DE BEGROOTING ONDER DE LOUPE Algemeene beschouwingen B elastingverhooging stuit op verzet 2e BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 12 NOVEMBER 193S STADSNIEUWS Verschillende sprekers willen meer bezuiniging op de verschillende bedrijs ven en geen loonsverlas ging! Waardeering voor B.enW. Openbare vergadering van den Ilaad der gemeente Amersfoort od Maandag II November, des avonds 7 uur. Voorzitter: de Burgemeester. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering aan gehouden. Agenda: 1. Ingekomen stukken en mededee lineen. Ingekomen zijn o. a. verschillende besluiten van Gedep. Staten tot goed keuring van Raadsbesluiten. Adres d.d. 31 October 1933 van het Bestuur der Afdeeling Amersfoort van ..Volksonderwijs", houdende verzoek aan de daarvoor in de termen vallende scholen kweekelingen-onderwiizers te verhinden en deze een gemeentelijke toelage toe te kennen. Burgemeester en Wethouders om ad vies. Schrijven d.d. 25 October 1935, afd. III no. 6138 van Burgemeester en Wet houders van Amersfoort, waarbij wordt aangeboden de rekening voor den dienst 1931. In handen van de Commissie van de voorbereiding der voorloonice vaststel ling van de gemeente-rekeningen. DE BEGROOTING 2. Behandeling van de gemeentebe- grooting dienst 1936 met de voorstellen genoemd in Gedrukte Verzameling no. 27 bldz. 18 en 19 en in de bijlagen van Gedr. Verzameling no. 34. Algemeene beschouw wingen aangevangen De heer v. d. Linden (R.K.) wijst op de groote verantwoordelijkheid dei- Raadsleden bii de behandeling der be groeting. B. en W. moeten nagaan do inkomsten, welke de gemeente heeft, en daarnaar moeten de uitgaven worden bepaald. Met de bemoeiipeen uit Den Haag ziin een groot aantal Raadsleden het niet eens. Die maatregelen zijn funest en zoo kan het niet doorgaan. Als lid der Ver. van Ned. Gemeenten moeten we aandringen on een protest bii de Regeering. Het verheugt spr. dat het College de caféhouders niet meer in een uitzonde ringspositie wil laten. We ziin aan het hoogtepunt der belastingheffing geko men en het opdrijven der belastingen zou wel eens het slachten kunnen zijn van de kip die gouden eieren legt. Bii de hoofden van de verschillende takken van dienst i^oet on groote be zuiniging worden aangedrongen (tele foon en fietsen). Het onderwijsbeleid is door de meer derheid der leden onderschreven; het kon niet anders, het instituut der bo- ventalliee onderwijzers moest verdwij nen. Maar de kweekscholen bleven doorgaan met het afleveren van ionge onderwijzers. Vele leden willen nu kweekelingcn met acte aanstellen, maar spr. is het daarmee niet eens. Het zal f 15000 kosten en* men eaat de rechts positie der onderwijzers ondergraven. Spr. zal er dan ook niet aan meedoen. Kan er vdor die ionge onderwijzers dan niets gedaan worden? Als volontairs werken ze vrijwillig in de scholen en zij verkeeren in dezelfde omstandighe den als de ieuediee wcrklooze arbei ders. Kunnen die jeugdige onderwijzers ook niet profiteeren van de f 10.000 voor de jeugdige werkloozen uitgetrok ken. Spr. juicht toe dat men wil informee- ren naar vervroegd pensionneeren. Inzake de werkloosheidsvoorziening is het College naraaf. Snr. iuicht het toe dat men maatregelen heeft geno men om uit het 60 millioenfonds een biidraee te krijgen. De eeheele katho lieke fractie staat in deze achter het college. Het ligt in de liin van het Con gres der vier groote katholieke organi saties. Spr. vestigt de aandacht on de rou- leering der tiideliike werkkrachten. Dit heeft groote voldoening gewekt en hii hoont dat liet College er mee door zal gaan. Wat het Woninebeleid betreft, zeet Spr. Laat het vc-sfand en het gevoel spreken en laat men zich afvragen of de gemeente nog crootere stroppen kan treffen. Zonder bemoeiingen van het Rijk is z. i. geen hunrverlaging mogelijk. Wat voor indruk moet het on het katholieke deel der bevolking maken dat er onder de politieagenten zoo wei nig beliidenrie katholieken ziin. Spr. vraaet benoeming van katholieken, zij hebben nog een achterstand in te balen. Wat de verstrekking van rijwielen betreft, zal spreker de nieuwe regeling afwachten. Bii de bad rii Marie ven wil Spr. een progressieve regeling en hii hoopt dat zoo spoedig mogeliik een regeling komt. Dit gebiedt een gezonde sociale rege ling. Een gezonde democratie durven we onder de oogen zien en Snr. hoont dat men zich niet zal weerhouden ver slechteringen voor het publiek af te wiizen. Dp ware democratie eischt sa menwerking op allerlei gebied. De heer Ruitenberg V.D.) wijst er op. dat veel cijfermateriaal is gege ven. B. en W. doen hun best het hoofd hoven water te houden. Veel is niet hun schuld, maar dat is ook in andere gemeenten zoo. Alle directeuren moeten hun best doen de bedrijven zoo zuinig mogelijk te beheeren. Zij hebben al een bevoor rechte positie, al ziin de salarissen omlaag gegaan. Spr. kan zich niet het standpunt veiecuigeu inzake de 5 verlaging van den minister. Maar iui is liet niet eens met de verhooging der nersonccle belasting; dut bedrag moet ou andere posten worden gevonden. Met de vaste lasten moeten we naar beneden. (Jok van uit den Haag wordt in die richting gestuwd. B. cn W. berekenen bij dg Straat- en riool belasting een groot aantal posten, die er niet bii waren. Die belasting is veel te boog. Hel beeft nooit in de be doeling gelegen, dat de eizena'eu van vaste bezittingen die moeten betalen. De nieuwe rioleesing is zeer meege vallen. Spr. had verlaging van deze belasting verwacht. Als B. en W. niet alles op dezen post zetten, wat er niet hii hoort, kan misschien Ln '36 deze belastine verlaagd worden. Zonder ingrijpen van don Haag kun nen de huren niet verlaagd worden, zegt de heer v. d. Linden. Dat is niet waar. als we zien hoe de huren thans dalen, zonder dat het Riik ingrijpt. Als we particulieren toestaan arbei derswoningen te bouwen, zullen we nog beleven, dat de huren ook daar van zullen dalen. S.D.A.P.saanval op de liberalen De heer H us lage (S.D.) wijst er op. dat de begrooting een ander beeld vertoont dan vroeger cn het is de vraag of deze toestand nog weer terug komt. Amersfoort is nog geen ..rijks kind". maar het zal moeiliik ziin er buiten te blijven. Groote moeite heeft bet al gekost de begrootine sluitend te kriigen. hoofdzakelijk door be moeiingen uit Den Haae. Yoric ipar heeft spreker daar al op gewezen en thans staat liet College ook op dat standpunt. Den Haae probeert het van de gemeenten af te halen en dan moe ten wii bet van de bureerii afhalen. Hoe lane zal dat nog voortgaan? Adressen nelpen niet. Als de groote partijen niet tijdig een andere koers inslaan, kan slechts een landelijke ver kiezing uitkomst brengen. Werkloosheidszorg had direct als Rijkszorg moeten worden heschouwd. Slag on slag neemt inen nu van de gemeenten af. Ongeveer fif der kos ten worden betaald uit van de ge meenten afgenomen belastingen. Het Riik betaalt ten slotte maar 3.3 en dan nog te spreken van een Rijksrege ling is belachelijk. Yerhooging der Personeele belasting is beter dan verhooging der Inkom stenbelasting. Spr. waarschuwt tegen het besnoeien van den post: onderhoud straten enz. Uitdrukkelijk verzet hii zich tegen de verlaging der salarissen met f 5000. Herziening der nersoneele belasting voor caféhouders enz. heeft sprekers instemming, vooral daar dit bedrijf bij zonder van de cris;s heeft te lijden. Het allerbelangrijkste nrohlecm is hoe krii«en we de werkloozen weer aan het werk. Ook het College is daar mee bezig, het heeft getracht gelden te kriigen uit het Werkfonds. Sprekers fractie heeft gemeend, dat hieraan niet ernstig werd gewerkt. Uit het ant woord is gebleken, dat B. en W. wil len aandringen bii de Reeeering om gelden uit het Werkfonds. Daarbij zegt Snr. gaarne steun toe. Men heeft hier in aanpassing heil gezocht en het ge volg is een leger van werkloozen van 400.000. Yan het Werkfonds is trou wens slechts 30 millioen verwerkt. Als men verschillende nlannen had ter hand genomen, zon dit aantal heel wat minder zijn. Er ziin objecten genoeg en bii de woningen is een achterstand. Welk een werkgelegenheid en welk een meerdere welvaart als deze wer ken ter hand waren genomen. Aan de oplossing van dit probleem moeten we al onze krachten geven en het ver heugt Snr. deel uit te maken van een partij, die met het ..Plan van den Ar beid" is gekomen. Spr. hoont, dat het weerklank zal vinden bii andere par tijen. Als het College meerdere werken in de gemeente wil laten uitvoeren, zegt hii krachtigen steun toe. We mogen het niet overlaten aan het snel der maatschappelijke krach ten. Het particulier initiatief kan hier in niet helpen. De liberalen hebben nog niets geadviseerd dan loonsver laging. Een ander lid der liberalen heeft de ambtenaren van den Woningdienst weinig souplesse verweten en gezegd, dat hii door de hoornen het hoseh niet kan zien. Maar Snr. heeft het rieten dak wel kunnen zien. Ook hebben de liberalen een andere samenstelling van het College voorge steld. een hunner had zelf ambitie er in zitting te nemen. Maar is hun in vloed dan zoo groot? Hun tiid is voor bij. De liberale partij deelt in het bankroet der kapitalistische maat schappij. K.D.P. wil op gezonde basis samenwerken De heer Waterloo (K.D.P.) wil eerst een politieke geloofsbelijdenis af leggen. omdat de Kath. Dein. Partii in ziin persoon voor 't eerst intrede in den Raad heeft gedaan. De nartii stelt zich on absoluut Christelijk standpunt, zoodat bii alles zal moeten worden uit gegaan of er geen striid is met de katholieke moraal. Als democratische nartii wil ze de richtlijnen volgen der pauselijke encvclieken. Spr. brengt hulde aan B. en W. en aaa de ambtenaren voor de tijdige in diening eener sluitende begrooting. Yoor de gemeente is het uitermate moeiliik. omdat de wetgever voortgaat nieuwe moeilijkheden od te werpen. Thans moet door verminderde uitkee- ring weer dekking worden .gezocht voor f 30.000. Het betoog van B. en W. die dit onredelijk noemen, onder schrijft Spr. Een scherp protest mag niet achterwege blijven. Met de voorstellen tot dekking kon Spr. meegaan, maar hii betreurt liet dat f 5000 moet komen uit de salaris sen van het personeel. Met instemming heeft hii gelezen. dat de personcele belastine voor de caféhouders zal verlaagd worden. I Wat de tarieven der bcdriiven aan gaat. meent spieker ziin standpunt te moeien handhaven. De economische zijde moet men niet uit het oog ver liezen. Maar de vorming van groote gezinnen is een staatsbelang. En in plaats van de groote gezinnen tegemoet te komen, heeft de Regeering ze het bestaan noe zwaarder gemaakt. Spr. dringt er op aan. hier in Amersfoort wat voor die gezinnen te doen. Het wegdek der Hugo de Groot laan acht Spr. veel te duur. Snr. heeft een prijsverschil berekend van f 6000. zon der dat de wee er onder geleden zou hebben. Ook op de Westerstraat had belangrijk bezuinigd kunnen worden. Spr. dringt er op aan met een winkel- 'elline niet te lang te wachten, want we hebben hier te veel winkels en door ordening kan een gezondere toe stand intreden. Alle uitgaven voor luchtbescher mingsdienst moeten worden betaald door het Ministerie van Defensie. Spr. is geen voorstander van de ker mis. maar od den rand van de ge meente bestaat wel een kermis, dus de lasten blijven. Logischer is het dan ook de lusten te hebben en dan maar een eigen kermis te houden. Spr. bepleit dpn aanleg van een wie lerbaan. die teeen billijke huur moet worden verhuurd. Er worden pogingen gedaan aan den rand der gemeente in Hoogland te houwen. Het percentage van katholieken ln Overheidsdienst is merkbaar klein. Bij gelijke bekwaamheid geeft spreker in overwoging bii vacatures te denken aan den achterstand der katholieken. De Kath. Dem. Partii wil gaarne op gezonde basis met alle fracties in den Raad samenwerken. Het uitvoeren van bui* tengewone werken. De heer Polder (S.D.> wil nog ecu en ander zeggen over liet uitvoeren van buitengewone werken. Uit den brief van B. en W. blijkt.' dat zij tnce- nen al heel wat Ie hebben eednan. Zij hebben zich gewend on 29 Mei tot den minister en eerst on 6 Augustus heb ben ze gehoord dat ze zich moesten wenden tot het Werkfonds. Dat wist toch iedereen, die zich met deze zaak bezig houdt. On 22 Aug. heeft het Col lege zich eewend tot het Werkfonds en on 29 Aug. kwam er antwoord, dat ontwerpen moeiden worden ingediend. Eerst 2 Nov. gebeurde dii. Waarom zoo'n lang tijdsverloop. Ook later bij de onderhandelingen verliep er weer veel tiid. Dat begrijp! spreker niet. Op 4 Februari werden inlichtingen verstrekt omtrent v. egenombouw. ka- devcrlenging cn viaductbomv. terwijl andere werken in voorbereiding waren. Maar die werken werden niet ge noemd. Eerst kregen B. en W. te hooren. dat de kosten te hoog waren en 13 Maart is toen een begrooting ingediend voor wegenombouw. Maar na dien hebben we er niets van gehord. B. en W. zeggen geen aanwijzing be hoeven te doen van werken, daar deze genoeg bekend zijn. Maar welke zijn deze werken? De Raad behoeft ze niet aan te wijzen, zeggen B. en W. en er behoeft geen keuze te worden gedaan. Hebben B. en W. al een keuze gedaan? Uit liet Werkfonds is f 138.000 toege zegd. Wat denken B. en W. daarmee te doen? Het is niet alleen loon. ook ma terialen moeten er van bekostigd wor den. Maar als we het alleen als loon nemen en een werklooze od f 20 per week rekenen, dan kunnen 138 werk loozen er een jaar door werken. Maar het zou een besparing geven van f 69000 voor minder steunuitkeering. In het geheel krijgen we dus f 69.000 van het Rijk. Of moeten we de steun gelden er nog bii tellen, dan zouden we f 207.000 ontvangen. Spr. hoopt, dat die zienswijze juist is. Hoe stellen B. en W. zich voct wer ken voor te bereiden? Zooals het nu gaat. gaat het niet goed. Als we alleen 138 mensehen aan het werk kunnen stellen, is het beslist onvoldoende. Van de ziide der werkloozen moet hierover protest komen. B. en W. vragen een uitsnraak om meerdere werken uit te voeren, opdat verder in overleg kan worden getre den met het Werkfonds. Waarom moet dat nog gevraagd worden? Waarom ziin die besprekingen al niet eerder gevoerd? Industrieën hadden od gang kunnen worden gebracht, de koop kracht zou verhoogdziin. het zou meerdere welvaart voor de gemeente hebben gegeven. Er moet veel meer aandrang achter de zaak worden gezet en B. en W. moeten veel meer actief ziin om meer dere werken uit te voeren. Snr. heeft in de afdeelingen gespro ken over de jeugdige werkloozen. Hii heeft aangetoond, dat men niet op den iuisten weg was met de werkobiecten. Dat moeten ook leorobiecten zijn. B. en W. antwoorden, dat nader overleg zal worden gepleegd. Met wie zal over leg worden gepleegd en welke objecten zullen worden uitgevoerd! Weten B. cn W. het eigenlijk niet. nu ze zoo'n simpel antwoord geven. Snr. vraagt nu weer: met wie wordt overleed en over welke objecten het gaat. Meer bezuiniging bij de bedrijven De heer van Nieuwenhuizen (C.H.) is het niet met alle ciifers eens. maar hij acht de begrooting een kun dig en groot werk. Alle lof voor de ont werpers. Uit hoefde van zijn werk heb ben de bedrijven het meest ziin aan dacht getrokken. Hii is tot de overtui ging gekomen, dat hier veel kan be zuinigd worden. De tarieven voor ens ziin te hoog en in het helane van liet bedriif is het noodzakelijk dat hierin verandering wordt gebracht. Olie is een zeer ern- stie concurrent geworden. In het be lang van de afnemers Is het onze plicht de vaste lasten te verlagen. Het inkomen van bijna alle inwoners is minder geworden. Yan verlaging der loonen is spreker geen voorstander, ln de eerste plaats moeten de tarieven onzer bedrifven omlaag. En dat is mogelijk als we allen samenwerken. Medewerking van het gcheele perso neel is noodig. Geen cent moet onnoo- diff worden uitgegeven. Spr. wil ziin voldoening er over uit- preken. dat B. en W. in het belang an het bedriif verlaging van den gas- prijs wenschclijk achten. Zii zullen een onderzoek instellen en dan met voor stellen komen. Zij durven echter de mindere opbrengst nog niet aan. Spr. zal het voorstel doen de tarieven met 1 cent per kub. M. te verlagen. Dat is een begin en kunnen we verder bestu- dccrcn in hoever de tarieven moeten worden verlaagd. Deze verlaging van 1 cent zou op f 36.000 komen. Snr. wil dit bedrag op het gasbedrijf zelf bezuinigen. Na gron dige bestudeering is hii er van over tuigd dat het kan. In groote lijnen heeft hii het in de onderhoudskosten gevonden. Ook bii de Waterleiding moet od de lasten f 8000 minder beschikbaar wor den gesteld. Bii ..Gemeentereiniging" heeft spre ker niet zulke groote bedragen, die voor bezuiniging in aanmerking ko men. gevonden. Echter meent hij. dat nog zeker f 2000 in onderhoud is te bezuinigen. Bii het Slachthuis staan we voor eroote moeilijkheden. Het verzoek tot verlaging der slacht rechten is billijk, maar het bedrijf kan het niet missen. Het slachthuis is te groot opgezet en door samenwerking moet men trach ten te redden, wat nog te redden valt. Ook hier ken f 6309 bezuinigd worden. Spr. heeft zich altiid verwonderd, dat de uitbreidingen er zoo gemakke lijk doorgingen. Ook nu wil uien weer uitbreiding, o. a. hii de gasfabriek, liet verbruik wordt minder en waar om dan nog uitbreiding? Tot verhooging van nersoneele be lasting mogen we onder geen voor waarde toe overgaan. De mindere Uit- keering uit het Werkloozenfonds moe ten we aanvaarden. En die f 22000 zijn wel te vinden zonder verhooging van belasting. Snr. geeft B. en W. in overweging eerst te ze,eken mar be zuiniging op de bedrijven. Belasting- verhon-ging doet ons de menschen ver drijven en laten we ze niet verdrijven, maar tot ons houden. Geen opdrijving van de inkomsten De heer Sm ei tink (AR.) uit eveneens ziin voldoening over het slui tend maken der begrooting. Met svmpathie heeft spreker de po gingen gezien om biidraee te kriigen uit het Werkfonds. Dat liikt hem een goede manier om de werkloosheid te bestrijden. Spr. citeert uit het antwoord van B. en W. het gedeelte, waar zii betoogen dat een particulier huishouden niet kan worden vergeleken niet de ge meentehuishouding. Spr. kan dit be grijpen. Maar een particulier moet zich bekrimpen als de inkomsten vermin deren. Een gemeente kan echter zijn inkomsten opdrijven en in dit verband wiist spreker on het voorstel tot ver hooging der Personcele belasting. Hij geeft in overweging liever meer op de uitgaven te bezuinigen, zoo op het Bouwbedrijf en op het Slachthuis en den Keuringsdienst. Spr. wiist on de kwestie-Vos en he- griiot niet. dat hii een zoo belangrijke inkrimping van het bedriif eenzelfde personeelsbezetting moet bliiven be staan. Moeten we maar kalm afwachten? De heer Graaff (A.R.) heeft geen aanleiding tot scherpe critiek op het beleid van B. en W. en od de begroo ting. Er is niets dan lof voor dit be leid. dat ondanks de vele moeilijkhe den de begroeting toch sluitend is ge maakt. De Raad erkent die moeilijk heden en wijt ze aan dc maatregelen der Regeering. Die maatregelen behoo- ren echter tot de taak der Volksver tegenwoordiging. B. en W. zien zich er zelfs door genoodzaakt belastingvcr- hooging voor te stellen. Teeendruk oefenen door een adres aan de Tweede Kamer acht spreker niet iuist. beter is het dit middels de Yereeniging van Ned. Gemeenten te doen. Het argument dat de werkloozen- steun uitsluitend moet komen voor het Riik eaat niet op. Snr. kan zich dan ook vereonigen met het voorstel van B. en W. inzake dien tegendruk. Het voorstel tot verhooging der Pers. Belasting is hem minder svmpathiek; daarvoor moet door andere bronnen worden gezorgd. Door de maatregelen der regeering ontstaat een gat in de be groot ing van f 29.000 en diezelfde re geering vraagt een loonsverlaging van f 45.000. Gaven we daaraan toe. dan hielden we nog f 16000 over voor huur- verlaging. Neen. zeggen B. en W., daar geven we niet aan toe. Od de ar gumenten van B. cn W. heeft Spr. eenige kantteekeningen. Het is hem niet duidelijk dat de minder draag krachtigen niet zouden worden ont zien. Meer draagkrachtigen zullen de gemeente verlaten. In den loop van den zomer is wel heel duidelijk gebleken, hoe de inkopt- sten van het Rijk ziin ingeteerd, zoo- dat het Rijkspersoneel weer 5 ge kort wordt. Waarom \Vinden B. en W. zicli zoo op? Zij zullen zich krachtig verzetten. Indien we volkomen gerust kunnen ziin. dat de loonen in overeenstem ming ziin met het particuliere bedrijf, kunnen we de maatregelen van den minister kalm afwachten. In het par ticuliere bedrijf ontvangt een ge schoold arbeider echter f 25 en de minste arbeider in dienst der gemeén- te ontvangt nog f 29. Beter ware het geweest als B. en W. getracht hadden tot overeenstemming te komen niet het Georg. Overleg, zii hadden dan sterker geslaan bii den minister. Een ander punt is te wachten niet de verhooging der opcenten op de Pers. belasting, tot het antwoord van den minister bekend Is. Spr. wijst er od. dat de werkloozen- cijfers over 1935 een afloonaiule ten- denz vertoonen. ofschoon we den dag niet moeten prijzen voor de avond valt. Niet doordrongen van de ernst der tijden? De heer Spiekerma'nn R.K.) meent dat de samenstelling dezer be grooting aan B. en W. wel veel zorg zal hebben gekost. Ondanks de vele riiksbesnoeiingen Is onze gemeente nog niet noodlijdend geworden. Dat de Raad dit weet te waardecren. is bii de wethoudersverkiezing gebleken. Toch is er wel eenige critiek. B. en W. komen niet een voorstel tot verhoo- gine der opcenten op de Personeele be lasting. Spr. nieent. dat B. en W. toe geven dat in de begrootinsr nog wel eenige speling zit. daar zii schrijven dat bij verdere bezuiniging de posten stuk voor stuk moeten worden bezien. Spr. betwijfelt dat B. en W. wel doordrongen zijn van de ernst der tij den. Zii toch komen met een voorstel de hoogere salarissen te vermeerderen. F.n is spreker wel ingelicht, dan is een riiwielvergoeding in bewerking, die nog duurder zal worden dan de be staande. Het nièest wordt gevraagd door den wethouder met het minste personeel. Spr. verheugt zich. dat de reiniging zoo zuinig wordt beheerd. Bii de gasfabriek moeten we komen tot afschaffing der meterhnur als een minimumbezuiniging. Vrijheidsbond wil de bakens verzetten De heer van Gent (Y.B.) vraagt met aandrang de bakens te verzetten, opdat we stand zullen kunnen houden. We moeten de autonomie der gemeen te behouden. De gemeente moet hN particuliere bedrijf stiniulccien. Dat kan door geen liooge belasting te hef fen. door geen dure gronden en door ccen hooge tarieven. Spr. heeft betwijfeld of dit College wel de aangewezen combinatie is op grond der afgeloopen 4 jaren. Daarom moeten we een andere combinatie overwegen, door welke injectie dan ook. Spr. heelt in de afdcclinecn gezegd, dat het ock voor het Riik moeilijk is een sluitende begrootin« te krijgen. B. .en W. beschikken evenzeer als een hoogere macht over de inkomsten der burger-s; daardoor kunnen ze de hoo gere belastingen niet betalen. Beter was het het particulier initiatief aan te wakkeren. De vaste lasten moeten omlaag .en dan zal het dc gemeente in komsten kosten. Daarom had men een reserve moeten maken. B. en W. schenken in 't algemeen geen aan dacht aan de welvaart der gemeente. Ook de particuliere ondernemingsgeest moeten worden geprikkeld. Getracht moet worden meer industrie te krijgen en te houden wat er is. Niet afwach ten. niaar een daad verrichten. Hei College ontbreekt het aan zakelijk in zicht en het wil ook geen adviezen in die richting aanvaarden. B. en W. zeggen in hun antwoord: Zien we het goed? Neen. ze zien het niet goed B. en W. moeten nractisch ziin en dan zullen ze zien. dat spre kers plannen geen geld kosten, alleen moeite. De exportslagerii ziin we kwijt, weg en werken gaan verdwijnen, de Kamer van Koophandel staat ook od de nomi natie te verdwijnen. We moeten voor uit zien. Waarom worden door B. cn W. geen nlannen uitgestippeld 'om de huishouding der diensten meer effi cient te doen ziin. De winst op den dienst Onenb. Werken is ontstaan door de hooge opslagkosten. Dat is langs een omweg leenen voor don gewonen dienst. Die hooge opslagkosten moe ten tforden afgeschreven op de objec ten. Noor werkverruiming is uitgekoz^j ombouw van wegen. Welke wegen dat ziin. is spreker niet bekend. Hii heeft eenige bestaande wegen genoemd, die verbeterd moeten worden. Yraeen we een bijdrage van het Werkfonds, dan ziin wc afhankelijk van de keuze, die het fonds zal doen. Bliiven we vrij. dan kunnen we zelf uitkiezen en daar mee helpen we het meest de werkloo zen. De omhouw van die wegen geven een hesparing od het onderhoud en daarom is liet zeer wel te verantwoor den die onderhoudskosten te vermin deren. De critiek gold juist, dat hier te laat aan die nlannen werd befon nen. In Roosendaal was men een iaar geleden al zoover. In het ..donkere" Zuiden had men het dan toch maar neties voer elkaar. Het spijt spreker dat we op het oogenhlik He obiecten ntet on tafel krijgen, zoodat we geen keuze kunnen doen. We kriigen dan een nlan en da» moet worden uitgevoerd, danr t>e» al zooveel voor voorbereiding heeft ge kost. Liever dan ohibouw van weden zou Spr. zien een verbinding niet het 8n«v terkwartier en rioleerine van de Kntte knmncn en het Kruiskamnkwnrtier. •Spr. wiist on N'iimc^eij, waar men al een vliegveld oivler Eist voor e'kner heeft en op Zwolle, wear de onthouw der wegen al klaar Is. F.n hier ziin we nog aan het ove^vege,j van plannen. Door maatregelen van het Rijk heb- hen we een tegenvaller gekregen. B en W. willen daarvoor de personeele be lasting verhoogen, maar mgenen. dat dan heel iots anders zal worden be reikt dan men beoogt. Spreker wijst er op, dat de *trop zit in de posten voor werkverschaffing en \indt het juist daarop ook de strop ta bezuinigen. En dan hebben we gele genheid in den loop van het jaar vol doende te bezuinigen om den post voor werkobjecten weer op hetzelfde peil te brengen. Nog nimmer is in den Raad ft en post voor werkverruiming gewei gerd. Door verhooging der personeele belasting wordt de werkloosheid weer vermeerderd, want de vaste lasten wor den er zwaarder door. Het verheugt spreker dat het college zal overwegen de ontlasting voor het vrachtverkeer, dat de personeele be lasting voor het hotel bed rijf zal worden verminderd en dat B. en W. de teldagen hij het lager onderwijs zullen contro» leeren. Spr. wijst op het nemen van gronden voor hoseh en plantsoen uit lie: grond bedrijf en daarvoor hebben wc geleend. Nu willen R, en W. in plan:* van in 40 jaar in 60 jnur aflossen en zij wijzen op de waardevermeerdering dezer gron den. Spreker nieent echter dat het juist is zooveel mogelijk op deze gronden af te schrijven. Sprei er wil een overzicht van de ver gelijkende cijfers van het rioleerings- plan. B. en W. wisten op tijd te bezuinigen De heer Van Galen Last (C.-II.), dankt het college voor do begrooting die zoo mooi sluitend was. maar helaas door een zet uit Den Haag weer minder werd. Daardoor hebben we zeker ook te danken net voorstel inzake verlioo- ging der personcele belasting. Spreker begrijpt, dat het ingrijpen van Den Haag weer moeilijkheden brengt, maar hij vindt het niet eoed een adres aan ■Ie regeering te zenden en sluit zich aan bij het college om dit te doen mid dels de Yer. van Ned. Gemeenten. Spreker nieent dat we achter de groene tafel een juiste combinatie heb ben en wil daarom een woord van hul de brengen aan B. en W. Het op tijd bezuinigen is een kunst, die het college beeft verstaan, anders zouden onze moeilijkheden veel grooter zijn ge weest en zouden we noodlijdend zijn ge worden. liet college steunt op de groo te meerderheid van den Raad die wil samenwerken om de moeilijkheden het hoofd »e bieden. Spreker brengt hulde aan den wet houder van onderwijs, die juist op het terrein dat zoo teer is, heeft bezuinigd. Hij hoopt, dat als de tijden heter wor den, we zullen beseffen, dat we dingen hebben cedann. die zoo spoedig moge lijk ongedaan moeten worden ge maakt. Het aanstellen van kweekelin gcn acht spreker ecluer onjuist. Van uit het college moet ieder ambtenaar worden doordrongen dat de grootst mo gelijke zuinighc d geboden is. Ook in deze hegrooting U voor ver- schillende ofdeelingen nog wel wat ta bezuinigen. Spreker wil een krachtig woord laten hooren tegen het standpunt van Ged. Stalen, dat de leeningen voor hoseh- grond in veertig jaren moeten worden afgelost. Als er een punt is. dan is het wel dit, waarmee z. i. de heele Raad met het standpunt van B. en W. zal instemmen. Het verheugt spreker dat de belas ting voor hotelhouders eindelijk zal worden verminderd. Het groote verlies van ons slachthuis door het verlaten ia» het exportbedrijf Vos vindt geen uiting in dc personeels bezetting. Spreker vreest dat dit be drijf ecu der zwakke punten in onzs gemeentehuishouding wordt. Tegen verhooging der personeele be lasting is de fractie van spreker zoo scherp mogelijk gezant. Maar hij zou het betreuren als de post Werkver schaffing er voor op losse schroeven zou worden gezet. Die ƒ22.000 zullen wel op andere wijze te vinden zijn. Voor de bestratingen is ƒ74.000 uit getrokken. Na het bericht uit Den Haag is die post weer op ƒ70.000 gebracht, evennls vorig jaar. Onze straten mogen ei zijn, hulde aan den betrokken wet houder en als we niet staan voor zulke geweldige brekerijen, dan kunnen we voor onze straten wel Wqt zuiniger zijn. Spreker is het eens met de opmerking over de Westerstraat, met herbestrating had volledig kunnen worden volstaan. Over invoering der kermis is ook ge sproken, maar liet verheugt spreker, dal de burgemeester der naburige ge meente heeft moeten bekend maken, dat de inkomsten beneden het verwach te zijn gebleven. Dat wijst er op, dat ook de menschen den ernst der tijden zien. De heer Spiekermann (R.K.): En Buziau dan? De heer Van Galen Last (C.-H.) hoopt, dat dc menschen zullen leeren zich te beperken en dat B. en W. de verhooging der personeele belasting uit andere posten zullen vinden. Belast ingverhooging belemmert vestiging De heer Bakker (V.-B.) wil ant- w-oorden op den aanval van den lieer Huslage op de liberale raadsleden. Als spreker meerdere souplesse bepleit hij de ambtenaren van den woningdienst, dan doet hij dal uit persoonlijke erva ringen en hierbij komt geen rieten dak te pas. Als er een ding Is, waarvan hij B. en W. nimmer een verwijt zal maken, dan •s het wel. dat ze geen materiaal voor de heAiudcering der hegrooting zouden hebben verstrekt, v.c zijn met cijferma teriaal overstelpi. Alleen kwam het wel een» wat laut. Spreker voelt mee. dat de mededre- llng uit Den Hang het college in ernstI- ire moeilijkheden heeft gebiecht. Hij is het er niee eens, dat hei be'er is. dat de Ver. voor Ned Gemecmen zirh hierover tot de regeeriug wendt. Met genoegen heeft spreker gezien, nat enkele posten zijn verlangd. Zoo He post voor onderhoud van straten enz. Spreker vraagt dezen po*i nog met 5 te verlagen. Ook de posten Handelsschool en Handelsavondschool zijn inet de door gevoerde bezuinigingen in overeens'em- ming gebracht. Enkele kleine posten (drukwerk, fees- tenj komen spreker overdreven voor. Met voldoening heeft spreker gezien dat B. en W. een eind willen maken aan de bestaande onbillijkheid ten op zichte der pers. belasting voor café» en hotelhouders. (Zie vervolg op png. 2).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5