zoon- 1 Kreymborg DE BERECHTING VAN OSS De vijfde dag Oranje Vereeniging in het Soesterkwartier KANTONGERECHT 2c BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 31 OCTOBER 1931 Oprichtingsvergadering in het parochiehuis aan de Paulus Borstraat Pastoor Hooyman en de heer Veenkamp aan het woord Gisteravond had in liet parochiehuis aan de Paulus Borstraat de oprichtings vergadering plaats van een Oranje Ver •eniging in het Soesterkwartier. I>e Voorzitter van het voorloopig Gb- mité de heer C. v. d. Brink sprak een Woord van welkom en uitte zijn vreugde over het feit, dat zoovelen aan den op roep gehoor hohhen gegeven. Dezo avond is belegd oin te komen tot op richting van een Oranje Vereeniging in dit kwartier. In comité is de Oranje- vereeniging reeds opgericht, doch heden avond geven we li de gelegenheid zich op te geven als lid. I>e beide sprekers Pastoor Hooijinan en de heer Veenkam zijn we dankbaar voor hun bereidwi ligheid en de toezegging van deze twee heeren verzekerde ons 10095 kans van slagen. Ook de muziekveroeniging van het Soesterkwartier, de Chr. Muziek ver. „Hosanna" was direct bereid medewer king te verleenen,daarvoor onzen har- tclijken dank. Hierna sprak Pastoor J. H. Hooijman. De uitnoodiging een avond te spreken op deze oprichtingsvergadering van een Oranje Vereeniging in het Soesterkwar tier heb ik aanvaard, aldus spreker, ten eerste voor de Oranjevereeniging en ten tweede voor het Soesterkwartier. Men wil uiting geven aan de Oranje gezind heid, aan de eerbied voor ons Vorsten huis en dat is goed, omdat we daar mede achting en eerbied betuigen aan het gezag, waarvan de draagster is onze geëerbiedigde Koningin. Gezag Is im mers noodzakelijk. De gemeenschap vormt zich tot een Staat. Een Staat, een samonlcving vordert orde en daarvoor is gezag noodig. Er moet gezag zijn om het leven der burgerij te beschermen. Titans zijn er velen, die werken voor omverwerping van gezag. 'Daar moet gezag zijn. Nu zegt de mcusch het Volk is zelf sowverein. Wij zeggen neen. Om uit zichzelf gezag te oefenen is de inensch te klein. God is de eenigste die uit zirhzclvcn gehoorzaamheid, eerbied en ontzag kan afdwingen. En hij die ge/Ag zal willen uitoefenen, hij zal het gezair van den Allerhoogsfe moeten er kennen, die hem dat gezag moet ver- leenen. En Zij die het gezng draagt in Neder land, zij voelt zich afhankelijk van hier boven en ZIJ geeft de eer door aan God. Daarom hebben we voor haar eerbied en hehlicn we vertrouwen in haar. Als het gezag het Volk één kan doen tijn ter bevordering van welvaart, als het do rust weet te bewaren, de vrede fnet de volkeren, dan komt luister toe mh het gezag. Vrede, in dat woord klinkt na de vrede van den Kerstnacht. Hot is een hemelgave (Voor ons volk. Als een Vorst dat voor zijn volk weet te bewuren. dan geeft dat aan het gezag de hoogst denkbare luister. Eu dat heeft onzr Gezagdrnagster weten te bereiken, Eenheid, orde, rust en vrede. Vandaag krijgen we van de ellende en de gevolgen van den oorlog ons deel. Dat is niet onze schuld en zeker niet de schuld van de draagster van het gezag. Wij hebben niet gerekend de wanhoop van den oorlog, wij hebben vrede gekend ook in die dagen. Wij krijgen ons deel van het leed der wereld, doch dat juist brengt ons dichter bijeen, brengt ons dichter hij hot Vorstenhuis, omdat onze Koningin één Is met de nooden van het volk, welke voor Haar als het ware een marteling zijn. En daarom Is goed de ge dachte een Oranje Vereeniging op te richten in het Soesterkwartier. Ik hoop dartr aldus spreker dat ook in het Soes terkwartier iu ordelijke feestvreugde uit frissche kinderketen in jubel moge klinken „Oranje boven en Leve de Ko ningin." Na de enthousiaste rede gaven 105 ge zinnen zich als lid der jonge vereeni ging op. Vervolgens sprak de heer J. H. Veenkamp. Spreker weidt allereerst uit over het verschil tussrhen een despoot en onze Vorstin. Zoo'n stelsel van despotisme druischt in tegen onzen volksaard. Ons volk bezit in booge mate zijn vrijheids liefde. Die vrijheidsdrang zit ons in het bloed. Als we zien naar de Volkeren om ons heen, dan hebben we heel veel xrijheden en rechten. Wij hebben vrij heid van godsdienst, het woord, druk pers en vergaderen. Als we volop in de kosthaarheden zitten dan beseffen we het dikwijls niet en later voelen we het des te meer. I.aten we dan oppassen, want er zijn er. die grijpen nnnr onze vrijheid. Zijn we wel zik> vrij. vrnagt men. Kijk eens naar de boeren, de land- houwers. Spreek hun niet van vrijheid. iJat is waar. Er zijn knellende banden, helaas, noodzakelijk door den tijd. Onze vrijheid is in goede handen bij ons Vorstenhuis, bij Het Huis van Oran Je. Zij hebben ons gebrarht een vrijheid die allen ten goede komt en niet in het minst onze Landsvrouwe. Wij hebben een Vorstin die bijna niet wordt gevon den op de wereld. Een Vorstin met een onberispelijke levenswandel, de knieën huigend voor den Heer der Heerscharen. Zij is vooral groot in Haar liefde voor Haar volk, dat haar zoo na aan het hart ligt. Zoo'n Konlnginne is een gave Gods, dio we moeten wnardeeren. Ken Neder lander koint niet gauw uit voor zijn ge voelcns. Er leeft In zijn binnenste veel trouw en aanhankelijkheid. Dat Is ge bleken in 1918 toen revolutionnair geweld greep naar de macht Het is dan ook zooals Pastoor Hooijman gezegd heeft, een goede gedachte om te komen tot op richting van een Oranje Vereeniging. om de Hoogtijdagen te vieren van ons Vorstenhuis. Moge dat jonge plantje groeien en bloeien en moge worden aan gewakkerd het Nationnliteitsbesef, de liefde voor ons Vostenhuis en voor onze Koningin. Moge op die dagen de Nationale Vlag wapperen in het Soesterkwartier en de vreugdevolle kinderzielen jubelen. God. Nederland en Oranje is het drie voudig snoer dat ons Volk samenbindt tot een gelukkig Volk. StMnd* werd tot slot het Wil bal mus gezongen, begeleid door de muziek van ..Hosanna." Debat tusschen O.M. en ver* dediger over een dag* vaarding De kantonrechter, Mr. Muller Massis- deed hedenmorgen allereerst uitspraak iu de verzetzaak van de vorige week, betreffende een z.g. overtreding van de drankwet door een verlofhoudster te de zer stede. Beklaagde werd vrijgesproken van het ten laste gelegde. Het O.M. zal tegen deze vrijspraak ap pel aanteekeneu. Ondernemer Ter behandeling kwam de zaak tegen een persoon uit de bouwbedrijven, die begin September, onder Soest eenige arbeiders, die bij lieni in dienst waren, op ecu vrachtauto van zijn noderneming had laten vervoeren. In do dagvaarding stond, dat hij dus alas ondernemer van een openbaar mid del van vervoer van personen, n.l. een vierwielig motorrijtuig, opgetreden was. Pleiter. Mr. Prima, l»estreed deze om schrijving als zijnde onjuist. Beklaagde was geen ondernemer, de dagvaarding had anders omschreven moeten zijn en bevatte geen duidelijk Nederlandsch. Het vervulde hem met stomme ver bazing «lat het O.M meende, dat het ten laste gelegde hier in wettelijken zin be wezen was. In zijn repliek wees het O.M. erop, dat verdachte die eene rit ondernomen ha«l en dus als ondernemer beschouwd wordt. In zijn dupliek bleef pleiter het ten laste gelegde ontkennen, waarna hij den kantonrechter vroeg om schriftelijk von nis te wijzen. De eiscli luidde 5 subsidiair 2 dagen. Stroopen Ze hadden met z'n drieën onder Birk- hoven op verboden grond geloopen; de een met een gweer, de ander met een lantaarn en een «lerde met een zak. Bij dc komst van veldwachters was het dric- tala op de vlucht gegaan, waarbij er één aangehouden werd. Deze ontkende hedenmorgen «lat zijn lantaarn gebrand zou hebben; de veldwachters moesten zich vergist hebben. Het O.M. nam dit niet aan en eischte v«x»r het loopen op verboden grond 10 subsidiair 4 dagen en voor «Ie overtreding van de jachtwet f 23 susidiair 10 dagen. De uitspraak an den kantonrechter, die in aanmer king nam, dat verdachte als strooper hekend staat, reap, 10 subs. 5 dagen 23 subs. 12 dagen met verbcunl- verklaring van den in beslag genomen lantaarn. Wat te doen? Ecu broodleverancier was omler Baarn geverbaliseerd, daar hij steeds zijn weg nam langs den spoorlijn bij dc bediening van een verweg wonende klant. Verbalisant gaf toe. dat hier een moeilijkheid was, want deze klant was niet te bereiken langs een openbaren overweg. Hij woont zeer afgelegen en ook mag nien niet door de omliggende liosschen. Alleen, moest hier geen ver gunning door de Spoorwegen verleend worden? l it een schrijven van de di rectie van de Spoorwegen bleek, dat de ze geen bezwaar hadden tegen het feit, dat de broodleverancier zijn weg nam langs de spoorlijn. Er volgdo dus vrij spraak. Tegen een tweetal mannen, die niet olkomen toerekenbaar waren en waar schijnlijk daardoor overgehaald waren tot het gébruik van te veel alcohol, werd op milde wijze vonnis gewezen. Dc eisrh luidde f> subsidiai 1 dag. de uitspraak werd 3 subsidiair 1 dag. Zilveren Jubileum van T. Veenendaal Heden herdacht de heer T. Yeenen daul den dag. waarop hij vóór 23 jaar bij de N.V. Eysink Fabrieken in dienst trad, waar hij thans werkzaam is als draaier en cylinder-slijper. De jubilaris werd met zijn vrouw en zoon per auto van huis gehaald en in de versierde garage ontvangen, waar de Directie aanwezig was en het personeel stond opgesteld. De heer Veenendaal werd door den heer A. Eysink in zeer waardeerende woorden toegesproken; als blijk van sympatie werd hem een keurig gouden horloge overhandigd. Vervolgens werd den jubilaris een ge luigschrift uitgereikt voor Nijverheid en Handel. Namens het personeel voerde de heer P. «Ie Man, voorman van den jubilaris liet woord, «lie daarbij een geschenk van huishoudelijken aani aanbood. De jubilaris bracht verder den dag in eigen familiekring door. WIELRIJDERS VERBALISEERD Een wielrijder liep een proces-verbaal op. omdat hij, ondanks het feit. dat de afsluitboomen aan den overweg reeds zakten, toch nog probeerde er onder door te komen. Hetzelfde gebeurde niet een wielrijder, die over een trottoir fietste. HET GEZELLIGE HUIS De tentoonstelling Het Gezellige Huis welke tot en Vnet Vrijdag in De Valk wordt gehouden, is de eerste twee dagen reeds door 2700 personen bezocht. Te Amsterdam slaagde voor het exa men Apothekersassistent de heer B. van der Poel alhier. AUTOMARKT Op de automarkt alhier werden gis teravond 106 wagens aangevoerd. Buitenlandsch Weeroverzicht Het onstuimige weer bleef in onze omgeving nog aanhouden. De depres sie, welker kern gisteren tusschen IJs land en de Britsche eilanden was ge legen, heeft zich nog verder uitgediept en is Oostwaarts getrokken, zoodat haar centrum zich thans ten Noord-Oosten van de Faröer bevindt. Intusschen heeft de hooge over Zuid-Frankrijk, de Golf van Biscayc en Spanje sterk aan be teekenis verloren. Daarentegen breidt zich over Centraal-Europa een maxi mum uit. Rond de depressie blijven krachtige tot stormachtige winden waaien. De lucht is er meest zwaar bewolkt, plaatselijk valt regen. De ster ke Zuid-Westelijke luchtaanvoer heeft in bijna geheel West-Europa stijging an de temperatuur veroorzaakt. Op 5000 M. hoogte was het hedenmorgen boven ons land 9 gr. C. warmer dan gisteren. Over het Noorden van de Britsche eilanden werd het flink wat kouder. Ook ten onzent is bij ruiming van den wind wei eenige temperatuurs- daling te wachten, terwijl het alge meen karakter van het weer nog buiig blijft. Als ge bij Kreymborg de matige prijzen eens met de prachtige kwaliteiten vergelijkt, zal U blijken, dat ge voor Uw geld niets beters kunt verlangen dan zoo'n fijne waarborg-jas! Waarborg-jassen 23.- 26.50 29.50 Allerfijnste Waarborg-jassen 36.50 39.50 45. Populaire jassen 9.50 14.75 17.50 BINNENLAND DEN BOSCH. 31 October. Vandaag wordt de vijfde strafzitténg van de ar rondissementsrechtbank te Den Bosch gehouden ter berechting van de misda den der Ossche bende. Dezen dag is de toeloop van het publiek zoowel van het paleis van justitie als in de rechtszaal grooter dan ooit. Door de ernst der za ken die voor zullen komen is dit te verklaren. Het eerst wordt behandeld de zaak tegen den 23-jarigen J. P. Ceelen, den 23-jarigen opperman H. A. van der Put ten, den 2Q-jarigen fabrieksarbeüler P. W. de Bic en den 23-jarigen landbou wer A. J. Hendriks (Jonge T«x>n de Soep), ter zake van den in den nacht van 20 op 21 Februari 1934 te l'den gcplcegden roofoverval in de woning van het echtpaar Bouwman. Volgens de dagvaarding hebben zij zich tot de woning toegang verschaft door inklimming door een gat in het dak en een gat in den muur, terwijl zij den diefstal van een bedrag van 1900 deden vergezeld gaan en volgen door geweld tegen den 63-jarigen landbou wer Bouwman en zijn 53-jarige echtge- noote, hierin bestaande, dat zij beiden geslagen, vastgegrepen en gebonden hebben. Van der Putten (de Put), die rap van tong is, legt een vlotte bekentenis af. Hij vertelt, dat. hij in contact is geko men met Ceelen, Hendriks en Piet te Bic, Ceelen had van een persoon, die h- niet kende, inlichtingen gekregen dat er bij Bouwman iets te stelen was. Met z'n vieren zijn zij daar 's nachts naar toe gegaan. Verdachte zelf had eerst op de deur geklopt, doch er werd niet opengedaan. Toen heeft hij met Hendriks een gat in het dak gemaakt en daardoor zijn zij naar binnen ge klommen. De president vraagt hem dan wie de vrouw heeft vastgegrepen. De Rut zegt, dat hij de vrouw had vastgegrepen, terwijl Piet te Bie zich niet den man bemoeide. Pros.: U hebt onder een plavuis in de kast het geld gevonden. Hoe wist u dat het daar lag? De Rut antwoordt, dat hij dat van Hendriks wist, In de woning van Cee len hebben zij het geld verdeeld. Ieder kreeg 450. De verdachten Hendriks en Piet do Bic leggen dan eveneens een bekente nis af. Ceelen zegt, dat wat de Rut had verteld dc volle waarheid was. Hij had inlichtingen gekregen van den ver zekeringsagent Kooien en daarop werd bpslotcn daar een inbraak te gaan ple gen. Het getuigenverhoor werd begonnen met Peter van de Beek, oppenvacht- mester van de marechaussee te Uden. die een onderzoek ter plaatse heeft in gesteld. Getuige gaf een relaas van het geen hij iu dc woning van Bouwmaji had gezien. Alles lag overhoop, terwijl een grootc vernieling had plaats ge- PROPAGANDA-AVOND van den Bridge-bond Lezing van Mr. E. C. Goud* smit in Hotel Monopole Gisterenavond werd in de groote zaal an Monopole een propagan«la-avond gehouden door «len Ne«l. Bridge Bond, waarin als spreker optrad de technisch- a«iviscur van den Bond Mr. E. C. Goud- smit, b De onder-voorzitter van den Bond, de heer Bmna. heette de aanwezigen wel kom, in 't bijzonder den heer en me- rouw Graaf van Randwyck. Toen do Bridge-Club Amersfoort on langs vroeg in Amersfoort wat te doen, heeft het Bestuur van den Bond daaraan direct gevolg gegeven. Het doel van den Bridge Bond is N. B. B.t Naar Beter Bridgen. Spr. zette dc samenstelling van den Bond uiteen en wees op het hooge peil van het maandschrift dat tot een der beste, 7.00 niet het beste, van Europa wordt gerekend. Dat is te danken aan den redacteur Mr. F. C. Goudsmit. De afdeelingen hebben hun speelavon den. sommige zelfs hun speeldagen. Het belangrijkste voor den Bond om beter bridgen te hereiken is het wed strijdwezen: de gewone drives der afdee lingen en «Ie twee groote jaarlijksrhe Bondswedstrijden, die zich altijd in groo- deelname verheugen. Een bezwaar is, dat de beste speler al tijd winnen, zoodat de andere spelers minder kans hebben een prijs te behalen. Zelfde is te zeggen van de kampioen schappen. Het is gemakkelijk te zeggen, wie dit jaar het kampioenschap zal ha len. Daarom Is het ingedeeld in klassen en men knn zelf zeggen in welke klasse in. n speelt. Spr. zet het spelen in die klassen nader uiteen een wijst er op. dat er ook nog een competitie is voor clubs en sociëtei- en, waaraan ook .Amersfoort" deel neemt. Ten slotte dankt de heer Buma het be stuur van de Bridge Club Amersfoort de gelegenheid gegeven dezen avond hier te houdem Mr. Goudsmit aan het woord Mr. Goudsmit heeft do uitnoodiging volgaarne aanvaard en hoopt dat de me dewerking, welke zij verleend hebben, ertoe zal bijdragen, dat de Bond in leden tal stijgt. Spr. wil een onderdeel van het spel bespreken en vraagt, wie een of ander idee heeft Als er iemand is wil hij de normale openingsbieding behandelen. Vroeger, jaren geleden, toen er nog geen contract bridge bestond maar wel auction bridge hebben we den overgang naar contract bridge meegemaakt. We waren al blij als we vier schoppen maakten, terwijl er zes inzaten. Langza merhand hebben we in Nederland een land gekregen dat van de continentale landen met eere wordt genoemd. Onze spelers en speelsters hebben een behoor lijke plaats bereikt Dat is gegaan langs banen van geleidelijkheid op grond der logica. F.lk spel moet berusten op logica, ieder bod moet er op gebaseerd zijn. We gaan dus niet uit van de idee laten we eens een hijzonder bod doen. We gaan omgekeerd te werk en daarop is een sys teem gebouwd. Vroeger sis Js 7 troeven in de handen had, b«jod je al onmiddellijk, maar als je partner er niets bij had. volgde een de bacle. In het bod moeten meer waarden zijn, je kaart nioest boven het gemiddel de zijn. Tegenw«X)rdlg zeg je prachtig tVx of meer honneur tries. In de hooge kleuren behoeft een ope ningsbod iets minder sterk te zijn dan in de lage kleuren. Het openingsbod veron derstelt minstens drie vaste slagen. Heeft men hier veel troeven zonder an dere waarden dan biedt men drie in kleur. Het antwoord van den partner is het zwakst als hij past, dan heeft hij niets. Indien de partner tries heeft moet hij wat bieden als hij drie troeven heeft. Heeft hij die niet, dan biedt liij een saus atout. Het terrein der forcings bereikt men als hij drie tries heeft. Dan moet de partner doorhieden, een forcing legt de verplichting op door te bieden tot de manche is bereikt Ieder openingsbod van twee is een forcing behalve in sans atout Verder ieder bod dat één meer dan de speler behoefde te bieden. Daarnaast zijn nog verschillende mo gelijkheden bij het bieden der tegenstan- dcre. Een tegenstander kan bicden op een zwakke kaart. Wil men te kennen geven dat men in de kleur kracht heeft dan doubleert men. Dit is bedoeld nis dwang voor den partner om door te bie der en om te kennen te geven, dat hij minstens een openingsbod te geven. Om een manchebod te bereiken heeft men gevonden liet overbieden. Biedt iemand een harten dan biedt men twee harten om te kennen te geven, dat een manche kan bereikt worden, ook al heeft men niets van harten. Ieder tweebod is dfls een forcing en de partner heeft dan een arsenaal van bie dingen. De twee klaverenconferentie wil niets zeggen in de klaver, maar geeft alleen te kennen dat men door wil spelen tot de manche. Heeft de partner niets, dan zegt hij twee ruiten. Ieiler andere forcing is veel minder sterk en legt den partner niet voor 100 de verplichting op door te bieden tot de manche. Heeft hij niets dan biedt hij twee sans atout. Als de openingsbieder zijn oorspronkelijke kleur herhaalt, dan is de partner vrij, alleen als hij een an dere kleur biedt moet worden doorge boden. Een bod dat een meer geeft dan noodig is, is ook forcing. Er is wel eens gezegd, dat de syste men de dood zijn voor het bridge, maar «lat is niet waar. er blijft speling genoeg over. Geen enkel systeem zal voor 100% voldoen. Een systeem moet er op bere kend zijn een zoo goed mogelijk resul taat te hebben, het is alleen te doen om het gemiddelde. In alle gevallen kan een systeem natuurlijk niet goed werken, als het voor 72% goed werkt moet men al te- vreden zijn. Naar het resultaat van een paar spellen kan men geen systeem be oordeolen. Men moet de grens zoo scherp mogelijk trekken als men begint met systeem te spelen. Geen een systeem kan men strak en star toepassen, ge moet zelf het spel nagaan en bedenken wel ken Indruk krijgt mijn partner uit mijn hod. Als ik hem duidelijk wil maken, dat ik 5 honneur tries heb. dan moet hij dat uit mijn bod kunnen distilleeren. Ge moet U een spiegelbeeld van uw bod voor oogen stellen oni te zien, wat uw partner er van denkt. Ook in da tweede ronde kan men for cing geven. Als ik een harten zeg, cn mijn partner een schoppen en ik dan drie klaveren dan moet worden door geboden tot de manche is bereikt. Het systeem heeft een bijzondere be- teekenis gekregen voor het bieden van slarus. Als het bod normaal is gegaan met het uitwisselen van biedingen be hoeft men niet zenuwachtig zijn. liet hasardeeren is natuurlijk uitgesloten, maar zoo mogelijk moeten de biedingen naar slam gaan, dat geeft een aparte charme. Het bieden naar systeems heeft dat buitgewoon bevorderd. Als men een systeem zuiver toepast geeft het een aparte bekoring om tot slam te komen. De bedoeling van bridge is om zooveel mogelijk uit het spel te halen en dat be reikt men door te bieden. Tracht zoo veel mogelijk te bieden, wat in uw kaar ten zit. De decisie moet over 't algemeen uitgaan van den speler met de krachtig ste kaart, die moet het initiatief nemen von het openingsbod. Elk tweebod is een forcing,, behalve twee sans atout. Antwoordt de partner daarop met drie schoppen, dan is dat wel een forcing. Het bieden alleen op het boekje op zich zelf onjuist, men moet alles met gezond verstand bekijken en na gaan of ge met het bod kunt bereiken, wat je biedt, eerst dan is het bod go recht vaardigd. Daarna werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan door enkelen wordt gebruik gemaakt, waar bij mr. Goudsmit gelegenheid kreeg uit te doen komen, dat hetgeen hij over for cing heeft gezegd alleen geldt bij schoo- nen stand, terwijl hij nog een en andei meedeelde over de vier- en vijfsanscon- ventie. De heer Buma deelde vervolgens nog een en ander mede over de contri butie van den Bond. De heer W i 11 i n g, voorzitter van de Bridge Club „Amersfoort" bracht den heeren Goudsmit en Buma een woord van dank en bood de dames en heeren een klein souvenir, (een trommel Amersf. keesjes) aan. Daarna werd een demonstratiepartij gespeeld door den heer en mevrouw Goudamit en den heer en mevrouw Buma, welke door een groot aantal be langstellenden met veel aandacht werd gevolgd. had. Ook een touw heeft getuige ga» conden, waarmee Bouwman was gebon den. De 65-jarige landbouwer W. J. Bouw man uit L'den was wakker geworden van het lawaai, dat in zijn woning werd gemaakt. Toen hij ging kijken werd hij door twee gemaskerde personen vast gegrepen, die hem vroegen: waar is js geld? Toen getuige zich verzette werd hij vastgebonden, waarna de bandieten hot. huis doorsnuffelden. Get. zag nog dat een van dc bandieten znch met zijn vrouw bemoeide. Wie deze personen waren wist UU niet. Toen heeft hij ge zien dat een der bandieten een blikken doos onder een plavuis wegnam. Daar in zat het geld, 1900. Desgevraagd door den presi«Jent ver» klaart de getuige de verdachten niet te herkennen als de personen die in zijn woning zijn binnengedrongen. Ook de verdachten herkennen den man niet, behalve Ceelen, die zeide dat hij hem goed kende. De vrouw van den vorigen getuige, mej. BouwmanKcllner, kwam de verw klaringen van haar man bevestigen. De officier van justitie, mr. Van; Everdingen, requisitoir nemende, zeide, dat door de bekentenis van de verdach ten en de verklaringen van de getui gen volkomen bewezen is wat ten laste is gelegd. De verdachten moeten dus veroordeeld worden. De moeilijkheid zit in het opleggen van de straf. De roof overval is een van zeer ernstigen aard, ofschoon er roofovervallen zijn ge pleegd die nog ernstiger zijn. Maar aan den andci'en kant staan de vier ver dachten zeer ongunstig bekend. Zij zijn behalve Ceelen reeds meermalen ver oordeeld. In hun voordeel pleit niet an ders dan dat zij een volledige bekente nis hebben afgelegd. In ieder geval zal hun een zwart straf moeten worden opgelegd, behalve dan voor Piet dc Bic, die reeds voor doodslag tot 15 jaar is veroordeeld. Spr. eischt hierna tegen de verdachten Van der Putten, Hendriks en Ceelen een ge vangenisstraf van 10 jaar met aftreK der preventieve hechtenis. Tegen den verdachte P. de Bie eisch te hij een gevangenisstraf van 3 jaar met aftrek van het voorarrest. De verdachte Van der Putten vroeg aan den president rekening te willen houden met de andere straffen die hem nog te wachten staan. President: Natuurlijk zulen wij dat doen. (Ongecorrigeerd). EIERMARKT BARNEVELD Aanvoer 630.000 eieren. Witte 5—5.30, bmine 5.205.60, eendeneieren 2— 2.30 per 100 stuks. Handel redelijk. OMREKENINGSKOERSEN Off. Niet Off. 80 Oct. 31 Oct. Londen Berlijn Parijs Brussel Zürich Kopenhagen - Oslo Stockholm - New York Milaan Praag - 7.25^ - 0.59.80 - 9.71% - 24.82 - 47.92 - 82.45 - 86.50 - 87.45 - I.473; 12.02 y, - 6.12 7.24ft 0.59.30 9.71 24.81 47.90 82.45 36.50 37.45 1.47ft 12.02% 6.12 Medeged. door de Rotterd. Bankverecn,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 6