OPEL Waar de D. 21 in aanbouw is Begrooting Sociale zaken 42 OP BEZOEK BIJ DE OPRUIMINGEN EN UITVERKOOPEN OPENBARE ORDE EN RUST LET U EENS OP! STEEDS ZIET U MEER OPEL'S AANWEZIG Fa- L- A- A- v. HAMERSVELD Verduistering van f48.000 Op 40 urige werkweek aangedrongen Ir. Mussert spreekt 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 6 NOVEMBER 193Ï FOKKERFABRIEKEN De bakermat van vele Neder» landsche vliegtuigen, zoo» wel militaire als civiele, zal verplaatst worden Een mooi watervliegtuig Wan een eisen vcrslassever) In verband met de berichten over ver plaatsine der Vliestuie Fabrieken, met hei oog op de centrnlisatio van vlies- tuishouw. hebben wij voor deze plan nen uiteevoerd worden, een bezoek ge- bracht aan dezen tak van industrie. F.r zijn bedrijven, waarop, overdrachte lijk eesproken natuurlijk, de naam van man on den achtererond toepasselijk zou zijn. En zeker slaat dit op het complex Be bouwen. dat even buiten Amsterdam staat en den naam draast van de N.V. Nederlandsoho Vliestuisen Fabriek. Een fabriek, die on bet ooeenhlik even uit haar isolement verlost wordt in verbant! met de voorspnomen concen tratie van vliegtuigbouw. Voor ben. en dat zijn er velen, die zich interesseeren voor het wel en wee van de Nederland- sche Luchtvaart, maar slechts den bui tenkant. de uiterlijke zijde, daarvan zien. zullen de prestaties van de K.L.M. als maatstaf selden voor de waardee- rine van ons nationaal luchtvnartpeil. Dat is jammer! Want hoe belangrijk en mooi het K. LM. bedrijf is hoe uitmuntend dat K. L.M.-apparaat functioneert en tevens hoe stimuleercnd Pelikaan-. Snip- of andere ..toovhichtcn" on onzen lucht- vaarttrots werken, het is en blijft jam mer. dat men zich over het alsemeen weinie verdient in de vraas waar le- ecr. marine en civiele luchtvaart zoo vaak hun materiaal betrekken. En daarom hebben wij on onzen ..luchtvan rttocht" door Nederland een bezoek eebracht aan de N.V.F.. mede in verband met den aldaar in aanbouw ziinden Fokkeriacer. de D 21. en het voor de marine bestemde watervlies- tuis Ti. Welwillend rondgeleid door den heer Smits, chef van de nfdeelins Publici teit. hphhen wij ons on de hnoste kun nen stellen van den gans van zaken in de verschillende afdeelineen waar stukie voor stukje het vliestuis wordt opsebouwd om als vohvanrdise ..kist" de werkplaatsen te verlaten In de eerste plaats was de afdeelins rompen bouw aan de beurt, waar men bezis was de stalen buizen te lasschen voor de romp van genoemde T.i. waar van er op het oogenblik verscheidene op stapel staan. Feitelijk' is diï secü nieuw tvne. maar een verbeterde iiitsjive. F.en vriidragen- de cendeker met hoogliggende vleusel en bestemd als tornedo-en bombarde- mentsvliesfuie. Had ben eerst als motoren 2 Lorrai ne Dietrich 450 PK. watersekoeld. thans nlantst men 2 Wright Cyclone lucjifsekoeld en ondanks bet feit dat watergekneldp motoren door hun smal- leren vorm een smnllcren bouw van het vliestni? moseliik maken, wat dus de snelheid ten snede komt. heeft men door een andore rompconstructie dit verschil niet alleen weten te nivellee- ren, doch zelfs de snelheid aanzienliik kunnen versrooten en heeft men de kruissnelheid van 108 K.M. per uur op 197 K.M. sebracht. In de staart bevinden zich twee ma- chineeewerpn. een bestemd om naar hoven en onzii te schieten en een. dat naar beneden schiet maar tevens door de eenigszins onloopende staart ook in staat is horizontaal sericht te wor den. Voorin bevindt zich nog een machi- neeeweer: in den romn bevinden zich bommenrekken. terwijl onderaan tus- schen de drijvers torpedo's meeeevoerd kunnen worden. De cockpit is bii het nieuwe model fusschen de vlcusels se- hracht. terwiil de motoren in den vleu sel ziin insehouwd. Tn de afdeelins vleusolbouw hebben wij het uiterst nauwkeurice werk kun nen endcslaan. waarmede dit moet se- schieden. Tmmers do vleugel bestaat uit zeer veel afdeellncen om het zoo te noemen, en elk vakje moet afzonder lijk sekeurd worden en wordt, indien het eoed bevonden is. van een blauw sfemneltie voorzien. Alles moet tot in de pnnties klonnen. wil dit onderdeel van het vliestuis voor het uit den aard der zaak zware werk berekend zijn. Ts eenmaal de binnenbouw van de vleusel goedgekeurd. dan wordt deze hekleed met triplex. Proeven hierom trent hebben aaneetoond. dat het thans sebruikte bncalite-triplex niet alleen een lansere levensduur heeft dan het vroeger verwerkte caseine-trinlex maar dat het die van een metalen vleusel evenaart. Men heeft de twee soorten eenice maanden blootgesteld aan weer en wind en het slot was. dat de eerste soort onseschonden. terminste zoo soed als. uit den strijd naar voren kwam. terwiil de rivaal seharstcn cn verteerd liet strijdperk verliet. Trouwens ook met metaal heeft men dikwijls met de verschillende soorten derseliike proeven eenomen. Zoo ook met het metaal van de drij vers voor het toestel, die in de volgen de werkplaats vervnardisd worden en waar men trouwens al een aardis idee krijst van de gedaante van het toekom- stise vliegtuig, Groote pontons, geheel geklonken, met tusschen de geklonken deelen ma teriaal om de naden volkomen water dicht te maken. Op het oogenblik dat. wij er waren, stonden Marine-autoriteiten een in aanbouw zijnde kist te bewonderen, het toestel waar niet alleen zij. doch ook de N.V.F. lauweren mee hoqpt te oogsten. Maar behalve dit watervliegtuig, wordt ook naarstig gewerkt aan de tweepersoons jager-verkenner Fokker C. 19. waarvan verscheidene voor zoo wel het Hollamlsche als Indische leger in aanbouw zijn, terwijl de onderhande lingen met de Turkschc autoriteiten over de aanschaffing \an dit type in een vergevorderd stadium verkeeren, aldus liet bewijs leverend dat het droeve ongeval te Ankara, omtrent wel ker oorzaak vele hypothesen zijn opge steld o.a. werden do remklappen daarbij nog besproken niet veel in vloed heeft gehad op de waardcbcoor- decling van dit toestel. Een mooie rank- gebouwde jager, met een watcrgekoclde motor. Fokker heeft er de voorkeur aan ge geven een toestel te construeeren, dat behalve groote snelheid en stijgvernio- gen, bijzonder goede vliegeisenschap- pen heeft waardoor het niet alleen door zeer bekwame vliegers gevlogen kan worden, doch door de doorsnee-oorlogs vlieger. Juist naar aanleiding van den motor is het gesprek gekomen op de in aan bouw zijnde D. 21, waarover men eeni- gen tijd geleden schreef als te zijn de snelste jager ter wereld. „Met de uitdrukking de snelste, al dus de heer Sniits: is het publiek een beetje te voorbarig geweest. Wij zijn in staat een snel vliegtuig te bouwen, maar het is nog lang niet altijd zeker dat de regeering of wie anders ook een dergelijk toestel wenscht aan te schaf fen. Want naast bouw, is het begrip snel heid afhankelijk van den motor die men er in plaatst en lang niet altijd wordt die motor waardoor de grootste snelheid ontwikkeld wordt, gehand haafd, omdat hij te duur is in het ge bruik. Nemen wij b.v. een C. 10, en plaatsen wij daar oen Bolls Royce Kestrel in van 650 p.k. dan kan men daar een kruissnelheid mcc bereiken van 270 k.ra. per uur, terwijl die kruissnelheid tot 2!)0 k.m. verhoogd wordt als men een Ilispano-Suiza motor van 860 p.k. er in plaatst, maar het benzinegebruik stijgt dan ook van 98 kg/h tot 132 kg h. U ziet het. de snelheid is afhankelijk van do in het toestel gemonteerde mo tor. Bovendien is snelheid ook nog van andere factoren afhankelijk. Op welke hoogte, onder welke omstandigheden heeft men gevlogen en wat verstaat men onder gemiddelde snelheid. De Amerikanen nemen b.v. de block- io-block speed hetgeen beteekent dat men de gemiddelde snelheid berekent vanaf het oogenblik dat de cabinedeur van een passagiersvliegtuig dichtgaat op het eene vliegveld tot de deur weer opengaat op een ander. Dus taxieën, starten, dalen en weer taxieën worden meegerekend en doen de snelheid na tuurlijk dalen. Gegevens over de D. 21 mag ik u niet November»aanbiedingen volkomen geoorloofd AMSTERDAM, 5 Nov. Naar aanlei ding van de berichten, dat een proef proces zou worden uitgelokt over do vraas of de aankondiging eencr No- vcmbcr-annbieding in de confectie- brachc al of niet seoorloofd is od grond der nieuwe wet op de Opruimingen en Uitverkoopen. vernemen wii van be voegde ziide. dat het houden eener No vember-aanbiedins onder dezen naam of onder benamingen als November- reclame. November-prijzen enz., sedert iaar en das tot de vaste tradities in senoemde branche behoort. Niet één firma, doch verschillende firma's cn niet alleen in de confectie- branche, doch ook uit andere branches zijn deze maand met een November- aanbiedins begonnen, in Rotterdam b.v. wel vijf a zes. Al deze verschillende aanbiedingen, welke op of om den lsten November plegen aan te vangen, werden in vorige jaren eerst op een later tijdstip gevolgd door Opruiming en/of Uitverkoop. Op grond van dit feit en mede od grond hiervan, dat deze November-aanbiedin- gen. of hoe zij heeten mogen, niets van doen hebben met bijzondere omstandig heden. welke zich ten aanzien van een winkelnering kunnen voordoen, doch uit de normale seizoens-ontwikkcling in de branches van aan mode onder hevige artikelen voortvloeien, zijn de betrokken winkelnering-driivenden van het geoorloofde van het houden eener November-aanbiedins e. d. volko men overtuigd. Deze opvatting is boven dien getoetst aan het oordeel van ver schillende vooraanstaande juristen, die van het betreffende Wetsontwerp een speciale studie hebben gemaakt en om trent bet geoorloofde van November- aanbiedins e. d. zelfs niet in twijfel ver keeren. Het geoorloofd gebruik ervan staat naar hun oordeel vast. Men be hoeft er h. i. slechts de M. v. A. op het Wetsontwerp en de ministerieele ver- verstrekken omdat de Regcering dat niet toestaat. Hij is op het oogenblik hier in aanbouw, doch op een plaats die alleen toegankelijk is voor belangheb benden". Inderdaad zien wij in oen der afdee- lingen een door zeildoek afgeschoten ruimte, waarachter het toestel, dat voor de voleinding reeds min of meer beroemd geworden is, zich nu nog in het beginstadium bevindt. Jammer dat we er niet even een oogje op kunnen werpen maar eenigc Rijkscontroleurs zijn paraat iedere po ging in die richting te verijdelen! We wijden dan ook maar verder onze aandacht aan de C. 10 en de T. 4 en daar is nog genoeg aan te zien en «c bewonderen. Een exemplaar van de eerste staat bijna gereed cn gelet op de vreemde naam „Minjak" zal deze wel bestemd zijn voor het Indische leger. Bijna gereed noemen de deskundige dat! Voor een leek evenwel is het nog een raadsel hoe men uit de warwinkel van draden, schroeven en machine-on- dcrdcclen wegwijs kan worden om daaruit een gedegen betrouwbaar toe stel te creëren. Hier is het ook dat- men do machtige onderdeden onderhanden ziet van een onderhanden zijnde F. 22. Hier krijgt men ook een idee van de afmetingen van den enormen vleugel die door de plaats waar men ze ziet meer tol hun recht komt dan wanneer het toestel kant cn klaar is, al krijgt men tijdens het transport van een af te leveren vliegtuig van deze soort wel het bewijs van den grooten omvang. Mededeelingen van minister de Wilde in de M. v. A. nopens het hoofdstuk Binnenlandsche Zaken Ontleend is aan de Memorie van Ant woord op het voorloopig verslag over de begrooting 1936 van Binnenlandsche Zaken: Tijdregeling Met het oog op de, thans niet voor de eerste maal blijkende controvers te dezer zake tusschen de heide deelen der Volksvertegenwoordiging, list het voorloopig niet in het voornemen van den minister, het vraagstuk van de tijdregcling opnieuw aan te vatten. Zondagsrust Dp aandacht van dan minister is, gelijk hij ten vorige jare reeds mocht klaringen bii de behandeling in de Kamer op na te slaan, om voer deze overtuiging de gedegen fundeering te vinden. INVOER VAN PAARDEN Bijzondere invoervergunning voor stamboekpaarden als fokdieren en rijpaarden Gelijk bekend, is de invoer van paar den in Nederland gccontingentecrd. In voervergunningen kunnen in het alge meen slechts verkregen worden door personen welke in de basis-periode paar den hebben ingevoerd. Het aantal paar den waarvoor invoervergunningen wor den afgegeven, wordt bepaald door het aantal paarden dat men in deze basis- periode heeft ingevoerd. Niettemin be staat somtijds de wcnschelijkheid, aan rechthebbenden boven het voor hen vastgestelde aantal of aan anderen dan rechthebbenden bijzondere vergunnin gen voor invoer van paarden te geven. Dit geldt o.m. ten aanzien van den in voer van stamboekpaarden voor fok- doeleinden en van rijpaarden. Personen welke voor het verkrijgen van zulk een bijzondere invoervergun ning in aanmerking wenschen te komen zullen goed doen vooraf met de Neder- landsche Veehouderijcentrale overleg te plegen. Geschiedt zulks niet dan loopt men de kans, in het buitenland ge kochte paarden niet in Nederland te kunnen invoeren of hij dezen invoer groote moeilijkheden te ondervinden. AUTO TE WATER GRONINGEN, 5 November. Gister avond is een auto met twee personen in het Aduarder diep bij Groningen gereden. Ilct ongeval geschiedde door dat. de draaibrug over het diep op dat moment voor dc scheepvaart geopend was en de bestuurder, dc heer K. Beer- ta, den wagen, die onvoldoende rem- capacitcitcn had, niet tijdig meer tot stilstand kon brengen. De auto met de heide Inzittenden geraakte te water. De bestuurder verdronk. De medepas sagier kon tijdig op den wal worden getrokken. Het lijk van den heer B. is opgehaald. BIJ ELKE BELANGRIJKE GEBEURTENIS BEL NOG HEDEN OP STADSRITTEN 20 CENT BUITENRITTEN 6 CENT PER K.M. OPEL VOOR 6 PERSONEN mededeelen, bij voortduring gericht op de handhaving van de Zondagsrust. Het geopend zijn van de kermis in den Dierentuin te 's-Gravenhage op Zondag berust op de uitzondering, wel ke burgemeester en wethouders als plaatselijk bestuur te dién aanzien krachtens artikel 4 der Zondagswet hebben toegestaan. Of deze wijze van uitvoering der Zondagswet zich aan past bij de opvatting, zoonis deze zich bij de meerderheid van de bevolking der gemeente in den loop der jaren heeft ontwikkeld, staat ter booordceling van het plaatselijk bestuur. Zich bij het standpunt van het vorige kabinet aansluitende, heeft de minister geen bezwaar, aan het tot stand komen van een wettelijke regeling tot oplos sing van het onverwerpelijke vraagstuk zijn medewerking te verlcenen. Mocht een meer algemeen verschijn sel van zedenverwildering zich in blij vende mate voordoen, dan ware te over wegen. in hoeverre de Rijkswetgever reguleercnd moet optreden. Volkslied Nalio nale vlag. De Minister is van meehlg, dat van de Regeering geen aandrang moet uit gaan tot beperking van het spelen en zingen van ons Volkslied. De minister is bereid met zijn ambt- genooten te overleggen, of aan de met betrekking tot de nationale ving geuite wenschen kan worden tegemoetgeko men. onder opmerking dat dit punt op het oogenblik reeds bij de Regcering iu onderzoek is. Openbare orde en rust F.en algemeen wettelijk colportage- verbod schijnt, nog afgezien van do vraag, of zoodanig verbod niet in strijd zou komen met het bestaande artikel 7 van de Grondwet, ongcwcnscht met het oog op de daaruit voortvloeiende aan merkelijke beperking van dc vrije mec- ningsuiting, in het bijzonder tegenover andersdenkenden. De vraag of de regeering nauwkeu rige gegevens bezit omtrent dc z.g. weerorganisatie van dc N.S.B. en of daaruit blijkt, of deze willen treden op het terrein der overheid, heeft de mi nister overgedragen aan zijn ambtge noot van Justitie. De burgemeester van 'sGravenhage staat naar de meening van den minis ter terecht op hel standpunt, dat het optreden van de politic wordt belem merd, indien dit optreden telkenmale achteraf wordt besproken in de raads vergaderingen. Dit standpunt brengt geenszins mede, dat de politie dan maar de vrije hand zon worden gelaten; strenge controle binnen het corps cn van den burgemeester waken tegen on gemotiveerd optreden. Stellig kan de minister verklaren, dat zich onder het politiepersoneel te 's Gravenhage geen nntionaal-socialis- fon bevinden en dat zelfs geen uitingen, die on nationanl-socialistische gezind heid zouden wijzen, in het corps zijn voorgekomen. Burgerwacht en Vrijw. landstorm De minister verdedigt weder uitvoe rig de burgerwachten en Vrijwillige Landstorm. Het is de bedoeling, dat het ontwerp van wet, waarvan de Troonrede ge waagt, ook het hier behandelde terrein bestrijkt, voor zooveel te dien aanzien niet reeds wettelijke regelen gelden. De minister heeft geen reden, aan te nemen, dat de burgerwachten cn dc bijzondere vrijwillige landstorm niet ge heel zouden zijn gezuiverd van fascisti sche elementen. Vierentwintigjarige jonge» man te Amsterdam gearresteerd AMSTERDAM, 5 Nov. Een jonge man van 24 jaar, die procuratiehouder is op een effectenkantoor te dezer stede, is heden door de politic gearresteerd, verdacht van verduistering van onge veer 48.000. Deze jongeman heeft ge speculeerd in effecten cn toen die ma nipulaties mislukten heeft hij om dc verliezen te dekken de gelden van de firma, over welke hij beschikken kon, aangesproken en daarvoor gefingeerde boekingen gedaan. Dit is geruimen tijd goed gegaan zonder dat men iets bemerkte. Echter dezer dagen werd een stant dien hij had gemaakt gecontro leerd. Het bleek, dat hij niet klopte met de werkelijkheid en de directie kwam tot de ontdekking, dat er een groot bedrag verduisterd was. De jongeman heeft een bekentenis af gelegd. Grepen uit het Voor» loopig Verslag Ontleend Is aan het voorloopig ver slag over de begrooling van Sociale Zaken: Verscheidene leden spraken er hun voldoening over uit, dat bij de op de staatshuishouding toegepaste bezuini gingen de sociale voorzieningen zooveel mogelijk zijn en yorden intact gelaten. Gevraagd werd, of do minister kan mededeelen, waarom zijn voorganger is afgetreden als minister van Sociale Za ken cn is overgegaan naar het depar tement van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. Eenige leden spraken er hun verwon dering over uit, dat de minister bij zijn benoeming zijn notariaat niet heeft neergelegd. Bedrijfsradenwet Gevraagd werd, in welk stadium de uitvoering van de Bedrijfsradenwet zich bevindt. Kenige leden stelden de vraag, of dc minister aanleiding vindt voor het treffen van voorbereidende maatregelen tot het oprichten van een bodrijfsraad voor den landbouw in Zceuwséh-Vlaan- dcren en Westelijk Noord-Brabant. Verscheidene leden drongen opnieuw aan op een wettelijke regeling, welke mogelijk maakt, dat collectieve arbeids overeenkomsten geheel of althans ten deele algemeen verbindend verklaard worden. Andere leden waarschuwden opnieuw tegen de gevraagde mogelijkheid. Opnieuw drongen verscheidene leden aan op invoering van de 40-urige werk week in daarvoor in aanmerking ko mende bedrijven, overeenkomstig het desbetreffende rapport van den Hoogen Raad van Arbeid. Andere leden had den hiertegen nog steeds ernstige be zwaren. Wederom werd door verscheidene le den aandrang op de regcering uitge ef fend om invoering van de Arbeids wet voor een aantal categorieën van arbeiders, die nog niet onder dc wer king dier wetten vallen, spoedig te doen plaats hebben. In het hijzonder werd nogmaals de aandacht gevestigd op de abnormaal lange werktijden van groote groepen chauffeurs. Verscheidene leden hadden met in stemming kennis genomen van het voor ontwerp van wet in zake den vrouwen arbeid, dat de minister bij den Hoo gen Raad van Arbeid aanhangig heeft gemaakt, teneinde aldus meer arbeid voor mannen vrij te maken. Sommige leden zouden gaarne wil len vernemen, welke mant regelen do minister denkt te treffen, om in het bijzonder den arbeid van de gehuwde vrouw niet kostwinster zijnde te beperken. Andere leden hadden tegen dit voor ontwerp ernstige bezwaren. Wanneer, zoo vroegen verscheidene loden, kan de invoering van de Huis- arbeidswet 1933 nu worden tegemoet gezien? Men zou het op prijs stellen te mo gen vernemen, tot welk resultaat het overleg tusschen den minister van So ciale Zaken en dien van Handel, Nij verheid en Scheepvaart geleid heeft om trent het vraagstuk van de belegging der gelden, toebehoorende aan pensioen fondsen van bedrijven. Door sommigen werd gevraagd .welk standpunt deze minister inneemt te- genovei de unificatie en reorganisatie der sociale verzekeringswetgeving. Gevraagd werd, of de regcering een uiteenzetting wil geven van hetgeen zij in zake reglementswijziging van het Algemeen Nijverheidsfonds gedaan heeft en in welk stadium deze zaak thans verkeert. Vele leden hadden niet instemming gezien, dat de regcering ter bereiking van dc noodzAkelijkc verdere verlaging der woninghuren een bedrag van 2 niil- lioen méér heeft uitgetrokken dan voor 1935, zoodat thans voor huurvcrlnging 3'/» millioen zal worden aangewend. Verscheidene leden, hoewel eveneens waardeerende wat de regcering doet en reeds gedaan heeft om tot hmtrverln- ging te komen, waren niettemin van oordeel, dat het bereikte resultaat on voldoende is. Verscheidene leden waren van oor deel, dat de krotopruiming krachtiger dient te worden aangepakt. Eenige leden uitten klachten over den gang van zaken hij de krotoprui ming in het noorden des lands. In ver scheidene Drentscho en Friesche ge meenten Is op dit gehied nog zoo veel te doen. Een aantal leden vestigde nog in het bijzonder de aandacht op dc wo ningtoestanden in en om Emmen. Men was algemeen overtuigd van de noodzakelijkheid om in liet hijzonder tegen de jeugdwerkloosheid krachtiger maatregelen te nemen. Over de plannen der regeering op BEKENTENISSEN TE OSS OSS, 5 Nov. De dezer dagen door de gemeentepolitie gearresteerde P. v. B., een zwager van den beruchten Piet de Bie en van Willem de Bie, wel ke was gearresteerd, als verdacht van liet geven van inlichtingen, welke had den geleid tot den roofoverval niet moord te Oyen, heeft thans, ten over staan van de Ossche gemeentepolitie het hem ten laste gelegde bekend. Verder heeft in de strafgevangenis te Den Bosch de beruchte Marinus dc Reu ver nog enkele misdrijven hekend, waaronder zijn medeplichtigheid aan den inbraak hij den heer Koeken te Huisseling. een poging tot inbraak bij de Wed. van Erp te Oss, alsmede een inbraak in een café nabij Grave. Voorts bekende M. van Orsouw, bij genaamd „De Kopere" medeplichtig te zijn geweest aan den roofoverval op Cliristiaansen te Heesrh. betrokken te zijn bij een roofoverval aan den Rijks weg te Geffen. waarhij circa f 2000 werd ontvreemd, alsmede bij de brandstich- liet gebied van de jeugd werkloon h e i d zou men gaarne nauwkeurig worden ingelicht. Eenigc leden verzochten den minister te willen bevorderen, dat er een eindt komt aan dc groote verschillen, welkt bestaan tusschen de steunbedra gen en de w e r k v e r s c h a f f i n g s- loonen op liet plotte land eenerzijd* en in dc groote steden anderzijds. Vele leden waardeerden, dat een zoo groot aantal arbeiders in de werk verschaffing is opgenomen. Verscheidene leden drongen nog- rnauls aan op vervanging van die i n- specteurs der werkverschaf fing. die tevens burgemeester zijn, door technisch onderlegde inspecteur» liefst ingenieurs. Voorts werden eenige werkobjec- t e n in verschillende deelen des land» aan de hand gedaan. Sommige leden drongen opnieuw aan op een toegeeflijker regeling met be trekking tot den aftrek van gezins in k o m s t e n. Verscheidene leden mankten bezwaar tegen het standpunt. Ingenomen door ministers ambtsvoorganger met betrek king tot de verplichting voor gesteun- den, over te gaan tot afkoop van le vensverzekeringpolissen. Verscheidene leden vroegen nogmaals de aandacht van de regeering voor de vernietiging van tuinbon w- producten. welke nog steeds plaat» vindt. Naar aanleiding van het in beslagnemen van „Volk en Vaderland" Naar aanleiding van het jongste ge beuren niet „Volk en 4 aderland" te Utrecht heeft de N.S.B. gisteren een druk bezochte vergadering gehouden in dc groote zaal van het Concertgebouw, waar de alg. secretaris, de heer C van Geelkerken, als spieker optrad. De vergadering stond onder leiding van ir. C J Huygen. Volgens den heer C, van Geelkerken was de justitie-maatrcgcl te Utrecht naar hot zeggen van den officier van Justitie aldaar bedoeld als afschrik wekkend. Na de pauze verscheen de alg. leider, die ervan gewaagde, dat wij trolsch mogen zijn, als wij in dezen tijd. die slechts het Van Heutsz-monument kon voortbrengen, weer iets kunnen doen terugkeeren van den geest van de Mid deleeuwen, die een kunstwerk als den Dom van Utrecht opleverden. Deze dom heeft de Marxistische strijdliederen ge speeld, liederen eener partij, die het volk verdeelt, doch „Volk cn Vader land" werd in beslag genomen. Wie re geert hier? Officieel Coljjn, maar in werkelijkheid de politieke partijen. Wat is «leze inbeslagneming, recht of politiek? Volgens spr. heeft zij met recht niets uit te staan, doch is zij alleen oen uitvloeisel van tic politiek. IIoo beter ecu nieuwe gedachte is, des te harder wordt zij bestreden, meent spr. Spr. geeft toe. dat ook do redactie van „Volk en Vaderland" zich wel eens kan vergissen, evenals ieder ander: doch als zij het bemerkt, rectifi ceert zij heten als zij hard schreeuwt, doet zij het alleen om de waarheid to dienen. Het is onze menschelljke reac tie tegen dc voortdurende terreur on be- leedigingen, waaraan wij van den aan vang af hebben blootgestaan. Als het hier een rechtsstaat was, zou den zij, die ons belasterd hebben, allang op hun nummer zijn gezet, tnnar, ver volgt spr., wij zijn vogelvrij, voor ons is er geen recht meer. Spr. besprak met verontwaardiging de gevallen van straat-terreur, door ongure elementen uitgeoefend op nat. sor. colporteurs. De regeering ziet blijkbaar geen kans. het rapaille in toom te houden. Maar een maal zullen wij rekenschap vragen aan hen, die ons beleedigd hebben. Spr. citeert een lange reeks uitlatin gen uit verschillende bladen tegen do N. S. R.. die z.i. allerminst minder kwet send zijn dan wat „Volk en Vaderland** schrijft. Wat het optreden tegen de N.S.B. be treft, constateert spr., dat dit niet zoo zeer aan Colijn is te wijten. den R K minister Van Schalk. Spr. voorziet, dat eerstdaags vier R.K. ministers in onze regeering zu' gekomen. Wat Colijn op het oogenblik doet, is, onze volksvrijheid stuk voor stuk inperken. WIJ zullen hier een re geering krijgen, samengesteld door R.K. en S.D.A.P. Deze dictatuur van de R.K. Staatspartij wordt door Colijn voorbo- reid. Dit zou de toekomst van het Neder- landsche volk wezen... indien wij er niet zouden zijn! De andere partijen hebben de macht en liet geld. maar wij hebben de jeugd cn de ideeën, zegt spr. Spr. critiseert vervolgens het defensiebeleid en ver klaart: „Het Nederlandsche volk is hoos op ons, omdat wij het de waarheid dur ven zeggen." Het Duitsche rijk naast ons wordt steeds sterker cn het zal een maal kwaadschiks het onrecht onge daan willen maken, dat zijn volksgo- nooten is aangedaan. Van de overwin naars heeft ieder een stuk van de bult. Met een dergelijke wereld-situatie moo- ten wij zorgen sterk te zijn om te ver- mijden, dat Nederland het slagveld van Europa wordt. In ons land heerscht, sedert wat Woensdag is gebeurd, de machtsstaat, zegt spr. en hij besluit met een onv king, ertoe mede te werken, dien macht» staat te vervangen door een rechts staat, opdat eenmaal het carillon van Utrecht het lied zal zingen van een her boren Nederlandsch volk (toejuichin- gen). Met het zingen van het Wilhelmus en bonzee-geroep werd de vergadering te elf uur besloten. ting, uitgelokt door J. v. d. Veer in de Osschcrhelde. Ook by den roofoverval te Maren en diverse inbraken in verschillende ge meenten van Oostelijk Noord-Brabant was .Van O. betrokken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 7