MA//A Belastingvoorstellen behandeld OMZETBELASTING DE BOUW VAN DE „PRINSENDAM" s f HET ONGELUK MET DE VELSERPONT JOH. BOTTINGA Langestraat 28 Tel. 59 „HET SCHANDAAL Dienstplicht en werk nemer naakt U met onze Per&flesch/ HAVIK 41 - TE1.292 DE RELLETJES LAREN TE 2* BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 15 NOVEMBER 19M PARL. OVERZICHT NIET VERHOOGD De andere voorstellen tot verhooging goed» gekeurd DEN HAAG. 14 Novembber. Mi nister Oud had voorgesteld voor 19.56 twin tiff oDcentcn to heffen od do om zetbelasting (12 millioen opleverende) on de successiebelasting (6.8 millioen) od de evenredige zegelrechten (1.6 mil lioen). on het registratierecht met uiizondering van dal wegens het ge- nlaatste kapitaal van naamlooze ven- nootschappen (2 millioen) en op dc dividend- en tantièmebelasting (1.8 millioen) Ook had de regeering aange kondigd een belasting op buitenland- sche oleuierreizen. waarvan zii de op brengst aanvankeliik op 2 millioen had gesteld. De totale opbrengst dezer nieu we heffingen zou 26.2 millioen bedra gen. In de considerans van het wetsont werp. dat de opcentenheffingen be helsde. werd gesproken van „opcenten od enkele belastingen ter versterking van de inkomsten van het werkloos- heidssuhsidiefonds." Kn artikel 6 van het wetsontwerp bevatte de bepaling, dat de opbrengst van genoemde opcen ten zou worden toegevoegd aan de in komsten van het begrootingsiaar 11*36 van het fonds. Op deze manier zou de opcentenverhooging een bestemmings heffing worden, een belasting met een speciaal doel. dat in den naam ervan wordt uiüredrukt. De heeren Van den Tempel (S.D.) Do Geer (CIL) en Schouten (A.R.) verzetten zich er tegen, dat aan deze belasting het karakter van een be stemmingsheffing zou worden tocge kond. Minister Oud beriep zich erop, dat als de regecripg haar sociale taak zal kunnen blijven verrichten, deze op centen moeten worden geheven. Hierin zag hii een aanleiding, om ze uitdruk keliik. ten name van het werkloosheids- subsidiefonds te heffen. Maar Dr. van den Tetnnel klaagde, dat od deze wij ze de positie van het fonds zou worden verzwakt, omdat het zou worden af hankeliik gemaakt van wisselende op brengsten. En alle drie betoogden, dat er nieuwe belastingen moeten worden geheven, niet als gevolg van de werk loosheid. maar van tegenvallers, de stijging van het snoorwegtekort e.d. In de toekenning van het karakter van bestemmingsheffing aan de opcenten zagen zii een poging om de pil te ver gulden. Want de h.i. mooie naam van het werklooshcidssubsldlefonds zou aan de opcenten worden verbonden. De heer Sneevliet (R.S.) daarentegen he- toonde. dat door de opcenten aan den ItdK de belasting nog Impopulairder zou ma ken. dan zii uiteraard al is, aangezien de werkloozensteun hlf velen In een kwaden reuk staat. Minister Oud is voor al dit verzet gezwicht en heeft ar tikel 6 teruggenomen. Dc opbrengst komt nu ten hate van de Rijksmiddelen in het algemeen. Ook de considerans is veranderd. Van meer belang Is. dat Z.Ezc. ook de verhooging van de omzetbelasting Ingetrokken heeft. Dr. Van den Tem nel merkte op. dat men deze belasting niet herhaaldelijk moet wijzigen en verhooglng do positie van den midden stand nog slechter maakt. HU keurde af. dat een goed Heel der vprhooging van de omzetbelasting zou moeten die nen om een verlaging van de accijnzen on bier en gedestilleerd mogelijk te ma ken. Jhr. De Geer en dc heer Schouten hadden zich al eerder tegen deze ver- hnoffing verklaard en zeiden nu. dat zii. als zii werd ingetrokken, wel voor de andere voorgestelde verhoogingen zouden stemmen, al meenden zii. dat daarmede dan nok voorgoed de uiterste grens der mogelijkheid van belasting bereikt was. Mr. Tculings (R.K.) en dr. Bierema (Ub.) meenden, dat deze grens reeds door d© voorgestelde ver hoogingen overschreden werd en wezen ze alle af. evenals Ds. Kersten (8.G.), Mr. Vervoorn (Platteland) en mr. Wes terman (N.H.) Natuurlijk voerden zii aan. dat al dia verhoogingen, inzonder heid die der omzetbelasting, het leven .nog duurder maken, hoewel de regee- ring het luist goedkooper maken wil. Onder wie zoo spraken, bevond zich ook de communist Do Visser. Had do mi nister de verhooging der omzetbelas ting niet teruggenomen, zii ware stel lig verworpen. I)e bewindsman vertelde nog. dat de controle op deze belasting tegenwoordig beter is dan in den aan vang en dat de heffing daardoor meer zou opbrengen, als de prijsdaling de opbrengst nu niet in de laagte hield Overigens zal binnenkort een techni sche wijziging van de omzetbelasting worden aanbangig gemaakt, waardoor zii beter zal kunnen functioneercn. Er zijn nl een maand lang twintig opcenten geheven op de bijzondere in voerrechten. welke de omzetbelasting compensceren. Deze opcenten worden afgeschaft. Maar wie ze In de afgeloo pen maand heeft betaald, blijft ze kwiit De verlaging van de accijnzen on hier en gedistilleerd, welke do regee ring wel heeft aankondiad. maar nog niet Ingediend bad. en die in 1936 ze ven millioen minder zou hebben opge leverd. biiift nu achterwege. Echter zal mettertijd toch iels tegen den smok kelhandel. waartoe «Ie overdreven hoo ge accijns aanleiding geeft, moeten worden gedaan. 'Met 72 tegen 7 stemmen heeft de Ka nier een amendement-De Visser ver worpen om de arheiders-verbmlkseoA peraties vrll te stellen van de opcenten op de dividendbelasting. De rank was niet voorbereid en er k<»n niet Inciden teel over wnrden beslist. Het wetsontwerp heeft de Kamer met 56 tegen 24 stemmen goedgekeurd Tegen stemden de Liberalen. He Com munisten. de Staatkundig-Gereformeer den. He eenlingen Sneevliet. Wester man en Vervoorn en negen Katholie ken. Het tegen-etemmen der Liberalen en van zoovele Katholieken is wel on- merkefiik. Men zou kunnen zeggen, dat de Sociaal-Democraten het wets ontwerp en misschien wel de regee ring hebben gered. Minister Oud merk te op. dat. als Dr. Bierema en Mr. Wes terman kans zien om alleen met be zuiniging en zonder belastingverhoo- giitff te rogeeren. zii. als een Kamer meerderheid hen daartoe in staat stelt, achter do regeeringstafel moeten gaan zitten. En Z.Exc. dikte dit later aan door de toevoeging, dat. als dr. Bier rna de Kamer ertoe zou kunnen bren gen. het wetsontwerp te verwerpen, de logische eonseouentio zou zijp. da* hii de regeering aanvaardde. Toevallig voegde gisteren Minister Coliin Dr. Bierema iets dergelijks toe met betren king tot de devaluatie. Een kliekie van het algemeen begroo tingsdrbat was de stemming over -Je motie-J. ter Laan (S.D.) waarin de Ka mer de regeering zou hebben uitecnoo- diffd af te zien van haar voornemens om op de salarieering van het iettgdi ge personeel een aanzienlijke verlaging toe te passen. Met 52 tegen 27 stemmen heeft de Kamer ze verworpen. H Zii is nu venier gegaan met de be- zrooting van Binnenlundschö Zaken. De heer Drees (S.D.) had geklaagd, dat de Minister niet licht Sociaal-De mocraten tot burgemeester wil benoe men. Z.Exc. verwees naar de geschie denis. waarin de S.D.A.P. wel revolu tionaire neigingen heeft getoond, zeide dat de sociaal-democraten in het bui tenland heel anders waren en noemde als voorbeeld Lansburv. van wien de Minister zich soms afvroeg, of deze sociaal-democraat dan wel anti-revolu tionair was! ..De felste nationale or.t wapenaar!", interrumpeerde de heer Drees. RATTENBESTRIJDING TE AMSTERDAM Typisch voorbeeld van succes AMSTERDAM, 11 November. Als een typisch voorbeeld van succes bi] de rattenbestrijding moge het volgende dienen: Bij een stalhouderij werden tijdens de eerste rattenbestrijdingscampagnc na het uitleggen van het vergift -tl rat ten dood gevonden. Korten tijd daarna moest een bouwvallig muurtje ter plaat se worden afgebroken. In de daaronder aanwezige rattenholen werden toen nog 45 rallen lij ken gevonden, zoodat op deze beperkte plaats tenminste 86 rat ten zijn gedood. Ook met dc gassing door middel van do Horaspuit werden gunstige resulta ten bereikt, hetgeen uit het volgende blijken kan. Op een siationsemplace- ment werden in dienzelfden tijd 42 rat ten gedood door bewerking van ratten holen met de Horaspuit onder een stoot- blok. Nadat dit sterk ondermijnde stootblok door personeel van dc Neder- landsrhe Spoorwegen was uitgegravon werden nog 86 rnttenlijken gevonden, zoodat bij Heze gelegenheid 128 ratten werden gedood. UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Bij K.B. zijn benoemd: a. tot ridder in dc Orde van den Ne- derlandschcn Leeuw A. Asocher, voor zitter van den Kerkeraad der Neder land tch-Israëlietische Hoofdsynagoge en voorzitter van de centrale commissie tot de nlgemeene zaken van het Ned. Is- raëlietisch Kerkgenootschap te Amster dam; b. tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau A. Veder, voorzitter vön het Kerkbestuur der Ned. Isr. Hoofdsyna goge te Amsterdam en i? verleend de zilveren eere-me- daille der Oranje-Nassauorde aan A. J. Muller, bode van de centrale com missie tot de algemeene zaken van het Ned. Isr. Kerkgenootschap te Am ster» lam. Bij K.R. is toegekend dc bronzen eerc medaille der Oranje-Nassau-orde n A. van den Heuvel, rnagazijnarltei- dor bij de N.V. Steenkolenhandel voor heen P. Looman en Zonen te Dordrecht. ONGELUK IN HET HUIS VAN BEWARING AMSTERDAM. 1» Nov. Op 20 April had in het Huis van Bewaring een ernstig ongeluk plaats: er warden her stelwerkzaamheden verricht, waartoe een steiger was opgeslagen. Op dien Za terdagmiddag viel een arbeider van bet vloertje en kwam op de binnenplaats terecht. Zeer zwaar gewond werd hij opgenomen en kort daarop overleed hij. Vandaag had de aannemer A. B. zich \oor den kantonrechter moeten verant woorden wegens overtreding van de veiligheidswet. Aanvankelijk was de zaak in handen gesteld van den offi cier om te doen onderzoeken of hier misschien sprake ivan dood door schuld. De officier vond echter geen termen om te dier zake tot vervolging over te gaan, daar van de schuld van den aannemer niets bleek en I«ovendien kwam vast'te staan, dat de arbeider last van duizeligheid had. De controleur van den arbeid. Sweekhorst. heeft ge constateerd. dat dc steiger waar de man op stond, bestond uit een vloertje van 17 c.M. breed. Naar get.'s meening was de steiger onvoldoende verzorgd. Ken arbeider, al* getuige geboord, verklaarde, dat hij zelf ook op het vloertje had gewerkt ten dat z.i. een timmerman op zoo'n^smalle plank moest kunnen werken. Do ambtenaar van het O.M. reqtil- reerde f 50 lioete; dc kantonrechter, on middellijk vonnis wijzende, vond, dat aannemers over hel algemeen hun plicht wat dit soort zaken betreft, licht plegen op te vatten. Mr. Ilartzfeh! vrr- oordeelde den aannemer tot 100 boete. Zes duizend arbeiders twee en een half jaar werk In „De Strijd", bet orgaan van bet N.V.V., wijdt C. Oosterhoven een l>e- schou wing aan den bouw van het nieu we schip voor de Holland—Amerikalijn en schenkt daarbij in het bijzonder aandacht aan liet deel, dat do arbei ders daartoe zullen bijdragen. Gelijk men weet, bedraagt dit deel driehon derdduizend gulden, dat zal moeten worden opgebracht door loonderving. „De loonen zullen niet verlaagd wor den. De uurloonen blijven dus zooals ze zijn. doch er wordt van het totale bedrag dat in een week zal moeten wor den ontvangen 2)4 pet. ingehouden, tot dat het totale bedrag van de vereischte som bijeen is. In totaal zullen er naar schatting 6000 arbeiders aan de vijf ondernemin gen bij betrokken worden en zal de ge- heele bouw 2)5 tot 2)5 jaar duren. In Maart 1938 moet bet schip gereed zijn en hoe grooter het aantal arbei ders nu tal worden, dat in dien tijd door deze en andere te verwachten or ders in deze ondernemingen tewerk gesteld zal zijn, hoe eerder het benoo- digde bedrag er is. Do bouwers van het schip, de drie scheepswerven en de tw^ee machinefa brieken, zullen alles moeten doen om het werk en de leveringen, die noodig zijn om het schip te voltooien, zooveel mogelijk iu ons land te doen uitvoe ren en hetgeen, waarvoor zij zelf inge richt zijn, in eigen werkplaatsen te la ten maken. Zeer belangrijke werken zullen ech ter aan anderen, onder-aannemers, moe ten worden uitgegeven. Wij noemen bijvoorbeeld de sanitaire inrichting, de electrische installatie, waarvoor alleen 14.000 lampen noodig zijn en andere groote opdrachten, die niet rechtstreeks door de scheepswerven worden uitge voerd Deze zullen, evenals de metaal bewerkers, waarschijnlijk tot medewer king geroepen worden en offers moe ten brengen. Daarbij zal dRn de stok achter de deur zijn, de mogelijkheid van levering of uitvoering door liet buitenland. Hierbij zal natuurlijk ook de regee- ring, die het kapitaal verschaffen moet. een woordje meespreken, zoodat mis bruiken daarbij uitgesloten worden. Voor de metaalindustrie, voor het be houd van onzen scheepsbouw en de werkgelegenheid van duizenden ln ons land ook tot andere vakken behooren- de, is de bouw van dit schip van zeer groote beteekenis en dus mogen wij verwachten, ook van die zijde mede werking te krijgen, om het tot een goed eind te brengen." JONGETJE DOODGEREDEN HEEL (L.), 14 Nov. Vanmiddag omstreeks een uur is het 6-jarig zoontje van den heer Scheepers bij het spelen op den weg door een autobus van de L.T.M. overreden en gedood. Waar zjjn de Post vliegers Hoeveel dagen zijn ze onderweg 2 6 a 2 6 "3 m M CT3 u ra 2 m CD 13 as 13.11 9.11 Amsterdam 18.11 9.11 Marseille Rome 14.11 14.11 Athene Mersamatrul» 10.11 Caïro Gaza 13.11 11.11 Bagdad Boeshir Djask Karachi 12.11 12.11 Jodpoer Allahabad Calcutta Akyab 11.11 13.11 Rangoon Bangkok Alorstar Singapore 14.11 10.11 14.11 Medan 13.11 9.11 Batavia 13.11 9.11 Vertrek van het eerstvolgend post vliegtuig van Amsterdam op 16 No vember. Gezagvoerderspontwachter tot 2 maanden gevangenis? straf veroordeeld AMSTERDAM, 14 Nov. Het gerechts hof bevestigde vandaag het vonnis van de rechtbank te Haarlem, waarbij de gezagvoerdër-pontwachter van de Vel serpont wegens veroorzaken van dood door schuld is veroordeeld tot een hech tenis voor den tijd van twee maanden. Ook de procureur-generaal had beves tiging van het vonnis gerequireerd. Op 10 Augustus van het vorige jaar had een ernstig ongeluk plaats, waarbij twee personen het leven verloren. Een door den heer G. II. Heijman uit Am sterdam bestuurde gesloten personen auto stortte van dc pont in het kanaal, doordat het vaartuig reeds vertrok vóór de klep waarop de auto nog gedeeltelijk stond, was opgetrokken. Van dc zes inzittenden wisten zich vier te redden. Een 20-jarige dochter van H. en een Duitsche dienstbode konden echter niet orden gered. Volgens de dagvaarding had verdachte de pont in beweging ge bracht, zonder er op te letten of het vaartuig veilig kon wegvaren. VAN MEDEMBLIK" Het ontslag aan het hoofd ecner openbare school al* daar voor den Raad van State 's-GRAVENHAGE, 17 November. - Men zal zich herinneren dat eenigen tijd geleden de Hooge Raad uitspraak deed in een strafzaak tegen den heer B. E.. hoofd eener openbare schoof te Me demblik. die in verschillende instanties wegens oplichting is veroordeeld en wiens zaak gedeeltelijk in Den Haag speelde, waarmede ook in verband werd gebracht oen poging om een ambtenaar van bet Departement van Onderwijs om te koopen. (Deze zaak heeft indertijd ge rucht gemaakt onder de titel Het handaal van Medeniblik Red.) Voor den Rand van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur heeft zich nu een andere phase in de zaak E. afgespeeld, namelijk diens beroep te gen het besluit van Gedcput. Staten van Noord Holland, waarbij is gehandhaafd een besluit van den raad der gemeente Medemblik, krachtens hetwelk aan den beer E. niet eervol ontslag is verleend als hoofd van de bedoelde ulo-school. M r. G. T. J. D e J o n g uit Amster dam, heeft het beroep toegelicht. Blei- ter zeide ervan overtuigd te zijn, dat E. zich niet aan oplichting heeft schul dig gemaakt. Hij heeft nu door het op leggen van ren maand gevangenisstraf reeds zwaar geledon en door dit oneer- ol ontslag wordt hij dubbel getroffen. Pleiter zette uiteen, dat de heer K. te vens directeur was van een avondcur sus van een ntiddenstandsschool. Hom werd door het bestuur gevraagd. 10 pro rent van zijn salaris in de kas te willen terugstorten ilnnr anders de school nie' kon worden geëxploiteerd. Hier zat dit achter: Doze school maakte aanspraak op subsidie, die natuurlijk liepaald werd naar het nominale bedrag der salaris «en. E. weigerde deze terugstorting van een gedeelte van zijn salaris. Op een gegeven oogcnbllk was de se- cretaris-pennhigrneester van de school n met hem de gehccte boekhouding verdwenen. Toen men in verhand mei Ie subsidie aanvrage met de handen in het haar zat. werd besloten, dat E.. ver gezeld van een bestuurslid der avond school. naar Den Haag zou gaan. E. zou een ambtenaar van het Departement van onderwijs in den arm nemen en te gen betaling van hem gedaan zien te krijgen, de boekhouding der school in orde te maken. De ambtenaar nam ech ter geen geld aan, gaf alleen maar aan wijzingen, maar E. deed het aan het be stuurslid, dat huiten stond te wachten, voorkomen of hij den betreffenden amb tenaar 50 gulden bad betaald. Hij. deed dit met een bepaald doel, namelijk in verband met door het bestuur uit te be talen achterstallig salaris. Twaalf da gen later heeft hij met de uitbetaling van zijn salaris die 50 gulden verrekend. Pleiter meende, dat daarmede de zaak uit moest zijn. Wegens verduistering had hij misschien veroordeeld kunnen worden, maar niet wegens oplichting. Intusschen werd de winteravond- school opgeheven en weer opgericht, echter met dien verstande, dat E. niet werd herbenoemd. Uit wraakneming heeft E. toen aan hot Departement van onderwijs kenbaar gemaakt, dat het be stuur gedurende vele jaren het Departe ment om den tuin had geleid. De beurt was toen weer aan het schoolbestuur oni wraak te nemen en men liet E. ver volgen wegens oplichting, hoewel die kwestie van die 50 gulden reeds eenige jaren geleden was. Pleiter zeide vervolgens, dat E. een brutale kerel is, maar geen oplichter. Hij staat bovendien hij alle autoriteiten goed aangeschreven. PI. meende, dat hier buitengewoon groot onrecht is ge pleegd. dat ecnigerniate kan worden goedgemaakt als de Kroon liet besluit van Gedcput. Staten vernietigt. De burgemeester van Medemblik, de heer P. C. J. Peters, heeft het beroep be streden en beriep zich op een uitspraak van de rechterlijke macht in drie in stanties. Spreker ontkende, dat die 50 gulden later zijn verrekend. Zelfs heeft E. aan het hein vergezellende bestuurs lid nog een rijksdaalder gevraagd voor den bode van het Departement, welk «ld B OQk in zijn zak heeft gestoken. Spreker kent E. sinds Mei 1932 en noemt zijn handelingen een aaneenschakeling van verdachtmakingen, bedriegerijen, leugens en laster. Hij is een knappe man inet drie middelbare acten. daaren boven een zeer goed onderwijzer, maar zijn ntoreele kant is defect. Al was hij vrijgesproken, dan zou toch ontslag zijn gevolgd. De ouders durfden immers hun kinderen niet nicer naar de school te zenden. Zoo waren er van de 70 leer lingen nog slechts 37 over. Het betreft hier een man zonder karakter, zonder eerlijkheid, zonder moraal, zonder ge voel voor betgeen voor een ambtenaar betamelijk is. Zal de Kroon de gemeente nu dwingen, hem terug te nemen? De beslissing der Kroon volgt later. Referaat van den heer M. C. Koning voor de Kon. Nat. Ver. tot steun aan mili* AMSTERDAM, 14 November. In een vergadering van het hoofdbestuur der Kon. Nat. Vereen, tot steun aan miliciens heeft de voorzitter, de heer M. C. Koning, oud-directeur der Stoom vaart-Mij. Nederland, een referaat ge houden over de doelmatigheid van een eventueel verbod tot het ontslaan van werknemers, die tot het vervullen van dienstplicht zijn opgeroepen. De moeilijkheid, aldus spr., i3 vooral gelegen in het vinden van zoodanige maatregelen, waardoor de in het leven te roepen verbodsbepaling geen doode letter zal worden en voorts niet van nadeeiigen invloed zal zijn voor de dienstplichtigen, die hun eerste oefe ning nog moeten volbrengen. Wan neer men do gevolgen van het tegen woordige stelsel nagaat, constateert men tweeërlei verschijnsel: ten eerste een zekeren tegenzin om dienstplichtige jongelieden, die binnen afzienbaren tijd worden opgeroepen, in dienstbetrekking te nemen; ten tweede het ontslaan van werknemers, die tot het vervullen van dienstplicht hun werkkring tijdelijk hebben moeten verlaten. Door middel van een wettelijk verbod zal men het eerste euvel de achterstel ling van dienstplichtige sollicitanten geenszins kunnen wegnemen. Wat het tweede betreft, toonen frappante geval len ten duidelijkste de wcnschelijk- heid aan maatregelen te beramen te gen de geïncrimineerde ontslagverle ning. De vraag is echter, hoe het ver langde effect in de practijk ook daad werkelijk zal zijn te bereiken. Er is geen andere Ncderlandsche staatsplicht, waarvan de wijze van op legging zoo willekeurig geschiedt als bij den dienstplicht. Immers deze drukt slechts op een kwart tot een derde ge deelte der mannelijke jongelieden; de overigen loopen daarvan vrij. Mede als gevolg van de eigenaardige, echt-Hol- landsche mentaliteit op het punt der landsverdediging wordt de last voor den militie-plichtigen jongeman een dubbele, want op de arbeidsmarkt is hij allesbehalve in tel. Van de middelen, welke in den loop der jaren zijn aanbevolen ter verbete ring van dezen schrijnenden toestand, noemde spr. er twee; uitbreiding van het contingent dienstplichtigen en weer geldheffing voor de niet-dienstplichti- gen. Het eerstgenoemde middel is thans van actueel belang. Wanneer het zou kunnen uitgroeien tot een algemeenen dienstplicht, zooals deze elders bestaat, zou niet alleen de navrante achterstel ling van de bloem onzer jongelingschap verdwijnen, maar zou tevens de lands verdediging er buitengewoon mede ge baat zijn. Er is in den laats ten tijd her haaldelijk bepleit, toch den misstand op te heffen, dat hij mobilisatie vele huisvaders ten strijde moeten trekken, terwijl het meerendecl der jongelieden voorloopig thuis blijft. Zoolang aan dezen noodzakelijken eisch van verjonging onzer weermacht niet is voldaan, komt, behalve weer- goldbelasting, ter verkrijging van. „ge- lijkplichtighcid" in aanmerkijig een arbeidsplicht. Zij, die niet worden aan gewezen het vaderland met de wapens te verdedigen, behooren dan de ge meenschap een tijdlang te dienen. Het denkbeeld van een arbeidsplicht verdient, vooral ook uit een oogpunt van bestrijding der jeugdwerkloosheid. to worden overwogen. Zonder zich nog in détails te willen verdiepen, gaf de inleider enkele richtlijnen aan, waar-- van sommige overeenkomen met die, welke de minister van sociale zaken onlangs heeft aangeduid. Men zou de werkobjoctcn in de eerste plaats heb ben te zoeken bij de overheidsbedrijven en -diensten, overal waar thans door bezuiniging verwaarloozing plaats vindt, of arbeid achterwege blijft. Het vaste personeel mag daardoor niet worden ontslagen; het zal veelal als ploegbaas bij een groep jongeren moeten fungee- r"n. Bij een zesmaandschen arbeidsdienst zou voortdurend aan ongeveer 1S.000 goedgekeurde jongemannen bezigheid dienen te worden verschaft, hetgeen volstrekt geen onoverkomelijke bezwa ren behoeft op te leveren. Aldus kan men de jongeren eenigermate tegemoet komen in hun redelijk verlangen zich ook nuttig te mogen maken jegens de samenleving; tegelijkertijd worde deze gelegenheid benut hen op te voeten tot goede staatsburgers. Op deze inleiding volgde een leven dige discussie. NAAR EEN VEILIGER VERKEER De prijsvraag der Kon. Ned. Automobiel Club In zijn ter gelegenheid van de van 20 tol 27 October j.I. gehouden Veiligheids- weck der K.N.A.C. uitgesproken radio rede, hoeft de voorzitter Mr. J. Lint horst Iloitmn medegedeeld, dat het in liet voornemen lag van de Automobiel Club een prijsvraag uit te schrijven. Thans zijn de voorwaarden van deze prijsvraag verschenen, waarvan de be doeling is tc komen tot een verzameling van gegevens, welke kunnen leiden tot een betere kennis van de wijze, waarop de weggebruiker zich in het verkeer ge draagt en kunnen bijdragen tot een goede verkeersorde. Zij, die aan de prijsvraag willen deel nemen, moeten de volgende vraag be antwoorden: „Wal kan gedaan worden, om alle weggebruikers een goed ver- keor.-inzicht te doen krijgen en wat is daarbij dc taak van de overheid?" Do antwoorden moeten vóór 1 April 1036 aan het secretariaat der Koninklij ke Nederlandscho Automobiel Club, Lange Vijverberg 10 te 's-Gravcnhage. zijn ingeleverd en mogen de tweedui zend woorden niet overtreffen. Als hoofdprijs is een bedrag van twee honderd vijftig gulden uitgeloofd, als tweede prijs een bedrag van éénhonderd en vijftig gulden en als derde prijs een bedrag van één honderd guldon. Boven dien worden ten hoogste vier premies elk van vijf en twintig gulden beschik baar gesteld. Dc beoordeeling der j antwoorden en de eventueele toekenning van prijzen en premies geschiedt door een jury, on der voorzitterschap van Mr. .T. Linthorst Ilomnn, voorzitter van de Koninklijke Ncderlandsche Automobiel Club, be staande uit de heeren E. Dozy, Districts commandant der Rijksveldwacht, Am sterdam; Mr. L. Einthoven, Hoofdcom missaris van Politie, Rotterdam; Jhr. Mr. F. A. Groeninx van Zoelen, Ambte naar O.M., Zwolle; Majoor A. M. M. van Loon, Commandant van den Motor- dienst, Haarlem: Mr. A. Baron Schim* melpenninck van der Ove, voorzitter van het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer, Baarn; Mr. Dr. J. F. Schönfeid, administrateur bij het De partement van Waterstaat, 's-Gravenha ge. De jury zal zoo spoedig mogelijk na 1 April 1936 uitspraak doen en deze pu- bliceeren in het officieele orgaan der Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club, het weekblad „De Auto". Vonnissen der Amsterdamsche rechtbank bevestigd AMSTERDAM, 14 Nov. Het Ge rechtshof te Amsterdam heeft vandaag arrest gewezen ln de strafzaak tegen vijf inwoners van Laren, die op 1 Mei van het vorige jaar verzet zouden heb ben gepleegd tegen de politie en den agent Frijters hebben bedreigd. Het betrof hier den op vermelden dag door een groep personen gehouden optocht, waarvoor geen toestemming was gegeven. De groep werd, toen was vastgesteld dat een spreekkoor sa mengesteld uit leden der voormalige O.S.P. zich bediende van voor den burgemeester boleodigende uitdrukkin gen, door dc politie ontbonden, bij welk optreden een aantal deelnemers zich aan verzet zou hebben schuldig ge maakt. De rechtbank veroordeelde het voor malige Larensche raadslid van P., even als drie andere inwoners van Laren tot twee weken gevangenisstraf; aan da vrouw van het raadslid werd twee we ken voorwaardelijk opgelegd. Hét Gerechtshof bevestigde de von nissen van de rechtbank. De procureur-generaal had tegen het voormalige raadslid en twee anderen zes weken geëischt. Wat de beide an dere verdachten betreft had spr. beves tiging gerequireerd. Voorts heeft liet gerechtshof het voor malige raadslid P. van Praag to Laren wegens heleediglng van den burgemees ter veroordeeld tot 25 boete sub. 5 da gen hechtenis. De rechtbank had f 50 subs. 10 dagen opgelegd. Tn den Larensrhen Rand had eenigen tijd geleden een incident plaats in verhand met de uitwijzingskwestie der jeugdige socialisten. De burgemeester schorste de vergadering en van P. zou toen„lafaard" tegen hem hebben ge roepen. AANBESTEDINGSNIEUWS 's-GRAVENHAGE, 14 Nov. Van wege don Rijkswaterstaat is heden aan besteed liet maken van dc aarden baan van het gedeelte beoosten Delft van weg 13 (Den Haag—Rotterdam) van het rijkswegenplan 1932 met bijkomen de werken in de gemeenten Rijswijk, Delft en Pijnacker (werkverruiming). Laagste inschrijver was I). Verstoep te Den Haag voor a. 493.400, b. f 484.000. Vanwege den Rijkswaterstaat is lie den aanbesteed het onderhoud van het Merwedckanaal in Zuid Holland met zijtak langs de I.inge tot in de Mer- wede gedurende 1936. Laagste inschrijf- ster was de fa. W. van Hattum en Zoon te Zaltbommel yoor 25.3004 _j

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 6