Buitenlandsch beleid BLACK CAP MEMORIE VAN ANTWOORD DE EERLIJKHEID BEZUINIGINGS- ONTWERP OLD SCOTCH WHISKY p. n. f.3 75 J. A. SCHOTERMAN Zn. UTRECHTSCHESTR. 17 Ao 1878 - Tel. 14S Stagnatie in afkoop tollen van Firma Schaap biedt accoord aan 3c BLAB PAG. f. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 14 NOVEMBER 1935 Nederlands houding te Genève. Géén opzegging van het huwelijkstractaat met Duitschland De economische voor lichtingsdienst Verschenen is de Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslas: der Tweede Kamer over Hoofdstuk III der Riiksbegrooting (Buitenlandsche Za ken). De indruk, als zou de Reeeering bij haar buitenlandsch beleid eerst doen wat zij zelf meent te moeten doen en dan achteraf de commissie daarvan mededeelinsr doen. acht de minister in zijn algemeenheid bepaald minder juist. Wat de houding van Nederland te Genève betreft, verklaart de minister, dat hit van Nederlands rancr in de rij der mogendheden en van Nederlands nationale" waardigheid blijkbaar een andere opvatting heeft dan zij. die meenen. dat, indien het geldt ter Ver gadering te Genève rechtsopvattingen tot uiting te brengen. Nederland eerst de andere Staten moet laten voorgaan, om zich dan daarachter bescheidenlijk aan te sluiten. Een dusdanige klein moedige verloochening van Nederlands tradities, in scherp contrast met de houding door de voorgangers van den minister steeds te Genève aangenomen, is van hem niet te verwachten. Maar anderzijds ontkent hij ten stelligste, dat het op den weg van Nederland zou hebben gelegen om in het eerste stadium van het tusschcn Italië en Ethiopië gerezen conflict tot een actie tegen Italië aan te sporen. De Duitsche huwelijks* wetgeving Zooals de minister van Justitie reeds In het antwoord op de schriftelijke vra gen van den heer Boon nopens de nieuwe Duitsche huwelijkswetgeving heeft medegedeeld, is verschil van meening over de beteekenis en draag wijdte van deze recente Duitsche bepa lingen en dientengevolge over de wer king dier wet hier te lande alleszins mogelijk. Intusschen zij opgemerkt, dat naar het oordeel van den minister geens zins als vaststaande moet worden aan genomen. rkit de Duitsche huwelijks wet ook betrekking heeft on huwelii- j ken tusschen Nederlanders en Duit- schcrs. wanneer de zoogenaamd niet- Arische afstamming een eigenschap is van de Duitsche partij. De minister meent. dat. het niet gewenscht is het Huwelijkstractaat van 12 Juni 1902, dat op initiatief van de toenmalige Nederlandsche Regeering te 's-Gravenhage is ge sloten en waaraan ook thans nog groote waarde wordt gehecht, op te zeggen, te meer daar door eene opzegging tegelijkertijd de verdrags band met alle andere verdragssta ten zou worden verbroken. Tot dusverre heeft trouwens geen en kel ander land op grond van de nieuwe Duitsche bepalingen het Verdrag opgezegd. De Minister bereidt zich voor om, zoodra de eventueele bezwaren van de werking h. t. 1. van de Duitsche huwe lijkswetgeving meer vasten vorm heb ben aangenomen door een uitspraak van den Nederlandschen rechter of anderszins, te trachten de ontstane moeilijkheden zoo mogelijk binnen het kader van het bestaande verdrag tot- een oplossing te brengen. Het goudblok Naar aanleiding van den aandrang, die werd geoefend tot het openen van besprekingen, om te bereiken, dat de Staten behoorend tot het zoogenaamde goudblok. die niet gehinderd worden door valuta-depreciatie, onderling hun tarieven van invoer verlagen en tot een vrijer goederen- en geldverkeer over gaan. wijst de minister er op. dat de. tijdens de in den loop van het vorige jaar te Brussel gehouden conferentie, met betrekking tot dit onderwerp, ge maakte afspraken niet in werking zijn getreden. De hoopvolle verwachtingen, waar toe bedoelde conferentie aanvankelijk aanleiding gaf. zijn niet verwezenlijkt. Van een heropening van de besprekin gen der conferentie is onder de hui dige omstandigheden geen resultaat te verwachten. De berichtgeving door den diplomatieken en consulairen dienst De berichtgeving door den Nederland schen diplomatieken en consulairen dienst moet meer dan vroeger worden ingesteld op de mogelijkheden voor ex port, terwijl daarnaast de distributie van de binnenkomende berichten onder de kringen van de direct belangheb benden dient verbeterd te worden. Wat het laatste onderdeel betreft, is de minister van Handel. Nijverheid en Scheepvaart doende een betere organi satie tot stand te brengen. Wat de be richtgeving door de Nederlandsche di plomatieke en consulaire ambtenaren betreft, is de minister voortdurend met hen in contact om zooveel mogelijk te bevorderen, dat die berichtgeving snel en doeltreffend zij. .Daarnaast heeft hij aan de diplo matieke en consulaire ambtenaren opgedragen om van hun daarvoor in aanmerking komende berichtge ving, nopens onderwerpen van eco- nomischen aard, terstond recht streeks afschriften te doen toeko men aan de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, van Landbouw en Visscherij en van Koloniën, dan wel tevens aan de Indische regeering, zulks om de snelle informatie van belangheb benden door het uitschakelen van een deel van den voorgeschreven ambtelijken weg zooveel mogelijk te bevorderen. De minister wijst er nog op, dat het hem, ondanks het zeer beperkte raam der toegemeten gelden, toch mogelijk is gebleven om nog eenige uitbreidin gen aan den dienst te geven door de plaatsing van een beroepsambtenaar te Helsingfors, waar deze optreedt als tij delijk zaakgelastigde, terwijl hem te vens onder leiding van Ilr. Ms. gezant te Kopenhagen de behartiging van de economische belangen in de Randsta ten is toevertrouwd. De beperking op de dienstuitgaven, waarop de hier aan het woord zijnde leden doelen, is eveneens een door den nood der tijden geboden maatregel. De hierbcdoelde beperking van de dienstuitgaven met ƒ63.000 zal in hoofdzaak gevonden moeten worden in bezuiniging op de kosten der kansela rijen, als huur, personeel en bureau kosten. Dat deze bezuiniging het werk van de diplomatieke en consulaire ambte naren op economisch terrein eenigszins zal bemoeilijken, moet worden toege geven; dat echter hun werkzaamheden daardoor ten deele onmogelijk zouden worden, moet do minister ontkennen. Om een meer doeltreffende berichtge ving te verkrijgen, zal in nog sterker mate dan thans reeds het geval is door de diplomatieke en consulaire ambte naren medewerking moeten worden verleend. De minister heeft met zijn ambtge noot van Financiën overleg gepleegd over de mogelijkheid om, ter bestrijding van de kosten van uitbreiding van den consulairen dienst, een verhooging van het bestaande statistiekrecht in te voe ren. Dit heeft echter uitgewezen, dat zoodanige verhooging in de huidige tijdsomstandigheden niet geraden is; ONZE BETREKKINGEN MET BELGIE „Hartelijke wederzijdsche waardeering" Dat in weerwil van een hartelijke wederzijdsche waardeering, die gaande weg de betrekkingen tusschen Neder land en België heeft verhelderd en deze thans kenmerkt, nog steeds de vraag stukken die verband houden met de herziening van de verdragen van 1839 niet tot een oplossing konden worden gebracht, betreurt de minister het behoeft wel nauwelijks te worden ge zegd ten zeerste, aldus merkt hij op in de Memorie van Antwoord aan do Tweede Kamer inzake de begrooting van buitenlandsche zaken. Dusver ble ken op enkele hoofdpunten de weder zijdsche wenschen nog te ver uiteen te liggen om, niettegenstaande ernstige en telkens vernieuwde gemeenschap pelijke pogingen, tot overeenstemming te komen. Intusschen, het is geen leeg woord, wanneer de minister verklaart geen ge legenheid ongebruikt te hebben gela ten noch te zullen laten, om zich ervan te vergewissen of een waarlijk bruik- NEDERL. K. v. K. VOOR DUITSCHLAND Gegevens uit het maand* verslag over Octo* ber 1935 's-GRAVENHAGE, 13 November. Aan het maandverslag van de Neder landsche Kamer van Koophandel voor Duitschland te 's-Gravenhage over de maand October 1935 ontleenen wij het volgende: De Kamer zal, om aan den wensch der leden te voldoen, het tijdschrift we derom vervangen door „Vertrouwelijke Mededeelingen" als weleer verstrekt. Deze zullen voor hare leden in Neder land en die in Duitschland in overeen stemming met de belangen dezer beider groepen, afzonderlijk worden geredi geerd. De Kamer kon bij enkele compensa tiezaken haar leden behulpzaam zijn. Verder heeft zij het Nederlandsch Clea- ringinstituut ten aanzien van twee tak ken van handel om tegemoetkoming verzocht. Het betreft hier twee takken van handel, welke door de formeele toe passing van bestaande bepalingen waarschijnlijk te niet zouden gaan. In verscheidene gevallen betreffende betalingen uit Duitschland kon de Ka mer wederom voor haar leden met succes optreden, speciaal ook in geval len, waar de Duitsche „Übcrwachungs- stellen" bezwaren maakten tegen de voor de Ncderlandscho producten ge- noleerde prijzen. Het steeds gecompliceerder worden van de bepalingen heeft tot gevolg, dat sommige kooplieden daarmede onvol doende bekend zijn. Zoo behandelde de Kamer een geval, waarin een bone-fide Nederlandsche koopman door te veel betaalde invoerrechten groote verliezen leed, doordat hem een Duitsche bepa ling niet bekend was. De Kamer heeft zich belast met de aanvrage om resti tutie van het teveel betaalde. Rapporten werden verstrekt over: de inklaring van huwelijksgoederen naar Duitschland; de inklaring van machi- ne-onderdeelen bij bedrijfsverl egging van Duitschland naar Nederland; over de afschrijving van in Nederland in entrepot liggende goederen van het in voercontingent; over de verdiscontee ring van vorderingen op de Clearing; over den jongsten bij K.B. ingevoerde toeslag op het Nederlandsche compen- seerend invoerrecht; over de economi sche beteekenis voor Duitschland van een bepaald geval van emigratie. AANGETEEKENDE BRIEF VERMIST ROTTERDAM, 13 Nov. De architect P. H., die zijn bureau heeft aan de Wijnhaven alhier, heeft bij de politic aangifte gedaan van de vermissing van een aangeteekenden brief, waarin zich o:a. een bankbiljet van ƒ500 merk A A 050393 bevond. De aangeteekende brief zou door een bediende van hem in een brievenbus zijn gestopt. De brief is ech ter niet op de plaats van bestemming aangekomen. De commissaris van het politiebureau Groote Pauwensteeg tc Rotterdam ver zoekt hun, die dit bankbiljet in han den krijgen, zich tot genoemd bureau te willen wenden. bare grondslag kan worden bereikt tot het uitwerken eener in beide landen aanvaardbare regeling. In de overtui ging dat de oplossing van elke moeilijk heid een stap vooruit beteekent, staat hij tegenover regeling van afzonderlijke quaesties niet afwijzend, echter slechts op den grondslag van wederkeerigheid van concessies. Dusver bleek ook voor bevredigende particele oplossing geen mogelijkheid te bestaan. De minister is in beginsel voorstan der van het gebruik der Nederlandsche taal in het diplomatiek verkeer met België, in tegenstelling tot dat met de Unie van Zuid-Afrika, grootendeels de andere landstaal wordt gebruikt, dan geschiedt dat om practische redenen. IN DEN HANDEL Vergadering te 's»Gra* venhage s-GRAVENHAGE, 13 Nov. Ter be spreking van enkele artikelen uit het gewijzigd ontwerp: „Voorschriften be treffende de hoedanigheid en aandui ding van waren", ter vervanging van de warenwet 1919, is heden in Amicitia te 's-Gravenhage een bijeenkomst ge houden, uitgaande van een commissie uit den handel, betrokken bij de waren wet, in verband met het feit. dat in het laatst gewijzigde wetsontwerp de „eerlijkheid in den handel" uit de be palingen is gelicht. Bij alg. maatregel van bestuur vast te stellen aanduidin gen zullen n.l. volgens dat ontwerp slechts op het belang der volksgezond heid mogen berusten en niet meer zooals tol dusverre ook op de eerlijk heid in den handel. De vergadering stond onder leiding van den heer P. van de Linde uit Rot terdam. voorzitter van den Ned. Krui- deniersbond, namens het comité uit do drie samenwerkende bonden in dat be drijf, welke comité na overleg met ver tegenwoordigers van groot- en klein handelaren de bovengenoemde commis sie had samengesteld. Vertegenwoordigd waren eenige Ka mers van Koophmandei, Waren keu ringsdiensten, Ned. Ver. v. Huisvrou wen, Handelskamer, Verbond van Ned. Werkgevers, diverse grossiersbonden en middenstandsvereenigingen, o.a. de Kon Ned. Middenstandsbond, ook was aan wezig dr. J. D. Filippo, secretaris van de commissie ingevolge art. 17 der Wa renwet. De voorzitter lichtte toe, dat een com missie voor bestudeering van het wets ontwerp was aangewezen, die bereids haar taak had aangevangen, doch door den gang van zaken met het onderha vige wetsontwerp in de afdcelingen der Kamer stond geen andere weg meer open, dan het beleggen van een spoed vergadering om een adres aan de Ka mer vast te stellen. Het voorloopig ver slag, dat 13 October j.l. verscheen, gaf hiertoe nog geen aanleiding, doch wel werd deze aanleiding gevonden in de memorie van antwoord (29 October). Een ontwerp-adres aan de Regeering is opgesteld, waar aan het volgende wordt ontleend; Erkennend, dat blijkens het eerste ontwerp en de memorie van antwoord de mogelijkheid geopend wordt, de keu ringsdiensten van waren te handhaven, zij het met eenige beperking ter wille van de noodzakelijk geachte bezuini ging zijn adressanten van oordeel, dat art. 13 (oud art. 14) het. geheele controle stelsel grondig zal bederven. Door het vervallen van de woorden „op het be lang van de volksgezondheid" wordt n.l. de geheele controle op waren aan het wankelen gebracht. Aangedrongen wordt daarom op het alsnog toevoegen van die woorden. Voorts vertrouwen adressanten erop, dat de keuringsdien sten niet zoodanig zullen worden be perkt, dat naleving der wet in gevaar wordt gebracht. Afgevaardigden van de Ver. van Wijn importeurs, Chr. Middenstandsbond, Chocolade- en Suikerbewerkers pa troonsorganisaties, Ver. van Huisvrou wen e.a. betuigden hun instemming met het ontwerp-adres. Enkele andere orga nisaties, zoonis Verbond van Werkge vers, Kon. Ned. Middenstandsbond enz. zullen zelfstandig adresseeren in gelij ken geest. Nog werd besloten aan te dringen op nieuw onderzoek van het wetsontwerp in de afdeelingen der Kamer. DE OUDSTE INWOONSTER VAN DEN HAAG De oudste inwoonster van Den Haag, mej. W. J. van Ravesteijn, is heden 103 jaar geworden. Opmerkingen in de Eerste Kamer Het voorloopig verslag Verschenen is het Voorloopig Ver slag der Eerste Kamer over het ont werp van wet tot verlaging van de openbare uitgaven. Aan dit verslag wordt het volgende ontleend: Verscheidene leden, ten volle erken nende de moeilijkheden, voor welker oplossing de regeering zich gesteld ziet, betreurden niettemin, dat de indiening van dit wetsontwerp zoolang op zich heeft doen wachten. Dit, alsook enkele andere feiten, o.a. de aankondiging, niet zoo lang geleden, van verlaging van belasting, onlangs gevolgd door de mededeeling in de Troonrede van daar aan tegengestelde voornemens, en die deels reeds genomen, deels in voorbe reiding zijnde maatregelen tot vermin dering van de zoogenaamde vaste las ten, hadden bij deze leden twijfel doen rijzen, of do Regeering den toestand wel juist inziet. Zij betoogden, dat een en ander onrust bad gewekt in de krin gen derccncn, die zich steeds bereid hebben getoond en het nog zijn, de Overheid bij een doelbewust en door tastend beleid te steunen. Verscheidene leden waren van oor deel dat. indien dit ontwerp tot wet zal worden verheven, slechts geringe reëele bezuiniging zal ziin bereikt. liet te bezuinigen bedrag zou ten hoogste twaalf miilioen guldens heloopen; ver wezenliiking van de overige voorstellen ZOU slechts een verschuiving van uitga ven of besparing in ver verschiet bctee- kenen Vele leden betreurden, dat in breede kringen de noodzakelijkheid van een diep ingrijpende besparing op de Staatshuishouding te weinig wordt in gezien. Indien men dit wetsontwerp afwijst, zou h.i. de eenige oplossing tot voor ziening in het budgetaire tekort liggen in het aangaan eener leening, een op lossing, welke zij niet konden toe juichen. Tegenover de industrialisatie ver klaarden sommige leden uiterst scep tisch te staan. Indien deze werkelijk een toekomst had, zou h.i. het particu lier initiatief reeds lang begonnen zijn met de stichting van nieuwe indus trieën. Stabilisatie van de ruilmiddelen Leden, van devaluatie afkeerig, wa ren van oordeel, dat de politiek der Regeering vooral er op gericht moet zijn om, voorzooverre- dit harerzijds mogelijk is. de facto stabilisatie van de ruilmiddelen cn daarmede meerdere ze kerheid in het handelsverkeer te be vorderen. Verscheidene leden hadden ernstig bezwaar tegen de voornemens der Re- gecring wat betreft de verlaging van de salarissen der ambtenaren. Gevraagd werd, of het in de bedoeling ligt, zoolang geen sluitende begrooting op andore wijze is te bereiken, elk jaar 5 pet. te korten Andere leden verklaarden, zich met de voorgenomen korting te kunnen ver eenigen, gezien de noodzakelijkheid van aanzienlijke besparing op de Rijks uitgaven. Zij, die do salarisverminde- ring bestrijden, plegen, naar de mee ning van de hier aan het woord zijnde leden, een te somber beeld tc geven van den toestand waarin de ambtena ren zich zouden bevinden. Enkele leden maakten de opmerking, dat h.i. de werkelijke drang tot bezui niging bij de departementen van alge meen bestuur ontbreekt. Naar aanlei ding hiervan vestigen zij er de aan dacht op fiat, naar uit betrouwbare bron verluidt, de inrichting van de werkkamer van den minister van Land bouw en Visscherij 6000 zou hebhen gekost. Vele leden hebben ernstig bezwaar tegen de overbrenging van het grootste deel van de werkzaamheden der deur waarders in strafzaken naar de Poste rijen. Vele leden drongen er op aan, dat met groote omzichtigheid zou worden te werk gegaan wat betreft de ophef fing van Armenraden. Het bankgeheim Nogmaals werd het bankgeheim ter sprake gebracht. Opheffing daarvan dient volgens den minister in interna tionaal overleg te geschieden met het oog op het gevaar voor kapitaal vlucht. De leden, hier aan het woord, achtten dit argument niet afdoende. Zij wezen op het groote ideëcle voordeel, aan die opheffing verhonden, t.w. billijkere ver deeling van belastingen, doordat de ontduiking zou worden bemoeilijkt, het geen veler rechtsgevoel zou bevredigen. Deze leden waren van mecning, dat zulks ruimschoots opweegt tegen het bezwaar, dat de voordeelen, verbonden aan het admjnistrecren van enkele ka pitalen, voortaan aan buitenlandsche bankinstellingen ten goede zou komen. Andere leden achtten het gevaar, dat veel geld naar elders zou afvloeien, zóó groot, dat zij opheffing van het bank geheim ten sterkste meenden te moeten ontraden. Verkeersvraagstuk Bij verscheiden leden bleven bezwa ren bestaan tegen het geven van een zóó groote bevoegdheid aan de Regee ring als ten aanzien van de coördina tie van het verkeer wordt gevraagd. De verwachting, dat het spoorweg- tekort spoedig zal verminderen, achtten enkele leden niet gemotiveerd, daar de ontvangsten ongetwijfeld nog meer zul len terugloopen. Deze leden hadden den indruk, dat het beleid van de di reet ie der Ned. Spoorwegen in vele ge vallen eenigszins passief is cn dat deze directie met hare bezuinigingen steeds te Iaat komt. Enkele leden betreurden, dat de Re geering nog geen vaste plannen heeft ter vereenvoudiging en coördinecring van de onderscheidene sociale verzeke ringen. 99 99 Sole Importers: MELKSTEUNREGELING Het ontworpen stelsel niet gehandhaafd Andere maatregelen overwogen De Regeeringsdienst meldt: De maatregelen van de Regeering om te komen tot de noodige vermindering der zuivelproductie zijn van drieërlei aard. Vooreerst geldt reeds eenige jaren een beperking in den aanfok van rund vee door een beperking van de teelt van kalveren. Bovendien is tweemaal op groote schaal tot afslachting overge gaan, om ook onder het oudere rundvee de beperking der melkproductie te be vorderen. Als laatste maatregel is daar het vorige jaar bijgekomen het besluit om slechts een deel van de melk te steunen, teneinde den boeren een ster ken prikkel tot inkrimping van melkproductie te geven. De uitvoering van de regeling van den beperkten mèlksteun is thans tot in do détails voorbereid. Gelijk bekend, was aanvankelijk liet voornemen om 1 Juni 1.1. tot invoering over tc gaan. Het toekennen van een individueel cop- tingent gesteunde melk aan eenige hon derdduizenden veehouders bleek meer tijd te kosten dan aanvankelijk kon worden voorzien. Vandaar, dat de m|- nister van Landbouw en Visscherij hij de behandeling van de begrooting van het. Landbouw-Crisisfonds in de Eerste Kamer onlangs mededeelde, dat de uit voering naar 1 Januari wordt verscho ven, maar dan ook zal worden doorge voerd. Intusschen is een nieuwe ernstige complicatie ingetreden, doordat de minister van Landbouw cn Vis scherij van de drie Centrale Land bouworganisaties en den Alg. Ned. Zuivelbond een brief heeft.ontvan gen, waarin zij mededcelcn, dat zij, zich op dit oogenblik niet uitspre kende over de al dan niet juistheid van de beslissing der Regeering om de melkproductie te beperken, ter kennis van den minister meenen te moeten brengen, dat de genomen maatregel om tot melksteunbeper- king te komen, onuitvoerbaar moet worden geacht en in ieder geval niet tot het beoogde doel zal leiden. De minister heeft met teleurstelling van dit bericht kennis genomen, omdat de minister, evenals het College van Regeeringscommissarissen, de voorge stelde regeling wcnschelijk en uitvoer baar acht. Door de mededeeling van de drie Landbouworganisaties en den Alg. Ned. Zuivelbond wordt de geheele melk- steunregeling op losse schroeven gezet: in ieder geval wordt het gevaar, dat het doel niet zal worden bereikt, zeer sterk vergroot. De kans is immers niet ge ring, dat een voldoende werkelijke be perking van dc melkproductie niet tot stand zal komen, wanneer bij de land- houwers door dc bovengenoemde mede deeling de gedachte, dat dc maatregel niet kan worden doorgevoerd en in geen geval den gewenschtcn uitslag kan op leveren, zoozeer is versterkt. Daar dc melkproductie in ieder geval beperkt moet worden, wil de minister, in overeenstemming met het College van Regeeringscommissarissen. niet het risico aanvaarden, dat zij niet of niet spoedig genoeg zal worden bereikt bij handhaving van hot ontworpen stelsel, aan welks deugdelijkheid door zoovele» wordt getwijfeld. Daarom worden thans andere maatregelen overwogen, welke zoo spoedig mogelijk zullen worden be kend gemaakt. WIJZIGING PENSIOENWET VOOR SPOORWEGAMBTENAREN. De heer van Braamheek heeft op het betreffende wetsontwerpen twee amen- d'Muenten ingediend. De bedoeling van het eerste amen dement is de verlaging der pensioenen te beperken tot 10 zooals dc regee ring ook voornemens schijnt bij de her- berekening der pensioenen van het overheidspersoneel de vermindering 10 niet te boven te doen gaan. Het tweede amendement beoogt niet aan de Kroon, doch aan de wetgevende macht over tc laten om te bepalen, of cn wanneer pensioenen van spoorweg ambtenaren zullen worden gewijzigd DE „OEHOE" NAAR DE WEST" Den 19en Nov. wordt met het s.s Alkmaar der Kon. Ned. Stoomboot-Mij. de romp van de Kokker F 18 „Oehoe" naar Curasao verscheept. De „Oehoe" heeft hij den technischen dienst op Schiphol een nieuwe neus cn een nieu wen naam gekregen. Als „Orioï" (de •Spaanschc naam van den vogel Wiele waal) zal hij opnieuw zijn intrede doen in dc West. VERHOOGING DER SCHOENPRIJZEN TILBURG, 13 Nov. Naar wordt medegedeeld, zijn de leden van de Fe deratie van Nederlandsche Schoenfa brikanten opgeroepen tot bijwoning eener algemeene vergadering, waarin als voornaamste punt aan de orde zal worden gesteld een gedachtewisseling over de mogelijkheid om opnieuw tot een uniforme verhoogin# van de schoen- prijzen te komen. In twee en een half jaar écn tol afgekocht De K.N.A.C. heeft zich met een adres tot den minister van Waterstaat cn Bin nenlandsche Zaken gericht, waarin er op wordt aangedrongen om het afkoo- pen van tollen, zoowel van de gemeen» telijke belaftingtollen als van de tol len waar golden worden geheven krach tens beslaande concessies en octrooien» met kracht te willen bevorderen. In het uitvoerige adres wordt naar voren gebracht, dat sinds 1927 op do verschillende hegrootingen in totaal 17.520.00U werd uitgetrokken, welke zouden moeten worden besteed voor het afkoopen van Jollen. In den loop der jaren werd echter slechts 502.830.32 dus nog geen derde gedeelte van de beschikbaar gestelde gelden voor dit doel benut. Vooral de laatste jarep is er in het afkoopen van tollen ee.n ernstige stagnatie ontsta.n. In het tijdvak van 1 Mei 19:13 tot 1 No vember 1935 werd slechts één tol afge kocht. terwijl de beschikbaar gestelde gelden bij lange na niet werden vei^ werkt. De K.N.A.C. is van mecning, dat se dert de invoering van de wegenbelas- tingvvet in 1927 de tolheffingen op we gen cn bruggen niet alleen een onbillij- ken en eenzijdigen druk leggen op be paalde streken van het land, maar ook op het motorwegverkeer, dat misschien voor 90 of 95 procent in de opbrengst van de heffingen bijdraagt. Deze onbil lijkheid springt des te sterker in het oog nu het motorwegverkeer door ver hoogde wegen- (motorrijtuigen) belas ting. verhoogde invoerrechten op benzi ne, verhoogde opcenten op de personee- le belasting, parkeerheffingen enz. zoo danig is belast, dat het in zijn ontwik keling is gestuit. De statistische cijfers toch, wijzen uit, dat het aantal motor rijtuigen gedurende het laatste jaar sta- tionnair is gebleven. Voorts zijn er ta| van tollen waarbij naar de mecning van de K.N.A.C. zou blijken, dal het doorgaande (dus niet uitsluitend hot plaatselijke) verkeer een beduidend percentage van dc opbrengst voor haar rekening neemt. En juist is o.a. om deze reden afgezien van de hef fing van tolgelden op de bruggen over de groote rivieren, waardoor de onbil lijkheid der heffing nog wordt geaccen tueerd. I)e K.N.A.C. is bovendien van mee ning. dat de afkoopsommen der tollen, zullen stijgen (en reeds sinds 1927 sterk gestegen zijn) door de meerdere irjkom- sten verkregen uit het toenemende weg verkeer. Om deze en nog andere rede nen verzocht de K.N.A.C. in haar adres dan ook de opheffing van de nog be staande tollen in het belang van het motorwegverkeer zooveel mogelijk te willen doen besnoedigert. Ongeveer 20 pet. uitkee» ring verwacht AMSTERDAM. 13 November. Door de firma J. Schaap Lzn. te Wormerveer is aan haar schuldeischers een accoord aangeboden. De raadslieden der firma, de accoun tant J. H. M. H. de Rode en mr. J. de Vrieze te Amsterdam, hebben aan de schuldeischers een ontuerp-accoord toe gezonden en het ter griffie van de rechtbank ie Haarlem gedeponeerd. Volgens het aangeboden accoord zul len de huidige bewindvoerders, de hee- ren mr. L. V. Hoog en dc accountant J. v. d. Kreeke te Haarlem, de zaak li quideeren, alsof er een faillissement ware. De schoonvader van den firmant L. Schaap Jzn.. doet afstand van de hem toekomende ultkeering terzake van zijn vordering ad 123.000 cn stort bovendien een bedrag van 150.000 ten bate van de crediteuren. Dit alles onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat van alle crediteuren volledige kwijting cn décharge wordt verkregen. Dc recht bank zal nu een dag vaststellen, waar op de stemming over het accoord plaats vindt. Als tweederde van het aantal schuld eischers, vertegenwoordigende drievier de van de totale schuld, vóór het aan geboden accoord stemt, is het aangeno men en zijn alle crediteuren er aan go- bonden. Men vermoedt, dat de uitkeering on geveer 20 procent zal bedragen. Het aan crediteuren toegezonden ontwerp is ver gezeld van een schrijven, onderteekend door de heeren J. de Rode en mr. J. de Vrieze. Daarin wordt het ontwerpac- coord toegelicht; er wordt op gewezen, •lat de familie niet verplicht is om fi nancier! bij Ie springen en dat de cre diteuren in hun eigen belang handelen, door vóór het accoord tc stemmen aan gezien dc toegezegde hulp niet wordt verleend, als het accoord wordt afge stemd en omdat de Nederlandsche wet voorschriften bevat ten bate van de echtgenoot© van den firmant, welke het mogelijk maken om gelden, die later aan genoemde echtgenoote bij erfenis mochten ten deel vallen, aan de credi teuren van de firma Schaap te onthou den. Men zal zich herinneren, dat de firma J. .Schaap Lzn. surséance van betaling is verleend tot 3 Januari 1930.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 9