AUTOBANDEN PON WAT DE RAADSAFDEELINGEN BESPRAKEN V erkoopiegeii KROON-TAX LOONSVERLAGING GEEN UITKOMST? De Helpende Hand roept om steun! KLEINE INBRAAK Garage: Kroontjesmolen 2 Speciaal goedkoop tariel Ondern. J.v.Hoevelaak. 2e BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 2 NOVEMBER 1935 STADSNIEUWS DE RESERVES TE SNEL OPGESOUPEERD? Aan progressie in de gas* tarieven is thans niet te denken De bedrijfsuitkon- en m Een ander lid stelt als aigemeen be ginsel de meening, dat we in den tegen- woordigen tijd dubbel waakzaam moe ten zijn voor het besteden der geldmid delen, welke aan de zorg van liet ge meentebestuur worden toevertrouwd. Uitgaven welke niet besjist noodzake lijk zijn, moeten thans achterwege blij ven. Spr. stemt dan ook volkomen in met de gedachte van B. en \Y\, dat het richtsnoer voor het financieel beleid zal moeten zijn een voortdurend streven naar verdere bezuiniging, zoolang niet door eenige opleving in do economische structuur de opbrengsten der belastin gen zullen verbeteren. Bezien wc deze verminderde opbrengst van de belastin gen en stellen we daarnaast dat ver hooging hiervan thans vrijwel uitgeslo ten is, dan zullen toch de uitgaven eveneens moeten verminderen en de te ring naar de nering moeten worden ge zet. B. en W. onderschrijven het algemeen beginsel ten volle. De reserves te snel opgesoupeerd Door een ander lid wordt er de aan dacht op gevestigd, dat in de jaren 1932, 1933 en 1934 een reserve van 348.000 is opgesoupeerd. Thans heeft de gemeente niet meer in die mute, over reserves te beschikken, zoodat we sterk hebben te waken tegen de kans om „rijkskind" te worden. Intusschen acht Spr. het toch wel treurig, dat B. en W. zelf moeten constateeren hetgeen van sprekers kant reeds in de jaren 1932.tot 1934 is vol gehouden. Het mag dan eendecis een genoegen zijn te constateeren. dat eigen beweringen en inzicht na een paar ja ren worden bewezen juist te zijn ge weest, anderdeels ware het voor de bur gerij practische geweest, indien B. en W. destijds meer geprofiteerd hadden van sprekers adviezen, dan waren nu de re serves nog niet geheel uitgeput. B. en VV. dragen in deze niet alleen de verant woordelijkheid. ook de Raad, die de voorstellen goedkeurde, heeft, hier veel schuld. Het is dan ook geenszins zijrr bedoeling verwijten te maken, doch hij zal er slechts een aansporing in vinden jop den ingeslagen weg verder te gaan; in het vertrouwen, dat per slot. de Raad zijn ideeën zal toepassen. Gemis aan werkelijks heidszin De bewering, dat het college en de Raad schuMig zijn aan de Termindering der reserves met 348.000, kunnen B. en W. niet aanvaarden, aangezien het hun niet duidelijk is, dat bij opvolging dei- adviezen van dit lid de tekorten op de diensten 1932, 1933 en 1934 niet zouden zijn ontstaan. B. en W. achten hier een ontstellend gemis aan werkelijkheidszin aanwezig, als men niet kan inzien, dat de moeilijkheden zijn ontstaan uit de economische omstandigheden, welker nadeelige gevolgen niet in gelijk tempo konden worden opgevangen, omdat veel tijds de moeilijkheden, ook de dienten gevolge door de Regeering genomen maatregelen, waarvan de kosten ten laste dergemeente komen gelijk thans te laat ter kennis van de gemeente komen of veel ongunstiger invloed had den dan berekend kon worden. Verder wordt gewezen op het door B. en W. meegedeelde omtrent de meerdere uitgaven van rente en provisie voor opgenomen tijdelijk kasgeld en minder ontvangst van belegd kasgeld, te zamen rond 30.000.en in verband hiermee op het terrein Felix, dat met kasmidde len wordt gefinancierd.Spreker acht dit onjuist en is van oordpcl, dat de strop van dit terrein of de eventueele winst moet worden gerealiseerd, waarna het terrein in het Grondbedrijf kan worden gebracht. Het toe te stane bedrag voor kasgeld moet teruggebracht worden van 700.000 op 500.000, hetgeen een prik kel zal geven om met minder rond te komen. B. en W. mccnen dat terugbrenging van het toegestane bedrag van kasgeld geen prikkel kan zijn om met minder rond te komen. Kasgeld wordt slechts naar behoefte opgenomen. Loonsverlaging geen uitkomst? Gevraagd wordt of ook ingekomen is de bekende brief van het. Rijk over ver laging van loonen en salarissen. Een ander lid wijst erop, «lat men dik wijls hoort verkondigen, dat de loonen veel te hoog zijn en dat. wanneer die maar lager waren, de toestand van de gemeente-financiën veel beter zou zijn. Spr. gelooft dit niet zoo direct, want loonsverlaging brengt verarming in al zijn geledingen. Dit wil echter niet zeg gen, dat als sommige loonen niet meer economisch zijn te verantwoorden m. a.w. wanneer de loonen hier ver uitgaan boven de loonen in hei particulier be drijf hier ter plaatse Spr. geen be zwaar zou hebben om hierin meer over eenstemming te brengen, als is Spr. an derzijds geen voorstander van aanpas sing aan de particuliere bedrijven, daar deze soms ook wel door bijzondere om standigheden veel te laag zijn. Dat Spr. bet loonvraagstuk bij deze begrooting naar voren brengt, komt omdat hij ge looft, dat wc in de naaste toekomst er niet aan zullen ontkomen deze te her zien. De bedoelde brief is «loor B. en W. ont vangen. Naar aanleiding van een schrij ven van Ged. Staten van 28 Mei hadden B. en W. reeds een ontwcrp-voorstel doen samenstellen, hetwelk aan het Ge organiseerd overleg is aangeboden. Zij meenen, dat het geen zin heeft verder te gaan, daar «Ie loonen daardoor in overeenstemming met de tijdsomstandig heden zijn geregeld. Zoodra deze kwes tie in het Georg. Overleg is behandeld, kan het loonvraagstuk ter !>espreking wordgen voorgelegd. De winsten der bes drijven Door vele leden is aandacht geschon ken aan de mcdcdccling, dat de terug gang van de andere inkomsten der ge meente voor een groot deel zijn opge vangen door «Ie gunstige uitkomsten der bedrijven. Het sluiten van de begrooting is dus aan de bijzondere inkomsten der bedrijven te danken. Dit mag echter in geen geval als regel worden aangeno men; matige winsten van de bedrijven zijn geoorloofd, maar ook niet meer dan matig, omdat de inkomsten hiervan niet volgens draagkracht, der bevolking wor den verkregen. Is het wel juist, in deze richting door te gaan? De grootc win sten kunnen niet. blijven bestaan, aan gezien vooral door de concurrentie door olie en door de P.U.E.M. de omzet der gasfabriek steeds minder zal worden, waardoor ten slotte verlies zal worden geleden. In het belang van het bedrijf, doch tevens in dat der gemeente, om dat winstvermindering daardoor kan worden tegengehouden, wordt aange drongen op tariefsverlaging, waardoor «le omze* grooter zal worden en dien tengevolge de winst niet lager. Hoewel in 't algemeen voorstander van overheidsbedrijven verklaart een der leden zich er tegenstander van, dat de overheid deze bedrijven gebruikt om langs een achterdeur in den vorm van te hooge tarieven een cijns te heffen op de belastingbetalers, teneinde met deze gelden weer andere gaten te stoppen. Een overheidsbedrijf mag niet moer winst maken dan een particulier bedrijf aan belasting zou moeten betalen, de rest dien't gebruikt te worden voor een zeer ruime afschrijving en verlaging van de tarieven na het kweeken van voldoende reserves. Indien de gemeente deze reserves thans niet kan missen, bewijst dit slechts, dat de gemeente reeds laren „boven haar krachten heeft geleefd". Daarbij komt dat deze te hooge winsten voor een groot deel zijn opge bracht door het minst draagkrachtige deel der bevolking. Het betalen door een utiliteitsbedrijf van recognitie voor kabels en buizen wordt als een onbillijke belasting aange voeld, aangezien deze kabels en buizen allerminst veroorzaken last. hinder of kosten voor de gemeente; integendeel, dc gemeente heeft er voordeel van, dat er bedrijven zijn die de inwoners op niet te hooge tarieven aan gas, water of electrischc energie helpen, on wan neer er straten moeten worden opge broken voor het leggen van kabels of buizen laat Openbare Werken zich hier voor voldoende betalen. Verschillende leden verklaren tegen een redelijke ondernemerswinst, geen be zwaar te hebben. Ook de overheid zal uit de in de winstgevende bedrijven vastgelegde kapitalen volledig rende ment moeten kunnen verkrijgen en aan hieruit voortkomende baten een be stemming moeten kunnen geven ten bate van de veel kosten veroorzakende gemeenschapslasten en ter uitoefening van haar sociale taak. Als eerste zorg staat hierbij inderdaad op den voor grond het voorkomen der noodlijdend- beid onzer gemeente. Een teveel aan baten zou echter bet gevaar kunnen op leveren, dat met de kip ook de eieren zouden verdwijnen en bet verheugt deze leden, dat B. en W. blijkbaar ten opzichte van het gasbedrijf hiermede ernstig rekening houden. Een gasprijs- verlaging zal hun volle instemming hebben en zij hopen dat B. en W. een bepaald voorstel niet te lang zullen la ten wachten. Ten opzichte van het wa terleidingbedrijf wordt opgemerkt, dat dit bedrijf een sociale en hygiënische tank van de eerste orde heeft te ver vullen, die grooter en belangrijker re sultaat zal afwerpen naarmate het wa ter goedkooper aan de inwoners zal worden verstrekt en indien B. en W. hiermede vooral in dc toekomst reke ning zullen houden, zal zeker in den geest dezer leden gehandeld worden. Gevraagd wórdt liet gastarief progres sief te regelen en op de tarieven voor gas en water korting toe te passen voor grootc gezinnen. Eenige leden achten het noodzakelijk, dat de h.i. onbillijke meterhuur van gas- en watermeiers verdwijne. Een ander lid merkt op. dat in dc meterhuur zit het bedrag voor rente en afschrijving en verder ook het onderhoud, het geregeld herijken, het herstellen bij defect en het maandelijks opnemen. Deze meterhuur lijkt spr. dus niet overdreven hoog, hoewel op kleine verbruiksrekeningen ze uiteraard een belangrijke post is. Bij verschillende be drijven wordt in verband met het voren staande de naam „meterhuur" niet meer gebruikt, doch noemt men het „klant- iccht", wat technisch juister is. B. en W. dankbaar voor de bedrijfsuits komsten Erkennende dat het in geen geval regel mag zijn, dat dc bijzondere in komsten der bedrijven de begrooting sluitend maken, kunnen B. en W. toch r.iet anders dan dankbaar zijn, dat thans, nu dc gemeente-financiën dit zoo hoog noodig hebben, dc bedrijven zeer gunstige resultaten hebben opgeleverd. Wat als regel niet geoorloofd is. kan in dezen bijzonderen tijd bij uitzondering van veel heil zijn. Toch zullen B. en W. de wcnschclijkheid van tariefsverlaging niet uit heVoog verliezen. Onjuist aenten zij het uit de omstan digheid, dat de gemeente thans deze winsten niet kan missen, het bewijs te trekken, dat de gemeente reeds jaren „boven haar kracht heeft geleefd". In ieder geval, indien dit juist zou zijn, dan is-dit niet te wijten aan het gemeente lijk bestuursbeleid, doch aan de zware lasten, die op de gemeente door de om standigheden worden gelegd. Wel is er gevaar verbonden aan dit stéunon op de bedrijven, omdat er geen zekerheid is te geven, dat deze winsten blijvend zullen zijn. Van groot, belang is het echter, dat in de begrooting reeds gemaakte winsten worden opgenomen, zoodat, een vermindering van winst in VOOR BIJ den loop van het begrootingsjaar niet direct terugslaat op dc gemeente-finan ciën van datzelfde jaar. Geen progressie in de tarieven Progresic in de tarieven en korting voor groote gezinnen kunnen B. en W. niet toezeggen omdat de productieve bedrijven allereerst economisch moeten worden beheerd. Ook zouden de admini stratiekosten er door stijgen, waardoor de gasprijs nadeelig zou worden be- invloed. B. en W. achten het onjuist om te spreken van onbillijke meterhuur. Het verhuren der meters moet als een af zonderlijk bedrijf worden beschouwd; uit de meterhuur moet kunnen worden betaald: rente, afschrijving en onder houd. Dat het «le bedoeling is deze huur zoo billijk mogelijk te doen zijn, kan blijken uit het feit, dat in Juni 1934 een verlaging van «le huren der gasmeters heeft plaats gehad, waardoor de totale meterhuur van gasmeters jaarlijks 4000.— minder opbrengt. Niet juist lijkt het B. en W. dc meterhuur een anderen naam te geven. (Wordt vervolgd). Dinsdag a.s. zal de vcrccniging De Helpende Hand alhier een collecte langs dc huizen houden. Wij behoeven hier zeker niet weer een beschouwing te geven over het goede werk, dat «leze charitatieve vereeniging sedert jaren in onze stad verricht. De Helpende Hand, moge zij Dinsdag zóóveel binnenkrijgen, dat zij géén handen, die uitgestrekt zijn om hulp te ontvangen, ledig be hoeft te laten! Legt allen Uw gave ge reed. Helpt Dinsfiag allen een handje mee voor De Helpende Hand. STICHTING „ZIEKENHUISVER- PLEGING" Overzicht van October Verzekerden op 31 October 1935 11073. Verzekerden op 1 October 1935 11553. Vooruitgang 120 verzekerden. Gedurende de maand October werden 47 patiënten opgenomen, n.l. in do zie kenhuizen te Amersfoort 44. en Utrecht 3. NED. REISVEREENIGING Belangstellenden maken wij nog even attent op het elders in dit blad geplaat ste Keitje, betreffende de Woensdag avond a.s. te houden lezing van den heer S. de Leve over Mooi België. ARBEID ADELT HOUDT WEER EEN BAZAR Dinsdag a.s. in Dc Witte Evenals vorige jaren houdt de Alg. Nederl. Vrou wen vereeniging „Arbeid Adelt" ook dit jaar een bazar van de door haar werksters gemaakte hand werken, en wel op Dinsdag 5 Nov. a.s. in Hotel „de Witte", van 10.3012.30 en van 13.30—17.00 uur. Waar deze vereeniging ten doel heeft vrouwen uit den beschaafden stam! te steunen bij bare pogingen om in eigen onderhoud te voorzien en waar deze steun in den tegonwoonligon tijd meer dan ooit noodig is, wordt «le belangstel ling van de Amcrsfoortschc ingezete nen dringend gevraagd. Dc keuze in handwerken is zeer groot en «le prijzen zijn zeer matig gesteld, wat niet het oog op het naderend St. Ni colaas- en Kerst feest zeker te pas zal komen. KOM VLIEG MEE! Onder dezen titel is een met tnlrijke fo to's geïllustreerde propaganda-brochure der K.L.M. verschenen, waarin liet ge- heelc bedrijf der maatschappij als een film aan liet ook van den lezer voorbij trekt. De tekst is hijzaak in dit boekje, alles is aanschouwelijk voorgesteld, zoowel dc Europecsche luchtverbindin- gen als de AmsterdamBatavia-dienst, de K.L.M. in de West. luchtpost, lucht vracht. vliegvcldbezock, ziekcnvervcer, taxi-verkeer en fototechnische dienst. Het geheel is volgens het ontwerp van «ien teokenaar Paul Erkelens in tweekleurendruk uitgevoerd. NUTSSPAARBANK Overzicht van October Ingelegd in 6.927 posten 516.246.15. Terugbetaald in 5.601 posten 080.068.53. Meer terugbetaald dan ingeleg«l 163.822.38. Gespaard in busjes ƒ2.488.92. Aantal nieuwe hoekjes 218. Aantal af betaalde hoekjes 140. Het aantal inleg gers bedroeg op 1 November 1935 18.244 met een tegoed van 5.000.099.25. (In het aantal nieuwe hoekjes zijn begrepen 20 z.g. babyhoekjes, waarop de Spaarbank een eerste inleg van 1.plaatste). LEZING OVER ABESSINIE Blijkens een elders in dit blad ge plaatste advertentie zal Dr. R. Miedcma Donderdag a.s. in de Remonstrantsche kerk een voordracht met lichtbeelden houden over Abessinië, land, volk en cultuur. REVUE VAN DE FILM De nieuwe films in Grand Théatre, City Theater cn Bioscoop Amis 'citia Wie zich de Amerikaansche revuefilm De Moord in dc Follies herinnert, zal daarbij tevens terugdenken aan den Weenschen fihnspclcr Carl Brisson, die eerst in de Engelsche film is opgetreden doch al vrij spoedig door Paramount werd ontdekt cn naar Hollywood ge haald, vandaar dat wij hem nu zien en hooren in de film „All the King's hor ses" (In naam des Konings), welke film deze week in Gruml Théatre zal draaien. Het is een luchtige vroolijke operette film, die den bezoekers een avond van licht amusement geeft, zonder hen lastig te vallen met geweldige verwikkelingen of intrigues. Wij zouden hier wèl van verwikkelingen kunnen spreken, maar dan van zeer eenvoudige, daar Brisson in deze rolprent een dubbelrol speelt na melijk die van koning van Langenstein en die van filmacteur. Aangezien Carl Brisson over een goede stem beschikt, is het te begrijpen, dat in deze film Iedere gelegenheifl te haat wordt genomen om hem te laten zingen, hetgeen hier en daar wel wat gezocht, maar ook te ver geven is, daar zijn songs bijzonder aar dig zijn. Hij presteert het bijvoorbeeld om, terwijl hij voor het eerst bij den ko ning op audiëntie is, mèt den vorst ach ter den vleugel te gaun zitten en quatrc mains te spelen en erbij te zinden. De koning syncopeert behoorlijk en Brisson zingt. Van «le nieuwe songs, die in deze vroolijke film worden gelanceerd noe men wij „Be carcfull voung lady", „The King con do no wrong", „A little white fardenia" en „Dancing the Viennese", bij welk laatste lied hij bovendien een nieu we dans lanceert: do Viennese, welke uit gevoerd wordt op de maakt van een slow-fox en geïnspireerd is door de oude wals. Dc andere hoofdrol is in handen van de charmante Masv Ellis, voor wie dit optre«len een debuut als filmactrice is. Behalve dat zij ook als filmactrice haar talent als tooneelspeelster niet ver loochend, ontpopt zij zich ook als een goed zangeres, hetgeen niet te verwon deren valt, als men weet, dat zij eenige' jaren verbonden is geweest aan dc Me tropolitan Opera Association te New- York. Zij beschikr dus evenals Brisson over allo capaciteiten, welke voor een musical film als In naam des Konings noodig zijn. De regie van Frank Tuttle heeft ook in niet geringe mate bijgedra- gen tot liet cusses, evenals de goede foto grafie. Het geheel is een aaneenschake ling van komische verwikkelingen als gevolg van dc persoonswisselingen van Brisson als koning en filmactuur, waar- tusschen «le verschillende aardige songs een aardige afwisseling vormen. Van de overige niedespclenden noemen we den komiek Edward Everett Horton en Ka- therinc De Mille, dochter van den be roemden regisseur, die o.m. The Sign of the cross heegt geregisseerd. Het bij programma brengt ons verschil lende mooie opnamen van den strijd in Abessinië, een geestig teekcnfilnipje, een leuke cabaret-film „Excuse mij gloves" en ccn variété-numnier, dat verzorgd wordt door mr. Heller, die verbluffende staaltjes van kunstwielrijden laat zien en de kroon op zijn werk zet door in een draaiend, geheel verlicht raad eenige „loopings" te rijden, welke toer niet na laat de noodige spanning in de zaal te brengen. Al met al een goed verzorgd program, dat een gang naar dit theater waard is. City Theater Een belangrijke film draait in het nieuwe programma van het City-Thea ter, de verfilming van het tooneelstuk: „Death takes a Holiday" «loor Alberto CasellH, In ons land uitgebracht onder den titel: „Drie dagen onder de leven den." Toevallig gaf juist gisteravond het Centraal-Toonecl de eerste voorstel ling van dit stuk in den Amscterdam- schen Stadsschouwburg. De Dood begrijpt niet, waarom de menschen zoo hang zijn voor zijn komst. Zooals hij het leven van de menschen ziet, kan er voor hen geen reden zijn heni te vreezen. Er moet iets in het le ven zijn, dat het waard mankt geleefd te worden iets moois, dat gevoeld, be leefd moet worden iets «lat maakt., dat de mensch den dood vreest. Wat is het? En drie dagen komt de dood op aarde nis ccn gewoon mensch, Prins Sirki, om het leven der menschen te bcstudeeren. Death takes a holiday, de dood heeft va- cantie. Het leven der menschen lijkt hem nutteloos en leeg. Hij gelooft, dat dc mensch, opgaand in armzalige verma ken, nog niet geleerd heeft de schoon heid van het leven te waardeeren. Men zegt hein, dat er voor den mensch slechts drie belangrijke dingen bestaan: geld, oorlog en liefde. En dan leert de dood, in die dagen onder «le menschen, «lat de mensch in zijn nietig stoffelijk hulsel een droom meedraagt, die hem opheft hoven het aardsrhe leven en dat er een liefde bestaat, die sterker is dan de dood. Een merkwaardig gegeven, deze trans-' formatie van den dood tot een sterfelijk mensch. Twee werelden staan hier tegen over eikaar, de menschen en hun klein bestaan cn daartegenover de allesbe- hcerschende dood, die alles voelt ver starren in zijn greep, maar die niet be grijpen kan waarom dc menschen de noodzakelijkheid van zijn bestaan niet inzien. De film wordt gespeeld in een bovenaardsche, bijna mystieke sfeer, die tot het laatst, heel gespannen is volge houden. Frederic March, de vertolker van den dood, speelt zoo'n vnn anrdsche dimensies ontheven rol adembenemend. Voor dergelijke films geldt zeer sterk dat du sublime au ridicule n'p.st qtfun pas. Het geheimzinnige, bovenaardsche moet voelbaar worden. En in dit op zicht is de film geheel geslaagd. Er Dolores del Rio gaat een groote suggestie uit van de stem van den dood en van zijn onbewo gen masker als Prins Sirki. March be- heerscht in plastiek cn in geluid deze mystieke hsI geheel en zijn tegenspelers accentuecrcn zijn spel door hun reacties op zijn aanwezigheid. Vooral Sir Guy Standing, die de gastheer speelt in het huis, waar de dood zijn drie dagen op aarde doorbrengt, slaagt erin de sfeer van geheimzinnigheid zoo sterk aan te zetten, dat weze deze hijzonder interes sante film met de uiterste spanning blij ven volgen Het programma begint met een heel ander soort film, een echte ontspannings film met wat revue en wat operette. Dc hoofdredacteur van het magazine „Man hattan Madness" schrijft zijn critiekcn meestal onder den invloed van do alco hol. Ze vallen daardoor wel eehs wat wonderlijk uit, zoodat de schoonc Rita Gomez (Dolores del Rio) hem haat om een slechte recensie. Terwijl een vriend hem ontvoert oni te ontkomen aan een huwelijk met een vasthoudende Clara, ontmoet hij in Texas Rita, die door don vriend gebruikt wordt om het huwelijk met Clara te verijdelen. Al spoedig ver keert haat in liefde en dan komen we via wat verwikkelingen al bij het ge lukkige einde. Dit lijkt weinig inhoud,, «le film verstaat wel er het noodige door te weven, zoodat er een vroolijke, luch tige operette-revue bestaat. Cubaansche dansen, smeltende liederen, dc pikante fi«ruur van Dolores del Rio en «ie gees tige droogkomiekhcid van dc bekende Everett Horton werken mede er een sma kelijk geheel van te maken. Het Cuba, «lat de Amerikanen ons voorsteilen, lijkt op wat Marken voor ons is. Een coined ie voor vreemdelingen, er is geen Cubaan die F.ngelsch spreekt, ninnr voor een fooi spreken ze liet vloeiend. Een aar dig begin van het progrumma. Bioscoop Amicitia De film „Sapho", die deze week in Amicitia vertooond wordt, is gemaakt Bouwstoffenhandel „AMERSFOORT" Kantoor en opslag: Hoogstraat hoek Berg en Dalstraat Amersfoort. Telefoon 1761 H.H. Stucadoors. Verkrijgb.: RibbestrekmefaaL Na 8 uur J. P. J. v. d. DONK. VERMEERSTRAAT 8. Tal. 1832. naar «le bewerking van het gelijkna mige hoek van den bekenden Franschen schrijver, Alphonsc Duudet. Evenals zijn overige werken, ken merkt ook dit hoek zich door zijn iin- pressionistischen stijl, waarin hij de wereld om hem en zijn tijdgenooten be schrijft. Niets ontgaat hem en vooral wanneer liet er op aankomt om dc ellende, die zijn medelijden gaande heeft geinaukt, weer te geven, tot hij op bittere, scherpe, alleszeggende wijze. In „Sapho" stolt hij ocnerzijds de vrouw van ervaring, die dc minnares ge weest is van tal van mannen, anderzijds de onervaren jongeman. En in die echte Parijsche sfeer «loet hij hen tot elkaar naderen, elkaar liefhebben, om dan weer telkens alles af te breken door dc herin nering van den jongen man aan liet ver leden van dc vrouw waarmede hij gere geld op dezelfde kamer woont Het hoek is lang, maar boeit door dien wanhopige zielsstrijd en het hij oogen- blikken opflikkeren van liet vrcugdelc- vcn. Hetzelfde kunnen wij van de film zeggen, die ons in alle opzichten meege vallen is, ja zelfs meegesleept heeft. En zoo we hier niet in de eerste plaats dc regie van Pcrret willen noemen, die zich op knappe wijze van zijn moeilijke taak gekweten heeft, dan komt dat door het fraaie spel van Mary Manpiet in de rol van Sapho. Aanstonds herkennen we in haar dc slechte vrouw, met de afwisse lend lokkende en uitdagende oogen en het zelfverzekerde glimlachje om «Ie witte tanden. Maar later, wanneer zij deze fatale levenswijze vaarwel gezegd heeft en haar liefde oprecht geworden is, dan weet zij ons, zonder dat wij het eigenlijk zelf merken, sympathie in te boezemen. Uiterlijk moet zij dezelfde blijven, innerlijk echter niet; dat. zij ons dit laatste heeft doen voelen, wekt juist in hooge mate dc bewondering voor haar op. Jean Max maakte meer door zijn figuur dan door zijn spel indruk; forcecrcn moest hij b.v. in de scène, dat zij toegeeft dat liet door hun aangeno men kind de zoon is van hnar vrocgc- ren minnaar, die door haar gedrag voor tien jaren in «Ie gevangenis gegaan is; zij legt zich hij de waarheild neer met een alles vernietigende, onverschillige blik, hij uit zijn woede hierover door druk vertoon van geharon. Op liet allerlaaatst volgt de camera man het vertrek van de stooomboot, waarop Jean tevergeefs staat te wach ten, op de vrouw, die haar hcclo leven aan de liefde besteed heeft, nooit op zich heeft laten wachten, om nu tenslotte den wil van het kind te volgen. Bij Jean zal zij nooit meer komen Fotografisch valt in deze film ook te genieten, terwijl men niet licht die heer lijke, treffende dialoog zal vergoten tus- schen de ouders van Jean. De film is er in geslnagd oni een vrij zuiver beeld te vormen van één van Daudet's meesterwerken en wij kunnen een ieder, die een film gaat zien om den inhoud en niet om grappen, aanraden, deze mooie film te bezoeken. Gemeentebegrooting Zij zal op 12 en 13 dezer door den Raad worden behandeld De gemeenteraad is in openbare vei^ gadcring bijeengeroepen op Maajidog 11 November 1935 des avonds om 7 uur, voort te zetten op Dinsdag 12 November des middags om 2 uur cn des avonds oni 7 uur cn zoo noodig op Woensdag 13 November, op de zelfde uren. Dc agenda bevat de volgende punten: 1. Ingekomen stukken cn mededeo- litigen. 2. Behandeling van de gemeentebe grooting dienst 1936 niet dc voorstellen genoemd in Gedrukte Verzameling no. 27 hldz. 18 «Ml 19 cn in de bijlagen van Ge«lr. Verzameling no. 34. 3. Voorstel van R. en W. tot vast stelling van ccn nieuwe verordening tot heffing van rechten voor het ge bruik van openharen gemeentegrond enz. 4. Voorstel van B. en W. tol wijzi ging van «Ie verordening voor de in richtingen voor Handelonderwijs. 5. Voorstel van B. en W. lot ver huring van het pekellokaal van het openhaar slachthuis. 6. Voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een dading met de N.V. No- derlandsclia Hotel Maatschappij geves tigd te Amsterdam. 7. Afwijzend advies van B. en W. Inzake het wegnemen vnn dc stoep vóór het perceel Kronimestraat 70 (v.m. muziekschool). S. Reclames en ontheffingen straat- en rloolbeinsling dienst 1935. Gisteren bemerkte een bewoner van het Vondelplein, dat zijn woning tij dens zijn afwezigheid met het bezoek van ongewcnschte gasten vereerd was. Men bleek zich toegang verschaft te hebben door vernieling van eenige in lood gezette ruitjes. Een aantal zilve ren voorworpen zijn door den dader of de «laders ontvreemd. De politie stelt een nader onderzoek NASPEL VAN DEN BRAND IN DE ARNHEMSCHESTRAAT Dc bewoner van perceel Arnhemsche- straat 16, die in verhand met den brand die kortaeleden zijn woning vernietig de. op het politiebureau in arrest ge houden werd, ifc gistermiddag ter be schikking gesteld v'dn den officier van justitie te Utrecht. UIT HET POLITIERAPPORT Tegen een caféhoudster te dezer sle de werd proces-verhaal op gemaakt, we gens het in haar eaJé toelaten van een bezoeker, die op «le „zwarte lijst" stond. Bij dc recherche is aangifte gedaan van een geval van imishadeling. HET GEZELLIGE HUIS De tentoonstelling Het Gezellige Huis is liezocht door ruim 5700 personen. Men verzoekt ons even te willen mede- doelen, dat men ook thans nog een gra tis lichtmeting bij de installeurs kan aanvragen. EXAMENS Geslaagd voor de examens, afgenomen d«»or A.B.K.U. en opgeleid door de H.I. G.'s (Handelsschool-Giessen) TYPEN: de dames C. Kunst, W. Allies, L. Soek, G. Westerink, J. Bos, T. Huurland, M. C. Selderbeek en dc hoeren D. Kortbeek, D. v. Zurk- sum, A. Vcrburgt, T. T. Spoelstra, B. Luberti, II. Kroonstuiver, D. Lub en C. van Reekhoven. STENO: Mej. L. Gunning en de Hee- ren YV. Recdors, P. Snel en P. Mulder. PLAATSELIJK CRISIS-COMITÉ Y'oor het plaatselijk Crisis-Comité ja nog de volgende gift binnengekomen: C. H. E. 1.50. AMERSFOORT 5 November. Corcordia. Verkooping van complex huizen a.d. Westsingel, la, Ih, lc, 2 en 8; winkelhuis a.d. Arnhem- schestrant 2a en 2b en een woonhuis a. <1. Heiligenbergenveg 53. 8 uur n.m. 8 November. YVngenwerkplaats. Ver kooping van eiken-, grenen- on vuren- af) 10 uur v.m. BAARN 11 November. Spoorhoutveiling op het emplacement v. h. Buurtstation. 2 uur n.m. 13 November. Café „De gouden ploeg" te Soest. Verkooping woonhuis, Heiivelweg 25b en villa Birktstrnal 37. 8 uur n.m. VOOR ALLES VEILIGHEID STADSRITTEN 25 ct. BUITENRITTEN

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5