De defensie-begrooting Voorl. Verslag der Tweede Kamer Bedankt voor de N.S.B. De relletjes te Laren A.A.A.-BUS OVER DEN KOP Georganiseerd overleg bij het onderwijs Schietende stroopers s Parkherstellingsoord te Haarlem 3e BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 2 NOVEMBER 193» Men vraagt naar de redenen van Minister Deckers' aftreden Achterstand bij onze weermacht Gisteravond is het voorioopig verslag der Tweed© Kamer inzake de begroo- tuig vun Defensie verschenen. Daaraan woidt het volgende ontleend: Verscheidene leden vroegen, welke re denen geleid hebben tot het ontslag van Minister Deckers als Minister van De fensie. Zij vreesden, «lat daardoor de continuïteit in het defensiebeleid is ge schaad. wnt, naar zij meenden, in deze begroeiing tot uitdrukking komt. Vele leden ach'ten een delmt over de algemeen© richtlijnen van hef defensie lieleid weinig vruchtbaar, nu van de plannen van den Minister slechts be kend is, dnt hij de aangevraagde gelden onvoldoende acht en dat de Regecring haar standpunt omtrent een te stichten fonds nog moet bepalen. liet lind de instemming van vele Ie den, dat dc Regcering blijkens de Troonrede en de Memorie van Toelich ting lot dit ontwerp in de gewijzigde in ternationale toestanden aanleiding vindt tot het treffen van bijzondere voorzieningen in zake de middelen tot verdediging van het Koninkrijk. Naar hun mecning geeft do verschuiving in de internationale machtsverhoudingen, zoouIs deze in den laatsten tijd plaats gevonden heeft, en zich voortdurend verder ontwikkeld, voor Nederland aan leiding tot hezotgdheid. Onlangs plaats gehad hebbende de monstratie met het meest moderne ge schut en honderden lichte vecht- wagens van het leger van een naburig land waren er op gerirht, een beeld te geven van die wijziging in de machts verhoudingen. In Oost Azn- richt zich de belangstelling, mede blijkens artike len in (laar verschijnende couranten, meer dan voorheen op Ned Indifi. De ons omringende landen hebben kort na den wereldoorlog de motorisatic van hun legers met kracht ter hand geno men. Achterst arid Bij het materieel van onze weer macht is evenwel een achterstand in getreden. De bijzondere sleutelpositie, welke het Koninklijk inneemt, wettigt thans, naar de mecning van deze leden, bijzondere voorzieningen ter verster king van de weermacht. Deze is drin gend geladen. In het bijzonder hadden zii hierbij op het oog do aanschaffing van meer modern materieel. Tegen deze beschouwingen voerden de eerder aan het woord zijnde leden aan dnt de leiding inzake de defensie In de handen van den daarvoor ver- antwoonlelijkrn minister behoort te blijven. Als deze met nadere voorstel len kond. is het vroeg genoeg om de noodzakelijkheid van versterking der weet kracht onder het oog te zien. Ten aanzien van de vraag, of het ge- wensrht is, over te gaan tot stichting van een fonds 0111 spoedig verbetering te brengen in den toestand, waarin het materieel van de weermacht hier te lande verkeert, gaven verscheidene le den voorshands als hun meening te kennen, dat met de stichting van zulk ren fonds de juiste weg ni°t zou wor den bewandelt. Andere leden verklaarden zich In be glnsel voorstanders van fondsvorming De defensie van lndië Verscheidene leden betreurden het. dat de voorzieningen in de maritieme defensie voornamelijk ten behoeve van Ned.-Indié, wellicht nog gcruinien tijd op zich zullen laten wachten, zij oor deelden deze in de huidigo omstandig heden niet minder urgent dan de voor zieningen in do defensie te land en zij drongen er op aan, het tijdstip, waarop de daarop betrekking hebbende voor stellen aanhangig zullen kunnen worden gemaakt, zooveel mogelijk to bespoedi gen. Verscheidene leden achtten de stij ging van de uitgaven voor de Militaire Lucht vaart met 89.293 onrustbarend. Is het juist, zoo vroegen zij, dat de instel ling van de inspectie der Militaire Luchtvaart, waarvoor 11.8G0 is uitge trokken, door den vorigen commandant van de Luchtvaartafdceliug overbodig werd geacht, evenals de aanstelling van den directeur van het Luchtvaartbe drijf, en dat zoowel de inspecteur als de directeur gepensionneerde officieren zijn zonder ervaring op het gebied der aviatiek? Afgezien van het voor de inspectie der Militaire Luchtvaart uitgetrokken be drag. over de noodzakelijkheid waarvan ook zij gaarne nauwkeurig zouden wor den ingelicht, had de verhooging var. de uitgaven voor de Militaire Lucht vaart do instemming van verscheidene andere leden. Strijd in het vliegkamp te Soesterberg? Sommige leden meenden, dat zich in het vliegkamp Soesterberg een perma nente strijd voordoet. Er zijn daar twee autoriteiten, die leiding geven: de com mandant van dc luchtvaartafdeeling voor wat het viiegkundig gedeelte, en de directeur van het Luchtvaartbedrijf voor wat de werkplaatsen betreft Do gerezen moeilijkheden vonden haar oor sprong in het verschil van inzicht tus- sehen deze beide autoriteiten. Een nieuwe directeur werd benoemd om do zaken in evenwicht te houden. Echter ontstonden na deze benoeming weer nieuwe conflicten. Het gevolg was, dat nu hoven de genoemde autoriteiten een generaal majoor werd geplaatst als in specteur der Militaire Luchtvaart. Met "n en ander zijn groote bedragen ge moeid. De hier aan het woord zijnde le den vroegen, of de moeilijkheden niet tot oplossing te brengen zouden zijn, door den commandant van Soesterberg chef van het geheel te maken. Aan den voortdurenden strijd zou dan een einde komen. Aanmaak van materieel hier te lande Verscheidene leden drongen er op aan, den aanmaak van materiaal zoo veel mogelijk door de Nederlandsche nijverheid te doen geschieden. Dit stel sel wordt bij de Marine voor den aan bouw van schepen reeds gevolgd. Sommige leden zouden gaarne wor den ingelicht omtrent den stand van zaken met betrekking tot de economi schc en industrieeel voorbe rei (ling dei- verdediging, zulks in aansluiting aan de gegevens, welke 's ministers amhts voorganger het vorige jaar heeft ver- •trekt. Gaarne zou men de mecning van den minister vernomen omtrent de voor stellen van dc Legerconimissie betref fende dit onderwerp. Gevraagd werd, waarom het rapport dezer commissie eerst in 1935 werd gepubliceerd, hoewel het reeds vier jaren tevoren werd uitge bracht. Gaarne zou men vernemen, welke maatregelen zijn getroffen ter verdedi ging van o**zo zuidelijke en oostelijke provinciën tegen vijandelijke invallen. Geest bij de weermacht Vele lcd:n uitten hun voldoening, dnt hij de in dit najaar gehouden groote oefeningen zoowel bij de landmacht als hij de zeemacht de geest zeer goed was. niettegenstaande de slechte weersom standigheden. Men vestigde wederom do aandacht op het betreurenswaardige feit, dat ze kere particuliere werkgevers bun per soneel plegen te onuflaan wanneer dit voor herhalingsoefeningen onder de wa penen moet komen: hij een door een reserve officier ingesteld onderzoek ble ken hij een regiment infanterie 27 van (leze gevallen voor te komen. Kan de Minister, zoo vroeg men. geen regeling bevorderen, voor zooveel noodig in over leg met zijn ambtgenoot van Sociale Za ken? Verboden vereenigingen Verscheidene leden vroegen, of de Mi nister voldoende waakzaam is ten aan zien van het lidmaatschap van verbo den vereenigingen. Het verslag in dc Indische Courant van 8 Juli jl. omtrent de begrafenis to Soerabaja van een re serve-officier, dio als een toegewijd lid der N.S.B. werd herdacht, had hen in hun twijfel versterkt Wachtgelden Het had de aandacht van verscheide ne leden getrokken, dat de post wacht gelden burgerlijke ambtenaren ten laste van dit departement zeer hoog Is. Het aantal dezer wachtgelders bedraagt 322. Dnaronder zijn hoofdingenieurs, refe rendarissen^ een raad-adviseur, een vlootpredikant. commiezen, adjunct commiezen, onderwijzers, commissaris sen, ontvangers van loodsgelden, enz., benevens een aantal werklieden. Gaarne zouden deze leden vernemen, of don laatsten tijd in do onderscheidene dien sten nieuwe krachten zijn aangesteld en waarom daarvoor niet wachtgelders zijn aangewezen. F.nkele leden achtten het tijdstip ge komen, om de Legercommissic, die op 12 December n.s. haar 25-jarig bestaan zal vieren, op te heffen. Naar hun mee ning is het doel, waarmede deze com missie werd opgericht, thans bereikt. Andere loden meenden het tegendeel, [1st deze commissie zeer nuttig werd verricht in het belang van de defensie. Materieel der zeemacht Verscheidene leden wezen op den grooten achterstand in den aanbouw van nieuwe schepen, zoowel voor die van de Indische vloot als voor den al gemeencn dienst. In de jaren 1932 tol en met 1935 zou volgens het aanhouw- plan noodig zijn geweest 43.2 millioen. Op de begrootingen voor die jaren is echter in totaal toegestaan 18.5 milli oen. zoodat in vier jaren tijds alleen ter zake vaan den nieuwbouw een achter stand is ontstaan van bijna 25 milli oen Van verschillende zijden werd lof gebracht aan de opvarende van de K XVIII voor de wijze, waarop zij erin waren geslaagd dit schip op zijn bestem ming te brengen, nicttegenstaaande de eigenaardige bezwaren, aan een zoo lange reis op een zoo klein schip met zoo weinig vrije ruimte verbonden. V ooroef eningsinsfi fuut Verscheidene leden betreurden de op heffing van het vooroefeningsinstituut. Onderofficieren Sommige leden vestigden de aandacht op de mededeeling van den minister in de vergadering van de Tweede Kamer van 1 October j.l. dat het korps onder- oficieren in onze legermacht ten eene male verouderd is. Nu de minister dat feit, dnt, blijkens hetgeen daarover jaar lijks bij de behandeling dezer hegroo* ting werd opgemerkt, aan de Kamer reeds bekend was, onomwonden heeft erkend en daaraan heeft toegevoegd, dat op dat oogenhlik 95 pot. van het aantal sergeanten der infanterie ouder is dan 10 jaar en de oudsten den 50-jarigen leeftijd naderen, achtten de hier aan het woord zijnde leden de vraag gewet tigd. of niet onverwijld in het euvel var. een vergrijsd korps onderofficieren moet worden voorzien. Naar hun meening mag deze toestand niet langer dan strikt noodzakelijk is, worden gehand haafd. XJitbreiding van het contingent Verscheidene leden vestigden er we derom de aanadacht op, dat, sedert het jaarlijks contingent dienstplichtigen werd vastgesteld, de omstandigheden wel zeer gewijzigd zijn. De ontwikkeling van de techniek heeft de opleiding van een steeds grooter wordend aantal spe cialisten in het leger noodig gemaakt; daarnaast maken de steeds sneller wor dende vervoermiddelen, waarover een mogelijke vijand voor een overval zal kunnen beschikken, den eisch steeds dringender, ten allen tijde de beschik king te hebben over een veiligheids wacht, bestaande uit voldoende afge richt en militair geschoold personeel. Is het tegenwoordig vastgesteld contin gent zoo vroegen deze leden vol doende om, na afzondering van deze beide groepen militairen, te voorzien in de behoeften der oorlogsorganisatif n Zoo deze vraag ontkennend zou moeten worden beantwoord, is het dan niet noo dig over te gaan tot vergrooting van de jaarlijksche lichting? Politietroepen Verscheidene leden vestigden de aan dacht op de aanzienlijke uitbreiding van het korps politietroepen, tengevol ge waarvan voor 1936 179.929 meer is aangevraagd. Zij konden niet inzien, waarvoor deze uitbreiding noodig is. Voorshands konden zij zich er niet mede vereenigen. Materieel Verscheidene leden merkten op, dat ten dienste van het materieel der artil lerie op de bcgrooting voor het loopen de jaar in totaal werd beschikbaar ge steld een bedrag van 5.558.200. Dit be drag is voor de begrooting 1936 terug gebracht tot 1.930.730. een verminde ring dus met een bedrag van ruim 3.6 millioen. Zij betreurden dezen maatre gel te meer, aangezien hij de uitrusting en het materieel van dit wapen reeds achterstand bestaat Dc vraag werd gesteld of de minister ook mededeeling kan doen omtrent de voornemens tot verdere motoriseering van de weermacht Bestuursleden der Ver. tot Studie van het Fascisme kunnen niet opbouwend met Ir. Mussert samem werken Naar wij vernemen hebben de heeren prof. J. Hessing te Den Haag (voorzit ter) ir. B. Wigersma. Haarlem (onder voorzitter) M. A. Honnv. Den Hang (Secretaris) en Mr. J. A. P. C. ten Bok kei. Haarlem (penningmeester) vor mende het bestuur van de Ned. Ver. tot Studie van liet Fascisme, bedankt als leden van de N. S. B. (alg. leider ir. A. A. Mussert). Als reden werd ons opge geven dat een opbouwende samenwer king met de in de N. S. B. leidende krachten zooveel moeilijkheden ople verde. dat de uittredenden zich niet verantwoord achten om lid van de N. S. B. tc bliiven. Nader wordt ons medegedeeld, dat dc heer Iiennig, te Den Haag, secretaris van het bestuur der Ned. Ver. tot Studio van het fascisme, zich niet heeft aange sloten bij het besluit van zijn mede bestuurders om uit de N. S. B. te tre den. Hij is dus niet uit de N. S. B. ge- DE HEER TUSENIUS GESCHORST ALS N.S.B.-LID Naar het Hbld. verneemt, heeft het hoofdkwartier der N.S.B. den heer K. II. Tuscnius tc IJmuiden, oud-kringleider en oud-gewesteliik commissaris van Noord-Holland, oud-wethouder van Vel sen, geschorst als lid. De heer Tusenius heeft Maandag met een aantal leden der N.S.B. een verga dering gehouden en heeft ook voor a.s. Zaterdagavond een lokaal te Vclsen gehuurd, om met een aantal medestan ders te vergaderen. Vijf verdachten in hooier beroep voor het Hof AMSTERDAM. 31 October. Op 6 Maart j.l. beeft de Amsterdamsche rechtbank uitspraak gedaan tegen vijf inwoners van Laren, die op 1 Mei van het vorig jaar verzet zouden hebben gepleegd tegen de politie en den agent Krijters zouden hebben bedreigd. Het betrof hier den op vermelden dag door een groep personen te Laren gehouden optocht, waarvoor van hoo- gerhand geen toestemming was gege ven. De groep werd. toen was vastge steld, dat een spreekkoor samenge steld uit leden der voormalige O.S.P zich bediende van voor den burgemees ter beleedigende uitdrukkingen, door de politie ontbonden, bij welk optreden een aantal deelnemers zich aan verzet schuldig zouden hebben gemaakt. Zoo zou o.a. het toenmalig raadslid P. van Prang met gebalde vuisten op den agent J. Krijters zijn toegeloopen Dit raadslid, tegen wien. alsmede tegen en kele andere personen proces-verbaal is opgemaakt, had hij het krachtdadig op treden der politie verwondingen opge- loopen, o.a. verschillende kneuzingen, een neus- en een longbloeding. De rechtbank veroordeelde hem, evenals de verdachten G. v. d. P., A. P. W. en II. B. tot twee weken ge vangenisstraf; de vrouw van het raads lid. Antje v. d. V. werden twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf opge legd. Hedenmiddag heeft het vijftal in hoo- ger beroep voor het Amsterdamsche Gerechtshof terechtgestaan. Op vragen van president mr. Jolles antwoordden de verdachten v. d P. en W.. dat zij in hooger beroep gekomen waren, omdat zij de opgelegde straf tc hoog vonden; het raadslid van P. zei- de. dat hij zich niet aan verzet tegen de politie heeft schuldig gemaakt, ter wijl zijn vrouw en verdachte B. mede deelden, clat zij onschuldig waren aan de tenlastelegging. Na langdurig getuigenverhoor eischte de procureur-generaal, mr. J. Versteeg, bevestiging van het vonnis der Recht bank, behalve ten aanzien van de straf voor drie verdachten, waarvan hij voor het voormalige raadslid Van P., Van der P.. en \V. verhooging vorderde tot zes weken gevangenisstraf. Wat de ver dachten Antje v. d. V. en B. betreft, kon spr zich met de opgelegde straf fen, resp. twee weken voorwaardelijke en twee weken onvoorwaardelijke ge vangenisstraf verccnigen. Do verdedigster der verdachten, me vrouw mr. Stien do Ruijter de Zeeuw, kwam in haar uitvoerig pleidooi tot de conclusie, dat ook naar het oordeel van eiken, die deze zaak heeft gevolgd het wettig en overtuigend bewijs niet is geleverd. Arrest 13 November. JONGEN DOODGEREDEN LEIDEN, 1 Nov. Gistermiddag is de 14-jarige J. B. wonende in de Grotcstr. te Leiden op den Zuid-Singel aldaar van een rijdende vrachtauto gespron gen, waardoor hij kwam te vallen, on der do wielen terecht kwam en op slag werd gedood. Dc politie stelt een onderzoek in naar dc schuldvraag. G. F. LUCARDIE f VGRAVENHAGE, 1 Nov. - In hotel Wittebrug is overleden, in den ouder dom van 87 jaar, de heer G. F. Lucardie. oud-lid van den Raad van Beheer en oud-voorzit ter van den Raad van Com missarissen der Ned. Ind. Spoorweg maatschappij. EEN FLINKE SOM GEWETENSOELD Rij den ontvanger der directe belastin gen te Rotterdam is van iemand een be drag ontvangen van 122.459.20 wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en of vermogen (gcwetensgcld). Drie inzittenden gewond APELDOORN. 1 November. Heden middag tc kwart over twee is een auto bus van den A.A.A.-dienst op den Arn- hemschen straatweg tusschen Apel doorn en Beekbergen verongelukt. Ter hoogte van het Klein Seminarie is de bus vermoedelijk door het breken van een der veeren, tegen eon langs den weg staanden boom gebotst en over den kop geslagen. Drie der inzittenden werden door glasscherven gewond. Dc chauffeur kwam met den schrik Omtrent het ongeluk vernemen wij nader, dat de toestand der drie gewon den niet van ernstigen aard is. Alle drie inzittenden van de bus een da me en twee heeren, resp. uit Loenen en Beekbergen werden bij de botsing door glasscherven gewond. De slacht offers konden, nadat door dokter J, Tromp uit Apeldoorn de eerste hulp was verleend, per auto naar hun wo ning vervoerd worden. HOOG BEZOEK AAN STED MUSEUM Koningin en Prinses bezich* tigen moderne Fran* sche kunst AMSTERDAM, 1 November. H.M de Koningin en II.K.H. Prinses Juliana hebben hedenmiddag een bezoek ge bracht aan de tentoonstelling van de afdeeling moderne Fransche kunst uit het museum van Grenoble. Komende van Aalsmeer, waar de Kó ningin en de Prinses de pas geopende chrysanten-tentoonstelling hadden be zocht, kwam de Koninklijke auto met de twee auto's, waarin het gevolg had plaatsgenomen, te twaalf uur voor de achterzijde van het Paleis op den Dam aan. Na een kort oponthoud aldaar werd via de Leidschestraat naax het Stedelijk Museum gereden. Twee mo toren inet zijspan der verkeerspolitie openden en sloten den stoet, waarin ook een auto met Rijkspolitie meereed. In de vestibule van het museum wa ren ter ontvangst aanwezig dc Fran sche gezant, Z.Exc. baron de Vitro Hes, de conservator van het museum te Grc noble, de heer d'Andrv Farcv, de bur gemeester, dr. W. de Vlugt, alsmede de directeur van bet Stedelijk Museum, de heer C. W. IL Baard. Met groote belangstelling bezichtig den de Landsvrouwe en haar Dochter gedurende ruim een uur de expositie, waarbij de heer d'Andry Fancy van voorlichting diende. Hare Majesteit zei- de zeer- verheugd te zijn, deze tentoon stelling te kunnen bezichtigen, aange zien zij op haar reizen weinig gelegen heid had tot het bezoeken van musea. Vóór hel vertrek, dat te kwart voor twee onder groote belangstelling van de zijde van het publiek plaats had vooral de jeugd was in grooten getale aanwezig heeft de Koningin den heer Baard nog haar spijt betuigd, dat hij wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd het museum gaat verlaten. Hare Majesteit zeide er echter niet aan te twijfelen, dat de heer Baard nog vele malen van zijn belang stelling voor het Stedelijk Museum zou doen blijken. GEEN TEEKEN GEGEVEN BIJ HET OVERSTEKEN VENLO, 1 Nov. Hedenmorgen is nabij het kerkhof alhier de wielrijder G. Martens door een auto aangereden. De man werd tegen den grond geslin gerd en vrijwel op slag gedood. Den be stuurder van de auto treft geen schuld, aangezien liet slachtoffer bij het over steken van den weg geen teekeu heeft gegeven. Commissie ingesteld DEN ILAAG. De Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft ingtsteid een commissie voor ge organiseerd overleg ,a!s bedoeld in art. 68 van het Koninklijk Besluit van den üdon Augustus 1935. Deze Commissie behandelt in bespre king met één of meer door den Minister aangewezen Rijksambtenaren, alvorens het bevoegd gezag de beslissing neemt, aangelegenheden van algemeen belang voor den rechtstoestand van het in de beschikking bedoeld onderwijzend per soneel. Bevoegd tot aanwijzing elk van een lid en een plaatsvervangend lid zijn de: a. Vereeniging van middelbare tech nische scholen in Nederland; b. Bond van vereenigingen tot het geven van nijverheidsonderwijs; c. Bond van vereenigingen voor Christelijk Nijverheidsonderwijs; d. Bond van vereenigingen van leeraren aan middelbare nijverheids scholen in Nederland; e. Vereeniging ter bevordering van zeevaartonderwijs; f. Vereeniging van directies van n ij verheidsscholen g. Nederlandsche Bond van leeraren en leeraressen bij het nijverheidsonder wijs; h. Bond van leerkrachten bij het nij verheidsonderwijs voor meisjes; i. R.K. Vereeniging van directeuren, directrices, leeraren en leeraressen bij het nijverheidsonderwijs „St. Bernar- dus"; j. Vereeniging van Christelijke leera ren en leeraressen bij het nijverheids onderwijs in Nederland en koloniën; k. Vereeniging van leerkrachten bij het landbouwhuishoudonderwijs; I. Katholieke vereeniging van leer krachten bij het landbouwhuishoud onderwijs. m. Bond van leeraren bij het Nijver- heidsavondonderwijs; n. Bond van Nederlandsche Onder wijzers. Deze hsechikk.ing treedt in werking met ingang van morgen, 1 November. Als ambtenaren, bedoeld in voormelde beschikking, zijn aangewezen, de hee ren Ir. G. Hofstede, inspecteur-generaal van het Nijverheidsonderwijs (tevens voorzitter); en G. A. Groote Haar, in specteur van het Nijverheidsonderwijs, alsmede mej. H. M. A. Michels, inspec- trice van het Nijverheidsonderwijs, (te vens plaatsvervangend voorzitsters) en als secretaris mej. Mr. A. Sluiter, amb tenaar. toegevoegd aan de inspectrire van het Nijverheidsonderwijs, mej. M. M. A. Michels. Marechaussee aan de hand gewond HELMOND, 1 Nov. Omstreeks twee uur in den nacht heeft in de heide op de grens van de gemeenten Stiphout en Nuenen een treffen plaats gehad, tusschen een patroille der mare chaussee uit Helmond en een viertal stroopers, die met lichtbak en geweer op wild uit waren. Toen de stroopers de politiemannen bemerkten, sloegen zii in verschillende richtingen op de vlucht en bij de ach tervolging werd. door de stroopers een schot gelost, dat een der marechaus sees in de hand trof. De hem vergezel lende wachtmeester trok daarop zijn revolver en vuurde acht maal in de richting der vluchtende mannen. We gens de totale duisternis werd echter zeer waarschijnlijk niemand getroffen. Later werd een der stroopers. die in een droge sloot verborgen lag. door de marechaussee gevonden. Dc man was tijdens ziin vlucht in een prikkeldraad gevallen en kon niet meer loopen. Een jachtgeweer lag in zijn onmiddellijke nabijheid. De burgemeester van Stip hout. de opperwachtmeester uit Hel mond en een geneesheer werden ge waarschuwd. De hand van den mare chaussee was door hagelkorrels ern stig getroffen, terwijl ook de dienstias sporen van een hagelschot vertoonde. De gearresteerde stroopcr is in de marechausseekazerne te Helmond in gesloten. Het staat nog niet. vast of hii het is geweest dan wel een van zijn Kameraden, die het schot op den poli tieman loste. HET VERBOD VAN DE VERSPREI DING VAN VOLK EN VADERLAND VAN 26 OCT. AMSTERDAM, 1 November. De Officier van Justitie, mr. dr. J. A. van Thiel heeft de verspreiding van het nummer van Volk en Vaderland van 26 October verbóden. Wij wendden ons tot den Officier om inlichtingen en deze deelde ons mede, dat toen hij vernam, dat ziin amhtge- noot te Utrecht de persen van Volk en Vaderland in beslag had genomen, op grond van den inhoud van het num mer van 26 October, hij uiteraard do verdere verspreiding van dit nummer heeft verboden. Deze maatregel is een noodzakelijk gevolg van de een- en ondeelbaarheid van het O.M. Wanneer b.v. zoo zei de Officier te Utrecht pornografische lectuur in beslag wordt genomen, dan gaat het niet aan om deze lectuur in Amsterdam kalm te laten verkoopen. Het nieuwe exemplaar van Volk en Va derland, dat deze weck uitkomt, zal verkocht mogen worden indien de in houd van dat nummer geen strafbare feiten oplevert. De justitie oefent in drukpers-delicten een repressief toe zicht uit en geen preventieve censuur. Wat gebeurt er, vroegen wij den Of ficier, in andere arrondissementen. Hierop is uiteraard geen stellig ant woord te geven, doch hoogstwaarschijn lijk zal ook daar eenzelfde verbod zijn uitgevaardigd. Waar zjjn de Postvliegers Hoeveel dagen zijn ze onderweg? a 2 •t- O k_ OJ cl «0 bO O O n s C/9 80.10 26.10 Amsterdam Praag Rome 1.11 80.10 27.10 Athene 31.10 Mersamatrub Cairo Gaza 30.10 31.10 28.10 Bagdad Boeshir Dj ask 29.30 Karachi 23.10 1.11 29.10 Jodpoer Allahabad Calcutta M Akyab 27.10 30.10 Rangoon Bangkok Pinang Singapore 31.10 26.10 31.10 Med an 1.11 Batavia 31.10 26.10 Vertrek van het eerstvoljrcnde post- riiegtuig van Amsterdam op 2 Nov. Gisteren door prinses Juliana geopend HAARLEM, 1 November. Gister middag heeft H.K.IL Prinses Juliana in Haar hoedanigheid van voorzitster van het hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis het nieuwe Park her stellingsoord van de afdeeling Haarlem van bet Nederlandsche Roode Kruis of ficieel geopend. Om drie uur arriveerde Prinses Ju liana per auto aan het nieuwe gebouw aan den Zijlweg. Zij werd ontvangen door den voorzitter van de afdeeling Haarlem, Dr. A. A. G. Land. Een doch tertje van den medisch leider van het parkherstellingsoord Dr. Van der Breg- gen, bood de Prinses bloemen aan. In een der vertrekken van het nieu we gebouw had vervolgens de ope ningsplechtigheid plaats, welke werd bijgewoond door jhr. mr. dr. A. Rrtcll, Commissaris der Koningin in Noord- Holland, het hoofdbestuur van liet Ned. Roode Kruis, vele gemeentelijke autori teiten en doktoren. De voorzitter van de afdeeling Haar lem, Dr. A. A. G. Land, gaf. na Prin ses Juliana welkom te hebben gehee- ten, een uitvoerig overzicht van de ge schiedenis van het parkherstcllings- oord te Haarlem. Hii dankte voorts ql- len, die aan de totstandkoming van het nieuwe gebouw hebben medege werkt. Hierna sprak Prinses Juliana de ope ningsrede uit. Tenslotte werd een rondgang door het gebouw gemaakt, waarbij Prinses Juliana zich met de patiënten onder hield en hun bloemen schonk. ERNSTIG ONGELUK BIJ DRAVERIJEN GORREDIJK, 1 Nov. Bij de slul- tingswedstrijden van de Renvereeniging „Gorredijk" heeft zich gistermiddag een ernstig ongeluk voorgedaan. Het paard Bertha E., van Stal H. te Heerenveen, sloeg plotseling op hol, waardoor de berijder, J. van Leeuwen Jr. uit Bennebroek in vollen vaart, ach terover van de sulky viel en vrij ernstig gewond werd. De man is per brancard van het veld gedragen en later, op advies van een geneesheer, ter obser- atie in het ziekenhuis te Heerenveen opgenomen. Zijn toestand is naar omstandigheden redelijk wel. PRAEHISTORISCHE VONDSTEN BIJ BUDEL Op liet werkverschaffingsterrein der gemeente Budel, in den Zuist-Oost-hoek van Brabant, hebben nieuwe praehjs- torische vondsten, waarvan de dateering teruggaat tot 20003000 vóór Christus, aangetoond, dat dit gebied reeds vroeg bevolkt is geweest. De bewoning van deze gewesten begint dus niet, zooals het nog vaak voorgesteld wordt, 500— 600 vóór Christus met La Fène en Hall- stadt tijd, maar is veel ouder. De mee ning, dat Brabant voor 500 vóór Chris tus nog onbetreden gebied was, wordt hiermede gelogenstraft. Op het werkverschaffingsterrein werd een oude werkplaats gevonden rondom een uitgedroogd ven, waar de bewoners leze. Silex vervaardigd hebben, wat duidelijk blijkt uit de afvalresten van meest wit-grijzen muursteen, die hier i*» menigte gevonden werden tusschen vol komen gave en bewerkte gebruiksvoor werpen in. In hoofdzaak zijn het krab bertjes, me sjes, graveerstiften, boren, pijlpunten van lanrierbladvorm en zui veren driehockvorm. Het is een microl - tische cultuur en past, op dc typolog:„ afgaande, in einde mesolithicum, begi.» neolithicum. Dc ontdekker van deze belangrijks gegevens omtrent de oudste bekende be woning van Noord-Brabant, de heer W. van der Meijden, zal in een der vol gende nummers van het „Historisch Tijdschrift" een beschrijving geven van deze vondsten. DOOR EEN STUK IJZER GETROFFEN GRONINGEN. 1 November. De 42- jarige J. S., ambtenaar bij de Scheeps bouw Maatschappij „De Schelde" té Vlissingen, die toezicht hield bij werk zoamheden aan het Provinciaal Elec- triseh Bedrijf te Groningen, is door een stuk ijzer van dertig veertig K.G., dat van een takel was los geschoten, getrof fen. Hij bekwam een schedelfractnur en is opgenomen in het Diaconessenhuis. Zijn toestand was hedenavond zorge lijk.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 10