Positie der varkensmarkt Binnenland NOG EEN WRAK BIJ EGMOND Nederland en België lugo de Vries geëerd Nu de crisisheffing is verlaagd Weerzinwekkend beroep Effectenhandelaar gearresteerd 3c BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 31 OCTOBER 1935 KEURINGSDIENSTEN GEHANDHAAFD IN BEPERKTEN VORM Noodzakelijkheid van bezui* niging staat bij de regee* ring op den voor# grond Nieuwe verdeeling van kosten Verschenen is dc memorie van ant woord op het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot vervanging van de Warenwet door een andere wet, betref fende hoedanigheid en aunduiding van waren. De regeering zegt daarin, dat zij door den nood van dezen tijd moet vasthou den aan de noodzakelijkheid der bezui niging, die ook sterk gewogen heeft bij de overweging van de bezwaren tegen het wetsontwerp. De overweging, hoe de belangrijke be zwaren tegen het wetsontwerp zouden kunnen' worden ondervangen, heeft ge leid tot de conclusie, dat het mogelijk is om een belangrijke besparing van kosten te verkrijgen. 0111 voor behoud van toezicht op waren, ter wille van de volksvoeding, in het gcheele land keuringsdiensten te laten blijven wer ken, evenwel met deze vooraanstaande behoefte: ci moet zooveel mogelijk be zuinigd worden, hoewel er in de laatste jaren reeds een paar ton op de kosten is bespaard. Daarom wordt mede ter wille van den eenvoud en bespoediging van behandeling een nota van wijzi ging aangeboden en een gewijzigd ont werp, dat in hoofdzaak overeenstemt met ile geldende warepwet. zoodat dus keuringsdiensten blijven gehandhaafd. Evenwel zal, zoo dit gewijzigd ont werp wet wordt, worden gestreefd naar een sterke beperking van het aantal keuringsdiensten en naar beperking \an het personeel van de diensten tot hetgeen volstrekt noodzakelijk is. Ook *al worden onderzocht, of de taak van Ie diëtisten beperkt kan worden. I11 art. 12 van het gewijzigd wetsont werp is ten aanzien van de verdeeling van kosten een nieuwe regeling opge nomen, ter verlichting van de lasten iles rijks en om industrie en handel, die van de keuringsdiensten vcol steun ondervinden en er veel voorlichting van ontvangen, mede eenigermatc in de las ten te doen dragen. liet voorstel is al dus: de gemeenten (de nroyincie voor provinciale keuringsdiensten) dragen de helft van do verlaagde kosten, het rijk en de bedrijven, die waren voort brengen of verkoopen, dragen samen de andere helft. Tot dit voorwiel is vooral overgegaan omdat van dc zijde van be drijven bereidverklaring is ontvangen, een retributie' te betalen voor behoud van de diensten. In het eerste lid is een bepaling op genomen, die de bevoegdheid geeft, den leeltijd voor pensiohneerfng vast te stellen. De bedoeling is, daarvoor den leeftijd van 60 jaar te bepalen, wat lei den zal tot spoedige plaatsing van wachtgelders. Als grens voor dc heffing van de be drijven wordt gesteld 1 en 25, te regelen naar den aard en den omvang der bedrijven. De bedoeling is, dat het bestuur van iedere gemeente, waarin één of meer bedrijven zijn gevestigd, de •heffing uit en het totaal bedrag over maakt aan dc centrale gemeente van den keuringskring, die dan met het rijk in verrekening treedt. Bij alge- meenen maatregel van bestuur zullen voor de heffing nadere voorschriften worden gegeven. De mogelijkheid is geopend van er kenning van een particulier laborato rium cn van een particulieren controle dienst voor eenig bedrijf. De regeering wil grondig onderzoe ken. of voortbestaan van de drie pro vinciale keuringsdiensten wel noodig is Hier is allicht ook een gelegenheid voor bezuiniging. Het Duitsche s.s. Insterburg? EGMOND a/ZEE, 30 October. Zoo als bekend, wordt sedert de vorige week het Duitsche stoomschip „Insterburg" vermist, welk schip, naar men aan neemt, tijdens den storm, die ook de „Kerkplein" cn de ..Drente" bij Eg- mond op dc kust heeft geworpen, is vergaan. Thans rapportccrcn visschers- vaartuigen, dat zij ten Zuidwesten van Egmond aan Zee een mast boven wa ter hebben zien uitsteken. Men ver moedt, dat deze van het vermiste stoom schip ..Insterburg" is. dat dan eok op de Ncderlandsche kust zou zijn ver gaan. De Kerkplein In den afgeloopen nacht hoeft bet weer flink gestormd langs de Noordzee kust. Het water was zeer hoog en mede tengevolge hiervan is de ..Kerkplein" nog verder op de kust gedrukt. Het schip is nog 2 M. naar de duinen toe geschoven en ligt thans geheel Noord- Zuid. Voor de leden van de bemanning, die zich nog aan boord bevinden, bestaat geen gevaar. Hoe staat het nu met de on* derhandelingen over de tractaten van 1839? JACHTEN OP HET LOO T^e eerste sinds den dood van Prins Hendrik Er werd veel wild geschoten De Apeldoornsche correspondent der Msb. meldt Sinds den «jood van Z. K. H. Prins Hendrik zijn dezer dagen voor het eerst weer jachten in het Koninklijk park „Het Loo" en omgeving gehou den en wel in hoogst besloten gezel schap. II. M. de Koningin en II. K. H. Prinses Juliana hadden daarvoor cenige dames cn hoeren ten paleize „Het Loo" genoodigd, onder wie ook enkele met wie de Vorstinnen tijdens Haar jongste verblijf in Schotland in connectie waren gekomen. In het park „Het Loo" en de hout- vestingen I-Ioog-Soercn en Gortel be vindt zich thans overvloedig wild, mede als gevolg van de nagelaten jachten in de vorige seizoenen. De buit der jagers was dan ook groot. Veel edel wild werd door hen neergelegd. Deze jachten zijn gehouden op eeni- ge dagen van de vorige week en in het begin van deze week. Ook hebben de gaston in de vijvers op de Koninklijke gronden gevischt. Enkele hoeveelheden wild zijn voor eigen gebruik aange wend, terwijl ook partijen wild naar elders Zijn verzonden. Behalve van de jacht- cn vischsport hebben de gasten ook genoten van de ongemeen schoone herfstkleuren in de Koninklijke bosschen en parken. De meeste der gasten ten paleize „Het Loo" zijn na een paar dagen ver blijf, gisteren weer vertrokken. Naar verluidt zouden binnenkort weer eenigc nieuwe gasten op „Het Loo" komen, voornamelijk om deel te nemen aan jachten. Vele Tweede Kamerleden vroegen in het V.V. over het hootdstuk „Ruitenland- sche Zaken" naar den stand van zaken met betrekking tot dc vraagstukken, welke, vooral in verband met de trac taten van 1830, nog steeds tusschen Ne derland en België niet tot oplossing zijn gebracht. Telkens loopen er weer geruchten over hervatting van de onder handelingen en wordt gewaagd van ontmoetingen tusschen staatslieden van beide landen, maar jaar 11a jaar ver loopt, zonder dat dc zaken blijkbaar een stap verder komen. Opgemerkt werd evenwel, dat wel een voortdurende ver betering van de onderlinge waardeering kan worden geconstateerd. Verscheidene leden meenden, dat al thans cenige van de hangende vraag stukken op een beide partijen bevredi gende wijze zouden kunnen worden op gelost en dat pogingen daartoe niet ach terwege behoorden te worden gelaten. Kan de minister, zoo werd gevraagd, meedeelen, of er nog binnen af/.ienbaren tijd uitzicht is op totstandkoming van een accoord, opdat dit wrijvingsvlak in de verhoudingen, dat in do meer en meer verwarde Europecsche toestanden een internationaal gevaar 7.011 kunnen worden, kan worden verwijderd? Eenigc leden vroegen, of in het diplo- mntick verkeer met België thans dc Nederlandsche taal wordt gebruikt. Voor zooveel nog noodig, werd daarop aangedrongen. DE OPVOLGER VAN Ir. A. RINGERS Naar wij vernemen, zal Ir. J. P. van Vlissingen met ingang van 1 Dcc. a.s. worden benoemd tot directeur-generaal van den rijkswaterstaat, als opvolger van dr. ir. J. A. Ringers, die naar men weet benoemd is tot lid van den Raad van Beheer der Ncd. Indische Spoor weg Mij. De heer van Vlissingen is thans hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat en werkzaam aan het bureau van den directeur-generaal, als hoofd van de afdeeling nieuwe wegen. Geboren 2 Febr. 1875 le Amsterdam, verkreeg de heer van Vlissingen na de H.B.S. te Haarlem cn de toenmalige polytechnische school te Delft te heb- >en doorloopen, in 1895 het diploma van civiel ingenieur. In hetzelfde jaar werd hij benoemd tot adspirant-inge- nieur van den Rijkswaterstaat. Ir. van Vlissingen doorliep de verschillende rangen cn werd in 1919 benoemd tot hoofdingenieur-directeur. OVERTREDING VAN HET UNIFORM VERBOD 's-GRAVENHAGE, 30 Öct. De po litie heeft gisteravond in het gebou voor K. en W. te Den Haag, waar tij dens een openbare vergadering door de N.S.B. een tooneelstuk werd opgevoerd, een 4-tal processen-verbaal opgemaakt wegens overtreding van het uniform verbod. NIEUWE BEKENTENISSEN UIT OSS OSS, 30 October. Dc gemeentepoli tie van Oss is erin geslaagd door een verhoor, dat zij de laatste dagen ver schillende gedetineerden in de strafge vangenis te Den Bosch heeft afgeno men, nieuw licht te brengen in een vijf tigtal tot dusverre onopgehelderde za ken, meestal diefstallen en inbraken uit dezen omtrek. Het staat vast. dat in verband hier mede nog verschillende arrestaties te wachten zijn. LANDBOUWER ONDER AUTO MEPPEL, 30 October. Hedenavond is ter hoogte van het stoomgemaal te Vollenhove de 21-jarige gehuwde land houwer Appelo, die den weg wilde oversteken, door een auto uit Zwolle gegrepen cn gedood. AANGESPOELD LIJK HERKEND EGMOND AAN ZEE. 30 October. Het in den afgeloopen nacht te Egmond aangespoelde lijk is door den vroegeron kapitein van het onlangs vergane stoomschip „Insterburg" herkend als dat van den eersten stuurman van dat schip. Karl Berkholtz uit Nordenham. Gedenksteen onthuld in zijn voormalige woning AMSTERDAM, 30 Oct. Woensdag avond is een gevelsteen onthuld in het voormalige woonhuis van prof. Hugo de Vries, Plantage Parklaan 9, waar thans gevestigd is de Verceniging „Beis Jis- roeil" (Joodsch Ons Huis). Hierbij waren o.m. tegenwoordig het bestuur van dc Plantage Buurivereni ging cn dat van „Beis Jisroeil" bene vens een zoon van prof. de Vries, mr. de Vries en eenige .vrienden des huizes. In een der zalen had de plechtigheid plaats, waar het openingswoord werd- gesproken door rabbijn Saarlouis. Ver volgens sprak de voorzitter van dc Plan tage buurtvereeniging dr. M. de Har- logh. die in het bijzonder den zoon van prof. dc Vries vcrwolkomde. Spr.herinnerde eraan, dat prof. dc Vries behalve een in het buitenland en hier te lande beroemd geleerde, ook lid dezer buurtvereeniging is geweest. Deze gevelsteen is ontworpen door architect Baars; mogen de voorbijgan gers steeds herinnerd worden aan den beroemden bioloog, die in dit huis heeft geleerd en gewerkt. Spr. bood den steen aan de verceni ging „Beis Jisroeil" aan, namens welke de voorzitter, de heer Saarlouis hem aanvaardde, waarna ook hij dc nage dachtenis van den eminenten natuur onderzoeker huldigde. Mr. de Vries sprak een kort woord en herinnerde er aan, dat zijn ouders 19 jaar geleden dit huis hebben verla ten, waar wijlen zijn vader langen tijd rustig en intensief heeft gewerkt. Spr. dankte dc Plantage buurtvereeniging en Beis Jisroeil mede namens zijn moe der, die verhinderd was. Hij haalde en kele herinneringen aan zijn vader op. wiens gedachtenis ook door dezen steen levendig wordt gehouden. Het gezelschap begaf zich toen naar de Plantage Parklaan, waar dc gevel steen door prof. dr. Th. J. Stomps, vice- voorzitter der buurtvereeniging werd onthuld. De steen is door de fa. L. N. van Tot- ierode uitgevoerd in grijze Fransche kalksteen en draagt het eenvoudige op schrift: „Hier woonde en werkte Hugo de Vries. 1S84—1916". Nadat mon nog oenigen tijd samen was gebleven, begaf het gezelschap zich naar de Hortus Botanicus, waar in de collegezaal prof. dr. Th. J. Stomps een voordracht hield over: „Het leven en werken van prof. Hugo de Vries". ZEEDIJK NES-BUREN ERNSTIG BESCHADIGD HOLLUM, 30 October. Wederom heeft de storm heden den zeedijk van tiet waterschap Nes-Buren op Ameland ernstig beschadigd. Men doet thans po gingen de gaten te dichten. Hiervoor zijn 500 zakken zand en een hoeveel heid ander materiaal aangerukt. De toestand van den dijk is van dien aard, dat bij het aanhouden van den storm een doorbraak niet uitgesloten geacht moet worden. BOERDERIJ AFGEBRAND EINDHOVEN. 30 October. Aan de Maasstraat te Acht is vanavond om half acht brand uitgebroken in het woonhuis van de boerderij van den landbouwer P. Westtiin. De vlammen grenen zeer snel om ziph heen. zoodat de brandweer niet kon verhinderen, dat de geheele boerderij cn de naastgele gen schuur en stallen door het. vuur werden aangetast. Acht stuks vee kon den worden gered. Landbouwinvcnta- 'is en oogst gingen evenwel verloren. De boerderij brandde tot den grond af. De oorzaak van den brand is onbe kend. De schade wordt door verzeke ring gedekt. OPGELEGDE SCHEPEN IN DE VAART Vrachtprijzen zijn nog te laag AMSTERDAM. 30 October. Van de tien of twaalf vrachtschepen van de Kon. Ncd. Stoomboot Mij. welke gerui- men tijd opgelegd zijn geweest ver leden jaar waren het er nog ongeveer twintig zijn er op het oogenblik een viertal, w.o. de „Amsterdam", het groot ste vrachtschip van ons land. overgeble ven. Dc andere zijn dank zij een op leving in dc vrachtdiensten naar de ha- vens van de Middellandsche Zee en van Spanje weer in de vaart gebracht. Een en ander kan echter niet uitslui tend op rekening worden geschreven van een verbetering in den algemeenen economischen toestand, doch is meer een gevolg van bijzondere omstandig heden, welke wellicht in de naaste toe komst in ongunstigen zin kunnen wor den beïnvloed. Daartegenover staat, dat een der groot ere schepen van de K.N. S.M., de „Boskoop", heden met een la ding van 4000 ton naar Chili is vertrok ken. Deze lading is belangrijk grootcr dan de gemiddelde lading per schip in het vorige jaar. Ofschoon de vrachtprij zen tengevolge van het groote aan bod aan scheepsruimte uiteraard nog laag zijn, zijn dc hoeveelheden lading toegenomen en heteekenl dit een klei ne, doch waarschijnlijk tijdelijke ople ving. Ook met de passagiersvaart op West- Indië is hoi gunstiger gesteld; zoo is liet mailschip „Costa Rica" verleden week, wat passagiers en lading betreft, volgeboekt van Amsterdam vertrokken. Mede hij den Koninklijken Holland- schen Lloyd, welke nog een geregelden 14-daagschcn vrachtdienst op Zuid- Amerika onderhoudt, alsmede hij de Stoomvaart Mij. „Nederland" zijn de toestanden, wat de lading betreft, eenigermatc verbeterd. Niettemin is de algemeene situatie voor dc Nederland sche vrachtvaart nog allerminst roos kleurig. Het spek is voor de groote massa weer bereikbaar geworden RUNDVLEESCII IN BLIK Mag het ook aan kleine boeren, met een eigen bedrijfje, verstrekt worden? De minister van binncnlandsche za ken heeft een circulaire gericht tot de gemeentebesturen, betreffende de dis tributie van* rundvleesch in blik. De minister schrijft, dat hem gebleken is, dat. niet overal te plattelande dezelfde opvatting bestaat omtrent de vraag of kleine boeren, die een eigen bedrijfje voeren, doelt slechts geringe inkomsten genieten, al of niet voor de verstrek king van vleesch en gehakt in blik in aanmerking komen. In dit verhand verwijst dc minister naar een vorige circulaire, waarin is medegedeeld, dat die personen in aanmerking komen, welke een inkomen genieten, hetwelk in het algemeen teil hoogste gelijk is le stellen met dat. hetwelk ter plaatse door de steuntrekkende» wordt geno ten. Dc beantwoording van die vraag is dus uitsluitend afhankelijk van de inkomsten van de betrokkenen en niet van de omstandigheid of al dan niet zelfstandig een bedrijf door hen wordt uitgeoefend. OPRUIING DOOR EEN PREDIKANT LEEUWARDEN, 30 Oct. De officier van justitie bij de rechtbank alhier eischic heden tegen den 31-jarigcn J. W. B. C., predikant te Dokkum, wegens op ruiing tot. dienstweigering, gepleegd te Dokkum in den avond van 7 Augustus 1.1., zes weken gevangenisstraf. Tegen betaling bepaalde menschen mishandeld Anderhalf jaar geëischt De assuradeur M. B. uit Rotterdam, appellant voor het Haagsehc Hof van een vonnis van de rechtbank aldaar, die hem ter zake van uitlokking van mishandeling; uitlokking van bcscha- oiging en uitlokking van en medeplich tigheid aan mishandeling veroordeelde tot V/s jaar gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis, hield er een nevenberoep op na, dat blijkens dc qualificatic van den president mr. Lod der, gemeen en gruwelijk was. B. nam n.l. legen betaling van der den opdrachten aan, om menschen, die dezen niet welgevallig waren in casu concurrenten in het verzekeringsbedrijf te doen mishandelen. Uit de feiten, zoo als die waren komen vast te staan is gebleken, dat de verdachte aan zekeren KI. opdracht had gegeven om den ver zekeringsagent B. Korpcrshoek uit Schiedam „af te drogen". Dit geschied de dan ook op den weg tusschen Vlaar dingen—Schiedam, waarbij het slacht offer zoodanig werd toegetakeld, dat het bewusteloos op den weg bleef liggen. Een andere keer moest het eigendom van het slachtoffer het ontgelden. Zoo werd bij een verzekeringsagent wonen de aan het Zwaanhals te Rotterdam, het naambord aan diens woning met zwarte vernis besmeerd. Verdachte stond daarbij op den uitkijk. Erger was het derde feit. waarbij zekeren B. uit Den Haag, op een dag bezoek kreeg na mens verdachte van zekeren dc R. die den man. nadat hij de deur geopend had peper in de oogen wierp. De. geluk kige omstandigheid, dat liet slachtoffer een bril droeg, verhinderde een nood lottige uitwerking. Verdachte, die een voorwaardelijke straf verzocht, zeide dat hij in opdracht van zekeren S. gehandeld heeft. Hij zelf had er geen belang.bij. Mr. J. A. de Visser, in deze zaak re quisitoir nemend, merkte op, dat in zijn praktijk dergelijke weerzinwekkende ge vallen nog niet waren voorgekomen. Verdachte maakte van deze misdrijven een beroep en dc belooning, die hij aan de uitvoerders van zijn lage opdrachten gaf, werd afhankelijk gesteld van dc uitwerking van de ondergane mishan- handeling. Bleef het b.v. hij een gewone mishandeling, dan werd 10.— betaald. Moest het slachtoffer in een ziekenhuis worden opgenomen, dan was de beloo ning hooger. Het kwam voor dat ver dachte op den uitkijk ging staan en zijn misnoegen te kennen gaf dat dc kastijding niet zwaar genoeg was ge weest. De advocaat-generaal die de boven aangehaalde kwalificaties van den pre sident overnam, zeide van oordeel te zijn, dat dc door dc rechtbank opge legde straf van V/s jaar voor deze ern stige feiten geenszins te hoog was te achten cn hij concludeerde derhalve tot bevestiging van het vonnis. Mr. van Boekhoven uit Schiedam, voerde ter verdediging van B. in hoofd zaak aan, dat deze geheel onder in vloed van zekeren S. heeft gestaan en beval voorts zijn cliënt in de clementie van het hof aan, op grond dat B. thans werkzaam is bij een begrafenisonder neming! Het hof zal 13 November arrest wij zen! DUIDELIJKER STOPSEIN NOODIG Dc B.B.N., Bond van Bcdrijfsautohou- dors in Nederland, heeft naar aanlei ding van het courantenbericht over het schieten door de politie op den be stuurder van een groote vee-auto, wel ke bestuurder in het diibeen werd ge troffen, den Minister van Justitie ver zoold. te willen bepalen, dat de politie voor het aanhouden van motorrijtuigen op den weg een zoodanig signaalteeken moet geven, dat over de betoekenis er van geen onzekerheid bestaat. In het onderhavige geval zwaaide de politie met een gewoon clectrisch zak lantaarntje, hetgeen door den getroffen chauffeur zeer begrijpelijk voor het licht van een passcercndcn wielrijder werd aangezien. Dc B.B.N. spreekt in zijn verzoek aan den Minister dan ook de mcening uit, dat de politie in zulke gevallen niet te vlug moet zijn met haar schiet wapen, omdat de veiligheid op den weg dan wel ernstig in gevaar wordt gebracht, juist door hep. die voor de veiligheid hebben te waken. Tekort spoedig gereduceerd Van het secretariaat van de 6 samen werkende bonden uit Slopersbedrijf. Grossier? en Varkenshandel ontvingen we dc navolgende beschouwing: De bestuurderen van de 0 bonden op het gebied van Slagersbedriif. Grossiers en Varkenshandel, hebben alle aanlei ding Minister Deckers. 11a de audiëntie op 23 October, dankbaar te zijn voor zijn spoedige bcsirssing om de 50 pet. verhooging. die 7 Oct. od de crisishef fing voor varkensvleesch was gelegd, ingaande 28 October terug te nemen." De verhooging der heffing had tr nimmer moeten zijn en nu de varkens- prijzen nog verder waren gedaald, dan in de bedoeling der Veehoudcriicentrale lag. was er allerminst aanleiding meer de verhooging te bestendigen. Wanneer de Veehouderijccntralc nu zegt. dat haar doel bereikt is en voor komen is dat verdere voorraden in var kens werden gevormd, dan moeten we toch opmerken, dat na den 7 October op de varkensmarkten niet merkbaar was. dat de opgehouden varkens los kwamen. De aanvoeren werden iets ruimer, maar dit heeft niet de vrij sterke prijsdaling veroorzaakt. Wel dat varkensvleesch en spek begin October aan de toppriizen waren gekomen en snoedig minder vlot gekocht zouden zijn. Toen kwam de 50 pet. verhooging der crisisheffing het dure product nog eens extra belasten.- wat tot gevolg had dat de vraag ineens hokte. Het publiek, de consument., keerde zich tegen die extra heffing, dus tegen den maatregel van de Centrale en deze kreeg het dek sel op den neus. doordat dc varkens- prijzen als gevolg van de door haar zelf sterk geremde vraag, in twee we ken 7 a 9 cent per K.G. daalden. De boer-werd de dupe. de handelaar die varkens in verkoop had eveneens en niet minder de grossiers cn slagers, die hun debiet sterk zagen verminderd. In feite heeft dan ook de Centrale niet do voorraadvorming verminderd, maar vermeerderd. Ze heeft de slach ting beperkt cn het debiet van spek in het binnenland met een rug geremd. Vermindering van spekdebiet zou toch zijn gekomen, de tijd van 't jaar brengt dat mee. Maar door het. ingrijpen der Centrale is de normale wisselwerking van vraag en aanbod verstoord. De snekmarkt voor het binnenland is ontredderd en voor het buitenland slaat de gewone afvoer stop. wijl de Centra le het monopolie heeft van den export en nog met voorraad genoeg zit om het door Duitschjand toegestane export- kwantum voor dit jaar te kunnen uit voeren. Begrijpelijk verlangen dan ook de grossiers en spekexportcurs dat de Cen trale als remmende factor voor den spekexport spoedig verdwijne. Nu de crisisheffing op geslachte var kens tot 6 cent Der K.G. is terugge bracht zien we het merkwaardige ver schijnsel. dat de aanvoeren van var kens op de markten van begin dezer weck minderden. Sterk kwam dit uit ie Rotterdam. Alkmaar cn Groningen waar nauwelijks de helft van den aan voer van vorige week werd bereikt en waardoor de prijzen van 4 tot 6 cent ncr K.G. stegen. Ook de markten Sneek en Purmerend waren iets hoo ger in priis. hoewel de aanvoer te Pur merend niet kleiner was. De boeren hebben van de verlaging der heffing geprofiteerd. Dus minder varkens aan dc markten, hoogcre prijzen. Weer speculatieve doeleinden bii de boeren en ophouden van varkens? Weer aanleiding voor de Centrale om met een hcffingverhooging in te grijpen? Alsjeblief! niet. we zouden nog ver der van huis komen en de huisvrouw nog verder van de door haar nu ver wachte prijsdaling van varkensvleesch. Wij beschouwen de positie van de varkensmarkt zoo: er is momenteel nog een zekere schaarschte aan slacht rijpe varkens, maar de mindere slach tingen in de afgeloopen weken en de voldoende aanfok zullen dat tekort spoedig reduceren. We verwachten dan ook niet. dat de deze week ingezette prijsstijging van varkens zich een week lang zal handhaven. Vooral de flauwe positie der spekmarkt zal dit moeilijk godoogen. Het varkensvleesch zou dan ook spoedig in priis kunnen dalen, wa re het niet dat de vrii sterke daling in dé spekpriizen voorshands het voordeel van dc lagere heffing absorbeerde. Intusschen mag worden eeconsta tcerd. dat het volksvoedscl spek voor de groote massa meer bereikbaar geworden dan voor enkele weken het geval was. toen een abnormale vraag, als gevolg van het hamsteren, de prij zen van alle soorten vet opdreef. De prijsdaling van het varkensvleesch is derhalve afhankelijk van de stabilisa tie der spekpriizen. van het meerder debiet van spek dus. Een nriisdnling van de varkens van groote beteckenis mag men niet verwachten en ook niet wenschen. want de productie is voor den hoer thans maar even loonend cn heneden prijzen van 22—23 cent per pond levend al niet meer. De positie van dc varkensmarkt Is slechts gebaat bii een voldoende loo- nenden afzet. Export kost geld. veel geld. De binncnlandsche markt kan een loonende prijs voor den boer beste den, als de afnemers voor het binnen land worden ontlast van de drukkende 6 cent crisisheffing. De baconcxport is van zoo weinig beteekenis geworden, kost daarbij zoovel celd. dat daarvoor de f 100.000 en meer per week toch moeilijk met eenige rechtvaardiging besteed kan worden. Dn spekexport. al is ze door DuiUch land beperkt, behoeft geen toeslag en steunt de varkensmarkt veel meer dan de millioenen gekost, hebbende hacon- export, dio voor ons land. ook vóór d# Crisisvarkenswct en bii zeer lage var- kenspriizen. was geworden een verloren zaak. Door de baconindustric met millioe nen te steunen ten koste van dc hin- nenlandschc markt, heeft men voor ha- te aHn de varkenshouders ..op het ver keerde paurd gewed" Dc boer helpen aan een loonende. zii het dan beperkte productie, stelt als eerste factor een on belaste binnenlandschc consumptie, dus vrii van crisishcffincen ook met min der druk van vaste lasten, als tc hoo- ge keurloonen on slachtrechtcn. omzet belasting. enz. Een som van pi®, 25000 verduisterd bij speculatiën „voor gezamenlijke rekening" •s-GRAVF.NHAGE. 30 October. N« te zijn voorgeleid voor den officier van justitie is heden in het huis van be waring alhier ingesloten do effecten handelaar W. B.. wonende Gcntsche- straat 114 en kantoorhoudende Bossche- straat 26 te Scheveningen. B. wordt verdacht van verduistering van een belangrijk bedrag aan geld en effecten, gepleegd ten nadeelc van een aantal deelnemers aan een door hem opgerichte combinatie tot het speculce- ren voor gezamenlijke rekening in ef fecten. Naar wij vernemen, moet een som van ongeveer 25 mille zoek zijn, waarvan het grootste gedeelte is vcr- speculeerd, terwijl voor 7000 is ver dwenen als gevolg van de vrij luxueuze levenswijze van B. Enkele personen zijn voor duizenden guldens dupe ge worden van de speculatieve onderne ming van B. aan wien zij solide effec ten in onderpand hadden toevertrouwd. Voor de meeste overige betrokkenen zijn het kleine bedragen, welke door deze speculaties zijn zoekgeraakt. Aan actief is nog slechts een betrekkelijk gering deel van het totaal in onder pand gegeven bedrag aanwezig. FRAUDE BIJ HET B. A. TE NAARDEN Administrateur tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld AMSTERDAM, 30 October. Dc vierde kanier der arrondissements-rechtbank veroordeelde vandaag do ex-admini- strateur van het burgerlijk armbestuur te Naarden, wegens verduistering van een bedrag van ƒ3300, gepleegd in de jaren 1931—1935, tot een gevangenis straf van drie maanden. Verdachte was reeds in finnncieele moeilijkheden toen hij zijn betrekking als administrnteur aanvaardde. De fraude kwam uit door dat een rekening, die als betaald ge hoekt stond, in werkelijkheid nog niet ivas voldaan. Verdachto bekende vol ledig. Het O.M. had 6 maanden ge- eischt. ERKENNING DE JURE VAN RUSLAND? Opmerkingen in het V.V. over het hoofdstuk Buiten» landsche zaken Verscheidene Kamerleden drongen in het V. V. over het hoofdstuk „Buiten- landsche Zaken" opnieuw aan op erken ning de jure van Rusland door Neder land. Aan het zenden van handelsdele gaties verleent de rcgcering, althans officieus, haar medewerking. Nederland kan eerst dan ten volle de vruchten van het handelsverkeer plukken, indien ons land het voorbeeld van verschillen de groote mogendheden volgt, door Rus land officieel te erkennen Nederland en Zwitserland zijn de eenigc staten in Europa, die nog niet tot deze erkenning zijn overgegaan. Verscheidene andere leden maakten hiertegen op de bekende gronden be zwaar. H. i. behoeft het achterwege laten der erkenning geen afbreuk te doen aan onze handelsbetrekkingen met Rusland. Andere leden waren tegen het aan- knoopen van diplomatieke betrekkingen met Rusland, omdat daarmee tevens het optreden van communistische propa ganda in Nederland zou worden bevor derd. Een lid stelde hiertegenover, dat on derscheid inoct worden gemaakt tus schen de diplomatieke taak van een staat, die op mmmunSstischen grond slag is gebouwd, en de propagandisti sche tank van een communistische poli tieke partij. Het is een illusie om de werking van het laatste te kunnen ver hinderen door het ontwijken van de officicelc erkenning van dien staat. Het is, zoo zeide dit lid, nog niet te laat voor ons land om tot erkenning over le gaan. Er kunnen thans nog groote voord celen voor onze industrie, voor onzen handel en onze zeehavens In uitzicht worden gesteld. GEVOLGEN VAN DEN 8T0RM ROTTERDAM. 30 October. De Zuid Westerstorm, die gisteren onze kusten heeft bereikt, woedde hedenochtend nog hevig. De loodsdienst op den Nieuwen Waterweg is stopgezet. Sedert gisteren zeven uur kon geen schip in of uit. In de Waalhaven is gisteren een Spaansch stoomschip, in de. Maashaven oen Grieksch schip losgeslagen. De ha vendienst heeft ze versleept en weder om vastgelegd. Een duedall in de Maashaven werd beschadigd. (II bid.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 9