoogst ernstigon toestand naar het Diaconess- senziekenhuis te Arnhem vervoerd. Uit getuigenverklaringen is komen vast te staan, dat de schuld geheel te wijten was aan den beer van R., die onder den invloed van sterken drank had ver keerd. Buitenlandsch Weeroverzicht Nog steeds nemen de diepte en de snelheid van de depressies toe. Het gisteren vermelde daalgcbied, dat gis teravond storm bracht hier te lande, vormde een kern van 735 m.M. in Zuid- Zweden. Een omvangrijke nieuwe de pressie onder 730 m.M. tusschen IJsland en Schotland vertoont bij Schotland een gebied van dalingen van 8 m.M. per 3 uur, dat in onze omgeving opnieuw storm zal brengen. In Scandinavië nam de vorst af, in het Noorden valt nog sneeuw, evenals op IJsland. In Duitsch- land is dc temperatuur gestegen, in West-Europa vrij sterk gedaald. Op de Britsche eilanden begint het weer uit Zuid-West te stormen, in Ierland en Schotland valt regen. Frankrijk heeft tijdelijke opklaring met, krachtigen wind in het Noorden, in Duitschland stormt cn regent het nog in het Noorden, evenals in Denemarken. In de Oostzee stormt bet uit Zuid-Oost. Zware neer slag wordt uit Zwitserland gemeld. Voortduring van het stormachtige en regenachtige weer moet worden ver wacht.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 6