PASSAGETARIEVEN VOOR NED.-INDIE De tweede Statendam Per auto op roof uit Redders door Italië onderscheiden AANSLAG OP EEN WETHOUDER MARINE-RADIO AVOND VALSCHE MUNTERS 3e BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 9 NOVEMBER 1935 Rottcrdamschc Lloyd cn Nederland passen een crisiskorting van 7* toe Verkleining verschil 1ste en 2de klasse De directies «Ier Stoomvaartmaat schappij „Nederland" en „Rotterdam- sche Lloyd" hebben besloten hun tarie ven voor reizen naar Ned.-Indië te ver lagen en daar een algemcene crisis-kor ting op too to passen. Deze crisis-korting zal TV» bedra gen cn toegepast worden op de tarie ven voor de schepen, welke op of na 6 November van Holland of van Bata via vertrekken. Naast deze algemeen crisis-korting hebben de maatschappijen besloten nog «en maatregel te nemen, welke In het belang van de economie van het bedrijf wcnschelijk werd geoordeeld. Door de moeilijke lijdsomstandlgheden is er bij het passagiersvervoer naar en van In- did een verschuiving ontstaan in de klasse-passagiers. Zij. die vroeger eer ste klasse reisden, nemen thans twee de, terwijl er ook een verloop van de tweede naar de derde klasse te consta- teeren valt en zelfs zij het dan ook in mindere mate van de eerste naar de derde. Het spreekt vanzelf, dat de maatschappijen deze „ontvolking" van hun eerste klasse trachten tegen te gaan en nu door een verlaging van de eerste klaxe tarieven en bovendien door de algemeene korting ook deze reisgelegenheid weer iets aantrekkelij ker gemaakt te hebben. Door het ver schil tusschen de eerste en de tweede klasse-tarieven zooveel mogelijk te ver kleinen. hoopt de directie het mogelijk te maken dat zij. die vroeger in de eerste klasse reisden, nanr deze klasse terugkeeren. Met het gouvernement is over deze zaak nog geen overleg gepleegd. Men heeft de zaa snel doorgevoerd en de verdere hesprekingen zullen ongetwij feld in de naaste toekomst plaats heb ben. Het spreekt echter vanzelf, dat de gouvernernentspassngiers ook de kor tingen genieten, waarop rij als gewone passagiers recht zouden hebben. Deze tariefsverlaging heeft de di recties van beide genoemde maatschap pijen reeds ccnige jaern bezig gehou den. Steeds heeft men echter geaarzeld tot den beslisscndcn stap over te gaan, ook al omdat men hoopte, dat er betere en andere monetaire verhoudingen zou den komen. De exploitatie gaat onge twijfeld slecht. Nu is niet alleen de al- geiftrcne malaise daaraan schuld, doch vooral ook de huitenlandscho concur rentie. Om nu hieraan tegemoet te ko men, voert tnen de algemcene reductie in, terwijl daarnevons. zooals l«oven rcods gezegd Is, getracht zal worden de eerste klasse weer v\at meer gevold te krijgen. UIT DE STAATSCOURANT Rechtspraak Bij K.B. Is aan mr. G. H. J. Scholtens op zijn verzoek met 10 November eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Breda, onder dankl>etuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Bij K.B. is benoemd tot rechter in de arrondissements-rechthank te 's-Her- togenl»o*ch mr. J. NL lluizinga. thans •uhstituut-griffier bij de arr.-rechtbank te 's-Gravenhngc. Bij K-B. zijn benoemd lot raadsheer in het Gerechtshof te 's-Gravenhage: n. mr. dr. B. I. Zijlstra. thans rech ter in de arr. rechtbank te Rotterdam; b. mr. F. J. A. Hi jink, thans rechter in de arr. rechtbank te 's-Graveniiage. Bij K.B. is nan mr. I. van der Spek op zijn verzoek met 16 November eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van rechter-plaatsvervangcr in de arr. recht bank te Zutphcn. onder dankbetuiging voor de ais zoodanig bowezen diensten. Bibliotheekwezen Bij K.R is aan prof. F. Tutnmers, S J. to ICiMbkkti op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als lid van de Rijkscommissie van Advies inzako bet bibliotheekwezen. Middelbaar Onderwijs Bij K.B. is benoemd tot leernar in tij- delijkcn dienst aan de R.H.B.S. te Utrecht J. de Boer, wonende te Hilver sum. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten cn Wetenschappen zijn alsnog benoemd tot plaasvervan- gon.ie leden der commissie, heiast met het exnmlneeren van hen. die in 1935 een akte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middel baar onderwijs in de staathuishoudkun de (K cn de Staatsinrichting (K XI): nu F. G. Scheltema en mr. I'h. Klein tjes. hoogleeraren aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam. P.T.T.'dlenst Bij beschikking van den directeur- generaal der P.T.T. is met 16 Novem ber aangewezen als beheerder van het hijpost, telegraaf en telefoonkantoor te Amsterdam Sumatrastrnat de com mies bij den P.T.T.-dienst L» F. van der Schaaf, thans te Amsterdam (Tkt). Onderscheiding Bij K.B. is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eerc- medAÜIc. in zilver, aan IL Blazer, mees terknecht bij de N.V. Turkenburg's Zaadhande! te Bodegraven. DIRECTIE AMSTERDAMSCH STEDELIJK MUSEUM Naar het Hbld. ter oore kwam. zal bij het college van burgemeester en wet houders van Amsterdam door wethou der Hoekman een voordracht worden ingezonden ter vervulling van de dl- rectcumacature, tegen 1 Januari aa. te bezetten, aan het Stedelijk Museum. Deze benoemingsvoordracht luidt al dus: 1. Jhr. D. C Róell, conservator van het Rijksmuseum; 2. dr. J. 0- van Regtercn Altcna, con servator van het Amsterdamsch Histo risch Museum, het Museum Fodor en Willet Holthuijscn. De definitieve voordracht aan den Baad. kan spoedig worden verwacht Verlenging van het dok der Rotterdamschc Droogdok Maatschappij Bij de Rotterdamsche Droogdok-Maat schappij vorderen de werkzaamheden, in verband met de verlenging van de helling waarop het nieuwe schip zal worden gebouwd. De bovenvloer van den bcataanden opbouw, lang 63 meter en breed 8 me ter. geheel van gewapend beton, is los- gehakt en corca 50 crn. gezakt, om op de nieuwe aangegeven helling te komen Het totale gewicht van dezen vloer is ruim 400 ton en heeft men op 30 zware vijzels laten zakken, tonder dat er één scheurtje in het beton is geko men. De bewapeningsstaven worden autogenisch aangelascht en de openin gen aangegoten met beton. De bewa pening voor den ondervloer van de uit breiding is gesteld en voor het onder einde der helling zijn reeds 150 palen ingeslagen Voor de te maken kraanbnan-fundee- ring is bet grootste deel der betonpa- len reeds gestort. AMSTERDAM, 8 November. De politie van het bureau Overtoom heeft een man aangehouden, die in verschil lende cafés kleine partijtjes sigaretten ver beneden den prijs te koop aanbood. Ook zijn maat. een werklooze caféhou der. is gearresteerd. Bij het onderzoek is gebleken, dat de sigaretten afkomstig waren van een partij van 10.000 stuks, welke op den opcnliaren weg van een handkar werd gestolen. In dit verband is het van belang, dat dc eerste arrestant, die het beroep van snorder uitoefent, bij liet leuren langs de café s gebruik maakte van een auto, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat deze auto ook heeft dienst gedaan bij het stelen van de partij sigaretten, waar door deze'aanhouding de beteekenis kan hebben, dat een der personen, die den laatste» tijd per auto op roof uit- gnnn. zich achter slot cn grendel be vindt. De politie van het bureau Stadhou derskade zal het verdere onderzoek ter band nemen, aangezien de diefstal in haar ressort is gepleegd. ONFORTUINLIJKE INBREKERS AMSTERDAM. 7 Nov. In den afge- loopen nacht hebben tot dusverro on bekend gebleven personen zich door openshiiting toegang verschaft tot den winkel van de firma Do Gnivter. Pre- toriusetraat 34. De daders ziin door een luik in den vloer van dom winkel, dat zii bereikten via een aangrenzend trap portaal. binnengekomen. Eenmaal zoo ver. liet het succes hen in de steek, aan gezien de brandkast, waarvan zij het slot met een boor bewerkten, hard nekkig weerstand bood aan de pogin gen. haar te openen. Zonder verder Iets van hun gading te vinden, hebben zij daarna den atfocht geblazen. GEPOOGD HAAR MAN TE VERGIFTIGEN Vrouw wilde hem van den drank „genezen" Naïeve daderes met weinig verstand In Juli jl. kwam de arbeider v. d. W. te Yecndam tot de ontdekking, dat zijn vrouw probeerde hem te vergiftigen. Hij vertelde Donderdag, toen zijn vrouw de 45-jarige T. zich voor de rechtbank te Groningen deswege te verantwoor den had, dat zijn vrouw hem vroeger wel eens gedreigd had met vergiftiging, omdat hij te veel dronk. Hij kreeg in Juli telkens last van misselijkheid en voelde zich ziek. Op 16 Juli kreeg hij een kop koffie, die hem niet smaakte, den volgenden dag stamppot, waar ook Iets „bij" was. Op 19 Juli toen hij weer koffie wilde gaan drinken, waarschuw de zijn zoon hem, dat er iets in gedaan was uit een fleschje. Dit fleschje werd ter onderzoek opgezonden en bleek Ro dent, een rattenvergif! te bevatten. De vrouw, daarover gehoord, erkende enkele malen dit vergift in de koffie te hebben gedaan. Zij wilde hem alleen flink ziek maken en hem daardoor „ge nezen" van den drank. Uit het getuigenverhoor bleek voorts, dat de vrouw, buiten medeweten van haar man een verzekering had gesloten op zijn leven, ten bedrage van 100.—. Naar zij op een vraag van den presi dent verklaarde was het haar bedoeling dit geld voor de begrafenis van haar man te gebruiken. De deskundige, dr. Van der Berg ver klaarde dat de toegediende dosis vergift niet in staat was iemand een phosphor- vergifliging te bezorgen, wel om hem erg ziek te maken. De officier vaa Justitie liet de eerste ten laste legging, doodslag, vallen, doch eischte wegens mishandeling voor voor bedachten rade, 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Mr. Bout, de verdediger, wees er op. dat de vrouw een naieve persoon is, met weinig verstand. Zij zal het niet zoo erg bedoeld hebben, waarom spr. aandrong op een onvoorwaardelijke straf, gelijk aan de preventieve hech tenis. EXAMEN WISKUNDE L.O. V-GRAVENHAGE, 8 Nov. Opgeroe pen cn opgekomen 4 candidate», afge wezen 2: geslaagd mej. C W. van den Berg te Capelle a.d. IJssel en de heer A. J. M. van Eckelen te Nieuw Vos meer. Mr. Dr. A. van Doorninck Mr. A. VAN DOORNINCK Bij zijn aftreden als thesau* rier »gene raai Wij lezen In de N.R.Ct.: Het aftreden van mr. van Doorninck als thesaurier-generaal als wiens op volger vermoedeiijk wel mr. L. A. Ries, administrateur, plaats ven anger van don thcsarier-gcneraal, ernstig in aan merking zal komen kan voor hen, die bescheid weten in do depart omenta lc sérails, geen verrassing hebben go- baard. Ilct was reeds lang lot ons door gedrongen zelfs al tijdens het be wind van den ambtsvoorganger van den tcgenw-oordigen minister van fi nanciën dat er telkens opnieuw ern stig meeningsverschil bestond tusschen den minister en zijn belangrijksten ad viseur, den leider der generale thesau rie. Na het optreden van mr. Oud als minister van financiën verstomden deze geruchten gedurende eenigen tijd, om daarna steeds frequenter terug te keeren. Het werd ook voor verder af staanden duidelijk, dat vruchtdragende samenwerking ook met dezen minister, hoewel hij. zooals bekend is, meer dan jhr. de Geer voor overleg open staat, niet te verwachten was. En thaus is uiteindelijk de consequentie uit deze ongelukkige situatie, die chronisch scheen te worden, getrokken: mr. van Doorninck heeft, blijkens een Konink lijk besluit, zijn ontslag gevraagd en gekregen. Het zij dadelijk gezegd: wij begrijpen volkomen, dat een thesaurier-generaal ook als ambtenaar geen ledepop be hoeft te zijn, die aan zijn minister zijn persoon lijk o meening heeft te onthou den. Doch, hiervan kennis genomen hebbende, mag een minister, beladen met de geweldige verantwoordelijkheid voor 's lands financiën in dezen tijd, van zijn adviseurs de volle honderd procent medewerking eischen bij de beraming en uitvoering van een beleid, waarvoor hij en hij alleen verant woordelijk is en kan hij zijn tijd en energie niet verbruiken voor het uit den weg ruimen van verschil van in zicht binnen de muren van zijn depar tement. Het is zijn goed recht mis schien moeten wij zeggen: het is zijn plicht een zijner eerste advise u/s niet te weerhouden van een ontslag aanvrage, als hij ziet, dat het onmoge lijk is op andere, minder radicale wijze de bestaande divergenties op tc heffen. Niettemin betreuren wij het heengaan van mr. van Doorninck oprecht,* Van het moment af, dat hij in het najaar van 1923 den heer Trip als the saurier-generaal opvolgde, heeft hij met onverzwakte energie en zeldzame vasthoudendheid gevochten voor de be langen der schatkist en daarmede voor een zeer groot algemeen belang. Met groot cn mood, met te grooto felheid wellicht, bestreed hij een ieder, dien hij er van verdacht maatregelen voor te staan, welke ingingen tegen een klas siek solied beheer van de publieke fi nanciën. Do vijandschap, die hij zicji daarmede dikwijls op den hals haalde, •ie impopulariteit die hij vooral bij de sociaal-democraten oogstte, die in hem een waren boeman zonder ecnig sociaal govoel zagen, brachten hem geen duim breed van zijn weg af. Men zal zich nog zijn resolute aanvallen op het fi nancieel beheer van vele gemeenten herinneren, die indertijd zeer de aan dacht trokken. Hij kan de erkenning voor zich opeischen, daarmede als eer ste op niet to ncgoeren wijze te hebben gewezen op een zeer wonde plek in onze publieke financiën. Het meeste van hetgeen hij toen heeft neergeschre ven, is later gebleken nog juister te zijn dan hijzelf wellicht heeft gedacht, toen hij zijn artikelen concipieerde. Uit dit alles blijkt één feit duidelijk: van Doorninck was in zijn ambtelijke» werkkring voor alles een karakter, gebonden aan een strijdbare natuur, die zich zelf durfde inzetten en die zichzelf steeds gelijk bleef. Daarvoor hebben wij in dezen tijd van opportunisme alle respect. Daarnaast is hem wel eens gebrek aan psychologisch inzicht in de „crisis mentaliteit" sit venia verbo van groote groepen van het Nederlandsche volk verweten. Van dezelfde zijde legde tnen hem een hooghartig negeeren van de werkelijke politieke machtsverhou dingen ton laste en vermoedelijk is hij als Ambtenaar wei een slecht tacticus geweest, wiens adviezen steeds weer ter zijde moesten worden gelegd. Hij was echter een man uit één stuk. die met groote onbaatzuchtigheid steeds het algemeen belang, zooals hij dat zag. heeft trachten te diepen. En daarvoor brengen wij den scheidenden strijder een eeresaluuL In magnis voluisse sat est. EEN GEFANTASEERD MEDISCH ATTEST Teneinde een rijbewijs te verkrijgen AMSTERDAM. 8 Nov. Een ieugdig Amsterdammer schafte zich od zeke ren dag eeiP auto aan: een rijbewijs ontbrak hem echter nog. Hii besDrak de zaak mot een vriend en om sneller in het bezit van dit document te komen, stelde do vriend zich beschikbaar een geneeskundig* verklaring af te geven, waarin „dr. Willemsen" verklaarde, dat er uit medisch oogpunt aeen bezwaar bestond tegen het afgeven van een rij bewijs aan meneer de G. De Provinciale Griffie te Haarlem kreeg het briefje in handen en besloot nadere inlichtingen in tc winnen. De stijl en de uitdrukkingen leken niet af komstig van een arts. De aanvrager van het rijbewijs kreeg een beleefd briefje thuis met de vraag, wie toch die dokter Willemsen was en waar hii woonde. Ook hieroD wist het tweetal raad: ze schreven terug, dat dr. W. verbonden was aan den G.G. en G D. aan de Nieuwe Achtergracht. Een on derzoek bracht het bedrog weldra aan het lichL Vandaag stond het tweetal voor de rechtbank terecht weeens valschheid in geschrifte en gebruik maken van een valsch geschrift De briefschrijver gaf toe het eDistel te hebben geschreven, maar hii had 't maar bii wiize van „Droef" gedaan. Pres.: Maar u onderteekende met „Willemsen". en dat is toch Uw naam niet? Ik noem me altiid zoo: dat kunt U al- tiid en overal navragen... Dus U leeft onder een Dseudoniem concludeert de president Het blijkt, dat de autorijder later een echte verklaring heeft ingezonden en zelfs een rijbewijs heeft gekregen. Rechter mr. de Gaav Fortman (tot den ambtenaar van de Prov. Griffiee die als getuige optreedt): Waarom hebt U aan zoo iemand een riibewiis afge geven? Getuige: De Officier vond 't goed. Mr. Bosch, subs.-officier van justitie, bevestigde dit. Er was z. i. geen be zwaar dezen verd. een riibewiis af te geven od een echte geneeskundige ver klaring. De Officier requireerde tegen beide verdachten resp. weeens valschheid in geschrifte cn gebruik maken van een valsch geschrift drie weken gevange nisstraf. Mr. P. van 't Hoff Stolk. optredende voor het jonemcnsch. dat een rijbewijs aanvroeg, pleitte clementie. Vonnis 20 November. LEEGSTAANDE HUIZEN In dc goedkoopste huurklasse De Nederlandsche bond van huis- en grondeigenaren en bouwondernemers heeft den minister van Sociale Zaken ccn adres gezonden, waarin wordt ver klaard, dat het aantal leegstaande wo ningen in de goedkoopste huurklasscn vrij groot is, ofschoon mocht worden verwacht, dat er een tekort aan de goedkoopste woningen zou zijn. Nu wordt van zekere zijde, aldus het adres, wel getracht, de idee ingang te doen vinden, dat dc leegstaande woningen in de goedkoopste huurklasse niet aan redelijke cischen voldoen, maar als dit het geval was, zouden zij wel onbe woonbaar verklaard worden. De vraag rijst, of wel voldoende de hand wordt gehouden aan de bepaling, dat ccn ondersteunde niet mag verhui zen naar een duurdere woning. En is liet niet onjuist, dat een ondersteunde, die, na een poos gewerkt te hebben cn in dien tijd naar een duurdere woning verhuisd te zijn, daarin blijft wonen, nadat hij weer werkeloos is geworden? Ook acht het bondsbestuur het on juist, dat bewoners van woningen, be- hoorende aan particuliere eigenaren, de gelegenheid wordt gegeven om te ver huizen naar duurdere woningen, aan woningbouwverecnigingen toebehooren- dc. Het bestuur dringt erop aan, dat do minister een onderzoek zal instel len naar de oorzaken van het feit, dat or steeds meer woningen in de goed koopste huurklasse leegstaan. Tevens verzoekt het om een bewo- ningsverordening vast te doen stellen voor woningen, geëxploiteerd door wo ningbouwverecnigingen, opdat worde voorkomen, dat'hierin bewoners ver blijven, die er in verband met hun in komen niet thuis hooren. DE NIEUWE REGEERINGS- COMMISSARIS Onlangs hebben do Ministers van Landbouw en Visscherij en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart besloten om aan het College van Hegeerings-com- missarissen, belast met do uitvoering van de Landbouw-crisiswet, toe te voe gen den heer Dr. W. L. Groeneveld Meijer, administrateur aan laatstge noemd Departement, met de speciale opdracht om de industricëlo belangen ten aanzien van de landbouw-crisis- politiek te behartigen. De drie Nederlandsche Middenstands bonden hebben naar aanleiding hier van aan genoemde Ministers verzocht dc bevoegdheid van den nieuwen Re- geeringsrommissaris ook uit te breiden tot de handelsbelangen, aangezien de behartiging hiervan van niet minder beteekenis is. Bij het secretariaat van de Commis sie van Overleg van genoemde Bonden is thans bericht ingekomen, dat de re- gecrlng dit verzoek heeft ingewilligd en dat derhalve de bevoegdheid van Dr. Groeneveld Meijer is uitgebreid. Men heeft hiervan in middenstands- kringen met groote voldoening kennis genomen.' H. Ms. VAN GHENT EN KORTENAAR H. Ms. V.n Ghent en Kotenaer zullen vermoedelijk Zondag a.3. 10 dezer te Algiers aankomen. HIJ WAS „DE PHOENIX" ZELF Oplichting door een verzeke* ringsagent AMSTERDAM. 8 November. De 36- jarige verzekeringsagent P. B. stond vandaag voor dc rechtbank terecht, verdacht van oplichting. Hii zou verzekeringen hebben afgeslo ten voor een maatschappij, die in wer kelijkheid niet bestond. Hii had pollissen afgegeven van de N.Z. Hollandsche Phoenix Maatschap pij. gevestigd te Londen. Verdachte beweerde nooit te hebben gezegd, dat dezo maatschappij te Lon den is gevestigd. „Ik gaf Dolissen af, die ik zelf onderteekende." President: „Bestond die maatschappij dan?" Verdachte (overtuigend): Zeker. Edel achtbare, de „Phoenix" ben ik zelf! President: Maar U bent een mensch cn geen maatschappij. „Ja, dat is waar. maar ik heb stille vennooten en die hoef ik niet te noe men. President: U hebt alles herverzekerd en over eigen middelen beschikte U niet. Natuurlijk heb ik alles herverzekerd, dat doen alle groote maatschappijen, merkt verdachte onverstoorbaar op. De Officier, mr. van Dullemen, was van meening. dat de verzekerden door listige kunsterepen in den waan waren gebracht, dat zii bii een solide maat- schannii waren verzekerd: daarom be taalden zii de premie. Wegens oplichting requireerde spr. zes maanden gevangenisstraf. Mr. J. Kisch pleitte op juridische gronden ontslag van rechtsvervolging; het staat z. i. niet vast. dat menschen bii schade gedupeerd zouden ziin. Vonnis 21 November. Het ongeluk bij de landing van het Balbo* eskader Naar men zich zal herinneren, heeft een tweetal leerlingen van de Zeevaart school te Amsterdam, J. Parthesius en J. Witkamp, beiden wonende tc Haar lem, bij het ongeluk, dat zich heeft voor gedaan tijdens dc landing van het ItaJiaansohe viiogeskadcr onder leiding van generaal Balbo, te Schellingwoude, zich onmiddellijk te water begeven cn pogingen in het werk gesteld tot red ding dor slachtoffers. Voor hun moedig gedrag heeft do Italiaanschc regeering de jongelieden beloond door hen te be noemen tot Ridder der Orde van de Kroon van Italië. Bij K.B. is aan genoemd tweetal thans verlof verleend tot het aannemen van het eerc-teeken van deze buiten- landsche onderscheiding. Wraak over uitsluiting uit de werkverschaffing ASSEN, 8 Nov. Voor de rechtbank te Assen stond heden terecht J. E. O. te Emmen, thans gedetineerd, wegens poging tot doodslag, subsidiair zware mishandeling, van den heer S. Veenstra Wethouder Van Sociale Zaken te Em men. Verdachte heeft op 5 October jl. den wethouder nl. met een knuppel een slag op het bovengedeelte van den rug ge geven, juist op het moment, dat hij het gebouw voor ondersteuning te Emtncn wilde binnengaan. Verdachte had zich tevoren tegenover anderen uitgelaten, dat hij met den wethouder wilde af rekenen, omdat het z.i. de schuld van de wethouder was, dat hij uit de werk verschaffing was gesloien, hetgeen in- tusschen bij dc behandeling der zaak in het geheel niet het geval bleek tc zijn. Dat verdachte geen gemakkelijk heerschap is, bleek wel bij het requi sitoir van den Officier van Justitie, die naar voren bracht, dat verdachte reeds 18 maal veroordeeld was, waarhij ook eenige malen tot een. behoorlijke ge vangenisstraf. Dc Officier acht echter de poging tot doodslag niet bewezen, echter wel het opzettelijk toebrengen van zwaar licha melijk letsel. Deswege eischt Z. Ed. te gen verdachte een gevangenisstraf van twee jaar. Uitspraak over veertien dagen. VOLK EN VADERLAND WORDT TE LEIDE NGEDRUKT Het weekblad van dc N.S.B. Volk en Vaderland wordt op het oogenblik ge drukt in de voormalige drukkerij van de firma van Nifterik, Kaiscrstraat tc Leiden. Deze drukkerij is eenige jaren geheel stopgezet cn dc daarin geplaat ste machines, o.a. een oude rotatiepers en het gebouw zijn eigendom van dc M.A.G. te Amsterdam. GEVAARLIJKE VREEMDELING Op vragen van den heer Wijnkoop luidt het antwoord van den Minister van Justitie. 1. Deze vraag wordt bevestigend be antwoord, met dien verstande, dat uit het ingestelde onderzoek niet is geble ken, dat de betrokken Duitscher Ges tapo-agent zou zijn geweest. 2. Uiteraard zal de steeds nageleefde gedragslijn om tegen uit een oogpunt van openbare orde en veiligheid ge vaarlijke vreemdelingen maatregelen tc nemen ook .verder gevolgd worden. Gewijd aan Admiraal de Ruvter en aan den naar hem genoemden kruiser Minister Colijn zal openen In verband met de beschikbaars tel ling van een marine-bouwdoos, waarin knutselaars de materialen zullen vin den voor het opbouwen van een model van onzen nieuwen kruiser Hr. Ms. de Ruytcr, wordt het navolgende bekend gemaakt. Op 19 November a.s. zal een marine radio-avond worden gehouden, waarop Z.E. de minister van Defensie ai., Dr. H. Colijn, de openingsrede zal houden. Daarna zal de voorzitter van de propa- ganda-commissie voor het verstrekken van een bouwdoos van den kruiser „de Ruyter" de heer dr. N. Japikse, direc teur van het Koninklijk Huisarchief en van het Bureau van 's Rijks Geschied kundige Publication, con rede houden over de persoonlijkheid van Admiraal de Ruyter. Vervolgens zal de comman dant van den nieuwen kruiser, de kapi tein luitenant ter zee A. C. van der Sande Lacoste, de inrichting van het nieuwe schip bespreken, terwijl ten slotte de secretaris der commissie het doel van het verstrekken van de bouw doos zal toelichten. Het geheel zal wor den opgeluisterd door de Koninklijke Militaire Kapel, terwijl de bekende dichter-voordrachtkunstenaar Clinge Doorenbos enkele toepasselijke gedich ten zal voordragen. De aandacht van dc radio-luisteraars wordt er op gevestigd dat de uitzen ding zal plaats hebben door de K.R.O. zooals reeds gezegd op Dinsdag 19 No vember des avonds tc 7.359.20 uur. ROTTERDAM. 8 Nov. Twee Rotter^ dammers, de 42-jarige schilder J. S. B. en de 53-jarige schoenmaker J. P. van M„ recidivist, beiden gedetineerd, heb ben zich wegens muntmisdriif voot de rechtbank te Rotterdam te verantwoor den gehad. Volgens de dagvaarding heeft B. in den loop van de iaren 1934 en 1935 Nederlandsche rijksdaalders en guldens nagemaakt. Hii ging daarltij als volgt te werk: na van beide mun ten matrijzen te hebben vervaardigd, goot hii een mengsel van tin cn anti monium in de vormen. Na drogen, wer den de aldus verkregen munten bijge vuld. Langs galvanischcn weg kregen de voorwerpen een koperbad cn daarna een zilverbad. Met behulp van slaglet- ters werd het randschrift „God zii met ons" aangebracht. Aan den tweeden verdachte was het in voorraad hebben van 200 vnlsche rijksdaalders en guldens, wier valsch heid hem bekend was. toen hii de mun ten ontving, ten laste gelegd. De zaken werden gevoegd behandeld. De eerste verdachte bekende de mun ten vervaardigd to hebben, dc andere verdachte beweerde, niet van de valsch heid op (je hoogte ie zijn geweest. Do president achtte dit onaannemelijk, omdat verdachte eind December 1932 wegens een gelijk misdrijf, gepleegd bij herhaling, is veroordeeld. Dc man had overigens nog vijf veroordeelingen te ziincn laste. Eenige rechercheurs leeden verkla ringen af omtrent de materialen en voorwerpen, welke ten huize van de verdachten in beslag ziin genomen. Als deskundige hoorde de rechtbank den rijksmuntmeester Van Hete-en te Utrecht, die de nagemaakte mun ten heeft onderzocht. In alle opzichten vertooncn de munten afwijkingen van echte rijksdaalders en guldens. Een van de kenmerkende afwijkingen was, dat de valsche munten gegoten bleken te ziin. terwijl de echte munten worden geslagen. Het soortgelijk gewicht van 7.26 wijst op een samenstelling, die sterk afwijkt van echte munten. De eisch tegen B. luidde drie iaar ge vangenisstraf met aftrek van de voor- loopige hechtenis en tegen Van M. werd vier iaar geëischt. eveneens met aftrek. Mr. H. de Bie Jr.. optredend voor B., bestreed de opvatting van den Officier van Justitie, alsof verdachte met listig overleg te werk is gegaan. Het vervaar- dingen van valsch geld is ccn gevolg van dc slechte tijden. Verdachte is door werkloosheid getroffen, toen hii do pro ductie van rijksdaalders en guldens op voerde tot 2Ö0 per week. waarvan hij er niet meer aan Van M. verkocht, dan noodie was om vrouw cn kind van klce- ding en schoeisel te voorzien. PI. riep de uiterste clementie van do rechtbank in. De verdediger van Van M.. mr. G. de Bakker, wees op dc medewerking, welke ziin cliënt bij de opheldering van het misdrijf heeft verleend. PI. ver zocht oplegging van een aanzienlijk lichtere straf dan de officier van justi tie heeft gerequireerd. OPENSTELLING LANDGOED Een gedeelte van het landgoed „Soeslo". gelegen onder de gemeente Zwollcrkerspel. groot plin. 47 ha. is bij beschikking van dc Ministers van Landbouw en Yisscherii en van Finan ciën onder dc Natuurschonwet 1928 ge rangschikt. Het landgoed is gelegen ten Zuiden van en langs den Rijksweg van Zwolle naar Hei no. Het is op wegen en paden voor het publiek opengesteld met uit zondering van dc omgeving van het huis en den moestuin. EEN BEKENTENIS AFGELEGD OSS, 8 Nov. Ten overstaan van de gemeentepolitie te Oss heeft do circa 30-jarige J. M. Janssen die Dinsdag middag werd gearresteerd, thans een volledige bekentenis afgelegd waaruit blijkt, dat hij medeplichtig is geweest aan den in Maart 1929 gepleegden dief stal van vleeschwaren ten nadeele van de heer Worp te Lithoeyen. Janssen zal op transport naar Den Bosch worde® gesteld.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 10