Wasscherij Tullekensmolen LAATSTE BERICHTEN SENSATIE TE PARIJS Zal Makalle vallen? ITALIANEN VORDEREN P.v.d.BURG UW GOEDEREN ZAAK-STAVISKY BEGONNEN Engelschen verlaten Italië Verbittering in Italië DE POSITIE DER JODEN Verwoestende orkaan in Florida SOVJETREGEER1NG ONTSTEMD GRIEKENLAND WEER MONARCHIE Advertentiën Winkel-en Woonhuis BEEKBERGEN bij APELBBBRN OUD- EN BETROUWBAAR ADRES Ie BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 5 NOVEMBER 1933 Financieele knoeierijen, die groote politieke gevol» gen hadden Zelfmoord van hoofddader Maandag is oen aanvang gemaakt met het p/oces-Stavisky. Het dossier be vat 35.00 pagina's, terwijl er 33 rappor ten van deskundigen verzameld zijn. Lang voor de opening der zaal had zich een groote menigte voor het ge rechtsgebouw verzameld. Alleen hou ders van bijzondere kaarten konden toegang verkrijgen tot de zaal, die vooi dit belangrijke proces wel wat klein is Journalisten, fotografen en advocaten hadden toegang, doch een plaats moes ten zij veroveren. Nadat de lange rij van beklaagden onder sterke politiebewa king was binnengekomen, namen de president, Barnaud. en de gezworenen plaats. Op deze eerste zitting bestond de belangrijkste handeling in het voorlezen van de namen der beklaagden. Wij brengen in herinnering, dat Sta- visky zelf, veertien dagen nadat het schandaal onthuld werd, dood wdVd ge vonden in een huis te Chamonix. Het proces zelf zal derhalve geen beschul digde zien, doch zal voor een belangrijk deel een gerechtelijke behandeling mee brengen wegens den waarschijnlijken moord op den rechtsgeleerde Prince. Dit groote proces heeft invloed gehad op den politie ken toestand in Frankrijk en het is aanleiding geweest voor straat gevechten op 6 Februari 1934 en tot de vorming der regeering van Doumergue. Op 23 December 1933 deelde de leider van de stedelijke bank van leening te Bayonne, Tissier, thans één van dc 20 beklaagden, mede. dat zijn onderneming gedupeerd was geworden en dat hij zelf vervalschte bcleenbriefjeS had uitgege ven. Dienzelfden dag verdween uit Pa rijs een in de uitgaande wereld zeer be kende financier, zekere Stavisky, van wien bekend was, dat hij zeer groote be dragen uitgaf, doch van wien niemand eigenlijk wist, hoe hij aan het geld kwam. Veertien dagen later knalde er gens in een villa te Chamowix een schot: Stavisky had zelfmoord gepleegd. Kabinetten vielen In de Kamer kwam de aangele genheid aan de orde en de afge vaardigde Ilenriot hield er een in terpellatie, welke tot gevolg had, dat het radicale kabinet-Chautemps viel, kort daarop gevolgd door den val van het linksstaande kabinet- Daladier. De rechtsche groepen roerden zich geducht en de oud strijders gingen tot straatbetoogin- gen over, waarbij zij zelfs probeer den het parlementsgebouw te be stormen. Vele dooden en gewonden waren het gevolg van deze actie. Een algemeene staking, de contra demonstratie der linkerzijde, bracht weinig verandering in de zaak. De gemoederen kwamen pas tot kalmte, toen de vroegere president der Fransche republiek, Gaston Dou mergue, bereid werd gevonden, hoe wel hij zich de laatste jaren op den achtergrond had gehouden, de lei ding van de nieuwe regeering op zich te nemen. Het kabinet-Dou- mergue hield stand tot November 1934. De Vransche banken van leening, zoo als die te Bayonne. werken, op zeer discrete wijze en niet alleen werkelijk behoeftigen maken van hun diensten ge bruik. Het kan voorkomen, dat rijke lieden kostbare bontjassen en bontman tels in het voorjaar „belecnen" en het pand in het najaar komen „lossen", met geen andere bedoeling dan zich voor dien tijd een goede bewaarplaats voor hun kleedingstukken te verzorgen en daarbij het bewaarloon te besparen. Deze instituten werken ook als banken. Zij geven rente en hebben het recht tot 60 procent der in bewaring genomen waarden eigen papieren uit te geven. Heeds in den zomer 1932 bleek de bank te Bayonne zeer groote bedragen te heb ben uitgeleend. Pas tegen Kerstmis van dat jaar bleek, dat de bank de ingeno men panden te hoog had laten taxce- ren en op grond van deze overdreven schattingen niet alleen papieren had LONDEN', 5 Nov. (A.N.P.) Uit Ro me wordt gemeld, dat een aantal En- gelsche gezinnen uit angst voor een boycot en voor gebrek aan levensmid delen in verband met de sanctiemaat regelen zich genoodzaakt hebben gezien Italië te verlaten. Engelschen, die hun zomervacantie buiten Italië doorbrengen, hebben hun terugkeer uitgesteld in afwachting van een verbetering in den toestand. De Engelsch-Amerika&usche vereeniging te Rome heeft haar werkzaamheden ge- staak door gebrek aan leden. Dc Times meldt Uit Milaan dat op het Savona-kerkhof aldaar Zondag op het monument, dat in Mei 1917 op deze be graafplaats werd opgericht voor do 200 Britsche soldaten, die met een getor pedeerd schip om het leven zijn geko men, een groote krans was neergelegd met een lint in de Italiaansche kleu ren. waarop het opschrift was aange bracht: Ondanks de ondankbaarheid l«t-npdr»n. uitgegeven, doch zelfs voor meer dan 100 procent der waarde, terwijl 60 pro cent het maximum is, dat wordt toege staan. De draden der knoeierij leidden naar Parijs, naar een zekeren Stavisky, die voortdurend maatschappijen opricht te, waarvoor hij raden van toezicht in stelde, bestaande uil tamelijk vooraan staande lieden. Stavisky had uitsteken de relaties. Zijn methode was steeds op nieuw maatschappijen op te richten, teneinde met de daarvoor op te nemen geldon „gaten te stoppen". De rechterzijde zag in de zaak-Sta- visky een misbruik maken van den in vloed der radicale partij, hoewel Sta visky bij de verkiezingen in 1932 niet dc partijkas, doch slechts dc propagan da van ecnige individueels candidaten had gefinancierd, die intusschen niets met de partij uitstaande hadden. „Alle staten, groot en klein, varen thans in het kielzog van Engeland" Ter gelegenheid van den Italiaan- sehen wapenstilstandsdag uiten de Ita liaansche bladen zich weer in heftige bewoordingen over dc dreigende sanc ties. Het Giornale d'Italia schrijft, dat de staten Italië willen uithongeren en zijn verbindingswegen afsluiten, maar tege lijkertijd van meening zijn, dat zij de vriendschap van Italië voor de toe komst kunnen behouden door de ge wichtige Italiaansche cultuurdaden in schoone woorden te roemen. Deze vriendschappelijke uitspraken zullen echter alleen bewaard blijven voor de documentenverzameling te Genève. Zij dringen niet door tot de harten der Ita lianen, die gesloten blijven voor de vriendelijke, maar zinloozc woorden en vastbesloten zijn zich energiek en vol hardend te verzetten tegen de politiek der vijandelijke landen. De vriendschap van Italië kan niet door vriendelijke woorden worden verkregen of herkre gen. De Tevcrc zegt, dat de laatste 17 ja ren er slechts toe hebben gediend, dc vriendschap, die in den oorlog werd geboren, te doen worden tot een dun- hen draad, waarmede men thans Ita lië wil worgen. Jaar na jaar zijn op het ;raf van den Italioanschen onbekenden Soldaat de kransen der vroegere bond genoten neergelegd; thans kan zelfs geen ciketak naar Italië worden uitge voerd. De Lavoro Fascista stelt vast, dat men geen begrip wil toonen voor dc aan spraken van Italië. Integendeel, men tracht het land den weg te versperren en zijn actie moeilijker te maken door het. absurde sanctie-apparaat in wer king te stellen. Italië zal echter noch voor dreigementen, noch voor pressie buigen. De Tribuna zegt met verontwaardi ging, dat alle staten, groot en klein, thans in het kielzog van Engeland va- BERLIJN, 5 November De rijks minister voor economische zaken heelt de rijkskamer voor economische zaken het volgende schrijven doen toekomen inzake de positie der Joden in het eco nomische leven na de besluiten van de rijksdagzitting te Neurenberg: „De Neurenbetgsche wetten cn de daaruit voortvloeiende uitvoeringsbe palingen zullen ook bepaalde nieuwe regelingen van de positie der Joden in het economische leven ten gevolge heb ben. Zoo lang deze wettelijke regeling niet is afgekondigd, dienen alle maat regelen van ondergeschikte instanties tegen Joodsche zaken achterwege te blijven". De Daily Telegraph meldt uit Mün- chcn, dat Rudolph Seltz, een Britsche Jood, die 14 dagen gevangen heeft ge zeten onder beschuldiging de nieuwe te Neurenberg afgekondigde wetten te hebben geschonden, onvoorwaardelijk in vrijheid is gesteld. De politieke politie heeft evenwel zijn Ëaspoort ingehouden en Seltz zal 'uitschland niet mogen verlaten, aleer zijn zaak zal zijn behandeld. MIAMI, 5 Nov. (A.N.P.). De orkaan, die gisteren boven Florida heeft gewoed, heeft langs de kust groote schade aan gericht, terwijl ook eenige menschen om het leven zijn gekomen. Tal van ver bindingen werden verbroken en gisteren was de stad Miami geheel geïsoleerd, aangezien niet alleen bovengrondsche telegraaf- en telefoonleïdingen door den orkaan werden vernield, maar ook dc onderzeesche kabel naar Havanna was weggeslagen. GROOTE KERKBRAND CHICAGO, 5 Nov. (A.N.P.y. Tc Mar quette In den staat Michigan is do St. Peters-Cathedraal Zondag door brand geheel vernield. Het vuur verbrandde ook een aantal kostbare kerkschatten, die niet te ver vangen zijn. De schade wordt geraamd '•n Mn h«lf dollar. De Abessijnen zouden van zins zijn de plaats tot het uiterste te verdedigen Italianen rukken op ADDIS-ABEBA, 5 November. (Copy right Reutcr-A.N.P.) Maandag, den tweeden dag van het nieuwe offensief, bevinden dc Italianen in het Noorden zich, terwijl zij oprukken over een front van 100 K M. breedte, voor de poorten van Makalle, dat sommige af- dcclingen der voorhoede op de heuvels reeds moeten zijn voorbijgetrokken. Het derwaarts zenden van 10.000 man Abessijnsche troepen, die de Italiaan sche vliegtuigen melden ontdekt te heb ben op een vijftigtal kilometers ten Zuiden van deze stad, is een nogal laat komende maatregel, zoo het al juist is, aangezien deze afdcelingen, zelfs wan- nccr zij Makalle tijdig bereiken, toch waarschijnlijk geen daadwerkelijkcn te genstand zullen kunnen bicden aan den druk der Italianen, te meer, daar zij zeker blootgesteld zullen zijn aan lucht bombardementen, wanneer zij hun op- ma rsch voortzetten. Bij hun opmarsch in Tigre ontmoe ten de Italianen weinig tegenstand cn tot dusverre worden slechts enkele schermutselingen gemeld. De lucht bombardementen van Abessijnsche af dcelingen door Italiaansche vliegtuigen worden natuurlijk voortgezet. De correspondent van Reus ter» A.N.P. verneemt uit ges zaghebbende bron in Addis Abeba, dat de Abessijnen Mas kalle tot het uiterste zullen verdedigen. Volgens in de Abessijnsche hoofdstad ontvangen berichten, bevinden de Ita liaansche lcgerafdeelingcn zich reeds een heel stuk ten Zuiden van Hausien, waar zij op hardnekkigen tegenstand stuiten van de achterhoede van het le- f;cr van Ras Scyoem. Miqstens drie Ita- iaansche colonnes rukken op ten Zui den van de lijn Aksoem—Adoea—Adi- grat. De uit Adigrat oprukkende colon ne heeft Makalle tot doel van den op marsch. De colonnes van Aksoem en Adoea trekken op in Zuid-Oost-Zuidelij ke richting en naderen, naar men hier meent te weten, Tokoelc, waar dc troe pen van Ras Kassa waarschijnlijk slag zullen leveren. Uit officicele bron te Addis Abeba verneemt de correspondent van Reuter A.N.P. verder, dat den Abessijnschen versterkingstroepen thans is medege deeld, dat de vijandelijkheden op het punt staan werkelijk te beginnen en dat dc Abessijnsche (roepen zich nu eindelijk met de Italianen zullen kun nen meten. Voor zoo ver hier valt na te gaan, is in Ogaden geen enkel gevecht op groo te schaal geleverd. Dc Italianen ruk ken er langzaam op, terwijl hun lucht bombardementen en hun tanks tot dus verre hun voornaamste offensieve mid delen zijn geweest. Aan een copyright-bericht van Mor ning Post—A.N.P. (van onzen specia- len correspondent W. F. Deedes), is het volgende bericht uit Addis Abeba ontleend: Nadat een langen tijd alles tamelijk kalm is geweest, beginnen thans de Italiaansche vijandelijkheden de Abes sijnen in verwarring te brengen. Oor log en oorlogsdreiging zijn plotseling weer aan beide kanten opgelaaid. Het bericht over gevechten in het Zuiden om het bezit van waterbronnen, dat ik Vrijdag j.l. heb gezonden, wordt bevestigd door het bombardeeren van de Gorrahei-bronnen. Dit wordt te Ad dis Abeba beschouwd als een voorspel van een grooten opmarsch yan de Ita liaansche infanterie naar het Noorden. Vrees voor bombardementen Vorige week trachtte een hooggeplaatst Abessijn in re* geeringsdienst mij er van te overtuigen, dat de datum, waarop de sancties in wer» king zullen treden, door de Italianen zal worden gebruikt als een excuus voor een serie bombardementen van alle kanten, waarbij Addis Abeba en Dessie niet gespaard zul? len blijven. De Abessijnen zijn van meening dat de voor* bereidingen, die thans in Aoessa worden getroffen, het voorspel tot dezen aanval zijn. Zondag heeft Tecle Ilawarlate het grootste deel van zijn persoonlijk ver mogen aan de Abessijnsche regeering overhandigd en de hoop uitgesproken, dat het voorbeeld van den minister door anderen opgevolgd zou worden. Men heeft een regeling gemaakt, waar bij dit kapitaal met interest aan Ha- wariate zal worden teruggegeven, in dien de oorlog wordt gewonnen. Men is van meening, dat alle Abessijnen een zelfde principe moeten toepassen, daar, indien de oorlog wordt verloren, alles toch verloren is. KAAPSTAD-LONDEN DOOR DE LUCHT KAAPSTAD, r. Nov. (Reuter). Dc officier-vlieger Llewellyn, zoon van 'den president der Royal Academy te Lon den, en mevrouw Wyndham zijn om 5.18 uur plaatsclijko tijd opgestegen om te trachten het record Kaapstad—Lon- '•«n ie vorheteren. Wegens schending der grens door Japan en Mand» sjoekwo MOSKOU, 5 Nov. (A.N.P.) Dc voort- durende grensincidenten aan den Rus- sisch-Mandsjoerijschon grens hebben ge leid tot een uitvoerige nota wisseling tusschen sovjet-Rusland cn Japan. In een officieele mededeeling wordt ver klaard dat in verband met de schending van de sovjet-grens in het district Gro- dekowo door Jnpnnsch- Mandsjoerijschc sowapende afdcelingen op 6, 8 en 12 Oct. de ambassadeur der sovjetunie te Tolcio, Joerenef, den Japanschen minis ter van buitonlandschc zaken Hi rota op 12 en 14 Oct. protest-nota's heeft doen toekomen. Op 25 Oct. heeft de minister Hirota den ambassadeur Joerenef een ant- woordrnemorandum den Japanschen re geering gezonden. Naar thans wordt medegedeeld, heeft naar aanleiding hiervan de ambassadeur Joerenef giste ren den Japanschen minister van bui- fonlandsch zaken Ilirofa een 4 Nov. ge dateerde nota doen toekomen, waarin hij mededeelt dat de verklaring in het Japansche memorandum omtrent het onwettig optreden van Russische grens wachten hij botsingen op 6 en 12 Octo ber volkomen ongemotiveerd Is en door de. sovjetrcgcering wordt afgewezen, aangezien de heide botsingen op sovjet gebied hebben plaats gevonden, hetgeen in het Japansche memorandum wordt bevestigd en het gevolg waren van het onwettig binnendringen van Jnpnnsch- MHndsiocrijsehe gewapende afdeelingon op sovjetgebied en toen aanval op de patrouille van sovjet-grenswachten. De nota wijst er op, dat de Japansrhe re- geering een ontwijkend antwoord geeft op het Russisch voorstel tot instelling van een gemengde commissie van on derzoek naar dc grensincidenten cn geen antwoord geeft op het Russisch voorstel van J7 Aug. tot instelling van een gemengde permanente krijgscom- missie aan de Russisch Mandsjoerijsche grens. De nota stelt de Japansche regeering geheel verantwoordelijk voor de hou ding in de Jnpansch-Mnndsjoerijsche autoriteiten tegenover de Sovjet-Unie on handhaaft het profest der Sovjet-rcgeo- ring van 14 Oct. j.l. NAPIER WEER IN VRIJHEID INNSBRUCK, 5 Nov. (Reuter). De Engelsche student. Napier, die Donder dag door de Italiaansche autoriteiten werd gearresteerd, is weder op vrije voeten gesteld. Dc reden, waarom hij werd gearres teerd, is nog steeds niet hekend. Daar hij tevoren zijn fototoestel aan dc Oos- tenrijkseho douane had afgegeven, lijkt het al zeer onwaarschijnlijk, dat hij op ïtaliaansch gebied foto's zou hebben ge nomen, gelijk van Italiaansche zijde werd beweerd. JUWEELENDIEFSTAL ToitÖNTO, 5 Nov. (Reuter). De po litie heeft bekend gemaakt, dat uit de hotclkomer van den Spaanschen infant Juan juweelen gestolen zijn ter waarde van ruim 800 dollar. DOODSTRAFFEN VOOR VERDUISTERING MOSKOU, 5 November. (Reuter) De rechtbank te Bakoe heeft drie hoofd boekhouders van dc levensmiddelen- trust ter dood veroordeeld, voorts elf be heerders van warenhuizen en verkoo- pers tot 2 a 10 jaar gevangenisstraf. Allen hadden cizhaavner ituaesfmm Allen hadden zich aan verduistering van goederen schuldig gemaakt OMREKENINGSKOERSEN Off. Niet Off. 4 Nov. Nov. 7.25 Medeged. door de Rotterd. Bankvereen. WERELDGEBEUREN PLEBISCIET-UITSLAG OVERWELDIGEND Zal Koning George's terugkeer Griekenland zijn stabiliteit her ga ven? REEDS een dozijn jaren leeft koning George van Griekenland balling 's lands. Engeland was do staat, waar hij zijn toevlucht zocht en het is in Groot-Britanuiö geweest, dat hij heeft kunnen vaststellen, dat koning schap en democratie twee begrippen zijn. die zeer wel niet elkaar zijn te vereenigen. Ook in ons land en in de Scandinavische staten zou hii verwan te ervaringen hebben ongedaan. Zal koning George van Griekenland dc ervaringen, die hij in Engeland op deed. zich te nutte maken? Hii is daar toe thans in dc gelegenheid, sinds Zon dag j.l. het Helleenschc volk via een plebisciet den wensch te kennen heeft gegeven, dat de koning den troon weer zal bestijgen. Trouwens: de republiek in Grieken land was feitelijk reeds afgeschaft sinds 10 October j.l., toen minister-nresident Kondylis tot een onbloedigen staats greep overging en kort en bondig de creteerde, dat de republiek had opge houden te bestaan. Hii zelf wierp zich, in afwachting van'skonines terugkeer; op als regent, als vico-koning derhalve. Kondylis' optreden droeg niet een be paald democratisch karakter, hii be wandelde niet den parlementair-consti- tutloneclen weg. maar achteraf Heeft hii niettemin door het gcheclc volk zijn overrompelend besluit inzake de wijzi- gine van den regeeringsvorm laten be krachtigen. Of de democratische begin selen hii de volksstemming van 3 No vember met voeten zijn getreden, valt op oen afstand niet volkomen te be- oordeelcn, maar wel kriiet men den indruk, dat door het vooraf climinee- ren en vleugellam maken van tegen standers der monarchie, alsmede door een reeks andere maatregelen, de kan sen voor dc monarchisten kunstmatig zijn vergroot. Hoe dit tij. hel Grieksche volk heeft met een moerderheid. die biina aan het ongelooflijke grenst,, bij het jongste re ferendum te kennen gegeven, dat het weer door een koning wil worden ge regeerd. Ten gunste van de republiek werden uiterst weinig stemmen uitge bracht. Wanneer inderdaad de plebisciet-uit slag de werkelijke weerspiegeling is van do gezindheid der Griek sche bevolking, dan kan worden vastgesteld. dat nagenoeg geheel Griekenland van den koning ver wacht, dat hii de man zal ziin. die Griekenland zijn rust en stabiliteit, die al decennia lang zoek ziin. zal terug geven. Zal de koning dit doel trachten te bereiken door dietatorianl te regco- reti of zal hij. met het F.neelsclm voor beeld voor oogen. een democratischen koers inslaan? Dit dient te worden af gewacht. In elk geval wordt het resultaat der jongste volksstemming door velen be schouwd als een bevestiging van de uitspraak dergenen, die steeds hebben beweerd, dat de monarchale idee in Griekenland steeds levend is gebleven en die daar zelfs aan toevoegden, dat het plebisciet van 1924. waarbii de re publiek om hals werd gebracht, een onjuist beeld gaf van hetgeen er om ging in het Grieksche volk. Zullen, nu de koning eerlang terug keert. de partijtwisten tegelijkertijd op houden? In écn zijner verklaringen hoeft Kondylis verklaard, dat Grieken land momenteel gcou partijen meer kent. alleen nog maar Grieken. Wil hij daarmee te kennen geven, dat een ide- eele toestand zal ziin bereikt, wanneer er aan de politieke schakoeringen en contrasten een einde zal ziin gemaakt? In elk geval kan. nu bet koningschap in Griekenland weer is hersteld, een sfeer ziin geschapen, die de partijen vrij willig ertoe brengt matiging te betrach ten en meer aandacht te wilden nan hetgeen bindt dan aan hetgeen schoidt. Een officieel communiqué dat te Addis Abeba is verstrekt, meldt, dat een ïtaliaansch es» kader bommenwerpers boven Gorrahci verschenen is en met zijn bommen 30 vrouwen en kinderen heeft gedood, welke bezig waren vee te drenken bij de naburige bron» ncn, terwijl de stad reeds door de Abessijnsche troepen was ontruimd. Berichten van het Noordelijk front molden, dat Dongollo, op twaalf mijl ten Noord-Oosten van Makalle, door dc Italianen is bezet en dat Makalle zelf feitelijk omsingeld is. Dc Italiaansche troepen hebben geen tegenstand ont moet. Het is begonnen tc regenen en de tot dusverre droge fct room beddingen beginnen weer water mee te voeren, doch nog onvoldoende om den ïtali- aanschcn opmarsch tc stu'tcn. Tekle Hawariate heeft een toespraak gericht tot de Abessijnsche stamhoofden, die thans Ie Addis Abeba aanwezig zijn, waarbij hij hun op het hart drukte zich vooral niet tc laten verleiden tot het leveren van massagevechten, maar te trachten den oorlog te rekken door oen guerrilla-tactiek toe te passen, tot dat het volgende regenseizoen zal zijn aangebroken, waardoor de Italiaansche mechanische hulpmiddelen ten zeerste hun waarde zullen verliezen. Door den correspondent van het Duitschc Nieuwsbureau wordt uit As- mora gemeld, dat ccn afdccling ka- mcelruitcrs, die zich nabij Ron- dacomo bij de Danakils hoeft aange sloten, in geforceerde marschen oprukt, naar Dato. Zij bevindt zich reeds bij Dagaharo cn heeft de helft van den weg reeds afgelegd. Aan hot Noordelijk front heeft de opmarsch te lijden onder hevigen regenval. Desondanks is het inboorlingencorps er in geslaagd Ha/. Wogoro te hereiken. Het legercorps van generaal Maravlgna hcoft in het gebied van Adoea den opmarsch naar Adiabo voortgezet. Door verkennings vluchten is vastgesteld, dat niet slecht® aan bet Asjangi-moer, maar ook op an dere plaatsen, vooral op de hoogvlakte van Tambicn, ten Zuiden van Adoea, sterke Abessijnsche strijdkrachten ge concentreerd worden. Volgens de Romoinsche binden heeTt de Italiaansche voorhoede. Maandag middag AbbI Addi, 90 K.M. ten Zuiden van Hausien en 40 K.M. ten westen van Makalle. bereikt. Ten Noord-Oosten van Makalle is de voorhocdo gevorderd,, JB lot Agoela, dat 35 K.M. vnn Makalle verwijderd ligt. Het gehcelc landschap Gcralta is feitelijk reeds in Italiaansche handen, voornamelijk door de bezetting van den berg Magab. Afgezien van eenige verdedigingsnesten, die gezui verd moesten worden, heeft de op marsch bijna zonder tegenstand plaat®. De Abessijnsche achterhoede schijnt den terugtocht te dek» ken. Deze terugtocht wordt overigens vergemakkelijkt door de nauwkeurige terrein» kennis, terwijl de Italiaansche officieren bij den opmarsch voortdurend moeten vaststel» len, dat de kaarten verouderd zijn. Het ontbreken van Abcs» sijnschcn tegenstand wordt door de Italiaansche oorlogs» correspondenten in hoofd» zaak verklaard door de stem» ming onder de bevolking, die zoo zeggen zij, de Italiaansche soldaten als bevrijders bc» groet, nadat zij hen met ongc» duld verwacht heeft. Ook de houding der Koptische gees» tclijkheid in de gebieden, die dezer dagen bezet zullen wor» den, wordt zeer gunstig voor dc Italianen genoemd. Te koop te Soestdijk Gunstig gelegen Nadere inlichtingen ver strekt G. A. HENDRIKS, (Bcëedigd Makelaar in roe rende goederen) Edison- straat 44, Amersfoort. Tandheelkundige. MUURHUIZEN 29. Tel. 970. Amersfoort Spreekuur 9—12 en V/z—4. Zaterdags van 3—4 uur. Maandag en Vrijdag s avonds 7—9. bij ons gewasschen gaan jarenlang mee Véél heerlijks in een ons.,.! Droste heeft een nieuw soort bonbons ge- schapent „Lil lip ut Cups". Met 'n tiental verschillende nougat- en pate-vullingen. Zeer licht van gewicht.... U heeft er een voordeelig ons bonbons aanl Spaart plaatjes voor het album .Java I". ALTIJD WELKOM!

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 3